Begin wijst 'adempauze' af C "EG moet ontwikkelingsbeleid wijzigen" "Ik rekende al op uitwijzing" Verdwenen Noordierse jongen was weggelopen uiamecke^-f Bonn bereidt plaatsing kruisraketten al voor In nederzettingenbeleid Libanon nu rustig na incidenten Koning van Spanje heet paus welkom Jacobs terug uit Z.-Afrika MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 LONDEN - Eamon Farrell, de 16- jarige jongen uit Belfast van wie was aangenomen dat hij was ont voerd door een terroristische protestantse groepering, blijkt van huis weggelopen te zijn. Za terdagnacht werd hij in een park in Londen levend en wel aange troffen. Eamon verdween op woensdag en nog geen dag later startte de Noordierse politie een groot scheepse zoektocht naar hem, waarbij meer dan 1000 agenten en militairen betrokken waren. Gevreesd werd, dat hij was ont voerd door een protestantse ter- reur-organisatie, de Protestant Action Force. Die vrees werd gevoed door een te lefoontje van een man, die zich als woordvoerder van deze terro ristische groepering presenteer de. De katholieke terreur-organi- Buitenland satie Irish National Liberation Army (INLA) reageerde op dit nieuws met het dreigement dat drie protestanten zouden wor den gedood voor elke volgende ontvoering. Zaterdagavond echter werd Ea mon in het Londense St. James Park aangetroffen, half versuft door Henk Dam politiemensen die zondag naar Londen overkwamen om de jon gen te verhoren, kregen 's avonds de waarheid eruit: hij bleek weggelopen te zijn na huiselijke moeilijkheden. Eamon is zondagavond nog door zijn vader opgehaald, om terug naar huis te worden gebracht. De vader las voor zijn vertrek voor het politiebureau een verklarine voor waarin hij zei dat Eamon 'diepe spijt heeft van de onge rustheid die hij in Noord-Ierland heeft veroorzaakt, bij zijn ou ders. en bij alle andere mensen.' Inmiddels heeft de politieke vleu gel van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger, Sinn Fein, tij dens een partijvergadering in Dublin bekendgemaakt mee te zullen doen aan de verkiezingen voor een nieuw Lagerhuis, die vermoedelijk binnen een jaar zullen worden gehouden. Sinn Fein wil voortborduren op de winst die de partij onlangs haal de bij de verkiezingen voor een parlement in Ulster. Daarbij wer den vijf zetels in de wacht ge sleept. De republikeinse partij wil nu by Lagerhuis-verkiezin gen in zo mogelijk alle 17 kiesdis tricten in Ulster kandidaten stel len. JERUZALEM - De Israëlische radio maakte gisteren be kend dat de ambassadeur in Washington, Moshe Arens, enige weken geleden aan premier Begin heeft voorge steld om het nederzettingenbeleid in de door Israël be zette gebieden te bevriezen om onderhandelingen met Jordanië mogelijk te maken.- Premier Begin heeft dat voorstel van zijn ambassadeur, dat in een persoonlijke brief vervat was, van de hand gewezen, met het ar gument dat het effect nihil zou zijn: koning Hoessein zou op grond van zo'n maatregel niet meedoen, en het resultaat zou zijn dat Israël zonder nederzet tingenpolitiek blijft. Nadat de Israëlische radio dit voor stel van Arens, dat in lijn is met het plan van de Amerikaanse president, bekend had gemaakt hebben ongeruste ministers tij dens het wekelijkse kabinetsbe raad om tekst en uitleg gevraagd. De regering heeft immers het plan-Reagan al meteen radicaal van de hand gewezen. Het voor stel van Arens is daarom zo op merkelijk, omdat Arens een ver tegenwoordiger is van de zeer harde lyn in Begins Heroet-par- ty. Zo heeft Arens indertijd als Knessetlid tegen de akkoorden van Camp David gestemd, juist uit vrees voor de toekomst van de westelijke Jordaanoever. Be horende tot Begins rechtse oppo sitie heeft hij ook steeds een mi nisterspost geweigerd. door Jaap van Wesel Zijn huidige ommezwaai bewijst hoe kritiek Arans de positie van Israël in Washington acht, al lui den zijn laatste rapporten dat er sprake is van een aanzienlijke klimaatsverbetering ten gunste van Israël. Het kabinet staat in elk geval op het standpunt