Rel na vonnis Molukkers C Eigen bijdrage in awbz wellicht minder omhoog Brinkhorst weg, D'66-koers blijft Drie jaar cel voor beschieting politiewagen Groote Keijser door brandbom beschadigd? VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 DEN HAAG (ANP) Minister Gardeniers (volksgezondheid) heeft de Kamer gisteren beloofd dat zij voorbereidingen zal laten treffen om op een andere manier, via hogere eigen bijdragen van mensen in awbz-inrichtingen, in 1983 rond 160 miljoen te bezuini gen dan ze aanvankelijk van plan was. Die mogelijkheid werd aan gegeven in een motie van WD en CDA. Zij stelden voor de ma ximum eigen bijdrage van 770 gulden per maand niet te verho gen tot 2.700 gulden, zoals de mi nister wil, maar tot 1.350 gulden. Volgens deze partijen is toch een bezuiniging van 160 miljoen haalbaar als voor sommige cate gorieën patiënten de bijdrage- vrije periode verdwijnt en als bo vendien een bijdrage van zes gul den per dag wordt gevraagd van verpleegden die nu niets betalen omdat ze nog een partner thuis hebben. Mevrouw Terpstra (WD), die de motie verdedigde, zei dat de ver- Binnenland hoging van de eigen bijdrage op deze manier niet in strijd is met het verzekeringskarakter van de awbz, omdat de hogere bijdrage alleen "hotelkosten" (maaltijden en dergelijke) betreft en niet de (verzekerde) ziektekosten. De zes gulden van de partner dekt bijvoorbeeld de kosten van de maaltijd die de verpleegde niet thuis nuttigt. Verschil Alle partijen, ook WD en CDA, handhaven overigens hun stand punt dat er in de eigen bijdrage verschil moet worden gemaakt, al naar gelang de mogelijkheden van de gehandicapte om nog deel te nemen aan het maat schappelijk leven: demente be jaarden van wie vast staat dat ze nooit naar huis terug zullen ke ren, hebben bijvoorbeeld minder geld ter vrije besteding nodig dan andere gehandicapten. Minister Gardeniers wil ook die mogelijkheid laten onderzoeken, maar dat kan niet meer vóór 1 ja nuari. Ze voorzag overigens gro te problemen bij het "klassifice- ren" van mensen al naar gelang hun handicap en de al dan niet tijdelijke aard ervan. Een klassi- ficatie waarvoor nauwelijks goe de normen te vinden zullen zgn, zei ze, en die er ook nog toe moet leiden dat de meest gehandicap ten het meeste moeten betalen. In de awbz-inrichtingen (verpleeg huizen, zwakzinnigeninrichtin gen, psychiatrische ziekenhui zen en gezinsvervangende tehui zen) verblijven ongeveer 105.000 mensen. Van hen zijn er nu 75.000 bijdrage-plichtig, maar de bijdragen van de 25.000 vroeg ge handicapten vloeit terug naar het fonds van de algemene arbeids ongeschiktheidswet. Bg haar maatregel houdt de minister dan ook alleen rekening met de "op brengstvan 50.000 bijdrage- plichtigen. PvdA-motie De PvdA kreeg weinig steun voor een door mevrouw Muller-Van Ast ingediende motie waarin een aanpassing van de regeling werd gevraagd zodat er in de eigen bij dragen verschil kan worden ge maakt. Mevrouw Muller hield vol dat dit nog vóór 1 januari uit voerbaar is. Mevrouw Terpstra (WD) noemde dat "veel wind en weinig wol" en "het wekken van valse illusies". Op haar beurt noemde Muller de CDA-WD-motie "slechter dan het regeringsvoorstel" omdat mensen met een hoog inkomen daardoor 1.350 in plaats van 2.700 gulden zullen moeten gaan beta len, terwijl het verschil moet worden opgebracht door "thuis- woners die iemand misschien ja renlang hebben verpleegd". Laurens Jan Brinkhorst heeft besloten terug te keren naar zgn oude liefde: de Europese politiek en de Europese inte gratie. Hg gaat dat wel