c 5 dt Roodenburg blijft 'heerlijke ploeg' UVS-Alphense Boys: na 5 jaar evenwicht D Weer verües Lugdunum; 'toch zit er muziek in' Lisse sluit weer aan UDO en LFC op schot MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 Leidenaars ook bij Wilhelmus onderuitmaar: VOORBURG - Er zijn van die trainers die 'het' gewoon hebben. Bij welke club die mannen ook aan de slag gaan, overal waar ze komen gaat de prestatiecurve omhoog. Dat kan op de korte termijn, of het kan even duren - de successen volgen, hoe dan ook. Die oefenmeesters hebben net even meer dan anderen en juist dat beetje extra bepaalt het onderscheid. Wat het nou precies is, laat zich moeilijk verklaren, maar het stelt hen wel in staat het maximale rendement te peuren uit het materiaal waarmee ze moeten werken. Sport Ruud de Groot en Laurens Mouter zijn in de regionale amateurvoet balwereld twee van zulke per soonlijkheden die hun stempel op een ploeg kunnen drukken. Na het beëindigen van zijn actieve voetbalcarrière bij RCL deed De Groot dat bij zijn eerste club Lug- dunum, voor hij naar Wilhelmus overstapte - na zijn afscheid van Quick Boys ging Mouter via een verblijf bij UDÖ aan het nieuwe Roodenburg bouwen. Gisteren troffen de twee elkaar op sportpark Westvliet in Voorburg voor de eersteklasse-topper Wil- helmus-Roodenburg. In cijfers viel het verschil met 2-1 uit in het voordeel van de Voorburgers - w^ar het voetbal en de toekomst ter sprake kwamen, mochten de Leidenaars zich de winnaar noe men. De jonge bezoekende for matie kreeg dan ook terecht de lof mee van De Groot ("Een ge lijkspel had de verhoudingen be ter weergegeven, want Rooden burg heeft een heerlijke ploeg"), terwijl Mouter Wilhelmus wel goed, "maar toch geen echte top per" vond. veld dan ook uit. De tegenstan der mocht dan een dik uur lang beter en verzorgder voetballen met als absolute uitblinker Mar co van Alphen (18 jaar pas, maar nu al een kanjer); met de oppor tunistische speelwijze zorgde Wilhelmus voor het meeste ge vaar. Ted van Berkel (en dat lag niet aan de bal. het gras, of de scheidsrechter, maar dat deed hij echt heel knap zelf) en Jan Hevel zorgden voor de twee goals die tenslotte voldoende bleken. De treffer van de oudste van de Van Berkel-broers was daarbij in feite al van beslissende aard. Door zijn doeltreffende uithaal, midden in een periode waarin het Leidse overwicht groeide verplichtte de middenvelder ae opponent 22 minuten na de rust pressievoetbal te gaan spelen in de niet beste, maar wel boeiende topper. En dat kan Roodenburg nog niet zo goed. De jonge ploeg heeft dat in deze competitie nog niet zo vaak hoeven te doen en kijkt dan ook vreemd aan tegen een speelwijze waarbij achterin één-op-één wordt gespeeld en voorin vier spitsen worden ge- postéerd. goal viel te laat om het steeds nerveuzer Wilhelmus nog te ach terhalen. "We hadden dat punt wel verdiend", bedacht Mouter, "maar ach, ik ben ook nu zeer te vreden. Tot een kwartier voor het einde hebben we prima ge speeld en dat pressie voetballen leren we ook nog wel". De Groot heeft de punten. Mouter heeft de tijd. PAUL DE TOMBE Blauw Zwart ongelukkig LEIDEN - Kees van Leeuwen speelde een ongelukkige hoofdrol in de wedstrijd van Blauw Zwart tegen koploper VELO. Vijf minuten voor het einde knalde de Wassenaar- der de bal in eigen goal. waar mee hij VELO op een 1-2 voorsprong bracht. In zijn drang zijn fout goed te ma ken stormde Van Leeuwen in de laatste minuut naar het vijandelijke doel. Daar kreeg hij bal voor een leeg doel toe gespeeld, maar schoot op een afstand van drie meter hoog Niet alleen Van Leeuwen maar de hele ploeg speelde een on gelukkige