f'Niet op LAK bezuinigen" Steeds Bewoners Noord eisen: spaanplaat uit huizen style penseel 12.995, ;:r;AZL in problemen .door teruglopen van verpleegdagen Raadslid wil 'bibliobus' IKaadsleden tegen voorstel van B en W MEMO RIJNLAND 0 '9a miJDAG 29 OKTOBER 1982 'Open Huis' voor ouderen LEIDEN - Veel ouderen be zochten gisterochtend buurt centrum De Kooi aan de Driftstraat waar een 'Open Huis' werd gehouden. Doel was de oudere mensen in de wijk te laten kennismaken met een aantal activiteiten in het dienstencentrum. Aller eerst was er een optreden van een zangkoor, gevolgd door een demonstratie volksdan- Na de pauze konden de bezoe kers zien hoe er in De Kooi aan gymnastiek wordt ge daan en hoe bedreven men is in bloeschikken. Daarnaast werd informatie verstrekt over Engelse les en de gehan- dicaptensoos en waren er tentoonstellingen handwer ken en naaicursus. De foto toont zes vrouwelijke bejaarden die voor een gein- teresseerd publiek de spieren los maken. Buurtvergadering slecht bezocht LEIDEN - Een aantal bewoners van de nieuwbouwwoningen in Leiden-Noord houdt er aan vast dat de spaanplaat uit hun wonin gen wordt weggehaald. Verscheidene bewoners hebben klachten als gevolg van een hoge concentratie formaldehydegas (het zogenaamde spaanplaatgas) in hun huizen. Gisteravond werd tijdens een buurtvergadering. waarbij slecht een tiental bewo ners aanwezig was. gesproken over een mogelijke oplossing voor de problemen. De aanwezi ge bewoners waren met het ac tiecomité van mening dat de dakplaten vervangen moeten worden. Andere mogelijkheden om de problemen te verhelpen, zoals het schilderen van de pla ten. worden gezien als een lap middel. LEIDEN - Wanneer het financieel onmogelijk is bibliotheekfilialen te bouwen in zowel Leiden-Oost als de Stevenshofjespolder. zou een zo genaamde 'bibliobus' een uitkomst zijn. Raadslid Van Oosten lanceer de dit idee gisteravond tijdens de raadscommissie voor cultuur. Omdat het in deze tijden van bezuinigen twijfelachtig is dat de twee Leidse wijken snel van een bibliotheek worden voorzien, leek de bibliobus hem een uitkomst. Wethouder Schoute zegde toe het initiatief te be spreken in het college. Omdat niet alle bewoners last heb ben van een hoge concentratie spaanplaatgas in hun woning is niet zeker of iedereen er mee ak koord wil gaan dat het dak van de huizen af gaat en wordt ver vangen. Het actiecomité zal de komende weken nagaan wat de bewoners willen. Met name ou dere bewoners zouden er moeite mee hebben als de werkzaamhe den veel rompslomp met zich meebrengt. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting heeft al toegezegd dat de problemen voor de zomer verholpen zullen worden en dat het de bewoners geen cent zal kosten. De komende weken wordt een gedegen onderzoek gedaan naar de ernst van de pro blemen. Daarna wordt bekeken welke maatregelen noodzakelijk zijn. Voor Tesselaar staat nog niet vast dat het dak er af moet. ADVERTENTIE LEIDEN - De kans dat de voorgestelde bezuinigingen op :lt het LAK—theater en Jazz-zolder Hot House doorgaan, leb- lijkt zeer klein. De leden van de raadscommissie cultuur H bleken gisteravond grote bezwaren tegen het plan van van burgemeester en wethouders te hebben. rek- Wethouder Schoute zei het LAK ver- bes* *e wilkn ontzien, wanneer de raadsleden dan maar een al ge. ternatief aandragen om toch tot nis- dezelfde bezuiniging te komen". 