van een grote afstand bevorde ren. Hg vertrekt naar Japan om daar hoofd van de EG- vertegenwoordiging te wor den. „Voor de mensen hier zal ik in Tokio waarschijnlijk als een mannetje op de maan lijken, maar ik kom nog wel eens terug". Met het vertrek van Brinkhorst verdwijnt de derde routinier binnen een jaar uit de Haagse politiek. Eerder al stapten Hans Wiegel en Dries van Agt op, terwijl ook Jan Terlouw zeer waarschgnlijk binnen kort zal vertrekken. Verder verwacht niemand dat Joop den Uyl het de volle vier jaar van een parlementaire perio de vol zal houden. Opmerkelijk is dat bijna al deze politici nog relatief jong zijn. Den Uyl (63 jaar) vormt een uitzondering, maar Wiegel (41 jaar). Van Agt (51 jaar), Brinkhorst (45 jaar) en Ter louw (50 jaar) vertrekken op een leeftgd waarop in vroe ger jaren de politici net be gonnen mee te tellen. Brinkhorst heeft een verkla ring voor deze samenloop van omstandigheden: „Ik denk dat de frustraties in het kunnen besturen van proces sen groter is geworden. De onmacht van de politiek als geheel is groter. Daardoor neemt het beïnvloeden van processen vanuit het parle ment relatief af. Dat heeft ge volgen voor de perspectieven van waaruit politici die be stuurlijke belangstelling heb ben, kunnen opereren". Hij betreurt het afscheid van de ervaren rotten niet „Er komt een nieuwe generatie voor de tachtiger jaren, die ook voor door Gijs Korevaar een deel niet meer de keuzes kan ontwijken, wat een aan tal politici in de zeventigerja ren wel hebben gedaan. Ik denk dat de politiek harder en ongemakkelijker zal wor den, omdat men die werkelij ke beslissingen zal moeten nemen. Als men dat niet doet, dan zal het hele vertrou wen in het sturende vermo gen van de politiek alleen maar verdér teruglopen". Tweede man De huidige fractieleider is ei- genlgk de laatste jaren in D'66 meestentijds de tweede man geweest. Fractieleider was hij ten tijde van het kabi net Van Agt II van CDA, PvdA en D'66. Maar Jan Ter louw bleef de politiek leider. „Ik heb mg altijd de parle mentaire leider van D'66 ge noemd, omdat ik een reserve heb tegen het politiek leider schap. Ik heb nooit dingen geambieerd die buiten mijn persoonlijke lijn van de bui tenlandse politiek lagen al leen maar omdat zij bepaalde schgn of glone hadden" Het vertrek naar het land van de rijzende zon heeft niets te maken met de slechte om standigheden waarin D'66 verkeert, zegt Brinkhorst. „Het is een persoonlijke keu ze die uit het verleden voort vloeit. In 1976, na het aftre den als staatssecretaris voor Europese aangelegenheden, ben ik in de Tweede Kamer gaan zitten en heb daarmee voor de parlementaire lijn ge kozen". Tempo Brinkhorst geeft toe dat zijn vertrek wel erg kort na de Ka merverkiezingen komt, waar hij toch als derde op de D'66- lijst stond. „Ik had misschien wel iets langer in de Kamer willen zitten, maar Europa heeft zijn eigen tempo. Voor Nederlanders in internatio nale organen en ook nog in geprofileerde posities is maar een beperkt aantal functies beschikbaar. Je kunt dus niet. als je een aantal malen zo'n functie hebt afgeslagen, daarmee doorgaan". Binnen D'66 zullen de gevolgen van het terugtreden van het tweehoofdige leiderschap van de partg dezelfde zijn als elders in het Haagse wereldje doorgaans het geval is Nieu we gezichten, nieuwe idea len. „De jonge Turken stormen al tijd aan wanneer een genera tie bezig is te verdwgnen Voor de koers van de partg zal het mets wezenlgks bete kenen, mits men eraan vast houdt dat tgdens de huidige economische crisis een partg