Thatcher en de hoge prijs van het succes Wall Street: rek is er uit Economie Extra Rente zal niet veel meer dalen Geldmarkten Beursweek s ti ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Extra PAGINA 23 Het tempo waarmee momenteel de inflatie in Enge land daalt, heeft de stoutste verwachtingen over troffen. De maandcijfers blijven steeds weer on der zelfs de meest optimistische schattingen, en het staat wel vast dat het einde van de dalende lijn nog niet is bereikt. Dat is prima voor de Conservatieve regering, die de strijd tegen de geldontwaarding tot hoeksteen van haar economische beleid heeft gemaakt. Er vallen dan ook heel wat trotse, om niet te zeggen zelfgenoegzame geluiden uit het kamp van de 'To ries' te beluisteren. Maar is daar reden voor? Inflatiebestrijding kan immers niet op zichzelf staan. Het is slechts een middel, uiteindelijk bedoeld om de economie en de werkgelegenheid weer op te peppen. Wie de conservatieven beluistert, zou dat bijna vergeten. door Henk Dam Denk aan de gebroken beloften van Labour: stem conservatief voor een betere toekomst. Zo ging Thatcher in 1979 van start. Maar de betere toekomst is nog niet in zicht. Minister Howe (financiën) en premier mevrouw Thatcher hadden maar één boodschap voor het onlangs gehouden jaarcongres van de Conserva tieven: we blijven bij onze politiek, want het gaat goed. De cijfers lijken deze stellige uitspraak op het eerste ge zicht te bevestigen. Immers: toen de regering-That- cher halverwege 1979 aan het bewind kwam, was de infla tie 10 procent en snel stijgen de. Enkele maanden later werd een percentage van maar liefst 21,9 genoteerd. Die spectaculaire stijging had twee oorzaken. In de eerste plaats verhoogde Howe de indirecte belastin gen met bijna 100 procent. Alles werd aanzienlijk duur der, en dus steeg de inflatie. Bovendien had de Conserva tieve regering te maken met de gevolgen van een nog on der de voorgaande Labour- regering afgesproken uiterst genereuze loonronde. Na de piek van 21,9 procent zet te echter de daling in, eerst langzaam, en daarna bepaald onstuimig. De jongste cijfers melden een inflatie van nog maar 7,3 procent, en de ver wachting is reëel dat aan het eind van het jaar het tempo van de geldontwaarding niet veel hoger zal zijn dan 5 pro cent. De cijfers krijgen wellicht nog wat extra reliëf indien men beseft, dat in de maanden ju ni, juli en augustus de prij zen, gemiddeld genomen, he lemaal niet stegen. Zoiets hebben ze in Groot-Brittan- nië sinds 1967 niet meer mo gen meemaken. Jubel en vreugde Nogmaals: indrukwekkende cijfers. Een opgetogen staats secretaris Leon Brittan zei onlangs zelfs dat termen als 'vergoeding voor de gestegen kosten van levensonderhoud' spoedig tot het verleden zul len behoren. „In de niet al te ver verwijderde toekomst zullen jaarlijkse loonsverho gingen even uitzonderlijk zijn als ze een generatie gele den waren", aldus Brittan. Louter jubel en vreugde dus, bij de Conservatieven, die in de cijfers een bevestiging vinden van de juistheid van hun monetaristische politiek. Het monetarisme leert onder meer dat de overheid, door weinig geld in de economie te pompen, de inflatie onder controle kan krijgen. Dat is weer een voorwaarde voor een opleving in het bedrijfs leven. Dat laatste staat nog te bezien, zoals verderop zal blijken. Eerst moet worden vastge steld dat de dalende inflatie in Engeland helemaal niet uitsluitend het gevolg is van de monetaristische politiek van de regering-Thatcher. Wat minstens even belangrijk is geweest, is de wereldwijde recessie. Daardoor immers is de vraag naar allerlei goede ren afgenomen, zoals in het geval van