Onbegonnen Werft J Vroede vaderen in de greep van het sarcasme Man verdacht van brandstichting café Lezers schrijven -C Leiden VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 Ooit waren documenten die door het college van Burge meester en Wethouders wer den afgescheiden de deftig heid en correctheid zelve. Geen stijlbloempje fleurde er in op en sarcasme was hele maal uit den boze. Onze vroede vaderen (moede ren waren er nog niet) kén den hun plicht. Maar wat lees ik nu in de aan biedingsbrief bij de begro ting 1983, toch getekend door beheerste lieden als burge meester Goekoop en ge meentesecretaris Lodder? Dit: "Gevreesd moet worden, dat wanneer tot nog een be zuinigingsronde (in het taak veld cultuur) moet worden overgegaan, het aantal schouwburgvoorstellingen zou afnemen tot één per jaar (waarvoor de leden van de Raad dan uiteraard jaarlijks een uitnodiging zullen ont vangen)". De lólbroeken, de cynici. Voor die ene voorstelling per jaar willen ze dan nog een uit nodiging hebben ook, in plaats van (ter wille van de bezuiniging) zélf een rondje toneel weg te geven onder re gie van de dan in zijn vrije tijd zwemmende Schouw burg-directeur Van Dam. Het is stuitend. "There is something rotten in the state of Leiden", zei Sha kespeare in zijn gloriejaren, als ik mij niet vergis. De heer Goekoop moet zich dat nog uit zijn gymnasiumtijd herin- Het üjkt weer een wat frivole zin van B. en W maar er zit nog iets meer achter. Een jaar geleden, ook bij de be grotingsbehandeling, ver weet het CDA-raadslid Wim Bleijie het college dat de voorgestelde bezuinigingen niet veel te betekenen had den. Hij gebruikte toen de term "potloden en gum metjes". Daar is nogal wat be roering over geweest. Bleijie zou uit de manier waar op B. en W. er thans over schrijven kunnen distilleren dat ze hem met terugwerken- directie Burgerzaken van de gemeente Leiden, schrijft mij een brief waarin hij mij vraagt er op toe te zien dat de krant de namen van straten gebruikt zoals deze op de straatnaambordjes voorko- Hij voegt er ean knipsel uit het Leidsch Dagblad bij dat gaat over de afsluiting van de Valk brug. Daarin wordt ge sproken over de Haarlem mertrekvaart en de Schut- tersveldweg. In de kantlijn van dat knipsel staat geschre- Leidse kroniek door Ruud Paauw Schaap. En wat schrijven die? "Schuttersveldweg" en "Haar lemmertrekvaart". Daarmee praat ik de oryuist- heid in de krant niet goed, hoor. Maar wel is duidelijk dat het waarnemend hoofd Burgerzaken met zijn missie héél dicht bij huis moet be ginnen. En dan nog eens wat, M. Schaap. Als u dan toch zo op correcte naamgeving staat, waarom schrijft u dan in uw brief tot twee keer toe mijn naam verkeerd? Gummetjes Uit diezelfde aanbiedingsbrief bij de begroting nog een cu rieuze passage over bezuini gingen die én het aanzien van de stad én de werkgelegen heid zullen aantasten: "De effecten hiervan mogen niet gebagatelliseerd worden. Het gaat hier immers niet om het bezuinigen op potloden en gummetjes". de kracht gelijk geven. Pas nu reikt men in eigen ogen immers vérder dan besparin gen op schrijfingrediênten.... Café De PvdA-er Hans van Dam is nauwelijks wethouder af of hij begint al woeste taal uit te slaan. Het club- en buurthuis werk kan nog gemakkelijk verder inkrimpen, zo meent hij, want "sommige buurt huizen zijn niet meer dan een soort gesubsidieerd café". Ik laat even in het midden óf dat zo is. Wat me wel verbaast is dat socialisten die ooit in de voorste lijn streden om die