Judobond in houdgreep financiële schandalen D Bestuurders probeerden eigen zakken te vullen Turnsters gaan vooruit... Ickx terug in Formule I Sterke start Bowlsters Geplande handbalfinale Theo Meijer: judobrons PAGINA 12 Sport door Weert Schenk De Judobond Nederland is in opspraak vanwege allerlei financiële malversaties. Er dreigt een rechtszaak tegen de voormalige penningmeester. Maar op de huidige voorzitter en secretaris is ook veel aan te merken, zoals uit een geheim rapport van het ministerie van CRM blijkt. Verslaggever Weert Schenk bericht over de inhoud van dit rapport en over de financiële puinhoop die opeenvolgende besturen wisten te scheppen. ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 rapport echter geheim houden, hetgeen betekent dat de af gevaardigden het niet in hun be zit kriieen. De vertegenwoordiger van Zuid- Holland in het hoofdbestuur, Arie Hoogendijk, die in eerste in stantie hiermee akkoord ging, is door de afgevaardigden van zijn district gedwongen het rapport af te geven. Omdat hij hiermee in strijd handelde met de afspra ken, nam het hoofdbestuur een motie van wantrouwen tegen hem aan. DEN HAAG - De 50.000 leden tellende Judobond Neder land heeft al lange tijd te kampen met mensen die via de bondskas hun zakken vul len. Tijdens het voorzitter schap van de Zandvoorter M. J. Methorst, in het begin van de jaren zeventig, belandde reeds een administrateur in de gevangenis vanwege fi nanciële malversaties. Hoewel te goeder trouw toonde Methorst zich een zwak bestuur der. In zijn periode kon er een half miljoen gulden door de kas gaan zonder enige verantwoor ding. Bij zijn aftreden in 1975 weigerde de algemene ledenver gadering hem te benoemen tot erelid. Jan Verkerk uit Huizen volgde hem op. Verkerk beheerde onder Methorst de bondsgelden en had zich zelf als voorzitter van de fi nanciële commissie gecontro leerd. Hij was dus dubbel mede verantwoordelijk voor de puin hoop in de boeken. Niettemin werd de Huizenaar, die zich uit gaf voor accountant, gezien als redder van de bond. Verkerk zou als nieuwe voorzitter én penningmeester de onder de leiding van Methorst ontstane fi nanciële chaos saneren. Met zijn buurman, ook al een zogenaam de financiële expert, bracht hij de judobond aan de rand van een faillissement. Voor hun goede diensten declareerden ze samen in korte tijd het luttele bedrag van 140.000 gulden. Voorzitter, secretaris en penning meester, het dagelijks bestuur van de bond, ontvangen voor hun vrijwillige arbeid elk een on kostenvergoeding van 750 gul den per maand. Verkerk, in werkelijkheid verzekeringsagent van beroep, beschouwde de Ju dobond echter als klant. Daarom meende hij dat zijn werkzaamhe den voor de bond betaald moes ten worden volgens het loon van een accountant: 60 gulden per Verkerk kon zijn geld opstrijken, omdat hij naar zijn zeggen een mondelinge overeenkomst had met de vorige voorzitter Met- horst. De afspraak behelsde dat hij zijn diensten als voorzitter niet gratis behoefde te verlenen. Het hoofdbestuur legde zich daarbij neer, hoewel wegens ziekte van Methorst de waarheid niet kon worden achterhaald. Reputatie In 1977 stuurde dé algemene leden vergadering Verkerk weg. Het negatieve saldo bedroeg 415.000 gulden. Henk van Oosten uit Vlaardingen nam de voorzitters hamer over. Arie de Bruyne uit Maassluis werd in april 1978 de nieuwe penningmeester, na eerst als lid van de financiële commis sie het bestuur te hebben geadvi seerd over sanering van de schul den. Het was voor diverse mensen met een goed geheugen opmerkelijk dat De Bruyne een hoge post binnen de bond kreeg. De nieu we penningmeester stond be kend als onbetrouwbaar. In Met- horsts tijd had hij op het bonds- bureau de functie van chef de bureau bekleed. Na omvangrijke problemen