Minder sterk gif gebruikt: vijf van negen honden gered Weinig publiek voor Pasar Gambir: mogelijk voor laatst in Leiden 'Merenwijkse hondendoder alleen uit op zaaien van paniek' LEZERS SCHRIJVEN Waarschuwing politie voor gestolen patronen MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 Leiden j LEIDEN - Vier honden zijn in totaal overleden aan vergifti gingsverschijnselen in de Merenwijk. Het was voor de vierde keer in vijf jaar tijd dat honden vergiftigd met ge haktballetjes waarin het zo genaamde mollengif strych nine werden aangetroffen. Bij de dierenhulpdienst kwa men dit weekeinde negen meldingen van vergiftigings verschijnselen bij honden binnen. De overige vijf hon den konden worden gered door tijdig inspuiten van een spierverslappend middel of door het toedienen van een braakmiddel. Waarschijnlijk was de gifconcentratie min der sterk. Van de dader of daders ont breekt ook nu weer elk spoor. Wel menen enkele bewoners een persoon te hebben gezien die heel schichtig iets weg gooide. De politie trekt deze aangifte zorgvuldig na. Volgens Hans en Anneke Ray- makers van de dierenhulp dienst heeft de vierde actie van de Merenwijkse honden- doder, vlak nadat de massale hondenvergiftiging in Arn-* hem uitgebreid in het nieuws was geweest, aanzienlijk minder paniek veroorzaakt in de wijk dan in voorgaande gevallen. "En dat is mis schien maar goed ook", vindt Anneke Raymakers, "want die hondendoder is waar schijnlijk uit op het zaaien van paniek". In maart 1977 sloeg de Meren wijkse hondendoder - aan genomen dat het dezelfde persoon is - voor de eerste keer toe. Toen werden in de Slaaghbuurt, in de omgeving van de Horsten, 28 honden en 'éen kat vergiftigd. Twaalf honden én de kat stierven. In de wijk ontstond grote pa niek. Met behulp van geluids wagens adviseerde de politie de bewoners om hun huisdie ren binnen te houden of er gens anders uit te laten. Nadat de rust in de Slaagh buurt langzaam was terugge keerd, bezweken nog geen jaar later weer twee honden aan het eten van vergiftigd gehakt. In december 1980 stierven nog eens elf honden als gevolg van vergifitiging. Uitgebreide onderzoeken door bewoners, politie en zelfs een Amsterdams detectivebu reau naar de gifmenger of mengers hebben nooit enig resultaat gehad. Sectie Rond kwart over één in de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen bij de dierenhulp dienst en de politie opnieuw meldingen van mogelijke hondenvergifitiging in de Slaaghbuurt binnen. In die nacht stierven drie honden. De Merenwijkse dierenarts Helder trof bij het verrichten van sectie een stukje met strychnine vergiftigd vlees aan in de maag van een van de honden. Dierenarts Muurling, die dit weekeinde ook een aantal honden met vergiftigingsver schijnselen behandelde, noemde de krampverschijn selen bij de honden anders dan in eerdere gevallen. De krampen zouden minder he vig maar wel constanter zijn. Dat zou er volgens Muurling op kunnen duiden dat deze keer een minder grote hoe-, veelheid of een minder sterke concentratie gif is gebruikt. De Leiderdorpse dierenarts Roest, die weekeinde 'dienst* had en in de loop van de zon dag een tweetal honden met vergiftigingsverschijnselen behandelde, vermoedt dat zijn collega Muurling gelijk heeft: "De twee honden die ik heb behandeld zijn beide nog in leven. De één dankzij een spierverslappende injec tie en de ander kon er al met een braakmiddel bovenop worden geholpen. Dat was destijds wel anders. Toen konden we alles doen wat we wilden maar de honden stier ven onder onze handen. Ver moedelijk omdat de gifcon centratie veel sterker was". Buurtonderzoek Een van de getroffen honden bezitters, de familie Van Wee- ren, vond zaterdagochtend rond de Uilenhorst en de Smellenkenhorst een vijftal balletjes gehakt die groen en blauw zagen van het gif. Me vrouw Van Wee ren: "Nadat ons Vlekkie was gestorven zijn we 's nachts meteen al de route gaan nalopen die we hadden gevolgd toen we hem voor de laatste keer uitlieten. Maar omdat