Brezjnjev tegen raketten Italië "Overwinning bewijst dat democratie werkt" Bondsregering: record begrotingstekort -C "Bedreiging Afrika en M.-Oosten" Belfast: weer ontvoering Labour-partij wint locale verkiezing Zuid-Afrika verlengt banning Beyers Naudé Aanslag op joods gebouw in Rome VN-Cainbodja Interview met leider Spaanse socialisten: VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 BONN - De begroting voor 1983 die de nieuwe rechts-liberale rege ring van de Bondsrepubliek heeft opgesteld, wordt onder meer gekenmerkt door nieuwe schulden ter grootte van bijna 42 miljard mark. Het oude kabinet onder leiding van Helmut Schmidt had aanvankelijk ge dacht met een kredietopname van 28,5 miljard mark te kunnen uitkomen, maar al in het begin van de zomer, voor de val van de sociaaldemocratisch-liberale coalitie, bleek dat er met een ex tra „gat" van circa 10 miljard re kening moest worden gehouden. Dat was vooral veroorzaakt om dat de belastinginkomsten veel minder waren dan geschat en omdat aan de andere kant de werkloosheid sneller steeg dan was aangenomen. Buitenland Toen de christen-democraat Hel mut Kohl op 1 oktober door de Bondsdag tot kanselier werd ge kozen en hij een paar dagen later een nieuwe ministersploeg had benoemd, werd een zogenaamde 'bestandsopname' gemaakt. Vol gens CDU-minister van finan ciën Gerhard Stoltenberg was de „erfenis" van de sociaaldemocra tisch-liberale coalitie op econo misch en financieel gebied nog slechter dan verwacht. Stolten berg verklaarde dat de regering er „niet omheen kon" nieuwe schulden te maken van minstens 41 miljard mark, een recordbe drag in de geschiedenis van de Bondsrepubliek. Op het eerste gezicht lijkt dit ge heel in tegenspraak met de poli tiek van het kabinet-Kohl, want de huidige regeringspartijen CDU-CSU en FDP hadden im- door Hans Amesz mers altijd beweerd dat er een einde moest komen aan het schulden maken. Helmut Schmidt werd destijds de „schuldenkanselier" genoemd. De nieuwe regering zou de finan ciële bakens dusdanig.verzetten, dat de Bondsrepubliek in plaats van een „financieel bankroet land" weer „gezond" zou wor den. Hoe moet echter op het tweede ge zicht de begroting van de conser- vatief-liberale bondsregering beoordeeld worden? Geen mens had natuurlijk in alle redelijk heid kunnen aannemen dat die nieuwe regering in een paar da gen tijd een ommezwaai van 180 graden op sociaal-economisch gebied zou kunnen bewerkstelli gen. Elk nieuw kabinet moet uit gaan van de realiteit en het zou onredelijk zijn de begroting van minister Stoltenberg voor 1983 te meten aan de eisen die de huidi ge regeringspartij CDU-CSU in haar oppositietijd heeft gesteld. Om daaraan te voldoen is zeker een paar jaar nodig. De eerlijkheid gebiedt derhalve de financiële besluiten van de nieu we Westduitse regering te beoor delen naar de voorwaarden waar onder die besluiten genomen zijn. Daartoe behoren stijgende werkloosheidscijfers, een schrompelend sociaal produkt, vermindérde belastinginkom sten en zeker ook het min of meer vast beloofde tijdstip van 6 maart voor nieuwe Bondsdag verkiezingen. Er moest onder grote druk worden gehandeld Zo bezien is het met zo vreemd, dat de huidige minister van finan ciën volgens eigen zeggen wel haast gedwongen was een re cordbedrag aan schulden te ma ken. Dat neemt niet weg dat de critici van het kabinet Kohl-Gen- scher het makkelijker krygen om te beweren dat de zo heftig bezworen „ommekeer" in de po litiek na de val van Helmut Schmidt als bondskanselier geenszins heeft plaatsgevonden. Het moet voor de nieuwe rcge ring ook pijnlijk zyn te erkennen dat zij de crisis m de wereldeco nomie nauwelijks kan ontwa ken. Net als de vorige regering heeft ook zy haar economische verwachtingen, haar belasting schattingen en uitgavenpeilin- gen steeds meer omlaag moeten schroeven In hoeverre het programma van de huidige bondsregering, zoals dat in de begrotingsvoorstellen tot uiting komt, geëigend is om ten minste op middellange termijn het land uit