buurthuizen tot stand te brengen in de tijd van verso bering ook de eersten zijn om de afbraak ervan ter hand te Straatnamen M. Schaap, waarnemend hoofd LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is vanacht om half twee, nadat hij in het Academisch Zieken huis was behandeld, aangehou den op verdenking van brand stichting. De man werd rond half een liggend aangetroffen op het kruispunt Stationsweg - Morssingel. Hij lag naast z'n bromfiets en bloedde uit zijn neus. De politie dacht aanvankelijk dat hij was aange reden. Korte tijd later kwam er op het po litiebureau een telefonische mel ding binnen dat de man ruzie had gehad met de eigenaar van café Het Centrum aan de Nieuwe Beestenmarkt. De 22-jarige man zou daarna het kozijn van het ca fé met behulp van benzine in brand hebben gestoken. Bezoe kers wisten de beginnende brand te blussen en de brand stichter op de Stationsweg te achterhalen. Deze zou vervol gens in elkaar zijn geslagen. ven: "Haarlemmertrekvaart is water, de straat heet Haar lemmerweg" en achter Schuttersveldweg staan en het woordje De weg heet Haarlemmer weg, zo laat de heer Schaap mij weten. Zelf spreek ik altijd over de Haarlemmertrekvaart. Ik zou bij wijze van spraken niet eens weten waar de Haarlem merweg was. Verder vind ik het verbazend onhandig van de gemeente om de weg bij het Schuttersveld niet als zo danig te duiden. Maar ik ben het met de heer Schaap eens: als die dingen zo heten, moet je ze ook zo noemen. Ik ben eens nagegaan hoe de krant aan het bericht over de afsluiting van de Valk brug is gekomen. Het bleek te berus ten op een schriftelijke mede deling van het gemeentelijk bureau voorlichting, zeg maar de collega's van de heer De zorg van sommige mensen voor hun kip is roerend. Motörhead De Engelse hardrockgroep Mo törhead heeft Leiden een dagje aangedaan en dat is niet ongemerkt aan de stad voorbijgegaan. Zelf wist ik niet van het be staan van dit clubje af, maar toen ik de gelaatstrekken van Philthy, Brian en Lemmy op een foto had bestudeerd, be sefte ik meteen dat deze jon geheren nu niet direct ge schikt waren voor een optre den op de EO-jongerendag. Die hóófden - ik stel me zo voor dat ordentelijke moe ders met opgroeiende doch ters het daar lichtelijk van op de zenuwen krijgen. Bij het fouilleren van het pu bliek dat die avond op de Stadsgehoorzaal afkwam, werden enkele tientallen messen, ijzerstaven en een motorketting gevonden. Poli- tie-voorlichter Graveland, die ik ken als een tamelijk zacht moedig man, vond dat nogal wat, maar volgens de organi sator van het feest stelde het niets voor. Zo zie je weer eens hoe de nor men uiteenlopen. Alles went, vermoedelijk. Als over een paar jaar de Motör- heads ons opnieuw met een bezoek vereren, zal Grave land zijn inzichten en opvat tingen ook wel hebben bijge steld: "Zestig messen dit keer, meneer, dertig kettin gen, tien breekijzers en nog wat kleinigheden, maar geen bommen of pistolen en de Stadsgehoorzaal stóót er nog, dus ach Uhuh In het oktober-nummer van de muziekkrant Oor staat een in terview met de leden van Mo törhead. De kop boven dat stuk luidt: "Animal slaat pa papapa, Lemmy doet blu blu blu en Brian speelt uh uh". Een wereld van onbegrip gaat voor me open. Brian: "Tijdens een concert in Canada zei Lemmy tegen de technicus: draai die knoppen open, ik wil deze mensen pij nigen! En het volk wil het hard hebben, het zijn ver domme masochisten". Lemmy: "Wij zijn zelf geen ma sochisten, nee. Wij zijn een voudige sadisten". Dat