Bonn laakt verkoop hasj Imago Terlouw schone schijn C Verdeling ministeries CDA-WD nog probleem Philips-boek verboden Besluit gemeente Enschede roept weerstand op ZATERDAG VOORDEEL Terlouw stapt op VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 Binnenland DEN BOSCH (ANP) - De president van de rechtbank in Den Bosch. mr. M. Cremers, heeft een verdere verspreiding van het boek "Eindhoven 1933-1945" verboden. Tevens moet de uitgeve rij voorzover mogelijk de nog bij de boekhandels aanwezige ex emplaren terughalen. Volgens de rechtbankpresident worden de beschuldigingen in het boek aan het adres van mr. De Graaf, oud-directiesecretaris bij Philips niet bewezen. Uit het boek zou blijken dat De Graaff in zijn functie als directiesecretaris bij Philips een geheime code van de Secret Service zou hebben verraden aan de Duitsers, en dat hij tal van gegevens over Nederlanders, verzetsactiviteiten en economische aangelegenheden zou hebben verstrekt aan de Gestapo. Vier gemeenteraadsleden van de PSP in Eindhoven gaan morgen het verboden boek op de markt in de Eindhovense binnenstad te koop aanbieden. DEN HAAG (GPD) - Een ontoerei kende weerradar is er oorzaak van geweest dat een Fokker F-28 van de NLM op 6 oktober vorig jaar tijdens zeer slecht weer bij Moerdijk onopgemerkt een windhoos binnenvloog, waar door een vleugel afbrak en het vliegtuig neerstortte. Alle 17 in zittenden kwamen daarbij om het leven. Dit is gisteren geconcludeerd voor de Raad voor de luchtvaart, die in het Haagse gerechtshof bij eenkwam voor een onderzoek naar oorzaak en toedracht van dit ongeluk. De conclusie dat de huidige radartechniek ontoerei kend is werd uitgesproken door Falende radar oorzaak ramp met vliegtuig ir. H.N. Wolleswinkel, direkteur van de luchtvaartinspectie. Dat het nog wel tien jaar kan duren voor daartegen afdoende maatre gelen genomen kunnen worden werd meegedeeld door ir. J.P. Ligthart, elektrotechnicus aan de TH in Delft. Elke drie tot vijf jaar verongelukt ergens ter we reld een vliegtuig doordat het in een windhoos terecht komt. Meteoroloog G. Groen, die de be manning van de verongelukte F- 28 voor de vlucht weennstructies had gegeven, en J. Kastelein, toen hoofd van de luchtvaartme- teorologische dienst op Schip hol, hadden pas enkele dagen la ter uit de krant begrepen dat ooggetuigen een windhoos had den gezien. Uit hun eigen gegevens was dit nauwelijks herkenbaar geble ken, zeker niet voor of zelfs kort na het ongeluk. Bij zorgvuldige bestudering van de weerkaarten van vijf uur was achteraf aan het licht gekomen dat er op dat tijd stip van Moerdijk tot Rotterdam vier windhozen waren. DEN HAAG/BONN - De Westduitse regering toont zich bezorgd over het besluit van de gemeente Enschede om in het centrum de „Kokerjuffer" legaal softdrugs te verkopen. Zij beschouwt dit als een soort capitulatie voor het probleem van verdovende middelen, omdat daardoor de gevaren voor de gezondheid van het ge bruik van deze middelen minder belangrijk worden ge vonden dan het consumeren van die middelen. Dit heeft de staatssecretaris van het ministerie van gezinszaken en gezondheid, mevrouw Irm- gard Karwetzki, meegedeeld op vragen uit het Westduitse parle ment. De bondsregering is van mening dat er geen nieuwe wetenschap pelijke inzichten zijn die doen twijfelen aan de gevaarlijkheid van het gebruik van de middelen hasj en marihuana. Zij acht de consumptie hiervan nog altijd schadelijk voor de gezondheid. Als mocht blijken dat steeds meer Duitsers bij de „Kokeijuf- fer" drugs zullen gaan kopen, teneinde die te smokkelen naar de Bondsrepubliek, zal