Zaalderby onbeslist Israël zet bouw van nederzettingen door Moeizame zege van Nederland Kuyvenhoven tweede in Drachten Begeleiding voor bewoners gifwijk SOBI breekt met adviseur Drie goals Hogewoning Handballer nog in het ziekenhuis Winst op Wimbledon 'Oefen-bv' DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 LEIDEN - In de Inter-regionalecompetitie van het zaal voetbal kwamen drie Leidse vertegenwoordigers gister avond in actie. Glasbergen won de vierpuntenwedstrijd tegen Neptunus met 6-4. De Tegelhandel en Van der Plas vochten in een verbeten duel uit wie zich het beste "Leidse team" in die klasse mocht noemen. Na 50 minu ten verdiende ieder een punt: 4-4. Ceverbo won met 4-3 van Silva Boys en De Rozet blijft leider door een 7-1 zege op de Rotterdamse Studenten. De Tegelhandel - Van der Plas 4-4 Een smakelijk duel voor de in gro te getale opgekomen supporters. Twee aanvallende ploegen die veel risico's durfden te nemen. EMMEN (ANP) - De Franse zaalhandballer Jean-Michel Serinet bevindt zich nog steeds in het ziekenhuis van Emmen. Serinet liep zater dag in Emmen in de wed strijd Nederland - Frankrijk voor het Hólland-toernooi bij een botsing een beschadigde halswervel op. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Serinet gisteren naar Frankrijk ver voerd zou kunnen worden ter verdere behandeling. De behandelende artsen in Em men achtten het risico van het vervoer voor Serinet ech ter te groot waardoor de Fransman nog enkele dagen in het ziekenhuis moet blij ven. Hy zal dezer dagen een gipskraag krijgen waarna hij wel vervoerd zal kunnen wor den naar zijn woonplaats Gagny. Mevrouw Serinet is inmiddels naar Nederland overgekomen. Van der Plas presenteerde zich als een technische en balvaardig team, maar kreeg het op den duur knap lastig tegen een col lectief en hard werkend De Te gelhandel. Na een kwartier spelen namen de Leidenaars de leiding door Wim de Roo. Zijn lage schuiver had succes omdat doelman Gijs Guyt het uitzicht ontnomen werd: 1-0. Nadat Frans Sj ar dijn voor de Leidse ploeg de paal geraakt had kregen de bezpekers wat mogelijkheden via Huug Aande- wiel en Mart van der Plas. Uitein delijk was het Ron van der Kolk die voor de Katwijkers een aan val voortreffelijk afrondde: 1—1. In de tweede helft leek de vice— kampioen de overwinning naar zich toe te halen. Eerst was het Ronald van der Pot, die een solo van Gijs Collé over het gehele PAGINA 13 Kortsjnoi demonstreert LUZERN (ANP) - Nederland heeft op de derde dag van de Schaakolympiade in Luzern gewonnen van Brazilië. De overwinning viel met 2,5 - 1,5 echter lager uit dan tot de mogelijkheden had behoord. Wim van As pareert vallend een inzet van Huug Aandewiel. Frans Sjardijn e met arbiter Van Zoest de aandachtige toeschouwers. veld, doeltreffend afmaakte. Even later bediende Collé ook Wim Oppelaar op maat en een 3-1 stand was een feit. In de 35ste minuut kreeg de ploeg van coach Hennie van Putten de kans om de Katwijkers op een nog grotere achterstand te zet ten. Maar de toegekende straf- door Jan Hogewoning (die ook eenmaal hard op de paal schoot) met een hattrick zelfs op een 3-4 voorsprong. De Leidse ploeg hield ook nu het hoofd koel en vijf minuten voor het eindsignaal schoot Wim Oppelaar zijn ploeg weer langzy: 4-4. Glasbergen - Neptunus 6-4 schop werd door Wim Oppelaar De Rijnsburgers hebben een be- naast het doel geschoten. Nadat ook schoten van Gijs Collé en Wim de Roo op het houtwerk af ketste, nam Van der Plas het spel in handen. Eerst speelde men professioneel de straftijd van Gert Zwaan door, en daarna kwam de ploeg van Floor Schaap langrijke zege op de Rotterdam mers weten behalen en staan met vier