Ajax is Kef voor zwak AZ Wi* «"Caatafe qSOISE PSV dwingt respect af bij kampioen van gelijke spelen "Ik hoop te beleven dat jullie allemaal opstappen" Rijvers mag niet op reis, "want ook de KNVB moet bezuinigen Achtste deling FC Groningen Oosterbosch terug bij Post AUtmaarders ontlopen gevreesde afgang in De Meer Feyenoord komt goed weg met winst bij Helmond Sport in de buik MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 UTRECHT (GPD) - Bezuinigingen binnen de KNVB hebben Kees Rij vers het afgelopen weekeinde in Nederland gehouden. De bondscoach had de bedoeling naar Rome te vliegen om daar Jan Peters in actie te zien tegen Catanzaro en wilde in de daarop volgende dagen een bezoek brengen aan Torino-verdediger Michel van de Korput. Het verzoek van Rijvers voor een vijfdaagse trip naar het Apenijnse schiereiland werd afgewezen door het sectiebestuur en dus zat de coach gisteren op de tribune bij Ajax-AZ, waar hij weinig begrip kon opbrengen voor de inkrimping van de post reiskosten. „We hebben Rijvers geen toestemming gegeven naar Italië te gaan voor een vijf daagse reis", verklaarde sectievoorzitter Ene Vilé, „omdat het budget ingekrompen is. Korte reizen zijn geen probleem, een trip van ander halve dag om Peters te zien was door ons goedgekeurd. Rijvers wilde vijf dagen, met overnachtingen en het reizen binnen Italië is dat toch een paar duizend gulden duurder" Rijvers had van de gelegenheid gebruik willen maken om ook Simon Tahamata aan het werk te zien.' Hij voetbalt woensdagavond in Turijn met Standard tegen Juventus. Rijvers: „Dat had ik graag gezien omdat ik daar prima zou kunnen constateren of Tahamata meerdere zware wedstrijden in een kort tijdsbestek aankan". De plotselinge weigering van het sectiebestuur om zijn coach en route te sturen voedt de vermoedens dat binnen het sectiebestuur van de KNVB weerstanden bestaan tegen Rijvers die zijn Zeister broodheren nog vier jaar moet dienen. „Onzin", verklaart Eric Vilé, „in het verleden hebben we wel eens meer een eis van de bondscoach geschrapt, dat is toen niet naar buiten gekomen. Nu is het wel gebeurd en daar heb ik geen moeite mee. Het is geen schande dat ook wij moeten bezuinigen". Het omdraaien van dubbeltjes en kwartjes binnen de KNVB zal ook in de toekomst gevolgen hebben voor Rijvers. Door de vele buitenlanders in zijn selectie is hij nauwelijks in staat centrale trainingen te organiseren. Een gemis dat hij wilde opvangen door af en toe het vliegtuig te nemen en een weekje bij de internationals in buitenlandse dienst te gaan kij ken. Zeer twijfelachtig is of de KNVB voor die tripjes geld beschikbaar zal stellen. Vilé: „We zullen het per keer bekijken. Maar ik denk niet dat we financiën hebben voor reisjes van een week". Een gang van zaken die Rijvers betreurt. „Niet alleen ik of een van de andere technische mensen zou af en toe de buitenlandse voetballers moeten bezoeken, het zou ook goed zijn als een organisatorische man eens per jaar bij spelers en clubs ging praten. Ik begrijp dat het niet meer haalbaar is" Rijvers wil van het sectiebestuur weten wat wel en niet meer mogelijk is. En aan de hand van dat antwoord bepalen waar hij in toekomst de voorkeur aan gaat geven. „Laat men niet' de indruk krijgen dat ik zo graag op reis wil"; vertelde de coach nog. „Ik blijf liever thuis, ik ben een professionele reiziger en doe het niet uit eigenbelang". GRONINGEN (GPD) - Voor het eerst sinds de tweede competitiewedstrijd (overwinning op Ajax) trakteerde FC Groningen de trouwe aanhang weer op een attractief voetbal middagje, maar in tegenstelling tot de landskampioen ging PSV er gistermiddag tegen de eindelijk weer eens op drift geraakte noordelijken niet onderdoor. De Eindhovense formatie kwam wel in grote problemen, maar dwong respect af voor de wijze waarop het na een achterstand terugvocht en een dikverdiende remise bereikte (2-2). Koolhof r) kopt PSV nakijken. 