de olie en bij ande re grondstoffen nogal gron dig duidelijk is geworden. Dat heeft de prijzen naar be neden gebracht. Noodzake lijk gevolg: lagere inflatie. Daar komt bij dat de koers van het pond hoog is (onder meer te danken aan de lang hoog gehouden rentestand in En geland). By éen hoge koers van het pond zijn geimpor- teerde produkten naar ver houding goedkoop voor de Britse consument. Ook dat drukt de inflatie. Ten slotte zijn de werkgevers, waaronder de overheid als grootste werkgever, erin ge slaagd de salariseisen in de hand te houden. Op zichzelf geen prestatie om over te roe men, want de neiging van de Britse werknemer om relatief lage salarisverhogingen te ac cepteren, heeft alles te ma ken met zijn angst werkloos te worden. Keerzijde En hier komen we aan de keer zijde van de medaille. De po litiek van de regering om zo weinig mogelijk geld in de economie te pompen, heeft zeer veel banen gekost. Niks geen banenplannen, geen subsidies en geen nationali saties (juist het tegenoverge stelde: tal van genationali seerde bedrijven worden of zijn al geprivatiseerd). De be drijven moeten het op eigen kracht redden, zodat alleen de gezonde ondernemingen overblijven. Dat heeft banen gekost, en niet zo weinig ook. Toen de rege ring-Thatcher drie en een half jaar geleden aantrad, wa ren 1,3 mihoen mensen in het Verenigd Koninkrijk zonder werk, ofwel 5,4 procent van de beroepsbevolking. Thans hebben 3,3 miljoen mensen geen werk, 14 procent van de beroepsbevolking. En ver dere stijging is onvermijde lijk. Steeds is de Brit voorgehou den: eerst de inflatie omlaag, dan zal alles goedkomen. Dan kunnen onze bedrijven weer concurreren met het buitenland, en daardoor ont staat weer werkgelegenheid etcetera. Maar de laatste tijd wordt dit geluid wat minder veelvuldig uit het Conserva tieve kamp vernomen, en met reden. Want ondanks de gedaalde in flatie gaat het bepaald niet goed met de economie van het land. De export daalt en ook de vraag op de binnen landse markt is afgenomen. Dat heeft ertoe geleid dat vo rig jaar voor het eerst een te kort op de handelsbalans te constateren viel waar het de industriële produktie betreft. Schrikbarend Dat werd door de opbrengsten uit de olie weliswaar gecom penseerd, maar dat doet niets af aan de grimmigheid van de situatie. Bovendien is de pro- duktiviteit per werknemer in Engeland nog steeds schrik barend laag. Er is onlangs uit gerekend dat als de Engelsen een even hoge produktiviteit per werknemers zouden wil len bereiken als in West- Duitsland, dat dit dan 7,5 mil joen banen zou kosten! De lage produktiviteit (veroor zaakt door overbemanning en geringe bereidheid van de Britse werknemers om zich een beetje flexibel op te stel len), de naar verhouding nog hoge salarissen en de hoge koers van het pond, die de engelse produkten duur maakt, betekenen dat de Britse bedrijven de concur rentie met het buitenland niet aankunnen. Pas als die concurrentiekracht verbetert, zal een opleving in de economie van het Ver enigd Koninkrijk denkbaar zijn. Hoe? Niet verwacht mag worden dat de Britse werkne mers erg veel bereidheid zul len tonen om met lage salaris sen (lager dan in het buiten land) genoegen zullen ne men: daarvoor is hun koop kracht de laatste drie jaar al te veel aangetast. Verhoging van de produktivi teit per werknemer is wel mogelijk, maar hooguit gra dueel. Het gaat zo ongeveer tegen de Britse volksgeest in om echt effectief te werken. De stakingen dit jaar bij Bri tish Rail (waar het ging om de invoering van flexibele dienstroosters) hebben maar weer eens bewezen hoe diep dat kan zitten. Langzame dood Blijft dus over: een lagere