c Geld ontbreekt voor opknapbeurt carillon Denkbeelden uitleggen aan groter publiek "Nieuw clubhuis van Floraband is uniek voor de gehele regio r>r> V i i -V Klokkenspel in Katwijkse kerk al vijf jaar stil Streek DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Tentoonstelling 350 jaar Benedictus de Spinoza in Rijnsburg RIJNSBURG Het genootschap Oud Rijnsburg en de vereniging Het Spinozahuis uit Den Haag hou den deze maand in het museum in Rijnsburg een tentoonstelling rond de Nederlandse filosoof Bene dictus de Spinoza. De tentoonstelling wordt gehou den ter gelegenheid van de 350ste geboortedag van Spinoza. Hij heeft van 1661 tot 1663 in Rijnsburg gewoond en gewerkt in het pand dat nu bekend staat als het Spinozahuis. De expositie wordt ge opend door de Leidse hoogleraar Prof.Dr.M. Fres co en R.E. Ekkart, voorzitter van de federatie van musea in Zuid-Holland. Op de expositie worden onder meer manuscripten van Spi noza, een gedeelte van de ve le werken die zijn verschenen over de filosoof, portretten en een aantal zaken uit de Spi- nozahuizen in Den Haag en Rijnsburg tentoongesteld. Voorts wordt een diaserie vertoond en zijn etsen te zien die de kunstenaar Harry van Kruiningen heeft gemaakt naar aanleiding van het werk van Spinoza. Op de tentoonstelling worden geen "curiositeiten" getoond, zegt A. Wolthaus, bestuurslid van het genootschap Oud Rijnsburg. "Het tonen van een etensbord van Spinoza heeft natuurlijk weinig te ma ken met de denkbeelden van de man. gesteld dat we een dergelijk bord hadden". En de tentoonstelling wordt juist gehouden om de denkbeel den van Spinoza uit te leggen aan een groter publiek. Actueel "De denkbeelden van Spinoza zijn belangrijk en, zo vind ik, te weinig behandeld. Het is juist opmerkelijk dat de ideeën van Spinoza in onze tijd weer actueel zijn gewor den. De oplossingen die hij ruim driehonderd jaar gele den heeft aangedragen, gel den nog steeds", aldus Wol thaus. Om het publiek de ideeën van Spinoza duidelijk te maken, worden tijdens de expositie twee folders uitgegeven: een wat eenvoudig gestelde fol der voor "niet-ingewijden" en een folder waarin dieper op de denkbeelden van de fi losoof wordt ingegaan. Het is volgens Wolthaus namelijk ook de bedoeling dat Spino- za-kenners iets aan de ten toonstelling hebben. "Veel zaken zullen zij wel kennen. Maar we hopen dat zij op de tentoonstelling kunnen zeg gen: kijk, dét wist ik nog niet". door Wim Wegman De tentoonstelling begint op 5 november en duurt tot en met 4 december. Wolthaus vindt de duur van de exposi tie "aan de korte kant". "Maar ja, we denken dat het onderwerp van de tentoon stelling dermate moeilijk is, dat we niet verwachten er een groot publiek mee te be reiken". Toch bestaat er in Rijnsburg veel belangstelling voor de filosoof. Een lezing die begin deze maand over de betekenis van het werk van Spinoza in het museum werd gehouden, trok volgens Wol thaus veel meer toeschou wers dan het genootschap verwachtte. Oorlog Spinoza werd in 1632 in Am sterdam geboren. Zijn ouders waren Portugese joden. Spi noza ontwikkelde al als stu dent denkbeelden die recht tegen de toen geldende jood se en christelijke leer indruis ten. "Hij vond toen al dat de kerk en de staat gescheiden moesten zijn. Anders zou er een te grote macht op één plaats zijn geconcentreerd. Dat was toen een volkomen nieuwe zienswijze", vertelt Wolthaus. Verder stelde Spinoza dat God de hele natuur is en dat God niet in een kerk of boek moet worden "geketend". Spinoza ontkende voorts het bestaan van een eeuwige ziel. Hij vond wel dat mensen een taak hadden in de wereld en zich nuttig konden maken, maar niet dat hun ziel onster felijk was. "Dat waren op merkelijke denkbeelden voor die tijd. Ze sluiten echter aan bij de huidige ontwikkelin gen. De mensen zijn zelf gaan denken en geloven niet meer wat