het donker was vonden we niets. Toen het licht was, zijn we nog een keer gaan kyken en vonden we op het gras en in de strui ken die vergiftigde gehakt ballen". De gifballen zijn inmiddels overgebracht naar het politie bureau. De politie stelt een onderzoek in. Ook heeft een aantal bewoners besloten een paragnost in te schakelen. Van de negen vergiftigde hon den waren er vanmorgen nog dne in behandeling bij de dierenartsen Helder en Roest Dierenarts Helders (links) buigt zich over een van de slachtoffers van de hondenvergiftiging. Het beestje zou het eten van een vergif tigd balletje gehakt overleven. Voor vier andere honden gold dat niet. (foto links). Enkele van de voor de familie Van Weeren gevonden balletjes ge hakt, groen en blauw 'uitgeslagen' voor de strychnine. (Foto rechts). Optreden van Sahuleka-band klapper van vierde Pasar Klapper van de vierde Pasar Gam bir was niet het optreden van de kleverige Guys 'n Dolls gister avond maar het ondanks de holle akoestiek sprankelende optre den van Daniel Sahuleka en zijn begeleidingsband zaterdag avond. De Zuidmolukse zanger/gitarist, aan het begin van zijn optreden gehuldigd omdat hem volgende week een Edison wordt uitge reikt, heeft een prima muzikale show in elkaar gedraaid die niet alleen swingt maar ook veelzij dig is. Latijnse invloeden doen de Sahuleka-sound soms denken aan de oospronkelijke muziek van Massada maar de veelvuldi ge funk-, soul- en zelfs jazzuit- stapjes doen een vergelijking tussen de Daniel Sahulekaband en het Massada van pakweg vier jaar geleden volledig mank gaan. Om zich heen heeft de vooral in het Verre Oosten mateloos populaire muzikant een sterke begelei dingsgroep gevormd. Drummer Danny Sahupala, percussionist Martin Verdonck, bassist René te Voorthuis zorgen voor een ste vige bodem waar Sahuleka met zijn gitaarspel naar hartelust op Mildred Douglas, Daniël Sahuleka, Tony Worrell en daarachter bassist René te Voortuis tijdens hun spranke lende optreden op de Pasar Gambir. kan bouwen. Toetsenist Wim te Voorthuis houdt op een virtuoze manier de melodielijn vast ter wijl het zangduo Tony Worrell en de beeldschone Mildred Douglas het soms Al Jarreau-achtige zangwerk van Sahuleka van een swingende basis voorzien. Bo vendien dragen Worrell en Douglas in belangrijke mate zorg voor de visuele aankleding. En dat is hard nodig want Sahule ka zelf is alles behalve een enter tainer. Hij is tamelijk onhandig (trok bijvoorbeeld z'n gitaarver sterker ondersteboven door met zijn instrument te ver weg te wandelen) en komt slecht uit zijn woorden en begint of eindigt el ke zin, die hij overigens maar half afmaakt, met "Te gek". Om gek van te worden. JAAP VISSER LEIDEN - Lag het aan rentie van de televisie, sprak het artiestenpakket' te weinig aan of hield het mooie 'winterweer' de mensen buiten? Wie zal het zeg gen. Organisator Yunus in elk geval niet. Die constateerde al leen dat zijn vierde Pasar Gam bir in Leiden aanzienlijk minder bezoekers naar de Groenoord- hallen trok dan in de voorgaande drie edities. "Waar het aan ligt? Daar kun je alleen maar naar gis sen. Misschien is Leiden gewoon niet de geschikte stad voor het organiseren van een oosterse jaarmarkt". Uit de sombere woorden van Yu nus, die jaarlijks een achttal pa- sar's organiseert warvan Amster dam de grootste is, kan worden opgemaakt dat hij volgend jaar niet in Leiden zal terugkeren voor z'n eerste lustrum. Hij zegt: "Leiden is m'n enige echt slecht lopende pasar. In de andere ze ven steden fluctueren de toe schouwersaantallen. De ene keer komen er een paar duizend be zoekers meer, de andere keer een paar duizend minder. Maar in Leiden vertoont het verloop van de belangstelling alleen maar een dalende lijn. Vier jaar gele den begon ik met 24.000 bezoe kers, het jaar daarop waren dat er 20.000, vorig nog maar 16.000 en dit jaar komen we niet boven de 12.000 uit. Voor mij is dat mis schien net genoeg om uit de kos ten te raken maar voor de stand houders betekent dit