2—2. Doelman Tukker kan de bal alleen maar De afgelopen week sijpelden uit het PSV-kamp berichten over in terne conflicten naar buiten, maar tegen de kampioen van de gelijke spelen (FC Groningen DEN HAAG - Bert Oosterbosch is teruggekeerd bij de wielerforma- tie van ploegleider Peter Post. De roodharige Brabander, die zonder contract was, is een een jarige verbintenis aangegaan met de Raleigh-equipe. De formatie bestaat nu uit zeventien renners. De kans is groot, dat Frits Pirard bij een andere wielerploeg zal worden ondergebracht. Oosterbosch, een tijdritspecialist, reed eerder al twee seizoenen bij Post. In 1981, vlak voor de Ronde van Frankrijk, haakte Ooster bosch plotseling af. Hij kon niet goed tegen de sfeer binnen de ploeg en stapte over naar de Bel gische ploeg van Fred de Bruy- ne. Van dat uitstapje is hij nu te ruggekeerd. scoorde voor de achtste maal een drietje op het totoformulier) was daarvan in het veld niets te mer ken. De instelling was voorbeel dig en trainer Thijs Libregts was ondanks het verspelen van de eerste plaats aan Feyenoord na afloop dan ook best tevreden. Zijn Groninger collega Theo Ver langen klaagde evenmin en zo konden de beide oefenmeesters elkaar nazeggen, dat het voor de 13.000 toeschouwers zo n aardig partij was geweest. Wat dat be treft hadden Verlangen en Li bregts overigens volkomen ge lijk. FC Groningen en PSV na men beurtelings het initiatief en keken ook beide enige tijd tegen een achterstand aan. Het tempo werd steeds weer hoog opge schroefd en voor de beide doelen viel er voortdurend van alles te beleven. Scheidsrechter Bakker was aange steld om de oplaaiende hart stochten in toom te houden. Hij slaagde daarin met behulp van drie gele kaarten. Naast de Gro ningers Steenge en Mulder werd Willy van de Kerkhof op die wij ze bestraft. De PSV'er bracht zijn verzameling prenten daarmee op AMSTERDAM - Alleen omdat Inter Milan dit seizoen maar erg moeilijk tot scoren komt en tot nu toe pas drie keer meer dan één doelpunt heeft weten te produceren, kan AZ'67 nog hopen dat het woensdagavond eni ge kans heeft in de return van het Europa Cup-toernooi. De twee weken geleden verkregen voorsprong van 1-0 moet dan wellicht zonder Tol (hij kreeg last van een oude spierblessure) en Hovenkamp (enkelblessure) en in ieder geval zonder al te veel kwaliteit worden verdedigd. Afgaande op hetgeen gistermiddag tegen Ajax werd gepresteerd, of liever gezegd achterwege werd gelaten, zal het niet zozeer van AZ, maar vooral van Inter afhan gen of de Alkmaarders weten door te dringen tot de kwartfina les. AZ ontliep in het met 26.000 toeschouwers gevulde stadion in HELMOND Feyenoord heeft met een magere zege van 1—0 Helmond verlaten. De Rotter dammers mochten zelfs de han den dichtknijpen dat de vier mi nuten voor rust dankzij een snel le actie van voorstopper Nielsen verkregen voorsprong in de slot fase behouden bleef. Feyenoord verzuimde op tijd af stand te nemen van Helmond Sport. Houtman mocht al na ne gen minuten vanaf elf meter aan leggen. Nadat Vermeulen door De Wert in het strafschopgebied ten val was gebracht. Hij trof de paal. In vrije positie knalde hij de bal vervolgens de hoge populie ren in. In de Feyenoord-aanval zat verder te weinig vernuft om Helmond Sport echt te veront rusten. Voorstopper Ivan Nielsen, die veertig minuten een rentenieren de Van Hanegem achter zich wist, kon het op een gegeven mo ment niet meer aanzien. Hij trok naar voren en