flëü tachtig getob van Herman van Veen Vijfde simpelpee niet altijd sterk Schaken Dammen Urbanus blinkt uit in zijn Verskens' ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Extra PAGINA 25 Onder redactie van Jaap Visser Aan zijn fraaie stem heeft het nooit gelegen. En zijn integri teit lijkt mij buiten kijf. Maar toch - en dat in het wankele besef dat ik mijn krediet bij menig leerling-verpleegster thans verspeel - heb ik altijd zo mijn twijfels gehad rond de gedrevenheid van het ver schijnsel Herman van Veen. Daar is een aantal redenen voor te noemen. Zijn kennelijke behoefte om alles wat er in dit leven scheef zit aan de kaak te stellen, is in de loop der jaren aldoor blijven ste ken in een vage boodschap perigheid waar eigenlijk nie mand mee uit de weg kan. Dat komt misschien omdat hij als artiest de intelligentie, of liever nog de overtuigings kracht mist om je aan het eind van een lied het gevoel te geven dat de puntjes op de i zijn gezet. Daarvoor zijn veel van zijn teksten te pre tentieus, zijn woorspelingen te introvert. Maar er is ook nog een andere Herman van Veen, die je zon der overdrijving kunt om schrijven als de beste chan sonnier die wij Nederlanders in huis hebben. Dat is de lied jesvertolker Van Veen, die soms mateloos kan boeien omdat hij zoals gezegd zo prachtig kan zingen. Dat is de Van Veen van het kleine café van de fiets, van de liefde van later. En nog veel meer, zo blijkt ook nu weer bij het verschij nen van zijn zoveelste lang- speler "Zolang de voorraad strekt". Tien liedjes, die voor een groot deel in zijn nieuwe theatershow zijn verwerkt. Tien liedjes ook, die méér verdienen dan een vluchtige kennismaking. Niet alleen omdat ze qua productie- aanpak een duidelijke groei ten opzichte van voorheen vertonen, maar ook omdat er doorgaans yzersterke tekst schrijvers in aanwezig zijn, die ongewild een groot kwali teitsverschil blootleggen met Van Veens eigen penne- vruchten. Zo is daar het niet te missen ge dicht "Achterlangs" van Wil lem Wilmink, heel fraai ook van een muzikaal jasje voor zien. En niet te vergeten het alweer tien jaar oude lied "De man die zelfmoord wilde ple gen", dat Guus Vleugel in zijn hoogtijdagen voor Jaspe- rina de Jong schreef. Naast de gebruikelijke bijdragen van zijn vaste tekstdichter Rob Chrispijn is er ook aller aardigst werk te horen van Simon Carmiggelt en Hans Lodeizen. En waar de zwartgalligheid nog even om de hoek komt kijken valt er altijd in instrumentaal opzicht nog wel iets te bele ven, zoals bijvoorbeeld een imponerende en rijkelijk van echo voorziene vioolsolo van Sylvia Houtzager in de huwe lijkstragedie "Een ander". Kortom: een plaat die het waard is de fase van het voor oordeel te doorbreken. Al leen zou het nooit weg zijn als Van Veen nog eens het ver mogen zou verwerven om zijn ongetwijfeld oprechte bedoelingen enigszins te rela tiveren, of ze desnoods in een lachen is ontlading van ner vositeit, zo liet hij in een re cent interview weten. Het blijft dus nog even tobben. WILLEM SCHRAMA. "Mooie meneren" - Kees van Kooten en Wim de Bie (Sim pelpee) De hoes is misschien wel het al lerleukst van "Mooie mene ren". Op de voorkant zien we de heren Van Kooten en De Bie keurig in het pak, goed gecoiffeerd met een wijntje en sigaartje in de hand en mond. In goede welstand zo te zien. Maar op de achter kant hebben die twee mooie meneren hun Ogem (Water loo) gevonden. Ongewassen, ongeschoren koppen met een vertwijfelde blik in de ogen. Prachtige foto's die tot in de details zo leuk zijn dat de ko per er lang