is nog eens andere koek dan Patti Page ("How much is that doggie in the win dow"), Perry Como en Jo Stafford, met wie ik ben op gegroeid. Misschien Motörhead, zo lees ik in Oor, (Foto Dirk Ketting) beweegt zich binnen het "heavy metal idioom". Dat schijnt een manier te zijn om elke vorm van muzikali teit zo krachtig mogelijk in elkaar te hengsten. Móeder. Onweerstaanbaar verschijnt voor mijn geestesoog Wim Kan, zoals die jaren geleden "Jazz bij de nozempjes" zong: "Wat zoekt zo'n kind daar toch Waarom komt ze nou niet thuis? Thuis bij de beeldbuis Zo vredig en stil D'r is net een meneer op Die het goeiiiie wil Uren dagen maanden jaren glijden bijna ongezien Tussen hen en tussen ons in En dat zal het dan wel zijn Misschien". Grotten De Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschie denis (NJBG) afdeling Lei den organiseert dinsdag avond een lezing met dia's over grotten en archeologie. Herman W. de Swart, deskun dige op het gebied van de spe leologie (de wetenschap die aan het onderzoek van grot ten ts gewijd), geeft een over zicht van die aspecten, die juist grotten tot belangrijke archeologische vindplaatsen maken. De lezing wordt ge houden in het schoolgebouw van de Louise de Coligny- scholengemeenschap, Kager- straat 7 en begint om acht uur. EHBU De Eerste Leidse EHBO en de Lotus brigade beginnen don derdag 28 oktober weer met een cursus tot opleiding voor het eenheidsdiploma voor Eerste Hulp Bij Ongelukken. De cursus wordt gegeven in de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat en bestaat uit achttien lessen van twee uur. De Lotus groep verleent haar medewerking aan deze cursus. Lotus betekent Lande lijke Opleiding Tot Uitbeel ding van Slachtoffers. Leden van deze groep hebben ge leerd een ongevalssituatie na tuurgetrouw te imiteren, zo dat de cursist vertrouwd kan raken met datgene wat hij la ter in de praktijk kan tegen komen. Voor meer inlichtin gen: secretaris A. Immink, Turkooislaan 98, 2332 RW Leiden^ tel. 763141 of 121439. Nepal middag een lezing met dia's over de reis die ze in 1981 door Nepal maakte, een land dat grotendeels in de Hima laya is gelegen. Ook bracht ze een bezoek aan de grens van Tibet, dat sinds 1951 bij Chi na is ingelijfd. De lezing be gint om twee uur en wordt ge houden in het K&O-gebouw, Oude Vest 45. Paddestoel-excursie De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zondag een paddestoel-excursie in de Leidse Hout. De wandeling begint om tien uur bij het her tenkamp aan de Houtlaan. Zij duurt ongeveer anderhalf uur en staat onder leiding van natuurgidsen. De Ratel Werkgemeenschap De Ratel viert zondagochtend haar 32ste verjaardag. Op deze bijeenkomst in het Leidse Volkshuis wordt aandacht geschonken aan het bij veel leden bekende oord "De Hoor neboeg" te Hilversum. Er is een tentoonstelling ingericht met oude foto's, boekjes en in formatiemateriaal. Ook treedt de muziekgroep 'Schel- vispekel' op, dat een reeks van oude Hollandse liedjes ten gehore brengt. Verder worden er dia's vertoond van de ver- en uitbouw van het Ratelhuis in Ernst. 'Ratel-ac- trice' Neeltje van Oorde scho telt op het toneel een aantal 'Ratelonderwerpen' voor en tot slot is er een loterij. Aan vang: half elf. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege Worden ingekort. Lozingsrecht(3) Ook wij vragen ons af of wethou der Bordewijk zich wel eens be dacht heeft dat er mensen zijn met niet zo van die hoge inko mens, die ten slotte maar een huis hebben gekocht. Niet om dat ze zo graag een huis wilden bezitten, maar als bittere nood zaak om te kunnen wonen. In 1980 werden eerst de huizen in onze buurt (Schuttersveld. Mare- dijk) op een veel te hoog bedrag getaxeerd voor de onroerend- goedbelasting. Nu, in 1982, krij gen we te horen dat we zo nodig lozingsrecht moeten gaan beta len. Samen met E. v.d. Heyden-Schuit en waarschijnlijk vele andere Leidse huiseigenaren voelen we ons bedonderd. We hebben het gevoel dat ons voor de zoveelste maal een poot wordt uitgetrok ken. Thea de Boer Marislaan 31 Paul Ulenbelt Marilslaan 41 Leiden Lozingsrecht(4) De gemeente Leiden gaat bezuini gen. Hoe? Nee, niet by zichzelf; huiseigenaren moeten "lozings recht" gaan betalen. Wethouder Bordewijk zal inmiddels al wel bekomen zijn van de talloze schouderklopjes voor deze onge kende vinding, het riool betref fende. en zich wellicht beraden op toekomstige mogelijkheden om via het slaan van meer geld uit de beurzen van rioolbezitters de gemeentelijke tekorten te dekken. Voortgaand op de thans door deze intelligente wethouder ingesla gen weg (vlak na de verkiezin gen) zou het in het jaar 2000 mo gelijk kunnen zijn dat in de w.c. van huiseigenaren een zogenaan- de "lozings-detektor" verplicht is gesteld. Voor dat apparaatje moet u natuur lijk vastrecht betalen want het hangt daar niet voor niets in die pot. Dit vernuftige elektronische wonderwerkje registreert pre cies wat, hoeveel en hoe vaak er geloosd wordt en met welke bij verschijnselen dat eventueel ge paard gaat Het toestelletje is voorzien van een zendertje dat continu in verbin ding staat met een grote centrale computer ten gemeentehuize waarvan de kosten natuurlijk naar gelang de hoeveelheid kwartaalbehoeften hoofdelijk per huiseigenaar worden omge slagen. Zodra er ergens wordt doorgetrokken flitsen op het gi gantische controlepaneel van de gemeentelijke behoefte-compu ter drie lampjes aan: "wat", "hoe veel" en "hoe". Eens in het kwar taal ontvangt men automatisch een acceptgirokaart in de bus met de totaalkosten der kwar taalbehoeften gespecificeerd naar soort (de zogenaamde "Bor- dewijk-splitsing"). Een voordeel van dit systeem is na tuurlijk dat de gemeente in één klap uit de tekorten is als er on verhoopt een dysenterie-epide- mie uitbreekt... onder huiseige naren wel te verstaan. De lozings-detektor betekent ech ter wel een gevoelige slag voor liefhebbers van hachée, uien, prei en erwtensoep maar mis schien kan deze categorie huisei genaren bij wethouder Borde wijk een verzoek indienen (aan getekend) om voor een lager ta rief in aanmerking te komen, zij het dat daarbij wellicht een attest van de groenteman dient te wor den overlegd. Op die categorie levensgenieters kan de gemeente dan eventueel weer een zogenaamde "flatulen tie-heffing" (in de volksmond: wind-recht) van toepassing bren gen. U begrijpt: voor het milieu dus. En natuurlijk is er tegen die tijd ook een nieuwe commissie in het leven geroepen: B.R.T. (Behoef ten Registratie Team) bestaande uit een slordig dozijn nauw aan economische zaken gelieerde commissieleden die zich maan delijks, onder het genot van im posante vakatie-gelden, buigen over de voortgang der behoeften bij huiseigenaren. Een onzinnig verhaal? Ik hoop het. Om zoiets met droge ogen in de praktijk te brengen moet je, vrees ik, wethouder Bordewijk heten. Jammer dat kiezers altijd vlak na verkiezingen met deze soort idioterie worden gecon fronteerd; aan dergelijke ideeën- makers zit je dan altijd weer vier jaar