Bayern stoeit met Stuttgart m w m m Handbaiploeg winnaar van Holland-toernooi 3 Havelange ziet Brazilië niet zitten Moeizame opening van sehaakploeg LSRG bedwingt Castricum: 18-4 IÜ9 Nederlaag Spartak -C Kooien voor vandalen bij Helmond Liverpool: eindelijk weer winst Bowlen Vl .1/ MOSKOU (ANP) - Spartak Moskou, dat woensdag zijn tweede wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA- beker tegen Haarlem begint met een voorsprong van 2-0, heeft zaterdag voor de competitie van de Sowjet-Unie verloren. De ploeg uit de koude hoofdstad werd in het warme Odessa met 1—0 verslagen door Tjerno Morets. Financieel gaat het Haarlem voor de wind in het Europese be kertoernooi. De eerste ronde tegen AA Gent leverde al een batig saldo op, omdat twaalfduizend toeschouwers de thuiswedstrijd bezochten. Ook aan de tweede ronde houdt Haarlem een extraatje over. De voorverkoop voor de return tegen Spartak Moskou verloopt bij zonder goed. Zaterdag waren alle zitplaatsen (elfduizend) al ver kocht. Sport FC Groningen-PSV 2-2 (1-1). 12. Haarlem-Roda JC 2-0 (0-0). 54. Tol 1-0, 85. Tol 2-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 6000. Helmond Sport-Feyenoord 0-1 (0- 0). 41. Nielsen 0-1. Scheidsrech ter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 11.000 (uitverkocht). NAC-PEC/Zwolle 0-2 (0-1). 30. Drost 0-1, 90. Van Roon (straf schop) 0-2. Scheidsrechter: Wee rink. Toeschouwers: 8000. Go Ahead Eagles-Willem II1-1 (1- 1). 33. Ten Cate 1-0, 44 Witbaard (eigen doel) 1-1. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 3500. Brandts 0-1, 27. Ronald Koeman 1-1, 64. Ronald Koeman (straf schop) 2-1, 81. Koolhof 2-2. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 13.000. Excelsior-FC Twente 1-0 (0-0). 69. Blanker 1-0. Scheidsrechter: Se- verein. Toeschouwers: 5000. Ajax-AZ'67 2-0 (1-0). 19. Vanen burg 1-0, 81. Olsen 2-0. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschou wers: 25.000. Fortuna S-FC Utrecht 1-2 (0-2). 7. Kruys 0-1, 26. Carbo 0-2, 89. Dek ker 1-2. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 13.000. EERSTE DIVISIE Eindhoven-SW 4-1 (1-1). 39. Kö- nemann 0-1, 45. Elewoudt 1-1, 78. Elewoudt 2-1, 82. Moniz 3-1. 88. Siegers 4-1. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 1500. Cambuur-Vitesse 1-0 (0-0). 66. Bos 1-0. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 11.000. De Graafschap-Telstar 3-1 (0-1). 28. Buma 0-1, 78. (strafschop)i Schreur 1-1,82. Leeuwerik 2-1,88. Trentelman 3-1. Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 1000. Wagenlngen-Volendam 1-4 (1-2). 5. Mooyer 0-1, 35. Kramer 0-2, 45. Menting 1-2, 50. Schuyt 1-3, 62. Mooyer 1-4. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 3500. MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 MW-Veendam 2-2 (0-0). 57. Van Staveren 1-0, 61. Van Staveren 2- 0, 75. Van der Vlag 2-1, 87. Wie- bing 2-2. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 2200. DS'79-FC VW 0-1 (0-0). 62. Ver beek 0-1. Scheidsrechter: Ijsver Toeschouwers: 5700. Heracles-FC Den Haag 0-5 (0-2). 18. en 24. Rontberg 0-1 en 0-2, 58. Bouwens 0-3, 68. De Roode 0-4, 78. Rontberg (strafschop) 0-5. HELMOND (ANP) - Onder één van de staantribunes van Hel mond Sport zijn twee ruimten gebouwd onder meer met be hulp van een soort gaas waarin tijdens wedstrijden voetbalvan dalen kunnen worden opgeslo ten. Dat is gebeurd in overleg met de gemeentepolitie, aldus heeft R. van Loon, manager van Helmond Sport, zaterdag ver klaard. In de ene ruimte is plaats voor tien personen en in de andere kun nen twintig mensen. De opgeslo ten voetbalsupporters kunnen elkaar wel zien maar elkaar niet aanraken. De ene "kooi" wordt gebruikt voor vandalen van de thuisclub, de andere voor die van de bezoekende voetbalclub. Stuttgart-doelman Roleder staat op het verkeerde been t Bayern-spits Höness. RIO DE JANEIRO (ANP) - De Braziliaan