als de onze niet mag vluchten in vaagheden en keuzes ont lopen. Ik geloof dat de partg zich bewust moet blijven dat we geen getuigenis partg mo gen worden". „Ik ben ervan overtuigd dat we van een CDA-WD-kabinet voor D'66 nu geen boodschap kunnen verwachten. Maar ik ben er ook van overtuigd dat een politiek van confrontatie met de regering zinloos is. We moeten kritiseren waar nodig en steunen waar wenselijk". Brinkhorst: persoonlijke keu- Traditie Brinkhorst heeft een lange Eu ropese traditie achter de rug. Eerst directeur van het Euro pa-instituut van de Leidse universiteit, daarna hoogle raar Europees recht in Gro ningen en vervolgens staats secretaris Europese aangele genheden in het kabinet Den Uyl. Ook tgdens zgn kamer lidmaatschap werd hg niet moe te herhalen dat Neder land geen eilandje is en zich moet richten op internationa le samenwerking „Het belang dat Nederland bij de EG heeft, is onvergelgke- lgk veel groter dan de nade len. Daarom moeten wg in EG-verband proberen de pro cessen die haar versterken, te bevorderen. In het steeds sterker wordende krachten veld buiten Europa overeind blijven, betekent bouwen aan een meer gemeenschappelijk Europa" In de handelsrelatie Europa-Ja- pan is het oude werelddeel teveel in het defensief en te nationalistisch, meent de kersverse diplomaat Brink horst. „Als wg werkelijk de Japanners met een gezamen lijke politiek zouden confron teren en tegelgkertgd daar mee druk zouden uitoefenen om toegang te krijgen tot de Japanse markt, dan zouden we veel sterker staan dan het ieder-voor-zich-spelletje. Mijn taak zal zgn het aandra gen van heel kleine bouw steentjes". AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse recherche heeft bg haar onderzoek naar de brand gisteren in het kraakpand De Groote Keijser een aantal brand bommen op de zolderverdieping aangetroffen. Dit heeft een poli tiewoordvoerder vanochtend meegedeeld. Verder is geconsta teerd, dat men in het pand bezig is geweest brandbommen te ver vaardigen. zei hg. Getuigen verklaarden gisteravond, dat er, voordat de brand uitbrak, een voorwerp op de eerste etage naar binnen was gegooid. Op die etage is een brandhaard aangc troffen. De recherche vermoedt echter, dat er nog meer brand haarden in het pand waren. Het kraakpand werd door de brand beschadigd. Er vielen geen ge wonden. Volgens een van de kra kers zijn er de laatste tijd meer malen bedreigingen geuit om het pand in brand te steken Volgens de politie zgn de voorzgde en nagenoeg de hele zolderver dieping uitgebrand Over de om vang van de schade is niets be kend. De politie hield vannacht bg de Groote Keyscr een oogje in het zeil. samenleving ten opzichte van et nische minderheden, ons geloof en vertrouwen in de rechtsstaat die weerbaar is tegen rascisme en fascisme, dit alles wordt nu tot een illusie gemaakt", aldus de verklaring. De gevangen be schouwen zichzelf als politieke gevangenen. Na het voorlezen van deze verkla ring vertrok de stoet met demon stranten richting gerechtsge bouw. Daar aangekomen bleef het aanvankelijk heel rustig. Maar dat was uiterlijke schijn, want de spanning tussen de de monstranten en een handjevol ME'ers die voor het gerechtsge bouw stond opgesteld, was voel baar aanwezig. Een kwartier ongeveer bleven bei de groeperingen elkaar vrij onbe weeglijk aanstaren. Toen, schijn baar zonder enig direct aanwijs bare reden, vlogen plotseling van diverse kanten gelijktijdig dikke bakstenen in de richting van ME'ers en de ramen van het ge rechtsgebouw. De ME'ers vluchtten de rechtbank