50.000 banen wegbezuinigd Twijfel rondom regeerakkoord C Ruim tweehonderd banen weg bij Perscombinatie Benzine maandag goedkoper Smartegeld geëist in 'geheime stukken-zaak' Massaal ontslag dreigt in gezondheidszorg Engwirda: zakelijke oppositie van D'66 "Snipperkaart" voor school ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Evenliuis tweede man WD-fractie DEN HAAG (ANP) - De 40-jarige A. J. Evenhuis uit Meppel, sinds 1973 lid van de Tweede Kamer voor de WD, is gisteren gekozen tot tweede man (achter Nijpels) van de liberale kamerfractie. De huidige vice-voorzitter mr. J. G. Rietkerk bedankte voor die func tie, omdat hij waarschijnlijk in het nieuw te vormen kabinet van CDA en WD wordt opgenomen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ver eniging Van Dienstplichtige Mi litairen (WDM) en hoofdbe stuurder Oscar van Rijswijk overwegen schadeclaims in te dienen by defensie. Daarmee zou het leed moeten worden goedge maakt dat de soldatenbond en Van Rijswijk persoonlijk hebben geleden in de zogenaamde „ge heime stukken-afïaire". In juni heeft Van Rijswijk samen met een afdelingsbestuurder uit Breda drie weken in voorarrest gezeten op verdenking van het stelen van staatsgeheimen. De soldaat in Breda had geheime te keningen van een brandblusin- stallatie voor het NAVO-oorlogs- Binnenland hoofdkwartier in Maastricht ge- copieerd en naar Van Ryswyk gestuurd. Na langdurig onderzoek hebben de militaire autoriteiten van verdere vervolging afgezien, omdat de verklaringen van deskundigen over het geheime karakter van de tekeningen sterk uiteen lie pen. De WDM houdt vol dat er niets eeheims aan was en dat de hele affaire is gebruikt om de sol- datenvakbond in diskrediet te brengen. Van Rijswijk wil persoonlijk smar tegeld zien, omdat hij meent drie weken volkomen ten onrechte te hebben vastgezeten. Ook stelt hij dat zijn goede naam door de af faire is aangetast. Bij het sollici teren naar een burgerbaan zegt hij daar de negatieve gevolgen van te ondervinden. De chef van de landmachtstaf gaat een onderzoek instellen naar de wijze waarop binnen de defen sie-afdeling gebouwen, werken en terreinen wordt omgespron gen met documenten, waarop ge heimhouding rust. Minister Van Mierlo kondigt dit aan in een no- titite aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van de verwikkelin gen rond de bouwtekeningen van het militaire complex bij Maastricht. Uit de beschrijving die Van Mierlo over de affaire geeft, blykt dat deze tekeniningen niet waren voorzien van een aanduiding dat het een dienstgeheim betrof. „Ik heb er geen spijt van dat we er nog een extra week voor hebben genomen", zei a.s. premier Lubbers dinsdag, nadat de CDA-fractie het her ziene ontwerp-regeerak- koord had goedgekeurd. En zijn WD-opponent Ed Nij pels zei een „blij en tevreden mens" te zijn. Dat kan niet meer stuk. denk je dan. Eindelijk dat „eensge zinde. daadkrachtige en hechte" kabinet, dat Lubbers en Nijpels zo graag wilden. Maar hoe komt het dan dat de christendemocraten, noch de liberalen deze week erg en thousiast waren over het ak koord. Wellicht heeft het iets te maken met de manier waarop het ak koord uiteindelijk tot stand kwam. „We zijn langs de rand van de afgrond gegaan", zei Nijpels over de gebeurtenis sen van maandag. „Er zyn momenten van flinke span ning geweest", klonk het uit Lubbers" mond. Eindbod Maandag heeft het er inder daad in gezeten dat de onder handelingen zouden misluk ken. Beide fractieleiders speelden het spel tot het ui terste Lubbers dacht in de vroege dinsdagmorgen ge wonnen te hebben, toen hij zijn eindbod op tafel legde. „Ik ben klaar. Nijpels moet het nu maar zeggen" Nijpels leek in de tang te zitten. Had hij immers niet een vol ledige volmacht van zyn frac tie? Was hij het niet die sneer de dat Lubbers, nota bene de beoogde premier, eerst weer goedkeuring van zyn fractie moest vragen? Nu leken de rollen omgekeerd, consta teerde Lubbers met