,Nucht( irheid van 13XX1X013ST^ heeft vo aanaer or delen" Kloven dichten, barières breken Jit Peters, wethouder van onderwijs De idealen van de Stichting Studentenhuisvesting in 25 jaar: Studenten in klooster Jit Peters is geboren in Beverwijk, een jaar na het einde van de oorlog. Zgn vader was Ne derlands Hervormd predikant. Een half jaar later werd predikant Peters beroepen in Den Haag. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Jit Peters Den Haag meer ziet als de stad van zijn jeugd dan Beverwijk, waarnaar hij nooit meer is teruggekeerd Het gezin Peters telde zeven kinderen: vier jongens en drie meisjes. Jit is de op een na jongste. Hij noemt zijn jeugd onbezorgd en prettig. "Je hoefde je nergens tegen af te zet ten". Een traditioneel hervormd gezin kan het zeker niet genoemd worden. Er kon op zondag rustig iets worden ondernomen en op de NCRV-gids was men met geabon neerd. Sport en studie stonden hoog in het vaandel. Ook een duidelijke politieke invloed ontbrak. "Vader heeft nimmer verteld wat hij stemde. Mijn moeder was een aanhangster van de CHU. Nee, er waren geen strikte regels die samenhingen met het Nederlands Her vormd zijn". Al op de middelbare school werd Jit Peters - zonder een voorkeur voor een partij te heb ben - aangetrokken tot de politiek. Regelma tig was hij te vinden op het Binnenhof om de kamerdebatten bij te wonen. Zijn oudste broer, die hij nu omschrijft als een "salon-socialist", zette hem aan om PvdA te stemmen. Toen het eerste hokje rood ge maakt kon worden was hij al lang en breed aan zijn rechtenstudie in Leiden bezig. In 1971 studeerde hij af met als hoofdvak staatsrecht. Motieven voor die destijds genomen stap: "Ik aanvaardde de bestaande maatschappelijke verhoudingen niet. En de mate van toleran tie binnen de PvdA - verschillende vleugels konden naast elkaar bestaan - stonden mij aan". Vanaf het moment dat hij dat allemaal dacht was, J. Peters definitief opgenomen in de PvdA-gelederen. Echt actief werd de meester in de rechten pas in de Leidse PvdA toen hg in '72 na een titel aan een Amerikaanse universiteit te hebben gehaald, terugkeerde in Nederland Tot zgn eigen verbazing schoof hg in *74 de fractie in. Inmiddels was hg aangesteld bg de Leise uni versiteit in de de rang van wetenschappelgk medewerker. In die hoedanigheid vertrok hij twee jaar later in het kader van een uit- wisselings- en ontwikkelingsproject naar Ghana. Getrouwd en wel. Twee jaar later keerde hij terug en in 1978 werd hg fractievoorzitter. Had twee kinde ren. die nu vier en zes jaar zgn, en bereidde zich voor op zijn promotie. Dne jaar later kreeg hij landelgke bekendheid met zgn on derzoek "Het primaat van de vrgheid van meningsuiting", waarmee hij tevens de doc torstitel verwierf. Een jaar later kwam een voorlopig einde aan zijn wetenschappelgke carière. Op zeven september van dit jaar werd Peters geïnstal leerd als wethouder van onderwgs. samenle vingsopbouw en emancipatiezaken. LEIDEN - Het kwam onverwachts. Eigenlijk had Jit Pe ters er voor de verkiezingen niet op gerekend dat er weer vier wethouderszetels voor de PvdA uit zouden rollen. Wel had hij kenbaar gemaakt graag wethouder te willen worden. Zijn wens ging in vervulling. Som migen zeggen dat dit ten koste is gegaan van zijn mede-partijlid Henriëtte van Dongen. Vrouw zijn én kennis van zaken hebben op het gebied van onderwijs en emanicipatie zou in deze tijd im mers worden beloond. Daar kwam nog bij dat Peters zich nimmer met onderwijszaken had bemoeid en de PvdA de emanci patie hoog in het vaandel heeft staan. De nieuweling in het college heeft geen zin om die zaak weer op te rakelen. Als die zin eruit is, zucht hij. Alsof hij verschrikkelijk heeft geleden en alle PvdA-vrou- wen over zich heen heeft gehad. Zelfs na deze beeldspraak is de man Peters niet te vermurwen. In kloeke bewoordingen maakt hij duidelijk de strijd om de wet houderszetel als een hele verve lende periode te hebben ervaren. "Mijn motief is niet geweest om iemand te