c ADM voorlopig uit geldzorgen Staking dreigt weer bij Britse mijnen Beurs Amsterdam Kort zakelijk D.E. en Van den Broek strijden om koffieprijs Werf krijgt 6,4 miljoen Gedrag" verzekerde premie gaat bepal "Rijn-industrie moet giflozingen melden" en VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 Wijn De Franse druivenoogst zal dit jaar vermoedelijk 78 miljoen hektoli- ke ter wijn opleveren, meer dan het ies zich aanvankelijk liet aanzien. te. De wynproduktie is daarmee groter dan de 57 miljoen hektoli- ter van vorig jaar, maar minder dan de 84 miljoen van 1979, toen ju- de "druivenoogst van het jaar" 3. werd binnengehaald. De markt voor rode tafelwijnen zal niet worden ontregeld, maar wel de markt voor de witte wijnen die T1 worden gebruikt bij de produk- 7* tie van aperitieven en cognacs. Wegener Wegener's Couranten Concern NV gaat de uitgaven van al haar deel nemingen in het Rijnland (West- Duitsland) verkopen. De raad van bestuur zegt hiertoe te heb- -ei| ben besloten als gevolg van een inl herwaarding van de bedrijfsacti viteiten en na gebleken belang stelling van uitgeverszijde in Duitsland. et> Met Panorama Anzeigenblatt jnj GmbH in Düsseldorf, een doch teronderneming van Rheimsch- Bergischen Druckerei- und Ver- lagsgesellschaft en Verlagshaus W. Girardet, is een overeenkomst lm* tot stand gekomen op basis .0(1 waarvan de betrokken huis-aan- huis bladen met ingang van 1 no- vember door Panorama zullen woorden voortgezet. Alle betrokken medewerkers kun nen tegen gelijkblijvende ar beidsvoorwaarden bij Panorama in dienst treden. Desso 23 Tapijtfabriek H. Desseaux NV stelt voor over 1981-82 een onveran- derd dividend van f5 per ge woon aandeel van f 20 uit te ke ren. De omzet steeg, vergeleken met 1982, met ruim 6 pet van f 149,8 min tot f 159,3 min. Het exploita tiesaldo nam met bijna 6 pet toe )oel van f 15,7 min tot f 16,6 min. On- )ez( danks een negatief saldo buiten- ia/b gewone baten en lasten i winst ca. 3 pet. hoger en bedroeg f 8,30 (f 8,07) per aandeel, zo heeft het bestuur medegedeeld. Jaarvergadering op 10 december Airbus «Italië heeft een uitnodiging gekre- voii gen om deel te nemen in Airbus otr* Industrie, het consortium van Europese vliegtuigfabrieken dat zoveel succes heeft met zijn A300 en A310. De president van Air- Te bus Industrie, Bernard Lathiere, heeft dit meegedeeld aan de Ita- liaanse pers. Het Italiaanse staatsbedrijf voor vliegtuigbouw Aeritalia zou bijdragen tot de bouw van de A320, een uitvoe ring van de Airbus die plaats tc biedt aan ongeveer 150 passa- Te: giers. Het Italiaanse belang zou vijftien procent kunnen bedra- gen, aldus Lathiere na bespre kingen met Italiaanse ministers van de top van Aeritalia. sic tgn I.WAO Het aantal mensen dat vorig jaar een uitkering ontving wegens wao (wet arbeidsongeschiktheid) t is weliswaar gestegen tot 648.000, maar de Gemeenschappelijke Tiet Medische Dienst (GMD) consta- 22 teert dat dit slechts een toene- 01 ming is van 20.000 vergeleken met het jaar daarvoor. In 1980 na- melijk was de groei aanzienlijk groter: 34.000. De gemiddelde leeftijd van nieuwe uitkëringsge- nda rechtigden blijkt dan ook steeds (1 q verder te dalen: 43 jaar. LEIDEN - Groente- en fruitveiling, vrijdag andijvie 53-97, snijbonen 830- 920. stambonen 380-500, boerenkool 18- 50, rode kool 26-51, spitskool 74-82, prei 60-81spruiten A 50-59, spruiten B 52-54, spruiten C 36. spruiten D 35-104, uien 42-49, winterpeen 13-26, witlof 270-390, bloemkool 6 per vak 140-145. knolselde rij 51-59, sla 21-40, bleekselderij 77-88. bospeen 54-92, peterselie 42-53, radns j021-25, selderij 15-47 Economie In EG toch goedkope kerstboter STRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, de