Joao Havelange, de voorzitter van de inter nationale voetbalfederatie (FIFA), heeft zich pessimistisch getoond over het organiseren van het toernooi om de wereldbeker in 1986 door Brazilië. Havelange kwam tot die uit spraak na een gesprek in Rio de Janeiro met vertegenwoordigers uit industriële en finan ciële kringen in Brazilië. De FIFA-praeses wees erop, dat het organiseren van een der gelijk evenement een gesprek een grote in spanning vraagt en dat het bovendien moet gebeuren in een kort tijdsbestek. Havelange zei verder, dat het Brazilië momen teel ontbreekt aan voldoende communica tie-, veiligheids- en transportmiddelen. Mid delen die noodzakelijk zijn om een wereld kampioenschap igoed te laten verlopen. Ook de hotelaccommodatie, die momenteel be schikbaar is, achtte Havelange niet toerei kend voor de mensenmassa, die moet wor den ondergebracht. Voorts verklaarde de Braziliaan, dat voor de organisatie van het wereldkampioenschap in Brazilië 150.000 werknemers nodig zijn om de zaken op tijd op peil te brengen. In Spanje (WK 1982) wer den 40.000 mensen ingezet. Aan de andere kant meende Havelange, dat de prijzen van de entreebewijzen in de hand moeten worden gehouden. De hoge kosten, die met de organisatie van een wereldkam pioenschap zijn gemoeid, mogen de prijzen van de kaartjes niet onnodig opjagen. "An ders stagneert de verkoop van toegangsbe wijzen en dat is het laatste wat men zich kan verloorloven", aldus Havelange. Brazilië is kandidaat voor de organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap, omdat Columbia heeft meegedeeld van het WK af te zien. Ook Mexico, de Verenigde Staten en Canadezen hebben hun kandida tuur gesteld. EMMEN (ANP) - Het is er niet van gekomen. Het succes zat de door Jan Kecskemethy pedagogisch verantwoord geachte schrobbering tijdens het Holland-toernooi in de weg. De Nederlandse zaalhandbalploeg won ook het vijfde achtereenvolgende duel van het toernooi, dat gold als generale repetitie op de wereldtitelstrijd der B-landen. Trainer Kecskemethy zal op 28 fe bruari van het volgend jaar te rugdenken aan zaterdag in Em- men. Zijn topselectie ontmoet dan vier maanden voor het WK- toernooi Frankrijk, dat dit week einde niet in staat bleek Oranje de oren te wassen. Het werd in sporthal Angelslo 26-22 na een ruststand van 12—9. Daardoor fi- LUZERN (ANP) Het Nederlandse viertal heeft in het eerste weekeinde van de Schaakolympiade wat minder bereikt dan werd verwacht. In de openingsronde werd de voorspelbare overwinning van 4-0 op het zwakke Sy rië behaald, al moest Hans Ree er twee keer voor achter het eerste bord en werd zijn overwinning slechts een feit doordat Hakki in tijdnood de evenwichtige stelling slor dig behandelde. nishte Nederland voor het eerst in de vierjarige traditie van dit proprogandistisch gekleurde evenement als winnaar. Frank rijk werd tweede. Israël, dat op de slotdag met 13-7 van België verloor, derde. De Belgen klas seerden zich met een ongunsti ger doelsaldo als vierde. Voor het toernooi om het wereld kampioenschap zaalhandbal voor b-landen zijn 16.000 toe gangskaarten verkocht. De titel strijd wordt van 25 februari tot en met 6 maart in 22 Nederlandse plaatsen gehouden. Een aantal hallen is al vrijwel uitverkocht. Vandaag start het NHV de ver koop voor het buitenland. Met name uit West-Duitsland en Bel gië wordt veel belangstelling ver wacht. Als Nederlandse handballers een toernooi winnen, denken ze on middellijk wereldkampioen te zijn, heeft de Tsjechoslowaakse bondstrainer in de twee jaar, die hij bij het NHV in dienst is, me nigmaal geroepen. De opponen ten, die zich dit najaar voor het Holland-toernooi hadden meld, evenwel Na de eerste zitting van de partij uit de tweede ronde tegen Portu gal is het al zeker dat Nederland zijn perfecte score niet zal kun nen handhaven. Sosonko liet als eerste een half punt liggen tegen