Er is nog van alles mogelijk" 5 0 T 'Duel komt op juiste moment voor Haarlem' Bergbeklimmers zijn net voetballers Vö£lT Sport DINSDAG 2 NOVEMBER 1982 Is bergbeklimmen sport, tóp- sport? Als je hóórt hoe die twaalf Ne derlanders onlangs tegen de Himalaja zijn opgekletterd dan moetje die vraag meteen bevestigend beantwoorden. De voorbereiding bleek verre van volledig te zijn geweest. Onderweg kregen de expedi tieleden het herhaaldelijk met elkaar aan de stok en dat moest "met oeverloos gelul", zo las ik in een verslag, weer worden bijgelegd, want lei der prof. Verrijn Stuart was "niet het type dat met de vuist op tafel dit soort dingen op lost". Tevoren was overeengekomen dat twee klimmers (Timmer en Van Sprang) van de twaalf de laatste etappe, de sprong naar de top, zouden ondernemen. Maar toen pun tje bij paaltje kwam, poog den twee ónderen (Naar en Taks) het op eigen houtje te doen. En ik maar denken dat bij zulke zware ondernemin gen teamgeest juist voorop staat. "Een geintje" noemde Ronald Naar het. Leuk, hoor. De Verschrikkelijke Sneeuwman heeft zich onge twijfeld een hoedje gelachen om die rare Nederlanders. Het lijkt allemaal sprekend op de mislukte aanloop van het Nederlands elftal naar de WK in Spanje. Verrijn Stuart is Rijvers en de andere klim mers vormen de kibbelende Oranje-selectie. Geen twijfel mogelijk: berg- klimmen is tópsport. Armzalig Ted van Berkel is, zo stond in de krant van zaterdag, bij Lug- dunum voornamelijk wegge gaan "vanwege de negatieve kritieken in de pers over de verrichtingen van zijn club". Er kunnen vele begrijpelijke re denen zijn om van vereniging te veranderen, maar wat Van Berkel hier aanvoert vind ik van een droevigheid en een armzaligheid die ik bij een eerste-klasvoetballer niet meer aanwezig veronderstel de. Je club in de steek laten, ja op de vlucht gaan, omdat de krant niet altijd aardig over je schrijft. Ach, ach. Als je het stuk verder leest dan merk je dat er nog heel wat meer aan het handje was. Hij wilde per se samenspelen met zijn nog zeer jonge broer en verder deugde het publiek bij Lugdunum ook al niet. "Dat stelde zich negatief op. Alleen als je won was het goed". Ja, m'n waarde, zo is het pu bliek al sinds Pim Muiier de bal voor het eerst in Neder land liet rollen. Dat zullen ze deze ClOS-student in Over- veen toch wel hebben geleerd? Van Berkel zocht naar een an dere club. Hij had er beter aan gedaan op zoek te gaan naar iets dat op een rugge- graat lijkt. Nora Geen enkel diploma, ook vrij wel geen coach-ervaring en toch in één klap bondstrain- ster van de Nederlandse tafel tennisdames. Het lijkt een grap of een onmogelijkheid, maar het blijkt louter de rea liteit te zijn. De oud-Spylla- speelster Nora Bakker-Brax- terman (33) zag zich als zoda nig uitverkoren, als opvolger van de voor twèe jaar ge schorste Gerard Bakker. Als het alleen om het vinden van een begeleidster van Bet- tine Vriesekoop ging dan zou je kunnen zeggen: ach, die weet als Europees kampioene toch wel wat ze moet doen. Maar Nora gaat over de héle Nederlandse damesploeg. En hoewel ik zeker geen diploma fanaat ben denk ik altijd maar dat die cursussen niet voor niets door de Nederland se Tafeltennisbond zijn inge steld. Ooit werd, als ik mij niet ver gis, Theo Bakker voorgehou den dat hij dat papiertje niet had, toen het ging om de aan stelling van de herencoach. En Theo Bakker bezat in elk geval de nodige ervaring als coach. Maar goed, de wegen van de meeste bonden zijn aan de grillige kant. Nora was de keus van Bettine en die had het natuurlijk van Gerard Bakker. De NTTB mocht vrezen dat als men No- ra Bakker als te licht zou af wijzen de knorrige Vriese koop terstond de handdoek in de ring zou werpen. Dat moest voor ólles worden voor komen. Goed, Nora als bondstrainster op het