Luxem burger Gaston Thorn, heeft gisteren het Europees Parle ment toegezegd dat rond de kerst, de inwoners van de tien lidstaten van de gemeen schap zullen kunnen profite ren van goedkope roomboter. De commissie zal uit de voor raden van de EG 120.000 ton boter met een korting van dertig procent verkopen. De beslissing van de commis sie is genomen onder druk van het parlement. Dat pro testeerde onder meer vorig jaar heftig tegen de verkoop voor lagere bedragen van Eu ropese boter uit de Sowjet- Unie. "De Europese belas tingbetaler en consument, en niet die uit de Sowjet-Unie, hebben als eerste het recht te profiteren van de voordelen van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek", aldus het Europese Parlement. Het boteroverschot in de EG bedraagt 400.000 ton. LEIDEN (ANP) - Mocht de Sow- jet-Unie de levering van aardgas aan de Westeuropese afnemers totaal stopzetten, dan kan Neder land dat nooit opvangen. De Ne derlandse produktie- en trans portcapaciteit is slechts groot ge noeg om te voldoen aan de lo pende verplichtingen Voorts zijn de gasreserves in de Nederlandse bodem niet groter dan de officiële reserves, die door de ryks geologische dienst wordt becijferd en thans 2081 miljard kubieke meter bedraagt. Hiermee keerde drs. G.H.B. Ver berg, directeur-generaal van energie van het ministerie van economische zaken, zich giste ren in Leiden tegen uitspraken van respectievelijk H.J.L. Von- hoff, president-commissaris van de Gasunie en ir. G Kardaun, hoofddirecteur van dit samen werkingsverband van Shell, Es- so en de staat, zonder overigens hun namen te r In Nederland Begin oktober zei Vonhoff in Was hington dat Nederland voldoen de gas kan leveren als de Siberi sche velden afgesloten zouden worden voor Italië, Frankrijk en West-Duitsland. Een paar dagen daarvoor hield Kardaun een ge hoor in Zeist voor dat de zekere Nederlandse gasvoorraden 2600 miljard kubieke meter bedragen niet genoeg gas bij stop door Russen' en dat de binnenlandse gasvoor- ziening daarmee voor 55 jaar vei lig is gesteld. Drs. Verberg, die sprak ter gele genheid van de officiële opening van de tentoonstelling "energie uit eigen bodem" in het rijksmu seum van geologie en mineralo gie in Leiden, zei dat in geval van een Russische exportstop. het enige waarop onze afnemers kunnen rekenen, is, dat we onze verplichtingen op grond van de gasexportcontracten nakomen. Meer laat onze capaciteit niet toe. In de contracten staat wat de af nemers minimaal moeten afne men en wat ze maximaal mogen afnemen. Zelfs als ze op dat ma ximum gaan zitten, is dat niet voldoende om de hoeveelheid die de Russen zouden gaan leve- Hij nam voorts stelling tegen uit spraken "die ons willen doen ge loven als zou de reserve groter zijn dan de officiële pubhkaties aangeven". Daarmee doelde hij onder meer op de cijfers van ir Kardaun. een zekere voorraad van 2600 miljard kubieke meter Volgens drs. Verberg speelt dat getal wel een rol, maar is dat de hoeveelheid van de Gasunie-ra ming in het laatste plan gasafzet, waarbij rekening is gehouden met verwachte import, vondsten en kolenvergassing. Kardaun zei in Zeist echter dat deze drie mo gelijkheden de voorraad juist nog boven de 2600 miljard kubie ke meter zouden brengen. Drs. Verberg zei in Leiden dat het om ramingen gaat. "Onze gas voorraden zijn immers niet met een peilstok te meten, zodat ver schillen in reservecijfers altijd zullen blijven bestaan". Volgens Verberg valt het met de sombere berichten over de over heidsinkomsten uit aardgas wel mee. Ze zyn (nog) niet minder geworden, maar minder snel ge stegen dan we gedacht hadden, zo zei hij. Dat komt door de te ruglopende export, die