kommer en kwel. Die hebben op deze pasar geld moeten toeleggen en dat is natuurlijk niet de bedoeling". Lokale omroep In het Leidsch Dagblad van don derdag 21 oktober stond een merkwaardig stuk van Jaap Vis ser met als kop: "VARA-man: lo kale omroep kan alleen maar commercieel". Het gaat over de ideeën van Daan Sloos, secreta ris van de afdeling Rijn- en Bol lenstreek van de VARA, over een lokale omroep. Heel positief vond ik de aankondi ging van de VARA-cursus over interviewtechnieken. Heel vreemd vind ik de uitspraken van deze VARA-man, dat lokale omroep alleen maar commer cieel kan, dat hij blij is dat de WD in de regering komt en dat in de Leidse Gemeenteraad al leen met een CDA-er op niveau over dit soort zaken kan worden gesproken. Dat lijken me geen standpunten van de VARA-ver- eniging. Het lijkt me bovendien een illusie om te geloven dat lokale omroep uit advertentie-inkomsten be kostigd kan worden, zonder dat de adverteerders invloed hebben op de inhoud van de program ma's, zonder dat dit de dagbla den door teruglopende adverten tie-inkomsten schaadt, en zonder bevoordeling van de grote win kelier boven de man op de hoek. Ook voor advertenties komt het geld toch niet uit de lucht vallen. De vermelde uitspraken kunnen daarom alleen maar voor de per soonlijke rekening van Daan Sloos komen. Ten onrechte wekt het stuk volgens mij de indruk dat dit de opvattingen van de VARA zouden zijn. Bart Werk oud-secretaris van de VARA- afdeling Rijn- en Bollenstreek. Corellistraat 30 Leiden LEIDEN - Ruim tweeduizend patronen voor een schiethamer zijn giste ren uit een bouwkeet aan de Langegracht/Pelikaanstraat gestolen. De koperkleurige patroontjes worden gebruikt om draadnagels in pla fonds en beton te schieten. De patronen lijken veel op de patronen die worden gebruikt in een alarm pistool. De politie hoopt nu maar dat ze niet voor dit doeleinde zijn meegenomen. Politiewoordvoerder Graveland: "Het zou wel eens kun nen zijn dat bij gebruik van deze patronen het alarmpistool uit elkaar klapt; met alle gevolgen van dien" Vrouwenactie Volstrekt onbegrijpelijk is de reac tie van Jaap Visser in deze krant van 28 oktober op de actie tegen onveiligheid op straat. Terwijl hij erkent dat het Plesmanviaduct en omgeving gevaarlijk is voor vrouwen om 's avonds rustig hun weg te volgen gaat het hem te ver dat vrouwen prikkeldraadver sperring aanbrengen om een ge vaarlijk pad te barricaderen. Eveneens mogen vrouwen zich niet van "gruweltaal", zoals hij dat noemt, bedienen. Dit is zeker onvrouwelijk en past niet in zijn beeld van hoe vrouwen zich moeten gedragen. Dat zogenaamde "gruwel" taal een reactie is op werkelijke gruwel daden van aanranders en ver krachters komt niet bij hem op. Ook onbegrijpelijk is dat de eis van een open verbinding tussen de fietspaden in de tunnel en de (auto) rijwegen als onmogelijk wordt voorgedaan. Er zijn ge noeg tunnels met een open ver binding. Verder heeft Jaap Visser zich slecht geïnformeerd bij de poli- tie. Volgens hem is het eisenpak ket niet bij de politie in de bus gedaan. Uit betrouwbare bron is vernomen dat dit wel is gebeurd, evenals bij het college van B en W. Een eerste vereiste voor een journalist is toch zich goed te la ten informeren. Marleen WiÜekens Mareen Bakker Zandstraat 6A Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West viste de eerste wedsrijd in de wintercompetitie: 1, P. Alblas met 55 stuks van 1035 centimeter; 2. C. Jansen 932 cm; 3. H. Moenen 591 cm; 4. W. Berkel 557 cm; 5. H. vd Laan 538 cm; 6. I. Mazurel 500 cm; 7. J. v Rijn 491 cm; 8. F. Rij- ling 487 cm; B. Heemskerk 474 cm; 10. W. Schuuren 472 Vrouwen en wonen Het politiek vrouwencafé houdt vanavond de eerste thema- avond in een cyclus over 'Vrouwen en wonen'. Van- vond komt 'alleen of met an deren' aan de orde. Aanvang acht uur in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken wordt woensdag een kinder bingo gehouden. De bingo be staat uit drie ronden en een loterij. Valkenpad 2. Allerzielen