IBi H3 Reportage K 4 J Alsof de koeien in het ravijn storten. Uw Gasbedrijf adviseert. C Zorg over reorganisatie IKV Een avondje jodelen in Scheveningen DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Varia lSP SS DOOR V -Jjf NICO lÉMk SCHEEPMAKER Hoor 's hier, als u misschien mocht denken dat ik nu een Belgenmop ga vertellen hebt u het toch mis. Dan moet u maar niet verder le zen. Weet u hoe je een Belg gek kunt maken? Door hem in een ronde kamer neer te zetten en te zeggen dat er een zak patat in de hoek staat. Dat soort grappen zult u van mij niet te horen krij gen, al wil ik nu wel meteen aan tekenen dat zo'n Belg in het bo vengenoemde geval niet gek wordt van het rondrennen, maar van het woord 'patat', want dat had 'friet' moeten zijn, of zo u wilt: 'frieten'. Maar ik zou geen moppen vertellen, ik wil u alleen herinneren aan het bericht dat enkele kunstzinnige Belgen een campagne zijn begonnen om de' legendarische Belgische patates frites, en de kraampjes waar de ze verkocht worden, te bescher men tegen de erosie van de tijd,' de tijdgeest en de grappen die er over de ronde doen in Nederland en Frankrijk. Nu heb ik als Nederlander ook mijn trots, dus herinnerde ik mij ogen blikkelijk dat de Belgen zich wel iswaar voordoen als de grootste patat-eters van Europa, en dus van de hele wereld, maar dat zij, in vergelijking met de Nederlan ders, maar heel bescheiden patat eters zijn. De juiste getallen kon ik gisteren helaas niet terugvin den in de Engelse zondagsbladen maar mij staat bij dat wij, per hoofd van de bevolking, twee of drie keer zoveel patat eten dan de Belgen. Ik kan me dat ook wel voorstellen. Wie, zoals ik, wel eens om redenen van folklore patat heeft gegeten aan een patat- kraam in Beigië, zal zich herin neren dat hij zijn tanden be paald niet hoefde stuk te bijten op die lange bleke slappe patats lierten, en ook nooit de illusie hoefde te koesteren dat hij, naar mate de bodem van het zakjes of bakje naderde, tenslotte zou stui ten op een klein handjevol van dië donkerbruine, harde, door bakken patatresten. Mij heeft het, kortom, nooit verbaasd dat wij, met onze bruinere, doorbakkener frieten gretiger eters van dit volksvoedsel zijn dan de Belgen met hun bleekscheterige deegs lierten. Zoals u misschien gemerkt heb, heb ik dit aardappelgerecht in het voorafgaande met twee namen aangeduid: patat en friet. Op eens herinnerde ik me dat ik daarover nog een exemplaar van de Mededelingen van het Insti tuut voor Dialectologie, Volks kunde en Naamkunde moest heb ben, dat mij op 8 december 1972 was toegezonden door Jan Stroop van de afdeling dialectologie. Wie wat bewaart die hep wat. De vraag die hij aan alle medewer kers stelde was: „Hoe noemt men in uw dialect de staafjes aardap pel die in vet gebakken en ook wel in zakjes verkocht worde- n?" Ruim 840 antwoorden kreeg hij, uit alle streken van Nederland en België, terug. De uitkomst was verrassend. Er blijkt een nage noeg volledige scheiding der geesten te zijn! Boven de grote ri vieren zegt men 'patat', daaron der, en ook in Vlaanderen, zegt men óf 'friet', óf 'frieten'. Beter gezegd: in zuidelijk Nederland zegt men 'friet', in Vlaanderen zegt men 'frieten'. De volledige benaming 'patates frites'('patat- friet') komt in enkele plaatsen in Nederland ook nog wel voor, maar toch nog vaker in België, en dan meer in Vlaanderen dan in Wallonië. De eerste patatesfrites- kar werd overigens in Brugge ge signaleerd