wedstrijd tegen VELO. Kansen genoeg voor Blauw Zwart, maar in de af werking ontbrak het tikkeltje geluk. Dankzij Ed Ruygrok kwam Blauw Zwart op 1-0, maar Peter van der Meer maakte gelijk. Waarna Kees van Leeuwen zijn eigen kee per passeerde: 1-2. Lijstsluiter DCG te sterk voor Kikkers AMSTERDAM - Na het eerste kwartet competitiewedstrijden werd Lugdunum afgeschilderd als een wisselvallige ploeg. Het elftal van Wim Eilander kon thuis nog niet tegen een muis op, maar kwam in uitduels tot prima resultaten. Wanneer na zeven wedstrijden opnieuw de balans wordt opgemaakt, blijkt er coninuteit in de prestaties van de formatie gekomen. Al leen wel in negatief opzicht- ..Want gistermiddag ging Lug dunum voor de vierde maal op rij onderuit. Ditmaal bleek rode lantaarndrager DCG te sterk voor de Kikkerpolderploeg, die kansloos met 2-0 verloor. Een nederlaag die duidelijk maakt dat de Amsterdamse lucht toch niet die uitwerking heeft waarop Lugdunum na twee uitoverwin- toe heeft geleverd alleen nog Van achteruit ging gisteren r groter. Na een moeilijk jaar geval elke bal hoog u het c elk voetballers inpas sen en dan toch direct een een heid formeren die met al zijn ber- perkingen zo goed presteert, dat tekent de hand van de oefen- meester die 'het' heeft. Kennis van de speelwijze van de tegenstander bijvoorbeeld. De Groot had zijn linkerspits André Postma gisteren bijvoorbeeld verdediger gemaakt, bevreesd als hij was voor de snelheid van Ronald Jansen en hij had ook on middellijk een tegenzet toen Roodenburg met Chris Tisseur en Henri Pouw in de slotfase lengte in de aanval bracht. Vanaf dat moment ging Ted van Berkel trum, waar juist via de flanken had moeten worden gespeeld vanaf het moment dat met voor- stopper Henri Pouw en invaller (voor Boudy Pijnakker) Chris Tisseur lengte naar de frontlinie werd getransporteerd. Nu het spel niet breed werd gehouden en er in de drukte voor de Voor- burgse doelman V.d.Holst nau welijks kansen konden worden gecreëerd werkte c}e gok ave rechts. Tien minuten voor tijd besliste Jan Hevel de partij defi nitief na een uitgespeelde aanval en als Wilhelmus daarna de rust had bewaard zou de score nog hoger opgelopen zijn. ningen een beetje begon te reke nen. Die droom werd door DCG (onder leiding van ex-Noord- wyk-trainer John Eel man) ruw verstoord. Een illusie armer, maar een ervaring rijker moest de ploeg de reis aanvaarden naar Leiden. Waar Wim Eilander de komende week alles in het werk moet stellen om zijn aangeslagen ploeg na de zoveelste nederlaag op te kalefateren. Geen al te ge makkelijke taak, want ook hij be sefte dat zijn ploeg verdiend had verloren van tin elftal dat tot voor gistermiddag slechts één schamel punt had verzameld. "Maar", bleek Eilander ondanks al les optimistisch, "volgende week zijn De Roo en Verver er weer bij en kunnen we putten uit een gro ter arsenaal spelers. Op langere termijn komen Bekooy en Wets- elaar in de ploeg. Dan gaat het allemaal weer beter. Wy krijgen het niet moeilik. Vanaf dit mo ment kunnen wy alleen maar sterker worden". Erg veel slechter kan het inder daad niet. Maar daarvoor mag Lugdunum het excuus naar vo ren brengen dat erkende krach ten als Ben de Roo. Bekooy, Ver ver. Pracht en Wetselaar nog steeds ontbraken. De ploeg die gistermiddag op sportpark Ook- meer in het veld verscheen ont beerde om die reden de nodige kwaliteit Lugdunum besefte dat en probeerde dat gemis te com penseren met keihard werken. Het leverde niet het beoogde re sultaat op. 