dat het niet de taak is van de ambas sadeur om voorstellen te doen. Hij dient zich te beperken tot het uitbrengen van verslag over dat gene wat er in Washington leeft. Problemen zijn er ook met de offi ciële lijn ook bij de oppositie, de Arbeiders-partij. Zowel partij voorzitter Peres als oud-premier Rabin hebben met kracht elke poging van de kant van de PLO om tot een dialoog met Israëls oppositie van de hand gewezen. De PLO had een aantal Knesset- leden van de Arbeiderspartij de ze week voor een congres in Ro me uitgenodigd onder het motto „een gesprek tussen vijanden". Maar Peres wees dat initiatief van de PLO af als een public re lations stunt, zonder dat er spra ke is van een politieke koerswij ziging van de PLO. De betrokken Knessetleden heb ben de uitnodiging van de hand gewezen omdat zij alleen bereid zyn met PLO-leiders te praten ADVERTENTIE Als erkende speciaalzaak bieden wij een persoonlijke service met speciaal opge leide medewerksters. U kunt ons vrijblijvend een bezoek brengen. By ons krijgt U het boekje: Weer zelfbewust door het leven. /^N l/tnlti\ als dat zal leiden tot een weder zijdse erkenning tussen de PLO en Israël. Het officiële standpunt van Peres en Rabin is dat ook dat onaanvaardbaar is, omdat de Ar beiderspartij tegen de vestiging van een onafhankelijke Pale stijnse staat is. De Knessetleden die via Italiaanse bemiddeling met de PLO over een gezamenlijke formule heb ben onderhandeld zijn overeen gekomen dat de contacten her vat zullén worden na de bijeen komst van de Palestijnse Natio nale Raad, die binnenkort in Tu nis bijeen zal komen, en waar de PLO tot een koerswijziging ten gunste van Israël zal moeten be sluiten wil een dialoog met .de Arbeiderspartij, of een deel daar van tot de mogelijkheden beho ren. Leden van de Arbeiderspar tij die zo'n gesprek voorstaan, willen alleen op het hoogste ni veau spreken, met Arafat zelf, om te voorkomen dat eventuele afspraken later door de PLO-lei- ding worden ontkend of afgewe- BEIROET (AP) - Syrische strijdkrachten in de Oost-Li- banese Bekaa-vallei hebben het afgelopen weekeinde hun luchtdoelgeschut in stelling gebracht tegen Israëlische ja gers in het gebied. In het cen trale heuvelland ten oosten van Beiroet heeft zich voorts strijd voorgedaan tussen christelijke groeperingen en Islamitische Druzen. Het voornaamste strijdtoneel tussen christenen en Druzen was bij het dorpje Kaifoen, 20 kilometer ten oosten van Bei roet. Volgens militaire zegs lieden in Tel Aviv is het Israë lische leger ter plaatse er in geslaagd een bestand te be werkstelligen tussen de strij dende partijen. De zegslieden zeiden, dat in het gebied slachtoffes zijn gevallen, maar dat zich geen Israëli sche militairen in de stryd hebben gemengd. In een verklaring van het op perbevel in Tel Aviv werd ge zegd, dat twee raketten, giste ren afgevuurd vanaf Syrische grondgebied, Israëlische vliegtuigen boven Oost-Liba- non op een haar na gemist hebben. Israël bestempelde het incident als een "ernstige schending" van het bestand, dat eind juli van kracht werd. MADRID (GPD) - Paus Johannes Paulus II is gisteren zijn tien daagse marathonbezoek aan Spanje begonnen. Na aankomst op het vliegveld Barajas van Ma drid, waar hy welkom geheten werd door koning Juan Carlos I, werd de paus op zijn eerste rond rit door de Spaanse hoofdstad door meer dan een miljoen Ma- drilenen een tumultueuze ont vangst bereid, opgeluisterd met confetti en papiersnippers. Nadat paus Johannes Paulus II uit handen van de socialistische burgemeester van Madrid, Tier- no Galvan, de gouden sleutel van de Spaanse hoofdstad had ont vangen, had hij een eerste oriën terend onderhoud van ongeveer een uur met de verzamelde Spaanse bisschoppen. Aan het slot van zijn eerste dag in Spanje woonde de paus een religieuze plechtigheid bij in de parochie van Guadalupe. Van zijn vijftien buitenlandse staatsbezoeken die paus Johan nes Paulus II sinds zijn uitver kiezing in oktober 1978 heeft af gelegd, heeft de tiendaagse rond reis