de con trole aan de grens verscherpt worden. Vier Westduitse christen-democra tische leden van het Europees parlement alsmede de Neder landse christen-democratie Han- ja May-Weggen hebben in Straatsburg bezwaar aangete kend tegen de beslissing van het Enschedese gemeentebestuur. De vijf christen-democraten heb ben zich mondeling tot de Euro pese Raad gericht met een ver zoek zich over de Enschese be slissing te beraden. Tweede Kamer Minister De Ruiter (justitie) zal Onderzoek naar burgerlijke ongehoorzaamheid ZUTPHEN (ANP) - De jaren '73, '80 en '81 zijn topjaren geweest voor het aantal burgerlijke onge hoorzaamheidsacties, dat in ons land is gevoerd. In totaal hebben zich in de jaren 1968-1981 1000 acties voorgedaan van collectie ve of individuele ongehoorza- men. De meeste daarvan deden zich voor in de Randstad, vooral op de gebieden van onderwijs, huisvesting en werkgelegenheid/ arbeidsomstandigheden. Milieu en kernbewapeningsacties trek ken pas na 1980 sterk de aan dacht. Dit blijkt uit onderzoek van een groep studenten van de Rijksu niversiteit Leiden naar de bur gerlijke ongehoorzaamheid in Nederland in de jaren 1968-1981. Volgens de onderzoekers kwamen er in 1973 veel ordeverstoringen voor van de openbare orde met een min of meer ludiek karakter, zoals "kabouter", "dolle mina" en de "rooie reus". Na 1973 is het ludieke element in het actievoeren verdwenen en wordt het beeld grimmiger. WEERRAPPORTEN 128 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg mist 15 mist 16 geheel bew. 14 mist 15 8 mist 14 7 mist 15 6 geheel bew. 12 9 half bew. 21 16 onbew. 0 zwaar bew. 13 9 mist' 16 6 onbew. 17 7 geen stappen ondernemen die leiden tot vernietiging van het besluit van de Enschedese ge meenteraad met betrekking tot de verkoop van soft drugs in het jongerencentrum De Kokerjuf fer. De minister zei dat gisteren in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van de CDA-ka- merleden Gualthérie van Weezei en Mateman en het GPV-kamer- lid Schutte. De minister van justitie vindt dat de gemeente Enschede handelt binnen de grenzen die door de Opiumwet worden gesteld. De Ruiter: „Het raadsbesluit blijft qua inhoud binnen de marges van de richtlijnen van de Opium wet. Als de richtlijnen worden overschreden, zou strafrechtelijk optreden kunnen worden over wogen. Zolang dat niet is aange toond, moeten de ontwikkelin gen worden afgewacht". Minister De Ruiter noemde het be treurenswaardig dat het raadsbe sluit van Enschede zoveel publi citeit heeft gekregen, „als zou er iets bijzonders zijn gebeurd". Hij benadrukte in het debat met de Kamer dat de handel in soft drugs met het Enschedese raads besluit „zeker niet is gelegali seerd". De Ruiter: „De richtlij nen van de Opiumwet bieden voldoende handvat om over schrijding van de grenzen te voorkomen". De minister van justitie zei de „ge nuanceerde benadering in En schede van het drugsprobleem positief te benaderen". Hij wees de Kamer erop dat het Ensche dese beleid juist daarop is ge richt dat er geen legaal verkoop punt voor hasj ontstaat. De Rui ter: „Dat zou bij mij ook op grote bezwaren stuiten". De bewinds man benadrukte dat het Ensche dese beleid juist de bedoeling heeft het druggebruik te ontmoe digen. Met betrekking tot de positie van de politie zei minister De Ruiter dat daarover „langs de kanalen" van het driehoeksoverleg van justitie, politie en gemeentebe stuur nadere duidelijkheid zal worden verschaft. Politie De leiding van het Enschedese po litiekorps heeft vastgesteld hoe de politie moet reageren op het verkopen van soft drugs in het jongerencentrum op het verko