blokkeren. Het ligt heel eenvoudig: ik ben wethou der geworden, omdat ik het zelf graag wilde". Daarbij speelde mee dat het uni versiteitsleven hem niet meer zo na aan het hart stond. "Na tien jaar op dezelfde plek te hebben gezeten, gaat de uitdaging en de vernieuwingsdrang er een beetje af. Je merkt datje veel discussies al een keer hebt gevoerd en je houdt vernieuwingen tegen". Het door velen geuite bezwaar dat hij niet genoeg deskundig zou zijn in de 'zachte' sector: onder wijs en welzijnswerk, wuift hij weg. "Op het terrein van onder wijs moet iedereen deskundig zijn. Net zoals bij verkeer, alle maal komen we daarmee in aan raking. En nu ik mij erin ver diept heb, begin ik het ook nog heel interessant te vinden". Het welzijnswerk is volgens Peters goed af met een buitenstaander, al was hij ooit vrijwilliger in een buurthuis in de Haagse Spoor- wijk. "De tragiek van deze groep is dat ze in een erg gesloten we reld leven. Het is goed dat dat de komende tijd opengebroken gaat worden. De nuchterheid van een buitenstaander heeft dan voor delen". Presenteren Peters vindt dat de mensen achter het welzijnswerk zich beter moe ten gaan presenteren. Willen ze in tijden van bezuinigingen mee concurreren dan zullen ze hun terrein keihard moeten maken. Doen ze dat niet, dan leggen ze het af. "Ik verwacht van hen ook suggesties. De houding is nu nog teveel blijf met de poten van mijn club- buurthuis af', klaar uit. Het lijkt me juist boeiend om met het veld in discussie te gaan en andere oplossinggen zoeken voor de bezuinigingsproblemen. Misschien dat dat mogelijk is bij het sociaal-cultureel plan dat vastgesteld moet gaat worden voor '84-'87". Met de criteria die nu worden ge hanteerd om de bezuinigingen ook in het welzijnswerk door te voeren, denkt Peters zeker niet het ei van Columbus te hebben uitgevonden. "We kijken nu al leen naar welke wijken er achter standen hebben. We toetsen geen enkele activiteit. Het fru strerende is misschien wel dat daar, waar de activiteiten goed lopen, er gekort moet worden om anderen er bovenop te helpen". "Dat komt omdal, in het hele wel zijnswerk nog geen enkele struc tuur zit. Die discussie daarover is pas op gang gekomen toen de economische crisis er aan kwam. Vóór die tijd kon alles. Deze groei is gewoon te snel gegaan. Niemand (rijk, gemeente, politie ke partijen) heeft ooit aangege ven waarom die uitgaven nood zakelijk waren". Hans van Dam, uw voorganger, heeft gezegd dat verdere inkrim ping op club- en buurthuiswerk best mogelijk is. Sommige buurt huizen zijn volgens hem niet meer dan een gesubsidieerd café. Wat vindt u daarvan? "Dat onderschrijf ik niet in die ma te. De discussie is: Moetje alleen nuttige activiteiten subsidiëren, zoals educatieve en emancipatoi re activiteiten? Vallen bloem schikken en een kaartje leggen daarbuiten"?. "Buurt- en clubhuizen zeggen dan onmiddellijk dat als dat gaat ge beuren ze niemand meer berei ken. De drempel ligt dan te hoog. Maar aan de andere kant worden de educatieve voorzieningen op zo'n manier wel erg duur". "En welzijnsinspecteurs die het één en ander gaan toetsen en controleren, zoals D'66 onlangs voorstelde, lijken mij ook niets in tijden van bezuiniging. Dat geeft een geweldige bureaucra tie, met stempels en formulieren in viervoud". Enthousiast: "Het is een fascine rend probleem hoe je dat alle maal gaat aanpakken. Maar we moeten af van het denkbeeld dat welvaart oneindig is. Het is onmogelijk om elke afsplitsing van een buurt- of clubhuis, zoals een wijkcomité of buurtvereni ging, een eigen onderkomen èn geld te geven". Vernieuwingen Op de post onderwijs wordt twee maal zoveel bezuinigd als in de welzijnssector (1,3 miljoen). Toch wordt daar veel minder ge piept. Peters weet niet hoe dat komt. Wel is duidelijk dat in het onderwgs de komende jaren heel wat gaat gebeuren en niet alleen op het gebied van bezuinigingen. dOOr De basisschool voor vier- tot Oo^L-io CtAAlin/.» twaalfjarigen is in 1985 een feit. SaSKia StOelinga De