'Toch ben ik niet ontevreden", al dus Eilander. "De jongens heb ben zich gerevancheerd voor de wanprestatie van vorige week en daar ben ik erg blij om. Al moet ik zeggen dat we hier geen aan spraak op een gelijkspel konden maken". En zo was het De goede wi] ten Chris Tisseur komt te laat als dubbele voorstopper lunge- Nu dat niet gebeurde kon Rooden burg nog terugkomen. Via een Blauwwitten pas laat naar gelijkspel spijt kwam Lugdunum te kort te gen de Amsterdamse opponent, die het spelletje beter speelde dan de Kikkers. Al was daar in het begin nog geen sprake van. Op aangeven van Jeroen van Eg- mond (hg werd na de rust ver vangen door Rinaldo van Omme ren) knalde Robert Abma de bal goed in maar Frits van Berge He negouwen (ex-Roodenburg) voorkwam een snelle achter stand voor zyn ploeg. Via Kooi- mans, Sjardgn en Van der Wey- den (schot op de paal) kwam Lugdunum nog wel dicht bg een treffer, maar voor het overige was het woord aan de Eelman- équipe. Die via direct spel de Lugdunum-defensie ontrafelde Na een kopbal op de paal van punt- speler Karei Knaap kopte dezelf de Knaap na een kwartier wel raak: 1-0 Die Knaap stichtte sa men met de behendige Rogier Kroone het nodige gevaar voor het doel van John Erades. die Wim Eradus naar de reserve bank heeft verdrongen. Niette min bleef het tot de rust bg één doelpunt. Met een regelmatig opschuivende Henk de Cler probeerde Lugdu num DCG na de pauze op eigen helft te drukken, maar die opzet slaagde niet In tegendeel, de Amsterdammers bleven het spel dicteren en creëerden een aantal uitgelezen mogelijkheden. Voor al dankzg keeper John Erades bleef de Kikkerpolderploeg in die periode een grotere achter stand bespaard. De doelman rea geerde alert op schoten van on der meer Knaap en Van Moer kerk. Pas in het laatste kwartier kwam Lugdunum uit de greep van DCG. Met vgf, vaak zelfs zes aan valiers trok de ploeg in de rich ting van Frits van Berge Hene gouwen. die echter nooit in ge vaar kwam. Enerzijds omdat de thuisploeg goed verdedigde en anderzijds omdat de Lugdunum mers eenmaal in balbezit het zicht kwgtraakten. Daar profi teerden de Amsterdammers in de slotfase van. Uit een voorzet van Van Bennekom knalde op nieuw Knaap de bal 'binnen": 2-0. Het betekende de vierde nederlaag op rij. "Maar toch zit er muziek m deze ploeg", vond Wim Eilander na afloop. "Ik heb er weer het volste vertrouwen in..." FRED SEGAAR LEIDEN - Draai de klok vijf jaar terug. UVS was, in die tijd, een gerespecteerde hoofd klasser en Alphense Boys had niet meer aspiraties dan van afdelingsclub een fatsoenlij ke KNVB-vereniging te worden. Maar zet vervolgens de wijzer op '82 en vijf minuten voor tijd pas schiet Mario Faber zijn inmiddels naar de tweede klasse afgezakte ploeg naast het boven zichzelf uitgegroeide Alphense Boys: 1-1. En aan dat doelpunt kwam nog enige mazzel te pas ook. Doelman Rombouts tikt de bal weg voorAad Neuteboom gevaarlijk kan worden. De broers Bahlmann verdedigen mee. Aardig dus om te.zien hoe snel de bal zijn omwentelingen kan ma ken. Nog geen half decennium geleden bestond er een een we reld van verschil tussen de twee, een gat dat inmiddels geheel is overbrugd. En weliswaar mag UVS zich, vooral door injecties van buitenaf en door de presta ties die daaruit voortvloeiden, in middels weer een regelrechte ti- telpretendent noemen; de Leide naars hadden gisteren de handen vol aan het supersnel carrière makende Alphense Boys. Ster ker nog, kwamen goed weg met DHL iii tweede helft weggespeeld LISSE- FC Lisse heeft gisteren de aansluiting met de middenmoot in de zondag-tweede klasse weer gevonden. DHL werd de tweede helft de duimschroeven stevig aangedraaid, wat de Lissenaren een verdiende 4-0 overwinning opleverde. Een uitslag die de teleurgestelde en verkleumde