koers van het pond. Dat maakt de Britse produkten goedkoper, en tegelijkertijd de buiten landse produkten op de bin nenlandse markt duurder. De minister van financiën kan dat bereiken door de rente sneller te laten dalen dan el ders, en door de geldpersen te laten draaien. Maar dat betekent dat de infla tie weer zal aanwakkeren, en dus de langzame dood van het paradepaardje van de Conservatieven. Er wachten Howe een paar moeilijke be slissingen. De afgelopen weken is de rente in de hele wereld fors gedaald. Het begon in de Verenigde Staten Net toen de populariteit van pre sident Reagan in de opruepeilingen tot een dieptepunt was te ruggelopen en de werkloosheid in de VS tot boven de 10% was gestegen besloot de Amerikaanse centrale bank. de Federal Re serve Board, haar beleid om tc gooien De banken kregen meer ruimte om bij de centrale bank geld op te nemen en konden zo de tarieven die zy zelf aan hun klanten berekenen ook terug brengen. In Europa volgden de centrale banken het Amenkaanse voor beeld met het gevolg dat de rente op de geldmarkt nu weer terug is op het punt van vier jaar gelden na aes verlagingen van het officiële disconto in dit jaar. Ook op de markt voor lang geld wordt de rentedaling au duidelyk merkbaar. Mensen die in november vorig jaar een huis kochten moesten op hun hypotheek meer dan 12% rente betalen en nu liggen de tarieven onder de 10%. Op een huis van een ton scheelt dat bruto al gauw 200 in de maand. Dat kan een stimulans voor de huizenmarkt betekenen, maar banken en hypotheekbanken beginnen zich al zorgen te maken dat huizenbezitters hun hypo theek vervroegd gaan aflossen, om een nieuwe tegen een lagere rente af te sluiten. Hiervoor moet in het algemeen dne tot zes maanden boeterente worden betaald, maar als de rente nog ver der zakt kan dat toch een lonende zaak worden. Of de rente nog veel verder daalt is echter de vraag. Vaak wordt gekeken naar het gedrag van de effectenbeurs om te zien wat voor verwachtingen de financiële wereld over de rente-ontwik keling heeft. Uit het gedrag van de beurs en dan vooral van de grootste, die in Wall Street, blykt echter wel hoe onzeker beleg gers zyn. Toen de Federal Reserve Board haar beleid veranderde liepen de aandelenkoersen ongekend snel op tot ze hun hoogste punt sinds bijna 10 jaar bereikten. En dat terwijl het met het Ameri kaanse bedrijfsleven helemaal niet zo goed gaat. In het derde kwartaal lag de winst gemiddeld 15 tot 20% lager dan in dezelfde periode van vorig jaar, die ook al niet florissant was. Maar beleggers gaan er nu eenmaal vanuit dat het by een dalende rente beter is aandelen te kopen dan het geld op de bank te houden. Wanneer bedrijven minder rente op hun schulden hoe ven te betalen kunnen ze immers meer winst overhouden. door Paul Frentrop De vreugde in Wall Street werd echter al gauw getemperd. Toen afgelopen maandag bleek dat de rente niet verder werd verlaagd wat wel de verwachting was zakten de aandelenkoersen ineen met een klap die sinds de grote crash van 1929 op één dag nog niet was voorgekomen. Ook al is er dus aanbod genoeg, toch zorgt de aanhoudende vraag van de overheid er voor dat de prijs van het geld, de rente, niet al te sterk zal dalen. En wanneer de economie weer aan zou trek ken zullen ook bedrijven weer meer geld gaan lenen, waardoor de vraag naar geld nog verder toeneemt. Dat alles wijst erop dat redelykerwys mag worden aangenomen dat het grootste deel van de rentedaling voorlopig achter ons ligt, al moet de hypotheekrente zoals het er nu naar uit ziet nog wel iets omlaag kunnen, daarvoor biedt het verschil tussen de korte rente die op 6% staat en de