Afspraak tussen Leiderdorp en Oegstgeest was niet meer geldig" e/cfee agenda Bijdrage NS helpt Warmond begroting sluitend te maken Werk aan kade verbaast bewoners van Weipoort Kroon moet uitspraak doen over kosten woonwagenkamp Leiden -c Van der Have over herverkiezing Bezemer in college Rijnland Leiderdorp wil niet meer betalen Toch nog probleem rond benoeming "burgerlid" Stad en rand DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 LEIDERDORP - De af spraken over de verkie zing van leden in het colle ge van beheer van het Energiebedrijf Rijnland tussen Oegstgeest en Lei derdorp waren niet meer geldig. Het is dan ook niet de schuld van de gemeen te Leiderdorp dat vorige week de Oegstgeester wethouder Van Hazel niet in het college van beheer werd gekozen. Dat deelde burgemeester Van der Ha ve gisteravond in de raadsvergadering in Lei derdorp mee. Van der Have gaf een kort over zicht van het bestaan van Rijn land. Bij de oprichting, zei hij, werden er vier categorieën van gemeenten gevormd. In iedere categorie werden afspraken ge maakt over de benoeming van vertegenwoordigers in het colle ge van beheer. Leiderdorp en Oegstgeest spraken af dat zij om de vier jaar een kandidaat zou den leveren voor het college van beheer. De gemeente die niet in het college van beheer zou ko men mocht een plaatsvervan gend lid leveren. En zo gebeurde dat gedurende drie periodes. Vorige week waren er wederom verkiezingen. De verwachting was dat de Oegstgeester kandi daat wethouder Van Hazel in het college zou worden gekozen, dat liep fout. De Leider- dorpse wethouder Bezemer werd herkozen. Bezemer was kandidaat gesteld door het colle ge van beheer en Van Hazel door het WD-raadslid uit Oegstgeest Rijks, die zitting heeft in de alge mene raad van Rijnland. En dat klopte niet volgens burgemees ter Van der Have. In de afgelo pen periode zijn de reglementen van het energiebedrijf gewijzigd. Voortaan stelt het college van be heer kandidaten en niet de alge mene raad zoals vroeger. Oegst geest, in dit geval het WD- raadslid Rijks, handelde in strijd met de reglementen. Bovendien heeft Oegstgeest nooit bezwaar gemaakt tegen die wijzi ging. Integendeel, aldus Van der Have. Toen het plaatsvervan gend lid van Oegstgeest aftrad, werd er niet een nieuw plaatsver vangend lid benoemd uit Oegst geest - zoals het eigenlijk vol gens de afspraken moest maar iemand uit Rijnsburg. B en W van Leiderdorp waren dan ook van mening dat de destijds ge maakte afspraken niet meer gol den. Maar dat bleek niet uit de handelwijze van B en W. Toen Oegstgeest namelijk vroeg of Leiderdorp volgens afspraak de kandidatuur van Van Hazel zou ondersteunen, hebben B en W bevestigend geantwoord. CDA-fractieleider Den Boeft zag daar een tegenstrijdigheid in. Den Boeft: "Was het nou niet be ter geweest, meer gentlelike ge weest, als u aanstonds aan de ge meente Oegstgeest had laten we ten dat gezien de wijziging van de reglementen de gentlemen's agreement was opgeheven? Dan was er ook commotie ontstaan in Oegstgeest, maar dat was klarere wijn geweest dan nu gedronken en geschonken wordt". Volgens de CDA-fractieleider heeft het college tegenstrijdig gehandeld door enerzijds de afspraken te beschouwen als opgeheven en anderzijds naar de gemeente Oegstgeest toe te bevestigen dat de kandidatuur van Van Hazel zou worden ondersteund. Burge meester Van der Have gaf dat ook toe. Hij zei verder te wachten op een uitnodiging van B en W van Oegstgeest om de zaak uit de wereld te helpen. CDA-fractieleider Den Boeft: ..klarere wijn...". WARMOND - Een financieel mazzeltje heeft er voor gezorgd dat de gemeente Warmond de begroting voor 1983 vrij simpel sluitend heeft kunnen krijgen. Warmond heeft de uitgaven over de gehele linie niet laten stijgen (nullijn) of zelfs verlaagd, maar toch werd er nog een aanzienlijk tekort verwacht onder andere door de bezuinigingen van rijkswe ge. DINSDAG Leiden - K&O-gebouw, film 'Notorious' van Alfred Hitchcock, met Ingrid Berg man en Gary Grant, 20 uur. Museum De Lakenhal - Oude Singel 28, lezing van K.L. Poll, Hermine de Graaf leest verhalen voor, georganiseerd door het literaire tijdschrift Hollands Maand blad. 20.15 uur. Petruskerk - Lammenschans weg, vie ring 'Allerzielen', Petruskoor de Missa Requiem van Perosi, 19 uur. Buurthuis 'In de Vroolijcke Arke' - Pie- terskerkchoorsteeg 15. informatie avond over de herbestrating en herin richting van de Kaiserstraat, 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en di van 20-21 