door Spanje zonder twijfel het meest overladen programma. Hoofddoel van het pauselijke be zoek is vandaag de officiële slui ting van de feestelijkheden rond de herdenking in Alba de Tor mes van de aldaar 400 jaar gele den overleden heilige Teresa. Morgen en woensdag verblijft de paus de hele dag in Madrid, waar hij onder meer een mis voor het gezin zal opdragen, waarvoor midden op een .van de belang rijkste verkeersaders van Madrid een monumentaal altaar is opge richt. Op het programma staat verder een mis in het Baskische Loijola en in Zaragoza ter ere van de be schermheilige Pilar van Spanje, een bezoek aan het historische klooster van Monserrat, een priesterwijding in Valencia, en ter afsluiting een mis in de kathe draal van Santiago de Composte- la, bedevaartsoord vanwege de tombe van de apostel Jacobus. Volgens weekblad Der Spiegel Een demonstratie tegen de streden aanleg van een nie startbaan bij de internationale luchthaven van Frankfort is gis teravond uitgelopen in ernstige ongeregeldheden met de politie. Een politieman raakte gewond toen hij door een steen in het ge zicht werd getroffen. De betogers slaagden erin 120 be tonnen palen van de muur rond het bouwterrein uit de grond te trekken. De politie sprak van de "ergste onlusten" bij de luchtha ven tot nu toe. BONN (Reuter) - Volgens het Westduitse weekblad Der Spie gel is West-Duitsland in het ge heim begonnen met de voorbe reidingen voor de plaatsing van Amerikaanse kernraketten voor volgend jaar. Der Spiegel maakt dit op uit een vertrouwelijk rap port van het ministerie van de fensie waarop het kennelijk be slag heeft weten te leggen. Het blad staat bekend om zijn verzet tegen de plaatsing van de Kruis en Pershing-2-raketten. De in de rapport gemelde voorbe reidingen betreffen het bouwrijp maken van terrein met inbegrip van het ontruimen van bosgebie- den en het nemen van grond- proeven. Een en ander gebeurt onder het mom van andere werk zaamheden om de aandacht van de sterke vredesbeweging niet te wekken, aldus Der Spiegel. Een woordvoerder van het ministerie, weigerde commentaar op het ar tikel met het argument dat de voorbereidingen geheim zijn. Volgens Der Spiegel stond in het rapport verder dat de voorberei dingen onder de vorige links-li berale regering van Helmut Schmidt zijn begonnen. Van die zijde is dat ontkend. Het rapport meldt dat er 108 Pers- hing-2-raketten komen bij Heil- bronn, Mutlangen en Neu-Ulm in de deelstaat Baden-Württem- berg en 96 kruisraketten bij Bit- burg vlakbij de grens met Lu xemburg. Deze plaatsen zyn al eerder in diverse publikaties en op een kaart van de Groenen, de Westduitse milieuparty, ge noemd. Volgens Der Spiegel heeft de fede rale veiligheidsraad, een kabi netscommissie onder leiding van de bondskanselier, strikte ge heimhouding over de plaatsen gelast, in tegenstelling met Groot-Brittannië en Italië waar de namen bekend zijn. Zo was de premier van Rijnland-Palts, waar Bitburg ligt, wel op de hoogte maar de gemeentelijke autoritei ten niet. DEN HAAG (ANP) - De Europese Gemeen schap moet op korte termijn bijvoorbeeld in 1983, haar beleid ten aanzien van de ontwik kelingslanden fundamenteel beginnen te wijzigen. In een periode van vyf zeven jaar zou een nieuwe strategie, waarbij Europa zijn inspanning zo\fel financieel als anders zins aanzienlijk opvoert, vorm dienen te krij gen. Drs. J.P. Pronk, acijunct-secretaris-ge- neraal van de Unctad en Oud-minister voor ontwikkelingssamenwerking zei dat zater dag in Den Haag op een congres van de Eu ropese Beweging in Nederland. Het eerste onderdeel van die strategie zou de lancering van een crisisbestrijdingspro- gramma moeten zijn dat is gericht op de lan den die er het slechtst aan toe zijn, vooral wat hun voedsel- en energiesituatie en hun betalingsbalans betreft. Vervolgens is een Europees initiatief nodig om uit de wereld wijze crisis te breken in een aantal sectoren waar de problemen het grootst zijn, zoals handel, textiel (multivezelakkoord) en inter nationale financiële