pen van soft drugs in het jonge rencentrum. De richtlijnen zijn volgens een woordvoerder van de politie uitsluitend voor intern gebruik en worden daarom niet openbaar gemaakt. Een zegsman van de politiebonden heeft laten weten dat er in de praktijk voor de politie nauwe lijks iets verandert. Dit betekent dat er wordt opgetreden zodra de handel in soft drugs in strijd is met de richtlijnen die het minis terie van justitie daarover heeft uitgevaardigd. ADVERTENTIE Tol 11 uur 3 grote zakken bemeste tuingrond voor slechts Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv geheel bew. 12 6 mist 14 4 onbew. 24 11 onbew. 16 2 geheel bew. 15 8 zwaar bew. 13 6 onbew. 20 7 half bew. - 12 onbew. 22 11 half bew 22 18 motregen 6 5 onbew. 22 12 zwaar bew. 10 mist 11 geheel bew. 10 ZELHEM (ANP) - De politie heeft gisteren in Zelhem (Achterhoek) 36 illegale zenders het zwijgen opgelegd. De schrootwaarde van de apparatuur bedraagt 70.000 gulden, maar volgens de politie is de zeer professionele apparatuur in werkelijkheid vele tonnen waard. De actie werd uitgevoerd door 26 mensen van de Rijkspolitie van het district Nijmegen en vijf opsporingsambte naren van de PTT. Er zijn geen arrestaties verricht. onbew. griffioen DEN HAAG (ANP/GPD) - De ver deling van de ministersposten over de toekomstige regerings partijen van CDA en WD was gisteren een van de onderwerpen in het gesprek tussen informa teur Scholten en fractievoorzit ters Lubbers (CDA) en Nijpels (WD). Twee mogelijkheden liggen daar bij op tafel: een zetelverdeling in de verhouding CDA-WD van 8- 7 of 8-6. De definitieve toedeling hangt mede af van beslissingen om ministeries op te heffen. De WD voelt er veel voor het minis ter van Volksgezondheid, en Mi lieuhygiëne op te heffen en de ta ken te verdelen over andere mi nisteries. De besprekingen over deze punten zijn vandaag voor gezet. De vraag wie de minister van fi nanciën levert, is daarin het be langrijkste punt. Het CDA wil, zeker nu de huidige minister Van der Stee zelfheeft gezegd niet te rug te komen, die ondankbare post het liefst aan de WD toe schuiven. De liberalen zijn voor alsnog afwijzend. Nijpels gaat ervan uit dat vandaag overeenstemming te bereiken is over de verdeling van de porte- feulles. Kringen rond de infor mateur achten de kans daarop echter kleiner dan vijftig pro cent. Lubbers raadpleegde gisteravond zijn fractie om, zoals hij zei, „de grenzen van zijn mandaat af te tasten" voor de verdere gesprek ken over de departementale stoe lendans. Zijn tegenspeler Nijpels heeft al eerder van zijn fractie volledige volmacht gekregen Volgens de WD-onderhandelaar „drijft er slechts één haar in de soep". Dat zou de vraag zijn wie Lambers zegt gesprek toe over gifwij k DEN HAAG/DORDRECHT (ANP) In een telegram aan de bewo ners van de Dordtse Merwepol- der die sinds woensdag een ge bouw van de GG en GD in Dor drecht bezet houden, heeft staatssecretaris Lambers (volks gezondheid en milieuhygiëne) toegezegd eventueel volgende week maandag of dinsdag naar de Drechtstad te willen komen voor overleg. Vandaag is er overleg tussen de be woners van de gifwijk en verte genwoordigers van gemeente en provincie. Blijven er na dit over leg nog knelpunten over, dan wil Lambers volgende week komen voor een gesprek met de bewo nersvereniging, de gemeente en de provincie. financiën krijgt. Wanneer het de WD is, zal de beoogde vice-pre mier Van Aardenne die post be zetten. Liever heeft hij echter economische zaken. Als „snoei- minister" zou hij het te veel moe ten opnemen tegen al zijn colle ga's. Voor de WD is in dit verband ook belangrijk