Van Berkel: weg om de kritieken "Concours moei t circus wor den" êt I* m Raddraaiers gaan direkt cel in bij Helmond Sport Met Wilhelmus bovenaan Van Breukelen zegt af Ben Arts, dè man achter Jumpii ig Amsterdam: De Robben kopje-onder UVS- ALPH. BOYS ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 EINDHOVEN (GPD/ANP) - Eventuele raddraaiers tijdens de vanavond te spelen voetbalwedstrijd tussen Helmond Sport en Feyenoord zullen direct in de cel terecht komen. In het nu al praktisch uitverkochte sportpark De Braak zijn uit voorzorg onder de tribune enkele provisori sche cellen gebouwd. De gemeentepolitie van Helmond heeft ook op ander gebied uitgebreide voorzieningen getroffen om mogelijke ongeregeldheden de kop in te drukken. De Rotterdamse supporters zullen één voor één gefouilleerd worden en kunnen op de tribune geen enkel contact krijgen met de Helmondse. Er is voor hen ook een speciale ingang. De Helmondse politie heeft deze week op een avond op De Braak al geoefend met politiehonden en zogenaamde weerbarstige supporters. De ME alleen al is vanavond ter sterkte van 90 man in het sportpark aanwezig. De speciale trein met Rotterdamse supporters arriveert pas een half uur voor de aanvang van de wedstrijd in Helmond en keert na de wedstrijd ook snel weer terug. Piet Steenbergen wordt tijdens de algemene vergadering van de sport club Feyenoord op 22 november voorgedragen als commissaris van het stadion Feyenoord NV. Steenbergen, 54 jaar, voetbalde vroeger bij Feyenoord. Hij neemt tevens zitting in het stichtingsbestuur. De sportclub Feyenoord schuift daarmee Gerard Kerkum, Aad van der Laan en Piet Steenbergen naar voren als kandidaten voor het stich tingsbestuur. Zij nemne de plaatsen in van Couwenberg, Van Walsum en Dijk. Het nieuwe drietal moet in het bestuur nog twee leden kiezen. Hoe de functieverdeling binnen het trio wordt is nog niet bekend. AZ-Ajax AZ'67 zal morgenmiddag in de uitwedstrijd tegen Ajax weer kunnen beschikken over Jos Jonker en Pier Tol. Jonker is hersteld van de scheenbeenblessure die hy heeft opgelopen in het Europa-Cupduel te gen Inter Milaan en Tol wordt niet langer gehinderd door een liesbles sure. Tol, die vorige week tegen Go Ahead Eagles aan de kant moest blijven (Jonker kwam tegen de Deventaren slechts een halve wedstrijd in actie) zal daardoor zijn rentree maken, evenals Hugo Hovenkamp, die zijn schorsing van twee wedstrijden erop heeft zitten. In de selectie van zestien spelers die Hans Eijkenbroek heeft samenge steld ontbreken alleen nog Franz Oberacher, die in Innsbruck verblijft voor de behandeling van zijn liesblessure, en Fokke Zwart, die zijn vormcrisis te boven moet zien te komen in het tweede elftal. Ajax heeft in ieder geval weer Wim Kieft in de gelederen, die vorige week in de uitwedstrijd tegen Roda JC om tactische redenen uit de ploeg werd gelaten. Net als zijn collega Eijkenbroek zal Ajax-oefenmeester Aad de Mos zijn team pas morgen bekendmaken. Voor De Mos is in ieder geval belang rijk dat hij tegen AZ opnieuw kan beschikken over Johan Cruijff, die zonder problemen het duel tegen Roda heeft uitgespeeld en ook daarna tijdens de trainingen geen last meer heeft gehad van de blessures die hem tijdens en na de return tegen Celtic zoveel problemen hebben bezorgd. Voor AZ is de confrontatie met Ajax erg belangrijk met het oog op de return tegen Inter aanstaande woensdag. „We mogen in ieder geval niet afgaan tegen Ajax", aldus Eijkenbroek, „omdat dat zou doorwerken in de wedstrijd tegen Inter". Voor het duel