in, de ra men gingen aan diggelen. Voor veel demonstranten het sein om ook tegels en stenen uit de straat te sjorren en richting rechtbank te smijten. Tussen ME en demonstranten kwam het overigens nauwelijks tot een confrontatie. Als de ME- linie één pas voorwaarts deed, vluchtte de stenengooiende meute alle kanten op. „Een kat- en-muis-spel", aldus de politie. Om half zeven trok de ME zich terug, waarna in de vroege avond de rust in Assen terugkeerde. Tranen van woede in rechtszaal ASSEN (GPD/ANP) - Tranen van woede en luide kreten als "fascisten", "rascisten" en "politiestaat" gistermiddag in de Asser rechtszaal nadat rechtbankvoorzitter mr. J.R. Meijeringh het vonnis had voorgelezen in de zaak tegen acht van de tien Zuidmolukkers die werden verdacht van een poging tot moord op twee Asser politieagenten. Op 11 juni van dit jaar werden de agenten in hun auto op de Europaweg in Assen bescho ten. De rechtbank veroordeelde zes van de acht tot drie jaar gevange nisstraf, twee werden vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. De officier van justitie eiste tegen alle acht twee weken geleden zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank wees nietigverklaring van de dagvaardigingen, zoals door de verdediging was bepleit van de hand. Ook het niet ontvankelijk zijn van het openbaar ministerie, dat volgens de verdediging in strijd zou hebben gehandeld met het beginsel van een goede procesvoering, werd afgewezen. Gedeeltelijk werd het verweer aanvaard wat betreft onrechtmatig verkre gen bewijs, dat door de politie zou zijn afgedwongen. U zag het gisteren op TV! Doe mee! En win één van deze fantastische prijzen: f. 100.000,- f. 75.000,- f. 50.000,- en verder nog: 5 VOLVO personenauto's (340 winner), 25 PHILIPS videorecorders, NECKERMANN en NRV HOLIDAY vakantie reizen voor het hele gezin, etc. etc. Drie Oost- Europeanen verscholen zich in trein SCHIEDAM (ANP) - De poli tie van Schiedam heeft gis termorgen op het station van die plaats drie Oost-Europea nen aangehouden, die zich hadden verscholen in de ruimte tussen het plafond en het dak van een rijtuig van de Nord-West Express, de boot trein van Warschau naar Hoek van Holland/Harwich. De drie, twee Roemenen en een Pool die in leeftijd vane ren van 22 tot 27 jaar, be schikken niet over geldige verblijfspapieren. Volgens de politie in Schie dam, die geen bijzonderhe den wilde verstrekken over deze zaak, hebben de drie el kaar in Hamburg leren ken nen en zijn in die plaats in de trein gestapt. De drie kwamen gistermorgen tot verbazing van treinperso neel en passagiers tussen Utrecht en Gouda te voor schijn uit een luik op het bal kon, dat toegang geeft tot een ruimte onder het dak. waar elektriciteitsleidingen en der gelijke zitten. Er zijn 2 soorten loten: een enkel lot van f. 10 - en een dubbel lot mèt een gratis gezinslot van f. 20.-. U kunt loten kopen bij de Bondsspaarbank, de Nuts- S spaarbank, de Centrum- bank, de Centrale Volks bank en de Spaarbank Limburg. U kunt ze ook bestellen door storting of overschrijving op postgiro 226622 of bankgiro 70 70 70.422, t.n.v. Stichting Servaas te Maastricht Uitslag: Op 21 januari 1983. door notaris J H. L. Kerckhoffs, tijdens een KRO-TV uitzending vanuit de Eurohal te Maastricht ASSEN (GPD) - Na de veroordeling tot driejaar gevange nisstraf van zes Zuidmolukkers uit Assen wegens een schietpartij op een Asser politiewagen is het in de Drent se hoofdstad gistermiddag tot een korte maar heftige ge weldsuitbarsting gekomen. Van het gerechtshof werden 40 ruiten