Lisse-aanhangers in dc pauze zeker niet verwacht zullen hebben, want na vijfen veertig minuten matig en verve lend voetbal had de man aan de knoppen van het electnsche sco rebord nog niet in actie hoeven komen. Een kwartier hebben de tweehon derd toeschouwers in Lisse moe ten wachten op de eerste aardige doelgerichte actie. Een corner van DHL. onvoldoende wegge werkt door de Lisse-defensie. werd goed door Hoefnagels inge schoten, maar goalie Aad van Ruiteh behoedde zijn ploeg voor een ^achterstand. Vlak daarna kwamen de Lissenaren weer goed weg. Spits Pieter v.d. Hoe ven kon vanaf de middellijn met de bal aan de voet tot in het strafscopgebied doorlopen, maar zijn slappe schot ging voorlangs. Een goed schot van de beste DHL-er Kees Adegeest (onscha delijk gemaakt door Van Rui ten), een vrije trap van Van Dijk na een vierstappen-overtreding van Van Ruiten (via de muur naast) en de Delftse koek was op voor die middag. Maar ook de fusieclub bakte er dat eerste deel niet veel van. Wel kre gen de Lissenaren voor rust nog één echte kans: DHL-keeper Massaar trapte, ver uit zijn doel gekomen, half over de bal heen, maar Hogeveen treuzelde te lang met schieten, manoeuvreerde zich vervolgens in een moeilijke hoek en hield er uiteindelijk slechts een hoekschop aan over. Na rust was Lisse veel gretiger. Al in de eerste minuten werden twee juweeltjes van kansen ge schapen. Zowel Chris van Dam me (na een doorkopbal van v. Beek) als Wim van Beek (wegge stuurd door Wim Bouckaart) knalde de bal echter voorlangs. Agressiever, in een hoger tempo en vooral gevarieerder bleef de FC aandringen. De eerste goal viel na twintig minuten. Jack van Ruiten werd op twintig me ter van het doel 'gepakt' en Van Damme knalde de bal, netjes naast het muurtje neergelegd, in de kruising. De ban was gebroken, DHL moest de aanval wel zoeken (en was zelfs nog zeer dichtbij de gelijk maker via een slim boogballetje van De Zwaard) en gaf daarbij de thuisclub alle ruimte. Bouckaart schoot onbeheerst voor een open goal naast na een actie van Van Damme, maar Meiland scoorde na een half uur wel. nadat Mas saar een lastig schot van Wim van Beek had losgelaten. In de laatste minuten was het hele maal feest voor Lisse. Bouckaart bracht de stand op 3-0 met een lob en Hogeveen bepaalde de eindstand in de laatste seconde op 4-0 uit een knap passje van Mesman. TIJS BRUNA. de strafschop die arbiter Van der Heuvel 300 seconden voor tijd toekende aan de thuisclub. Die het, zoals veertien dagen gele den al bleek tegen SJC, blijkbaar erg moeilijk heeft om juist om ei gen veld zijn kampioensaspira ties waar te maken. Tegenover drie eenvoudige uit-overwinnin- gen staan inmiddels twee moei zaam behaalde gelijke spelen in de Kikkerpolder waar UVS, voor al die nieuwsgierigen, aanvalt 'als een gek', maar daarbij ook vergeet dat het nog te maken heeft met een tegenstander ook. En in dit geval was dat, net als SJC, een ploeg die het verdedigen heel erg goed beheerst. Maar meer nog dan de Noordwijkers zien de Alphenaren kans om, wanneer de mogelijkheid daar toe is, zelf met vier of vijf man de aanval te zoeken en daarbij nog gevaarlijk te worden ook. Zoals bijvoorbeeld na twintig minuten toen uitblinker Kees van Vliet zijn linkerspits Latumanuway aan het werk zette. Zijn perfecte voorzet bereikte Frank Bakker die de bal na zijn schitterende halve omhaal net over de krui sing zag vliegen. De tweede fraaie actie van 'momenten-voet baller' Latumanuway betekende 0-1. De veel te zachte terugspeel bal van Henk Zandbergen - een half uur na rust - onderschepte hij om vervolgens keurig te sco- Een overwinning evenwel zou toch iets te