voldoe ning, want het was Nijpels die terug moest naar zijn frac tie. door Hans de Bruijn Wellicht ook daarom legde de CDA-fractie zoveel bezwaren tegen het eerste ontwerp-re- geerakkoord van informateur Scholten op tafel. Nijpels was te zelfbewust. Zijn onvoor waardelijke ,ja" van een week eerder wekte de indruk dat het CDA had moeten bui gen voor de eisen van de ge sterkte WD. En dat kon na tuurlijk niet' Veel CDA-amendementen val len wellicht daaruit te verkla ren. Alsook de moeizame be sprekingen. Uiteindelijk stik te de jeugdige WD-leider dinsdagmiddag binnen een uur en zonder veel morren het pakket dat op tafel lag. Daarna was hij een blij en te vreden mens. En ook Lub bers deed alsof hy gekregen had wat hij wilde. Gaten Maar het herziene ontwerp-re geerakkoord bevat op zyn minst nog enkele gaten en onduidelijkheden van bete kenende omvang. Het nieu we kabinet treedt aan met een gat van 1,4 miljard gul den waarvoor in het akkoord geen duidelijke dekking is aangegeven. De adempauze gedurende het eerste kwar taal van 1983 kost de schat kist 500 miljoen gulden aan belastinginkomsten. Daar komt 500 miljoen by. omdat de Tweede Kamer dinsdag een aantal belastingvoorstel len schrapte. Zo wordt de inflatiecorrectie slechts voor 80 procent door berekend, vervalt de afschaf fing van de bejaarden- en ar beidsongeschiktheidsaftrek en stopt de solidanteitshcf- fing op 1 januari Daarbij komt nog eens 400 miljoen by omdat het intrekken van de btw-verhoging met 1 pro cent (opbrengst 1600 miljoen) slechts ten dele wordt ge compenseerd door meer be zuinigingen Nypels gaf dinsdag toe dat er een gat was. Lubbers deed eerst alsof er geen gat was. Feit is dat na het eerste kwar taal van 1983 de adempauze weer afloopt Wat dan te doen om het gat te dichten7 Méér bezuinigingen, is Nypels' simpele remedie. Lubbers bleef het antwoord schuldig. "Onaanvaardbaar" Er zyn natuurlijk tal van moge- lykheden. De btw alsnog ver hogen, de inflatiecorrectie verder verlagen. Nieuwe moeilykheden tussen CDA en WD zijn dus al in het ak koord ingebakken. Welis waar is 80 procent inflatiecor rectie voor de WD nu aan vaard (Nypels „ik had dat te voren al geaccepteerd" maar dat is tegelyk de onder grens Opnieuw Nypels ..Verdere beperking van de inflatiecorrectie was voor ons onaanvaardbaar Daaraan zullen WD-ministers nooit meewerken". Betreft dat nog 1983. een me ningsverschil bestaat nog steeds over de bezuinigingen in de jaren daarna In het re geerakkoord staat dat van 1984 tot 1986 elk jaar 7 mil jard bezuinigd zal worden, vooropgesteld dat elk jaar een loonmatiging van 2 pro cent plaatsvindt. Daarover zijn CDA en WD het eens. Maar niet over wat moet gebeuren wanneer de loonmatiging tegenvalt De WD wil dan automatisch overstappen op het 10-mil- jard-scenano. Maar dat auto matisme ziet Lubbers niet zo. Er zal dan meer bezuinigd moeten worden, dat geeft ook hy toe. maar niet auto matisch en vanzelfsprekend 3 miljard. Hoeveel dan wel? Ook daar gaf Lubbers geen antwoord op. Dat zien we dan wel, was de CDA-reptiek. Zo hard als het CDA in onderhandelingen met de PvdA op financieel sluitende afspraken aan drong. zo houdt het zich nu op de vlakte. Grijze haren Lubbers had ook geen grote problemen met de gaten. „De adempauze is het begin van de verbetering van onze eco nomie. Rekensommen zyn dan minder belangrijk", zei hy byvoorbeeld. Een opstel ling die WD'ers - die zich nog herinneren hoe Lubbers de bezuinigingsplannen van het kabinet Van Agt-Wiegel uitkleedde - in het nieuwe ka binet nog wel gryze haren zal bezorgen. Lubbers' voorzichtigheid is overigens begrypclyk Elk miljard bezuinigen kost werkgelegenheid, zeker wan neer dat op de overheidsuit gaven gebeurt. Ook Lubbers ziet hoe de ambtenaren (van onderwys, politie, spoorwe gen en douane en energie) massaal te hoop lopen tegen de bezuinigingsplannen uit het regeerakkoord. Terwyl het nieuwe kabinet er nog niet eens zit, dreigt een