ingegooid en van het Asser politiebureau ne gen. Ook enkele ramen van Asser middenstanders moes ten het ontgelden. De politie verrichtte negen arrestaties verricht. Een glascontainer werd leeg gekieperd op de Brink. Voor de aanvang van de zitting van de rechtbank hielden ongeveer 200 demonstranten een optocht door Assen. De helft van de de monstranten bestond uit Moluk se jongeren, de andere helft uit Nederlandse jongeren. Veel de monstranten waren van ver aan gekomen. Bij het bureau van de gemeentepo litie en bij het gebouw van de rechtbank werd luidkeels geroe pen dat 'Assen politiestad' was en dat 'Alle tien Molukkers vrij' moesten komen, 'Nu, vandaag'. Ook werden rotjes afgeschoten. In het zalencentrum Bellevue werd daarna een bijeenkomst ge houden waar diverse sprekers de vrijheid van de tien verdachte Zuidmolukkers eisten. Justitie en politie werd 'de wacht aange zegd'. „Komen ze niet vrg, dan krijg je gedonder. Onherroepe lijk", aldus verklaarde Tjo Hahu- ry namens de jongerenorganisa tie 'Pamuda 20 mai'. Politieke gevangenen De advocaten waren er snel en zg deelden officieel het nieuws van de drie jaar gevangenisstraf mee. Eén van de aanwezigen las een verklaring voor van de gearres teerden. „Ons geloof en vertrou wen in gelijkheid van de wetten, ons geloof en vertrouwen in de Moord opgelost DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft de dubbele moord- daak in de Joubertstraat van vorige week dinsdag ontrafeld. Een 26-jarige en een 37-jarige man. beiden uit Den Haag, zijn aangehouden op verdenking van moord c.q. doodslag. Aanleiding voor de steek- en schietpartij is een heroïnehan del geweest. Twee mannen kwa men daarbij om het leven. WEERRAPPORTEN Amsterdam half bew. 15 9 5 De Bilt onbewolkt 16 10 06 Deelen onbewolkt 16 10 0 Eelde licht bew. 14 10 4 Eindhoven onbewolkt 17 8 01 Den Helder 13 10 8 Rotterdam licht bew. 14 10 08 Twente onbewolkt 16 9 0 Vlissingen 14 12 05 Zd. Limburg onbewolkt 18 y 0 Aberdeen 11 4 0 Athene onbewolkt 23 14 0 Barcelona 22 16 32 onbewolkt 16 7 0 Bordeaux 23 12 0 onbewolkt 17 10 0 Frankfort geheel bew. 11 9 0 Genève 11 8 01 Helsinki geheel bew. 6 3 02 Innsbruck onbewolkt 20 5 0 Klagenfurt 18 5 0 Kopenhagen 13 10 3 Lissabon motregen 20 12 Locarno 16 9 0 Londen 12 10 22 Luxemburg 10 6 0 Madrid 20 10 0 Malaga half bew. 19 12 0 Mallorca 23 15 76 Malta 23 19 12 München 19 4 0 21 18 06 Oslo 12 -1 Parijs half bew. 19 12 0 24 15 1 Split onbewolkt 0 0 Stockholm 11 0 geheel bew. 11 9 01 0 Istanbul onbewolkt 16 7 0 Las Palmas licht bew. 24 18 0 Tel-Aviv licht bew. 26 0 0 Tunis half bew 24 16 13 Patricia Ford mag blijven AMSTERDAM (ANP) - Patricia Ford, de echtgenote van de Bnt Alan R. die in augustus dit jaar een Amsterdamse politieman doodschoot, heeft het kort ge ding gewonnen dat zij tegen de Staat der Nederlanden had aan gespannen Dit betekent dat zg in Nederland mag blijven zolang er nog niet is beslist over het door haar ingediende verzoek om een verblijfsvergunning, al dus het vonnis van de vice-presi- dent van de rechtbank in Am sterdam, mr R C. Gisolf De verblijfsvergunning werd Patri cia Ford in eerste instantie ge weigerd. maar zij ging hiertegen in beroep. Ondanks die lopende procedure echter wilde Neder land de vrouw uitwijzen. Dit om dat zg niet aan de maatstaven van het vreemdelingenbeleid zou voldoen en bovendien een gevaar voor de openbare orde zou zijn. Nü direkt een lot kopen! en bovendien nog 3000 massief zilveren hangers net keurmerk), mèt ketting, ca. f.85.-!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7