tussen Ajax en AZ'67 worden 20.000 25.000 toeschouwers verwacht. LEIDEN - De belangrijkste reden voor zijn vertrek naar Wilhelmus waren de kritieken in de pers over de verrichtingen van zjjn club Lugdunum. De volgens hem negatieve tendens in de verslagen was voor Ted van Berkel de aanleiding het groenwitte tenue in te leveren en het spoor van Ruud de Groot te volgen naar de Voorburgse club. Ted van Berkel, toch tvel drie fijne jaren bij Lugdunum. UTRECHT (GPD) - Het lot is bondscoach Kees Rijvers niet gunstig gezind geweest. Voor de interland op 10 november tegen Frankrijk liet doelman Hans van Breukelen zijn deelname afhan gen van het bereiken van de tweede ronde van de Milk Cup en van de tegenstander die Not tingham Forest daarin zou tref fen. De club van Van Breukelen plaatste zich ondanks een 3-1-ne- derlaag tegen West Bromwich Albion (eerste duel 6-1 voor Not tingham) voor de volgende ronde en lootte daarin gisteren Wat ford. Geen derde of vierde divi sieclub, maar een Engelse top club. „Het spijt me voor Rijvers, maar te gen deze tegenstander kan ik mijn club niet in de steek laten", hakte Van Breukelen uiteinde lijk de knoop door. In het duel tegen de Fransen debuteert Haarlem-doelman Edward Met god. Goud Het bondsbestuur van de KNVB heeft Pierre van de Akker, de vertrekkende verzorger van on der meer het Nederlandse elftal, de gouden erespeld van de voet balbond toegekend. In de dertig jaar dat Pierre van de Akker voor de KNVB heeft gewerkt, was hij bij 1800 internationale voetbal wedstrijden actief. Daar kwam nog bij dat hem er alles aan was gelegen om samen met zijn broer John in één elftal te spelen. Was dat mogelijk ge weest bij Roodenburg dan had hij dit jaar in Leiden Noord ge speeld. Déér kreeg zijn broer John echter geen dispensatie om bij de senioren te voetballen. Om die redenen verkaste de blonde Leidenaar met zijn jongere broer naar Wilhelmus. De club nu is mede dankzij de Leidse inbreng terug te vinden in de bovenste regionen van de eerste klasse. "Ik wilde niet meer elke week le zen dat we slecht hadden ge speeld", blijkt Van Berkel gevoe lig voor kritiek. "Vaak sloeg ik op maandag vol verwachting de krabt open omdat ik dan dacht dat we goed hadden gespeeld. Volgens de krant was dat dan niet het geval. Stond er weer dat het zwakjes was bij ons. Ik ben vreselijk fanatiek, wil altijd win nen. We speelden een keer tegen Westlandia en wonnen met 3-0. We speelden ze helemaal van de mat. Dat zei de tegenstander zelf ook. Alleen de krant had er een andere mening over. We hadden het publiek dan weer in de kou laten staan. Ik heb me dat heel erg aangetrokken. Op een be paald moment was ik meer met die krant bezig dan met het voet bal", aldus van Berkel. die van mening is dat Lugdunum wordt achtergesteld bij de overige Leidse clubs. "Volgens de pers voetbalden wij altijd negatief, maar toen Lugdu- nunum tegen Roodenburg speel de liet Mouter zijn ploeg wel met tien man verdedigen. Dat mocht blijkbaar wel. Bij wedstrijden van UVS werden er door de pers altijd smoesjes verzonnen, óf het gras óf de bal was niet goed. Ze bedachten altijd wel wat. Als ik UVS-er was geweest, had ik vol gens de krant waarschijnlijk we kelijks de sterren van de hemel gespeeld". Maar Van Berkel was Lugdunummer en voelde zich veroordeeld, gebrandmerkt. Eenmaal in het veld besefte Van Berkel kennelijk niet dat de ver richtingen niet altijd van hoog waardige kwaliteit waren. Na een paar nederlagen in het begin van het seizoen schreef Ruud de Groot zijn ploeg toen een