Klachten over spaanplaatgas Steeds r Fracties aarzelen over invoering lozingsrecht Leidenaar eist toewijzing woning in Pancras-Oost Voor verf, behang engoederaad. Daniel Sahuleka op vierde Pasar Gambir In nieuwbouwwoningen Leiden-Noord De Pelikaan Sen riet fcclmnd ±l(t<hlee/<i VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 Ook Vanessa en Guys n DoUs LEIDEN - Voor de vierde maal wordt eind volgende week in de Groenoordhallen de Pasar Gam bir gehouden. De organisatoren noemen het "een wervelend oos ters feest dat naar schatting tus sen de 15.000 en 20.000 mensen zal trekken". De Pasar Gambir is een echte Pasar Malam (avond- markt in Indonesië) die genoemd is naar de grootste in Indonesië, namelijk die in Djakarta in de wijk Gambir. Zaterdagavond 30 oktober - de tweede dag van de in totaal drie dagen durende Pasar Gambir - treedt de Zuidmolukse muzikant Daniel Sahuleka op. Sahuleka werd onlangs met een Edison on derscheiden voor zyn album Sunbeam. Behalve Sahuleka zal zaterdag nog meer aandacht wor den besteed aan de Molukse cul tuur met vertoning van originele kleding zoals die wordt gedragen voor kerkgang en bij bruiloften en feesten. De groep Boenga Toedjoeng verzorgt het geheel. Vrijdagavond is de zangeres Van essa van de partij, zij wordt dan vooraf gegaan door Rudy van Daim and his Raindrops. De er varing heeft geleerd dat zondags vooral kinderen meegaan en de organisatie speelt daar ook op in. Van een tot drie uur treedt daar om de zangeres Sandy op met haar kinderparty. Aan het eind van de middag is het Friese duo Maywood te zien en zondag avond als grote klapper de En gelse formatie Guys 'n Dolls. Pasar Gambir is echter niet alleen optredens van popgroepen. Het is ook een kans om eens echt oosters te eten. Tien echte Indo nesische restaurants staan daar voor in de Groenoordhallen op gesteld. Naast het Molukse op treden zijn er meer modeshows, elke dag in elk geval één. Ten slotte is er ook de nodige kunst nijverheid te zien. Zeer speciaal zijn daarbij de padi-schilderijen. Indonesische landschappen aan gebracht op zwart fluweel met schilfers van de Padi (rijst) hal men. De Pasar Gambir is vrijdag avond 29 oktober open van zes tot twaalf uur. Zaterdag van twaalf tot twaalf uur en zondag van twaalf tot tien uur. Wethouder: er is geen goed alternatief Daniel Sahuleka LEIDEN - De vraag of het lozings recht in Leiden wordt ingevoerd is gisteravond nog niet beant woord. De leden van de raads commissie voor financiën stel den zich over het algemeen te rughoudend op. Wethouder Bor dewij k werd bestookt met vra gen en suggesties, maar vooral met voorlopige standpunten. WD-woordvoerder Van der Nat kondigde aan dat zijn fractie bin nenkort een aantal schriftelijke vragen over de onroerend goed- belasting en het lozingsrecht zal indienen. De WD wacht voorlo pig het door het college toege zegde onderzoek af. "Wij staan er open tegenover en het is niet uitgesloten dat we overtuigd kunnen worden, maar ons enthousiasme is ongeveer nul", aldus Van der Nat. Hij vroeg zich af of het niet beter is om de onroerend goed belasting ook voor huiseigenaren trend matig te verhogen. Onder trendmatig verstond Van der Nat met de door het rijk ma ximaal toegestane tariefsverho ging van 4.5 procent, maar eerder een verhoging van vier procent. De wettelijke limiet in de op brengst van de belasting is geba seerd op een schatting. "Het is geen vast gegeven", aldus Van der Nat en hij pleitte ervoor om niet helemaal op zeker te spelen, maar een zeker risico te nemen. De WD-fractie zou hel al toejui chen wanneer de invoering van een lozingsrecht een jaar kan worden uitgesteld. Tilburg LEIDEN - De bewoners van een complex van 92 