had hij zelf ontslag genomen. Uit onvrede met het beleid, heette het. Illustratief voor de reputatie van De Bruyne is dat bij zijn verkie zing het district Noord-Holland blanco stemde. Ook werden di rect kwartaaloverzichten geëist, teneinde de financiële gang van zaken beter in de gaten te hou den. Die kwamen er, maar waren voor sommigen niettemin erg onbevredigend. Het kan niet worden ontkend dat Van Oosten, De Bruyne en secre TIRGOVISTE (ANP) - De Amers- foorter Theo Meijer heeft een bronzen medaille veroverd bij de Europese jeugdkampioenschap pen judo in Tirgoviste (Roeme nië). De zeventienjarige Neder landsejudoka won bij deze kam pioenschappen voor deelnemers tot negentien jaar in de strijd om de derde plaats op ïppon van de Italiaan Calo. In zijn klasse tot 86 kg bereikte Meijer de halve fina le door overwinningen op Van- hey (Fra) en Forcadell (Spa). In taris Post, die steeds de stille man op de achtergrond blijft, on danks dit soort uitgaven de fi nanciële puinhoop keurig op ruimden, onder andere door op waardering van het bondsbu- Van Oosten toonde zich een sterke voorzitter die besluiten durfde te nemen. Als handelaar in accu's was hij gewend gemakkelijk met geld om te gaan. Hij accepteerde evenwel niet het verkapte salaris van 750 gulden, omdat het zijn hobby betrof. Al vrij snel moeten de drie een zwarte pot hebben georgani seerd. Die ontstond onder meer door verrekingen met het minis terie van CRM anders voor te stellen. Voor een judotoernooi in Italië kreeg de bond bijvoor beeld een rijkssubsidie vap 12.000 gulden. De rijke Italiaanse judobond vergoedde zelf de on kosten. De subsidie van CRM werd niet teruggestort, dus: kas- Uit die zwarte pot heeft het drietal van alles betaald. Wat precies ontrekt zich aan de waarneming, maar daarover gaan de mooiste verhalen. Er kwam echter ruzie binnen het dagelijks bestuur. Penningmeester De Bruyne zou binnen de zwarte pot een potje voor zichzelf hebben gecreeërd. De Bruyne zegt zelf dat hij niet meer wilde meedoen. Uit eigen beweging legde hij zijn functie neer. Geheim Doordat geruchten over fraude zich binnen de bond verspreid den, stelde de ledenvergadering vorig jaar een commissie van on derzoek in. Deze rapporteerde dat het dagelijks bestuur ontoe laatbare financiële handelingen had gepleegd. Zo signaleerde de commissie enor me overschrijdingen van de be groting. In 1979 werd de post wedstrijden en trainingen met 50.000 gulden overschreden; in 1980 zelfs met 150.000 gulden. De uitgaven konden niet aan beslui ten worden getoetst. Ook kwa men frauduleuze handelingen van de penningmeester aan het licht. De onderzoekers konden geen opheldering geven of dit met medeweten van dagelijks- of hoofdbestuur was gebeurd. Het hoofdbestuur ondernam geen stappen tegen het trio. In sep tember werd naar aanleiding van het rapport in de algemene le denvergadering wel een motie van wantrouwen ingediend. Een kleine meerderheid verwierp de motie. Het bestuur bleef zitten. Oud-wereldkampioen Anton Geesink werd zo kwaad dat hij bedankte voor zijn erelidmaat schap. de halve eindstrijd verloor de enige Nederlander, die gisteren op de Tatami kwam, van Slobin (Sow). De eindstand in de klasse tot 86 kg is: 1. Borawski (Odl), 2. Slobin (Sow), 3. Meijer (Ned) en Polint (Roe). In de klasse tot 95 kg versloeg Kreis (Odl) in de finale Dolinin (Sow) en in de klasse boven 95 kg won Plate (Wdl) de eindstrijd van Majdenov (Bul). Het hoofdbestuur nam wel het ad vies van de commissie over om bij justitie een aanklacht in te dienen tegen De Bruyne. De jus titie vroeg om een accountants rapport, wat de accountants dienst van CRM daarop verzorg de. Tot nu toe is dit rapport, dat in april reeds klaar was, steeds geheim gehouden. Het enige dat officieel bekend MENALDUM (ANP) - Veer