bijvoorbeeld de pastoor zegt dat ze moeten geloven", aldus Wolthaus. "Verder vond hij dat alles nuchter en verstandelijk moest worden beredeneerd", vervolgt het bestuurslid van het genootschap Oud Rijns- burg. "Als mensen proberen de oorzaken van iets te door gronden, kunnen daardoor de problemen worden opge lost. Dat dat zo is, blijkt wel uit het feit dat intellectuelen en filosofen nog nooit een oorlog zijn begonnen. Het zijn vrijwel altijd de mensen geweest met een nauw blik veld, die maar één bepaald ding voor ogen hebben ge had, die oorlogen zijn begon nen", zegt Wolthaus. Verdreven Ook over de verdeling van goe deren had de Nederlandse fi losoof heel uitgesproken en vooruitstrevende denkbeel den. Hij meende, zo zegt Wol thaus, dat goederen en ande re materiële zaken zo eerlijk mogelijk moesten worden verdeeld. "Hij stelde dat niets in de natuur overbodig is en dat alles elkaar nodig heeft. Als de mensen er voor zorgen dat ook zij elkaar nodig heb ben, komen er nooit grote moeilijkheden. Dat is natuur lijk wel wat idealistisch ge dacht. Maar het was wel een opmerkelijk denkbeeld. Toentertijd dacht iedereen in "belangen". Elke groep ver dedigde haar eigen belangen en bekommerde zich nauwe lijks om andere groepen in de samenleving", aldus Wol thaus. De voor die tijd revolutionaire ideeën leidden er toe dat Spi noza door de joodse kerk in de ban werd gedaan. Hij mocht geen synagogen meer bezoeken. "De Portugese jo den waren zo'n 75 jaar daar voor al verdreven uit Portu gal en zij vreesden dat zij door de ideeën van Spinoza weer kans liepen verdreven te worden. Vandaar dat zij een dergelijke, voor de jood se kerk vrij ongebruikelijke maatregel namen". Spinoza kon zich na die maat regel in veel plaatsen in Ne derland niet meer vertonen. In Rijnsburg, toen een plaats waar veel zogenoemde "vrij denkers" woonden, kon hij een tijdlang terecht bij een vriend. In het huisje dat nu het Spinozahuis heet aan de Spinozalaan - heeft hij ruim twee jaar gewoond en f*A onder meer gewerkt aan zijn bekendste boek "Ethica". De 350ste geboortedag van Spi noza wordt overigens niet al leen in Rijnsburg gevierd. De lezing die is gehouden en de tentoonstelling vormen een klein deel van alle activitei ten in dit gedenkingsjaar. In Amsterdam is bijvoorbeeld De Nederlandse filiosooj Benedictus de Spinoza. Ter ge legenheid van zijn 350ste ge boortedag wordt deze maand in Rijnsburg een grote tentoon stelling over zijn werk gehou den. Toilet gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Inbrekers die dit weekeinde een berging in een flat aan de Wederikstraat binnendron gen hadden blijkbaar hoge nood. Een chemisch toilet in het berghok werd door hen meegenomen. Om het ver blijf op dit toilet kennelijk te veraangenamen namen de onbekenden ook nog een kleurentelevisie mee. Onbekenden hebben inge- broken in een spoorwagon die bij het Alphense station op de rails stond. Twee ten ten ter waarde van 1500 gul den werden uit de wagon ont vreemd. Brief over vredesactie naar Kamer VALKENBURG/LEIDEN - Het actiecomité "Tegen atoomtaken Valkenburg" heeft een brief gestuurd naar de leden van de Tweede Ka mer en de nieuw te vormen regering waarin wordt opge roepen om af te zien van de bewapening van marine- vliegtuigen met atoomwa pens. Hiermee kan een grote stap worden gezet tegen de richting van de kernwapen- wedloop in, aldus het comité. De briefschrijvers herinneren eraan dat op 3 juli van dit jaar de bevolking van de regio Leiden in groten getale, en voor de derde achtereenvol gende maal, heeft deelgeno men aan een vredesfietstocht die het vliegkamp Valken burg als eindpunt had. De vliegbasis is in een situatie van internationale spannin gen een' doelwit en vormt daardoor een bedreiging voor ieder mens in de streek, zo menen de briefschrijvers. Het actiecomité bereidt op dit moment nieuwe