LEIDSCH DAGBLAD Kabinetsformatie zit vast Grote ongerustheid na verkiezingen Ulster tl'll (•m-w'j'jj) Is Dreigende massa moord in Guatamala? "Geschilpunten zeer problematisch" Oorlogs misdadiger blijft in Canada JlrJUkUML Vleesfraude in Duitsland Ideale kans voor klein bedrijf! Hypotheekrente verder omlaag MERDAG 23 OKTOBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 «No. 36916 irecteur G Koopman oofdredadeur A A M Schuurmans d|-hooldredadeur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 231l6GUdan Voor M nrs coWon 32 PAGINA'S NEW YORK (Reuter) - De Neder landse VN-ambassadeur Hugo Scheltema heeft gisteren een de bat in een VN-commissie onder broken om de aandacht te vesti gen op een dreigende tragedie in Guatemala. Volgens zijn infor matie zouden 5.000 indianen in een Guatemalaans dorp worden vermoord als zij zich niet overge ven aan het regeringsleger. Scheltema zei dat de Nederlandse regering alarmerende berichten hebben bereikt, waar de sociale commissie van de Algemene Vergadering zich direct mee be zig zou moeten houden. Volgens in Den Haag ontvangen berich ten zouden 5.000 leden van de Cakchiquele stam in het dorp San Martino Jilotepeque worden vermoord als zij zich niet overge ven. De afgevaardigde van Guatemala antwoordde dat de interventie van Scheltema op onjuiste gege- j vens berustte. Volgens hem wa ren de indiaanse boeren juist het I slachtoffer van de guerrillastrij- ders in Guatemale. Ze werden door de guerrillero's gedwongen in de bergen te blijven, maar dui zenden van hen waren nu naar het lager gelegen dorp San Marti no gekomen, waar het leger voor hen zorgde, omdat velen leden aan ziekten en ondervoeding. Volgens Amnesty International heeft het regeringsleger alleen al tussen april en juli van dit jaar meer dan 2.600 indianen ver moord. De New York Times be richtte eerder deze week over een massamoord op een dorps plein, waar Indiaanse mannen zouden zijn onthoofd, kinderen doodgeslagen en vrouwen waren verkracht en vervolgens ver- moord. Overstroming teistert Valencia ELCHE (AFP/UPI) - Zo ziet het plaatsje Elche in de Spaanse provincie Alicante er uit nadat het enkele dagen lang is geteisterd door over stromingen. De regen heeft de afgelopen dagen inmiddels aan 40 mensen het leven ge kost. Er worden 28 personen vermist. In de plaats Alcira, 30 kilome ter ten zuiden van Valencia, werden gisteren 20 lijken ge borgen. De slachtoffers zijn voornamelijk oudere mensen die hun huis niet hadden kun nen of willen verlaten, toen het water begon te stijgen. Op sommige plaatsen staat het water in Alcira nog 1.30 me ter hoog. Het getroffen gebied is over de weg of met de trein niet te be reiken. Het Rode Kruis en liefdadigheidsinstellingen hebben een nationale hulpac tie op touw gezet. Per helicop ter worden dekens, voedsel en warme kleren naar het ge bied gebracht. Koning Juan Carlos en zijn vrouw, konin gin Sofia bezochten gisteren het rampgebied per helicop ter. Meer dan 100.000 mensen zijn geëvacueerd. Veel van hen zijn ondergebracht in scho len, kerken en openbare ge bouwen. De schade die aan gewassen is berokkend, loopt volgens de organisatie van jonge boeren in de miljoenen. Vijf zetels voor IRA-vleugel LONDEN (GPD) - Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, heeft by de verkiezingen voor een raadgevend parlement in Noord-Ierland vijf zetels gekregen en is daarmee de grote overwinnaar gewor den. Dat is gisteravond laat komen vast te staan, nadat vrijwel alle stem men waren geteld. Deze uitslag heeft bij het protes- tantse deel van de Noordierse be volking en bij politici in Londen grote ongerustheid veroorzaakt. De stemmen op Sinn Fein, aldus deze mensen, kunnen worden uitgelegd als ondersteuning van de terroristische activiteiten van de IRA. Sinn Fein en een tweede partij voor het katholieke volksdeel, de meer gematigde Social Demo cratie Labour Party (SDLP), die 12 zetels won, hebben al voor de verkiezingen verklaard geen zit ting te zullen nemen in het parle ment. Politieke i nen dan ook, dat de verkiezingen de situatie in Ulster alleen maar verder hebben verslechterd. Van de protestantse partijen kreeg de Official Unionist Party (OUP) het grootste aantal stemmen, goed voor 24 zetels. De meer ex tremistische Democratie Unio nist Party (DUP) van dominee Paisley deed het tegen de ver wachtingen minder goed en won 20 zetels. De gemengd katholie ke en protestantse Alliantiepartij krijgt 8 zetels, terwijl de Onaf hankelijke Protestanten het met twee moeten doen. Minister James Prior (Noord-Ier land), op wiens initiatief de be volking van Noord-Ierland naar de stembus ging, verklaarde vrij dag alle vertrouwen in het parle ment te hebben. 