arbeidsonrust zoals wc die de laatste vyf jaar (ook onder Van Agt-Wiegel) niet gekend hebben. Tienduizenden ba nen by de overheid worden door diezelfde overheid wel bewust op de tocht gezet. Dat maant tot voorzichtigheid als het gaat om nog meer. nog verdergaande bezuinigingen Lubbers heeft zichzelf niet nu al de handen willen binden. De tyd voor nog onplezieri ger maatregelen komt toch wel. De tyd van ontkoppeling van lonen en uitkeringen, de tijd van het einde van het trendbeleid voor de ambtena ren. al wil Nypels daar nu nog niets van horen. Al die onzekerheden maken ook het opmaken van een winst- en verliesrekening over het regeerakkoord een hachelyke zaak. Wat nu ver overd lykt, kan over een half jaar al weer moeten worden ingeleverd Heeft de WD op punten ge wonnen omdat er een dras tisch, eenzydig bezuinigings beleid ligt? Maar hoe lang kan dat volgehouden wor den7 En hoeveel is het waard dat het CDA er m geslaagd is het belachelyke inkomens plaatje uit de Miljoenennota een overigens minimaal beetje eerlyker te maken, als ontkoppelingen onvermyde- lyk lijken Ook die van het trendbeleid, waar Nypels weer met vanaf wil. Al die onzekerheden verklaren wellicht waarom CDA noch WD tot voor kort belangstel ling hadden voor het minis terschap op financiën. Die bewindsman is de komende jaren de Kop van Jut Lub bers en Nypels zoeken men sen met een even dikke huid als Fons van der Stee Vong jaar eisten CDA en PvdA om het hardst 'financiën' op Nu gunnen CDA en WD elkaar deze post maar wat graag Het kan verkeren. Dit zei drs. H.A.M. Eisen, plaats vervangend directeur-generaal van dit ministerie, gisteren bij de opening van een symposium van de vereniging van chef-hoofdver pleegkundigen in 't Heem in Hat- tem. In totaal werken er ongeveer 300.000 mensen in de gezond heidszorg. De ontslagen zullen vallen in ziekenhuizen en ver pleegtehuizen. Op het ministerie was gisteren nog niet precies be kend waar de zwaarste klappen zullen vallen. Donderdag maakte een topambtenaar varr CRM al bekend dat de bezuinigingen bij het maatschappelijk werk een kleine 30.000 banen zouden gaan kosten. Het symposium handelde over de ambulance-hulpverlening. Ook deze sector zal het volgens Eisen bij de bezuinigingen moeten ont gelden. Hij zei voorstander te zijn van een betere planning en tarievering van het ambulance vervoer om te hoog oplopende ritprijzen te voorkomen. Pro bleem daarbij is dat het vervoer gedecentraliseerd wordt uitge voerd en gecentraliseerd wordt beheerst, aldus Eisen. AMERSFOORT (GPD) - D'66 moet het kabinet van CDA en WD op een „onafhankelijke en zakelij ke" manier tegemoet treden. De kleine zesmansfractie van D'66 in de Tweede Kamer moet tij dens die oppositieperiode alle zeilen bijzetten om zich ten op zichte van de andere partijen te profileren. Maarten Engwirda zei dit vandaag in Amersfoort op de algemene ledenvergadering van D'66 in zijn eerste optreden als politiek leider van die partij. Volgens Engwirda biedt het ont- werp-regeerakkoord, waarover Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) Verontwaardiging over Beyers Naudé AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) CDA-voorzitter Bukman en fractievoorzitter Lubbers heb ben in een telegram aan de Zuid- afrikaanse ambassade hun ver ontwaardiging uitgesproken over het verlengen van de be perkte bewegingsvrijheid van dominee Beyers Naudé. Bukman en Lubbers zeggen bitter teleurgessteld en verontwaar digd te zijn over de voortzetting van deze maatregel, die zij be schouwen als een schending van elementaire rechten van de mens. Het bestuur van de Vrije Universi teit in Amsterdam heeft in een telegram aan" de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland eveneens geprotesteerd tegen het verlengen van de zogenoem de banning-order van dominee Beyers Naudé. overeenstemming hebben be reikt, geen perspectief voor een beter beleid. Het kondigt slechts bezuinigingen en grotere inko