toneel en Gerard Bak ker eventjes onzichtbaar maar natuurlijk ferm zete lend in het souffleurshok. Als het in hemelsnaam die twee jaar nu maar goed gaat. Nootje: je leest tegenwoordig voortdurend over "pingpon gen" als men het over tafel tennis heeft. Een jaar of twin-, tig terug toen ik. in een ver slag één keer het woordje pingpongen ter afwisseling van tafeltennis had gebruikt, werd ik staande gehouden door een zeer boze topspeler die mij verweet zijn sport denigrerend te behandelen, belachelijk te maken. Ping pongen was niets, je hoorde over tafeltennis te spreken. Nu mag het weer pingpong zijn. Ik voel me als de Chinees Ton Boot die eens Mao's rode boekje heeft aanbeden en nu hoort dat hij dat moet verkétteren. Term Ton Boot, de basketbalcoach van Den Bosch, heeft zich vo rige week in de Vijf-Meihal openlijk gedistantieerd van de rellenmakers onder de Bos sche aanhang. Hij had het recht-toe-recht-aan over "schorem". Merkt u wat er gaande is? Financieel gaan de tijden terug naar de jaren van weleer en nu duiken óók de daarbij passende, zeer klare termen weer op. Oude knakkers Guus Couwenberg, de bijna 67- jarige oud-voorzitter van Feyenoord, is in het bestuur van het betaald voetbal de opvolger geworden van de 70- jarige Jaap van Praag, die kennelijk niet over zijn leef tijd kon blijven jokken. Het zijn kennelijk geen functies waar de jeugd voor in aan merking komt. Het doet me denken aan het politburo in Moskou. Daar word je ook pas rijp voor geacht als je botten krdken. Houdgreep Dat steeds weer opstekende la waai over die financiële mal versaties van het bestuur van de Judobond begrijp ik niet goed. Wat doen die mensen? Niet anders dan de vereisten in hun sport toepassen: ze houden de pot met centen in een ijzeren houdgreep. Tarzan Onlangs bevatte NRC/Handels blad een aardig gesprek tus sen de roemruchte oud- cou reur Hein "Tarzan" van Breenen en de opkomende macht Peter Winnen over wielrennen toen en nu. Ter sprake kwam of je een we reldtitel, met zijn uitzicht op grote verdiensten, eigenlijk wel kunt kopen. Winnen meent dat het niet te betalen is en Van Breenen valt hem bij: 'Ik heb het aan den lijve ondervonden, in Lugano in 1953. Met een Belg, Karei de Baeder heette hij, pakte ik acht minuten. Op een hoge brug kon je beneden het pelo ton zien rijden en ik zag alle maal oranjetruien voorop. Ze pakten ons terug met nog 50 km te doen en wie demarreert er: Fausto Coppi. Hij wordt wereldkampioen en 's avonds verdeelt Pellenaars, notabene onder de ogen van de voorzit ter van de Nederlandse sport- com missie, honderdduizend Zwitserse franken. Coppi kon niet akkoord komen met zijn eigen ploeg en had een deal gemaakt met Pellenaars. En wie kreeg er niks? Van Bree nen want die was stout ge- weest. Als de Hollandse ploeg daar voor mij rijdt, word ik wereldkampioen. Maar Hein van Breenen uit de Amster damse achterbuurt wereld kampioen, dat kón niet bij mijnheer Pellenaars. En hij had die 100 000 franken in zijn zak. Die kon hij moeilijk terug gaan geven. Het ie echt gebeurd, hoor". Echt gebeurd? Het voordeel van een goed ar chief is dat je snel kunt na gaan of iemand flauwekul vertelt Het geld. daar blijf ik buiten, maar nu het koersver loop. Het Belgische blad "Het Laatste Nieuws" van 31 au gustus 1953 geeft ronde voor ronde (er waren er 18 van elk 15 km) de precieze doorkomst van de renners aan. En wat leren die? Dat Van Breenen en de Belg De Baere in de vierde ronde (na 60 km) op avontuur gingen. Hun groot ste voorsprong bedroeg ruim drie minuten en na negen ronden (135 km van de in to taal 270) werden ze. mede door een val van Van Bree nen. ingelopen. Wie leidden de achtervolging? Lauredi, Van Geneugden en Huber - géén Nederlanders. Hoe lagen De Baere en Van Breenen op 50 km van de fi nish in de race? Acht