defen siever concept voor. Het kijkspel kwam dat uiteraard niet ten goe de. Dat had logische kritiek tot gevolg. Niet volgens Ted van Berkel even wel. Hij wilde af van de negatie ve publiciteit. "Vooral daarom ben ik weggegaan. Al heb ik bij Lugdunum drie fijne jaren ge had. De sfeer was altijd erg goed. door Fred Segaar Alleen het publiek stelde zich ne gatief op. Alleen als je won was het goed. In het begin had ik het moeilijk omdat ik in dienst zat. maar later ging het beter". Lijstje AMSTERDAM (GPD) Willie van der Ham en Piet Raymakers zijn twee knapen die wel van een geintje houden. Naast hun rijvaardige kwaliteiten, beschikken zij over eigen schappen die het doorgaans nogal serieuze hippische wereldje met een dosis humor garneren. Beide ruiters waren dan ook graag bereid hun medewerking te ver lenen toen circus-directeur Karl Kosmeier, de echtgenoot van de eens op ijspistes schitterende Sjoukje Dijkstra, vrijwilligers vroeg om voor het front van zo'n 1500 toeschouwers bij Jumping Amsterdam hun rijtechniek op een ezel te demonstreren. Voor het duo liep het even slecht af als voor enkele andeïe' dapperen uit het publiek: de ezel wilde nie mand op zijn rug en ging als gro te winnaar naar zijn stal terug. Algemeen secretaris Ben Arts, de grote man achter Jumping Am sterdam, had nog meer pijlen op zijn boog in het streven om de springsport enigszins uit de tra ditionele sleur te halen. In het kader van het 25-jarige jubileum van Jumping slaagde hij er ook in een aantal glanzende koetsen met historische waarde uit de Koninklijke Stallen naar de RAI te krijgen en voor vele liefheb bers is dat alleen al een reden om een entreekaart te kopen. GENUA - HZC De Robben is in de eerste wedstrijd in de kwartfi nale van het Europa Cuptoernooi voor waterpolokampioenen kop je-onder gegaan tegen Vasas. De Hongaren wonnen de eerste wedstrijd in Genua met 9-7. De uitslag van het tweede duel: Rec- co-Marseille was 17-10. ADVFRTENTIE Het optreden van de ezel en het binnenbrengen van de koetsen lijken op het oog oneigenlijke elementen maar het dalende aan tal toeschouwers noodzaakt de organisatoren steeds meer oog te hebben voor het show-element tijdens concoursen. Terwijl Jum ping Amsterdam enkele jaren ge leden nog moeiteloos 25.000 kij kers trok, kwamen er vorig jaar niet meer dan 19.000 opdagen. Rotterdam en Zuidlaren hebben dezelfde ervaringen. Ondanks de sterke groei van het aantal paard- berijders is er een verzadiging gekomen in de belangstelling. Voor de hippische liefhebbers biedt een lange reeks van louter springnummers kennelijk niet meer voldoende amusement. Ook Ben Arts onderkent dat de meeste concoursen te voorspel baar verlopen. Arts: „Als je het met Engeland vergelijkt, is het hier maar een dooie boel, hoewel dat ook wel aan de volksaard ligt. De show maakt daar een wezen lijk deel van het programma uit. Een concours moet meer beteke nen dan een veelvoud van springwedstrijden. Het moet een circus zijn met paardesport, shows en een gezellige promena- de, een volledig avondje-uit voor het publiek dus". De invoering van de strijd om de wereldbeker had vijf jaar gele den tot doel de springsport een nieuwe impuls te geven, de rui ters meer startgelegenheid te bieden en via de televisie het hip pische gebeuren te popularise ren. Het doel lijkt echter enigs zins te zijn voorgeschoten. Aan de uitbreiding van de wedstrijd kalender zitten ook kwalijke zij den. Arts: „Het jaarprogramma is overladen. Niet in het minst voor de ruiters zelf. Alleen de grote jongens, met