Voor elke voet een schoen -( E"" ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 De grote merken kunnen het niet aanslepen. De laatste paar jaar zagen zij hun omzetten steevast verdubbelen. Sommige fabrikanten -een nog jong merk als Asics Tiger bij voorbeeld- juichen zelfs over een verviervoudiging van het aantal verkochte sports tappers. De groten halen hun neus op als hun produkten worden betiteld als basketballschoe nen, of, nog erger: gympies. Het zijn geen gympies, maar ingenieus uitgedachte, com fortabele, van uitgekiend ma teriaal vervaardigde schoe nen die weldadig zijn voor de voeten. Vervolgens wordt er met termen gesmeten als ge sloten luchtkanaalsysteem in de zolen tegen overmatige ventilatie, de ideale looplijn en de verschillende breedte- maten. Platvoeten Er blijken speciale sportschoe nen te worden vervaardigd voor zware mensen, voor mensen met smalle, normale en brede leest, schoenen ten bate van een zo laag mogelijk energieverbruik en speciale stappers voor diegenen on der ons die lijden aan plat voeten. Toegegeven: het is een verwar rende lijst vol. Dat kan ook niet anders, als elk merk zich beijvert om steevast na jaren lange research met het nieuwste van het nieuwste te komen. Zo hoopt Nike het komende voorjaar de markt te bestoken met 95 verschil lende soorten sportschoenen. Dat grote aantal is volgens Ni- ke-woordvoerder Ger Bekker een must. "De markt heeft zich dusdanig gewijzigd, dat er voor elke voet en sport een eigen schoen moet komen", zegt Bekker. New Balance, een sportschoen van het in Zoeterwoude zete lende Pinguin Sports, gaat er prat op één van de weinigen te zijn die de breedtematen heeft geintroduceerd. Dat kan, zegt woordvoerder Huub Vermeulen, doordat het publiek een aantal goede merken er- en herkent en be reid is om daarvoor "wat geld" uit te geven. Zo komt het dat New Balance nu elk jaar ook een dubbele omzet draait van het jaar daarvoor. En dat genoegen is niet ieder een beschoren, denkt Ver meulen. "De helft zit te liegen als ze dat beweren". De sportstappers worden in al le soorten en maten, en zelfs in alle kleuren van de regen boog geintroduceerd. Veel importeurs houden bij de be kende presentatie-borrels en beurzen de adem in. Immers, het favoriete merk van van daag kan morgen alweer uit de gratie zijn. Die weten schap maakt een planning op lange termijn tot een onmo gelijke zaak, al zijn merken als Nike en Adidas natuurlijk niet meer weg te denken. Strepen De minder bekende sport- schoenmerken hebben het heel wat gemakkelijker. Hun doelgroep is de schoendrager die niet meer dan een paar tientjes voor z'n schoeisel wil uitgeven, en die doelgroep is een stabiele. Maar wee dege ne die het waagt om een sportschoen te ontwerpen die teveel op de bekende broer lijkt. Het warenhuis Hema heeft dat geweten. Het dacht slim te zijn door met een lekker ge prijsde sportschoen te ko men waarop vier strepen wa ren aangebracht. En toen ging 'ontwerper' Adidas weer eens op z'n eigen strepen staan. Dit wereldberoemde merk is immers bekend om de drie strepen die het op elk paar schoenen aanbrengt. De Haagse advocaat mr. Stoop, specialist op het terrein van de merkenwet, heeft er nog altijd slapeloze nachten van. Het was zijn taak om de sportschoen van de Hema tot stilstaan te brengen. Een kort geding over de streepjes kwestie werd in eerste in stantie door Adidas verloren. De rechter oordeelde dat het verschil -één streep- genoeg duidelijkheid verschafte. Totaan de Hoge Raad toe werd geprobeerd een streep door de rekening te halen. Uitein delijk oordeelde deze hoog ste gerechtelijke instantie dat het afgelopen moest zijn met de strepen. De consument, zo beweerde de rechter, gaat nu eenmaal niet eerst tellen voordat hij de schoen aan past. Het motief leek teveel op dat van Adidas. De schoe nen moesten uit de handel worden gehaald. Echt opgelucht is mr. Stoop nog niet. "Wat denk je dat de Hema heeft gedaan?", zegt hij, niet gespeend van enig gevoel voor humor. "Ze- ko men nu ijskoud met schoe nen waarop vijf strepen staan". Hennie Warmenhoven van Adi das berust daarin: vijf stre pen móg. Vervalsing Mr. Stoop heeft ook zonder streepjeskwestie werk ge- door Miep Hoenson noeg aan de winkel. Hij zegt dat de consument vaak wordt genept zonder dat hij het zelf weet. Want al staat er Adidas of Nike op een sportschoen, en al betaalt de koper grif een dikke 150 gulden, dan nog heeft