betrekkingen. Die pro blemen dienen volgens Pronk los van elkaar te worden aangepakt, omdat er anders niets van terechtkomt. Hij pleitte verder voor een zeer aanzienlijke uitbreiding van het Europees Ontwikke lingsfonds (EOF), dat is bedoeld voor steun aan ontwikkelingslanden. Niet alleen zou dat fonds over veel meer geld moeten kun nen beschikken, maar het dient zich ook te richten op alle armste landen in de wereld. Thans beperkt het EOF zich in feite tot Afri ka, omdat de meeste landen die een speciaal verdrag met de EG hebben via de conventie van Lomé (ACP-landen) zich daar bevinden. Daarnaast moet de Gemeenschap in de on derhandelingen met de ACP-landen aan zienlijk meer aanbieden dan tot nu toe ge bruikelijk was. Als onderdeel van de strategie zouden de indi viduele EG-lidstaten de politieke aankondi ging moeten doen dat zij in die periode de internationale streefnorm, dat de ryke lan den 0.7 procent van hun bruto nationaal pro- dukt aan ontwikkelingshulp moeten beste den, zullen halen. Pronk vindt verder dat de EG de bereidheid moet tonen de bescher mende elementen uit het Europese land bouwbeleid te verminderen. Toen de vorige week uit Zuid- Afrika uitgewezen journalist Gerard Jacobs (29) zich bijna tweeëneenhalf jaar geleden in Johannesburg vestigde, huurde hij welbewust een ge meubileerde kamer en kocht een goedkope tweedehands auto. „Ik gmg er vanuit dat ik niet aan lange-termijnplan- ning kon doen. Ik hield er re kening mee het land te zullen worden uitgegooid. Maar dat het nog zo lang heeft ge duurd, heeft me verbaasd". Dat betekent echter niet dat Gerard Jacobs zou toegeven zich aan onbehoorlijke prak tijken te hebben schuldig ge maakt. Integendeel. Hij weet nu nog steeds niet om welke redenen hij het land moest verlaten. „De autoriteiten hebben voortdurend gewei gerd de gronden van mijn uit wijzing bekend te maken. Er is nooit een aanklacht inge diend. Ik heb me dus ook niet kunneni Na enige jaren in Libanon te hebben gewerkt, verhuisde Jacobs naar Zuid-Afrika. Hy vertegenwoordigde er de KRO. NOS. VARA. Haagse Post en BRT. Hy leerde er de beperkingen kennen voor journalisten in een land. dat door de apartheid wordt ge regeerd. door Louis Engelman Ongeveer honderd wetten zyn er uitgevaardigd om de pers te muilkorven. „De binnen landse persvrijheid is er al lang geleden overleden", zegt hij. „Bijvoorbeeld mag de na tionale bevrijdingsorganisa tie ANC niet worden geci teerd. De regering heeft het consequent over een terreur- bende, zodat de bevolking in het ongewisse blijft over wat het ANC aan denkbeelden huldigt' Jacobs heeft aan den lyve on dervonden hoe moeilijk het de persvertegenwoordigers soms wordt gemaakt. Zelf werd hij tweemaal gearres teerd en ondervraagd, door de veiligheidspolitie. Over ener giezaken mocht hij niets pu bliceren. Elk militair nieuw tje moest eerst aan het minis terie van defensie ter beoor deling worden voorgelegd. Toch gelooft hy dat er m Ne derland een 'grotesk verte kend beeld' over Zuid-Afrika heerst. Vryheid „Men denkt alleen in termen van een 'fascistische politie staat', waarin op elke hoek van de straat veiligheidstroe pen staan en waar wekelijks gevangenen uit het raam worden gegooid. In dat beeld past ook een enorme censuur voor de buitenlandse pers. Maar in werkelijkheid is dat niet zo. Ik ben nog nooit ge volgd, myn gesprekken zijn bij mijn weten niet afgeluis terd. mijn post is niet openge maakt. Ik heb een tamelijk grote vryheid van opereren gehad". De oorzaak van deze betrekke lyk soepele houding ten op zichte van buitenlandse ver slaggevers denkt Gerard Ja cobs wel te kunnen verkla ren. „Zodra je als blanke wordt toegelaten, zien ze in jouw één van hen. De Zuid- afrikaanse persattaché in Ne derland beoordeelt of je een visum krijgt. Hij moet heb ben gedacht dat ik kneedbaar genoeg was om hun propa ganda voor waar aan te ne men. De regering beoordeelt de pers ook als zodanig. De publiciteitsmedia zyn er niet voor een objectieve bericht geving, maar als verkopers