meer mate riaal, kunnen het hele circuit af werken. Voor hen zit er echter het gevaar in dat ze hun paarden over de kop draaien en dat geldt niet minder voor de ruiters die zo graag internationale erkenning willen krijgen". Jumping Amsterdam ondervindt daar dit keer duidelijk de gevol gen van. Wereldkampioen Nor- bert Koof en Europees titelhou der Paul Schockemohle bleven thuis omdat ze hun beste paard rust willen gunnen. De Franse ruiter Bertran de Balanda lijkt zijn spectaculair springende Ga- loubet, die als dekhengst een minstens even druk leven heeft, te .veel te hebben geforceerd en de Zwitserse Duitser Hugo Si mon zette zijn Gladstone na een bijzonder inspannend seizoen ook al op non-actief. Namen van ruiters en paarden die normaal gesproken als trekpleis ters fungeren, ontbreken zo doende op de deelnemerslijst van Jumping Amsterdam en dat werkt uiteraard negatief op de bezoekersstroom, die bovendien via uitvoerige televisiesamenvat tingen informatie ontvangt. Voor de organisatie een welkome fi nanciële bijdrage in de gestegen kosten, maar tevens voor menig een een reden om uit economi sche overwegingen een goedko pere relatie met de springsport te onderhouden. Ingrijpende wijzigingen in het ka rakter van bepaalde concoursen kunnen de dalende lijn mis schien ombuigen. Het show-ele ment vormt daarbij een hulp middel, minder overbeladen en afwisselender programma's met aantrekkelijke finales lijken min stens even belangrijk. UITSLAGEN Peter Diks werd gistermiddag met Chi- het eerste onderdeel TOKIO John McEnroe heeft na zijn teleurstellende zomer seizoen, dat eindigde met een nederlaag in de halite finales van de US-open tegen de Tsje- choslowaak Ivan Lendl, de goede weg weer ingeslagen. Gisteren bereikte de Amen- kaan de halve finales van het met 300.000 dollar gedoteerde tennistoernooi in Tokio. McEnroe is al enkele weken on geslagen gebleven. Dit keer moest zijn landgenoot Steve Denton eraan geloven. McEn roe zegevierde met 7-6 7-5. Vt- tas Gerulaitis ontdeed zich met dezelfde cijfers van Ro bert van 't Hof. Ook de Au straliërs Peter McNamara en Mark Edmondson drongen door tot de laatste vier. Dat McEnroe helemaal terug is bewijst bijgaand beeld wel. McEnroe is in discussie met een ballenjongen, die niet snel genoeg zijn zweet van de baan heeft geveegd. op de tweede dag van Jumping Am sterdam, een nationaal springcon cours. Hij zegevierde voor Willy van der Ham en Olsmeyer. De uitslag van het internationale spring concours "kies-uw-eigen-lijn" is (12 hindernissen, 12 sprongen, max. hoogte 1,40 meter): 1. Gerrry Mullins (Ier) Inis Mo 0/54,18 (Ned) Gotthard Z 0/55,49 sec. 4. Piet Raymakers (Ned) Ricardo 0/55.55 sec. Het laatste onderdeel, een internatio naal springconcours Tabel A eindig de in een dubbele Nederlandse over winning. Jan Tops versloeg met San Marco in de barrage de combinatie Anton Ebben/Jumbo Design r ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden i vierhonderdste seconde. Bezoek zondag a.s. de competitiewedstrijd V.T.L. - WASSENAAR Aanvang 14.30 uur. Vlietcomplex Deze advertentie werd aangeboden door SNACKBAR "PETER" Hoek Sophiastraat - Lusthoflaan Leiden Tel. 071-143677 idst was MVI era^ER ce <56WI£KSm ZAKEMMAhJ CU HU V03E6 CT we CAl'jK LPN6S IOIÉM UJtPFBO TREK EUEJO GfiUM WAT i ANDERS AAW V.KOET WEL... INviERBANP MET MN OACPIÈGÉ ALS SCMRU&ER V/W 6pl&)DE \L 2£DEU- ffcMANS Niettemin hield hij het in de Kik kerpolder voor gezien. Aanvan kelijk stond Roodenburg boven aan zyn lijstje, maar omdat zijn broer geen