naar kan kijken. Verpakking waar je zuinig op moet zijn, ook al omdat de verhaaltjes over mooie mene ren en de verantwoording voor elk nummer op de bin nenhoes (Doorbell rung by: Bernard 'Jeeves' Jagers) de moeite waard zijn. "Van die dingen mis je nou, wanneer je geen platen koopt, maar ze enkel hoomteept. Dat zal u le ren, mooie mevrouwen me neren", besluit het VPRO- duo dan ook terecht op de hoes. Mocht het toch bij opnemen blijven, dan moet alle zuinige mevrouwen en meneren wel zeer selectief te werk worden gegaan. Zo geslaagd is het al lemaal niet wat op deze Vijf de Langspeelplaat van het Simplisties Verbond staat. Sommige nummers zijn ge woon niet leuk, duren te lang of herinneren (te) sterk aan eerder simplisties plaatwerk. Het interview met muziekdich ter Detlov P. van Paasen bij voorbeeld is een bijgeschaaf de herhaling van het inter view jaren geleden op hun tweede elpee vlak na de Clichémannetjes - met lied jesschrijver Ampère Voltage. En van iets recenter datum: 'Haar antwoordapparaat' doet denken aan het telefoon gesprek dat Frans, "the tall guy from the MicMac" met zijn oude vriendinnen voer de. Er zijn nog wel een paar voor beelden waar de twee slechts goed zijn van een Mona Lisa- lachje. Daarbij zijn het liedje "Tienmaal daags" en het veel te lange "Room service" ze ker beneden de Koot-Bie- maat. Dat lijkt allemaal wat negatie ver dan bedoeld. Voor de on voorwaardelijke fans - en daar reken ik me zelf ook toe valt er nog te genieten. Hoe zij als Flip van der Tuin en Dick de Bont zo'n truttig ra- dioprorgamma te grazen ne men en als de New Positi- voos van de Here getuigen (vorige week ook nog op de tv, handige reclamestunt), dat is ongeëvenaarde satire. Zo goed dat de verwachtin gen al gauw te hoog gespan nen kunnen zijn. BART JUNGMANN Urbanus, de milde clown uit Vlaanderen die soms verras send hard uit de hoek kan ko men ("Wat kan mij dat nou schelen dat ge een nul op uwe rapport 'ebt, ge 'ebt tóch kanker"), is een echte doe- het-zelver. Het slotnummer van zijn zesde l^ngspeler, "Ik zal 't zelf doen", is dan ook meer dan een muzikaal gein tje. Urbanus doet liever alles zelf zodra hij ziet dat de men sen met wie hij werkt er niet zoveel van brouwen. Daarom schrijft hij z'n eigen muziek, maakt hij z'n eigen teksten en ontwerpt hij z'n eigen hoe zen. En voor de BRT maakt hü ook nog eens z'n eigen clowneske filmpjes. Een soort Vlaamse André van Duin die Urbanus, alleen een paar klassen beter. Er is ei genlijk maar één onderdeel waarin de Vlaming het tegen z'n Ollandse evenknie moet afleggen: het 'gekkebekken- trekken'. Wat het maken van grappen en het schrijven van liedjes betreft, beweegt 'volksnar' Van Anus zich ge woon op een aanzienlijk ho ger niveau dan Van Duin. Op "Urbanus VI" staan een paar juwelen van ballades die door het typische Vlaamse taalgebruik soms vertede rend en soms humoristisch klinken. Vooral "Publiciteits- jaren" (over de pubertijd) is 'ne 'eele schone': "En ik wist wel alles over de paringsdans van de andijf maar intussen wist ik niets van dat soepap- ke aan mijn lijf'. In de wat steverige nummers maakt Urbanus zich over het algemeen boos. In "Koda- zuur" boos op zichzelf en z'n opgefokte en sexueel gefru streerde vakantiegedrag en in "De belastingcontroleur" boos op de achter hem aaiya- gende fiscus ("Ik heb de we reldbol van België van kolei- re opgefret. 