mensverschillen aan, aldus de nieuwe politieke leider van D'66. Vooral de vergroting van de klas sen en de extra huurverhogingen zijn voor D'66 onaanvaardbaar. Datzelfde geldt voor de verschil lende behandeling van ambtena ren en werknemers in het be drijfsleven. L»e ledenvergadering boog zich vandaag over de toekomst van de partij na de nederlaag bij de verkiezingen van 8 september. Aan de orde kwamen diverse moties waarin fractie en hoofd bestuur werd opgedragen een „constructieve" oppositie te gaan voeren. Een van de moties was mede ondertekend door Engwirda. Verder lag er een mo tie waarin afkeuring wordt uitge sproken over het optreden van het hoofdbestuur en enkele lan delijke politieke vertegenwoor digers. De financiële positie van de partij dreigt verder te verslechteren door de verwachte opzeggingen na de verkiezingen. Die positie was toch al niet best omdat de partij relatief weinig leden heeft (16.000). De partij rekent op on geveer 3000 opzeggingen in de komende tijd. Bovendien ver toont het verkiezingsfonds van de partij een groot tekort. De ledenvergadering moet verder een nieuwe partijvoorzitter kie zen, nadat de huidige voorzitter Jan van Berkom zich heeft terug getrokken. De kandidaten zijn de oud-kamerleden Jacob Kohn- stamm en Chel Mertens. Beide staan aan de linkerkant van de partij. "1983 jaar van afbraak" LEIDEN (ANP) - "1983 dreigt een jaar te worden van econo mische afbraak, het econo misch herstel wordt op de lange baan geschoven. Bezui nigingen voor het volgend jaar, die het in aanbouw zijn de CDA-WD-kabinet heb ben voorgesteld, zullen de af- zetproblemen voor de bedrij ven vergroten, wat voor veel bedrijven de nekslag zal bete kenen", dat zei FNV-voorzit- ter Kok gisteren in Leiden, op het fusiecongres van de grafische bond Druk en Pa pier. Kok waarschuwde in zijn rede voor de neerwaartse econo mische spiraal waarin de Ne derlandse economie volgens hem verzeild raakt, als de toe komstige regering haar be zuinigingsplannen doorzet. Kok hekelde de volgens hem berustende toon waarop in het regeerakkoord gesproken wordt over 750.000 tot 800.000 werklozen over vier jaar. De regeringspartijen gaan er vol gens hem van uit, dat er voor lopig geen licht is aan het eind van de crisistunnel. "Te gen die instelling zullen we moeten vechten, want het kan anders. Een herstelbe leid heeft alleen kans van sla gen als er niet alleen bezui nigd en gematigd, maar ook gestimuleerd wordt", aldus Kok. De FNV stoort zich ook aan de eenzijdige manier waarop de nieuwe regering haar bezui nigingen wil doorvoeren. DEN HAAG De Haagse politie arresteerde deze week een op heter daad betrapte winkeldievegge. Thuis bij de 38-jarige vrouw troffen twee rechercheurs een overstelpende hoeveelheid buit aan. variërend van Per zische tapijten, druiprekken, stapels deodorant tot plastic regenbroeken AMSTERDAM (ANP) - Bij de Perscombinatie in Amsterdam, uitgeefster van De Volkskrant, Trouw en Het Parool en enkele huis-aan-huis-bladen, moeten 220 tot 270 banen verdwijnen. Dit heeft de hoofddirectie giste ren aan de ondernemingsraad en het personeel meegedeeld. Volgens OR-lid Ludding maakt de vermindering van het aantal ba nen deel uit van een plan om bin nen twee jaar de resultaten van de Perscombinatie met ongeveer 25 miljoen gulden per jaar te ver beteren. Centraal daarbij staat het voortbestaan van de drie kranten, waarvan Trouw en Het Parool ernstig verlies boeken. De Perscombinatie - waar ongeveer 1500 mensen werken leed vo rig jaar een verlies van ongeveer 3,5 miljoen gulden. Volgens Ludding zijn er de afgelo pen jaren langs geleidelijke weg al 200 arbeidsplaatsen by de Perscombinatie verdwenen. De directie wil de verdere inkrim ping bereiken door striktere toe passing van de zogenaamde 57,5- regeling, die nu al voor een deel van het personeel van het gra fisch bedrijf geldt. MUIDEN/ROTTERDAM (ANP/GPD) - De oliemaat schappijen Shell en Esso zullen met ingang