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten-informatiespreekuur, 19-20 uur. tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie welzijn, 20 uur. Voorschoten - Lindehoeve, stripcafé, 21 WOENSDAG Leiden - Buurthuis Op Eigen Wieken, kinderbingo. CDA-Vrouwenberaad - Lammen- schansweg 25, bijeenkomst met CDA- kamerkandidaat Aat de Jonge, 20.30 De bijdrage van de NS in het onderhoud van onder andere deze tunnel heeft het i Ker gemaakt de begroting sluitend te krijgen. r Warmond makkelij- ZOETERWOUDE - Veel bewo ners van de Weipoort in Zoeter woude zijn kwaad omdat de ka de van de Weipoortsevliet plotse ling werd verbeterd. Het Water schap zou de direct betrokkenen niet op de hoogte hebben ge bracht van deze werkzaamhe den. De sfeer in de Weipoort is op dit moment dan ook zeer ge spannen. Het een en ander werd gisteravond bekend tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Duidelijk werd dat er fouten waren gemaakt en dat de bewoners terecht verrast waren over de komst van de werklui die aan de kade gingen sleutelen. Daarvoor moesten ze dan wel over privé grond. Volgens Straver (PZ) zijn veel be woners het niet eens met de ver anderingen en staat de zaak op scherp. "Eén van de bewoners heeft gedreigd de werklui van zijn erf te slaan, zodra ze komen om het werk uit te voeren. En ik weet dat hij het doet hoor", aldus Straver. Voorzitter Houdijk maakte daarna duidelijk dat het Waterschap als nog met de betrokkenen gaat praten. Centraal in dit gesprek zal de noodzaak van de verbete ring staan. Straver leek na deze woorden enigszins gerustge steld. Houdijk verwachtte dat na dit onderhoud de gemoederen wel bekoeld zullen zijn. Fietspad Het fietspad dat ooit langs de Nieu- weweg moet komen, stond gis teravond wederom ter discussie. Dit maal niet de aanleg, maar het weghalen van de bovenlaag van de grond waarop het fietspad moet komen. Eén van de eigena ren, raadslid Belt (CDA), van de grond langs de Nieuweweg is van plan om de hoogwaardige klei die op zijn weiland ligt, door een steenfabriek te laten verwij deren. De fabriek gebruikt de klei voor de fabricage van steen. Het resultaat van deze ontkleiing is dat het grondniveau zal zak ken. Straver uitte gisteren zijn veront rusting over deze actie. Volgens hem zou door deze ontrekking de structuur van de bodem gron dig veranderen. Zo zou niet al leen de stabiliteit van de onder grond waarop het fietspad aan gelegd wordt worden aangetast, maar zal dit ook gevolgen heb ben voor de Nieuweweg. "De ondergrond van de Nieuwe weg is op een bepaalde capaciteit berekend. Als je aan weerszijden klei weghaalt heeft dat gevolgen voor de stabiliteit van de onder grond. Ik weet uit eigen ervaring hoe onvoorspelbaar de werking van grond is", zei Straver. Hierna volgde een bewijsvoering (gestoeld op een gebeurtenis uit 1955) die meer aantoonde dat Straver over onmiskenbare re- thorische kwaliteiten beschikte dan dat de commissieleden wer den overtuigd van Stravers angst voor de gevolgen van het ont- kleien van het weiland. Commissielid Belt deed het zwij gen er niet toe: "Mijn positie hier is een beetje moeilijk maar ik heb niks te verbergen. Ik kan zeggen dat de vrees van Straver ongegrond is. Het fietspad zal iets lager komen te liggen maar verder zal dit niet doorwerken in de ondergrond". Er zijn overigens nog meer proble men, zoals de aankoop van de grond door de gemeente. Hou dijk wees erop dat de gemeente weinig wettelijke middelen ter beschikking heeft om de grond te verwerven. "Het is een privé- zaak, we moeten dus gewoon on derhandelen om aan de grond te komen. Als we genoeg geld zou den hebben om er tegen aan te gooien, dan krijg je natuurlijk al les voor elkaar". De redding kwam toen met de Ne derlandse Spoorwegen overeen stemming werd bereikt over de afkoopsom voor het onderhoud aan de tunnels, de pompen van de viaducten en de verkeers lichteninstallatie bij de Padox- laan. De NS betaalt de gemeente een afkoopsom van anderhalf miljoen gulden voor dat onder houd. De gemeente Warmond heeft overigens op de begroting van totaal vijftien miljoen gul den toch nog ruim 100.000 gul den bezuinigd. Eind juli bleek al dat de gemeente Warmond een aanzienlijk tekort zou krijgen in 1983. "Op grond daarvan hebben wij toen moeten besluiten om voor de opstelling van de gemeentebegroting 1983 zoveel mogelijk de nullijn aan te houden voor de beinvloedbare posten. Waar mogelijk werden posten verlaagd. Dit was voor ons een pijnlijke beslissing maar wij hadden de keuze tussen een bezuiniging