vast. Bezuinigen? Ja, maar dan daar waar het zinvol is. Overigens ....over discriminatie gespro ken... Ben Apeldoorn Koningstraat 35A C&A (4) Graag wil ik ingaan op de vragen van de "Werkgroep Milieubeheer Leiden", welke blijkbaar werden opgeroepen in de rubriek "Le zers schrijven" in deze courant van 19 oktober jl. door mijn toe doen. Het betrof de inmiddels overbekende verbouwingsplan nen in en aan de panden van C&A waar zij straks hun nieuwe winkel denken te vestigen. Het spijt mij zeer voor de geachte scribent van deze Werkgroep, de heer E. van Meelis, maar on danks zijn colegc-achtige uiteen zetting, heeft hij mij er niet van kunnen overtuigen dat deze ves tiging zoals gepland, een ramp voor de rest van Leiden kan bete kenen. Ook nu oen ik er nog van overtuigd dat het uitermate dom zou zijn van ongeacht welke on dernemer zijn bedrijfsuitkmsten en vergelijkingen zomaar op straat te gooien. Het zijn nu een maal géén spiekbriefjes zoals op school in gebruik, om een mede leerling een goed antwoord te la ten geven. Uit ervaring is trouwens toch al wel gebleken dat een mooie zaak publiek trekt en waarom zouden die dan nog maar alléén bij C&A hun inkopen doen? Volgens zijn opgevoerde verhaal over de me morie van toelichting op de wet Ruimtelijke Ordening is het doel van een goede ruimtelijke orde ning "het coördineren van de verschillende belangen, die bij het gebruik van de grond zijn be trokken, tot een zo harmonisch mogelijk geheel". Dat is mooi ge zegd, maar slaat dit alles niet meer op nieuwbouw in een nieuw opgezet winkelcentrum, dan op reeds aanwezige bran ches? Bij dit letterlijk nemen van het hier gestelde, kwam er niet één schoenwinkel meer bij in het ge bied Donkersteeg/Haarlem roer straat. Op pakweg 100 mtr. zijn er al wel zeker 8 9. Toch blijven zij er. Trouwens ook de opmerking over hoeveel mensen er nü en hoeveel er na de overplaatsing bij C&A zullen werken, slaat ner gens op in deze tijd van dalende koopkracht, tenzij de werkgroep straks door twee dames in een nieuwe broek of jas wil worden geholpen, in plaats van geholpen door één. Terug naar die verbouwing. Hier weet ik mij nog goed van te her inneren dat dit plan al in de voor malige Adviesraad voor de Bin nenstad voor advies in behande ling kwam. Ook toen waren er al die veel stampij maakten over de in hun ogen lelijke zijgevel aan de Ketelboetersteeg. Bij een on derzoek ter plaatse bleek dat men op de rug moest gaan liggen om die gevel te zien, zó breed is die steeg. Om dan óók nog die gevel op zijn aangezicht te tes ten, zullen er, althans dóór, maar weinigen op hun rug gaan liggen, om zo de gevel te keuren. Wat de verdere toelichting betreft op het art. 7 van het besluit op de ruimtelijke ordening, kunnen we deze rustig doorverwijzen naar onze wethouder voor ruimtelijke ordening. Deze heeft al zóveel in- en met de ruimte geordend, dat de gehele ruimte weggeordend is door "zijn" paaltjes. Rest mij in deze nog de aan mij gestelde vraag: "of ik vind dat er voor "klerenzaken" andere regels gel den. Welnu mynheer Meelis, be slist niet. Maar men moet er wel voor oppassen er hier géén "keie rezaken" van te maken door te spelen met andermans belangen en het schaarse geld. Zou men steeds en overal zó werken, dan was winkelbediende spoedig een "uitstervend ras". Ook geheel passende in het ouvroir van de werkgroep is het artikel in het Leidsch Dagblad van 13 oktober 1982 over het plan Roomburg. "Stop het plan Roomburg" roepen zij de lezer toe. Inderdaad een zeer