sprintte na een combinatie met Valke door de Helmondse defensie om met een laag schot doelman Versfeld te verschalken. Dat doelpunt had wel even een te rugslag in het spel van Helmond Sport tot gevolg. (Houtman trof nog eenmaal de lat en Stafleu miste een kans voor ópen doel). De ploeg herstelde zich echter goed en met name de snelle Van der Hooft, op de huid gezeten door Troost en Stafleu, stichtte nogal eens verwarring. Hij bood Lubse halverwege de tweede helft de kans op de ge lijkmaker. Deze wachtte echter te lang. Helmond Sport-trainer Notermans zette nog twee reser ve-krachten in, maar een gelijk spel kon Helmond Sport toch net afdwingen. de Watergraafsmeer weliswaar de door trainer Hans Eijken- broek min of meer gevreesde af gang (de teller bleef bij 2-0 ste ken), maar dat was eerder te dan ken aan de aanvallende onmacht van de superieure Amsterdam mers dan aan de eigen kracht. Het commentaar van Eijkenbroek, die in zijn nabeschouwing stelde dat hij enorm teleurgesteld was („Ajax heeft een enorm veldover- wicht gehad, maar hoeveel kans heeft he^ nou gekregen? Weinig toch?"), kwam dan ook wat vreemd over. Zijn team immers mocht allang blij zijn dat het zo mild was behandeld, waardoor de herstelwerkzaamheden voor de tweede wedstrijd tegen Inter ook op het geestelijke vlak over zichtelijk zijn gebleven. AZ voldeed aan een groot aantal voorwaarden om door Ajax te worden afgedroogd. De enigen die niet in de malaise deelden, waren Jonker, Hovenkamp en Treytel. Zij behoren tot de min derheidsgroep, die aan het eind van het afgelopen seizoen niet in de uitverkoop is gedaan en het huidige elftal nog enig cachet geeft. Treytel manifesteerde zich vooral in de eerste 20 minuten, door on der andere Vanenburg, Schoena ker en Lerby van scoren af te houden, hij ook zorgde er na een doelpunt van Vanenburg in de 20e minuut voor dat de wedstrijd nog tot negen minuten voor tijd spannend bleef. Pas toen slaagde Olsen er via Eigenbrod in om het duel definitief te beslissen en AZ de illusie van een gelijkmaker in de slotfase te ontnemen. Dat de Alkmaarders nog zo lang in de race bleven, mocht opvallend heten. Zeker nadat Hugo Hoven kamp zich halverwege de tweede helft wegens een enkelblessure had moeten laten vervangen door Weijsters, had het er naar uitgezien dat AZ alsnog zou wor den overspeeld. Hovenkamp was immers als libero het brein in een ploeg die voor het overige niet al te doordacht te werk ging. Terug van weggeweest nam Ho venkamp, die twee wedstrijden schorsing had uitgezeten, niet al leen het werk achter de verdedi ging weer over van Arntz, maar ontpopte hij zich ook opnieuw als de meest gevaarlijke aanval ler. Hovenkamp zorgde daardoor in het 4-4-2-systeem voor de enige variatie. Zo bood hij zichzelf al in de derde minuut de mogelijk heid om de score te openen (hij schoof de bal in dit geval juist voorlangs het doel) en zo dook hij ook kort voor rust op in de buurt van doelman Schrijvers. Bij die actie raakte hij evenwel in het strafschopgebied van Ajax geblesseerd, waardoor hij voor tijdig moest afhaken. Voor het overige ging er van AZ nauwelijks dreiging uit. In de eerste helft waren de handelin gen voorspelbaar en konden de rechtstreeks vanuit de defensie naar de voorhoede getranspor teerde ballen gemakkelijk wor den onderschept door het aan Tol en Talan gekoppelde duo Op- hof-Boeve. In het tweede bedrijf werd wat meer in de breedte ge speeld, waardoor het team meer in balbezit kwam. Veel steldé het echter ook in die fase niet voor, ook niet nadat Gaasbeek de plaats had ingenomen van de op nieuw met zijn lies tobbende Tol. Zelfs het zwakke optreden Leo van Veen, die soms lijkt te vergeten in welke