over de gehele linie of het achteraf snijden in voor zieningen", schrijven B en W in de aanbiedingsbrief die bij de be groting zit. Alle subsidies zijn op hetzelfde peil gehouden als dit jaar, diverse on- derhoudsfondsen zijn ook op hetzelfde peil gehouden en de fondsen voor het onderhoud van het gemeentehuis en 't Meerpunt zijn zelfs met een kwart omlaag gebracht, omdat die relatief ho ger liggen dan de andere fond sen. Verder wordt er bespaard op het vlaggen, dat nu alleen nog zal gebeuren tijdens bepaalde feest dagen en de Kaagweek. Voor boomchirugie trekt de gemeente Warmond volgend jaar driedui zend gulden minder uit. En ook het traningsveld van de voetbal vereniging zal volgend jaar niet opnieuw worden ingezaaid. Energie Een belangrijke bezuiniging is ver der de verlaging van de kosten voor energie met tien procent. B en W hopen dat te bereiken door bij vervanging van verwarmings ketels, cv-installaties, lampen in gebouwen en de straatverlich ting nieuwe, minder energiever- bruikende apparaten en installa ties te plaatsen. "Overwogen wordt om een onderzoek in te stellen naar verder toe te passen energiebeperkende maatrege len", aldus het college. Daar zal dan een extern adviesbureau voor worden ingeschakeld. Ondanks de bezuinigingen en de financiële meevaller van de NS bleef er nog een tekort van ruim vijftigduizend gulden. B en W van Warmond willen dat tekort wegwerken door belastingverho ging. Die moet 65.000 gulden op leveren. De hondenbelasting, de leges en de woonforensenbelas- ting gaan met vier procent om hoog. De onroerend-goedbelas- ting stijgt voor huiseigenaren met 3,6 en voor gebruikers met drie procent. De stijging van de reinigingsrechten is wat forser, die komt uit op 8,4 procent. De verhoging van de reinigingsrech ten is afhankelijk van de kosten die er gemaakt worden voor bij voorbeeld het ophalen van huis vuil. Die zijn sterk gestegen en daarom willen B en W een extra verhoging achterwege laten. In de raad was afgesproken dat het zogenaamde dekkingspercenta ge (het deel van de kosten die ge dekt worden door de heffmg van de reinigingsrechten) dat nu op 65 procent ligt ieder jaar met vijf procent te verhogen. Dat zou voor dit jaar op een verhoging (inclusief de kostenstijging) neer zou komen op ruim vijftien pro cent. B en W vinden dat niet ver antwoord en laten het dekkings- Van Dam Op het gebied van woningbouw zijn het afgelopen jaar sinds lan ge tijd weer wat vorderingen ge maakt. Een groot aantal wonin gen werd in aanbouw genomen of kwam gereed. "Door de toe wijzing van al deze woningen en flats en door de toewijzing van de daardoor beschikbaar geko men woningen (doorstroming), konden voor het eerst na twee jaar vele woningzoekenden aan woonruimte worden geholpen. Een aanmerkelijke verlichting van het register van woningzoe kenden", aldus B en W. Onduide lijk blijft hoeveel woningzoeken den er nog zijn in Warmond en hoeveel er aan woonruimte zijn geholpen. Via een aparte notitie zal daar later duidelijkheid over worden verschaft. Opvallend is verder dat een groot aantal alleenstaande woningzoe kenden bedankt heeft voor de hen toegewezen eenkamerflats. Veel mensen vonden de zoge naamde Van Dam-eenheden te klein, schrijft het college. Voor ouderen vinden B en W dat lo gisch en daarom is besloten al leenstaande woningzoekenden van dertig jaar en ouder in aan merking kunnen komen voor een tweekamerflats of een drie kamerwoning in Endepoel. Door de weigering van het rijk geld te geven voor nieuwbouwplan- nen kon het afgelopen jaar niet worden begonnen met de bouw van de woningen van de woning bouwvereniging Warmunda. Het college hoopt dat begin volgend jaar alsnog geld voor die plannen rif wordt gegeven. Buurthuis Cornelis Joppensz - Durieu- straat, kinderdisco, 14-16 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'La Signora senza camelie'-Michelangelo Antonioni, Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, kosteloos advies, 17-18 u Zoeterwoude - gemeentehuis, c sie financiën, 20 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, speel- DONDERDAG Leiden - De Helianth, Herenstraat 5c, le zing Hugo Pronk over de herkomst en kwaliteiten van wol en zijde, 20.15 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, lezing Archie Lame Deer, medicijnman van de Sioux-indianen, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'La Signora senza camelie'-Michelangelo Antonioni, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies. 