tien dagen geleden werd de eerste turn-interlandwed- strijd van de Nederlandse da mes in het nieuwe seizoen te gen Hongarije in Rotterdam met grote zorg tegemoet ge zien. In de week voor de wed strijd werd de selectie op Pa pendal geteisterd door een massale griepaanval. Leona Horvath, de Hongaarse train- ster die vorige week vrijdag afscheid nam van Nederland, was verplicht een aantal jon ge turnsters in te zetten. De gehandicapte ploeg vergaar de in de verplichte oefenstof toen 175.00 punten. Gisteravond stond een vol waardige Nederlandse ploeg met Miriam Eigenhuysen en Therese Wilmink in Menal- dum tegenover Roemenië. Na de verplichte oefenstof bedroeg het verschil tussen Roemenië - bij de WK van een jaar geleden in Moskou vierde in de landenwedstrijd - en Nederland (zestiende in de Russische hoofdstad) slechts 3,40 punten: 188,70- 185.30 Dat geringe verschil was te danken aan twee zaken. Roe menië had zeker niet zijn sterkste ploeg gestuurd en de wedstrijd werd beoordeeld werd gemaakt, is dat de voorma lige penningmeester zich zeker bondsgelden heeft toegeëigend voor een bedrag in de orde van grootte van 25.000 gulden. De twee andere leden van het dage lijks bestuur, Van Oosten en Post, kan alleen worden verwe ten dat ze te royaal en onzorgvul dig met bondsgelden hebben omgesprongen. CRM stelt vast dat de financiële door drie Nederlandse juryle den, omdat in de Roemeense afvaardiging slechts één jury lid was opgenomen. Bij Roe menië ontbraken Livina Aga- che, die afgelopen weekeinde bij de strijd om de wereldbe ker in Zagreb nog hoog scoorde en Caterina Szabo, Europese jeugdkampioene van dit jaar. Szabo was wel in Friesland, maar blesseerde zich tijdens de training. Zij trok zich terug. De Nederlandse ploeg heeft be paald mogelijkheden. Er commissie onder leiding van de Groninger Feye, die De Bruyne als penningmeester democra tisch gekozen opvolgde, geen ge wag heeft gemaakt van de leem ten die in de reguliere accoun tantsrapporten werden opge merkt. Het beleid van De Bruyne werd tot tweemaal toe goedge keurd. Feye weet weinig van fi nanciën en begreep evenmin iets van de accountantsrapporten, al dus ingewijden. Zakgeld Het 24 bladzijden tellende CRM- rapport bevat aardig leesvoer. Het is een lange reeks van voor beelden van malversaties, ge pleegd in de periode januari 1980-juni 1981. Het geld dat De Bruyne in eigen zak stak, is bij voorbeeld afkomstig van een ju- doreis met supporters naar New York. De penningmeester verre kende de vooruitbetaalde kosten van de supporters niet, toen die bij hem hun schuld aflosten. Ook treft hem het verwijt dat hij de uitgezonden judoka's een zak geld van 75 gulden gaf en daar voor 150 gulden boekte. De Bruyne geeft de pers geen com mentaar, nu justitie de zaak in handen heeft. Volgens de CRM-ambtenaren heb ben de drie zeer goed geleefd als ze voor de bond op reis gingen. Zo zaten ze in Mexico op kosten van de bond in een erg duur ho tel, terwijl ze niet zoals de judo ka's gebruik maakten van het ho tel dat de Mexicaanse organisatie hen gratis beschikbaar stelde. Ook declareerden ze bijvoorbeeld een etentje: 3200 gulden. Waar ze een vorkje prikten, is niet be kend, want de kop werd van de rekening geknipt. Zo zijn er ook valse kwitanties en gecopieerde rekeningen, waarvan niet duide lijk is wie die hebben betaald. Buiten de congreskosten decla reerden ze in één jaar 65.000 gul den. Daaronder beviridt zich ook de kilometervergoeding, 70.000 kilometer a 0,40 cent. Hoewel de mannen volgens één hunner vaak met één auto op pad gin gen, declareerde ieder afzonder lijk. Slechts twee keer is dat niet gebeurd, waardoor pikken van bondsgelden weer niet bewezen kan worden. Tijdens het gerechterlijk vooron derzoek werd De Bruyne voor vier dagen vastgehouden voor verhoor. Naar