punten voorsprong weer wat ruimer boven de zo gevreesde degradatiestreep. Ook nu bleek de inbreng van Paul van der Blom erg nuttig. Met drie doel punten had hij een groot aandeel t Mart van der Plas zijn samen (Foto: Holvast). in de verdiende overwinning. Nadat Anne Ouwersloot bij een 2-0 voorsprong een strafschop had gemist kreeg Neptunus een kans om de achterstand te ver kleinen. Invaller-doelman Kees de Best (notabene een vierde keus) nam een sliding en Piet Haasnoot mocht voor straf in het doel. Tot grote vreugde van de Rijnsburgers stopte hij tot twee maal toe de ingeschoten straf schop. Henk Merbis (2x) en Arie van Dijk maakten de zes voor Glasbergen vol. Voor Neptunus waren Mario Overbeeke en Leen Gubbels ieder tweemaal succes vol. Wim Eilander raakte het houtwerk. LEIDEN - John Kuyvenhoven greep zaterdag in de cyclo-cross van Drachten net naast de zege. De Leidenaar, die zich van de week verzekerde van een contract bij de Univers- ploeg, reed gedurende de eerste helft van de koers aan de leiding. Toen werd hij achter haald door de behendig sturende Matthieu Hermans. Op het moment dat een achtervol gende groepje, met daarbij onder andere Hans Steekers, aansluiting kreeg bij de kop lopers ging Hermans er vandoor. De strijd was echter nog niet gestreden, want in de slotfase kwam Kuyvenhoven terug. De koers was voor de Swift-renner net te kort om Hermans aan de finish nog te overste ken, zodat Kuyvenhoven het met een twee de plaats moest doen. Hans Steekers klopte in de strijd om de vierde plaats Ronald Rol. Steekers toog gisteren naar de veldrit in het Brabantse Oirschot, alwaar hij de Neder landse en een deel van de Belgische top aan trof. Reinier Groenendaal bevestigde zijn uitstekende vorm door Hennie Stamsnijder in deze koers te kloppen, met Frank van Ba- kel op de derde plaats. In dit sterke veld vocht Steekers met Adrie van der Poel een gevecht om de tiende stek uit, een strijd waarin de Noordwijkerhouter aan het lang ste eind trok. De Katwijkse nieuweling Ed die Kouiss verkeert na het trainignskamp in Mechelen in puike conditie. Kouiss won in Drachten voor Voshol en plaatsgenoot René Guyt, die zevende werd. In Oirschot bleef de Swift-coureur rivaal Pluis ruim voor, terwijl Guyt zich naar een verdienstelijke derde stek reed. Junior Martin Overdevest is druk doende zijn trainigsachterstand op de concurrentie goed te maken. Zaterdag won Overdevest de in- terclubkoers in Stolwijk. De dag daarop test te de Leidenaar voor het eerst zijn krachten in een. nationale koers. In Oirschot kwam Overdevest nog auideïijk te kort op Noéll van der Leij, maar zijn tweede plaats stemde toch tot tevredenheid. Jan Timman speelde met zwart te gen Sunye een variant van het dame-Indisch, die hem welis waar een geïsoleerde d-pion be zorgde maar wel actief stukken- spel gaf. Timman is een liefheb ber van dit speltype en bereikte ook langzamerhand voordeel. Hij kreeg een eindspel, waarin zijn loperpaar hem goede kansen gaf. Vlak voor het afbreken miste Tim man echter een kansrijke mogelijkheid. In tweede zitting moest hij daardoor oppassen niet in het nadeel te komen. De partij eindigde uiteindelijk in remise. Genna Sosonko leed tegen Trois zijn eerste nederlaag in een partij voor een Schaakolympiade. So sonko kwam goed uit de opening en kreeg groot ruimtevoordeel. Op het moment dat hij zich op maakte om een aanval in te zet ten verspeelde Sosonko door on verklaarbare redenen een toren, die hem de partij kostte. Hans Ree kreeg tegen Milos na een konings-Indische opening, die door de Braziliaan onnauwkeu rig werd behandeld, een uitste kende stelling. Milos probeerde de zaak met een pion-ofTer ge compliceerder