De Grunneger toal as de iezerstaarke baand r "XJitbreiding voor sociale dienst In maart beslissing over plaats binnenstadsschool Groningse vereniging in Leiden jubileert Literaire avoïiden in Lakenhal De geur van| Kué Lapis... ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Leiden LEIDEN - Zestig jaar ijveren voor het behoud van het Gronings dialect, óók in Holland, liggen besloten in de vereniging 'Ons Grunnegerlaand' die volgende maand zijn jubileum viert. Een toneelclub, enkele gezelligheids avondjes en vroeger ook nog een zangclub zorgden voor het con- tact tussen de Groningers onder elkaar en hielpen hen hun taal bij i te houden. Want "As joen waig in I Grunnen stond, den is de grun neger toal de iezerstaarke baand veur aalmoal verainegd in "Ons Grunnegerlaand", aldus voorzit- j ter F.G. Fokkema in het jubi- leumnummer van het vereni- I gingsorgaan. Fokkema is een van de vele Gro ningers die, zo om en nabij een iq halve eeuw geleden, 't olderliek stee' verlieten om in het westen ei) een betere toekomst tegemoet te gaan. De een ging het om een be tere baan, de andere zag voor zijn kinderen in Holland een betere opleiding weggelegd. Van ver- schillende treden van de maat- schappelijke ladder en met ver- 0. schillende politieke inzichten, kwamen de Groningers echter n met zeker één gemeenschappe- >u' lijk kenmerk: hun taal. En die taal was het die hen samenbond en een vereniging deden oprich- ten: Ons Grunnigerlaand. Zuinig Het beeld van de stugge Groninger gaat beslist niet op voor Fokke ma, de vriendelijke voorzitter van 'Ons Grunnigerlaand'. "Wij stug? Ja, misschien wel een beetje gesloten. Maar die naam zal toch voornamelijk afkomstig zijn van de oude landarbeiders van vroeger. Die kwamen nooit van het land af. of je moest ze met paarden uit de klei trekken. Nee, voor mij is de Groninger zuinigheid veel bekender". Fana tiek is Fokkema wel, wanneer door Conny Smits het erom gaat zijn vereniging in ere en in stand te houden. De vereniging namelijk vergrijst, nu er nauwelijks meer Groningers naar het Westen komen en ande ren hier al zo zijn ingeburgerd dat de Groninger vereniging hen weinig meer zegt. De grote bloeiperiode van 'Ons Grunningerlaand' is dan ook ge weest, maar Fokkema laat geen kans onbenut om het ledental van zijn vereniging op te vijze len. Zijn wervingsacties hebben welhaast iets weg van ronsel praktijken: oud—leden krijgen ter gelegenheid van het jubileum een brief "of het geen tijd is om weer eens terug te komen bij de vereniging. "Want de vereniging moet toch op zijn minst honderd leden hebben om iets te beteke nen". Een vaste kern van die honderd leden is het die de ver eniging bloeiend houdt. Met na me de jaarlijkse toneelvoorstel ling, vanzelfsprekend in Gro nings dialect, moge hiervan ge tuigen. Oude wijven De toneelclub is ook de belangrijk ste activiteit van 'Ons Grunner- laand'. Met andere afdelingen van de vereniging worden jaar lijkse wedstrijden in toneel spe len gehouden. Juist op het toneel kan de Groningse taal immers gebruikt worden. Dat geldt ook voor de overige activiteiten van de vereniging. Bij voorkeur wordt een Groninger uitgeno digd om een lezing te houden. Boeken in Gronings dialect wor den door de voorzitter in meer voud ingekocht en zonder moei te gedistribueerd onder de leden. Hetzelfde geldt voor de 'oude wijven', een typisch Groningse koek die volgens de kenners ook alleen in Groningen lekker wordt gebakken. In de persoon van Fokkema heeft de vereniging iemand die, hoe wel hij Groningen al op twaalfja rige leeftijd verliet, een fervent voorvechter is van de Groningse taal. Van Groningers die hun taal verloochenen zodra ze een stap in Holland zetten, wil hij niets weten, zegt hij. "Of je spreekt correct Hollands, óf je spreekt Gronings, een tussenweg is er niet", vindt Fokkema. "Mensen die zich schamen voor hun eigen taal ken ik gewoon niet meer". Zelf heeft Fokkema destijds nooit last gehad van zijn dialect dat door de Hollanders vaak als een hard 'knau-knau-taaltje' overkomt. "Als een 'boertje van buuten' ben ik geloof ik nooit be schouwd. Ik heb me er nooit voor geschaamd dat ik Gronings sprak, daar was ik juist trots op". Ambtenaren