3-23 Deze alternatieve bezuiniging zou volgens Schoute niet van "m cultuur, maar van een andere sector moeten komen. €Styolgens de begrotingsvoorstellen me. van het college moest het LAK 21 17.500 gulden subsidie inleveren in een periode van twee jaar. Ver der zou er volgend jar 30.000 gul den gemist moeten worden voor samenwerkingsvoorstellingen met de schouwburg. Dat zijn meestal voorstellingen die, van wege hun experimentele karak ter. minder goed in de schouw burg passen. Hot House staat in de begroting op de nominatie voor een bezuiniging van 4.250 gulden. Raadslid Hoekema (D'66) betichtte het college gisteravond van een -lgs ,..,EIDEN - De terugloop van het aantal verpleegdagen levert voor het y Academische Ziekenhuis Leiden grote problemen op. Tot september de zÜn er ruim 7000 verpleegdagen minder gemaakt dan was begroot. Als }66, deze trend zich voortzet betekent dat voor het AZL dat de begroting '82 uiteindelijk zal moeten worden afgesloten met een tekort van een tot "d*. twee miljoen. Joewel het aantal patiënten, dat in het AZL wordt opgenomen, nog steeds toeneemt, daalt het aantal verpleegdagen. De patiënten worden steeds vlugger ontslagen. En de inkomsten van AZL woTden niet be- paald naar het aantal patiënten, maar door het aantal dagen dat een patiënt in het ziekenhuis verblijft. let sombere beeld dat al voor dit jaar bestaat, wordt nog verder versterkt v- door de miljoenennota 1983. De bijdrage van het ministerie van onder wijs en wetenschappen zal volgend jaar vier miljoen minder zijn. Ook heeft het ministerie in de begroting van volgend jaar totaal geen reke ning gehouden met de reeds geconstateerde terugloop van het aantal verpleegdagen. Nu al vreest het AZL dat het totale tekort over 1983 teL komt te liggen in de orde van grootte van tien miljoen, Centrum, het personeelsblad van het AZL. wordt geschreven dat zo'n en* bedrag niet alleen kan worden weggewerkt door zaken als beperking en van het aantal lunches of het terugbrengen van het aantal fotokopieën. Er zal ook in de personeelskosten moeten worden gesnoeid. Er wordt .js. sterk gedacht aan het verminderen van het aantal personeelsleden. Men houdt het er nu nog op dat dit niet hoeft te gebeuren door gedwon- »id- gen ontslagen, maar dat dit kan worden opgelost door het niet meer an, bezetten van vacatures. ADVERTENTIE 'afbraakbeleid'. "Wanneer het college zo doorgaat is er in Lei den straks geen experimentele kunst meer te bekennen". Ook PvdA. WD, CDA en PPR heb ben grote bezwaren tegen de be zuinigingsvoorstellen. Het argu ment van het college dat het LA- K-theater alleen door studenten en niet door de rest van de bevol king wordt gebruikt, werd door de raadsleden van tafel geveegd. "Het LAK geeft ook veel kinder voorstellingen en, tenzij Leiden veel wonderkinderen heeft, zijn die toch niet voor studenten be doeld", betoogde De la Mar (PSP). Wanneer het LAK minder subsidie krijgt zullen deze kindervoorstel lingen worden opgeheven. De voorstellingen voor volwassenen moeten dan bovendien aanzien lijk worden uitgedund. Het be stuur van het LAK heeft al aan gekondigd dat dit ten koste zal gaan van de diversiteit in het Leidse theater-aanbod. Dit is extra triest wanneer bedacht wordt dat er voor het theater een splinternieuw theater in de maak is aan de Witte Singel. Ken O De gemeenteraadsleden lieten gis teravond doorschemeren weinig moeite te hebben met het aan dragen van alternatieve bezuini gingen. Genoemd werden de sec tor ruimtelijke ordening, ener giekosten van het stadhuis en stadsbouwhuis en de volgens sommigen veel minder noodza kelijke subsidie voor de Vrou wenraad. Ook bij K&O zou wel wat te halen vallen, zo oordeel den met name De la Mar en Van Oosten (PSP en PPR). "Zonder een spatje bloed of een centje pijn heeft K&O vorig jaar