Silva en het lijkt onwaarschijn lijk dat het bij die ene kleine schadepost zal blijven. In de Siciliaanse opening bereikte Sosonko niets tegen Silva en in het eindspel, toen tot remise werd besloten leek de Portugese tweede-bordspeler zelfs een licht voordeel te bezitten. Timman en Santos begonnen ook Siciliaans en de Nederlandse grootmeester leek een aanzien lijk overwicht te veroveren. Het bleek slechts schijn. Na interes sante tactische ontwikkelingen werd er afgebroken in een eind spel waarin Timman meer kwali teit heeft, maar daarnaast bezit hij zo veel zwakke pionnen dat winst uiterst onwaarschijnlijk is. Van der Sterren en Femandes stortten zich in een zwaar posi tioneel gevecht. De Ben Oni bleef in evenwicht tot Van der Sterren zich het verrassen, waar door zijn mogelijkheden tot het absolute minimum gereduceerd werden. De Nederlander vond echter nog een vluchtweg en de afgebroken stelling is volstrekt onduidelijk, het is zelfs niet on denkbaar dat hij nog meer be reikt dan een deling van het punt. Ook Ligterihk het zich beetnemen in het middenspel. De gevolgen voor hem waren ernstiger dan voor Van der Sterren. A. Santos had alle kans de partij naar belie ven uit te maken. Hij koos echter een omslachtige weg in het eind spel en daardoor mag Ligtering nog enige hoop koesteren voor de tweede zitting. De dames, die in de eerste ronde met 2-1 van Indonesië wonnen, heben tegen Mongolië een kans op het volle pond. Corry Vreeken en Hanneke van Parreren won nen met de zwarte stukken, Eri ca Belle staat in de afgebroken stand tegen Buzhinlham zonder meer beter. gering gehalte om Nederland de zo noodzakelijke les te lezen. Sterkere tegenstanders zijn er in ruime mate, want onder het A- niveau moet de Nederlandse ploeg op zijn best in de mid denklasse van de B-klasse wor den geplaatst. Ondanks het uitblijven van een fiks pak voor de broek was de 49- jarige Kecskemethy zeldzaam uitbundig. Het treffen met Frankrijk wiste namelijk de her innering aan een eerdere ont moeting met deze "Haantjes" uit. Maar al te goed weet hij nog hoe Nederland twintig maanden ge leden tijdens het WK-toernooi in Saint-Etienne door de Sowjet-ar- biters Romanov en Taranoesjin met 17-16 in feite naar de C-klas- se was gefloten. Op de arbitrage van de Westduitse scheidsrechters Woldt en Scheu- ning was zaterdag in Emmen nauwelijks kritiek mogelijk. Kecskemethy zag slechts één keer aanleiding een beslissing luidkeels te verwerpen. Dat is heel weinig voor de Oosteurope aan, die altijd wel wat op de man nen in het zwart heeft aan te mer- ken. 'te Op het eerste kwartier na ging het Nederland in de finale dan ook voor de wind. Bij de stand 5-4 in Frans voordeel werd de PYanse topschutter Jean-Michel Serinet definitief gevloerd. Tijdens een bruusk onderbroken aanval kwam hij zo ongelukkig op zijn rug terecht, dat hij per brancard van het veld moest. Na zijn land genoot Patrick Persichetti (ge broken neus) was Serinet het tweede slachtoffer, dat tijdens dit toernooi ter behandeling naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Serinets uitschakeling en de ver vanging van de drie keer falende Fred Berendsen zette Nederland kennelijk op de juiste koers. Via 11-7 werd een ruststand van 12-9 bereikt. Na een maximaal verschil van zes treffers (17-11) kwam Frankrijk nog even terug: 20-17. Missers van Bouwer (2) en Kooy brachten de toernooize ge echter niet in gevaar. HAMBURG (ANP) - VFB Stuttgart is zaterdag in het met 68.000 toeschouwers volgepak te Olympiastadion van München door Bayern van zijn topplaats getrokken. Bayern won met 4-0 door treffers van Höness en Rummenigge. i daarom kansloos op de 'vliegende' kopbal van Door de overwinning bleef Bayern München op een punt achter stand van kampioen Hamburger SV en Borussia Dortmund. Ham burg won voor 30.000 toeschou wers in het eigen Volksparksta dion met 4-3 van