ploeg hij is ingedeeld, kon AZ niet inspireren om wat meer risico te nemen. In aanval lend opzicht moesten de Alk maarders zich daardoor beper ken tot de initiatieven van Ho venkamp en van Talan, die een solo zag eindigen in de voeten van Cruijff en kort voor tijd een maal juist over kopte. Dat Ajax op zijn beurt dit teleur stellende AZ niet wist te kleine ren, kwam volgens trainer Aad de Mos door de overdreven aan dacht die de tegenstander aan •re? drie en hem staat dus een schor sing te wachten. Hoofdrol FC Groningen had de beste start, maar PSV scoorde het eerst. In de tweede helft speelde zich merkwaardigerwijs het tegen overgestelde af. Ernie Brandts meldde zich daarbij voor een hoofdrol. De Eindhovense voor stopper was in de twaalfde mi nuut ter plekke om de bal na een vrije trap van Thoresen met het hoofd achter de sterke doelman Tukker te drukken (0-1). Voor FC Groningen, dat voortvarend was begonnen, betekende die ont wikkeling een fikse tegenslag, maar het herstelde zich goed en kwam in de 27e minuut verdiend langszij. In een rommelige situa tie werkte Ronald Koeman de bal achter Pim Doesburg (1-1). PSV hield Tukker direct na de rust flink aan de praat, maar nu had FC Groningen, tegen de verhou ding in succes. Brandts had daar in weer een groot aandeel door een van die vreemde handelin gen, waarop PSV-verdedigers het patent lijken te hebben. In een duel met McDonald sloeg de lange krullebol zomaar naar de bal. Scheidsrechter Bakker kon niet zien wat er gebeurde, maar zijn assistent Rambelje des te be ter en zijn vlag flitste dan ook te recht omhoog. Alle PSV'ers protesteerden heftig, toen de arbiter naar de straf schopstip wees, met uitzonde ring van Brandts, die zich maar al te goed realiseerde een stom me daad te hebben verricht. Ro nald Koeman had uiteraard geen medelijden en schoof de bal be heerst achter Doesburg (2-1). Energiek PSV trok vervolgens energiek ten aanval en FC Groningen ging steeds verder terug. De gelijkma ker moest het echter toestaan op een moment, dat het weer even naar voren was geschoven. De Brabanders counterden fraai via René van de Kerkhof, die Jurrie Koolhof van dichtbij liet inkop pen (2-2). PSV's rechterspits was soms weer aardig bezig en datzelfde gold voor zijn ploeggenoten Lokhoff en Thoresen. Aan Groninger zij de waren Jans, Ronald Koeman, doeman Tukker en voorstopper De Haan. die als vervanger van de geschorste Waalderbos top schutter Koolhof grotendeels lam legde, de sterkste pionnen. het voorkomen van doelpunten besteedde. „We wisten dat AZ niet zou komen, maar acht man in de verdediging houden is toch wel erg veel". Niettemin waren er ongetwijfeld meer dan twee goals gevallen als Ajax in hetzelf de hoge tempo met dezelfde af wisseling was doorgegaan als waarmee het in het eerste half uur speelde. Cruijff, voor rust de grote spelver deler, ontzag zich echter na de pauze, en AZ's vleugelverdedi gers Reynders en Anema kregen wat meer vat op Olsen en Vanen burg, waardoor puntspeler Kieft nog minder te vertellen kreeg en in elk geval niet kon duidelijk maken dat hij een week eerder tegen Roda ten onrechte uit de ploeg was gelaten. Tekenend voor de kwetsbaarheid van de Amsterdammerts was dan ook dat, vanaf het moment dat Cruijff bezuinigde op zijn energie, heel Ajax een serieuze poging leek te ondernemen om op hetzelfde bescheiden niveau te belanden als AZ. ZUILICHEM - De wijze waarop doelman Gerrit Schreuder (Rijs- wijkse Boys) meende de op hem afkomende Wim van Hemert te moeten stuiten, heeft geleid tot het staken van de wedstrijd van de zaterdag-vierdeklassers Zuili- chem en Rijswijkse Boys. De doelman sprong met beide be nen vooruit tegen de buik van de