lage rente van ca 9.5%. nog wel de nodige ruimte. Of een verdere rentedaling in Amerika in het verschiet ligt. lykt zelfs Wall Street dus niet te weten. En een rentedaling in Neder land is alleen maar mogelijk, wanneer dat in Amerika ook ge beurt. Daalt de rente alleen in Nederland, dan wordt de dollar voor beleggers immers nog aantrekkelijker dan de gulden. Dat geeft een stijging van de dollarkoers die de Nederlandse econo mie slecht kan gebruiken. Ingevoerde grondstoffen met olie als belangrykstc zyn in dollars geprijsd en een hogere dollar zou leiden tot prysstijging en inflatie in ons land. De koers van de dollar geefl dus zo'n beetje samen met die van de Duitse mark de grens aan die de Nederlandsche Bank in de gaten moet houden bij een verlaging van de rente Het ziet er niet naar uit dat de koers van de dollar op korte termyn sterk zal zakken. Nu voor de Duitse economie een groei van nul procent wordt voorspeld en zelfs Japan in een recessie verzeild is geraakt, zijn er nauwelijks landen over die een alternatief vor men voor beleggen in de Verenigde Staten. Dus iedereen wil liever dollars hebben dan andere munten, wat de koers hoog houdt. Een andere factor die de koers van de dollar op blijft drijven is het probleem van de groeiende lijst van landen, die steeds grotere moeite krijgen de verplichtingen op hun buitenlandse schuld na te komen. Polen en Mexico zyn de meest geruchtmakende ge vallen geweest, maar er zyn nog tientallen andere landen te noe- A1 deze landen hebben dollars nodig om hun schulden te betalen en als ze die niet zelf uit export kunnen verdienen moeten ze weer nieuwe dollars bij de banken lenen om hun oude schulden af te lossen. De dollar blijft dus veelgevraagd en dat beperkt de ruimte voor een verdere rentedaling in Europa. In het specifieke geval van Nederland is er ook nog de overheid die een verdere rentedaling in de weg staat Dit jaar moet de overheid meer dan 30 miljard op de kapitaalmarkt zien te vin den om haar tekorten te financieren. En voorlopig ziet het er niet naar uit dat het tekort volgend jaar belangrijk kleiner zal zyn Al dat geld is er wel. Vooral omdat de banken voorzichtig zyn met de kredietverlening aan het bedryfsleven, weinig hypotheken verkopen en hun geld eigenlijk alleen nog maar bij de overheid onder kunnen brengen, is er voldoende aanbod op de kapitaal markt. Bovendien liggen de exporten van Nederland hoger dan de impor ten en dat geeft een overschot op de betalingsbalans dat ook weer zyn weg naar de kapitaalmarkt weet te vinden. Wall Streets haussekracht lijkt opgebruikt. Deze week trad eindelijk de lang verwachte scherpe beursreactie in Wall Street op, waarmee de recen te hausse in een soort conso- lidatiefase terecht is geko men. Ook de Amsterdamse beurs werd mee omlaag gezo gen en liep vooral dinsdag de zwaarste klap sinds vele ja ren op. Trouwens, de koers daling van 36 punten die Wall Street maandag liet zien, was de grootste sedert de zwarte dag van het jaar 1929, toen de beruchte crisis van de jaren dertig werd ingeluid. Ook thans is de wereldecono mie in een diepe recessie be land, die zonder de inbouw van vele sociale voorzienin gen als in ons land, ook de vorm van een zeer ernstig cri sis zou hebben aangenomen. Maar dankzij deze sociale zorg, die aan veel landen nog altyd een soort welvaarts staat-aspect geeft, met een re delijk hoog consumptieni veau, zijn vooral de effecten beurzen goed op niveau ge bleven. Wall Street werd deze week toch duidelijk nerveuzer, want de beurs bleef rond de 1000 schommelen en voegde aan het lichte herstel na de zware klap van maandag la ter in de week zelfs een nieu we