thans rond het minimum schommelt. AMSTERDAM Al^P) - "We willen ons niet meer door de merkfabrikan ten de wet laten voorschrijven over hun verkooppryzen. De verticale prijsbinding voor Douwe Ebgerts-koffie verdween in 1977 maar via het systeem van z.g. bodemprijzen worden we nog steeds aan banden ge legd. Daarom besloten wij dezer dagen de prijs van DE roodmerk koffie met 1 cent per pak van 250 gram te verlagen' Dit zei de raadsman van Dirk van den Broek gisteren tydens het kort geding dat dit grootwin kelbedrijf had aangespannen tegen Douwe Egberts Dirk van den Broek-Digros-Dirkson en Bas van der Heijden hebben en kele dagen geleden de door DE vastgestelde bodemprys voor een pak roodmerk-koffie met 1 cent doorbroken Daarop zette DE de levering van koffie stop. Inmiddels heeft Van den Broek de prys hangende de uitspraak van de rechtbank op de oude bodemprijs teruggebracht Douwe Egberts maakt volgens Dirk van den Broek misbruikt" van haar monopolie positie op de Nederlandse markt. De voorgeschreven mini mumprys is opgelegd terwijl DE volgens eiser zodanig kortingen ver leent dat de prys best lager kan. Tijdens de zitting kwam Douwe Egberts met een verrassende tegeneis die zich toespitst op een zinsnede in een reclameboodschap, waann werd gerept over "geheime of extra kortingen" die merkfabrikanten hun afnemers verlenen Hierdoor zouden de verkoopprijzen lager kun nen worden vastgesteld. DE eiste rectificatie Dirk van den Broek zei dat merkfabrikanten allerlei kortingen verlenen die variëren van cadeaus tot prijskortingen of advertentievergoediogen met een groot scala van tussenvanaties "Maar in de advertentietekst staat niet dat met deze uitlating Douwe Egberts wordt bedoeld Er staat zelfs geen enkele naam in van een merkfabrikant", aldus Van den Broek. Douwe Egberts voerde aan dat Dirk van den Broek het bestaan van extra of geheime kortingen maar moet bewyzen. "Dat zal moeilyk zyn want we geven geen extra kortingen" AMSTERDAM (ANP) - De in moeilijkheden verkerende scheepsreparatiewerf ADM in Amsterdam krijgt voorlopig 6,4 min van de regering om de financiering in de komende drie weken veilig te stellen. Over definitieve steun aan ADM zal pas beslist worden, nadat de opvolger van minister Terlouw van Economische Zaken een aantal alternatieve plannen bestudeerd heeft, die de werf nu aan de minister moet doen toekomen. Dit heeft directeur ir. R. Bosman desgevraagd medegedeeld. De heer Bosman zei verder blij te zijn met de voorlopige steun. Hij zag hierin weerspiegeld de wil van de regering om de werf in welke vorm dan ook te laten voortbestaan. Eerder deze week liet ADM weten, dat de werf voor dit jaar 20 min nodig heeft om de verliezen te kunnen afdekken. In de eerste 32 weken van dit jaar werd een ver lies geleden van 9 min. Een en ander is een gevolg van het hui dige dieptepunt in de scheepsre- paratiemarkt. Een malaise, die het gevolg is van de sterke achteruitgang in het vervoer per schip en het uitstel van onder houd en reparaties door rederij- Voorspelling Goudse: AMSTERDAM (ANP) - In de ver zekeringssector zal de concur rentiestrijd zich verder gaan ont wikkelen in de richting van gro tere tarief-differentiatie (grotere verschillen tussen de premies, die verschillende groepen moe ten betalen voor dezelfde verze keringen). Deze verwachting sprak drs. A. Bouwmeester, lid van de raad van bestuur van Goudse Verzekeringen, uit op een congres over "De toekomst van het particuliere verzeke ringsbedrijf'. De tarief-differentiatie is het ge volg van de tendens om meer re kening te houden met bepaalde gedragskenmerken van groepen verzekerden. Verschillend ge drag van mensen, bijvoorbeeld in het verkeer, staat