'K heb al mijn de koraties in de vuilnisbak ge keild en met de nationale driekleur m'n keuken opge dweild"). Jammer dat het muzikale even wicht wordt verstoord door twee luiddruchtige conferen ces die nogal lukraak tussen de liedjes zijn gepropt. Over bodig en eigenlijk storend. De luisteraar, die met de ogen dicht en een glimlach op het gelaat de schijf af draait, wordt er door opge schrikt. Of zou dat juist de bedoeling van Urbanus zijn. Bang als hij is om zijn pu bliek in slaap te sussen. JAAP VISSER Horizontaal: 1. geldstuk, 5. re gister, 8. hoofddeksel, 12. vurig heid-vurige aard, 16. deel van de Bijbel, 18. waterstand, 19. water in Utrecht, 21. vestibule, 24. grootmoeder, 25. afstands maat, 26. geroosterd vlees op stokjes, 27. emmertje, 28. fami lielid (afk.), 29. onmeetbaar ge tal, 30. soort eend, 32. bevesti ging, 33. dierengeluid, 34. jaar telling, 36. ik, 38. vaartuig, 40. palm, 41. water in Zuid-Hol land, 42. trek, 43. rondhout, 44. papegaai, 46. belemmering, 48. water in N.-Brabant, 49. televi- sie, 50. voorkeur, 52. uitgave, 53. heden, 54. wreed heerser, 55. toegankelijk, 56. water stand, 58. deel van de dag, 59. huisdier, 61. kortstondige re genval, 62. regerings-regle- ment, 67. muzieknoot, 68. am bassade-legatie, 74. eerlijk-bil lijk, 75. been, 76. mop-bak. Vertikaal: 2. verhoogde toon, 3. ontkenning, 4. thulium (scheik. afk.), 5. muzieknoot, 6. walvis, 7. muzieknoot, 8. persoonlijk voornaamwoord, 9. Verenigde Naties, 10. geheel de Uwe, 11. De prijs van 25,- werd toege kend aan Mevr. W.A. Wijntjes van Nieuwkoop, Parklaan 95, 2171 ED Sassenheim. De prijs wordt de winnaar toege zonden. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. stuk stof, 13. rivier in Italië, 14 lengtemaat, 15. boom, 17. graad van warmte, 18. regeringsverte genwoordiger, 20. goed ge kookt, 21. onderwereld, 22. jong dier, 23. hoogte. 31. vise ter, 33. drankgelegenheid, 34 bouwland, 35. papegaai, 36. vroeger, 37. boom, 39. bevel, 45. eikeschiller, 47. wild zwijn, 50 puistje, 51. wilde haver, 53 knorrig persoon, 57. drank, 60 vervoermiddel, 63. steen, 64 uitroep van afkeer, 65. inhouds maat (cub. centimeter), 66 bloeiwijze, 68. bevel, 69. fami lielid (afk.), 70. let wel, 71. heili ge, 72. gewicht. 73. familielid. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. In al zijn beperktheid is het schaakspel toch uiterst veel zijdig. Een schaakparty blyft een schaakpartij, maar een openingshoek is weer heel anders van karakter dan een boek over het midden- of het eindspel. De openingsliteratuur blijft een verhaal apart. Elke opening van importantie is op zijn minst in zo'n tien boekwer ken beschreven. Gevestigde namen zijn de (be werkte) openingswerken van Boleslawski, Keres, Euwe en Schwarz. Een aparte plaats nemen de schaak-encyclope die en informator in. Daarin worden de desbetreffende openingen écht afgekloven, maar wel op een onpersoon lijke manier en zonder com mentaar. De laatste tijd doen de bewerkte boeken van Rus sische en Oosteuropese grootmeesters sterk opgang. Een uitgeverij die zich hier op toelegt is "Schachverlag Rudi Schmaus" in het West- Duitse Heidelberg. De firma Schmaus is doende een pri ma openingsbibliotheek aan te leggen. De laatste aanwinst is een werk over de Caro- Kann verdediging, na de sici- liaanse opening de populair- O door Ruud Dobbelaar ste bestrydingsmethode van e2-e4. Het boek van de Russische oudgediende Konstantino- polski is zondermeer een aan- winst. Op uiterst heldere en systematische wijze wordt de Caro-Kann geanalyseerd. Prettig gegeven is daarbij dat K. veel aandacht aan de es senties van de verschillende varianten besteedt, iets dat de "theoriestampers" wei eens uit het oog verliezen. De 0 1 w 1 1 1 1 1 111 1 1 1 9 £3 L 4» t i K ïf 5 a a o a I 9 O O O «3 O O O ry Q grootste verdienste van het boek vormt echter de actuali teit. Bygewerkt tot januari 1981. waarbij de uitgever er bovendien nog is in geslaagd enkele partyen uit dit jaar toe te voegen! Zo treffen we ook het nieuwtje aan, dat John van der Wiel tij dens het laatste Hoogoven toernooi met succes tegen Timman en Christiansen lan ceerde. Zie diagram De stel ling ontstaat na de zetten 1 e2-e4. c7-c6. 