van een dierenpark De zwanezang C En" ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 door Gerard Dielessen i /Cn, Ir 'k "P eddingspogingen voor dierenpark ?P gekomen Of het nu foutief beheer was - zoals sommige personeelsleden en de voedingsbond FNV beweren - of een niet te stuiten financiële nood; zoals de zaken er nu voor staan zal het Dierenpark Wassenaar over niet al te lange tijd zijn poorten sluiten. Volgens de directie kan alleen een financiële injectie van drie miljoen gulden per jaar de zaak nog redden. Een laatste strohalm waar slechts weinigen in geloven. Mocht het park dichtgaan, dan zullen de ongeveer 2000 dieren worden verkocht aan andere dierentuinen in Nederland en West-Europa. Verslaggever Gerard Dielessen wandelde bij wijze van eresaluut samen met directeur Jan Louwman langs de Grote Koedoe, de spoorwiekgans, de knobbeleend, de fraaie collectie cheeta's en de unieke dwergchimpansee. De telefoon heeft niet stilge staan de afgelopen dagen in het Dierenpark Wasse naar. De telefoniste werd dol. „Heeft u misschien een aapje voor ons te koop?". Of: „Kunt u ons helpen aan een ooie vaar?". En: „We zoeken nog een mooie papegaai". Honderden mensen bel den de met sluiting be dreigde dierentuin nadat ze in een uitzending van het NOS-journaal hadden gehoord dat alle dieren te koop werden aangebo den. „Verkeerd overgekomen", zegt directeur Jan Louwman. „Het is begrijpelijk dat onze dieren niet zomaar aan Jan en alleman kunnen worden verkocht. Zo simpel ligt dat niet". Louwman maakt zijn zoveelste ronde door het Dierenpark Wassenaar. Legt nog eens precies uit waar de meest be zienswaardige dieren te vin den zijn. Want lang zal het dierenpark, dat in 1937 werd opgericht, vermoedelijk niet meer bestaan. Met een triest gezicht zegt de dierentuindirecteur: „Zoals de zaken er nu voorstaan zul len de poorten volgend jaar gesloten zijn. De kosten zijn niet meer op 'te brengen. We komen per jaar drie mihoen gulden te kort. Dat geld heb ben we nodig voor het inha len van achterstallig onder houd en wat nieuwbouw. Van die drie miljoen gulden is de helft exploitatietekort. Eenvoudig gezegd: de kosten worden steeds maar hoger terwijl de inkomsten dalen. Dat is niet meer vol te hou den". Triest Het dierenpark tussen de Was- senaarse bossen maakt een trieste indruk. Donkere wol ken doen gestaag de regen druppels naar beneden ko men. De „Zoo-boemel", met een stuk of vyf kinderen in de wagonnetjes, tuft lang zaam over de modderige pa den. Alleen een chimpansee vertoont wat acrobatische kunstjes. De andere dieren lijken het zat. Alsof ze weten dat ze volgend jaar ergens an ders zullen wonen. Een groot bord in het midden van het park maakt de die rentuinbezoeker duidelijk hoeveel geld moet worden uitgegeven om een paar die ren te kunnen verzorgen. Een greep: voor de ruim tweedui zend inwoners van het park is 500.000 kilo voedsel per jaar nodig. Een gorilla heeft een dieet dat bestaat uit drieëntwintig gerechten, ter wijl de verzorging van één olifant per jaar 30.000 gulden kost. De bezoekers kijken er nauwe lijks naar om, maar sjokken rustig voort door het vijftien hectare grote park. „Weet je wat het is", gaat Jan Louwman verder, „er is meer vermaak gekomen de afgelo pen jaren. Al die pretparken bijvoorbeeld. Walibi, Slagha ren, noem maar op. Dat heeft zeker mensen bij ons wegge trokken. Er zijn wel tuinen die ook een pretpark naast hun dierentuin hebben ge bouwd. Maar dat is tegen on ze doelstellingen. Bovendien hebben we hier in Wassenaar al zoiets. Bij Duinrell. Een Directeur Jan Louwman best. Het moet natuurlijk niet hozen, maar een beetje mot regen is niet erg. Van het war me weer moeten we het juist niet hebben Dan gaan de mensen naar het strand. Geef ze 's ongelijk, met die paar schaarse zonnige dagen die wij in dit land hebben. We zeggen hier wel eens: eigen lijk moeten we elke dag bees tenweer hebben, pas dan gaat het ons goed". Hij moet er zelf om lachen. Oorlog De 46-jarige directeur die sa men met zijn vrouw Hanneke en broer Evert het Wasse- naarse park runt blikt nog eens even kort in het verle den. „Het is eigenlijk de moe der van myn vader geweest die is begonnen. Zij was al verzot op dieren Op vogels vooral. Later is de vogelhal ook naar haar genoemd Ik kan me nog herinneren dat het een paar jaar voor de oor log slecht ging met de Haagse Dierentuin. Dat was een aflo pende zaak Mijn vader was toen al druk bezig hier op dit terrein dieren te verzamelen In eerste instantie vooral vo gels. Zo nu en dan kwamen er wel eens wat belangstel lenden, maar het was nog geen park Totdat er van alle kanten by mijn vader op werd aangedrongen dat hij zijn collectie moest openstel len voor iedereen. Dat ge met fokken. (Foto's GFDl beurde vlak voor de oorlog Naast die vogels hadden we twee tijgers en een olifant' De oorlog liet niet veel heel van het dierenpark, waar zelfs ra ketinstallaties van de Duit sers hebben gestaan. Een la