nieuwbouwwoningen in Leiden-noord hebben te kampen met een te hoge concentratie formaldehydegas (het zogenaamde spaanplaatgas) in hun woningen. ADVERTENTIE KINDERBOEKENWEEK JOOST ROELOFSZ gouden penseel-winnaar 1982 signeert zijn nieuwe boek ABC, ga je mee en Voor en achter zaterdag 23 oktober van 14.00-16.00 uur bi| Boekhandel De Kier Nieuwe Rijn 45 Leiden MEUIENHOFF AMSTERDAM NANIE KUIPER winnares Gouden Griffel 1982 signeert haar nieuwe boek DE EEND OP DE POT Zaterdag 23 oktober van 14.00-16.00 uur bij Boekhandel De Kier Winkelhof Leiderdorp Uitgever Leopold Verscheidene bewoners hebben last van hoofdpijn, keelpijn, be nauwdheid, diaree en huiduit slag. Deze symptomen zouden duidelijk verband houden met een te hoge concentratie 'spaan plaatgas' in de huizen. De Leidse Woningstichting (LWS), die de woningen beheert, heeft, naar aanleiding van de klachten, me tingen laten verrichten door de Keuringsdienst van Waren uit Haarlem. Uit die metingen blijkt dat de concentratie formaldehy degas in sommige slaapkamers het maximaal toelaatbare over schrijdt. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne zegt dat maximaal 120 microgram per ku bieke meter lucht toelaatbaar is. In sommige woningen werden op zolder waarden gemeten van 380 microgram 'spaanplaatgas' per kubieke meter lucht. Het ac tiecomité van bewoners, dat is opgericht, zegt geschrokken te zijn van de uitslagen van deze metingen. Twijfel De bewoners van de 92 woningen hebben bovendien hun twijfels over de nauwkeurigheid van het onderzoek door de keurings dienst. Er zou zijn gemeten bij een temperatuur van 20 tzraden celcius. Wanneer de temperatuur stijgt wordt echter ook de con centratie spaanplaatgas in de wo ningen hoger. De bewoners wij zen er op dat de temperatuur op de zolders 's zomers tot ver bo ven de twintig graden celcius stijgt. Het actiecomité eist van de LWS een nauwkeurig onderzoek uitgevoerd door TNO te Delft. Er zouden drie mogelijkheden zijn om de problemen te verhelpen. - Het spaanplaat schilderen met speciale verf die goed afdicht, zo dat er minder gas door het verf komt. - Het spaanplaat beplakken met een dikke soort aluminiumfolie. De randen moeten dan dichtge- kit worden en het geheel betim merd met gipsplaten. - Het spaanplaat in de daken ge heel vervangen door een ander materiaal. De meningen over de verschillen de methoden lopen nogal uiteen. Mede omdat niet duidelijk is hoe schadelijk formaldehydegas voor de gezondheid is op langere termijn. Volgens de Keurings dienst van Waren is de concen tratie 'spaanplaatgas' in de wo ningen te verlagen door de pla ten te beschilderen. Recente on derzoeken wijzen echter uit dat schilderen niets helpt, meent het het actiecomité. De concentratie zou hooguit enkele maanden iets omlaag gebracht worden. "Expe rimenten in een wijk in Haarlem zijn duidelijk genoeg geweest. Men is daar uiteindelijk overge gaan tot vervanging van het spaanplaat", aldus het actiecomi té. Buurtvergadering Volgens een woordvoerder van de Leidse Woningstichting wordt met de bewoners overlegd wat de beste oplossing is voor de pro blemen. Het actiecomité eist van de LWS dat, onafhankelijk van de uitslag van een nieuw onder zoek, alle spaanplaat uit de 92 woningen verwijderd wordt. De bewoners vinden dat de proble men inmiddels zo groot zijn dat het hoog tijd wordt dat actie wordt ondernomen. Op donder dag 28 oktober is er een buurt vergadering in buurthuis 't Spoortje, aan de Bernhardkade, waarin bewoners een definitief standpunt zullen innemen over deze kwestie. CDA-raadslid Kranenburg opper de dat er in andere gemeenten lo zingsrecht wordt geheven, die wel de zwaarste lasten op de sterkste schouders leggen. Met