Onbegonnen Verb Woningbouw op terrein badhuis aan Lindestraat J Prostituees zelfs tijdens avondpredikatie in actie -C Open dag bij JAL Bestemmingsplan Tuinstadstaalwijk in de maak Laurens Beijen gaat van PPR naar PvdA Leiden Eindeloos zijn de dingen of be zigheden waarvoor je als Lei ds burger vergunning moet hebben. Dat blijkt wel uit het recente voorstel aan de gemeenteraad om te komen tot verhoging van tarieven van gemeentelijke belastin gen en andere heffingen Het is een éllenlange lijst. En er staan ook de meest curieuze zaakjes op. Wist u dat u "voor de afgifte van een verlof tot bijzetting van een asbus in een graf" ƒ5.75 verschuldigd bent? En voor het hebben van een rij wielbeugel, voor zover deze niet aan een woonhuis is aan gebracht, f 11 per jaar? Een naar buiten draaiende deur of een zodanig hek kost f29 per jaar, het hebben van een menubordje of een dienst- regelingenkaslje met reclame is met f 17 geprijsd en het heb ben van een paal(?) met f 11. Je kunt het niet zo gek verzin nen of het staat er bij, mét de verschuldigde kosten natuur lijk. Maar de gemeente neemt toch maar het zekere voor het onzekere. Want aan het eind van de lijst staal nog dit: "Voor het hebben van enig ander voorwerp boven ge meentegrond of -water, niet genoemd, per strekkende me ter of per vierkante meter f8" De bóódschap van dit alles zo dra je ook maar een neus bui ten de deur steekt, kost het géld. Steeds verder wordt de vrijheid van de burgers inge snoerd. Geen wonder dat ze af en toe steigeren in hun har- Hemels Afgelopen woensdag had ik graag in Repelsteel in de Breestraat willen zitten. Want daar zou iemand ko men praten over "De Nieuwe Tijd", zoals de invitatie luid de. Helaas ik was verhinderd. Nog een paar flitsende zinnen uit de uitnodigingsbrief: "Er zijn mensen die anders gaan denken en leven, voor zich zelf, met anderen en ten aan zien van de hele wereld, met de natuur en de aarde, en an ders ook met heel de hemel en het onzichtbare. Dat andere deel van de mensheid begint ons wereldbestel te doordrin gen, ook de officiële struktu- ren en organen Zoals een len te aan kracht wint in het voorjaar. Uit Engeland stamt de term "Nieuwe Tijds-netwerk" en uit Amerika komt de uitdruk king "Aquarius Samenzwe ring". Het is een zich snel uit breidend veld van positiviteit in de aarde-atmosfeer. Boeiend om te zien, ongelofe lijk om er in mee te spelen" Ontzettend jaloers word ik als ik zulk soort proza tegenkom. Verheven gedachten die. ver dwaald in de ochtendmist, het zwerk doorkruisen. Ter wijl ik zelf al vastloop in de eerste de beste stronk boeren kool. Verrukkelijk samenzweren met Aquarius in een positieve aarde-atmosfeer wie wil dat nou niet? Alleen dat woord "spelen" in de laatste zin. bevalt me niet zo. Het wettigt de vrees dat je, na al die manoeuvres met heel de hemel en het onzichtbare, ein digt in een soort zandbak. interview staat: "De nieuwe ling in het college heeft geen zin die zaak weer op te rake len. Als die zin er uit is zucht hij". Toen ik het las werd ik bespron gen door een gevoel van plaatsvervangende schaam te. Een politieke ambtsdrager die wordt uitgedaagd in een politieke zaak en die dan zwijgt én zucht. "Laat uwe woorden weinig zijn", staat er in Prediker, maar dit is wel verdraaid weinig. Is-ie nu daórvoor doctor in de vrije meningsui ting geworden? In de knuist van Peters z\ die rode roos óók nog verdorren. ik Volksmond. Vorige week heb ik u verteld over ambtenaar Schaap van Buraerzakeu die de krant er Leidse kroniek door Ruud Paauw Schuttere zldweg voor de ge wone Leidenaar veel meer dan met Haarlemmerweg en Schuttersveld. Zulke dingen ga ik niet veranderen omdat het straatbordje dat vereist". (Lelieveldt blijkt grote waarde te hechten aan hoe de volks mond iets noemt. Niet dat hij daarin zelf altijd meegaat, "maar ik vind dat ik moet weten dat een echte Leide naar bijv. niet over de Boisot- kade maar over de Bizotkade spreekt"). Conclusie: Burgerzaken