al an derhalve ton bezuinigd", zei van Oosten. "Bovendien moet K&O het zeker niet hebben van de kansarmen of mensen die het niet kunnen betalen". De la Mar pleitte voor een hogere bijdrage van de randgemeenten voor K&O Loden jassen, h heerlijke wmterdracht wij ontvingen, beide gehele kollekties haarlemmerstraat 175 leiden, telefoon 071-122823 Tijdelijk in prijs verlaagd (zolang de voorraad strekt) FORD FIESTA FESTIVAL Zuinig, goedkoop, ruim en razend populair. Nü in de „Festival"-uitvoering met vele extra's. Leiden Leiderdorp Katwijk VijfMeilaan7 vd Valk Boumanweg 71 Kon Wilhelmmastraat 16 Tel 071-310031 Tel 071 899301 Tel 01718 72744 FORD. MEER WAARD OP DE WEG. (ren mei Acfomb btadktee ld Wilhelmina (1) Wilhelmina is voor een belang rijk deel het zwijgen opge legd. De brug over het Rijn- Schiekanaal is sinds kort uit gerust met rubberen blokken zodat het 'opleggingspro bleem' van Wilhelmina nage noeg is opgelost. Het zweven van het brugdek veroorzaak te steeds wanneer er zware vrachtwagens en bussen overheen reden rake klap pen. Volgens omwonenden zo raak dat de visite zich wel eens afvroeg of het soms on weerde... We hadden nog maar net in de ze rubriek melding gemaakt van de ergernis bij de Hoge Rijndijk-bewoners over de door de Wilhelminabrug ver oorzaakte overlast of ze kwa men van provinciale water staat rubberen, geluidsdem- pende, blokken aanbrengen. En zie, het onweer dreef ein delijk over. "Want", zo laat brugwachter Baars horen, "de herrie is een stuk minder. Als er een bus over de brug rijdt dan hoor je natuurlijk nog wel iets. Maar dat is on vermijdelijk". Wilhelmina (2) Toch zijn de 'buren' van Drug wachter Baars nog niet tevre den. Zo vertelden enige op het Waardeiland woonachti ge automobilisten ons dat het eigenlijk een schande is dat de Wilhelminabrug regelma tig in het spitsuur openstaat. "We staan zo'n beetje elke dag in de file. Dikwijls staat die file tot in de binnenstad. We hebben het in de vaar- almanak van de ANWB opge zocht en het blijkt dat de Wil helminabrug tussen zeven en negen uur 's ochtends en tus sen vier en zes uur 's middags voor de scheepvaart is geslo ten. Dus die brug móg hele maal niet open in het spits uur. Dat staat zelfs op een bord dat aan de brug hangt". We zijn dat bord eens gaan be kijken maar daar staat dus op dat de brug op genoemde tij den voor de pleziervaart is gesloten. "Dus niet voor de beroepsvaart", voegt brug wachter Baars daar ten over vloede aan toe. Wilhelmina (3) Wilhelmina staat bekend als de moeilijkste onder de Leidse bruggen. Brugwachter Baars staat er nu al zo'n vijfjaar aan het roer "en dat valt om de dooie dood niet mee". Baars: "Leerlingen die hier moeten proefdraaien, staan vaak met het zweet in de handen. Je hebt wel tachtig paar ogen nodig". Om dat te illustreren 'mept' Baars met een van de slagbo men een oudere vrouw van haar fiets die de sluitende bo men niet had opgemerkt. Baars had z'n aandacht juist op een scholier gericht die onder de bomen was door geglipt. Hij belt onmiddellijk de eerste hulpdienst. De vrouw moet met een flinke hoofdwond voor behande ling naar het ziekenhuis den gebracht. Dat bedoelt Baars dus tachtig paar ogen. "Ze glip pen echt aan alle kanten langs je heen. Laatst wipte ik met de brug zelfs iemand fiets en al omhoog. Gelukkig ging het nog net goed. Maar ik zit hier gewoon te wachten tot het een keertje goed fout gaat" Om dat te voorkomen zou er volgens Baars eigenlijk de hele dag een politieman naast de brug moeten staan. "Maar ik weet wel dat ze op de Zon neveldstraat geen tijd heb ben om hier de hele dag te