bedoeling daarvan is vernieu- gpj wing. De wethouder is daarvan ook overtuigd. "Op de universi- L©0 Maat teit heb ik het dikwijls gezegd: vernieuwingen in het onderwgs Wat er op kleuterscholen en in de moeten van onderuit komen. lagere scholen allemaal gebeurt. derwijs bereik je niet door het uitvaardigen van decreten. Er is een voortdurende discussie no dig". In hoeverre er nog leerkrachten aangesteld kunnen gaan worden, hangt af van de bereidheid om in deeltijdbanen te werken. De ge meente zal niemand een stro breed in de weg leggen. Peters: "Een ander criterium bg een be noeming vind ik de bereidheid van onderwijskrachten om ver nieuwend bezig te zijn. Daar moet rekening mee worden ge houden". Ook de volwasseneducatie staat hoog op het lijstje van de wet houder. "Het is voor mij nog een onoverzichtelijk terrein met veel wildgroei. Een gemeentelijk be leid ontbreekt nog. Daar zal ver andering in moeten komen. Over niet al te lange tijd wil ik ook met een rapport komen waarin staat wat de prioriteiten zijn voor de komende vier jaar. Een soort spoorboekje met een visie van het college op het totale onder wijsbeleid in Leiden". Ondanks het gevecht met een rooie vrouw om de wethouders- zetel heeft hij zijn sympathie voor deze groepering niet verlo ren. "De Roole Vrouwen vor men de enige sterke pressie groep in de partij. In Leiden zijn ze relatief sterk vertegenwoor digd. Het feminisme ls sinds de zeventiger jaren de enige echt vernieuwende beweging, ook binnen de partij". Met heel veel dingen is Peters het inhoudelijk eens. Wel vindt hij dat de PvdA moet oppassen dat niet teveel voor de belangen van deze pressiegroep wordt opgeko men. "We zijn een socialistische partij met meerdere doelstellin gen. We moeten niet zoals de CPN een feministische partij worden met het gevaar te ver vreemden van de achterban". Met de aanbevelingen van de WEL, de Werkgroep Emancipatie Lei den, die straks op zijn tafel ko men te liggen, wil hij snel aan de slag gaan. "Er zal een politiek be leid moeten worden uitgestip peld. Ik krijg de indruk dat met wethouder Fase hierover goede afspraken zijn te maken. Ik heb in het verleden ook nooit ge merkt dat zij tegen sommige maatregelen was. De kritiek richtte zich hooguit op een ge brek aan voortvarendheid". Binnenstadschool dat heeft mij wel verrast". De invloed van de directie onder wijs van de gemeente op de on derwijsvernieuwing zal verder reiken dan alleen kleuter- en la gere scholen aan elkaar koppe len. Ook de nu in de maak zijnde schoolwerkplannen en leerplan nen zullen kritisch worden beke ken. "Vernieuwing van het on Een ander punt waarover snel een besluit moet worden genomen is de binnenstadschool. Nog vlak voor zijn vertrek kwam Van Dam met het plan om deze school op de Garenmarkt te bouwen in plaats van op de Kaasmarkt. Pe ters laat weten ook zijn zinnen te hebben gezet op de Garenmarkt. "Het is ons college van alles waard om die school daar te krij gen ook als is dit met enige ver traging. Als uit onderwijskundig oogpunt gewenst is dat de school daar komt, moet je dat als be stuur kunnen verwezenlijken. Natuurlijk zullen er bezwaren komen, maar daar moet je met al tijd voor wijken. Stadsvernieu wing betekent ook het leefbaar maken van de binnenstad. Voor kinderen uit de binnenstad is het toch aantrekkelgker bg een park te zitten dan naast of op een par keergarage. Voor mg mogen ze van de Kaasmarkt één parkeer vlakte maken". In uw portefeuille zit ook het beleid ten aanzien van de ethnische minderheden, de buitenlanders. Wat gaat de gemeente doen op dit terrein? "Op dit moment wordt er ambte lijk gewerkt aan een notitie over minderheden. Daar kan ik nog niet veel over zeggen. Wat ik be langrijk vind is het organiseren van dingen die mensen dichter bij elkaar brengen. Bijvoorbeeld het slachtfeest dat onlangs in de Burchtzalen werd gehouden en het project Mensen en Mensen. Dat vind ik goede dingen". "De stemmen ui sommige wijken op de Centrumpartij, dat zegt wel wat. Het is