'We moeten ge duld hebben. De twee bevol kingsgroepen in Ulster staan al meer dan 300 jaar tegenover el kaar. Die tegenstellingen zijn niet zomaar opgelost', aldus de minister. Volgende week zal het 78 zetels tel lende parlement voor de eerste keer vergaderen. Naar verwach ting zullen Sinn Fein en SDLP die gelegenheid benutten om aan te kondigen het werk van het parlement verder te zullen boy cotten. Als die partijen zich daaraan ook houden, betekent dat zeker het vroegtijdige einde van het parle ment. Noord-Ierland zal dan, net als de afgelopen tien jaar, recht streeks vanuit Londen bestuurd blijven worden. Prior wilde met zijn initiatief daar een eind aan maken. De verkiezingen hebben duidelijk gemaakt, dat de katholieke, re publikeinse bevolking van Noord-Ierland, naar mag worden aangenomen mede onder in vloed van de hongerstakingen van vorig jaar, radicaler is gewor den dan in Londen voor waar schijnlijk werd gehouden. Uit de stembusuitslag is komen vast te staan, dat bij het protestantse volksdeel een dergelijke radicali sering niet heeft plaatsgevonden. (Zie ook pagina 15). Bewolking Vandaag veel bewolking, nu en dan re gen, later op de dag opklaringen. Tem peratuur 13 graden, matige noordelij ke wind, windkracht 4. Morgen droog met zonnige perioden, plaatselijk mist. Minimum-temperatuur 6 graden, ma ximum 13 graden. Eerst matige wind uit het noordwesten, later draaiend naar het zuiden. Verwachting maan dag tot en met donderdag perioden met zon, temperatuur 14 graden. "VS-troepen blijven vrijwel zeker in Europa" (Van een onzer verslaggevers) WASHINGTON/LEIDEN Het voorstel van een deel- commissie uit de Amerikaan se Senaat op 25.000 man troe pen van de VS uit West-Euro pa terug te trekken zal vrij wel zeker worden verworpen. Dit verklaarde de voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse zaken, Charles H. Percy, te genover één van onze ver slaggevers. Terugtrekking van de Ameri kaanse troepen stuit volgens Percy op zulke grote bezwa-, ren dat het voorstel van de' deelcommissie van senatoren weinig kans van slagen heeft. Het zou de irritatie bij de Eu ropese partners in de NAVO over het Amerikaanse optre den alleen maar vergroten. Bovendien kost een dergelij ke operatie veel te veel geld en zou zij de MBFR-ondcr- handelingen met de Sowjet- Unie in Wenen over weder zijdse troepenvermindering in de war kunnen sturen. De deelcommissie uit de senaat kwam vorige maand met haar voorstel om druk uit te oefenen op de Europese bondgenoten, die volgens de commissie een groter deel van de kosten van de atlanti- sche verdediging voor hun rekening zouden moeten ne men. Ook de weigering van een aantal Westeuropese lan den om het embargo van pre sident Reagan tegen de aan leg van de Russische gaspijp- leiding te steunen, speelde hierbij een rol. Voor een impressie van het be zoek aan Washington zie pa gina 21. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - De kabinetsformatie van informateur mr. W. Scholten bevindt zich in een bijzonder moeizame fase. CDA en WD zyn het ook na twee dagen van hard onderhandelen niet eens geworden over het te voeren sociaal-economisch beleid. De onderhandelaars Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) zijn el kaar nog geen stap genaderd in de kwesties rond de inflatiecor rectie, de solidariteitsheffing en de uitgangspunten voor het be leid van 1983. Ook een bemidde lingspoging van mr. Scholten leidde gistermiddag niet tot de gewenste doorbraak. Vanoch tend vergaderen de drie onder handelaars verder. De meningsverschillen gaan voor al over de voorgestelde 'adem pauze', die begin volgend jaar zou moeten worden doorge voerd. Tijdens deze tijdelijke loon- en prijsstop moet de nieu we regering overleg voeren met de sociale partners over het so ciaal-economisch beleid. De CDA-fractie is van mening dat in verband met de pauze de infla tiecorrectie zeker niet voor 100 procent mag worden doorge voerd, terwijl de 'solidariteitshef fing' voorlopig gehandhaafd moet worden. De VVD wijst bei de voorstellen fel van de hand. Geschilpunten zijn er voorts nog op het gebied van het onderwijs, de media en ontwikkelingssa menwerking. Verder moet nog gesproken worden over zetelver deling en de toewijzing van de departementen. Daarbij is het duidelijk geworden dat geen van beide fracties het departement van financiën wil gaan beheren. Maar beide partij en hebben wel