zinnig stuk, indien het onderzoek zou uitwijzen dat het nog waar was ook. Maar verder lezende merkt men al spoedig dat het meer is gericht tegen het bestemmings plan en de wijze waarop het in de procedure is gebracht. Komen we bij de kop: "Rijksweg 11", dan zijn de geplengde tranen al opgedroogd, de zakdoeken op geborgen en de mouwen opge stroopt. Er is ruimte gelaten voor Rijksweg 11 en zo vervolgt het artikel, dat is een traditionele doorn in het oog. Dat is een tradi tionele doorn in het oog van de werkgroep. Een aantasting van de natuur op de voormalige stortplaats, tussen Leiden en Bo degraven. Een ondergraving van het streven om het openbaar ver voer te stimuleren enz. enz. ter wijl het autoverkeer op de Hoge Rijndijk al, uit angst voor de werkgroep, aan het verminderen Nu heb ik niets tegen tradities, vooral wanneer het zoiets als de 3-oktoberviering betreft, maar om nu uit traditie bezwaarschrif ten in te dienen wijst meer op een allergie. Wanneer ik dit alles zo probeer te overzien is er voor my maar één conclusie mogelijk, nl. deze mensen zijn te laat gebo ren, dat had moeten zijn zo rond 1856, toen woonden er in ons land 3.258.227 mensen. De ne ringdoenden bedienden hun klanten met hondekar en krui wagen, men kende noch mode magazijnen, noch andere "kle- renwinkels", kortom: een zólige tijd. Nu met 14 miljoen inwoners wor den er andere eisen gesteld en stel dat men nu wéér met de hon dekar op pad zou gaan, dan gleed men op straat net zo uit als nu op de trottoirs. Zou die milieugroep de honde poep eens als probleem willen onderkennen, zij zouden aller symphatie verkrijgen. Ten slotte hoort dit óók bij het mi lieu. H. van Eek, Hoge Rijndijk 2, Leiden. C A (5) Hoe is het toch in hemelsnaam mo gelijk dat een handvol actievoer ders een groot bouwwerk in de stad jarenlang kunnen ophou den. En dan die argumenten, wat voor last kan men nu hebben van een kledingzaak. Die is schoon en maakt geen lawaai. De Breestraat zou er alleen maar van opfleuren met al die sombe re gebouwen. Het schijnt die he ren ook niet te interesseren dat er een mooi stuk bouwnijverheid tegengehouden wordt, en dat in deze tijd! Het is gewoon het be drijfsleven lekker dwars zitten. Een nare. zaak, zo krijgt Leiden een slechte naam, alleen de rand gemeenten varen er wel by. Maak van Leiden een levende en bruisende stad. W. Noppe Maasstraat 37 Leiden Stevenshof De bouw van de Stevenshofpolder groeit gestaag en langzaam ver anderen de groene weilanden in een zandvlakte. Al heel wat jaartjes loop ik dage lijks met mijn honden door de polder en heb de seizoenen zien gaan en komen, de vele slootjes met hun planten en bloemen wa ren uniek. Vorig jaar stond er in de krant dat de politie in actie was gekomen, omdat er mensen waren die in hun tuinvijvers zwanebloemen (beschermd) hadden, de sloten stonden er hier vol mee. Wat is alles betrekkelijk, nu zijn de bulldozers er door gegaan en is er niets meer van over. Een oud huis werd in het voorjaar afgebroken en met verbazing heb ik staan kijken wat er ging groeien op de puinhoop. In een paar maanden was alles begroeid met een weelde aan bloemen, bernagie, chicozei, bitter zoet e.v.a. Actievoeren is tegenwoordig mo de, ook tegen de bouw van de Stevenshofjespolder, maar we zijn met velen en elk gezin heeft recht op een woning. Alleen de sloop van de Kings farm blijf ik betreuren. Het is herfst in de Stevenshofpol- I der. Mevr. Schouten Rijndijk 220 Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4