te maken. Hij kreeg daardoor wel gevaarlijk te genspel. Dat bleek toch niet vol doende en in tweede zitting kon Ree gemakkelijk afwikkelen naar winst John van der Wiel versloeg Van Riemsdijk in een eindspel, dat spoedig na de opening, een Pirc- verdediging, op het bord kwam. De Braziliaan behandelde dat eindspel, dat door ongelijke lo pers voor Van der Wiel nog niet gewonnen was, onzorgvuldig. Hij gaf een pion weg en met drie pionnen achter was zijn positie reddeloos. De belangrijkste ontmoeting van de avond was het duel tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, de hoogst geklasseerde teams (naar Elo-punten). Karpov won in tweede zitting moeizaam van Seirawan in een zeer moei lijk toren-eindspel. Christainsen en Joesopov sDeelden remise. De partijen Alburt (VSt) - Kasparov en Poloegiyevski - Kavalek le ken laat op de avond winst op te leveren voor de Russen. Viktor Kortsjnoi hield een zwygen- de demonstratie door aan zijn bord te verschijnen in een shirt met in het Zweeds daarop de woorden "Vrijheid voor Boris Goelko". LONDEN (ANP) - Het Wimble- dontoernooi van dit jaar heeft een winst opgeleverd van ruim zeven miljoen gulden ondanks het feit dat het weer vaak spel breker was en er ook nog een sta king van het spoorwegpersoneel De kampioenschappen, de natste in de geschiedenis van het eer biedwaardige toernooi, leverden een winst van 1.530.585 pond sterling op. Die winst was 43 pro cent groter dan in 1981. Sir Brian Burnett, de voorzitter van het or ganisatiecomité. verklaarde gis teren in Londen: "wij zijn uiter mate blij wij een winst heb ben kunnen boeken van boven de 1.5 miljoen pond. te meer daar wij 42.000 toeschouwers minder hadden dan vorig jaar". De forse winststijging is te danken aan hogere toegangsprijzen en het feit dat er door de regen een dag extra moest worden ge speeld. Sir Brian Burnett ver wacht in 1983 een nog hogere winst Hü kondigde ook een ver hoging van de toegangsprijzen aan voor 1983. Volgens de voor zitter van het organisatiecomité is die verhoging noodzakelijk door het grotere bedrag aan prij zengeld, dat bij de dames moet worden uitgekeerd. Voor het hoofdtoernooi zullen komend jaar 128 in plaats van de tot nu toe gebruikelijke 96 speelsters worden toegelaten. TEL AVIV (DPA/UPI) De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Sha mir, heeft gisteren aan parlementariërs meegedeeld dat hü een Amerikaans verzoek tot bevriezing van de nederzettingenpolitiek in bezet gebied vierkant heeft verworpen. Shamir bracht gisteren de belang rijke parlementaire commissie voor buitenlandse aangelegenhe- den en veiligheidszaken verslag uit van zijn bezoek aan de Ver enigde Staten. (President Ronald Reagan had in zijn vredesinitia tief van 1 september een derge lijk voorstel gedaan). Zondag had de Israëlische rege ring ook een advies van haar als havik beschouwde ambassadeur in Washington, Moshe Ahrens, gedurende zes maanden geen nieuwe nederzettingen te stich ten, naast zich neer gelegd. Het kabinet besloot zijn huidige be leid op dat stuk voort te zetten. Volgens minister Shamir had ambassadeur Ahrens wel alle Amerikaanse verzoeken tot in krimping van de neerzettingen "categorisch" van de hand gewe- De minister deelde de commissie voorts mee dat Syrië de Ameri kanen had laten weten dat het een niet-aanvalsverdrag met Is raël zou tekenen als Israël terug keert naar de grenzen van 1967. (Toen werd onder meer de Syri sche Golan bezet). Israël heeft se dertdien 103 nederzettingen op de westelijke Jordaanoever ge vestigd. Israël liet toe dat het Avia Sonesta hotel in Taba gisteren openging. Over Tuba maken Israël en Egypte op het ogenblik ruzie. Egypte GOUDERAK (ANP) - Op ini- tiatief van de gemeente Gou derak komt er een begelei dingscommissie, die de be woners van de gifwijk Zel ling psychisch en sociaal ter zijde moet staan, als besloten wordt de wijk te evacueren. Hoewel officieel nog niet be kend is wat er met de wijk moet gebeuren, houdt Gou derak er ernstig rekening mee, dat het gifschandaal van zo'n omvang is, dat een groot aantal van de 96 huizen zal moeten worden afgebro ken. In ieder geval zal er sprake zijn, zo denken de bewoners, van een to tale evacuatie om de gifgrond te verwijderen. De begeleidings commissie, die naar verwachting deze week nog definitief zal wor den samengesteld, zal bestaan uit artsen, maatschappelijk werkers en financiële deskundi gen. Inmiddels is het eindrapport van de Grontmij over de bodem verontreiniging in Gouderak ge reed gekomen. Een woordvoer der van de provincie Ziud-Hol- land zei gisteren dat het rapport momenteel door milieudeskun digen van de provincie wordt be studeerd en dat de gemeente Gouderak en de bewonersorga nisatie van de wijk Zelling deze week de beschikking over het rapport krijgen. Over de inhoud ervan wil de provincie nog niets kwijt Gevaarlijke vloeistof gestolen AMSTERDAM (ANP) - By een in braak in een loods van een trans portbedrijf op de Piet Heinkade in Amsterdam zijn 278 flesjes met een levensgevaarlijke vloei stof gestolen. Volgens de politie gaat het om Blokanol, een hart- stimulerende stof, die bij onoor deelkundig gebruik dodelijk is. Behalve de in een grote doos ver pakte flesjes verdween er ook voor 32 000 gulden aan kleding uit de loods. De inbraak is het af gelopen weekeinde gepleegd, al dus de politie. Verder verklaarde Shamir dat Egypte alle clausules inzake nor- nalisering van de betrekkingen tussen beide landen had ge schonden. Egypte nam zelfs weer deel aan een Arabische boycot jegens Israël, aldus de mi nister. Zondag had de minister in een brief aan zijn Egyptische ambt genoot, Kamal Hassan Ali, opge roepen tot besprekingen over al le onopgeloste kwesties. Het schrijven was een antwoord op de eis van Ali inzake onderhan delingen over de toekomst van het omstreden grensgebied van Taba ten zuiden van de Israëli sche stad Eilat aan de Rode Zee. Ondanks dit onopgeloste pro bleem opende het nieuwe hotel "Sonesta" gisteren in Taba zijn deuren. Daarbij werd meege deeld dat de officiële ingebruik neming op 15 november in aan wezigheid van de minister van toerisme, Abraham Sharir, zal geschieden. Egypte had Israël opgeroepen de nog te voeren on derhandelingen over Taba, een gebied van ongeveer één vier kante kilometer, niet te bemoei lijken door het hotel te openen. Onder uitvoerige Israëlische protesten deed Egypte verder een beroep op buitenlandse reis bureaus geen toeristen naar Taba te sturen. Peruaanse kinderen illegaal geadopteerd LIMA (ANP) - Ongeveer 60 Peruaanse kinderen zijn in de afgelopen jaren illegaal geadopteerd door Europea nen. Zij waren tevoren name lijk ontvoerd, zo heeft de di recteur van de Peruaanse ge rechtelijke politie gisteren verklaard. Men heeft 643 ge vallen van illegale adoptie onderzocht, die plaats heb ben gehad tussen 1978 en 1982. Drie van de 15 Peruaanse kin deren, die in deze periode door Nederlanders zijn gea dopteerd, vallen in de catego rie illegaal. Ook zijn onwetti ge geadopteerde Peruaantjes terechtgekomen in Frank rijk, Italië, Zweden en België, aldus het hoofd van de poli tie. Hij zei dat een rechter in Callao toestemming heeft gegeven voor 250 onwettige adopties. De rechter werkte voor reke ning van een echtpaar dat kinderen liet ontvoeren uit de kraamkliniek in Lima of aan arme ouders Üet weten dat hun kinderen een plaatsje hadden