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, spreekuqr 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp is in een ernstig con flict geraakt met het regionaal woonwagenschap rayon Leiden. Leiderdorp moet net als alle bij het schap aangesloten ge meenten - meebetalen aan het opknappen van de gas- en elek triciteitsvoorzieningen in het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein in Leiden. Lei derdorp vindt dat het aan zijn verplichtingen voorzieningen heeft voldaan door een woonwa genkamp te realiseren en meent daarom dat het niet op hoeft te draaien voor de nalatigheid van andere gemeenten. Gedeputeer de staten hebben onlangs de op knapbeurt goedgekeurd. Nu gaat de gemeente naar de Kroon. Druk van de gemeente Leiderdorp op gedeputeerde staten heeft niet mogen baten. Het woonwa genschap kreeg goedkeuring om 850.000 gulden te besteden aan het opknappen van de gas- en elektriciteitsvoorzieningen. Leiderdorp is vooral verontwaar digd omdat deze kosten alleen gemaakt worden door nalatig heid van andere gemeenten. Als alle gemeenten op tijd hun kampje hadden gemaakt, zouden de kosten van de opknapbeurt veel lager zyn. Het kamp is na melijk overbevolkt (er staan meer dan honderd woonwagens) en dat komt weer door de ge meenten die tot nu toe nagelaten hebben standplaatsen te realise ren. In de regio moeten nog ette lijke tientallen plaatsen gemaakt worden. Bovendien, zo liet wethouder Geh- ner gisteravond in de raadsver gadering weten, kan de opknap beurt veel goedkoper worden uitgevoerd. De gemeente gaat nu naar de Kroon om beroep aan te tekenen tegen de goedkeuring van gedeputeerde staten. Ook zal onderzocht worden of men uit het woonwagenschap kan treden en hoeveel dat zal kosten. De raad schaarde zich unaniem ach ter dit standpunt. Ook Zoeterwoude heeft proble men met het woonwagenschap. Ook deze gemeente heeft al een woonwagenkampje en moet meebetalen aan voorzieningen in Leiden. De gemeente Leider dorp zal gaan overleggen met Zoeterwoude om te kijken of er gezamenlijk stappen onderno men kunnen worden. LEIDERDORP - Ondanks de gedegen afspraken tussen de poli tieke partijen over de benoeming van burgerleden in de Leider- dorpse commissies ontstond er gisteravond in de raad toch nog wat beroering. Het CDA wilde in de commissie bestuurszaken een burgerlid in plaats van een raadslid benoemd hebben. Dat schoot de WD in het verkeerde keelgat. Bij de onderhandelingen over het nieuwe college hadden de vijf partijen afgesproken dat de drie kleine partijen (D'66, PvdA en PPR) ieder één raadslid in de commissies mocht hebben. Het CDA en de WD kregen er beide twee. Daarnaast mocht iedere partij een deskundig burgerlid van dezelfde politieke kleur voordragen. De politieke kleur zou doorslaggevend zijn om de verhoudingen in de raad te weerspiegelen. Er was een uitzonde ring: het PPR-raadslid Van der Zande mocht zich laten vervan gen door een burgerlid in een commissie omdat het onmogelijk is als eenmansfractie in alle commissies te zitten. De benoeming van dat burgerlid zou geschieden op een bindende voordracht van Van der Zande. De christen-democraten deden dat ook. Zij kwamen met een bin dende voordracht voor een burgerlid in plaats van het tweede raadslid. In tegenstelling tot de PPR-kandidaten solliciteerde het toekomstig CDA-burgerlid niet. De commissie kent het toe komstig burgerlid dan ook niet. De andere partijen waren het niet eens met deze handelwijze, maar het CDA zette toch door. Wie de kandidaat van het CDA nu precies is. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 29 okt tot 5 nov door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel.' 120552; Apotheek v. Breest Smaillen- burg, Loevestein 6, teh 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. VOORSCHOTEN - Een 14-jarige jongen uit Voorschoten, die van nacht een spoor van vernielingen aan auto's achter zich liet, is door een Voorschotenaar in de kraag gevat en op het politiebureau af geleverd. De jongen werd op he terdaad betrapt op het vernielen van auto's waarbij hij het vooral op de antennes had gemunt. Op vijftien auto's, die geparkeerd stonden aan de Voorstraat en Schoolstraat in Voorschoten, zijn de sporen van vernielzucht achtergelaten. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bi] automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Per post 79,70 Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (P«v) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Caro. Rome. Madrid, Mexico I. 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2