de „economische cri sis" te halen, kan dan ook alleen maar worden afgewacht De meeste commentatoren zyn hier over sceptisch gestemd. MOSKOU (DPA/UPI) - De stationering van Amerikaanse raketten voor middellange afstand in Italië zou volgens Sowjet-president en -partijleider Leonid Brezjnjev de lan den van Noord-Afrika en het Midden-Oosten bedreigen. Aan een diner ter ere van president Spyros Kyprianou van Cyprus die de Sowjet-Unie bezoekt, zei Brezjnjev dat in de Middellandse-zeelanden buiten Frankrijk geen kernwapens gestationeerd zouden mogen worden. Uit de Middellandse Zee zouden alle schepen met kernwapens te ruggetrokken moeten worden. Hij zei dat de toestand in de Mid dellandse Zee nog bedreigender dan nu zou worden als NAVO- plannen tot stationering van middellange-afstandsraketten "in Italië en enkele andere West- europese landen" uitgevoerd zouden worden. "Want deze BELFAST (UPI) - In Belfast wordt sinds woensdag een 16-jarige roomskatholiek ver mist. De politie houdt ernstig rekening met ontvoering, zo is gisteren bekend gemaakt. Het zou een escalatie van het geweld in de Noordierse pro vincie betekenen dat in één week zes mensen het leven heeft gekost. Later werd bekend dat de ont voerde Eaman Farrell is die woensdag op weg naar de kapper verdween. Een poli tiewoordvoerder zei verder dat ze een telefoontje voor de BBC in Belfast ernstig neemt waarin een protestante para militaire organisatie zei de jongen in handen te hebben. De naam van de organisatie werd niet gegeven. Amerikaanse raketten kunnen behalve op een oostelijk doel ook op een zuidelijk doel gericht worden". "Zij kunnen een voor werp van atoomchantage tegen de Afrikaanse staten aan de Mid dellandse Zee en de landen in het Midden-Oosten worden", al dus het Russische staatshoofd. Verenigde Staten Volgens de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger toont het woensdag door presi dent Brezjnjev gehouden plei dooi voor een grotere militaire slagvaardigheid aan dat de Ver enigde Staten een juist defensie beleid voeren. Weinberger wees gisteren Brezjnjevs beschuldi ging van de hand dat de Ameri kanen een kernoorlog willen ont ketenen. De minister keerde zich tegen een bevriezing van het aantal kern wapens, omdat het risico van een kernoorlog daardoor groter zou worden. Ze vermindert de af schrikking en de Sowjet-Unie verliest de "stimulans aan onder handelingen over de verkleining van het aantal kernwapens deel te nemen", aldus Weinberger. Bij de parlementsverkiezingen dins dag wordt in acht Amerikaanse staten over een bevriezing ge stemd. Caspar Weinberger herhaalde dat de Verenigde Staten in de jaren zeventig te weinig aan hun nu cleaire defensie hebben gedaan. terwijl de Sowjet-Unie doorging met bewapenen, gens hem beschikt Moskou modernere kernwapens dan Amerika. Weinberger verklaarde dat de Ver enigde Staten ook na een eerste nucleaire "klap" in staat moeten zijn de Russen zo'n schade toe te brengen dat die wel op zullen passen voor een atoomconflict. De minister concludeerde dat de regering haar huidige defensie- koers moet blijven volgen. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, toont aan de hand van een kaart hoe de VS opschieten met hun kernbewapening en hoe het in de Sowjet-Unie daarmee is gesteld. LONDEN (GPD) - De Labour-partij heeft gewonnen bij de tussentijdse verkiezing voor twee Lagerhuiszetels, die gisteren zijn gehouden. De resultaten van deze verkiezingen zijn niettemin niet erg geruststellend voor de Britse socialisten. Met een meerderheid van 4000 stemmen won Labour-kandidaat Harriet Harman de zetel in het district Peckham, Zuid-Londen. Bij de algeme ne verkiezingen in 1979 echter had de toenmalige Labour-kandidaat nog een meerderheid van meer dan 10.000 stemmen. Een tweede zetel, die van het district Northfield in Birmingham, ging met een meerderheid van niet meer dan 289 stemmen naar de Labour-partij. Deze zetel viel in 1979 met een zeer geringe meerderheid aan de Conser vatieve partij toe, maar