welke kandidaten het CDA heeft voor de posten sociale zaken en economische zaken, sa men met financiën de "sociaal- economische driehoek". De hui dige minister De Graaf (sociale zaken) lijkt vrij zeker van voort zetting van zijn baan. Maar voor economische zaken moet het CDA vermoedelijk buiten de fractie zoeken. Dat geldt ook voor de post finan ciën, mocht het CDA die toch krijgen. Minister Van der Stee, in eigen kring steeds meer omstre den onder meer door zijn harde houding tegenover de vakbewe ging, heeft gisteren laten weten de politiek te zullen verlaten. Als meest serieuze CDA-kandidaat geldt nu dr. H. Ruding. een van de topmensen bij de Amrobank. Over een opdeling van Volksge zondheid en Milieuhygiëne is nog geen besluit gevallen. Wanneer het departement wordt opgeheven, zal volksgezondheid bij CRM worden ondergebracht en milieuhygiëne bij Volkshuis vesting en Ruimtelijke ordening. Tegelijkertijd zal CRM de verant woordelijkheid voor de Bij standswet verliezen aan Sociale Zaken. Behalve op economische zaken, azen CDA en WD allebei op de departementen Buitenlandse Za ken en Onderwijs. Buitenlandse Zaken hangt nauw samen met Defensie: wie het ene krijgt hoeft niet op het andere te rekenen. Een zelfde verband bestaat er tussen Onderwijs en CRM. WD-kandidaat voor Buitenlandse Zaken of Defensie is kamerlid Van Eekelen (oud-staatssecreta ris van defensie). Gisteren dook ook de naam H. A. M. Hoefnagels op, directeur van Sythoff-Pers in Den Haag. Hij geldt echter als een minder waarschijnlijke kan didaat Het CDA heeft in de buitenland- hoek de huidige staatssecretaris Van den Broek beschikbaar, evenals minister Van Dijk (ont wikkelingssamenwerking). Ook zien veel CDA'ers graag oud KVP-leider Frans Andnessen uit Brussel terugkeren om minister van Buitenlandse Zaken te wor den. Defensie willen beide fracties lie ver niet hebben, gezien de te voorziene problemen rond de kernbewapening. Onderwijs willen beide fracties graag bemannen, onder andere vanwege de omstreden midden schoolplannen. Meest voor de hand liggende CDA-kandidaat hiervoor is de huidige minister Deetman. De WD heeft een voormalige top ambtenaar van onderwijs als kandidaat voor dat ministerie: mr. M. van Wolferen, thans secre taris-generaal van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening. Maar de WD stelt ook hoge prijs op CRM, vanwege op het media beleid. Voor die post hebben de liberalen een kandidate van bui ten de actieve politiek. Het CDA stelt oud-staatssecretaris Kraayeveld-Wouters kandidaat. Vrij zeker (maar er hoeft zich in het „plaatje" maar iets te wijzigen en alles verandert weer) lijken ver der de WD'ers Rietkerk (bin nenlandse zaken), en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Ook over de CDA'ers De Ruiter (justitie) en Braks (landbouw en visserij) lijkt nauwelijks twijfel nodig. DEN HAAG (GPD) - Jan Terlouw, minister van economische zaken en D'66-partijleider, stapt uit de actieve politiek. Hij neemt niet de plaats in de Tweede Kamer in, waar hij volgens de verkiezingen van september recht op heeft. Terlouw heeft dit gisteren be kend gemaakt. De doorslaggevende reden om op te stappen is volgens Terlouw het dramatische stem bus verlies van 8 september. D'66 ging toen terug van 17 naar 6 zetels in de Tweede Kamer. Voor die neder laag was hy niet de enige schul dige, maar wel de eerst verant woordelijke, aldus Terlouw. Terlouw wilde niet in de Tweede Kamer gaan zitten, omdat de oud-politiek leider in een kleine fractie altyd de nieuwe leider voor de voeten zal lopen In een verklaring zei Brinkhorst dat de fractie het