van de regeringsstandpun ten. Je hebt steeds het gevoel er te mogen werken als privi lege van de overheid". Binnen het kader van die toe geeflijke houding heeft Ge rard Jacobs tot zyn eigen ver bazing nog veel kritisch-jour- nalistieke arbeid kunnen ver richten. „Ik kon de zwarte woonwyken binnengaan, hoewel dat officieel verboden was. Ik heb de zwarte opposi tie kunnen interviewen, ik heb reportages gemaakt van de onafhankelyke vakbond". Toch mag Gerards hang naar objectieve verslaggeving van de toestand in Zuid-Afrika als achtergrond worden ge noemd van zyn uitwijzing. „Iedereen die afwykt van de regenngspolitiek, iedere journalist die kritisch ope reert wordt onmiddellijk be schuldigd van anarchistische tendensen en van communis tische sympathieën" Al op 28 augustus vernam Ge rard dat hij ongewenst was. Hij had juist de halfjaarlijkse verlenging van zijn verblijfs vergunning aangevraagd. Niet de vertegenwoordiger van het ministerie van infor matie of de medewerker van het ministerie van binnen landse zaken deed hem de onplezierige mededeling, maar de lokettiste die de stempel in zijn paspoort moest zetten. „Het was tnest en humoristisch tegelyk". aldus Gerard. „Ik had myn paspoort afgegeven en ging naar een lunch met de minister van informatie. Hij kondigde grootse plan nen af voor grondwetsher vormingen. Ook niet-blanken zouden een plaats in parle ment en regering krijgen. De apartheid zou ongeveer zyn afgeschaft. Onzin natuurlijk, want alle zwarten waren nog steeds uitgesloten. Maar tij dens dit publiciteitsoffensief wisten vrijwel alle ambtena ren van het ministerie dat ik uitgewezen zou worden, al leen ik niet". Protest Gezamenlijk besloten de bui tenlandse correspondenten tegen de uitwijzing te protes teren. Gerard: „Niet publie kelijk. want dan zou de rege ring gezichtsverlies moeten lijden. We kregen de toezeg ging dat de kwestie zou wor den onderzocht Tot 31 okto ber kon ik nog blijven". Het protest mocht niet baten. De uitsluiting bleef gehand haafd. Zonder opgaaf van re den. „Misschien was het mijn belangstelling voor de onaf hankelijke zwarte vakbond, waartegen momenteel mon sterprocessen worden ge voerd". oppert Jacobs. „Dat is een onderwerp waarover je niet behoort te schry ven. Een collega van de New York Tt mes ontdekte dat er twee maal in zyn kantoor was in gebroken en dat men juist m die dossiers had zitten snuf felen. Vermoedelijk op zoek naar bewijzen tegen de vak bondsleiders". Verscheidenen daarvan zitten al bijna een jaar zonder aan klacht gevangen. „Een doel bewuste politiek van de rege- ring-Botha", aldus Gerard. „Zodra iemand een bepaalde de regering onwelgevallige stroming zou kunnen verte genwoordigen, pakken ze hem op. Zo houdl men de po litieke oppositie klein en zon der woordvoerders". Deze vorm van isolatie kreeg afgelopen week opnieuw ge stalte door de verlenging van de 'banning-order' tegen do minee Beyers-Naudé, fel be strijder van de apartheid en voormalig directeur van het verboden Christelijk Insti tuut in Zuid-Afrika Hy staat onder huisarrest en mag in de kranten niet worden geci teerd. Jacobs: „Ik heb inder tijd zijn vrouw geïnterviewd Op die manier probeer je toch objectieve journalistiek te bedrijven. Maar natuurlyk is het een gedwongen vorm van zelfcensuur, daar ont kom je niet aan" Over de toekomst van de zwar ten, driekwart van de bevol king in Zuid-Afnka. is Ge rard Jacobs somber „Er is geen organisatie die het mo gelijk maakt op korte termijn het voorbeeld van Zimbabwe te volgen. Het verzet is totaal versplinterd. Af en toe zyn er speldepnkken. die gigan tisch veel aandacht m de wes terse pers krygen. Maar het is erg geïsoleerd". Volgens Jacobs is er een duide lijke voedingsbodem voor verzet, maar de culturele of militaire organisatie om de gevoelens van woede te kana liseren bestaat nog niet „De zwarte bevolking is na de bloedige onderdrukking in Soweto in 1976 en in Kaap stad in 1980 nog te zeer geïn timideerd".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9