wordt niettemin traditioneel door Labour inge- Bij de twee verkiezingen verloren zowel Labour als de Conservatieven aanzienlijke hoeveelheden stemmen aan de kandidaat voor de Alliantie tussen SDP en Liberalen. In Peckham deden de Conservatieven het zelfs zo slecht dat de partij de gestorte borgsom kwijtraakte. De verkiezingen in Peckham en Northfield moesten worden gehouden wegens het overlijden van de parlementariërs die deze zetels i PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben gisteren de "banning" (huisarrest) van dominee Beyers Naudé die op 31 oktober a s. na vijf jaar zou aflopen, met drie jaar ver lengd. Dit heeft het Zuidafrikaanse ministerie van recht en orde bekendgemaakt. Dominee Beyers Naudé is een vooraanstaande Afrikaner-geestelijke die om zijn onverzoenlijke tegenstand te gen het apartheidsbeleid bekend staat Tegelijk met de eerste "banning" in 1978 ontbond de Zuidafri kaanse regering het christelijk instituut van Beyers Naudé dat op multiraciale basis streefde naar verzoening tussen de ver schillende groepen in het land. De maatregel zou aanstaande zondag vervallen. Zuid-Afrika hanteert de "banning" om critici van het apartheids- bewind dood te zwijgen. Het "slachtoffer" mag namelijk geen openbare bijeenkomsten zoals politieke, bijwonen en wordt in zijn bewegingsvrijheid beperkt. Na de gebeurtenissen in Sharpeville in 1960, waarbij de politie 69 zwarte demonstranten neerschoot, begon de dominee voor gelij ke rechten voor alle Zuidafrikanen te strijden. ROME (UPl/DPA) - Met brand bommen is gisteravond in Rome een aanslag gepleegd op een ge bouw waarin een synagoge cn een joods gemeenschapscen trum zijn gevestigd. Naar de poli tie meedeelde, is er geringe scha de aangericht en zyn er geen slachtoffers gevallen. Een onbe kende groep, het "communis tisch stadsfront". stelde zich in anonieme telefoontjes verant woordelijk voor de actie. Volgens de politie was de actie het werk van een groep van acht tot tien jongeren die twee brand bommen naar het gebouw gooi den. Zy parkeerden een wagen midden op de weg om de politie de weg te verhinderen. Er werd vlakbij een spandoek gevonden waarop "we zullen de zionisti sche schuilplaatsen vernietigen" atond Het is de eerste antisemitische aan slag sinds begin oktober toen een groep onbekenden een aan slag pleegde op de hoofdsynago ge van Rome Daarby kwam een 2-jarig jongetje om en vielen 34 gewonden. NEW YORK (Router UPI) - Do al gemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren met 105 tegen 23 stemmen by twintig onthoudingen gestemd voor te rugtrekking van alle vreemde troepen uit Cambodja en herstel van de Cambodjaanse onafhan kelijkheid. Het is daarmee de vierde maal sinds de Vi. I inval in het land in 1978 dat de VN een dergelijke oproep doet. Overigens werd Vietnam niet ge noemd in de resolutie. Ook nu herhaalde de vergadering dat de zetel van Cambodja in do volkerenorganisatie toekomt aan het Cambodjaanse verzet. MADRID In de laatste maanden heeft Felipe Gonzalez een bijna iden tieke metamorfose onder gaan als ooit een bekend bananenmerk: was het vroeger voor iedereen kortweg „Felipe", sinds kort wordt de 40-jarige se cretaris-generaal van de PSOE op persconferen ties en bijeenkomsten met respect aangesproken als „Meneer Gonzalez". Ook zelf heeft hij driftig aan zijn nieuwe imago als po tentieel premier gesleu teld: open blouse en sport- jack hebben plaats ge maakt voor een keurig kostuum van moderne snit met stropdas. Na de „machtsovername" op het partijcongres van de PSOE in 1974, waarbij de historische so cialistenleider Llopis op een zij spoor werd gerangeerd en de nieuwe lichting onder leiding van „Isidoro" zoals Gonzalez' schuilnaam luidde onder het Franco-systeem, de gerenoveer de PSOE oprichtte, heeft de toenmalige advocaat uit Sevilla een komeetachtige carrière door gemaakt. In amper acht jaar tijd heeft hij zich ontpopt als de on betwiste leider van links, een po liticus die ook binnen de Socia listische Internationale hoog