en Voorlichting zijn het niet eens. Ik stel voor dat die afde lingen het maar eens uitknok- ken op het Stadhuisplein. Dat wil zeggen: dat héét daar toch wel zo, hè, want ik begin nu aan alles te twijfelen. Facetten Voor de fijnproevers op het ge- Jit In de reeks wethoudersinter views bij het begin van de nieuwe raadsperiode heb ik reikhalzend uitgekeken naar het gesprek met mr. Jit Peters (PvdA), de gloednieuwe Leid se wethouder van onderwijs. Een man van allure, gepro moveerd op het proefschrift "Het primaat van de vrijheid van meningsuiting". Zoals bekend ging hij zitten op een zeer omstreden wethou derszetel. Deze was eigenlijk bestemd voor een rode dame. Daarover is in de PvdA dan ook heel wat te doen geweest. Ik dacht: nu krijgen we dan van Peters een mooie afwe ging van factoren en gevoe- op wees dat de straatnamen goed moesten worden ge bruikt: niet Haarlemmertrek vaart, maar Haarlemmer weg (als je het wegdek daar bedoelten niet Schutters- veldweg, maar gewoon Schuttersveld. Bij onderzoek bleek me toen dat het bureau voorlichting van de gemeente zélf ook Haarlemmertrek- vaart en Schuttersveldweg gebruikte. Toen ik mr. J. Lelieveldt, hoofd voorlichting, deze week tegen kwam, zei ik dan ook (na mens Burgerzaken): "Wilt u uw werk eens wat beter gaan doen?" Maar Lelieveldt bleek niet onder de indruk. "Schaap kan wel zo veel wil len. Kijk, in grote lijnen heeft hij natuurlijk gelijk. Maar voorlichting moet voor alles duidelijk zijn. En dat ben je met Haarlemmertrekvaart en bied van Leidens historie is onlangs bij uitgeverij Waan- ders (Zwolle) het boekje "Leidse Facetten" versche nen: tien studies over Leidse geschiedenis onder redactie van dr. Dick de Boer, dezelfde die zo voortreffelijk het verza melwerk "Hutspot, Haring en Wittebrood" redigeerde. De publikatie zag het licht ter ge legenheid van het 50-jarig be staan van het Leids Histo risch Dispuut "Robert Fruin", eerder deze maand. De auteurs zijn allen oud- Fruinleden. De prijs van het werkje is niet mis (f34.50), maar daarvoor krijgt men dan wel eersteklas waar. Studies die goed de diepte in gaan, zoals "Te Vongelinc geleit" (sociale en economische problemen in Leiden aan het eind van de middeleeuwen), de rijkste De bezuinigingen bij de Leidse Schouwburg hakken er wel heel zwaar in, hoor. Het is nu al zo ver dat directeur Hans van Dam gewoon meespeelt met de toneelgezelschappen die zijn schouwburg aandoen. Hier Van Dam bij zijn debuut afgelopen weekeinde in het oeroude volksstuk "De Jantjes". Hij ziet er een tikje uit als een heilssoldaat die het verkeerde pak heeft aange trokken, maar verder kan het er best mee door. Leidenaars in 1584, Leiden en de Verenigde Oostindische Compagnie, het Leiden van Goeie Mie enz. Bij de kop pak ik een door wrochte studie van D.J. Noordam: "Prostitutie in Lei den in de 18de eeuw". Dertig bladzijden tekst met 112 voet noten. Waarschijnlijk geen record, maar het mag er wel wézen. Rosse buurten Prostitutie vormde in het Lei den van de 18de eeuw een kwart van alle zedenmisdrij ven en die maakten op hun beurt weer een kwart uit van het totaal aan delicten. De percentages waren maatge vend voor de stedelijke crimi naliteit. De rosse buurten in Leiden con centreerden zich "bij de ver schillende knooppunten van land- en waterwegen buiten het eigenlijke stadscentrum, bij de stadspoorten en de markten". De organisatie VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 van de prostitutie (het ging om vele honderden, meestal ongeschoolde Leidse meisjes, tussen de 15 en 24 jaar) was vrijwel geheel in handen van vrouwen. Souteneurs en bor deelhouders kende men toen nog nauwelijks. Een zekere naam hadden "het zeer goed beklante huis van Dirk Pret" aan het Galgewa ter, de herbergen "De Grote Kamer" en "De Groene Papa gaai" aan de Beestenmarkt, de Camp, het etablissement "In de Werkkuip" aan de Ha ven, het kroegje van Lijs Graskut bij de Herepoort, herberg "De Swan" aan de Haarlemmerstraat