forse daling toe. Hierdoor ging in vier dagen een kleine 50 punten op de Dow Jones- index verloren. De verwachte nieuwe discon toverlaging ging in het afge lopen weekeinde in de Ver enigde Staten niet door. -Ve len hadden, zo vlak voor de Congres-verkiezingen van komende week dinsdag, nog een dergelijke stap verwacht. De vorige week door sommige- banken doorgevoerde ver dere renteverlaging van 12 tot 11,5 procent werd even eens niet door andere banken overgenomen. Bovendien liet topman Volcker van de FED het bestuur van de gezamen lijke Amerikaanse centrale banken, weer zijn tanden zien door te verklaren in het geheel niet te zijn afgestapt van zijn principe van de ge leide geldaanwas, middels kredietbeteugeling en dis contoveranderingen. Alleen zijn na een onderhoud met het Amerikaanse Con gres in de afgelopen zomer de grenzen van de toegestane aanwas wat verruimd. Nu de geldstroom in oktober echter fors is gestegen vrezen velen dat de rek van de extra toege stane marge eruit dreigt te geraken en dat vooral na de verkiezingen volgende week de FED weer overstag zal gaan naar een minder soepele geldpolitiek. Bovendien ra ken steeds meer deskundi gen op flnancieel-econo- misch gebied en uit het be drijfsleven ervan overtuigd dat de economische opbloei Beurskenner Kaufman waar in brede kring altijd serieus naar wordt geluisterd, liet zelfs horen dat zolang in de Verenigde Staten de inflatie bestrijding de hoogste priori teit blijft behouden, op een echt conjunctureel herstel niet behoeft te worden gere kend. Overigens kan men zich afvragen of die angst voor het inflatiespook nog wel reèel is, want na de verla ging van de fabrieksprijzen in september met 0.2 procent blijken de kosten van levens onderhoud in de Verenigde Staten in diezelfde maand met slechts 0,2 procent te zijn gestegen Op jaarbasis 2.4 procent en sinds begin janua ri dit jaar nog geen 5 procent. In tegenstelling tot de Verenig de Staten, waar Wall Street deze week een aanhoudende door C. Wagenaar forse koersdaling voor obli gaties liet zien, begon de obli- gatiemarkt in Amsterdam on verwacht fors te stijgen. De index liet op één dag zelfs een stijging zien van 2 punten tot een nieuwe top van het jaar. Nadat de Bank voor Neder landse Gemeenten de rente van haar nieuwe emissie voor de inschrijving nog had te ruggebracht van 9,75 procent op 9.5 procent, en de emissie- koers op 101 procent had ge steld. kwam er een eerste of ficiële handel tot stand op 102 procent De hausse op de obligatiemarkt werd nog in de hand gewerkt door het uit- blyven deze week van een staatslening die aller wegen was verwacht. In plaats daar van verscheen de AMRO- bank met een 10 procent-ka pitaalobligatielening op de markt. Het uitblijven van de verwach te staatslening werd gezien a'.s een teken d dit jaar al zoveel binnen heeft gekregen, dat er nu even plaats gemaakt kan worden voor het bedrijfsleven Posi tief voor de rentemarkt werk te ook het vooruitzicht op een regeerperiode waarin, al thans volgens de plannen, ri gorous zal worden bezuinigd. Of deze in de praktyk echter haalbaar zyn moet worden af gewacht. Zoals opgemerkt liet ook de aandelenmarkt deze werk een flinke veer, want na de val van dinsdag, waarbn het algemeen beursgemiddclde 3 punten liet vallen, trad slechts een gedecltelyk her stel op Unilever kon het met wat heen en weer gespring zo ongeveer op de f 190 houden, maar Ko ninklijke moest rond f5 te rug Elsevier NDU schoot er ook f 5 by in. evenals Nutrica. Nationale Nederlanden. En ma en Oeé-van der Gnnten. Nieuwe koerstoppen werden er nergens meer bereikt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23