name de gemeente Tilburg heeft een lozingsrecht gebaseerd op het aantal vierkante meters be bouwd oppervlak. Wethouder Bordewijk veegde deze suggestie echter van tafel. De Til- burgse heffing dateert van 1975. Het college betwijfelt of een der gelijke heffing nu nog door het ministerie zou worden goedge keurd Bovendien vergt het systeem vol gens Bordewijk een veelvoud aan administratie, waardoor de kosten in geen verhouding zou den staan tot de opbrengst. Het invoeren van een lozingsrecht naar grootte van het onroerend goed zou ook zeer tijdrovend zijn. Alle 37.000 panden in Lei den zouden eerst moeten worden opgemeten. Bordewijk kwam daarom tot de conclusie dat er voor de invoe ring van een lozingsrecht met een vast bedrag per woning geen goede alternatieven zijn. "De eni ge andere mogelijkheden zijn: Meer bezuinigen of het aandeel van de huurders extra verho gen", aldus Bordewijk. Zijn partijgenote Snelders wees deze alternatieven van de hand. "Het is een buitengewoon verve lende consequentie dat eigena ren van goedkope woningen ex tra worden belast, maar er zijn geen betere mogelijkheden. Het was een moeilijke keuze, waar over we in de fractie lang hebben gesproken". Huurders Raadslid Witteveen (D'66) voelde er wel voor om de huurders extra (meer dan trendmatig) te belas ten. Volgens hem zouden de huurders toch uiteindelijk de re kening betalen en dan kun je maar beter dure woningen het zwaarst belasten, vond Witte veen. Ook hij verkondigde een persoonlijk standpunt. De fractie van D'66 moet er zich nog over uitspreken. De PSP deed de suggestie om de mogelijkheden van een baatbe lasting te onderzoeken. Raadslid Van der Putten merkte verder op dat het voorzieningenniveau uit gangspunt zou moeten zijn van het financieel beleid en niet het tekort op de begroting. De SP liet duidelgk een eigen ge luid horen. "De gewone mensen worden de dupe", aldus raadslid Vergeer en hij wees alle lasten verzwaringen van de hand. De al tematieven die hu aanbood, hal venng van de wethouders salaris sen en besparing op kopieerkos ten, maakten weinig indruk op PvdA-wethouder Bordewijk. die niettemin opmerkte "de bijdrage van de heer Vergeer beslist niet te willen missen". Eis: laat Aiie S. vrij LEIDEN - Op het ministerie van justitie is gistene een petitie aan geboden waarin de onmiddellij ke vrijlating wordt geéist van Ane S. die op het Leidse politie bureau in voorlopige hechtenis wordt gehouden. De petitie werd aangeboden door Man '79, de vereniging die zich inzet voor hervorming van echtscheidings- regels. S. is een gescheiden vader die eind april van dit jaar zijn tweejarige dochter uit Dordrecht bij de moeder weghaalde. Vol gens hem werd het kind ver waarloosd. Kort geding tegen Ons Doel LEIDEN/DEN HAAG - Woning bouwvereniging Ons Doel moet een woning in het Van Wijk/Zaal bergcomplex verhuren aan de woningzoekende Marnix Bon- gers. Dat eiste de advocaat van laatstgenoemde, mr. L. Spren- ger, deze week in een kort geding voor de Haagse rechtbank. Bongers woont al ruim tien jaar in de wijk Pancras-oost en is al ruim vijfjaar bij de gemeente in geschreven als woningzoekende. Hij werd in april van dit jaar door de gemeente voorgedragen aan Ons Doel als gegadigde voor een van de woningen. Er vond overleg plaats tussen de woningbouwvereniging en de woningzoekende, onder meer over de keuze van de precieze woning. Eind augustus wees het bestuur van Ons Doel Bongers echter af als huurder. Volgens Bongers was de beslissing van het bestuur vooral gebaseerd op zijn crimineel verleden (Bon gers gebruikte vroeger drugs) en het feit dat hij in een kraakpand woont. In een gesprek met het bestuur, vo rige maand, zou dit nog eens zijn