en het ten tje van Roo Anne in de Krau- welsteeg. Het jachtterrein van de prosti- tuées strekte zich tot de hele stad uit. Ze doken zelfs op bij de Pieterskerk. "Tijdens de avondpredikatie worden hier tussen de deuren onder het or gel mannen aangeklampt". De prijs voor de "vleselijke con versatie" liep uiteen van drie dubbeltjes tot f3.50. De finan ciële draagkracht van de klant speelde vaak een rol. "Een gewone Leidse jongen betaalt voor Mie Colet f 0.55, een student of een heerf 1.00". Er waren ook dure dames: "Sara van der Korsse ver dient altijd meer dan fl.40 en ook de meisjes Brasser la ten zich goed betalen". Ter vergelijking: het weekloon van een goed verdienende kettingspinster was ongeveer gelijk aan wat een prostituée aan één klant verdiende Uit het hoofdstukje "Sexuele ac tiviteiten" wil ik slechts ver melden dat men toen een hoogst markante benaming had voor masturbatie: "handcatechesatie". Tot slot een door Noordman ge schetst tijdsbeeld: "De prosti tuant wordt voor zijn daad nooit vervolgd. Ook als dui delijk is dat de man ge trouwd is, volgt geen aan klacht. Bij de vrouw is het feit dat zij gehuwd is - soms, maar niet altijd een reden om haar ook wegens overspel aan te klagen of te veroorde len. Het is mogelijk hier een uiting in te zien van een dub bele moraal. Maar het is beter te verdedigen dat dit een voorbeeld is van de over machttheorie: de vrouw wekt het immorele gedrag van de man op, de man is een werk tuig en daarom niet schuldig. Dit blijkt ook wel uit het feit dat overspel van mannen met vrouwen die geen prostituée zijn, wèl wordt bestraft. Bij overspel van een getrouwde man met een ongetrouwde of zelfs een getrouwde vrouw, is de straf van de man vaak zeer aanzienlijk in vergelij king met die van de vrouw". Man botst twee maal LEIDEN - Door een te hoge snel heid vloog een 46-jarige man vannacht even na half één op de Hooigracht uit de bocht. Hij reed een bord om ver en kwam even verder tot stilstand tegen een hek. Op weg naar huis reed de automobilist in Leiderdorp nog tegen een lantaarnpaal; een stop teken van de rijkspolitie negeer de hij. Thuis werd hij aangehou den en voor verhoor meegeno men naar het bureau in Leiden. De man bleek onder invloed te hebben gereden. LEIDEN Ter gelegenheid van het driejarig bestaan houdt het Jongeren Advies Centrum Lei den (JAL) zaterdag open dag in zijn onderkomen aan de Caecilia- straat. Van elf tot vijf uur zijn jongeren, ouders en andere geïn teresseerden welkom te komen kijken en kennis te maken met de werkwijze van het JAL. Het JAL staat vooral bekend als de instelling waar je heen kunt wan neer je bent weggelopen van huis. Dat betreft echter maar on geveer dertig jongeren per jaar. Het JAL houdt zich vooral bezig met het oplossen van problemen met bijvoorbeeld verliefdheid, werkloosheid of problemen met de ouders. Kenmerkend van het JAL is dat het daarbij uitgaat van de jongeren (13 tot 22 jaar). Om meer bekendheid aan dit soort activiteiten te geven houdt het JAL regelmatig voorlichting op middelbare scholen. Het JAL is maandag tot en met vrijdag geopend van vier tot tien uur en op zaterdag van twee tot vijf uur. Speciaal voor meisjes is er de 'meidentelefoon': 071- 126052 Vooral vragen over ver liefdheid en sexualiteit kunnen daar aan de orde komen. Antiekdief aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft een 29-jange Leidenaar aange houden die heeft bekend 300 an tieke tegels te hebben gestolen uit de voormalige Camera-bio scoop aan de Hogewoerd. Zijn helpers zullen ook nog worden gehoord door de Leidse politie. LEIDEN - Oud-gemeenteraadslid Laurens Beijen heeft de PPR de rug toegekeerd en zich aangesloten bij de PvdA. Beijen meent dat de PPR te klein is geworden en klein zal blijven. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 8 september be haalde de PPR twee zetels. Volgens Beijen is hiermee een kriti sche grens overschreden. "Toen we bij onze eerste Kamerver kiezingen in 1971 twee zetels haalden zag ik nog perspectief voor de PPR. Dat perspectief zie ik nu, met weer twee zetels, niet meer". "Landelijk stellen we weinig tot niets voor. Op plaatselijk niveau, zoals in Leiden, laten we nog wel iets van ons horen, maar de belangrijkste beslissingen worden helaas niet op plaatselijk ni veau genomen", aldus Beijen in het Leidse ledenblad van de PPR. Beijen zegt in dat artikel er niets van te geloven dat de PPR een bijdrage kan leveren aan de vorming van een nieuwe grote pro gressieve partij. Daarvoor zouden de getalsverhoudingen tussen de linkse partijen te scheef en de bereidheid om naar elkaar te luisteren te gering zijn. Het bestaansrecht van een partij is - aldus Beijen - uiteraard ook afhankelijk van haar programma. Maar het belangrijkste is de ideeën uit te voeren. De partij is geen doel, alleen een middel, meent Beijen. Laurens Beijen kwam fn 1974 in de Leidse gemeenteraad. Hij maakte toen deel uit van de PSP/PPR/D'66-fractie. Na het ver trek van fractievoorzitter Du Gardijn leidde Beijen deze fractie. Tijdens de breuk in de fractie - de PSP haakte af - koos Beijen voor instandhouding van het linkse college met de PvdA. In 1978 werd Beijen lijsttrekker voor de PPR. Tussentijds, in 1980, verliet hij de raad wegens het aanvaarden van een betrekking bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bij de raadsverkie zingen van dit jaar stond Beijen op een onverkiesbare plaats op de PPR-lust LEIDEN - De gemeente wil de ko mendejaren op de open plek aan de Lindestraat (het terrein van het voormalige badhuis) zeven nieuwe woningen bouwen. In de Leliestraat zouden enkele slech te woningen gesloopt moeten worden om plaats te maken voor nieuwbouw. Dit zijn de opvallendste punten die naar voren zijn gekomen tijdens de voorbereidingen voor een be stemmingsplan voor de wijk Tuinstadstaalwijk, het gebied tussen de Lammenschansweg, Zoeterwoudsesingel, Schelpen kade, Andries Schotkade en Kas- taryekade. In zo'n bestemmings plan worden de toekomstige ont wikkelingen op het gebied van wonen, werken, winkelen, on derwijs en verkeer vastgelegd. Voor Tuinstadstaalwijk betekent het maken van een bestem mingsplan grotendeels het vast leggen van de bestaande situatie. De buurt is overwegend een woonwijk met daarin een leven dige winkelstraat, de Heren straat. In het bestemmingsplan wil men het woonkarakter van de wijk behouden. Voor een aan tal grote panden bestaat de mo gelijkheid om het wonen te com bineren met kantoor- en prak tijkruimte. Het is verder moge lijk een aantal grote huizen te be stemmen voor één en tweeper soonshuishoudens. Op de open plek aan de Linde straat is volgens de gemeente plaats voor zeven nieuwe wonin gen. De huizen kunnen zo wor den neergezet dat een een plein tje ontstaat. Het basketbalveldje zou gehandhaafd blijven en er blijft ook nog ruimte over voor een kleine speelplek. Enkele buurtbewoners vinden dat op het terrein een plantsoentje moet worden aangelegd. De gemeente vindt dat er genoeg groen en speelgelegenheid in de wijk aan wezig is. De kwaliteit van de panden Lelie straat 24 tot en met 38 is zo slecht dat wordt gedacht aan sloop en nieuwbouw. De nieuw te bou wen woningen zouden meer naar voren kunnen komen waardoor ruimte ontstaat voor achtertui- Herenstraat De gemeente wil het liefst dat alle winkels in de wijk aan het win- kelerf in de Herenstraat komen. Dit betekent dat winkels die er gens anders in de wijk staan van de gemeente alle (ook financiële) medewerking kunnen krijgen als ze naar de Herenstraat willen verhuizen. De gemeente wil ver der geen uitbreiding van het aan tal winkels. Een uitbreiding van de horecasector wordt eveneens ongewenst geacht. Volgens buurtbewoners moet een kleine toename van het aantal winkels mogelijk blijven. In het verlengde van de Andries Schotkade zou een nieuw brug getje aangelegd kunnen worden voor voetgangers en fietsers. De aanleg van de brug is al opgeno men in het bestemmingsplan