minuten voorsprong? Morgen brengen. De Baere was na 150 km afge stapt en Van Breenen had bij na negen minutenachter stand op de koplopers (Coppi en De Rijcke). Kijk, zo komen dertig jaar later de kletspraatjes in de wereld. Eijkenbroek ziet perspectief: MILAAN (GPD) - Tegen beter we ten in acht AZ'6\ zich morgen avond in Milaan allerminst kans loos in de tweede en beslissende Europa Cup-ontmoeting tegen Internazionale Milan. Terwijl een aantal spelers, onder wie met na me Hugo Hovenkamp, zich tij dens de uiterst vermoeiende en met veel vertraging gepaard gaande trip naar Italië zeer scep tisch uitliet over de mogelijkhe den om de kwartfinales van het toernooi voor bekerwinnaars te halen, toonde trainer Hans Eij- Hovenkamp verlaat AZ MILAAN (GPD) - Hugo Hoven kamp gaat AZ'67 aan fiet ein de van dit seizoen verlaten. De 31-jarige verdediger wenst gebruik te maken van zijn vrije transfer en wil uit zien naar een nieuwe werkge vers, bij voorkeur in Neder land, maar ook eventueel in het buitenland. „Ik zie in de ze club voor mij geen toe komst meer", aldus Hoven kamp gisteren in Milaan. „Dat is overigens al een lange tijd het geval. Niet de resulta ten van AZ tot dusver, maar het vertrek van Kees Kist heeft de doorslag gegeven. Er zouden aanvankelijk slechts twee, hooguit drie spelers worden verkocht, maar het werden er vijf. Dat is gewoon te veel. Ik heb bovendien weinig zin om bij AZ te blij ven. Aan het einde van deze competitie lopen tien con tracten af, waaronder die van Jos Jonker en Eddy Treytel, en zij zullen naar alle waar schijnlijkheid stoppen. Dat betekent dat ik met Peter Arntz als enige routinier overblijf, en daar pas ik voor". Gisteren voerde Hovenkamp in het Milanese hotel Leonardo da Vinei, waar het AZ-gezel- schap is ondergebracht, al een oriënterend gesprek met voetbalmakelaar Apollonius Konijnenburg, die ook de za ken behartigt van de in Ita liaanse dienst spelende Ne derlanders Ruud Krol (Napo- li), Michel van der Korput (Torino) en Jan Peters (Ge nua). Konijnenburg het des gevraagd weten ervan over tuigd te zijn dat hij voor de AZ-speler emplooi zal kun nen vinden in Italië. „Hoven kamp heeft als voetballer nog altijd een grote naam in dit land", aldus Konijnenburg. kenbroek veel minder gevoel voor de realiteit. De onervaren oefenmeester, die dit seizoen voor de eerste keer de technische eindverantwoorde lijkheid draagt bij een betaald- voetbalorganisatie, liet er geen enkel misverstand over bestaan dat hij de in Alkmaar opgebouw de magere marge van 1-0 een goed vertrekpunt vindt voor de return in het kolossale Giuseppe- Meazza-stadion. „Natuurlijk was - of - een betere uitgangspositie geweest", zo ora kelde Eijkenbroek gisteravond. „Daar hebben we twee weken geleden ook de kansen voor ge had. Maar ook met deze voor sprong, hoe klein dan ook, is van alles mogelijk. Ik geloof er nog in, anders had ik beter thuis kun nen blijven. Als we het eerste kwartier overeind blijven en de jonge spelers zich niet laten aflei den door het Italiaanse pubhek, zie ik zeker perspectief'. Voor het zover is dient de Alk- maarse voetbaldocent nog veel werk te verzetten, want de selec tie maakte, gelet op de haast on gedwongen stemming, aller minst de indruk naar een belang rijke Europa Cup-confrontatie toe te leven. „Ik geef toe dat de sfeer ongewoon ontspannen is en dat het lijkt of we deze klus niet serieus nemen. Maar dat'is volgens mij een reactie op de ne derlaag van zondag tegen Ajax. Vanaf vandaag eis ik dat ieder een zich voor de volle honderd procent met Inter bezig houdt". De meeste aandacht vroeg gisteren de overtocht naar Milaan. Na een vhegreis van bijna twee uur bleek landen vanwege de dichte mist op het vliegveld van de Ita liaanse industriestad, waar ex- AZ'er Jan Peters de Alkmaar- ders zou