bevestigd. Advocaat Sprenger noemde de handelwijze van Ons Doel een onrechtmatige daad. Volgens de advocaat zijn er door de woningbouwvereniging ver wachtingen gewekt. Bovendien, meende Sprenger, is Ons Doel niet zomaar een particulier, vrij om met wie dan ook een contract aan te gaan. maar een particulier met een publieke taak op het ge bied van de volkshuisvesting. Sprenger wees ook op de doelstel lingen van Ons Doel. Een daar van is een sociaal toewijzingsbe leid. De advocaat verweet het be stuur dat het beleid niet op schrift staat of althans niet open baar is. Mr. Teekens weersprak namens de woningbouwvereniging dat er sprake zou zijn van weigering op grond van Bongers' crimineel verleden, of dat het bewonen van ADVERTENTIE Pelikaanstraat 27, Leiden. Tel.: 071-125813. Hij beklemtoonde de contractsvrij heid en verklaarde dat niemand rechten kan ontlenen aan de voorbereidende fase van de wo ningtoewijzing. Teekens wees er verder op dat de weigering een driekamerwoning op de begane grond betrof met een exclusieve maandhuur van 508 gulden, ter wijl Bongers een woning in de Surinamestraat kon krijgen. Inkomen Deze vierkamerwoning, ook in be heer bij Ons Doel, kost maande lijks slechts 229 gulden. Dat zou volgens Teekens beter passen bij het (lage) inkomen van Bongers De weigering van een woning in het Van Wijk/Zaal bergcomplex zou verder gebaseerd zijn op het feit dat voor een woning op de begane grond altijd een medi sche urgentie is vereist. Ook de gerapporteerde "lage kwa liteit van bewoning" van zijn hui dige onderkomen en zijn "maat schappelijk functioneren" zou den een rol hebben gespeeld in de beslissing van het bestuur. Het aanbod van de woning in de Surinamestraat kwam tijdens de rechtszitting als een verrassing. Bongers wees het resoluut van de hand. Hij wilde als bewoner van de binnenstadswijk Pancras- oost niet weg uit zijn wijk, hele maal naar de Surinamestraat. Bovendien is het een flatwoning en "juist omdat ik dat niet wilde heb ik jaren extra op de gemeen telijke wachtlijst gestaan", aldus Bongers. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Doordrukker (1) Behalve film stad ('Het Holly wood van Nederland') begint Leiden nu ook een echte lite raire stad te worden. Er heb ben zich in de loop der jaren gerenomeerde schrijvers bin nen de stadswallen gevestigd ('t Hart, Biesheuvel) en sinds kort is een echte literaire uit gever naar Leiden verhuisd. Te weten Peter van der Vel den, die in de uitgeverswe reld als de 'angry young man' bekend staat. Deze voormalige dameskapper ('t kan verkeren) heeft in een paar jaar tijd een fonds uit de grond gestampt met schrij vers als Heere Heeresma en Eelke de Jong. Volgens 'insi ders' best een goed lopend fonds maar Van der Velden maakte één grote fout: heel ambitieus bracht hij vorig jaar 78 werkjes uit. Veel van die titels waren 'gewaagde' uitgaven waar in het gunstig ste geval pas na een paar jaar wat op wordt verdiend. Van daar dat Van der Velden in de financiële problemen raakte ondanks dat zijn fonds tot de top tien op literair gebied wordt gerekend. Leidenaar Hans van Brussel, zelf een beetje een 'angry young man' op ondernemers- gebied. heeft zich het lot van zijn geestverwant aangetrok ken en hem naar Leiden ge haald. Van Brussel is eige naar van de drukkerij, recla mebureau en uitgeverij Bat teljee Se Terpstra. Het is de bedoeling dat Peter van der Velden in dit bedrijf opgaat. Van der Velden heefl uitstel van betaling gekregen en wanneer hij samen met Van Brussel en de Amsterdamse curator mevrouw meester Marianne van Coeverden or de op zaken heeft gesteld dan kan hij met een schone lei bg Batteljee Se Terpstra begin- Doordrukker (2) Het is