veel van het goede zijn ge weest. Want hoewel UVS, dat Henskens al na een kwartier ge blesseerd kwijtraakte ten faveu re van Van Weerlee, geenszins kon overtuigen schiep de ploeg van Désar zich wel de beste kan sen. Ondanks de slechte sprei ding - linkerspits Erades werd nauwelijks in het spel betrokken - leverde het surplus aan balbezit mogelijkheden op voor Jansen (kopbal naast). Van Seggelen (kopbal gestopt). Van Weerlee (voorlangs) en vooral voor Hans Kruit. Vlak na de 0-1 schoot hg in zeer riante positie, maar net even uit balans, langs de verkeerde kant van de paal. De 1-1 kwam tot stand toen de grossier in goede voorzetten, Ma rio Faber. vijf minuten direkt op de sterk, keepende Rombouts af ging. Verdediger Van Raay kon niets anders doen dan de ver snellende spits beetpakken en arbiter Van der Heuvel was reso luter dan de Alphenaren hoopten dat-ie zou zijn. Na vijf jaar even wicht. En terecht. AD VAN KAAM i de LFC-er Dtck van der Walle t Tegen Tonegido (5-1) en VYSB (3-1) LEIDEN - In de derde klasse blyfi UDO het goed doen. Nu werd het Voorburgsé Tonegido met een 5-1 nederlaag naar huis ge stuurd. Het Noordwijkerhoutse WSB is nog steeds van slag. LFC pakte met 1-3 de winst. UDO-Tonegido 5-1. De Oegst geestenaren speelden tegen To negido een prima partij. Al na een kwartier spelen nam UDO de leiding. De sterk spelende Wally van Haver werd binnen de lynen onderuit gehaald en Jos Witte- man benutte de penalty; 1-0. UDO bleef de betere ploeg en Jan van der Salm maakte er dan ook vlak voor rust na een fraaie solo 2-0 van Tonegido. niet bepaald een kinder achtige ploeg, gaf zich niet zo maar gewonnen en kwam pal na de rust terug in de wedstrijd via een doelpunt van Schotte: 2-1 De gasten dachten nog kans te maken op meer, maar een bevlie ging van UDO maakte aan alle onzekerheid een einde Geduren de tien minuten werd de tegen stander totaal onder de voet gelo pen en werd dc score naar 5-1 getild. Eerst schoot Wilbert Wit teman, na een paar mooie combi naties, beheerst de derde treffer m de touwen. Nog geen twee mi nuten later rondde Jan van der Salm een voorzet van Wilbert Witteman fraai af en Gerard Slie rings (goed op dreef) maakte het feest compleet door met een schitterende omhaal de roos te treffen: 5—1. Tonegido gaf zich gewonnen en kon in de resterende twintig mi nuten de kracht met meer op brengen nog wat terug te doen De wedstrijd was gespeeld en al kreeg de ploeg van trainer Leo Holl nog wat kansen, in de score kwam geen verandering meer. WSB—LFC 1-3. WSB zit duide lijk in de hoek waar de klappen vallen Ook deze keer weer werd er niet slecht gespeeld, maar de Noordwijkerhoutcrs krijgen de bal maar niet tussen de palen WSB startte dan ook niet slecht Albert van der Burg straf te een fout van Frank van Veen af en bracht WSB aan de lei ding 1-0 WSB bleef komen en kreeg kans op kans. maar keeper 'Peter van der Wal speelde een prima party voor LFC en bleek niet meer te passeren. Vlak voor de pauze maakte LFC zelfs ge lyk Bles Zuma schoot een vrge trap langs het muurtje in de krui sing: 1-1. Ook in dc tweede helft waren de ploegen uan elkaar gewaagd WSB bleef goed voetballen, maar kon de kansen maar met benutten LFC deed dit wat be ter Halverwege dc tweede helft nam Jan Kromwyk de bal uit een voorzet van Paul Harteveld di reet op zgn slof en zag het leder in de kruising ploffen 1-2. De ploeg van trainer Leo Hup bleef het wel proberen, maar had geen succes. Tien minuten voor het einde maakte LFC aan alle onze kerheid een einde Dick van der Walle kopte uit een corner raak en bracht de stand op 1-3.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13