besluit accep teert en aanvaardt als een per soonlijke verantwoordelijkheid van Terlouw Nu ook de huidige fractieleider Laurens Jan Brinkhorst vertrekt moest de D'66-fractie gisteren een nieuwe voorzitter kiezen. De fractie kozen unaniem voor Maarten Engwirda, die eventueel bij de volgende verkiezingen ook beschikbaar Is als lijsttrekker. Hij begint zijn nieuwe functie wanneer de formatie is afgelo pen. Engwirda is de financieel deskundige van de fractie Terlouw ontkende tydens een persconferentie dat hij 'het zin kende schip' verlaat „Als ik het zinkende schip zou kunnen red den zou ik blijven, maar ik heb de overtuiging dat het gemakke lijker te redden is, wanneer ik me van het roer verwijder". Jan Terlouw (50) trok in 1976 zijn partij uit het moeras toen D'66 op sterven na dood was. De Democraten konden korte tyd genieten van zijn populariteit en zich trots de 'vierde stro ming' in de Nederlandse poli tiek noemen. Maar daarna ging het snel bergafwaarts en nu de partij weer terug by af is, ver trekt Terlouw. Hy trekt de con sequentie uit het gebrek aan vertrouwen van de kiezers in D'66 De cirkel is weer rond. In 1981 zei hy al wat hy zou gaan doen na zijn politieke carrière: „Een boek schrijven, of iets in het buitenland gaan doen, of hier iets aan een universiteit Misschien een commissariaat". Dat was vlak na de heftige dis cussie in D'66 over de houding tegenover de modernisering van de kernbewapening. Achteraf gaf Terlouw toe dat hy geen lijsttrekker was ge worden, als geen compromis was aangenomen. Een jaar later herhaalde Terlouw zijn taktiek, al kwam hij er nu openlijk voor uit. Hy kondigde aan geen lijsttrekker te willen zijn, als de partij zou besluiten tot een formele blokkade tegen samenwerking met CDA en WD. Terlouw won, maar het werd een pyrrhusoverwinning. Zijn uitlatingen zaaiden grote verdeeldheid in de partijr waar van hy nu de zure vruchten plukt. Carrière Terlouw heeft een glanzende car rière achter de rug. Geboren in Kamperveen, getrouwd en drie kinderen, vlotte studie (wis- en door Gijs Korevaar natuurkunde) aan de Utrecht se universiteit en wetenschap pelijk onderzoeker in Amerika en Zweden. Na een jaartje in de Utrechtse gemeenteraad kwam hy in 1971 in de Tweede Kamer, waar hij in 1974 Hans van Mierlo als fractieleider en partyleider opvolgde. Ook op literair terrein had hij succes. Zijn drie kinderboeken vielen in de smaak by de jeugd, maar minder by de criti ci. Van de opbrengst van zyn boeken kocht hij een zeilboot, waar hij zich regelmatig op te rugtrekt oir. tot rust te komen. Bij zijn eerste optreden als frac tieleider plakte de pers hem een stempel op. dat hy met meer is kwijtgeraakt "Hij is wel aimabel en intelligent, maar het bestaat niet dat hij te gen dat harde politieke bedrijf kan, hy is veel te naïef, veel te kwetsbaar", aldus de pers. Ter louw gaf er niet om "Ik zeg wel eens: naiviteit is mijn ge heime wapen". Met zijn imago van redelijkheid en de 'ideale schoonzoon' bracht hij D'66 terug als een politieke partij waar rekening mee werd gehouden Medio 1976 had D'66 in de enquêtes slechts 1 procent van de stem men. Op een dramatisch con gres in Utrecht riep Terlouw de party op 1666 nieuwe leden te werven en 66.666 adhesiebe tuigingen. Het wonder lukte, D'66 rechtte de rug en kroop gestaag uit het diepe dal, veroorzaakt door D'66-oprichter Hans van Mier lo, die het eigen gezicht van de partij opofferde aan zijn ideaal van samenwerking met de so cialisten. Deze gebeurtenissen zijn Ter- louw bijgebleven. Hij heeft er altijd voor gewaakt afstand tot de socialisten te bewaren en niet de fout van Van Mierlo te herhalen. Terlouw had altijd een 'haat-liefde' verhouding met PvdA-leider Joop den Uyl. 