zestienjarige aanvaller, die krim pend van de pijn bleef liggen. Aan de hevige vechtpartij werd een eind gemaakt door politie agenten, die door het bestuur van Zuilichem te hulp waren ge roepen. Rijswijkse Boys wilde daarna niet verder voetballen Op het moment dat de wedstrijd werd gestaakt, stond Zuilichem met 1-0 voor. UTRECHT (GPD) - Chiel Tri- gallez is opgestapt als lid van het bestuur van de Judobond Nederland. De afgevaardigde van het district Noord-Hol land in het bondsbestuur stelde zijn zetel gisteren be schikbaar nadat in een bewo gen buitengewone ledenver gadering van de judo-organi satie een motie van wantrou wen was aangenomen tegen acht leden van de bond. De acht, bondsbestuurder Arie Hoogendijk, F. G. C. Hoogen- dijk, E. Heec, J. A. Mulder, H. A. Paanen, A. E. Kniese, F. Possel en J. W. Swart, zijn al len afgevaardigden van het district Zuid-Holland. Deze afdeling heeft binnen de va derlandse judowereld voor veel deining gezorgd doordat het zijn vertegenwoordiger in het bondsbestuur Arie Hoo gendijk, enige tijd terug dwong de inhoud van een vertrouwelijk CRM-rapport door te spelen naar de achter ban. Het rapport van CRM doet een Bestuurslid Judobond treedt onmiddellijk' af boekje open over het door de jaren heen gevoerde Financië le wanbeleid bij de bond, waaraan onder andere de hui dige voorzitter, Henk van Oosten zich schuldig zou hebben gemaakt. Door de in houd van het rapport tegeg de afspraak met het hoofdbe stuur in bekend te maken in het district Zuid-Holland - met het district Noord-Hol land de „dwarsligger" binnen de judobond - haalde Arie Hoogendijk zich al eerder de woede van de bondsvergade ring op de hals. Gisteren in Utrecht kreeg Hoo gendijk met zeven mede-dis- trictsalgevaardigden een mo tie van wantrouwen aan de broek. De motie was inge diend door de afdeling Noord-Nederland en kreeg met uitzondering van de dis tricten Zuid- en Noord-Hol land de unanieme steun van de ledenvergadering. Om zijn solidariteit met de acht uit Zuid-Holland te tonen, stapte Trigallez staande de vergade ring uit het bondsbestuur. „Gezien hetgeen hier van middag is gebeurd, treed ik onmiddellijk af'. In zijn voetspoor trad Swart, die zich terugtrok uit de fi nanciële commissie van de bond. De animositeit tussen de twee kritische districten en de andere regio's binnen de bond (Noord-Nederland, Oost-Nederland, Midden-Ne derland, Zuid-Nederland en Limburg) kwam niet alleen tot uitdrukking bij de uitslag van de stemming over de mo tie van wantrouwen. Beide blokken stonden ook al lijn recht tegenover elkaar aan het begin van de vergadering, die op verzoek van Zuid-Hol land was uitgeschreven. Want het agendapunt dat Zuid- en Noord-Holland be handeld hadden willen zien (het CRM-rapport) werd na stemming aangehouden. De andere districten willen het rapport pas bespreken als de rechter een uitspraak heeft gedaan over de financiële wandel van de bond. Nadat de motie van wantrou wen tegen de acht leden van het distnet Zuid-Holland was aangenomen, vielen er in het Holiday Inn Hotel in Utrecht enkele harde woorden. „Deze motie lap ik aan mijn laars", was de reactie van Possel. En Paanen, doelend op het bondsbestuur: „Ik hoop de tijd nog te beleven dat jullie allemaal zijn opgestapt". Henk van Oosten beet hierop Paanen toe: „Als u lang ge noeg leeft gebeurt dat wel". Heec vergeleek de sfeer bin nen de judobond met een dic tatuur. „Het enige verschil is dat ik hier niet word doodge schoten". Overigens verbonden Ane Hoogendijk en de zijnen (nog) geen conclusies aan de motie van wantrouwen. Zg zullen voorlopig althans lid big ven van de Judobond Ne derland.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11