toestemming kreeg om in de selectie te gaan voetbal len, schrapte hij de club. "Roo denburg houdt zich aan princi pes. Omdat John nog geen acht tien was moest hij nog een jaar in de junioren blijven spelen. Een jongen als Marco van Alphen is iets ouder, maar loopt nu wel in het eerste. Terwijl hy maar een maand scheelt met John. Het zelfde geldt voor Ron de Roode, die nu in het eerste van FC Den Haag speelt. We wilden des noods met z'n tweéen in het tweede gaan spelen, maar ook dat mocht niet". Omdat UVS voor hem so wie so af viel ("Ik heb niks tegen die jon gens. maar de club op zich staat me niet aan"), werd de keuze voor hem makkelijk. "Een week voor de overschrijvingstermijn hoorde ik dat Ruud de Groot naar Wilhelmus ging. Ik heb ge vraagd wat hij ervan vond als John en ik met hem mee zouden gaan". De Groot wist precies wat beide voetballers in hun mars hadden en hapte gretig toe. Zeker nadat hij in Voorburg een uitgeholde selectie aantrof (zeven basis-spe Iers waren vertrokken) bleek hun komst een uitkomst voor Wilhelmus Gestart in het tweede elftal, maakten de broers al snel hun opwachting in de hoofd macht, die dit jaar voor een be langrijk deel is aangevuld met spelers die voorheen niet goed genoeg werden geacht voor het eerste elftal. "Kwalitatief is de ploeg er op achteruit gegaan", weet van Berkel dan ook "Maar als collectief zijn we sterker ge worden. De kracht van De Groot is dat hij precies weet op welke plaats hij iemand moet neerzet ten. Dat blijkt nu weer bij Wilhel mus". Waar de twee Leidenaars geen pro blemen hadden met de aanpas sing. Die verliep vlotter dan ver wacht "We zijn goed opgevan gen", kijkt de vierentwintig-jari ge ClOS-student met genoegen terug. "Ondanks de slechte re sultaten in de oefenperiode wer den we snel geaccepteerd". In het veld verliep de samenwer king met zyn nieuwe ploeggeno ten aanvankelijk minder soepel. Maar vanaf de eerste competitie wedstrijd. tegen Sliedrecht, kwam daar verandering in. De lijnen werden duidelijk zicht baar en dat bleef zo. Totdat de ploeg afgelopen zondag voor de eerste maal (tegen DCV) onder uit ging. Mazzel "Alleen in de wedstrijd tegen HION hebben we mazzel gehad", herinnert Van Berkel zich. "Maar de andere wedstrijden won Wil helmus verdiend. We spelen met Wilhelmus erg aanvallend. An ders vooral ook dan vroeger bij Lugdunum". De club waarmee hy vanuit de tweede klasse pro moveerde en vervolgens twee goede jaren beleefde in de eerste klasse Mede door blessures ging de laatste tyd een aantal wed strijden verloren en moet de groenwitte équipe onder leiding van Wim Eilander genoegen ne men met een plaats onder de middenmoot Het gaat van Ber kel aan zyn hart "Ik vind het al tijd jammer wanneer ze verloren hebben. Ik vind dat Eilander moet uitkyken met die uitspra ken in dc krant. DtÉfiBM trapt hy jongens de grond in.Toeh hoor ik van de jongens van Lug dunum dat Eilander een goede trainer ia". Ruud de Groot zijn huidige trai ner, heeft dat al bewezen. Het i nog vroeg in het seizoen, maai voorlopig bezet zijn nieuwe club met tien punten uit zes weds try den een gedeelde eerste plaats op de ranglijst. Dc ploeg weel zich daar in het gezelschap van Roodenburg. dc tegenstandei van morgen "Ik heb ze nog nid zien spelen, maar als ik het zo hoor spelen ze erg goed. Maar wanneer Mouter tegen dc ploeg van De Groot moet voetballen, speelt Roodenburg altyd verde digend. Ik denk dat ze dat ook nu gaan doen. Wilhelmus speelt m elk geval op de winst".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13