Hoge inkomens meer inleveren flÈÊÊ D'66 zoekt nieuwe ideeën Levendige politieke banenmarkt Bidden voor Claus: „Baat het niet dan schaadt het niet" CDA-partijraad: Mogelijk deze week afronding formatie FNV praat per cao over korter werken Jacob Kohnstamm gekozen als voorzitter MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 Binnenland PSP verkoopt verboden boek EINDHOVEN (ANP) - Leden van de PSP die zitting hebben in de Eindhovense gemeenteraad, de agglomeratieraad en provinciale staten van Noord-Brabant, heb ben zaterdagmiddag in de Eind hovense binnenstad het door de rechter verboden boek "Eindho ven 1933-1945" verkocht. Bin nen enkele minuten waren de dertien exemplaren waarover de PSP'ers beschikten, uitverkocht. Diverse potentiële kopers moes ten worden teleurgesteld. Het boek, geschreven door de Eindhovenaar Frans Dekkers, is eerder deze week door de Bos sche rechtbankpresident mr. M. Cremers in kort geding verbo den, omdat de vroegere directie secretaris van Philips, mr. W. de Graaff, erin wordt beschuldigd van landverraad en collaboratie met de Duitsers. Die beschuldi ging is volgens Cremers alleen gebaseerd op verklaringen van getuigen "van laag allooi". Er zijn geen bewijzen voor aange dragen. DEN HAAG - De politieke „banen markt" in Den Haag is uiterst roerig, nu Ruud Lubbers sinds zaterdag formateur is. Het CDA zoekt acht ministers en evenveel staatssecretarissen. De WD heeft plaats voor zes ministers en acht staatssecretarissen. Vooral in CDA-kring is de lobby le vendig. Op de partijraad zater dag in Amsterdam kliekten de kandidaat-bewindspersonen in hoofdzaak bloedgroepsgewijze bijeen, terwijl namenlijstjes cir culeerden. Bij de WD gaat het iets discreter toe. Lubbers heeft bij het kiezen van christen-democratische be windslieden nog altijd te maken met die unieke CDA-handicap van de bloedgroepen, de voor malige KVP. ARP en CHU. Die drie stromingen willen zich naar krachtsverhouding vertegen woordigd zien. De vraag is echter of Lubbers zich daardoor volledig zal laten lei den. Het is veelzeggend dat par tijvoorzitter Bukman zaterdag in Amsterdam betoogde dat bij het aanwijzen van bewindslieden voortaan meer op persoonlijke kwaliteit dan op bloedgroep moet worden gelet. Namen Van de acht ministers die het CDA mag leveren is alleen die van al gemene zaken boven elke twijfel verheven: Lubbers zelf. Voor buitenlandse zaken geldt de hui dige staatssecretaris Van den Broek als grootste kanshebber, maar ook De Koning (nu land- VVD bouw) wordt genoemd. men van oud-minister Braks (nu kamerlid) en Van Dijk. De Graaf lijkt zeker van prolongatie op so ciale zaken en werkgelegenheid. Op het nieuwe ministerie van welzijn en volksgezondheid ma ken H. de Boer (nu CRM) en me vrouw Kraayeveld-Wouters (oud-staatssecretaris van CRM) een kans. Of de huidige minister Deetman op 1 onderwijs blijft, is zeer twijfel achtig. Groter is de kans, dat hij voorzitter wordt van de Tweede- Kamerfractie. In dat geval zou de voorzitter van het college van be stuur van de katholieke universi teit in Nijmegen. Van Lieshout, kandidaat zijn voor onderwijs. Voor financiën gooit de bankier Ruding hoge ogen, maar ook de namen van Van Dijk (nu ontwik kelingssamenwerking) en de bankier Wijffels worden ge noemd. De Koning lijkt het meest kanshebbend voor defen sie, maar ook Van den Broek zou daar kunnen komen. Voor landbouw circuleren de na- De WD brengt in elk geval Van Aardenne in het veld voor econo mische zaken. Hij wordt tevens vice-premier. Rietkerk (oud-frac tieleider) is zeker van binnen landse zaken, evenals