al weer ruim een jaar ge leden dat Hans van Brussel directeur werd van Batteljee Se Terpstra. Dit bijna hon derd jaar oude bedrijf was na het faillissement in handen gekomen van een drietal be leggers uit Monte Carlo on der wie de Hagenaar A. van Rooijen. In de paar maanden dat Van Brussel directeur was onder 'buitenlands be- De nieuwste versie van Batteljee Terpstra, oftewel het duo Peter v Brussel: gevoelsmatig één-tweetje der Velden fltnJcs) en Hans v wind' zegt hij er "behoorlijk met de pet naar te hebben ge gooid". Hij heeft zijn direc teurschap gebruikt om geld bijeen te schrapen zodat hij de drukkerij zelf kon kopen Dat lukte. Vóór het faillissement waren er bij Batteljee Se Terpstra twin tig werknemers in dienst die voor een bruto omzet van zes ton over de eerste helft van het vorig jaar zorgden. Net genoeg om de loonkosten te betalen. Met 'viereneenhalve' werknemer zet Van Brussel nu eenzelfde bedrag om Geen wonder dat de B T- werknemers in de periode van het faillissement uitrie pen dat het "vergeleken bij andere bedrijven hier wel een vakantieoord leek" Van de twintig werknemers die na het faillissement op straat lagen, nam dc baas van Van Brussel, Van Rooijen, er aan vankelijk negen in dienst. Maar toen Van Brussel het voor het zeggen kreeg, vlo gen er alsnog vier mensen uit "Twee mensen heb ik in hun proeftijd ontslagen. Ver der de bedrijfsleider omdat hij totaal ongeschikt was en de vierde was de werkster Die had ik bij zo'n klein ploegje natuurlijk niet meer nodig". Volgens Van Brussel is de oude Batteljee Se Terpstra ten on der gegaan aan een te ver doorgevoerd sociaal beleid: "Hoewel ze steeds minder te doen kregen, weigerden ze ook maar iemand op straat te zetten Dat heeft ze uiteinde lijk de das omgedaan". Doordrukker (3) Het één-tweetje tussen Hans van Brussel en Peter van der Velden is volgens beiden ge voelsmatig opgezet Een paar weken geleden nam de Leid se ondernemer contact op met Van der Velden nadat hu in de Haagse Post een artikel had gelezen over de liquidi teitsproblemen van de ex- kapper Er volgde een onder- handelingsgesprek en na af loop daarvan pakte Van der Velden z'n spullen op en trok hg in bij Batteljee Se Terpstra aan de Hooglandse Kerk- gracht. Een mogelgke over name van het Van der Vel den-fonds door de Friese Pers was daarmee meteen van de baan. Van Brussel Se Van der Velden zullen voorlopig alleen boe ken in de 'risicoloze sfeer' uit geven. Dat wil zeggen boe ken die in opdracht van boe kenclubs worden volgepend Kookboeken bijvoorbeeld Het aantal literaire produk i 75 ties van het fonds zal i procent tot minder dan 50 procent teruglopen. Van der Velden: "Mgn naam, voor zover ik die nu nog heb. was vooral opgebouwd door het uitgeven van fraai ogend hte rair vertaalwerk. Maar dat zit er dus voorlopig even met in Eerst moet er orde op zaken worden gesteld en dat kan al leen maar door 'impulsboe- ken' uit te geven" Van der Velden is door de red dingsactie van Van Brussel weer hoopvol gestemd Aan vankelijk zag het er naar uit dat hu failliet zou worden verklaard Bewindvoerster Van Coeverden stuurde na- mehjk regelrecht op een fail lissement aan Maar. dankzq de belangstelling van de Frie se Pers en van Batteljee Se Terpsta voor zgn fonds, kon Van der Velden haar toch van zgn levensvatbaarheid over tuigen. Op het laatste mo ment ging het roer om en in middels is er een crediteuren- akkoord gesloten Tot 7 de cember heeft Van der Velden de tgd om aan zijn verpbeh- tingen te voldoen "En daar na", zo is zjn vaste overtui ging. "heeft Leiden z'n eerste literaire uitg» r Gaat Maarten 't Hart soms kookboeken schrijven? J.V

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3