opwachten, niet moge lijk. Er moest worden uitgewe ken naar het 160 kilometer van Milaan verwijderde, snikhete Genua, waar het Nederlandse ge zelschap een busreis wachtte van ruim drie uur. Omstandigheden die de plannen van Eijkenbroek danig in de war stuurden en de oefenmeester zag zich dan ook genoodzaakt de eer ste training te laten vervallen. De mist zou overigens woensdag avond best nog eens voor moei lijkheden kunnen zorgen, want gisteren was Milaan en directe omgeving in dichte nevel ge huld. Mocht het duel om die re den moeten worden uitgesteld, dan zal er een dag later worden gespeeld. Voor Eijkenbroek zijn die proble men van later zorg. De AZ-coach weet nog altijd niet zeker of hij kan beschikken over aanvaller Pier Tol, die met een hesblessure tobt. Weliswaar verklaarde dok ter Becking de Volendammer voor 95 procent fit, maar Eijken broek wil tot morgen wachten al vorens een beslissing te nemen of Tol speelt. De laatste twijfels over Hoven kamp werden wél weggenomen. 1 De libero raakte tegen Ajax aan zijn enkel geblesseerd, maar hij is in elk geval inzetbaar. Dat zal voor de Alkmaarders een hele geruststelling zijn, want doel man Eddy Treytel, die zijn ploeg tegen Ajax voor een afgang be hoedde, vormt met Hovenkamp het meest sohde deel van de ui terst kwetsbare afweer, die onge twijfeld de grootste moeite zal hebben om in het Italiaanse ge weld overeind te blijven. Op dat punt verstrekte de ex-AZ'er in dienst van Genua, Jan Peters, Eijkenbroek nog enkele waarde volle tips. „AZ moet ervoor zor gen Inter buiten het 16-meterge- bied te houden, want Italianen vallen makkelijk en snel, met na me die Juary. Wanneer AZ zich niet laat intimideren en goed ge concentreerd blijft spelen, heeft de ploeg zeker een kans". V.l.n.r. Hovenkamp, Weijsters en Pier Tol halen de tickets te voorschijn voor de reis naar Italië. Door de dichte mist kwam het AZ-gezelschap veel later aan dan verwacht. „Ik ken de mentaliteit van de Ita liaanse voetballers nu een beetje. Ze zijn voor elke wedstrijd bij zonder nerveus en in feite voor elke tegenstander bang. Ook voor AZ. Daar moetje van zien te profiteren", aldus Peters, die zich afgelopen zondag tegen Ca- tanzaro zelf het provoceren en uit het veld werd gestuurd. „We moeten", zo valt Eijkenbroek Peters bij, „niet op dergelijke ac ties ingaan, en proberen te blij ven voetballen. De ouderen heb ben wat dat betreft een belangrij ke taak. Zij zullen de jonge en onervaren spelers moeten lei den". Ook vrouw van Goelko in hongérstaking MOSKOU (AP) - De voormalige schaakkampioene van de Sow- jet-Unie, Anna Achsjarumova, heeft gisteren aangekondigd in hongerstaking te gaan om een uitreisvisum naar Israël af te dwingen, haar echtgenoot, groot meester Boris Goelko, is op 20 oktober in hongerstaking gegaan uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om het echt paar een visum dat al in 1979 was aangevraagd te verlenen. De 25-jarige Achsjarumova, die in 1976 Russisch kampioen werd, zei in een telefoongesprek dat het echtpaar van plan is de actie door te zetten totdat succes is be reikt. Ook Anatoli Volovich, een amateurschaker die in 1967 kam pioen van Moskou werd heeft zich bij de hongerstaking aange sloten. Het drietal leeft op mine raalwater. HAARLEM (GPD) - Trainer Hans van Doorneveld heeft de pers conferentie van Haarlem gister middag aangegrepen om zijn spelers duidelijk te maken dat zij morgenavond bepaald niet kans loos zijn in de return van het UE FA Cup-duel tegen Spartak Mos kou. De oefenmeester maakte van het informatie-uurtje voor de pers een soort werkbespreking voor zijn pupillen die tój voor hield dat zij in staat zijn om de Russen ondanks een in Moskou opgelopen achterstand van 2-0 een verlenging en vervolgens een serie strafschoppen af te dwingen. ,Het