mevrouw Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat, het departement waar ze al eens staatssecretaris was. Voor de post ontwikkelingssamen werking worden zowel de ka merleden Bolkestein als Van Ee- kelen (oud-staatssecretaris van defensie) en Sijthoff-pers-direc- teur Hoefnagels genoemd. Kan didaten voor justitie zijn oud partijvoorzitter - Korthals-Altes en Europarlementariër Geurt- sen. Wie op volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu komt, is nog een raadsel. Namen noemen van kandidaten voor een staatssecretnaat is in deze fase nog veel hachelijker Bij het CDA lijkt Hermes zeker van herbenoeming op onderwijs. Voor defensie (materieel) wor den de huidige staatssecretaris Van Houwelingen en het kamer lid Frinking genoemd. Veel kans maakt Brokx om terug te keren op zijn oude stek bij volkshuisvesting. Van Zeil blijft vermoedelijk op economische zaken de belangen van het mid den- en kleinbedrijf behartigen. Als staatssecretaris van volksge zondheid op het nieuwe wel zij nsdepartement worden De Boer en Kraayeveld-Wouters ge noemd. De WD heeft als kandidaten voor het staatssecretariaat op buiten landse zaken (Europese zaken) de kamerleden Van Eekelen en Bolkestein. De laatste is "multi- inzetbaar". want kan ook staats- secretaris-annex-pseudominister van buitenlandse handel wor den. Voor onderwijs wordt mevrouw Ginjaar-Maas genoemd. Defen sie lijkt Ploeg (ook kamerlid) als staatssecretaris voor personeels zaken te kunnen begroeten. AMSTERDAM (GPD) - De CDA-partijraad heeft zaterdag in Amsterdam een uitspraak gedaan over de kernwapenproblematiek die afwijkt van wat daarover in het regeerak koord tussen CDA en VVD is opgenomen. Ook werd uitgesproken dat de hoge inko mens meer moeten inleveren door de lagere. De regering mag een plaatsingsbe- sluit van kruisraketten niet uit voeren „dan nadat is gebleken dat in de Tweede Kamer daarte gen geen bezwaar bestaat", zo sprak de partijraad uit. Deze zin stond letterlijk zo in de eerste versie van het ontwerp-re- geerakkoord. Daarna werd zij echter geschrapt en vervangen door de zin dat de de beslissing pas valt als de Kamer de kans heeft gehad zich uit te spreken. In het eerste geval moet de rege ring doen wat de Kamer zegt, in De uitspraak van zaterdag stond in een resolutie van de CDA-jonge- ren, die zonder veel discussie werd aanvaard. Dit punt leverde overigens ook bij de CDA-top geen problemen op. De nieuwe formulering uit het regeerak koord is door CDA-leider Lub bers al eerder omschreven als „een verbetering" van de oude, omdat daarin de eigen verant woordelijkheid van de regering DEN HAAG (GPD) - Formateur Ruud Lubbers denkt zijn kabi net van acht CDA'ers en zes WD-ministers binnen een week gereed te hebben. Nu beide par tijen het onder leiding van infor mateur Scholten al eens zijn ge worden over de verdeling van de ministersposten en staatssecre tariaten, hoeft hij er alleen nog de personen voor te vinden. Zowel Lubbers als WD-onder- handelaar Ed Nijpels is zeer in genomen met de overeengeko men zetelverdeling. Het CDA is sterk vertegenwoordigd in de sectoren buitenland, sociaal-eco nomie en welzijn. De WD geeft de toon aan in de binnenlandse hoek (politie, justitie) en in de technische sector. Het aantal staatssecretariaten is gelijk over beide fracties verdeeld: elk acht. Informateur Scholten noemde de onderhandelingen onder zijn lei ding „stevig, op een aantal pun ten zeker niet gemakkelijk, maar wel steeds fair". Behalve het ministerie van algeme ne zaken (Lubbers zelf), krijgt het CDA: buitenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen, fi nanciën, defensie, landbouw en visserij, sociale zaken en werkge legenheid en welzijn en volksge zondheid. De WD bezet: econo mische zaken, justitie, .binnen landse zaken, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (plus mi lieuhygiëne), verkeer en water staat en ontwikkelingssamen werking. Het huidige ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne is hierbij vervallen. Milieu verhuist naar het departement van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. niet duidelijk tot uitdrukking kwam. Dezelfde resolutie bevatte ook een oproep om de inkomensverhou dingen als gevolg van het kabi netsbeleid eerlijker te maken. De hoge inkomens moeten meer in leveren dan de lage, en de mini muminkomens moeten zoveel mogelijk worden ontzien. Op ba sis van de bestaande afspraken leveren de hoge inkomens min der in dan de lage. "Serieuze kans PvdA" Minister De Koning verdedigde als vice-voorzitter van de CD A-frac tie (hij verving fractieleider Lub bers die toen nog bij de koningin zat) het optreden van het CDA in de kabinetsformatie. Hij be streed dat het CDA bewust de poging van kabinetsinformateur Van Kemenade (PvdA) had laten mislukken omdat men niet met de PvdA wilde regeren. Volgens De Koning was de intentie er wel degelijk om met de PvdA tot een akkoord te komen. „Wij hebben de PvdA een serieuze kans gege ven om deel te nemen aan een kabinet, maar de PvdA heeft daar geen serieus programma te genover kunnen stellen". Partijvoorzitter Bukman ging in op het verlies van het CDA bij de verkiezingen van 8 september. Hij zei dat het CDA er niet in ge slaagd is de oorzaken van de breuk in het kabinet-Van Agt II duidelijk te maken en waren er incidenten die het resultaat ne gatief hebben beinvloed. „We hebben onze positie ten opzichte van de andere grote politieke stromingen onvoldoende weten te markeren, vooral ten opzichte van het liberalisme". A AMSTERDAM (ANP) - Zijn opponent Den Uyl was een van de vele bezoekers die zaterdag in het RAI-congrescentrum afscheid kwamen ne men van Dries van Agt als premier en minister van buitenlandse zaken. Tijdens het officiële gedeelte op de CDA-partijraad typeerde CDA-voor- zitter Bukman de scheidende premier als "een eigenzinnig, soms solis tisch" man, "altijd dienstbaar aan land en partij". Van Agt, die een verrekijker cadeau kreeg, verklaarde dat steeds minder kiezers zich, door de voortgaande deconfessionalisering, tot het CDA zullen richten, maar hij had er alle vertrouwen in dat zijn partij bestand zal zijn tegen "weer strevende krachten". UTRECHT (ANP) - De FNV i nu ze het centraal overleg mc werkgevers over arbeidstijdver korting als mislukt beschouwt, in de bedrijfstakken en onderne mingen per cao onderhandelen over dergelijke afspraken. Dit stelt FNV-vooritter Wim Kok in het blad van zijn vakcentrale "De vakbondskrant". Het CNV liet begin deze week al weten dat het de centrale onderhandelingen als mislukt beschouwde en dat de arbeidstijdverkorting nu per cao aan de orde moet worden ge steld. Inzet van de cao-gesprekken wordt het bereiken van een kortere werkweek. Kok: "We willen op middellange termijn, zeg maar vier jaar, naar een werkweek van 36 uur. Dat wekt misschien de in druk dat het elk jaar om een uur per week zou moeten gaan. Maar je kunt dat ook anders bereiken, bijvoorbeeld door roostervrije dagen op te bouwen en die op een gegeven moment om te zet ten in een verkorting van de werkweek". De arbeidstijdverkorting mag de werkgevers in het algemeen niet met extra kosten opzadelen, vindt