in direct ver band met een verschillende kans op schade. In toenemende mate zullen in de toekomst deze ver schillen in risico in de premies te zien zijn. Voorbeelden hiervan zijn nu al het onlangs ingevoerde Bonus-Malus systeem voor au toverzekeringen, soms met lage re tarieven voor ambtenaren, en lagere tarieven bij levensverze keringen voor niet-rokers. De heer Bouwmeester noemde het van groot belang dat er een zeke re solidarititeit gehandhaafd blijft, met name op het gebied van verzekeringen waarbij ge zondheid en behoud van inko men een rol spelen. Op dit mo ment blijkt deze solidariteit bij voorbeeld uit het feit dat de jon geren voor ziektekosten in aan zienlijke mate betalen voor de ouderen. ber de suggestie gegeven om met een voorstel te komen voor een afgeslankte werf. De directie ziet echter in de huidi ge grootte van de werf, waar cir ca 1600 mensen werken, de opti male samenstelling. De directie moet dus nu binnen circa een week met ook andere beleids plannen komen voor een afge slankte werf. mogelijke Het werkgelegenheidscomité Am sterdam, destijds ook actief bij de sluiting van Ford-Amster dam, heeft Terlouw gisteren in een brandbrief gevraagd "alles in het werk te stellen ADM te be houden". Volgens de ondertekenaars van de brief staan niet alleen het werk van 1600 mensen en het voortbe staan van een 'modern en levens vatbaar scheeps-reparatiebedrijf op het spel. Eventuele sluiting zal ook ingrijpende gevolgen hebben voor andere delen van het economische leven in Am sterdam. Zo zal de positie van de Amster damse haven worden aangetast omdat reparatiefaciliteiten ont breken. Het aantal schepen dat Amsterdam aandoet zal op die manier verminderen. Ook in de toeleverende en dienstverlenen de bedrijven dreigen bij een niet voorbestaan van de ADM vele ar beidsplaatsen te verdwijnen Tot de ondertekenaars van de brief behoren de Amsterdamse afde lingen van CDA, CPN. D'66, PPR, PSP en PvdA. Prof. dr. H. Sontheimer rechtsontvangt de Rijnprijs uit handen Sontheimer is leider van het Engler Bunte Institut in Karslruhe WRK-president W T andijk )gpd) - De industrie in het stroomgebied van de Rijn zou zo fatsoenlijk moeten zijn om de ge bruikers van het Rijnwater di rect te waarschuwen als er onbe doeld door calamiteiten of an derszins stoffen in de rivier zijn gekomen, die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Op die manier kunnen de gevolgen van de lozing tot minimum worden beperkt. De president-directeur van de Wa- tertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK), ir. C. van der Veen, deed deze oproep aan de industrie gisteren in Andijk bij de uitreiking vn de WRK- Rijnprijs. Hij benadrukt dat het niet de bedoeling is om indus trieën aan de schandpaal te bren gen die door menselijk falen de Rijn incidenteel vervuilen. Van der Veen meende dat de lozers op de Ryn zich bewust moeten zijn van hun plaats in de maat schappij. Dat betekent volgens hem dat de industrie de eigen controle op het produktieproces moet verscherpen, opdat onge lukken op tyd worden opge merkt. In zijn toespraak uitte de WRK- topman felle kritiek op de inter nationale Rijncommissie. Hij verweet de commissie niet in staat te zijn geweest om sinds 1965 de lijst met zeer giftige en voor de gezondheid uitermate schadelijke stoffen die niet ge loosd mogen worden niet te heb ben kunnen uitbreiden. In het Ryn-chemieverdrag staan alleen cadnium en kwik op de zwarte lijst. De Rijn-prijs van de WRK werd uitgereikt een prof. dr. H. Son theimer. leider van het Engler- Bunte Instituut in Karlsruhe. De prijs wordt eens per vy f jaar aan geboden aan een persoon of in stelling die zich naar het oordeel van de WRK bijzonder