vredesacties voor. Met het oog hierop wordt op 17 november een openbare regionale actiever gadering gehouden in het pand Plantage 16 in Leiden. Leden voeren actie om bouw mogelijk te maken RIJNSBURG - Het club huis dat de Rijnsburgse muziekvereniging Flora band gaat bouwen wordt uniek voor de regio. Dit al thans zegt de voorzitter van de vereniging, W.L. van der Gugten. "Het komt in de regio vrijwel niet voor dat een muziek vereniging een eigen ge bouw met oefen- en les ruimten heeft", aldus Van der Gugten. Tijdens het Rijnsburgse majorette mars- en showconcours dat vo rige maand is gehouden, zijn jeugdleden van de Flora band begonnen met de verkoop van kerst- en nieuwjaarskaarten. De opbrengst daarvan komt ten goe de aan het nieuwe onderkomen. Verder houdt de vereniging een grote kerstverloting en waar schijnlijk een oliebollenactie. door Wim Wegman Bovendien staat er een elpee op stapel waarvan de opbrengst ook ten bate van het nieuwe clubge bouw is. En alsof dit alles niet ge noeg is, wil de muziekvereniging tijdens Rijnsburgse feestweek volgend jaar een aantal acties houden. De plannen hiervoor zijn echter nog niet uitgewerkt. Het bestuur van de muziekvereni ging heeft al jaren plannen om een eigen onderkomen te bou wen. Dit omdat de huidige oefen ruimte, de brandweerkazerne in Rijnsburg, te klein is geworden door de groei van het ledenaan tal. De brandweerkazerne is zelfs zo krap geworden dat de vereni ging naar een vervangende ruim te voor het jeugdkorps heeft moeten zoeken. Na een tijd lang in een gymnastiek zaal aan de Korte Vaart te heb ben geoefend, is het jeugdkorps van de Flora band verhuisd naar de oude veiling Flora. Een ver huizing die ook van tijdelijke aard is omdat, zoals bekend, de veiling het oude complex wil verkopen. Loods Twee eerdere bouwplannen zyn door de gemeente afgekeurd. Het eerste omdat er toentertijd, in 1975, geen ruimte voor een clubgebouw was. Het tweede plan, dat de bouw van een grote, ronde metalen loods behelsde kon vorig jaar geen genade vin den in de ogen van het gemeen tebestuur omdat het "te lelijk' zou zijn. De vereniging maakte toen een nieuw plan dat wel de goedkeuring van de gemeente kon wegdragen. De plaats waar het clubgebouw moet komen, is al vastgesteld. Het gebouw verrijst aan de Waardlaan tussen het volleybal- veld en het toekomstige woon- Zo ziet het clubgebouw van de Flora band uit Rijnsburg er volQ&ts de bouwtekening uit. De vereniging begint vanavond tijdens het Rijnsburgse concours een actie om geld voor het gebouw in te zamelen. wagencentrum. De vereniging moet wachten tot de grond vrij komt. Nu wordt het terrein nog gebruikt door een kweker. Bo vendien moet het bestemmings plan (waarin voorschriften voor de bebouwing zijn opgenomen) worden gewijzigd. Het bestuur van de muziekvereni ging hoopt dat het terrein voor 1 januari 1983 beschikbaar is. Als de winter voorbij is denken de bestuursleden te kunnen begin nen met de bouw. Volgens C.C. van der Gugten, oud-bestuurslid van de Flora band die de bouwte keningen heeft gemaakt, duurt de bouw tussen de drie en vier maanden. Er kan volgens hem zo snel wor den gebouwd omdat het gebouw vrij simpel is. Het bestaat uit sta len spanten met daartussen ge metselde muren. Er wordt niet geheid onder het gebouw. De fundering wordt op een grote stalen plaat gelegd. Afscheiding Het gebouw meet 12 bij 24 meter. Er komen twee oefenruimten in, gescheiden door een entree, toi letten, een lesruimte en een buf fet. Deze afscheiding is gemaakt om er voor te zorgen dat de spe lers in de twee oefenruimten zo min mogelijk geluidsoverlast van elkaar hebben. In de grote oefenruimte kunnen ongeveer 125 muzikanten spelen, ruim vol doende voor de leden van de ver eniging. In het gebouw komen verder een aantal magazijnen, lesruimten, een bestuurskamer en een gara ge waar een