gekregen op een in ternaat. DORDRECHT (ANP) - In het handelsregister van de Ka mer van Koophandel te Dor drecht is gistermiddag de on derneming Stempel bv, die zich tot mei 1983 met hulp van een drukkerij gaat bezig houden met bescheiden akti- viteiten op de drukkers- markt. Stempel bv is een bijzondere onderneming. Zij is in het le ven geroepen door leerlingen van de scholengemeenschap Titus Brandsmacollege als praktische aanvulling op hun economielessen. De bv is met steun van de juniorkamer Drechtsteden opgezet De on derneming wordt in mei 1983 weer geliquideerd. De leerlingen hebben nu al veel geleerd van wat er komt kij ken by het opzetten van een bedrijf. Zo moest een aande lenkapitaal worden gevormd en er moesten bespre longen worden gehouden met advi seurs. Blijkt er bij de liquida tie winst te zijn gemaakt dan gaat die naar een goed doel De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft het advi seurschap van prof. mr. W. J. Slagter beëindigd. Het bestuur van SOBI heeft deze beslissing moeten nemen omdat prof. Slag ter by de Ogem heeft getoond niet achter de beginselen van SOBI te staan, aldus een commu niqué van SOBI. Prof. Slagter heeft volgens SOBI de principië le bereidheid getoond in zee te gaan met een Raad van Commis sarissen die met "behulp van stromannen en in strijd met het heersende vennootschapsrecht is benoemd, aandeelhouders sys tematisch heeft gedwarsboomd bij het uitoefenen van hun ven nootschappelijke rechten en eerst tegenover aandeelhouders heeft verklaard alle mogelijke medewerking te zullen verlenen aan de bestaande onderzoeks commissie en nu in plaats daar van alle pogingen in het werk Het SOBI-bestuur keurt de hou ding van prof. Slagter te meer af omdat deze voortdurend van alle voornemens met betrekking tot de Ogem op de hoogte is gehou den. Ook is prof. Slagter geraad pleegd by het lopende proces van SOBI voor de Rotterdamse rechtbank waann het ontslag van de illegaal benoemde com missarissen is geéist (de beide stroman-processen). Het bestuur van SOBI acht zake- lyk verschil van inzicht met haar adviseurs, zoals zich in het verle den met prof. Slagter meermalen heeft voorgedaan, een gezonde zaak maar stelt de eis dat haar adviseurs achter de doeleinden van SOBI blyven stan. "ook wanneer zy interessante baantjes aangeboden krijgen". De Raad van Commissarissen van Ogem heeft prof. Slagter voorge steld als voorzitter van een te be noemen onderzoekscommissie. Aandeelhouders Ogem kr\jgen dit voorstel op 4 november tij dens een buitengewone vergade ring voorgelegd. AMSTERDAM (ANP) - Evenals op de effectenbeurs heeft ook de Europese optiebeurs een zeer goede maand achter de rug. Voor het eerst kwam de omzet boven de 200.000 contracten. Ten op zichte van september trad een stijging op van ruim 94 pet van 111.287 tot 216.399 contracten. De gemiddelde dagomzet nam toe van 5059 naar 10.305 stuks. Gewonden bij bomaanslag in Beiroet BEIROET (Reuter/UPI) - In Beiroet is gisteren een in een auto verborgen bom ontploft, vlak bij een kamp van Amerikaanse mariniers. Hierby raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, aldus een Amerikaanse militaire woordvoerder. Een van de gewonden was een Amerikaanse marinier Hij liep slechts een snjjwond in zijn hand op en hoefde daarvoor niet te worden behandeld, aldus de woordvoerder. De andere gewonden waren Libane se burgers De auto waarin de bom was verborgen stond gepar keerd op een kustweg op 30 meter afstand van het op het strand gelegen kamp van de mariniers. Vol gens politiebronnen is het zo goed als zeker dat de aanslag gericht was tegen de Amerikanen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13