het zoeken van zondebokken. Doodeng. Maar het wijst ook op reële spannin gen. Die spanningen weg te ne men, trachten het leefbaar te houden, dat is niet eenvoudig" "Ik ben er een tegenstander van dat de gemeente actief gaat sti muleren dat de buitenlanders worden gespreid over de wij ken. Op xichself sou het goed sljn als het meer gespreid sou zijn. Maar de consequentie is dat buitenlanders, die toch vaak al moeite hebben met het vinden van hulsvesting, nog langer souden moeten wach ten". "Bg de bezuinigingen is de voor lichting aan buitenlanders ont zien. De voorlichting in de eigen taal vind ik van groot belang". De wethouder moet toegeven dat zgn leven de laatste weken dras tisch is veranderd. Van kleine zelfstandige is hg een afhanke lijk man geworden. De tijd ont breekt hem om de onderwerpen die zich aandienen zelf uit te zoe ken, zoals hij op de universiteit was gewend. Peters: "Alles moet nu snel gebeu ren en veel zaken moeten wor den gedelegeerd. Een volstrekt andere manier van werken. Heel weinig zoek je zelf nog uit Ook de onderwerpen die op je afko men zijn nogal verschillend en niet altijd even leuk. Op de uni versiteit kon je zelf bepalen - iro nisch: tenminste dat was tot nu toe het geval - watje deed. Je had er ook alle tijd voor". ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 Lelden LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuis vesting werd vijfen twintig jaar geleden niet alleen opgericht om studenten onder dak te brengen. Nee, er was ook een nobel doel: de tegenstellin gen tussen corps- en niet-corpsleden over bruggen. Over dit ideaal wordt vaak ge sproken in de brochure Stichting Leidse Studenten huisvesting Toen, Nu en Straks, een uitgave in ver band met het jubileum. In Leiden werd al na de oorlog een poging ondernomen om studenten niet meer uitslui tend afhankelijk te laten zijn van particuliere kamerver huurders. Leuk geprobeerd, maar veel haalde het niet uit. Daarom nam in 1952 de Stichting Pro Civitate ook maar het besluit dat de zaken groots moesten worden aan gepakt. Tweehonderd studenten wilde de stichting onderbrengen in een nieuw gebouw. Maar we derom verzandde de poging. Om de druk op de ketel ten minste enigszins te vermin deren werd er daarom maar besloten een semi-permanent complex te bouwen; dat wer den dus de paviljoens aan het Piet Paaltjespad, die vorig jaar werden afgebroken. Sterflat De in '57 opgerichte stichting studentenhuisvesting had de wind wel mee: de Centrale Stichting Studentenhuisves ting schonk geld, de gemeen te grond en zie: op 28 januari 1960 kon prins Bernhard zo waar de Sterflat aan de Klik- spaanweg openen. Er vonden 222 studenten onderdak. door Wim Brands En het bezit van de stichting groeide. "Eén ding is zeker", meldt de brochure, "bij de oprichting van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting in 1957 kon niemand bevroe den dat 25 jaar later aan bijna 4000 studenten (waaronder ongeveer de helft in de birt- nenstad) onderdak zou wor den verleend in 145 panden". Deze in jubeltoon geschreven constatering wordt gelukkig een paar bladzijden verder gerelativeerd door prof. K.W. Taconis, waarnemend voor-« zitter van de stichting. Herin neringen ophalend aan het jubileum in 1967, zegt hij: "Toen hadden we ongeveer 2000 kamers. In het jubileum boekje wordt er door mij ge zwetst dat we over enkele ja ren 4000 kamers zullen heb ben en dat dan de kamernood voorbij zal zijn. Maar nu heb ben we pas in 1982 die 4000 kamers bereikt. Dus die ver dubbeling kostte vijftien jaar. Dat hebben we schromelijk overschat". Coöptatie Het is al gezegd in het begin, de stichting wilde de kloof tus sen corps- en niet-corpsleden dichten. Iemand die dat ide aal hoog in zijn vaandel had staan is de voormalige Leidse wethouder mr. Drgber, te genwoordig burgemeester in Arnhem. Had, want nu houdt dit "bestuurslid van het eer ste uur" er hele andere opvat tingen op na. Hij zegt bijvoorbeeld: "Ik vind dat we blij mogen zijn als stu denten het goed met