ma, sneeuwuil en keizersa rend overleefden de strijd Daarna moest opnieuw wor den begonnen met de op bouw van de tuin. In 1953 vond de eerste grote nieuw bouw plaats Toen werd de ..Louisehal" gebouwd Trots zegt Louwman ..Daar kwamen de vogels dus in Maar het bijzondere was dat de hal een kas was, waar al lerlei tropische en exotische vogels konden worden ge huisvest. We hebben daar wel dertig vogelsoorten gefokt Dat had ons op dat moment nog geen dierentuin nage daan Veel tuinen hebben la ter dat voorbeeld gevolgd Gorillahuis Louwman gaat het Gonllahuis binnen Dit verblijf werd tien jaar geleden gebouwd. Gek is de directeur met Vip, dr NV ste gorilla die ruim drie jaar geleiden in een Nederlandse dierentuin werd geboren De kooi is afgescheiden door een glazen wand Louwman ..Dat is wel nodig, zo'n constructie Want het zijn net kinderen, die bees ten Ze willen spelen, dus smyten ze met drollen. Dan is een kooi met een glazen wand wel nodig. Stel je voor dat we dat niet zouden heb ben, dan hadden we hierach ter wel een paar wasbakken mogen neerzetten. Alleen een glazen wand voldoet ook niet goed, want dan smeren ze die drollen tegen het raam Kun nen de mensen niets zien" Een paar jaar geleden is het laatste verblijf gereedgeko men: het junglehuis Leu nend over de balustrade waar een stuk of drie krokodillen rondzwemmen zegt Louw man: ..Die zijn echt niet af komstig uit oerwouden. Dat wordt wel vaak gedacht Maar de meeste dieren ko men uit andere dierentuinen of worden hier gefokt. Dat is goedkoper Bovendien is het niet eenvoudig om een beest uit de tropen hier ingevoerd te krijgen. Op de vraag of de dierentuin de laatste tien jaar wel met de tijd is meegegaan antwoordt Louwman volmondig ja „Vroeger was het inderdaad een dagje uit voor de mensen. Er was niet veel meer dan de dierentuin. Dat is bekend. Maar nu komen hier toch veel groepen scholieren. Ook belangrijk is dat we de tuin zo natuurgetrouw mogelyk hebben aangepast. Een voor beeld: zebra's leven in het wild vaak in groepen van acht tot tien Dat gebeurt hier nu ook Datzelfde geldt voor giraffen die in een groep Van vyf of zes moeten leven". Fokken Verder „Een andere taak die een dierentuin heeft is het fokken van dieren Of beter gezegd, het in stand houden van bepaalde diersoorten Wy hebben hier geprobeerd Lammergieren te fokken Dat gaat uiterst moeilyk. Eén is er met succes gefokt Ruim honderd jaar geleden kwa men deze vogels nog in de Al pen voor Maar jagers hebben ze volledig uitgegroeid Het is de bedoeling dat we ze later weer gaan uitzetten in de Al phen" De familie Louwman is vast van plan om met het fokken van dieren door te gaan Ook als het Dierenpark Wasse naar volgend jaar niet meer bestaat „We houden van die ren Dat is wel duidelijk De afgelopen jaren hebben we net het fokken toch enorm veel ervaring opgedaan Die willen we blijven gebruiken" In het directiehok. helemaal achter in de dierentuin, blijft de telefoon rinkelen ..Vaak hele lieve mensen", zegt Louwman „Die meeleven met het lot van onze tuinen of mensen die een actie op po ten willen zetten. Myn broer heeft het al eerder gezegd, we hebben niets tegen die acties. We leggen daar zelfs de rode loper voor uit Maar het moet wel reéel blijven Met tien duizend gulden beginnen we niets Dan zeggen wy begin daar met aan Zonde van alle moeite Echt. de enige moge lijkheid om te blyven voort bestaan is een jaarlyk&e steun van de overheid van dne miljoen" is 500 000 kilo «oedJCl per jaar nod>B Voor de ruim 2000 inuioners u 500 u Het voeden van apen. V sprookjestuin met een gigan tische speeltuin erby. Nee. dat zie ik echt niet zitten, zo'n achtbaan naast ons dieren park". Stoken Louwman noemt meer oorza ken: „De mensen geven min der geld uit. Economische re cessie. Dat merken wy goed Dit jaar hebben we zo'n 240.000 bezoekers binnen ge had. Acht jaar geleden waren dat er nog 325.000. Dat scheelt wel wat. De mensen betalen nu negen gulden per persoon. Een kind kan naar binnen voor zes gulden. Maar eigenlijk zouden we twintig gulden voor iedereen moeten rekenen om er uit te sprin gen. Maar dan komt er hele maal niemand meer" .Bovendien zijn de onkosten de laatste jaren natuurlijk ook fors gestegen. Denk maar 's aan het warm stoken van alle verblijven. Als wy het koud hebben in de winter willen we nog wel eens een vest aantrekken of in één warmgestookt kamertje gaan zitten, maar dat kan hier na tuurlijk niet" De enige kans op behoud van het Dierenpark Wassenaar is subsidie van de overheid. Drie miljoen per jaar, zoals al eerder duidelijk werd. „Kijk, met een gift van een paar dui zend gulden beginnen we niets. Daar kunnen we niet van bestaan" Weer komt het boemeltje langs Ring-ring. D'r zitten wat meer passagiers in, ondanks het druilige weer is het park toch nog redelyk bezet „Tja, dit weer is voor ons het Dierenpark Wassenaar mot regen de beste publiekstrekker.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17