in het jaar 1892. Jan Stroop gaat ervan uit dat 'pa tates frites' de oudste en min of meer officiële benaming voor het nieuwe gerecht was en veronder stelt dat men, in de behoefte die lange benaming in te korten, 'fri tes' heeft weggelaten zodat 'pa tat' overbleef. Maar waarom ge beurde dat dan wel in Noord-Ne derland, en zuidelijker daarvan niet, waar men juist 'patates' wegliet en 'friet' of 'frieten' over hield? Waarschijnlijk omdat het woord 'patat' daar in de meeste gevallen voor 'aardappel' werd gebruikt, zodat het, om misver standen te voorkomen, beter was de afkorting 'friet' te gebruiken? „Het is zeker dat men in Nederland ten noorden van de grote rivie ren, dit wil zeggen in het patat- gebied, voor de laatste wereld oorlog geen patates-frites gekend heeft", schrijft Jan Stroop. Dat had, u, denk ik, van uw levensda gen niet gedacht? De Van Dale van 1950 omschrijft 'patates fri tes' met „in 't vet gebakken reep jes aardappel". De Van Dale van 1924 rept er nog niet over, dus dat klopt wel. In elk geval blijkt hier wel uit dat wij, ook al eten we meer patat en bakken toe ze beter, minder historische rechten kunnen doen gelden dan de Bei- gen, en dat het daarom rechtvaardig is dat de Belgen hun patatkraampjes onder hun Monumentenzorg willen brengen als „echte expressie van volks kunst". Als wij dan hetzelfde doen met onze haringkraampjes, kan de hele wereld zien dat in de Lage Landen de kunst nog echt „voor het volk, en door het volk" n Ulga Lowina, geflankeerd door Fred Oster en Tonny Eyck: "Denk maar niet dat ze mijn plaat draaien". Het Nederlands kampioenschap jodelen - is dat niet hetzelfde als het Nederlands kampioenschap schansspringen op de Vaalserberg? Hoe dan ook, het afgelopen weekeinde werd in het Scheveningse Kurhaus dat kampioenschap jodelen gehouden. Erg groot was de animo onder de Nederlandse jo- delaars klaarblijkelijk niet, want bij de AVRO, de mede-organisator van dit kampioenschap, waren slechts vijftien cassettebandjes binnen gekomen met jodelprestaties. Joop de Roo van de AVRO daarover: "Het leek ons niet zo'n gek idee om een voorse lectie te houden. En we ble ken gelijk te hebben, want er waren bandjes bij, daar zeg ik van: die mensen moetje echt in bescherming nemen. Die konden er niks van. Kijk, ik jodel dan zelf wel niet, maar ik kan wel horen of iemand vals zingt of niet. Nou, een paar van de inzenders kon den niet eens een bepaalde toonhoogte aanhouden; zij fietsten gewoon door alle toonhoogten". Daar komt nog eens by volgens De Roo dat sommige mensen' slechte geluidsopnamen had den gemaakt. Ze hadden bij wijze van spreken hun band recorder in de achtertuin ge zet en stonden zeifin de voor tuin te jodelen. "Ja, wat moet ik daar nou mee, denk ik dan". Pathos Toch had De Roo nog acht i zenders uitgenodigd. Hun prestaties zouden worden beoordeeld door twee profes sionele jodelaars en de Zwit serse ambassadeur, dr. Paul Gottret. Presentator was Ger- rit den Braber, die klaarblij kelijk nogal veel plezier had, want hij sloot zijn aankondi gingen een paar keer af door met het gevulde lijf danspas jes te maken. De eerste die op de Bühne plaatsnam was F.C. de Graaf. Vooral haar zwoegende boe zem maakte indruk op me nigeen. Ja, zelfs de in Em- menthaler Sonntagsdracht gestoken Zwitser knikte goedkeurend. Hierna beklom de in kniekousen gestoken Hans Wiljon het podium. De ze jodelaar, die later ook tot winnaar zou worden uitge roepen, zong