gaan koekeloeren. Soms komt hier wel eens een toragent een paar bekeurin gen uitdelen. Ik heb tegen die agent gezegd dat hij zomaar twee boekjes volschrijft wan neer hij hier een dagje blijft staan. Die man is binnen de korste keren tot opper of zoiets gepromoveerd". J V Uitgetikt? Rateltikker, het is lang geleden dat we dat prachtige woord horen. Een mooi woord voor een mooie uitvinding. Luid geratel als het verkeerslicht op groen springt, een uit komst voor blinden en slechtzienden. De Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzien den (NVBS) herinnert ons nu weer aan dit rumoerig 'ei van Columbus'. Het gaat name lijk slecht met de rateltik- kers, zo meldt mevrouw Lee mans namens de NVBS Met het uitschakelen van veel verkeerslichten in de binnen stad is ook de rateltikker het zwijgen opgelegd. Een aantal Steedsen geleden werd al aandacht besteed aan de verkeerslichten-proble men. Het bleek dat van som mige lichten werd bekeken of ze niet permanent op oran je konden. Bovendien wordt bij verkeerslichten, waavan slechts één lampje defect is, gewacht tot verdergaande onttakeling. Binnenkort moet het allemaal beter wor den. maar tot die tijd zijn de blinden en slechzienden be hoorlijk gedupeerd "Van de 100.000 Leidenaars", zo rekent mevrouw Leemans ons voor, "zijn er meer dan duizend met een stoornis in het zien. Die mensen zijn door het uitschakelen van de lichten, zeker op belangrijke oversteekplaatsen als Bree straat-Noordeinde en Bree- straat-Maarsmansteeg dub bel gehandicapt". Dat de rateltikkers echt gemist worden, bewijzen alle reac ties via de klachtentelefoon Een ideetje van de Leidse NVBS om visueel gehandi capten hun wensen en ver langens te laten uiten. Me vrouw Leemans: "Er zijn echt geregeld mensen die vragen hoe het nu met die ra teltikkers zit en omdat wy niet precies weten hoe het nou zit, kunnen we ze ook weinig zeggen" Daarom heeft de werkgroep verkeer en vervoer van de slechtziendenvereniging aan de rateltikker gehangen by wethouder Waal Op haar vraag of de rateltikkers ooit nog zullen tikken en wanneer dan wel. heeft mevrouw Loc mans nog geen antwoord ge kregen. B J Clubhuis voor PernLx bij Groenoordbal LEIDEN - Korfbalvereniging Per nix hoopt in januan 1983 te be ginnen met de bouw van een nieuw clubhuis op het Groon- oordhallenterrein. Tijdens de commissie voor sport en recrea tie toonde de vereniging gister avond een maquète van het nieu we onderkomen aan wethouder Tesselaar. Do gemeente draagt namclyk 260.000 gulden bij voor het kleedkamergedeelte. Daarnaast bestaat het nieuwe on derkomen uit een kantine en wat kamertjes voor scheidrechters en vergaderingen. Wanneer de bouw volgens plan verloopt kan Pernix in augustus volgend jaar verhuizen van de Leidse Hout naar de Groenoordhallen. LEIDEN - De 'adoptie-actie' van museum De Lak. nhal heeft tot nu toe 50 000 gulden opgeleverd. Dertig schilderyen van het mu seum vonden een sponsor waar van het naambordje nu. tegen vergoeding, onder het kunst werk prijkt De opbrengsten van deze actie zijn bedoeld voor de restauratie van het museum dat zich in een allerminst perfecte toestand bevindt. ADVERTENTIE LEZINGEN - CYCLUS IN LEIDEN over literatuur en wetenschap DINS0AG 2 NOVEMBER K L. Poll De drie talen - dichter. geleerde en politicus. Hermine de Graal leeet verhalen voor. DINSDAG 23 NOVEMBER Jan J M van D-jh Messj«nisma. sterrenkunde an txoche- Uteratuur contra Toegangspas I 5.- per avond, 15.- Piaatsöesprokan tx) boekhandel De Kier Nrouvro R<jn 45 LexJen, tel 071-120685 en aan de zaal

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3