Toen 'Ons Grunnegerlaand' zestig jaar geleden werd opgericht, had de vereniging een nog wat elitair karakter, weet Fokkema. De kern bestond vooral uit de wat hogere ambtenaren die de notu len van de vergaderingen keurig netjes in het Hollands opschre ven. "Zo hoort het niet", daarvan is Fokkema overtuigd. "Je bent nu eenmaal een Groningse ver eniging of je bent het niet Zo heeft hij evenzeer zijn twijfels over de groep die op de jubileu m-feestavond zijn opwachting maakt. Hollanders, daar heeft hij niets tegen, maar een Groningse vereniging zou toch beter moe ten weten. i Ons Grunnegerlaand "Wij stug? Ja, misschu "Ons doel is de Groningse taal in leven te houden. Dat klinkt mis schien nostalgisch, maar wat is fijner dan echt Gronings te kun nen praten als je een provincie- genoot tegenkomt". Teruggaan naar Groningen, daar denkt Fok kema niet over. Hij ging zoals hij dat noemt een 'gemengd' huwe lijk aan. en ook voor hemzelf valt er in Groningen niet veel meer te vinden "Je kent daar geen kip mw dp kinderen ei heb je toch in het westen Die band met het noorden bestaat echt alleen nog uit het spreken van de taal". 'Ons Grunnegerlaand' houdt zater dag 13 november receptie van -drie tot vijf uur in de aula van de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan. Voor de leden is er daarna een maaltijd en een feestavond met optreden van de Randstad spelers georganiseerd. LEIDEN - De komende maanden zullen in vyf steden - Arnhem. Eindhoven. Groningen. Haarlem en Leiden - avonden worden ge houden. die zijn georganiseerd door het literaire rijdschrift Hol lands Maandblad Iedere avond bestaat uit een lezing of discus sie. met commentaar uit de zaal; en na dc pauze uit het voorlezen van gedichten of verhalen. Het overkoepelende onderwerp van de lezingen is de verhouding tus sen literatuur en wetenschap Het programma voor Leiden, dat wordt georganiseerd in samen werking met boekhandel De Kier, ziet er als volgt uit Dinsdag 2 november: K.L. Poll hooudt een lezing, getiteld: De dne talen - dichter, geleerde en politicus. En Hermine de Graaf Ml VW halen voor. Op dinsdag 23 november zal J.J.M. van Dijk een lezing houden over de verwantschap tussen Arthur Koestier en Saul Bellow Na de pauze leest Maarten Biesheuvel verhalen voor. De lezing die J. Brugman houdt op woensdag 15 december heet: lite ratuur contra universiteit D Hil- lenius zal gedichten voorlezen. Op woensdag 19 januari houdt Karei van een redevoering over literatuurwetenschap en parap sychologie. Jan Siebelink zal op die avond na de pauze verhalen voorlezen De avonden spelen zich af in het museum De Lakenhal, Oude Singel 28; begintijd kwart over acht. Kippebrug is terug scj LEIDEN - De herbouwde Jan van Goyenbrug - in de volksmond ook ci wel Kippebrug geheten is giste- >sj ren op de plaats aangebracht :te waar hij hoort: over het water van de Vliet dat de Schelpenkade van de Jan van Goyenkade scheidt. ia; Sinds juli, toen de oude verwaar loosde brug werd verwijderd, hadden de beide kades geen ver binding meer met elkaar. De ver- m nieuwde brug - bestemd voorfiet- j sers en voetgangers - ziet er on- geveer zo uit als zijn voorganger, ooi dus compleet met een ijzeren hek- l e werk aan weerszijden. Twee jaar geleden nog dreigde de gemeente S" slechts te volstaan met afbraak van de oude brug, maar daar kwamen bewoners van de aan- grenzende buurten. Vreewijk en ,f d Tuinstadswijk, in opstand. Met 86( succes. De brug zal zelfs worden voorzien van lantaarnpalen, zo- als die er tientallen jaren geleden ook stonden. B en W: voorkeur voor Garenmarkt eei,LEIDEN - Wethouder P.H. nds Schoute van maatschappelijke aangelegenheden, volksgezond- te heid en cultuur heeft gistermid- luii dag de eerste paal 'geslagen' voor ier de nieuwbouw van het Stads- kantoor Langebnig. Het kantoor dient voor de huisvesting van de lal: Gemeentelijke Sociale Dienst. narVan het slaan van een eerste paal was eigenlijk geen sprake. De pa len worden niet de grond in ge heid, maar er worden gaten ge- va boord, die met beton worden vol ord gespoten. noNa afloop van de officiële hande- ling zei wethouder Schoute dat lier het eigenlijk triest is dat de nieuwbouw - in afwijking van