elkaar kunnen vinden in een huis. een zekere vastigheid aan el kaar hebben, temidden van de massa. Daarom lijkt het me beter dat corps-leden bij corps-leden in een huis wo nen en niet-corpsleden bg niet-corpsleden Het coóptatie-systeem afge schaft waardoor vriendjespo litiek - bijna - is uitgesloten - hoe jammer, oordeelt Drij- ber. Dat werkt anonimiteit in de hand, vindt hg. En hij ver volgt dat in zgn opvatting ur gente kamerzoekenden lan ger op de lijst zouden moeten staan als ze door rechtstreek se toewijzing van een kamer bepaalde leefgemeenschap pen zouden bemoeilijken. Gelukkig ziet de burgemeester zelf ook in dat zijn meningen wellicht niet meer helemaal van deze tgd zijn, want hg beëindigt zijn relaas met de woorden: "Maar het kan bést zijn dat ik er teveel uit ben, hoor". Nieuw systeem Nee, dan tapt adjunct-directeur Hübben toch wel even uit een ander vaatje. Hij trad toe tot het bestuur van de stich ting om het hospiteren te be strijden en kan nu met vol doening constateren dat de missie is geslaagd. Over vroe ger: "Het was in die tijd zelfs zo dat als je geen vriendjes in een huis had je geen kamer kreeg en op een lange wacht lijst terecht kwam. Soms stonden zelfs kamers leeg tot dat een vriendje van een be paald huis van de middelbare school kwam". Over nu: "Ontduikingen van het systeem komen soms nog wel eens voor. Maar zodra we er achter komen dat iemand illegaal woont, dan pakken we de legale bewoner aan Zgn huurovereenkomst wordt opgezegd en de illegale bewoner vertrekt, omdat wel licht zijn plaats op de wacht lijst wordt bedreigd. Maar ik merk steeds meer dat het ver antwoordelijkheidsbesef toe neemt. Men begint al aardig gewend te raken aan het nieuwe systeem. Nee, kamers huren via het kiezen van vriendjes kan niet meer in de ze tgd". Natuurlijk ontbreken in de ju bileumuitgave de toekomst plannen niet Veel reden tot een vreugdedans is er niet: het aantal studenten op de wachtlijst schommelt nog steeds tussen de 1500 en 2000 Wel zgn de plannen voor de bouw van 535 kamers klaar; er zal niet alleen in Leiden worden gebouwd, maar ook in de zogenaamde randge meenten. Directeur Dus toch reden voor een gepast huppelen? Directeur Van Rooyen: "De toestand blijft voorlopig zorgelgk. De door het rijk ingestelde kontingen- tenng waarbij de gemeente slechts een beperkt aantal te bouwen woningen krijst toe gewezen is een grote hinder paal". Hij staat een flexibele bouwwijze voor. zodat stu dentenkamers eventueel ook voor gezinsbewoning ge bruikt kunnen worden. "Maar niemand kan in de toe komst kijken", besluit de di recteur weinig profetisch. Het voormalige klooster aan de Vrouwen weg LEIDEN - Het voormalige klooster aan de Vrouwcnweg op de grens van Leiden en Zoeterwoude is één van de laatste aanwin sten van de stichting studentenhuisvesting. Per 1 november zullen er zeventig studenten in dit riante onderko men worden ondergebracht Zodra de gemeente Leiden het ge bouw heeft aangekocht zal de verbouwing starten Van Rooijen. directeur van de stichting, daarover: "Het mag vreemd klinken dat de gemeente Leiden het klooster aankoopt maar dat valt te verklaren Zij kunnen namelijk subsidie krggen voor de verbouw en wij niet De verbouwing zal overigens zo'n negen ton gaan kosten". Permanent zal de bewoning niet zijn, het ligt in de bedoeling het klooster over een jaar of vgf af te breken. Er zal dan nieuwbouw verrijzen Wederom Van Rooijen "Nee. die negen ton is in dit licht bezien zeker geen verspilling, want je enkele tientallen stu denten zgn toch maar mooi een paar jaren onderdak Boven dien; die nieuwbouw is misschien bestemd voor studenten en werkende jongeren". Ambtenaar Schaap van de gemeente Leiden weet te vertellen dat het klooster nog niet is aangekocht, omdat er nog geen zeker heid is over de subsidie. "Maar", voegt hg daar rap aan toe. "de kans dat wc geld krggen van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening acht ik zeer groot"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3