aangeschreven staat. Met zijn 40 jaar is Gonzalez boven dien de jongste premier van Eu ropa. Als kennismaking het vol gende exclusieve interview met Gonzalez, enkele dagen voor de verkiezingen, maar met de blik al helemaal gericht op het Mon- cloa-paleis. Meneer Gonzalez, deze verkiezin gen hebben in het teken gestaan van de dreiging van een militai re staatsgreep. Denkt u dat dit van invloed is geweest op het re sultaat van de verkiezingen? „Ik geloof eerlijk gezegd van niet. Ik geloof dat het Spaanse volk een verstandig volk is en zich er rekenschap van geeft, dat een so cialistische regering waarschijn lijk efficiënter is dan welke ande re regering ook om een einde te maken aan het syndroom van het putschisme waar we momenteel onder te lijden hebben. Ik geloof dat het van minder invloed is dan op dit moment gezegd wordt". - Als de coup van 27 oktober ge slaagd was, wat zou er dan met u gebeurd zijn? „Ik weet het niet. Ik zou me waar schijnlijk bevinden onder die groep van mensen die door die fanatici geneutraliseerd zou moeten worden. Ik weet niet of ik actief of passief geneutrali seerd zou zijn. Dat is een eufe misme waarachter het idee schuil gaat van arrestatie als pas sieve neutralisatie en liquidatie als actieve. Maar ik geloof dat het het werk is van slechts een klei ne groep fanatici, die weinig re presentatief is, gestimuleerd door een groep van corrupten die niet in staat zijn om de doorzich tigheid van de democratie te weerstaan". Is er een historische parallel te trekken tussen het jaar 1936, toen het linkse volksfront aan de macht kwam gevolgd door de burgeroorlog, en het jaar 1982, nu de socialisten in de regering beloven te komen? „Absoluut geen enkele, behalve dan dat we ons in hetzelfde land bevinden. Maar er is geen enkele andere parallel te trekken. De maatschappij is ingrijpend ver anderd. Vijf en negentig procent van de Spanjaarden stelt boven alles het samenleven in vrede, rust en vrijheid. Meer dan de confrontatie. De maatschappij is veel moderner geworden. Hoe wel er toch een bepaalde sector van rechts is die niet met de maatschappelijke ontwikkeling is meegegaan". - Hoe zal het leger reageren als de PSOE aan de macht komt? „Ik geloof dat het leger zal reage ren met absoluut respect. En als de Spaanse socialistische partij efficiënt reageert, zal het Spaan se leger reageren zoals de meer derheid van de Spanjaarden, wensend dat er nu eindelijk eens een efficiente regering komt met moreel gezag". VVat gaat u eraan doen om die constante dreiging van een staatsgreep te laten verdwijnen? „Op de eerste plaats onderzoek, in formatie cn toelichting geven aan de publieke opinie in de zin van het aantonen waar precies de wortels van de samenzwering liggen En verder moeten we de rechtbanken laten functioneren. Er is wat ons betreft geen enkele onduidelijkheid hoe deze zaak moet worden aangepakt". Bent u niet bang dat de feitelijke machthebbers, banken, kerk, werkgevers en leger, u een heel smalle marge zullen laten om de politieke verandering die u zich tot doel stelt, te realiseren? "Daar ben ik absoluut niet bang voor. Er is een politieke stelregel die luidt: als je bang bent voor zogenaamde spoken, dan roep je die spoken ook in werkelijkheid op. In Spanje is de burgerlijke macht enorm belangrijk voor het sturen van het economisch be leid. Wat nodig is, is dat met een duidelijke politieke richting uit te voeren. Zonder angst in het achterhoofd voor die zogenaam de machtssectoren in de scha duw, zoals de bankwereld. Daar ben ik dus absoluut niet bang voor. Alle macht in de maat schappij is ondergeschikt aan de wil van het volk, en de soeverei niteit is weerspiegeld in het par lement. Dus het enige is. dat je die macht moet weten uit te voe ren en daar ben ik helemaal niet bezorgd over om dat ook daad werkelijk te doen". Om van thema te veranderen wat zal Europa merken van ver anderingen in het Spaanse bui tenlandse beleid? "We zullen sterker aandringen op onze plaats in Europa. En een groter evenwicht