Borussia Mön- chen-Gladbach, Borussia Dort mund won met veel moeite (2-1) bij nummer laatst Bayer Lever- kusen. Hamburger SV wilde van het be gin af tegen Borussia Mönchen- Gladbach aanvallend spelen en nadat de secondenwijzer net een keer rond was geweest, moest HSV het ook wel, want Rahn had na een solo Borussia op 1-0 gezet. Door twee treffers van Milewski kwam de kampioen voor en Tho mas von Heesen zorgde zelfs nog voor 3-1 met een kopbal. Daarbij echter kwam de Hamburger in botsing met een tegenstander en omdat er voor een schedelbe schadiging werd gevreesd, werd Von Heesen onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. jJCort voor en na rust handhaaf den Mill (3-2) en Rolff (4-2) het verschil op twee doelpunten. Bo russia kwam nog dichterbij door dat Kaltz de bal in eigen doel werkte na een schot van Rahn. VFB Stuttgart heeft het Bayern slechts een kwartier moeilijk kunnen maken. In het eerste kwartier, toen de voorhoede soms voor gevaarlijke voortzet tingen zorgde van het vaak knap pe middenveldspel. De ope ningstreffer van Höness, die zijn eerste kans koppend verzilverde, leek -de Stuttgartse aanvallers, die vroeger Höness in hun mid den hadden, te verlammen. Pas na de tweede treffer van Höness, veerde Stuttgart op. Twee inter nationals maakten daaraan een einde. In de eerste plaats de Bel gische doelman Jean-Marie Pfaff met een paar voortreffelijke red dingen en vervolgens de West duitse aanvoerder Karl-Heinz Rummenigge met twee opmer kelijke doelpunten. In Frankfort hebben 29.000 kijkers zich afgevraagd waarom FC Köln een topploeg is en Ein- tracht zijn woonplaats in de staart van de Bundesliga heeft. Er was namelijk maar één elftal dat voetbalde, Frankfurt. De ou de Nickel beheerste het midden veld en Pezzey en Koerbel sta ken Fischer en Allofs in de zak. FC Köln had in feite maar twee man die op Frankforts niveau meekonden, Schumacher en Littbarski. Maar tussen doelman en rechtsbuiten stak weinig kwa liteit, inzet en snelheid. Daarom had Frankfort met iedere score tussen twee en tien kunnen win nen. Het werd tenslotte 3-0 (Nic kel, Koerbel en Tscha) omdat Schumacher goed werk leverde en vooral Jupp Kaczor niet for tuinlijk was met zijn doelpogin gen. Engeland Liverpool, de aangeslagen reus van het Engelse voetbal, heeft zater dag teruggeslagen. De Engelse kampioen, die in eigen land vier wedstrijden achtereen zonder succes bleef en in de Europacup de uit-wedstrijd tegen HJK Hel sinki verloor (0-1), wreef zich de slaap uit de ogen na de vroege treffer van Gerry Ryan, waarmee Brighton een voorsprong van 1-0 had genomen. Met name Kenny Dalglisch was in- België eens klaarwakker. Nadat Mark Lawrenson in de negentiende minuut had gezorgd voor de ge lijkmaker zette de vroegere aan voerder van Schotland Liverpool in de 37ste minuut op 2-1. Het was zijn eerste treffer in het nieu we seizoen. Dalglisch had bloed geroken en leek volgens de com mentatoren op een leeuw, die na een langdurig vegetarisch dieet bloedworst ruikt. Nog geen zes minuten na zijn eerste goal sloeg hij opnieuw toe. Door deze zege heeft Liverpool de leiding genomen. Deze wordt ge deeld met West Ham United en Manchester United. Het onder linge treffen tussen deze twee clubs eindigde met een zege van 3-1 voor West Ham. Behalve de winst verspeelde Manchester Bekerhouder Waterschei heeft de laatste zestien van het toernooi om de Belgische voetbalbeker niet gehaald. De Limburgse club verloor in de tweede ronde bij landskampioen Standard Luik met 1-2. Bij rust had Waterschei in Luik nog een voorsprong van 1-0, in de tweede helft maakte Vandersmissen gelijk en Taha- mata zorgde voor de overwin ning van Standard van de straf schopstip. Bij de laatste zestien zijn vijftien verenigingen uit de eerste klasse en Eendracht Aalst, winnaar in het tweede-klasse- duel bij Stade Leuven met 1-0. United zonder international