de FNV die daarom voor goede afspraken prijscompensa tie wil inleveren zonder dat ove rigens het systeem op zich mag worden aangetast. Onder goede afspraken verstaat de vakcentrale overeenkomsten die ertoe leiden dat het korter werken extra banen oplevert, of in probleemgevallen voor be houd van werk zorgt. WEERRAPPORTEN II i s! Amsterdam motregen 10 8 0.5 De Bilt geheel bew. 10 8 0 Deelen motregen 9 8 0.1 Eelde motregen 8 6 0.1 Eindhoven zwaar bew. 13 9 0 Den Helder motregen 8 B 0.1 Rotterdam regen 11 10 0.1 Twente regen 8 5 0.1 Vlissingen half bew. 11 10 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 15 11 0 Aberdeen regen 12 9 0.2 Athene onbew. 19 12 0 Barcelona mist 21 12 0 Berlijn zwaar bew. 10 3 0 Bordeaux onbew. 21 10 0 Brussel zwaar bew. - 0 Frankfort mist 8 6 0 Genève mist 9 5 0 Helsinki mist 9 -1 0 Innsbruck mist 15 0 0 Klagenfurt mist 13 2 0 Kopenhagen geheel bew. 7 Lissabon onbew. 23 14 0 Locarno onbew. 15 1 0 Londen geheel bew. 15 14 0 Luxemburg 9 5 0.1 Madrid onbew. 21 7 0 Malaga onbew. 24 U Mallorca licht bew. 22 15 0 Malta regen 21 17 12 München licht bew. 16 1 0 Nice onbew. 19 12 0 Oslo motregen 5 Parijs mist 13 3 0 Rome onbew. 21 10 0 Split onbew. 6 0 Stockholm motregen 10 7 3 Wenen geheel bew. 8 4 0 Zürich 13 4 0.2 Casa Blanca onbew. 14 Istanbul onbew. 18 8 0 Las Palm as zwaar bew. 20 - AMERSFOORT (GPD) - D'66 moet zich in de toekomst opnieuw richten op het ontwikkelen van ideeën, die aangeven hoe D'66 de maatschappij wil veranderen. Daarmee moet de onduidelijk heid over plaats en koers van de partij verdwijnen, zodat de kie zers vanzelf terug zullen komen. Deze uitgangspunten stonden in een motie van het hoofdbestuur, die op het zaterdag in Amers foort gehouden D'66-congres werd aangenomen. Een lijst met concrete punten in de motie werd echter geschrapt, omdat het een „te smalle visie" zou zijn. Het was de eerste vergadering na de grote verkiezingsnederlaag en daarmee de eerste gelegenheid voor de leden zich publiekelijk uit te spreken over wat er de laat ste tijd met D'66 fout is gegaan. De leden waren vrij massaal naar Amersfoort gekomen, een kleine duizend congresgangers, maar maakten over het algemeen toch een matte indruk. Eén van de belangrijke zaken die het congres moest regelen, was de opvolging van partijvoorzitter Van Berkom, die om gezond heidsredenen zijn functie be schikbaar had gesteld. Met over weldigende meerderheid werd oud-kamerlid Jacob Kohn stamm gekozen (737 stemmen vóór, tegenkandidaat Chel Mer- tens kreeg 84 stemmen). "Progressieve koers" Kohnstamm, die eerste plaatsver vanger voor de kamerfractie is, beloofde het congres een kamer zetel in het eerste jaar van zijn voorzitterschap te zullen weige ren. Over zijn houding in het tweede jaar wilde hij zich echter niet nu al uitspreken. Hij ver klaarde zich een voorstander van een „onafhankelijke, progressie ve koers en beloofde een einde te maken aan de „verstopte com municatiekanalen" van de partij. Volgens Kohnstamm was de gela ten stemming op het congres een gevolg van de eerdere regio-ver gaderingen die zijn gehouden. Daar hebben de leden al stoom kunnen afblazen. De twee mo ties, waarin de handelwijze van het hoofdbestuur en de Haagse D'66-politici werd afgekeurd en die in feite moties van wantrou wen waren, werden dan ook ver worpen. Het hoofdbestuur gaat voorstellen voor een betere organisatie en communicatie tussen bestuur en fractie aan de ene kant en de le den aan de andere kant voorbe reiden. Kohnstamm wil dat be- D'66-voorzitter Kohnstamm. stuursvoorstellen aan de partij top