een voorkeur voor Buitenlandse Zaken, terwijl zij Defensie afwijzen. Onderwijs is eveneens een begeerd departe ment. Onder deze omstandigheden kan mr. Scholten zeker niet eerder dan volgende week zaterdag zijn eindverslag aanbieden aan ko ningin Beatrix. Dan moet een formateur de werkzaamheden nog afronden, waarbij onder meer de ministersbenoemingen aan de orde komen. De woordvoerder van informateur Scholten liet gisteravond weten dat de gerezen geschilpunten echt problematisch zijn. „De zaak ligt moeilijk. Zij springt ze ker niet zomaar in het slot," zei hij. Hij verwacht dat in de loop van de komende week de over eenstemming alsnog bereikt zal worden. Gebeurt dat niet, dan kan de informatiepoging met 'weken' verlengd worden. Informateur Scholten heeft Lub bers en Nijpels gistermiddag een aantal mogelijke oplossingen voor de gerezen problemen ter overdenking meegegeven. Het is de bedoeling dat zij nu in overleg met de fractiespecialis ten aan een compromis gaan werken. Overigens liet de woordvoerder gisteravond weten dat er ook na aanstaande dinsdag nog vol doende mogelijkheden zijn om de belastingtabellen eventueel aan te passen aan het dan bereik te compromis. Hij sprak daar mee premier Van Agt tegen, die v gistermiddag nog nadrukkelijk verklaarde dat de tabellen na dinsdagavond niet meer gewij zigd kunnen worden. AMSTERDAM (ANP) - De tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde maar naar het buitenland gevluchte oor logsmisdadiger Jaap L. ver blijft al jarenlang in Canada, maar zal door dat land niet worden uitgeleverd. Dit heeft mr. P. Brilman, landelijk offi cier van justitie belast met opsporing van oorlogsmisda digers gistermiddag desge vraagd meegedeeld. Een jarenlang juridisch steek spel heeft niet geleid tot uitle vering aan ons land. Onlangs lieten de Canadese autoritei ten weten juridisch geen mo gelijkheid te hebben L. uit te leveren. De 63-jarige L. werd in 1948 door de bijzondere strafkamer in Assen tot le venslang veroordeeld. Hg werd ervan beschuldigd be trokken te zgn geweest bg het doodschieten van een Duitse deserteur en een Ne derlandse verzetsman. L., die volgens mr. Brilman niet de Canadese nationaliteit heeft, woonde tijdens de tweede wereldoorlog in Ro den. Hg was een fel propa gandist voor de NSB. L. ging (M Het Motor huis Vondellaan 80. Leiden Tel 071-76 9515 EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45 2332 AA LEIDEN TEL: 071-769303 OfTioclc draler voor Mcrcrdcs-Bcnz personen- en bedrijfsw^ens. MAINZ (ANP) - Sinds 1980 is er zeker anderhalf miljoen kg ezel-, muilezel, paarde-, kangoeroe-, antilope- en schapevlees in West- Duitsland ingevoerd en verkocht als wild en als rund- en varkens vlees. Het vlees werd gecontro leerd door de veterinaire dienst in Trier, die voor het vlees een verklaring van geen bezwaar af gaf. De rechtbank in Mainz heeft tegen acht van de vijftien betrok kenen, onder wie twee dieren artsen, een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd. Met het vlees is zeker zes miljoen mark verdiend. De Volkswagenfabrieken kochten zeker zes ton stierevlees zonder been; het blgkt ezelvlees te zijn geweest. Vlakbij Leiden ligt het overdekte shopping centre .Winkelhor. Aan de rend daarvan worden 14 appartementen gebouwd. Op de begane grond ia ruimte gepland voor kleinschalige badrt|fsakttvl- feiten Geheel naar eigen wens in te delen en af te werken. De ruimten zijn zeer centraal gelegen en goed te bereiken. Koopsom vanaf 197.500,- kk. axel. B.T.W. en afbouwpakket Met een maand last van ca. f 950,- bent u al eigenaar. Belangstelling? Stuur een lege i envelop met uw naam en adres naar: Johan Malser bv, Antwoord nummer 1151.1200 VB Hilversum. Zet in de linkerbovenhoek een K. U hoeft geen postzegel te plekken. U kunt ook informatie inwinnen bij BedriJfsmakelaardiJ Menno SmHaloo te Leiden, tel 071 -12 50 41. DEN HAAG (ANP) - De levens verzekeringsmaatschappijen in Nederland hebben hun tarieven voor nieuwe hypotheken met in gang van 23 oktober opnieuw verlaagd en wel met 0,3 pet De basisrente daalt hierdoor tot 9,6 pet. Deze basisrente geldt in het algemeen voor hypotheken tot en met 75 pet van de executie- waarde of voor hypothecaire le ningen met gemeentegarantie, aldus het Bureau Voorlichting Verzekering. N«uv*v Stuur m.) uw krant vwr weken op proef voor I 8 8S Daarna betkt A L'i Noteer rr*j voor een kwartaalabonnement^ 57.)5) Vóór het abonnement ngaat. omvang A de krant twee weken grant Naam Adret PostcodePUat» LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1