wordt niet eenvoudig maar ik geloof dat deze wedstrijd echt vanaf de strafschopstip zal wor den beslist", aldus Van Doorne veld die vervolgens tijdens de training pok het accent legde op het nemen van elfmetertrappen. „Het is geen bluf, of alleen maar bedoeld om de spelers zelfver trouwen te geven. Ik geloof er ook in. Deze tweede wedstrijd te gen Spartak komt op het juiste moment. Afgelopen zaterdag hebben wij goed gespeeld tegen Roda JC dat net zo'n counter- ploeg is als Spartak. Wel, we heb ben Roda goed vastgezet. In de eerste helft heeft onze keeper Edward Metgod zegge en schrij ve een bal gehad. Dat sterkt ons voor aanstaande woensdag". Van Doorneveld baseert zijn ver trouwen in een 'goede afloop' niet alleen op het competitieduel tegen de Limburgers die afgelo pen zaterdag met 2-0 werden verslagen, maar voor een belang rijk deel ook op de videobeelden van de twee weken geleden »n het Lenin-stadion afgewerkte treffen. „Ik heb daarop dingen gezien die me vanuit de dug-out helemaal niet zijn opgevallen. Dat komt omdat we vanaf de kant hele maal geen overzicht hadden. Op die beelden heb ik onder meer gezien dat de libero ver, erg ver zelfs, achter de drie verdedigers EN VW Ié MN COtA&P&NON F&ws t/szr 'N MiPRÊiMATl<2> 71at 'N vJSELee - UA4TNP RIANRJR speelt en dat Dassajev weliswaar een goede keeper is, maar niet ver uit zijn doel komt. Niet zover als Metgod bij ons bijvoorbeeld, die durft negen of tien meter van zijn doel de bal uit de lucht te plukken. Dat doet Dassajev niet Die komt niet verder dan dne meter. Dat komt ook omdat hij de laatste tijd zoveel kritiek heeft gehad. Hij mist de topvorm die hij wel als keeper van het natio nale elftal in Spar\je had. Daar door is hij nu wat angstig. Op dat soort dingen wil ik dinsdag avond in het trainingskamp in Zandvoort ook mijn spelers wij zen. Dan gaan we met zijn allen de videobeelden bekijken". De technisch leider van Europa Cup-debutant Haarlem wees maandagmiddag ook op de over vermoeidheid van de Russen die twee zware uitwedstrijden ach ter de rug hebben en leidde uit dat alles af dat zijn team „niet kansloos is, ook al zal het heel moeilijk worden". Onduidelijk is echter wie ervoor moet zorgen dat Haarlem na ne gentig minuten nog aanspraak kan maken op een barrage. René Tol, die tegen Roda in zijn eentje de produktie verzorgde, mag nog niet meespelen tegen Spartak De overige spelers hebben in elf wedstrijden slechts acht goals gescoord waarvan er slechts eén (Kleton tegen FC Twente) in een thuiswedstrijd tot stand kwam. Van Doorneveld zal daarom moeten experimenteren en risico moeten nemen, ook al wil hij dan niet in dezelfde fout vervallen als Arsenal dat in de eerste ronde op eigen veld open huis hield en met 5-2 door Spartak werd ver nederd. „Va banque aanvallen tegen Spartak zou niet juist zijn omdat een derde goal fataal voor ons is". Hoewel Van Doorneveld dat niet wilde toegeven Uk zou eerst contact moeten hebben met mijn spelers") ligt het voor de hand dat hij Chris Verkaik. die vrijwel heeft afgerekend met een dij beenblessure. als hangende spits zal laten fungeren en regelmatig van positie zal laten wisselen met de lange voorstopper Piet Huyg Vooral deze verdediger wordt door Van Doorneveld be schouwd als degene die het Eu ropa Cup-avontuur van Haarlem moet verlengen. Van Doorneveld schilderde hem gistermiddag nog af als een „ondergewaar deerde voetballer die veel capa citeiten bezit", terwijl Huyg in de eerste ronde thuis tegen AA Gent uit tactische overwegingen niet goed genoeg werd bevonden om mee te doen. Huyg dreigde toen zelfs het werk neer te leg gen Inmiddels zyn alle problemen ech ter opgelost en is Huyg de man wiens optreden tegen Roda „een brok zekerheid voor de hele ploeg gaf

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11