In verband met 'Allerzielen' zal morgen in de Petruskerk aan de Lammenschansweg een viering worden gehouden waarbij het Petruskoor de Missa Requiem van Perosi zal uit voeren. Aanvang ze- Vrouwen beraad een bijeenkomst waar CDA- kamerkandidaat Aat de Jon ge spreekt over de werkwijze van de Tweede Kamer en de actuele politiek. Lammen schansweg 25, aanvang half negen. Kinderboeken Gedurende de maand novem ber wordt in de Openbare Bi bliotheek Zuid-West aan de Eduard van Beinumstraat 2, een tentoonstelling gehouden van kinderboeken voor de al lerkleinsten. Dit onder het motto: 'Wie het kleine niet eert'. De tentoonstelling laat zien welke boeken geschikt zijn om te laten zien of uit voor te lezen. De tentoonstel ling is tijdens de openingsu ren te zien en op twee kof fie—ochtenden, woensdag 24 en vrijdag 26 november, wordt er van tien tot half elf meer informatie gegeven over de boeken. Kaiserstraat Over de herbestrating en herin richting van de Kaiserstraat houdt buurthuis 'In de Vrool- ijcke Arke' morgen een infor matie—avond. Het gaat on der meer over parkeerplaat sen en over te gebruiken ma teriaal Aanvang acht uur, Pieterskerkchoorsteeg 15. Kinderfilm In het K&O—gebouw aan de Oude Vest wordt woensdag middag de kinderfilm "Gut de voetballende ezel" ver toond: een klucht vol onver wachte gebeurtenissen. Kaar ten aan het bureau van K&O of via telefoon 071-141141. Aanvang half drie. Bazar De evangelische lutherse kerk houdt woensdag de jaarlijkse bazar aan de Hooglandse Kerkgracht 28. Er worden handwerken, curiosa, huis- houdgoederen en gebruiks voorwerpen verkocht. Ook zijn er attracties voor de kin deren. Geopend van tien tot vijf uur. Lezing Hugo Pronk, leraar aan de Vrije School, verzorgt don derdag een lezing over de her komst en kwaliteiten win wol en zijde. Ook de betekenis van deze stoffen voor de mens komt daarbij aan de orde. De lezing begint om kwart over acht en wordt gehouden in de Hehanth Herenstraat 5c). Medelijden wil Yunus in elk geval niet opwekken. "Dit is natuurlek gewoon het risico van het vak, het vak van ondernemer. Ik ga straks eerst de feiten eens op een rijtje zetten en wanneer ik dan tot de conclusie kom dat Leiden ongeschikt is voor een pasar, bij voorbeeld vanwege de bevol kingsstructuur, dan is het ge woon afgelopen. Daar hoeven we verder helemaal niet dramatisch om te doen". By zijn overwegingen om wel of niet in Leiden door te gaan zal Yunus ook de mogelijkheid be trekken om, zoals hij dat noemt, "andere bronnen aan te boren". Daar bedoelt hij mee dat andere standhouders dan verkopers van typisch oosterse prod uk ten op de pasar worden toegelaten Dit jaar was dat al op bescheiden schaal het geval, desondanks bleef een kwart van de hal onbe zet. Yunus: "De standhouders hadden natuurlijk al eerder in de gaten dat het door de sterk da lende bezoekersaantallen een grote gok was om op de Leidse pasar te gaan staan". De lawaaierige kermisatracties die een kwart van het vloeropper vlak van de Groenoordhallen vulden, hadden volgens Yunus in elk geval niets met een veran derd 'pasar-beleid' te maken: "Want die horen er bij de echte Indonesische pasar's ook by. Daar staan namelijk altijd draai molens en andere attracties voor de kinderen". Yunus weet nog met wanneer hij de definitieven beslissing neemt om wel of niet in Leiden door te gaan. Eerst gaat hy zich concen treren op zyn volgende pasar die volgende week in Eindhoven wordt gehouden. Jongen loopt steekwond op LEIDEN - Door nog onbekende oorzaak is een 23-jange jongen uit Leiden zaterdagnacht met een steekwond in zijn bovenli chaam naar het AZL gebracht Daar moest hij een spoedopera tie ondergaan omdat zijn lever was geraakt De jongen verklaarde tegenover de politie de steekwond op de Steenstraat te hebben opgelo pen Wie de dader was wist hy met. De politie heeft dezelfde nacht nog een groot onderzoek ingesteld in de omgeving van de Steenstraat Zonder resultaat

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3