hij niet de zekerheid dat hij het échte merk heeft ge kocht. Legio fabrikanten wil len een graantje van het grote geld en succes meepikken door zo'n oogverblindende poema, een krokodil of een merknaam op sportkleding of schoeisel aan te brengen. Er zijn schattingen dat 20 tot 30 procent van de produkten die onder de naam van de we reldmerken worden verkocht niet uit de échte fabrieken komt. Navraag leert dat vrijwel alle bekende merken te duchten hebben van (merk)verval- sing. Ook New Balance- schoenen worden nage maakt. Huub Vermeulen er vaart dat als een frustrerende aangelegenheid "Je spen deert zo veel kosten én jaren in je research om een zo goed mogelijk produkt te brengen. Dan maken ze dat doodleuk na. Natuurlijk is er iets aan te doen, maar voordat je weet waar de bron is en voordat de namaak uit de handel is heb je een hoop werk, geld en tyd verloren". Zo'n vervalsing waarmee mr. Stoop zich momenteel bezig houdt, is de namaak- Adidas- trui die in de winkels ligt Veel ingewikkelder ligt het zodra fabrikanten gaan werken met balkjes, strepen en sterretjes die zij van de be kende merken afkijken. Zo buigt hij zich binnenkort weer over een sportschoen waarop rechte strepen zijn aangebracht, die in een bocht eindigen. "Dat is moeilijk na tuurlijk, omdat het begin van die streep lijkt op de streep van Adidas, maar de streep ziet er aan het einde dus an ders uit", zo legt de raadsman uit. Een boeiend vak, dat be aamt hij op de valreep. Techniek het erop aankomt de koper te bekoren. Dat zegt ook drs. J.G.J. van der Burg van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Hij wierp zich de afgelopen maandon op het verschijnsel sportschoen. De resultaten van zijn gesprekken met ko pers en verkopers van gym- en trimschoenen verwerkte hij in zijn branche-oriëntatie 'De Schoenenzaak'. Waarom een bepaald merk (tij delijk) favoriet is kan ook drs. Van der Burg niet zeggen. Adidas was volgens hem een tijdlang de lijstaanvoerder. Daarna moest deze fabrikant pas op de plaats maken voor Ie Coq Sportif. Welke sport schoen op dit moment het meest wordt aangetrokken weet hij niet Volgens insi ders is Nike nu de onbetwiste winnaar van dit moment. De grote merken rekenen be dragen tussen de 80 en 180 gulden per paar, maar er zijn ook modellen van 350 gul den. "Dat is niet zo duur als het lijkt", verdedigt Hennie Warmenhoven van Adidas zijn produkt. "Je moet niet vergeten dat de sportschoen technisch veel beter in elkaar zit dan een gewone schoen. Er zijn zo'n honderd mense lijke handelingen nodig voor dat de schoen af is". Echte aanhangers van de sport schoen trekken zo'n bedrag ervoor uit Maar een dure sportschoen is niet beter, ge zonder of duurzamer dan een goedkoop exemplaar. Ten minste, dat concludeert de Consumentenbond in één van haar tests. De goedkope merken (Rodeo van C&A voor 39 gulden, Avento Yogging voor 30 gul den) kregen welluidende kri tieken. Zij kwamen er in de verschillende onderdelen van de beoordeling zeker niet slechter af dan de merken in de prijsklasse van over de honderd gulden. Gezond? Ook het gezondheidsaspect kwam in deze test aan bod. Kort en goed komt het er vol gens de Consumentenbond op neer dat net als bij het ge wone schoeisel, sportschoe nen hun sterke én zwakke punten hebben. Volwasse nen kunnen goed passende sportschoenen zonder be zwaar de hele dag door dra gen. Wel moet extra zorgvul digheid in acht worden geno men bij de aanschaf van mi- niatuur-sportschoentjes voor het kroost. De meeste sport merken kennen namelijk geen breedtematen, terwgl goed passende schoenen voor kinderen absoluut noodzakelijk zijn. Nike-woord voerder Bekker: "Al dat geroep dat sport schoenen slecht zijn is geba seerd op jaloezie. De schoe nenbranche zet zich af tegen het verschijnsel sportschoen. Logisch, want een groot deel van de omzet is verdwenen naar de sport-vakhandel. De schoenenbranche heeft veel te laat gereageerd op de grote vraag naar sportschoenen. Nü komt men er haast niet meer aan te pas als wederver koper van de grote merken. Maar vraag het elke fysiothe rapeut of arts: een goede, dus dure, sportschoen is goed voor de voeten. De spieren worden er optimaal door geaktiveerd" Een orthopedisch chirurg van het AZL zegt de conclusies van de Consumentenbond best te kunnen onderschrij ven. Hij heeft geen enkele moeite met de basketball-, trim- of tennisschoen als con stante voetbekleding "Zo