aanleiding van zijn beweringen werden ook Van Oosten en Post verhoord en eveneens vier dagen in hechtenis genomen. In de bond hebben zij steeds gezegd van niets te weten. Ingewijden lachen daarom: de drie gingen en sliepen met el kaar. Dat sluit aan bij de beken tenis van De Bruyne: ik ben fout geweest, maar de anderen ook. Deze in de bond goed ingevoerde zegslieden menen nu dat justitie ook op een spoor zit. Zonder re delijke verdenking zouden voor zitter en secretaris ook niet zo lang zijn vastgehouden. De Haagse officier van justitie Holt huis wil er niets over kwijt. Hij zegt over een veertien dagen te beslissen of hij vervolging instelt en tegen wie. Pakkie brood Morgen is er een extra ledenverga dering, tijdens welke het CRM- rapport op de agenda staat. Het hoofdbestuur wil het belastende Hoogendijk weigerde de vergade ring te verlaten, waarna de overi ge leden van het hoofdbestuur naar een andere zaal vertrokken. Hoogendijk is van plan een kort geding tegen de Judobond aan té spannen, omdat hij namens Zuid-Holland in het hoofdbe stuur zitting heeft. Het district is volgens hem de enige die hem kan wippen. Wat er morgen in Holiday Inn te Utrecht gaat gebeuren, is ondui delijk. Voorzitter Van Oosten weigert mee te werken aan een bespreking van het rapport, zo lang de zaak onder de rechter is. Afgevaardigden in de ledenver gadering zeggen daar niets mee te maken te hebben. Zij menen het beleid van het bestuur toch te mogen beoordelen, daarvoor is geen rechter nodig. Het lijkt er evenwel niet op dat Van Oosten en Post zich zorgen hoe ven maken. Er wordt momenteel hevig gelobbied en een beroep op mensen gedaan onder het motto: voor wat hoort wat. Een sterk punt van Van Oosten is dat hij ontegenzeggelijk goede din gen voor de bond heeft gedaan. Bovendien is er een grote strijd tussen de kritische districten Noord-Holland en Zuid-Holland en de andere vijf districten. Om dat deze net in de meerderheid zijn, worden meestal moties uit Holland verworpen, enkel en al leen omdat ze van Noord- of Zuid-Holland zijn. Het dagelijks bestuur profiteert van deze ver deeldheid, omdat het niet trots genoeg is de eer aan zich zelf te houden. Het royaal met geld om springen noemt hij zijn manier van werken. Een zuiniger bestuurder had volgens hem ook minder re sultaat geboekt: „Je moet een vissie uitgooien om een kabel jauw te vangen. Het kost iets als je wat wilt verdienen. En als ik weg ga neem ik geen pakkie brood mee." Verder wil Van Oosten geen com mentaar geven, omdat de zaak onder de rechter is. Wel zegt hij niet te zullen opstappen, omdat een paar ambtenaren zijn manier van zaken doen anders beoorde len. „Ik verl&at het schip niet als het uit de koers raakt. Maar dat wil niet zeggen dat ik wegga als alles is opgelost. Men moet mij op mijn beleid beoordelen. Maar dit rapport is daarvoor geen ba sis. Trouwens vorig jaar ben ik herkozen. Daar moet men niet ie dere keer op terug komen. Er zijn ook geen nieuwe feiten." Het bestuur is inmiddels wel voor zichtiger gaan optreden. Toch is dit geen garantie voor het uitblij ven van toekomstige malversa ties. In de bond ontbreekt het aan enige controle, omdat, zoals een zegsman dat uitdrukt, nie mand er iets van snapt. CRM kan waarschuwen, zoals in het verle den wel is gedaan. Er gebeurde toen niets. Het kan heel lang doorzieken binnen de Judobond, voordat iemand iets onderneemt. BRUSSEL (ANP) - De Belgische autocoureur en wereldkampioen endu rance 1982 Jacky Ickx heeft gisteren gezegd dat hij volgend seizoen terugkeert in de Formule I-racerij. Ickx zal uitkomen voor Ferrari of McLaren. De Belg, die op nieuwjaarsdag 38 jaar wordt, reed al eerder in de Formule I. Hij zegevierde in acht grote prijzen op een totaal van 116 wedstrijden en hij deed dat telkens in