alsof aan de overkant zijn koeien in een ravyn dreigden te storten. Wat een pathos! "Ja, hy kan het wel, maar met Zwitsers jodelen heeft dit niets te maken", oordeelde één van de aanwezige Zwit sers. "Hij doet het meer op de Tiroolse manier". "Kan best zijn", zei Wiljon later, "maar ik mocht maar één liedje zin gen, dus heb ik gewoon op z'n Tirools gezongen". En slaand op een boekwerk: "Kyk, dit is m'n jodelbijbel. Hierin staan honderden lied jes. Ik heb dus wel wat meer Terug naar de andere kandida ten. Wat de kwaliteit betreft ging het steeds verder bergaf waarts. "Als je op de fiets van een berg afrydt en je steekt halverwege een hand tussen de spaken kun je ook zo zin gen", becommentarieerde een leukerd het optreden van een vrouw. Presentator Den Braber had de stemming schybaar goed gepeild, want hij kondigde de pauze aan met de woorden: "Even rust, want anders wordt het ons te machtig". Boycot Aanwezig op dit kampioen schap was overigens Neer- lands bekendste jodelaarster, Olga Lowina. Waarom deed zij niet mee? "Zeg kom nou. moet ik op myn leeftijd nog meedoen aan zoiets als dit? door Wim Brands En hoor eens, de meeste kan didaten hebben al de zenu wen omdat ze weten dat ik in de zaal zit; nou, als ik zou meedoen zouden die mensen helemaal geen klanken meer kunnen produceren". Zy beschouwt zich dus als de ongekroonde koningin van het Nederlandse jodelen? "Ach, daar laat ik me niet over uit. Ik jodel nog steeds, dat is het belangrijkste. Maar weet u wat ik zo ergerlijk vind? Ik word geboycot door Hilversum. Pas weer een plaat gemaakt, maar denk maar niet dat ze 'm draaien. En neem nou zo'n Den Bra ber. Die man kent mij, maar komt hij even naar my toe? Vergeet het maar". Op dit moment kondigde Den Braber de volgende jodelaar aan. Het publiek leek onder tussen meer interesse te heb ben voor de Zwitserse eetwa ren dan voor de muzikale prestaties. Nog één keer zou op deze avond het publiek echt geïnteresseerd toekij ken. Dat was toen twee Zwit serse dames de Nederlanders lieten horen hoe je echt moet jodelen. "Als twee sijsjes, hè", meende iemand. Op het eind van de avond zon gen alle deelnemers plus Ol ga Lowina het winnende lied je van Hans Wiljon nog eens. Het publiek geloofde het wel. Hans Wiljon was ondertussen maar wat bly met zyn prijs. "Ja, hoe heb ik dit nou ge leerd. Ik zeg altyd maar je kunt het of je kunt het niet, hè. Belangryk is dat je van borststem naar kopstem kunt gaan". Plaat? De 58-jarige Wiljon. die in het dagelijkse leven gewoon Timmerman heet en banket bakker is, zegt dat hy nou wel wat meer bekendheid hoopt te krijgen in den lande. "Ik treed nou veel voor bejaar den op en zo. Maar ik zou toch ook wel 'ns wat meer willen doen". Een plaat maken wellicht? "Zoiets, zoiets...en het zou toch ook mooi zijn als die jon gens van de televisie en de ra dio eens naar me toekwamen. Die lui moeten nou toch ook tegen elkaar zeggen: jongens, er is nou een jodelaar op dit niveau. Hans Wiijon, laten we hem eens uitnodigen voor één van onze programma's". De in het Kurhaus aanwezige lieden van radio en tv waren helaas al in geen velden of wegen meer te bekennen. De gereformeerde werkgroep ('deputaten') voor de bestude ring van het oorlogsvraagstuk ziet de reorganisatie van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) 'niet zonder zorg' tege moet. In mei besloot het Vredesberaad, de ongeveer 400 plaatselijke kernen via de 'campagneraad' in vloed op het