'Persoonlijk' waren er geen problemen, maar inhoudelijk des te meer. Zwevende kiezers Onder leiding van Jan Terlouw veranderde D'66 langzaam maar zeker van een bevlogen beweging tot een normale poli tieke party. De idealen van ontploffing van het politieke bestel verdwenen, evenals de staatsrechtelijke hervormin gen. In de plaats hiervan kwa men sleutelwoorden als mi lieubeleid, innovatie, emanci patie. Wat bleef was de afhankelijkheid van de zwevende kiezers. Met het redelijke imago en het lieve gezicht van Jan Terlouw was dat geen bezwaar. De party groeide enorm en behaalde in 1981 een glanzende stembu soverwinning. Maar het hoog tepunt werd ook het begin van het einde voor Jan Terlouw. Tijdens de verkiezingscampagne kreeg D'66 het al hard te verdu ren van vooral PvdA en WD, de partijen die het meest verlo ren door de opkomst van de Democraten. „Ik weet maar één verklaring. D'66 is een be dreiging voor alle partijen, vooral voor WD en PvdA. Waarover die partijen het ook oneens zijn, ze zyn het over een ding eens: D'66 moet gepakt worden. Hoe doe je dat het bes te? Door de man die de party jarenlang vertegenwoordigd heeft, te pakken", zei Terlouw in een interview Daarmee is een andere karakter trek van Terlouw bloot gelegd. Terlouw de verongelijkte, het verwende jongetje dat zyn zin niet krijgt Regelmatig be klaagt hy zich over de aanval len door andere partyen Wy worden gestraft voor ons suc ces, was de teneur van zyn klaagzang. Oude rot Het werd nog erger toen hy mi nister van economische zaken werd. de post die hy al lang be geerde. Iedereen verwachtte van een oude rot in de politiek snelle daden, terwyl hy in feite op het departement kwam als een buitenstaander. Tydens zijn kamerlidmaatschap droeg hij wel een hoop ideeën aan op dit terrein, maar feit blyft dat hy geen econoom is en geen enkele ervaring had met het bedrijfsleven- Hij kreeg op een geweldige ma nier de wind van voren, iets wat hy tot dan nog nooit had meegemaakt. Hy werd bitter, kwam niet meer over en ver loor het contact met de kiezers en met zijn partijleden. Lange tyd sprak hy over een 'com plot' dat tegen hem gesmeed zou zyn, waar de pers met open ogen aan had meegedaan. De verwarring rond zyn persoon steeg ten top toen hy in jum van dit jaar - inmiddels was het interimkabinet aangetreden middels een interview aan de party liet weten dat hi) geen lijsttrekker wilde zyn als een formele blokkade tegen de WD werd opgeworpen. „Ik wil niet weer met gebonden handen in het water worden gegooid" Dit keer was de partij razend op de leider. Nog nooit was het in D'66 voorgekomen, dat een Haagse politicus eisen op tafel legde Terlouw zag de bui han gen en trok zich aan het begin van de beslissende ledenverga dering van 17 juli terug als kan didaat-lysttrekker Toen een klemmend beroep op hem werd gedaan voor de derde keer lijsttrekker te worden, kwam hy op zijn besluit terug Dit keer bleef het succes uit. Zyn imago was versleten en door geprikt tijdens het minister schap. Gebleken was dat het hebben van mooie ideeën iets anders is, dan het laten zien van bclcidsdaden in een rege ring Terlouw is eigenlijk een para dox Hy was lange tyd immens populair by grote groepen kie zers, terwyl hy toch byna nooit opviel door 'leuke dingen'. Waar Van Agt de mensen aan het lachen wist te brengen en Den Uyl colleges weggaf, hield Terlouw meestal droge beto gen. Het heeft hem een aantal jaren geen windeieren gelegd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7