de oorspronkelijke plannen uitsluitend bestemd is voor de rlin huisvesting van de sociale hof ADVERTENTIE dienst. Triest, omdat dit het ge volg is van de toenemende werk loosheid. De sociale dienst kampt al jaren met ruimtegebrek. Tot nu toe werd dat probleem ondervangen onder meer door het stichten van een dependance aan de Apollo- laan en door het plaatsen van se- mi-permanente gebouwen in de tuin van het bestaande pand op de hoek van de Langebrug en de Steenschuur. £owel het aantal klanten als het aantal werknemers van de socia le dienst stijgt snel. Op 1 januari 1980 had de dienst 4345 klanten en 116 personeelsleden. Op 1 ja nuari 1984 zullen die aantallen naar schatting zijn toegenomen tot ruim 7500 klanten en 157 werknemers. Het nieuwe gebouw, dat naast het bestaande komt op de plaats waar tot voor kort een school en de garage van de Eerste Hulp Dienst stond, is ontworpen door het Leidse architectenbureau Van Oerle en Schrama en wordt gebouwd door de Leiderdorpse firma Noorlander. De gemeenteraad heeft voor de to tale kosten van dc nieuwbouw een bedrag van 5.825.000 gulden beschikbaar gesteld. Het ge bouw krijgt drie verdiepingen en heeft een oppervlakte van twee duizend vierkante meter. De bouw zal naar verwachting een jaar in beslag nemen. Het oude en het nieuwe gebouw zullen met elkaar verbonden worden door middel van een luchtbrug op de eerste etage. Door de luchtverbinding kan de Boomgaardsteeg (tussen Bree- straat en Langebrug) weer wor den opengesteld. LEIDEN - De beslissing waar de nieuwe openbare binnenstads school moet komen te staan zal in maart worden genomen. De voorkeur van het college van B en W gaat uit naar de Garen markt. Een vertraging van maxi maal twee jaar neemt het college, als het deze plek gaat worden, op dc koop toe Dit liet wethouder Peters (onder wijs) gistermiddag weten aan de leden van de raadscommissie voor onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie, die de ge meentebegroting behandelde. De komende tijd zal benut wor den om te inventariseren hoeveel bezwaarschriften er worden in gediend tegen de mogelijke bouwplaatsen van de school: Kaasmarkt of Garenmarkt Daar na kunnen B en W pas bekijken hoe vlug het bestemmingsplan rond die plaatsen kan worden goedgekeurd en een beslissing De raadsleden konden daarmee gisteren wel akkoord gaan, al leen vroegen zij zich af wanneer die twee jaar vertraging ingaat. Heden of pas in maart. De wet houder liet ze daarover in het on gewisse. Ook kwam gistermiddag het in houdelijke beleid van het college wat betreft onderwijs aan de or de. De nieuwe wethouder gaf in het kort aan welke prioriteiten hij stelt en met welke nota's hij binnenkort hoopt te komen. Al lereerst zal er een vervolg komen op "Maak Leiden basisschool", waann ook de huisvestingspro blematiek is opgenomen. Daarna verschijnt er een beleidsnotitie over de volwasseneneducatie in clusief een financieel overzicht. BHHH In het derde boekwerkje zal de Stakingen toekomst van het voortgezet on derwijs worden beschreven en een rapport over het stimule ringsbeleid in achterstandwijken gaat de rij sluiten .Louise de Coligny raadsleden legden zich voorlopig by dit probleem neer. met dien verstande dat er gezocht zal gaan worden naar gebruikers voor de lege lokalen. Voor het lokalenoverschot van de Louise de Coligny Scholenge meenschap - veertien in getal - is niet direct een oplossing te vin den Wel was het de raadsleden duidelijk dat deze leegstand de gemeente op het moment han den vol geld kost. De Louise heeft nu de beschikking over drie gebouwen, het hoofd gebouw aan de Kagerstraat en dependances aan de Sumatra- straat en in Leiderdorp aan de Van Geerstraat. Wethouder Pe ters meldde dat de 'Louise' ge woon niet met één gebouw kan volstaan omdat dan de leerlingen uit Leiden-Noord en Leiderdorp andere scholen zullen gaan op zoeken. Peters liet weten dat ook de situatie in Leiderdorp verre van ideaal is: een oude school aan een drukke straat. "Overleg met het ministerie overeen nieu we school in Leiderdorp heeft tot nu toe geen resultaat gehad. En hoop voor de toekomst is er ook nauwelijks", zo meldde hy. De LEZINGEN - CYCLUS IN LEIDEN over literatuur en