eventueel aan te schaften aanhanger van de ver eniging kan worden gestald. Het pand wordt daarnaast nog gëso- leerd om geluidsoverlast te voor komen. Het clubgebouw zal volledig wor den gebouwd door de leden Daardoor kan het gebouw be trekkelijk goedkoop worden neergezet. Het bestuursleden schatten de bouwkosten op on geveer een ton. Dit bedrag willen zij volledig uit eigen middelen opbrengen. De bestuursleden zeggen door zuinig beleid al een aardig beginkapitaal bijeen te hebben gegaard. Met de acties hopen zij ongeveer 20.000 gulden binnen te halen. Verder willen zij een lening afsluiten. Als het gebouw er eenmaal is, wil het bestuur ook andere Rijns burgse verenigingen de gelegen heid geven het onderkomen te gebruiken. Volgens voorzitter Van der Gugten zijn er al enkele gegadigden. Hij wil nog niet zeg gen welke clubs dat zijn. "De mogelijkheid is niet uitgesloten dat andere muziekverenigingen ook van ons gebouw gebruik kunnen maken. Al gaat onze voorkeur niet naar hen uit", al dus W.L. van der Gugten. Drie auto's in vernieling BODEGRAVEN - Bij een ongeluk op de Dammekant in Bodegra ven zijn gisteren drie auto's to taal vernield door een verkeerde inhaalmanoeuvre van een 45-jari- ge Alphenaar. Volgens de politie wilde de man een voor hem voorgesorteerde dame inhalen. Bij de manoeuvre schepte hij de auto van een 36- jarige chauffeur uit Nieuwegein en knalde vervolgens frontaal op een 35-jarige automobilist uit Nieuwegein. De verdachte zelf liep een been fractuur op en werd naar het Bleulandziekenhuis in Gouda gebracht. Er deden zich verder geen persoonlijke ongelukken voor. Drie auto's werden totaal vernield. Alleen de auto van de dame bleef buiten schot. y:":' De Oude Kerk in Kalunjk. In de toren bevindt zich het carillon dal inmiddels al weer vijf jaar buiten werking KATWIJK - De kans dat het carillon in de Oude Kerk van Katwijk, dat al vijf jaar buiten werking is, wordt gerestaureerd is voorlopig uiterst klein. De zware financiële lasten van een dergelijke op knapbeurt maken dat vooralsnog onmogelijk. Of zoals op het gemeente huis wordt gezegd: "De wil is er wel, maar de haal baarheid eigenlijk niet". Het carillon is sinds 1977 al buiten werking. Het klokkenspel is door de zilte zeelucht dermate beschadigd dat de beiaardier er sedert die tijd geen "fatsoenlijk geluid" meer uit kan halen. Roestvorming heeft de klokken daarvoor te veel aangetast. Nagedacht is er wel over een op knapbeurt. De gemeentebe stuurders die verantwoordelijk zijn voor het beheer hebben in 1977 al eens een berekening laten maken. Destijds kwam vast te staan dat de opknapbeurt een slordige 150.000 gulden zou gaan kosten. De reden van de toen al vrij hoge prijs moet worden ge zocht in het feit dat de opknap beurt in staal en brons moet plaatshebben. Ooit is nog gesuggereerd het caril lon over te brengen naar een an dere plaats in Katwijk. Van dat laatste idee is echter naderhand weer afgezien, "omdat het caril lon gewoon in het witte kerkje thuishoort". Tenminsten zo dachten de Katwijkers er toen- tertiid over. Het uit 35 klokken bestaande caril- lion dateert van 1959 en is daar mee 23 jaar oud. Het Leidsch Dagblad "leverde" destijds de basisklok. Het gehele carillon werd in 1959 door het "Carillon Comité Katwijk" aangeboden aan het gemeentebestuur, die het op zijn beurt in dank aanvaard de. In de begroting voor 1983, die eerst volgende week openbaar wordt, komt een opknapbeurt voor het carillon wel ter sprake. De letters PM (pro memorie) die daar ach ter deze post staan duiden er daarentegen nog eens op dat op restauratie voorlopig niet mag worden gerekend. "Het zit niet in de doofpot. Maar ja, de tijd zit niet mee. Het is momenteel ge woon te kostbaar om aan restau ratie te denken", aldus de toe lichting van gemeentelijke zijde.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14