de ruimte geven voor een ei gen beleid waarover zij verant woording afleggen aan de partij. Maar daar staat tegenover dal de leden zich veel meer met de koers van de partij moeten kun- Volgens Kohnstamm is het zater dag niet gebleven bij „omzien in verbijstering" De partij is vol gens hem het afgelopen jaar „in de fuik" gelopen van een uiterste Afscheid Het D'66-congres stond verder in het teken van het afscheid van drie kopstukken: Jan van Ber kom, Laurens Jan Brinkhorst en Jan Terlpuw. Vooral de laatste twee kregen van de leden staan de ovaties. Brinkhorst waar schuwde voor verdeeldheid bin nen de partij, zoals afgelopen zo mer over de te volgen strategie De andere partijen hebben die verdeeldheid uit kunnen buiten, aldus Brinkhorst Een zeer geëmotioneerde Terlouw deed een beroep op het congres zijn opvolger Maarten Engwirda de ruimte te geven een eigen be leid van de grond te krijgen Hij benadrukte voor de laatste maal zijn afkeer van ideologieën. Het besluit van de Tweede kamer fractie van D'66 om niet deel te nemen aan het komende kabinet van CDA en WD vond op het congres grote weerklank Een motie van hoofdbestuur en Eng wirda, waarin werd voorgesteld om tegen het kabinet een „onaf hankelijke en zakelijke" opposi tie te voeren, werd met vrijwel al gemene stemmen aangenomen KEVELAER „Je kunt de bes te en de duurste doktoren van de wereld hebben, maar zonder Gods hulp gaat het niet. Wij achten Claus erg hoog. Hij is van onschatbare waarde voor onze koningin, daarom bidden wij voor zijn genezing". Ruim 600 Neder landers namen met deze in tentie gisteren deelgenomen aan een bedevaart voor prins Claus in het Duitse plaatsje Kevelaer. De prins keerde donderdag in Nederland te rug, nadat hü ruim drie we ken wegens depressiviteit was behandeld in de Zwitser se stad Basel De opkomst stelde de organisa toren 'toch wel' tevreden, hoewel het 'toch weinig is', zoals initiatiefnemer M. van Bergen uit Cuyk zei. „Dat maar 600 mensen bidden voor de gezondheid van de prins, terwijl er 13 a 14 mil joen Nederlanders zijn". Me de-organisator A. Soester- boek uit Eindhoven geloofde wel dat de terugkeer van prins Claus naar Nederland een aantal mensen had weer houden naar Kevelaer te gaan. „Als hij inderdaad ge nezen is, dan zijn wij daar bij- door Rian van Kuppenveld zonder dankbaar voor. Het is een buitengewoon fijne man, die enorm veel doet voor ons land. Hij doet meer dan hij kan". Ruim 400 Nederlanders verza melden zich zondagmiddag rond één uur bij de Genade kapel in Kevelaer. Zo n 200 zaten er toen al in de Maria- basiliek, waar een mis voor de prins zou worden opge dragen. uit angst een goede plaats mis te lopen. Met eigen vervoer en met bussen waren de over het algemeen 50-plus- sers naar Kevelaer gekomen. Een uitzondering, wat leef tijd betreft, vormde een groep van Scouting Neder land uit Veldhoven. Prins Claus is ere-voorzitter van wat vroeger de padvinderij heette, en daarom was een delegatie uit Veldhoven ge vraagd aan de bedevaart deel te nemen. „Baat het niet dan schaadt het niet", aldus ver kenner Johan Verhagen. Katholiek trefpunt Het Duitse plaatsje Kevelaer is al ruim 100 jaar een katholiek trefpunt voor de aanbidding van de Heilige Maagd Maria als troosteres van de bedroef den en bedrukten. „Maria de toevlucht voor mensen in nood, de bedroefden, zij is de troosteres der bedrukten. In deze situatie verkeert ook ons koninklijk gezin. Als wy de toevlucht tot Haar (Maria) nemen, kunnen wy er zeker van zijn dat zij onze voor spraak is bij God in ons ge bed", zo verklaarde de Nij meegse