van aan staande maandag de prijzen voor superbenzine en normale benzine verlagen met 1,4 cent per titer. De prijs van dieselolie gaat met twee cent per titer naar beneden. De verwachting is dat andere maatschap pijen en de vrye-pomphouders de prijsverlagingen zullen volgen. De prijs van LPG gaat met 2,3 cent omhoog. Ook deze prijsaanpassing heeft te maken met de notering op de vrije markt. Verkoopdirecteur Dercksen van Es so ontkende dat er nu ook in de Randstad sprake is van een prysoorlog als gevolg waarvan de consu ment op grote schaal benzine zou kunnen tanken tegen prijzen die vyftien tot twintig cent lager liggen dan gebruikelijk Wel is het zo dat het bedrijf Maxis in Muiden, in navol ging van de supermarkt in Hoogeveen, is begonnen met de verkoop van benzine tegen sterk gereduceer de prijzen (zie foto). Met ingang van 1 november gaat een titer normale benzine by zelftankstations 167,4 cent kosten, een titer superbenzine 174.4 cent en een titer diesel 127 cent. LPG gaat als gevolg van de prijsverhoging 79,9 cent per titer kosten. HOOGEVEEN (GPD) - De leer lingen van het Menso Altingi- College in Hoogeveen kun nen waarschijnlijk binnen kort een „snipperkaart" in hun agenda plakken. Op deze kaart kunnen leerlingen door docenten een lesuur laten af tekenen waarop zy willen snipperen. Dit uur mogen zij buiten de school doorbren gen. De docenten zijn in principe bereid mee te werken aan het voorstel, dat uit de scholie- renraad van 4-havo is geko men, maar willen nog praten over het aantal uren dat mag worden gesnipperd. De scho lieren willen tien baaiuren per kwartaal. Conrector M E. Kok zegt dat er op deze ma nier misschien iets kan wor den gedaan tegen het spijbe len. Volgens jongerenwerker H. Bloof komt het baaiuren- voorstel voort uit de plannen van de scholieren vak bond. die begin dit jaar zou worden opgericht, maar niet van de grond is gekomen Bij het schoolbestuur zijn de baaiu ren wel eens ter sprake geko men, maar van een echt voor stel binnen de school is nog geen sprake, aldus voorzitter ds. K. Boersma. Dit houdt in dat eerst de mensen van 57,5 jaar en ouder zullen moeten verdwijnen. Ook op in terne overplaatsing en opvulling van vacatures zal strenge worden toegezien. Mocht dit alles niet voldoende zijn, dan sluit de di rectie gedwongen ontslagen niet uit. Het is nog niet bekend waar arbeidsplaatsen verloren gaan. De Volkskrant produceert als eni ge krant binnen de combinatie gunstige exploitatiecyfers Het aantal abonnees van dit landelijk ochtendblad is de laatste jaren fors gestegen. Grote sterfte buitenlandse zuigelingen LEIDEN (ANP) - De zuigelingen sterfte onder de etnische minder heden in de grote steden is veel groter in vergelijking met de Ne derlandse bevolking. Als oorzaken zouden onder meer kunnen wor den genoemd een ongunstig voe dingspatroon en een gebrekkige gezondheid. Dit zijn de voorlopige conclusies uit een nog niet afgerond onder zoek verricht door het Koninklyk Instituut voor de Tropen in Am sterdam, onder de buitenlanders in Amsterdam, Den Haag en Utrecht Het onderzoek toont bijvoorbeeld aan dat de zuigelingensterfte onder de Turkse bevolking van Amster dam byna tweceneenhalf keer zo hoog is als bij de mensen van Ne derlandse afkomst. Jeugdloon mag omlaag HILVERSUM (GPD) - Verlaging van het minimumjeugdloon met tenminste 2 procent is bespreek baar voor de Industnebond CNV, als dit loonoffer wordt ge bruikt voor het bestrijden van de jeugdwerkloosheid Volgens voorzitter Leo Ester is de koppeling tussen een leerover eenkomst en het wettelyk mini munyeugdloon een grote handi cap voor het m dienst nemen van jongeren in het bedrylV,. I ter zei dit vanmorgen in de radio rubriek Aktua van de TROS. HATTEM (ANP) - De komende jaren verdwijnen er 40.000 tot 50.000 arbeidsplaatsen in de gezondheidszorg, als direct gevolg van bezuinigingen ter grootte van één mil jard bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7