een Ferrari. Nooit werd hij wereldkampioen. In 1977 stopte hij met Formule I-racen. Twee jaar later aanvaardde hij een aanbod van de Franse stal Ligier om Patrick Depailler te vervan gen, maar aan het einde van het seizoen liet hij weten opnieuw een punt achter zijn Formule I-loopbaan te zetten, omdat de bolides te gevaarlijk Volgens Ickx zorgen de nieuwe reglementen ervoor, dat de Formule I- wagens nu een stuk veiliger zijn geworden. Zijn voorkeur gaat uit naar een contract met Ferrari. Tweede keus is McLaren. wordt technisch in elk geval beter geturnd dan de laatste jaren en de Nederlandse meisjes ogen nu tenminste als echte turnsters. De grote re zekerheid kwam vooral tot uiting op het altijd zo moeilij ke onderdeel, de evenwichts- balk. Alleen de Zeeuwse Ber- revoets moest de balk voortij dig verlaten, terwijl van Roe menië Camelia Renciu en Mi- rela Barbelata de verplichte halve punt aftrek kregen voor een val van de balk. Bij de sprong en de vrije oefe ning scoorden alle Neder landse turnsters ruim boven de negen punten. Op deze twee onderdelen bleek de toegenomen sprongkracht van de groep. Na de eerste dag leidt Mihaela Stanulet. De Roemeense, die bij de strijd om de wereldbe ker als zesde eindigde, heeft 38,50 punten. De twaalfjarige Roemeense debutante Mag- dalena Ranca is tweede met 37,80 punt. Achter dit tweetal volgen Therese Wilmink (37,75) en Miraim Eigenhuy sen (37,60). Nationaal jeugd kampioene Carola Eenk- hoorn, tegen Hongarije na de eerste dag met de vijfde plaats de beste Nederlandse, is nu elfde met 36,05 punten. SCHEVENINGEN (ANP) - De Nederlandse damesploeg heeft na de eer ste drie wedstrijden de leiding in het toernooi om de Europese beker bowlen voor landenploegen, dat in Scheveningen wordt gehouden. De Nederlandse werpsters verzamelden een totaal van 3829 punten. Ook Oostenrijk. België en Groot-Briltannië zijn nog ongeslagen en hebben elk zes wedstrijdpunten. De Finse Eija Krogerus behaalde het beste individuele resultaat. Deze 56-jarige speelster kwam tot een totaal van 843 punten, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 210.8. Irene Gronert neemt de tweede plaats in met een gemiddelde van 201,5 Dunton. Bij de heren nam Zweden na de eerste vijf wedstrijden de leiding, Neder land is zesde. Individueel leidt Kenneth Andersson (Zwe), de Nederlan der Tom Plummen staat derde. Andersson heeft tot nu toe een gemiddelde van 217,2, Plummen staat op ■216. EMMELOORD (ANP) - Vier da gen al trekt het handbalcircus, genaamd Holland-toernooi, door het land en het wachten is nog steeds op de eerste verrassende truc. De jongleurs van Neder land en Frankrijk lieten ook gis teravond geen bal vallen. Overeenkomstig het draaiboek vderen beide ploegen vandaag in Emmen de finaleshow op. In een aantrekkelijk duel won Neder land gisteravond in Emmeloord met 31-27 van Israël nadat de Fransen Italië met 23-13 hadden teruggewezen. België won met 14-12 van Nederland B. n een poging handbal van de grond te tillen had het NHV als vierde pleisterplaats Emmeloord gekozen. Op de voormalige Zuiderzeebodem wordt het spel weliswaar in ruime mate beoe fend, maar het steekt de sportor ganisatie enigszins dat men zich in de Noordoostpolder uitleeft in bedrijfscompetities buiten het NHV om. De aan die wilde hand ballers gerichte uitnodiging om eens echt goed handbal te aan schouwen, werd door 700 kijkers in de Emmeloordse sporthal aan vaard. Het dagelijks bestuur heeft vol gens de zegslieden de judobond veel schade toegebracht. Voor zitter Van Oosten is het daar niet mee eens. Hij is tevreden over de huidige financiële staat. „Er was vier ton schuld, het is nu glad. Dat heeft een etentje gekost, maar de judobond is er niet slechter van geworden."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12