voor Vreewijk en zal voor een be tere verbinding zorgen met die wijk. Het bruggetje zou evenwij dig komen aan de spoorbrug. Eén woonboot zal in verband met de aanleg van de brug ver plaatst moeten worden. De ande re woonboten zijn in het plan op genomen. De bedrijven die in de wijk geves tigd zijn kunnen daar blijven om dat ze geen onaanvaardbare hin der voor de omgeving opleveren. Het vlees verwerkingsbedrijf van de firma Post aan de Herenstraat wordt wel ongewenst geacht. Vooral de aan- en afvoer leveren voortdurend hinder op voor de omwonenden. Dit betekent niet dat het bedrijf snel weg zal gaan. Tussen de Herenstraat en de Schel penkade bevinden zich gebou wen die door de Rijksuniversi teit en TNO gebruikt worden. Hoewel bei(le instellingen niet op korte termijn zullen vertrek ken wordt toch gedacht over een andere bestemming van het ter rein, bijvoorbeeld groen en wo nen. De openbare kleuter- en lagere school aan de 3-Octoberstraat zal in de toekomst vermoedelijk de deuren sluiten. Het schoolge bouw zou bestemd kunnen wor den voor sociaal-culturele doel einden, maar ook wonen is niet uitgesloten (hetzij via verbou wing, hetzij via sloop en nieuw bouw). Het is ook niet ondenk baar dat het gebouw aan een Montessori-basisschool onder dak gaat bieden. De speeltuin in de wijk, Zuiderkwartier, zal ui teraard gehandhaafd blijven. Fietserbotsing op Broekweg LEIDEN - Een veertienjarig meis je liep gisteravond omstreeks kwart voor zes een lichte hersen schudding op nadat zij op de Broekweg ten val was gekomen met haar fiets door een botsing met een andere fietser. Coopertest Atletiekvereniging De Bataven geeft zaterdag liefhebbers de gelegenheid een zg. Cooper test af te leggen op de kunst- stofbaan in de Leidse Hout. Dal is een loop van twaalf minuten, waarin de deelne mers pogen een zo groot mo gelijke afstand af te leggen. Al naar gelang hun leeftijd worden zij aan de hand van het resultaat in een bepaalde conditiieklasse gerangschikt. De starttijd is van twee tot drie uur: inschrijving kan om één uur in de kantine van de atletiekbaan aan de Antonie Duycklaan. Bingo en dansen Speeltuinvereniging Prinses Beartrix begint zaterdag avond het winterseizoen met een bingo/dansant voor ou ders in het speeltuingebouw aan de Schubertlaan. Aan vang half negen. Polen De opbrengst van de maande- lijke oud-papieractie in de Professorenwijk is bestemd voor de Poolse stad Torun, waarheen de Stichting Regio Leiden Helpt Polen geregeld hulptransporten verzorgt. De container staat maandag en dinsdag op de Zeemanlaan tussen de panden van de fir ma Zirkzee en de firma Van Harteveld, maandag van twaalf tot acht uur en dins dag van tien tot vier uur. Meditatie De Stichting Onderwijs in de Wetenschap der Creatieve In telligentie organiseert maan dagavond een lezing over het transcedentie meditatiepro- grammma en de psychologi sche, fysische en sociale effec ten van het beoefenen daar van. De lezing wordt gehou den in Agaatlaan 407 en be gint om acht uur. Zeeheldenbuurt In de Zeeheldenwijk worden door het Dienstencentrum Binnenstad activiteiten voor ouderen georganiseerd op dinsdagochtend van tien tot half twaalf (handwerken) en op woensdagochtend van tien tot elf bejaardengyninas- tiek). Voor nadere inlichtin gen: tel. 143503. Spiritistisch Het Spiritistisch Genootschap Leiden houdt maandag avond in zaal Middelweg 28 de derde inleiding over getal- lenleer en kabbala. Spreker is ds. Meiners uit Soest. Aan vang acht uur. Gespreksgroep De gespreks/handenarbeids- groep van vormingscentrum Troef (Noordeinde 2a) zoekt uitbreiding. De groep is be stemd voor vrouwen tot der tig jaar, die elke dinsdagoch tend van negen tot half twaalf bijeenkomen. Kinde ropvang is aanwezig. Voor informatie: tel. 130494. Drs.P. Drs. P. treedt zondagmiddag op in het café De Uyl van Hoogland in de Nieuwstraat. Zijn literair-muzikale uitin gen beginnen om half vier. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4