2 d2-d4; d7-d5. 3 e4-e5. Lc8-(5. 4 Pbl-c3; e7-e6. 5 g2-g4. Lf5-g6, 6 Pgl-e2. c6- c5. Gebruikelyk was hier de direkte opmars op de ko ningsvleugel 7 h2-h4. Van der Wiel probeerde het echter met 7 Lcl-e3, Tegen Timman kwam hij na 7... Pb8-c6, 8 d4xc5. Pc6xe5. 9 Pc3-d4; a7- a6(?) al snel gewonnen te staan. Christiansen ant woordde op Le3 met 7....Pb8- d7. Na 8 h2-h4. c5xd4. 9 Le3x- d4. n-fS. 10 Pd2-f4. Lg6-f7. U e5xfi>; Pg8-P5 bereikte Van der Wiel al spoedig opnieuw een goede positie. De toer- nooipraktijk van de komende jaren zal moeten uitwijzen of Van der Wiels idee tot uitstel van de zet h2-h4 ook echt zo goed is door Ronald van Egmond In de grijze oudheid heeft Eme- rites Fridelio het al gezegd: "Beter dan klassiek heb je ze niet!". Want hoewel de dam mer zich uiterlijk volledig lijkt te beheersen tijdens het spelen van een party, staat zijn hele wezen onder hoog spanning. Deze hoogspan ning wordt zo nu en dan nog eens vergroot door óf de vrees te gaan verliezen óf de hoop te zullen winnen. Indien een damspeler door de ze beweegredenen gevoed wordt, pas dan merkt de bui tenwereld dat een dammer leeft, en zelfs werkt. Voor de speler zelf is dat een minder prettige ervaring omdat aller lei onhebbelijkheidjes duide lijk worden. Zo bevond ik me enerzijds in een uitgelezen positie, ander zijds onder hoogspanning, tijdens de ontmoeting DDV- KDC. Er stond een klassiek standje op het bord en daarin meende ik voordeel te heb ben. Fraai zou bij uitspelen een Woldouby zijn ontstaan, maar in vliegende tijdnood is Jan van de Wetcnngh mij zeer vakkundig de baas. Zie diagram. Na gewoon uitspe len 1... 10-14 2 45-40 12-17 3. 40-34 8-12 4 34-30 21-26 5. 39- 34 17-21 (Woldouby) maakt wit met 34-29 23x34 30x39 18- 23 27-22! remise omdat op 12- 18 33-29 en 25-20 volgt met re mise-eindspel en op 12-17 22- xll 16x7 28-22 zwart de schijfwinst 23-28 32x23 19x17 niet mag nemen wegens 37- 31 en 38-32 met dam op 2. Ook mogelyk is: 1 12-17 omdat op 39-34 gewoon 24-29 of 17-22 en 24-30 kan met re mise. Echter niet 8-12 wegens 25-20 24x15 33 29! en zwart is in moeilijkheden. Na 12-17 25-20 24x15 35-30 volgt ge woon 15-20! met winst en na 12-17 35-30 24x35 25-20' 10- 14! wint. In de party: 1. 10- 14 2. 39-34 12-17?; remise is 23-29 of 21-26, 3 34-29 etc met rondslag van de witte dam. De strijd om de wereldtitels in Biarritz werd afgesloten met de Rosenblum-Cup, het open WK voor teams. De finale was een bar spannende aan gelegenheid tussen Frankrijk "Lebel" en het Amerikaanse team met ondermeer de kers verse wereldkampioenen Chip Martel en Lew Stansby in de gelederen. Het laatste team kwam zover als winnaar van der herkansing, na eer der ondermeer een nederlaag te hebben geleden tegen de Nederlandse junioren Berry Westra, Enri Leufkens, Bas de Bruyn en Frans ten Brink. Over die finale later meer, de lezer heeft eerst nog de oplos sing tegoed van twee proble men uit eerdere rubrieken. Tegen 7 Ru wordt met klaveren gestart, voor het aas. Ru A onthult het sterke zitsel, ge volgd door ruiten voor de 10 en een klaveren voor zuid. Deze speelt Ha V, oost