Ray SCHEVENINGEN (ANP) Het Wilkins, maar het Arnold Muh- ren ook prestige, doordat verde diger Ashley Grimes in de 54ste minuut wegens aanmerkingen op de leiding van het veld werd gestuurd. Ipswich boekte zaterdag zijn derde achtereenvolgende overwinning en zorgde ervoor dat West Brom- wich Albion van de tweede naar de vierde plaats op de ranglijst Nederlands dames bowlingteam heeft gisteren in Scheveningen de Europese titel behaald. Fin land en Nederland eindigden met ieder zestien wedstrijdpun- ten op de eerste plaats. Europees kampioene werd de Zweedse Yvonne Berndt met een gemiddelde van 204.2 punen. Irene Gronert uit Rijswijk was de beste Nederlandse. Ze eindig de op de vijfde plaats met een ge middelde van 194.1 punten. zakte. Het werd in Ipswich niet Bij de heren veroverde Zweden de landentitel. Nederland werd vijf de. Ook in de individuele titel strijd ging het goud naar een Zweed: Mats Karlsson gemiddel de 219.2. Ton Plummer werd de beste Nederlander op de vijfde plaats (205.5). minder dan 64. Binnen tien mi nuten was het 2-0 door de naar een andere club uitziende Eric Gates en Frans Thijssen. De Schotse international John Wark veroorzaakte vervolgens met vier treffers op rij de totale ineen- WATERINGEN - Tegen het onder aan de ranglijst verkerende KMD uit Wateringen heeft DIOK eigenlijk geen problemen ge kend. De geelblauwen wonnen met 0-24 van een opponent die op de keper beschouwd alleen maar afbraak rugby speelde. De Westlanders hadden geen enke le technische vaardigheid in huis. Hun taktiek, als men van taktiek wil spreken, bestond dan ook voornamelijk uit het met veel lichaamskracht aangaan van rucks en mauls met de Leide- naars. Uit dit losse werk kon DIOK maar heel weinig balwinst verkrijgen waardoor de drie kwart lijn niet vrij uit kon spelen. En juist vanuit deze situaties moet het veijongde DIOK team zich de meeste scoringskansen scheppen. De enkele keren dat dit lukte was het meteen raak. In de twintigste minuut scoorde de na lange af wezigheid wegens blessures weer meespelende Hans Görtz de eerste try voor de Kikkerpol- derbewoners. (0-4) Ab Huisman benutte de conversie. (0-6). 7 Alé SCHRilFSTER VAM ÊOÊKHnI ZOC&& /ca/se *rctss£*f, moet ik vooc PE ©UITEN WERELD WEL DEZW- &S-ZXXK? - &)TSO£/KLt/AT£ A/OCXS- CSE5Z07Z/V Kt Op slag van rust leverde een voor treffelijke combinatie van de centerbacks Görtz en Van den Born een Leidse goal op van Jan Dreef (0-10). En weer verzilverde Huisman de kick op de palen. (0- 12). 1 Ook in de tweede helft bleef het spel van KMD vreugdeloos en zonder enige opbouw. DIOK had hier met tweede fase rugby veel voordeel uit kunnen halen doch dit ging door te traag spel verlo ren, terwijl er ook nogal wat technische fouten gemaakt wer den. In de laatste tien minuten wist Pie- ter Corver nog tweemaal het ovaal achter de Wateringse doel lijn te drukken terwijl Huisman beide malen de conversies bin nenhaalde. (0-24). LSRG Het Leidse Studenten Rugby Ge zelschap heeft de tot dusver vrij goed in de derde klasse opere rende nieuwkomer Castricum overduidelijk teruggewezen. Met een 18-4 nederlaag stuurden de Leidse studenten hun tegenstre vers naar Noord-Holland terug. Hoewel Castricum reeds in de vijfde minuut door Willem Pe perkamp op 0-4 voorsprong kwam te staan gaf Leiden geen krimp en liet de bal rustig in de Voonvaartsen rondgaan. Bij de rust leidde LSRG met 6-4 door een try van Maurits de Brauw en een conversie van Diederik Re- nardel. In de tweede helft werd de druk van Leiden op de Castri- cumse doellijn dermate groot dat de goals wel moesten volgen. Zo wel Ernst Delfos als Eugen van den Berg wisten na uitstekend voorbereidend werk van hun voorwaartsen te scoren. Full back Renardel wist ook ditmaal de verkregen conversies te be nutten de daarmee de overwin ning voor LSRG op 18-4 te bren gen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12