beleid te geven. Tot nu toe werd dat beleid bepaald door de 23 afgevaardigden van de negen aangesloten kerken. "Door de voorlopig onduidelijke afbakening van bevoegdheden tussen het secretariaat, het be raad, de campagneraad en de landelijke 'kernendag' (de alge mene vergadering van de plaat selijke kernen) kunnen het IKV en de Gereformeerde Kerken uit elkaar groeien", zei secretaris M. van Alphen van de werkgroep. Hoe de band tussen de kerken en het IKV zal worden, hangt, vol gens Van Alphen, ook samen met de ontwikkelingen tussen IKV-kernen en plaatselijke ker- ken. De werkgroep adviseert de synode van de Gereformeerde Kerken - die op 16 november over het IKV praat -, geen gevolgen aan de reorganisatie van het IKV te ver binden. Al eerder hebben de rooms-katho- lieke bisschoppen de vrees geuit, dat de op handen zynde reorga nisatie de onderlinge verstand houding kan beinvloeden. In de gedemocratiseerde op bouw van het IKV zal de cam pagneraad zijn samengesteld uit regionale afgevaardigden, de 23 beraadsleden en secretariaats medewerkers. Als de leden van het beraad, die tegenover de ker ken een eigen verantwoordelijk heid hebben, de besluiten van de campagneraad niet onderschrij ven, beslissen de plaatselijke kernen. Eerst was het de bedoeling, dat dan het beraad - de vertegen woordigers van de kerken dus - een nieuw voorstel zou doen. De plaatselijke kernen beslisten op de landelijke kernendag in mei echter anders. Masker Op een toogdag van de Bond van Hervormde Mannenverenigin- gen op Gereformeerde Grond slag - gehouden in Utrecht - sprak voorzitter ds. G. H. van Kooten (Delft) de hoop uit, dat de hervormde synode in haar eerstvolgende vergadering het IKV tot de orde zal roepen. De predikant doelde op het indertijd door het IKV gegeven stemad vies (tegen kernwapens, dus links). "Toen heeft het IKV zijn masker afgeworpen", zei Van Kooten. De predikant vond ook, dat de uit gave 'Shaloom' van de Stichting Bijbel en Vredesvraagstukken een krachtiger en bybelser ge luid moet laten horen "Wij kun nen er onze steun aan geven, als men niet te dicht nadert tot het standpunt van het IKV". Nog een heel ander chapiter: ds. Van Kooten toonde zich ook be zorgd over het steeds meer sa- men-op-weg-zijn van hervorm den en gereformeerden in dit land. Naar zijn oordeel wordt in de 'Handreiking' van de beide synodes over dit onderwerp niet geluisterd naar de bijbel maar naar allerlei mensen. "Alle ker ken zouden één moeten worden, maar dat zou dan moeten gebeu ren in ware eenheid". Van Koo ten betreurde het, dat de kerk zich wel keert tegen kernwa pens, maar verzuimt te waar schuwen voor 'het naderende oordeel Gods'. Vrouw "Op grond van diepgaande en oprechte bestudering van bijbel en traditie kan ik tot geen andere conclusie komen dan dat de kerk haar ambten voor de vrouw niét moeten openstellen". Dat ver klaarde de Apeldoornse hoogle raar W. van 't Spijker op een lan delijke vergadering van christe lijke gereformeerde ambtsdsra- gers in Amersfoort. Van 't Spij ker bekende, dat het hem niet ge makkelijk was gevallen, tot zo'n absoluut standpunt te komen. De opvatting dat met name de uit spraken van de apostel Paulus over de positie van de vrouw in de kerk 'tijd- en cultuurgebon den' zijn, wees de christelijke ge reformeerde theoloog met klem af. "We mogen de bijbel niet on dermijnen met het modieuze be grip van tijdgebondenheid. Con sequent doorgevoerd zou dat de onwrikbare vastheid