neemt Ha A. troeft een harten en in casseert drie hoge schoppens (essentieel). Klaveren en har ten getroefd brengt west op het juiste moment aan slag. Oost heeft nog Ru H-B en maakt de laatse twee slagen. Tegen 3 SA gedoubleerd start noord met Sch 5. voor de vrouw. De 7 kaarten die over- blyven nadat west op één na alle klavers heeft ïngeincas- seerd staan vet gedrukt. Op de laatste klaveren gooide zuid Ha 10, west Ha 7 en noord Ru 4 af, waarna het contract werd gemaakt. Noord moet evenwel Ha A bijspelen! West speelt harten voor noord's heer, waarna een kleine ruiten na de leider kansloos maakt. Noord 652 O H 10 8 6 O V 9 6 2 +32 Oost AHV 1043 AH V A92 O A 8 7 4 29H8B,0S3 A 10 7 5 4 Zd B 987 O V B 7 4 3 O - 4HVB6 Noord A 10653 C> A H O A B 54 West 4 2 O0'1 H B 8 7 C8752 X 5! OH9« 2**.... «4» V 9 Zd* A H 10 8 7 3 #94 2 Q V 10 9 O 10 8 7 3 B 6 5 BELGIE De Vrijmetselaars loge "Grootoosten gië" bestaat volgend jaar 150 jaar. Vooruitlopend op deze herdenking heeft de Regie op 18 oktober al een zegel van 10 frank (bruin en beige) uitge geven, waarop een allegori sche voorstelling, gebaseerd op artikel 1 van de statuten de vrijmetselarij is een kos mopolitische en vooruitstre vende instelling, die het zoe ken naar de waarheid en de vervolmaking van de mens heid beoogt- Van de zegel zijn 9 miljoen exemplaren aange maakt. Sedert 24 juni zijn enkele ze gels op een nieuw soort wit houtvrij papier gedrukt: 3 fr., heraldieke leeuw, nieuw ty pe; 2,50 (V., met monogram "B' -oud type (1 juin. 4 fr.. nieuw type (6 juli) en 4 fr.. nieuw type vooafstempeling (12 juli). Vanaf 6 september is de voorafgestempelde 2.50 fr.-zegel nieuw type heraldie ke leeuw gedrukt op nict-fos- forescerend papier te koop. Tot slot zijn sinds 17 augus tus rolzegels verkrijgbaar van 7,50 en 10 fr van het type Els- tröm "koninklyke beeltenis" BONDSREPUBLIEK DUITS LAND - Vorig jaar 13 augus tus startte de Deutsche Bun- despost een nieuwe serie ge titeld "grondgedachten van de democratie". Deze serie krijgt op 10 november een vervolg met de uitgifte van een velletje waarin vyf 80 pfennig zegels zitten die de portretten van de presiden ten van de Duitse Bondsre publiek tonen. Op de boven ste rij worden van links naar rechts afgebeeld Theodor Heuss (1949-1959). Heinrich Lübke (1959-1969) en Gustav Heinemann (1969-1974). Links onder: Walter Scheel (1974-1979); rechts onder: Karl Carstens (president se dert 1979), met daar tussenin de adelaar uit het staatswa pen. GROOT-BRITTANNIE - Op twee zegels van bijzonder lang formaat (72,3 mm by 20,3 mm), die op 8 september in Groot Bnttannië in roula tie werden gebracht wordt de ontwikkeling van de inlbr matieve technologie in beeld gebracht Op een zegel van 15Vi p zien we van links naar rechts de ontwikkeling van de communicatie, van Egyp tische hiërogliefen via een bi bliotheek naar een modern beeldscherm. Een 26 p-zegcl staat in het teken van het ge bruik van hedendaagse infor- matica-middelen: een view- datasysteem, een communi catiesatelliet en een pen waarmee een caissière de co de op produktcn kan aflezen. Kort voor de opening van de British Motorshow in Bir mingham zyn op 13 oktober vier zegels uitgegeven waar op oen deel van de Britse au- tohistorie wordt verbeeld. De zegels tonen steeds een mo derne auto en het model waarvan ze zijn afgeleid 15' i p, een Austin Seven en een Metro. UN! p. MO F«>rd Mo del T en een Escort; 26 p, een Jaguar SS 1 en een XJ6 en 29 p, een Rolls-Royce. Silver Ghost en een Silver Spint

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25