lang een schoen prettig zit en de tenen voldoende ruimte hebben mag het allemaal van mij. Kijk, het is nog altijd het beste om barrevoets door het leven te gaan. Maar dat is praktisch gezien wat moeilijk hè?" Activeren Het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche lapt het hele gezondheidsas pect aan zijn laars. Woord voerder Wim Hornman: "Dat hele gedoe is quatsch. Onge zonde schoenen bestaan in principe niet Voor ons is een schoen gezond als 'ie niet knelt en als de voet niet hele maal afsluit Verder lach ik me wild om al die zogenaam de gezonde en dure kinder schoenen met overal steun d'r op en d'r aan. Je moet een kind de kans geven om de voetspieren, hoe slap ook, te gebruiken Als die spieren al hun eigenlijke werk wordt ontnomen omdat ze onder steund worden, blijven ze te slap". Wim Hornman heeft derhalve geen enkel probleem met de sportschoen, die doorgaans slap en soepel van matenaal is en de voet de nodige bewe gingsvrijheid laat "Maar dat die schoenen béter zouden zijn dan gewone schoenen is natuurlijk ook onzin Want je ziet soms kleine kinderen lo pen in zware sportschoenen met van die dikke zolen, dat kAn niet goed zyn". Hennie Warmenhoven zegt dat sportschoeisel van kunstleer het natuurlijk niet halen by exemplaren van echt leer Geestdriftig vertelt hij over de nieuwe marathonschoen, gelanceerd door de atleet Ge rard Nij boer, waaraan een jaar lang is gesleuteld En over de acteur Hugo Metsers, die onder een zwart jacquet blauwe Adidas-schoenen draagt. Sedert de acteur bij een ongeluk zijn enkelban den scheurde zweert hij by deze schoenen, representa tief of met Is de sportschoen een blijver tje. zoals de aloude pump bij voorbeeld nooit meer weg te denken is? Afgaande op de nog immer groeide hoeveel heid vrije tijd en de steeds onconventioneler wordende mode zou men kunnen den ken van wel. Onwrikbaar Hennie Warmenhoven van Adi das denkt dat de sportschoen onwrikbaar zal verankeren in de Nederlandse samenleving Hij wyst op een land als Ame rika, dat altijd een voortrek kersrol vervult en waar de sportschoen niet meer is weg te denken uit het dagelijks le- Bakker van Asics Tigers denkt dat er "een stuk mode" aan het gebruik van de sport schoen kleeft "En dan zit je natuurlijk met goed. Als het merk ook in de toekomst on der de sportlui zo populair blyft als nu, dan is er geen vuiltje aan de lucht". Ger Bekker gelooft dat Nike onverwoestbaar blijft. "Ik denk dat de mensen niet meer geneigd zullen zijn om terug te keren naar de moei lijker schoenen De tyd dat de consument alleen naar het model en de kleur keek is echt voorbij". Niettemin blijft Nike zich uit voorzorg allereerst op de sporters rich ten. Wim Hornman gelooft heilig dat de sportschoen een aflo pende zaak is "De sport schoen heeft z'n populariteit te danken aan het feit dat het model zowel by het trimmen als by het dagelyks werk kan. als je er tenminste niet al te representatief by hoeft te lo pen. Maar het sportschoeisel zal uiteindelijk weer naar de hoek van de vrijetijdsbeste ding worden teruggedron gen. Deze rage zal spoedig overwaaien Vraag me met hoe ik dat denk te weten. Maar ik ben oud geworden in dit vak en ik heb tot dusverre in 99 van de 100 prognoses die ik gaf gelyk gekregen" "Natuurlgk houd je een bepaal de kem mensen die het met interesseert wat ze aan heb ben Maar de massa zal weer op iets anders overstappen" i Gym- en trimschoenen zijn razend populair. Jarenlang alleen gedragen door sportleraren, loopt nu half Nederland ermee weg. Met name de jongeren onder ons staan met de sportschoen op en gaan ermee naar bed. En dan niet op gympies van een onbekend merk. Nee, met name de grote merken zijn als overwinnaars uit de strijd om de gunst van de drager gekomen. We zijn al zo opgevoed dat een sportschoen pas meetelt zodra er een internationaal bekend merk achter staat. Echte Nikes of Adidas-schoenen vinden gretig aftrek. Voor het rondje trimmen, maar net zo goed voor de uren op kantoor of school. In 1981 werd één miljard aan sportschoenen uitgegeven van de in totaal 2,5 miljard die wij voor ons schoeisel uittrokken. De reguliere schoenenwinkels zien een groot deel van de omzet verschuiven naar sportzaken en warenhuizen, en klagen steen en been. Portret van een wereld vol merkjes, zweetgaatjes, gesloten luchtkanaalsystemen en kromme strepen. V fi ÈSjfc. -

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21