heeft in gezet voor de bestryding van de vervuiling van de Rijn. LONDEN (GPD) - De 220.000 Britse mijnwer kers zijn gisteren begonnen aan een stem ming over de vraag of ze willen staken voor een salariseis van 31 procent, én voor het be houd van hun banen. Ook vandaag wordt nog gestemd, en de resultaten zullen dins dag bekend zijn. De stemming is uitgeschreven voor de vak bond van de mijnwerkers, de National Union of Mineworkers (NUM), onder leiding van de zeer radicale Arthur Scargill. De bond heeft de afgelopen dagen tal van bij eenkomsten door het hele land georgani seerd om de mijnwerkers ervan te overtui gen dat ze bereid moeten zyn te staken Niet iedereen is er echter van overtuigd, dat de mijnwerkers hun leider zullen volgen. Alge meen wordt aangenomen, dat het de NUM grote moeite zal kosten om de 55 procent van de stemmen die nodig is om een staking te kunnen uitroepen, bij elkaar te krijgen. De NUM heeft de directie van de genationali seerde kolenindustrie, de National Coal Board (NCB), niet alleen met de opvallend hoge salariseis van 31 procent geconfron teerd, maar ook met de eis van een vierdaag se werkweek, en pensionenng by 55 jaar Bovendien wil de bond de garantie, dat er in de nabije toekomst geen mynen zullen wor den gesloten De NCB heeft hiertegenover een aanbod van 8 tot 9 procent meer salaris gedaan, afhanke lijk van het soort werk dat de betrokken mijnwerker doet. Dat is, vergeleken met de momenteel in Engeland gebruikelyke sala risverhogingen, een royaal aanbod waaraan de mijnwerkers zelfs een reële verhoging (meer dus dan de inflatie) zouden overhou den. Scheepswerf: zwart loon NOORDOOSTPOLDER (ANP) De politie van de gemeente Noordoostpoldcr heeft frau de en valsheid in geschrifte vastgesteld bij een scheeps- en conservenngsbedryf Ge bleken is dat de firma in 1981 ruim 263.000 gulden aan bru toloon buiten de boeken heeft gehouden Ruim de helft van dit bedrag werd niet afgedragen aan loonbelasting en sociale pre mies. terwyl het restant als zwart loon werd uitbetaald Hol eehtp.Kir w.i.irv.in h. l drijf is. twee naaste mede werkers en twee personeels leden van de boekhouding zijn aangehouden. Dit heeft de politie meegedeeld Tegen veertig medewerkers, die zwart loon incasseerden, is proces-verbaal opgemaakt Zy moeten het teveel aan ont vangen uitkeringen terugbe talen Evenals de zes hoofd verdachten dienen zy zich voor justitie te verantwoor den. Het onderzoek in deze fraudezaak kostte de politie van de Noordoostpolder, de sociaal-rechercheur van de gemeente en een opsporings ambtenaar van het GAK in totaal 2.500 manuren. Zodra de politie op het spoor kwam van de fraude heeft het bedryf zich opgeheven De onderneming verrichtte werkzaamheden aan sche pen. hoofdzakclyk in Rotter dam en maakte meestal ge bruik van losse werkkrach ten. VRIJDAG 29 OKTOBER ^ACTIEVE «^AANDELEN Beursoverzicht AMSTERDAM - De Amsterdam se effectenbeurs is vrydag bui tengewoon meevallend uit de hoek gekomen na de hernieuwde daling in Wall Street Weliswaar waren Unilever en Kon Olie lager, maar in het verdere verloop van de handel werden de verliezen kleiner, en hetzelfde kon van de rest van de actieve markt worden gezegd Ook daar na kleine verliezen een eliminering daarvan Verder blonken Heineken en Gist Bro cades uit door een vaste stem ming De beurs zette dus een eigen koers uit en dit was zeker met het oog op het naderende weekeinde een goed teken De obligaticmarkt ging na een lich te aarzeling op donderdag weer met nieuwe moed verder naar boven, zij het dat men dat wat voorzichtig aan deed De winsten by de staatsfondsen bedroegen gemiddeld 0.2 tot 0.3 punt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21