wetenschap. DINSDAG 2 NOVEMBER K.L. Poll De drie talen - dichter, geleerde en politicus. Hermine de Graaf leest verhalen voor. DINSDAG 23 NOVEMBER Jan. J M van Dijk thur Koestier en Saul Bellow J.M A. Biesheuvel leest verhalen voor. WOENSDAG 15 DECEMBER Jan Brugman Literatuur contra universiteit Jan Siebelink leest verhalen voor WOENSDAG 19 JANUARI Karei van het Reve Literatuurwetenschap en parapsycholo gie D. Hillenius leest gedichten voor Plaats en tijd: Museum De_Lakenhal, Ou de Singel 20. Leiden 's Avonds om kwart over acht Toegangsprijs f5,- per avond: f 15. voor vier avonden Plaatsbespreken bi| boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45. Leiden, tel LEIDEN - Niet de doordringende mestgeur van worstkoeien en nuchtere kalveren hangt er dit weekeinde in de Groenoordhal- len noch de penetrante transpira- tielucht van micro-korfballers of zaalvoetballers maar de zoete exotische geur van Dodol, Klé- pon, Kué Lapis. Lemper en an dere traditionele Indonesische gerechten. Kortom: de vierde Pa sar Gambir wordt in de Groenoordhallen gehouden. Deze exotische jaarmarkt wordt opgeluisterd door een keur van artiesten van wie de zangeres Vanessa gisteravond het spits zou afbijten. Maar de gevulde zangeres moest door ziekte ver stek laten gaan. Organisator Yu- nus wist op het laatste moment de 'meidengroep' Risqué als 'stand in' aan te trekken. Dit gie chelende viertal verzorgde een lauwe show die de paar honderd belangstellenden maar nauwe lijks kon boeien (zie foto). Dat zal vanavond ongetwijfeld an ders zijn wanneer de Molukse zanger Daniel Sahuleka en z'n begeleidingsband optreden (aan vang 22.00 uur). Zondagmiddag (16.30 uur) treedt Maywood op en zondagavond (20.15 uur) de Guys 'n Dolls. i Ue groep tiisquè, die gisteravond in de Groenoordhatien optrad in plaats van de zieke Vanessa Op een vraag van raadslid De la Mar (PSP) of B en W van plan zyn de salarissen door te betalen als er stakingen in het onderwys uitbreken kon Peters vertellen dat er nog geen college-stand punt hierover is ingenomen. "We zullen ons denk ik aan de wette lijke bepalingen houden Per soonlijk kan ik my heel goed voorstellen dat het water by het onderwijzend personeel tot aan de lippen is gestegen". De bezuinigingen bij de School Advies Dienst (SAD) zullen lei den tot een sobere dienstverle ning. "Wat de wethouder zich daar by voorstelde?", vroegen de raadsleden van PPR en PvdA "Gewoon sober", sprak hy Wel wilde hy enigszins rekening hou den met het feit dat de regionali- senngsplannen nog niet helmaal rond zyn en er daardoor ook minder geld in het laadje van de SAD zal komen. "Maar", voegde de wethouder er aan toe. "we zul len eerst afwachten wat er dit jaar wordt gehaald. Echte garan- ties kan ik niet geven" Nieuw overleg gemeente met buurthuizen LEIDEN - Dat dc buurt- en club huizen het met eens zyn met de door B en W voorgestelde bezui nigingen is langzamerhand een ieder wel duidclyk geworden. Echter, de raadsleden van dc commissie onderwys. samenle vingsopbouw en emanicipaticza- ken maakten gisteravond ook bezwaren tegen de opgestelde criteria Daarnaast was er ook nog publiek dat aan het eind van de avond kwaad de raadszaal verliet omdat de commissie om half twaalf ophield, terwijl de agenda niet was afgerond. Maan dag 8 IWlutM Uil ff lil com missie verder De buurthuizen die het zwaarst ge troffen zyn de Klinker. Tamboe- ryn, Vyfhovcnhuis en West. r kwartier zullen opnieuw in over leg treden met wethouder Peters over de bezuinigingen Als over gangsmaatregel mag dit viertal tot 1 augustus alle ontstane vaca tures tydclyk opvullen. Dit voor stel. afkomstig van raadslid Van Dongen (PvdA), kon wethouder Peters goedkeunng wegdragen. In krachtige bewoording maakte hy wél duidelijk dat dit niet bete kent dat de bezuinigingen zullen worden opgeschort Er zal alleen worden bekeken of de 'pyn' tus sen deze clubhuizen niet anders kan worden verdeeld. Ook wees Peters het voorstel van Van Oosten (PPR) om de komen de twee jaar nieuwe tegenvallers niet ten laste te laten komen van het buurt- en clubhuiswerk niet zonder meer af Hy was bereid dit te bepraten in B en W.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3