pater Verduit tijdens de mis voor prins Claus het doel van de bedevaart. „Alle vaders die hier aanwezig zijn, weten wat het betekent een tijdlang door ziekte uit geschakeld te zijn, een leegte te zijn voor het gezin. Alls moeders die hier aanwezig zijn, begrijpen de zorg van de koningin voor haar man en zoon. Het is eigen aan een moeder eerst aan anderen te denken. Zo is het ook met on ze vorstin. Zij denkt eerst aan haar man en kinderen. In de ze droeve omstandigheden bidden wy voor ons konink lijk gezin", aldus pater Ver duit in zijn preek. De mis, die ruim een uur duur de en voorafgegaan wercf door een korte processie van de Genade-kapel naar de ba siliek. werd beéindigd met het zingen van het Wilhel mus. „Ons samenzyn is iets heel bijzonders in de geschie denis van Kevelaer", had pa ter Verduit al aan het begin van de mis gezegd. „Dat wy hier als Nederlanders rond om Maria samenkomen om tot God te bidden voor ons koninklijk huis". "Zwygende meer derheid" In de Nederlandse protestantse kerken wordt al sinds het be gin van prins Claus' ziekte gebeden voor zyn genezing, zo vertelde een echtpaar uit de omgeving van Utrecht. Vanwege hun protestantisme was het niet zo logisch deel te nemen aan de bedevaart in Kevelaer. maar „Toen wy hoorden dat 'links' de zaak hier wilde verstoren, zyn wij gegaan aldus de man, „wy zyn de zwijgende meerder heid", aldus zijn vrouw. Dreigende telefoontjes aan het adres van de organisatoren van de bedevaart en even eens aan hen geuite scheld kanonnades tegen pnns Claus waren er de reden van dat er op het kleine kerkplein in Kevelaer opvallend veel mannen in onopvallende re- cherchekledij aanwezig wa ren. Ook mede-organisator Soesterboek had een kleine 'ordedienst' meegebracht voor het geval er moeilykhe- den zouden komen: „Om rus tig met die mensen te praten en ze tot rede te brengen", zo als hy zei. Een dame in de bedevaartstoet zei vlak voor het binnengaan van de kerk dat bidden voor elkaar „de vrede verzekert", anders „krijgen we oorlog". Oorlog Oorlog dreigde het even te wor den na afloop van de bede vaart toen initiatiefnemer Van Bergen en medeorgani sator Soesterboek elkaar in de pastorie van de basiliek in de haren vlogen, omdat de laatste had gezegd dat de be devaart niet alleen bedoeld was voor prins Claus maar voor 'alle gehandicapten en zieken'. Van Bergen voelde zich door die uitlating uiter mate gekwetst: dat cyferde het doel van de bedevaart weg, namelijk bidden voor prins Claus. „Ik heb het gedaan omdat ik van binnen Nederlander ben en koningsgezind", zei hy met de vuist op tafel slaand. „Ik tolereer niet dat wie dan ook, door welke uitlating dan ook, het uiteindelijke doel van de bedevaart in de war stuurt". Soesterboek ver klaarde, lichtelijk geschokt, alleen maar critici de wind uit de zeilen te hebben willen nemen: „Ik heb meegedaan, omdat ik er van harte achter sta als iemand iets doet om ons land te redden, en zeker als dat ten gunste is van ons koningshuis dat al zoveel klappen te verwerken heeft gehad" Buiten wandelden de bede vaartgangers inmiddels rond in het zonnige Kevelaer op zoek naar een kop koffie of souvenirs. Van alle kanten straalden hen de Duitse schandaalbladen toe met de laatste 'onthullingen' over de ziekte van Claus en de gevol gen daarvan: 'Ziekte pnns is erfelyk'; 'Wat is er aan de hand?', 'Prins Claus naar huis', Beatrix vertwijfeld: wat heb ik fout gedaan'. Bea trix zoekt al een opvolger voor Claus' Een rondje by de Mariakapel in Kevelaer. eindigend met het Wilhelmus

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7