van het Woord van God omverhalen". Wel pleitte Van 't Spijker ervoor, veel meer vrouwen by het kerke- werk in te schakelen en zo de ga ven die de Heilige Geest ook aan de vrouwen schenkt sterker tot gelding te brengen. Uit de discussie bleek duidelijk, dat over deze zaak ook in christe lijke gereformeerde kringen ver schillend wordt gedacht. Zo zet te de Haagse predikant B. van Smeden een vraagteken achter de bijbeluitleg van Van 't Spij ker. Hij verweet de hoogleraar, de inschakeling van de vrouw tot een 'fooi' te maken, onder het motto: "Je mag wel wat doen, hoor, maar een ambt, nee". Op een 'Appèldag' van het Con fessioneel Gereformeerd Be raad (IJssenhal Zwolle. 3000 mensen) zei professor dr. J. Ver- kuyl, dat een dialoog met gods diensten en ideologieën nodig is om misverstanden weg te nemen en begrip te kweken, maar dat christenen in die dialoog wel het christelijk getuigenis moeten la ten horen. Het is niet: dialoog óf getuigenis, maar dialoog én ge tuigenis. Volgens Verkuyl wordt de roeping tot getuigen tegenwoordig op al lerlei manieren weggeduwd. Het moet christenen niet genoeg zijn als een hindoe een betere hindoe en een moslim een betere mos lim wordt. "Wij moeten altijd be reid zijn te getuigen, dat Jezus de Heer is". "Maar wel in ootmoed en met bereidheid tot luisteren". beroepen te Eindhoven G. J. van der Stouw Hardenberg; aange nomen naar Bennebroek G. H. Frederikze Hoornaar, die daar mee bedankte voor o.a. Bos koop; bedankt voor Well-Am- merzoden A. Boertje Wezep, voor Voorthuizen H. Harkema Brakel; toegelaten tot de evange liebediening en beroepbaar A. Lodewijk Utrecht, J. van Belzen Houten en D. Heemskerk Kat wijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: beroepen te Meppel L. J. Oomkes Elburg; aangenomen naar Bussum G. Bakker Ede, naar Marum (Gr.) J. van Dijken Avereest, naar Py- nacker-Nootdorp kandidaat C. P Koole aldaar, naar St. Oedenro de-Son en Breugel (herv.-geref. federatie) G. Baerends (leraar godsdienst) Nieuw-Vennep. Nederlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Alphen aan den Rijn kandidaat M. de Jong Apeldoorn. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Eemdyk kandidaat H. de Boer Huizen, naar Mijdrecht kandidaat J. Bre- man Spakenburg, naar Nieuwe Pekela kandidaat W. Quak Apel doorn. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Oudorp A. Moerker ken Nieuw-Beyerland. Doopsgezinde Gemeenten: aange nomen naar Grijpskerk-Noord- horn (Gr.) en naar Assen (beide voor deelwerk) mr. F. R. Fenne- ma (leraar godsdienst) Gronin gen. De Europese Bond van Baptis ten wijst in een verklaring de wa penwedloop sterker af dan ooit "Deze wedloop kost vele men senlevens, doordat hij de arm- sten in de wereld een bestaans mogelijkheid ontneemt". De baptisten ontkennen, dat een be perkte kernoorlog mogelyk zou zyn. Een conferentie van de Franse rooms-katholieke bisschoppen tn Lour des is geëindigd in een felle veroordeling van het plan van de Franse regering om abortus op te nemen in het ziekenfondspakket. ADVERTENTIE Beroepen Hervormde Kerk: benoemd tot bijstand in het pastoraat te Sche veningen C. J. Gall Den Haag; Er gaat heel wat warmte verloren soms. Zonde van het gas dat u voor niets verstookt Misschien zijn dubbele ramen de oplossing. Ook voor u Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. De deelnemers op 'n rijtje: fietsen door alle toonhoogten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15