in onze buiten landse politiek zoeken met een duidelijke verschuiving van het zwaartepunt in de richting van Latijns-Amerika en het Middel landse-Zeegebied en de Arabi sche wereld". Wat gaat er gebeuren met Spanje in relatie met de NAVO? "Mijn opinie is dat Spanje niet in de NAVO hoort. Wat wij gaan doen is het integratieproces af remmen en vervolgens de situa tie bestuderen waarin zich de toetreding heeft voltrokken, of liever gezegd dat deel van het toetredingsproces dat zich tot dusverre heeft afgespeeld. Ver volgens moeten we het geschikte moment uitzoeken, wat nog niet vast ligt, om een referendum uit te schrijven over de vraag of we binnen de NAVO moeten blyven of uit moeten treden" - Maar u heeft nog steeds geen vas te datum voor ogen? "Dat lijkt ons ook niet echt rede lijk, nu al een termijn vast te stel len om een referendum te hou den, als we niet weten wat voor type connecties er op dit mo ment tussen Spaiye en de NAVO bestaan. Derhalve weten we ook niet wat het type van loskoppe ling is, zodat geen enkel pro bleem wordt gecreeërd. nog voor ons eigen land. noch voor de bondgenoten". Kernwapens - U bent tegen plaatsing van kern wapens in Europa. Hoe denkt u dat standpunt m Europees ver band tierder te realiseren'' "Ik ben tegen plaatsing v^n kern wapens in Spanje cn ik zou het niet aandurven aanbevelingen te doen aan welk Europees land dan ook om ze al dan niet te plaatsen, want dat is een besluit dat ieder soeverein land voor zichzelf moet nemen. Myn me ning is dat alle SS-20-rakctten in Oost-Europa zouden moeten ver dwijnen en dat men niet moet overgaan tot plaatsing van Pers- hings in West-Europa Ik geloof dat de wapenwedloop van zoge naamde tactische nucleaire wa pens een volstrekt waanzinnige wapenwedloop is. die M t. n koste van alles zou moeten af remmen. Nu meer dan ooit is de stryd voor de vrede noodzake lijk, vol overtuiging en met daad kracht, zelfs met het op de koop toe nemen van het risico dat je elders naïef wordt genoemd Er zyn al veel te veel kernwapens en je zou snel tot een sterke reductie moeten komen Maar als politi cus ben ik niet m staat tegen het Nederlandse of tegen het Belgi sche volk te zeggen wat zy op hun eigen grondgebied moeten doen. Als ik Nederlands staats burger zou zijn, zou ik my er sterk tegen verzetten dat op myn grondgebied atoomwapens zou den worden opgesteld" Denkt u een impuls te gaan ge ven om een gemeenschappelijk Europees beleid op dit gebied te kunnen voeren'' Ik zal me op dat punt maximaal in spannen En in het byzonder zal ik de aandacht vestigen op een punt waar ik vaak van gedachten over heb gewisseld met, myn Europe se vrienden. Namelijk dat de be- iliiiini vu het ai du nlat Lnilal leren van kernwapens eigenlyk steeds minder een beslissing wordt die de Europese landen autonoom kunnen nemen Over die beslissing gaan alleen de gro te mogendheden. De Europese volken moeten zelf kunnen be slissen en zelf een belangrijke stem in het kapittel hebben in deze stryd voor de vrede. Dat wil concreet zeggen: in de ontmante ling van de dreiging van de nu cleaire wapens van de Sowjet- Unie in Oost-Europa en in een af wijzing van een nieuwe bedrei ging die de plaatsing van nieuwe kernwapens in West-Europa vormt" Laatste vraag, meneer Gonzalez, misschien lijkt het wat buiten proporties, maar in Chili werd Allende ten val gebracht na een proces van proiocaties t<an rechts Bent u niet bang dat tets dergelijks als in Chili ook in Spanje zou kunnen plaatsvinden als u aan de macht bentJ "Op geen enkele manier Tegen over het voorbeeld van Allende zou ik een dozyn voorbeelden kunnen noemen waar het tegen overgesteldc gebeurd is In Spanje hoeft helemaal niets te gebeuren De triomf van de so cialistische partij is de consolida tie van het functioneren van de democratie Het is iets meer dan alleen maar de triomf van de par tij Het is een consolidatie van het politieke systeem en dat zul len we bereiken, dat zal gebeu ren".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9