Reddingspogingen voor dierenpark op gang gekomen Gemeente wijst woning "onderhands" toe -eidse agenda Kritiek op handelwijze directie Grote schade aangericht op bouwplaatsen Bont gestolen bij V en D in Leiden Woningbouwvereniging boos: afspraken over Bijdorp geschonden Man breekt beide benen WASSENAAR - De reddingspogingen voor het behoud van het Wassenaarse dierenpark zijn begonnen. De voedingsbond FNV heeft in een brief aan het ministerie van CRM geschreven dat de overheid moet voorkomen dat het park volgend jaar gaat sluiten. Daarnaast wil burgemeester Staab van Wassenaar een beroep doen op onder meer Den Haag en Leiden voor financiële bijstand. Of de poorten hiermee open blijven is nog verre van duidelijk. VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 LEIDEN - Op twee bouwplaatsen in Leiden is in de afgelopen da gen voor duizenden guldens schade aangericht. Op de hoek van de Parkstraat en de Atjeh- straat (de Kooi) werden twee cv- ketels uit vervangende nieuw bouwwoningen ontvreemd. Daardoor ontstond de nodige wateroverlast. Schade: ruim drieduizend gulden. Bij de PTT-nieuwbouw langs de Schipholweg werden vijftig pla ten van hard plastic gestolen en ook de nodige elektriciteitska bels. Van een waterpomp werd een slang afgesneden waardoor de hele bouwput onder water kwam te staan en gisteren de werkzaamheden stagneerden. De schade wordt hier op 4500 gulden geschat. LEIDEN - Zonder dat iemand van de personeelsleden iets heeft ge- merkt.zyn begin deze week een bontjas en enkele nerts-stukken gestolen bij V D. De schade bedraagt maar liefst 19.000 gul den. Van verschillende kanten wordt op dit moment kritiek geuit op de handelwijze van de directie van het dierenpark, dat particulier ei gendom is van de familie Louw man. Volgens de Wassenaarse burgemeester onterechte knttek. "De hele situatie is begrijpelijk, niemand treft blaam". De pinquins in het Wassenaarse dierenpark. Verhuizen zij naar het Noorder dierenpark in Emmen? door Fred Schoorl Zowel de voedingsbond FNV als werknemers van het park zijn een andere mening toegedaan. De FNV wil dat leiding van het bedrijf aan een grondig onder zoek wordt onderworpen. Vol gens de brief aan het ministerie dreigt zowel het personeel als het publiek de dupe te worden van een slechte bedrijfsvoering bij de tuin. "Er heersen slechte sociale toe standen. Zo hebben wij tien jaar geleden aangedrongen op het uitvoeren van achterstallig on derhoud. De directie gaf toen niet thuis, ook heeft zij voorstel len van onze kant om samen met de overheid te praten over subsi die, steeds hooghartig van de hand gewezen", aldus een woordvoerder van de voedings bond. Onvrede ook onder het personeel. "Men heeft de laatste drie jaar, met een nieuwe bedrijfsleider, duidelijk afgebouwd", aldus één van hen die liever niet met zijn naam in de krant komt. "Er moest teveel geld in, terwijl er aan de andere kant mee gesme ten werd. Het is een publiek ge heim dat men het zwarte geld niet meer had, dat men voorheen hier wit maakte". Directeur Louwman ontkent dit soort aantijgingen in alle kleu ren. "Het is uit de lucht gegre pen, de gemeenteraad van Was senaar heeft jarenlang ons jaarverslag gekregen, wat door een accountant was goedge keurd". Toch zou bij de sub sidieaanvraag onlangs aan de ge meente Wassenaar gebleken zijn dat men de boeken weigerde te openen. Burgemeester Staab: "Het is nu eenmaal moeilijk een familiebe drijf te structureren. Echt gewei gerd is er niet, hoogstens liet men het niet zover komen dat men opening van zaken moest geven". Instorten Het personeel, dat nu plots op straat komt en weinig rooskleuri ge perspectieven heeft, wil wel praten. "Je blijft voor de dieren, niet voor de bedrijfsleiding. Al les is verrot, je moet helemaal op nieuw beginnen. Het olifanten huis is een wrak, de Louisehal (een vogelhal met een zeer grote collectie) staat op instorten, is lek en veel te koud. Het dak van het apenhuis gaat bij wind op en neer. Het personeel zorgt ervoor dat een en ander nog toonbaar Ook nu weer een ontkennende Louwman, al geeft hij toe dat de Louisehal niet meer optimaal is. "Maar daar zou ook een nieuw gebouw voor komen". De onvrede onder het personeel kwam vooral tot uitbarsting toen de leiding een circus in de die rentuin haalde als trekpleister. "Zoiets gaat tegen alle educatie ve en beschermende principes van een dierentuin in. Het is pre cies hoe het niet moet". De lei ding zou intern het personeel te kennen hebben gegeven "in het belang van de dierentuin hier over geen kritische uitlatingen te doen". 'Een aperte leugen", zegt Louw man hierop. Hij verdedigt de komst van het circus als een lok kertje voor mensen die normaal niet naar de tuin komen. "Zulke shows gebruikt men ook in de beste Amerikaanse diergaarden. Als je principieel blijft dan moet je zeker sluiten". Koper De leiding is ondanks de slechte resultaten jarenlang doorgegaan. De stichter, vader Louwman, zou zeker niets anders willen. Het fa miliekapitaal lijkt echter op. Be paalde tongen beweren dat het geld in andere belangen is geïn vesteerd, onder meer in de Toyo ta en Suzuki fabrieken, niet al leen in Nederland maar ook in het buitenland. Ook deze be schuldiging wordt door Louw man tegengesproken. "We zijn tot het uiterste gegaan, het is nu niet makkelijk om te scheiden van dit alles". Of de acties van de voedingsbond en burgemeester Staab succes zullen opleveren moet nog wor den afgewacht. Staab zou het ui termate betreuren als "het enige dierenpark tussen Amsterdam en Rotterdam zou moeten ver dwijnen". "Straks gaan we de put dempen als de leeuwen ver dronken zijn". De opmerking van de bedrijfslei ding dat de gemeente Wassenaar in het verleden altijd subsidie heeft geweigerd, vindt Staab niet verwonderlijk. Het gaat hier na melijk om een particuliere instel ling, die nooit gesubsidieerd wordt. Daarnaast zou Wassenaar niet over de financiën beschik ken om subsidie te geven. Ondertussen heeft zich al een ko per aangemeld voor de 1500 tot 2000 dieren in Wassenaar: het Noorderdierenpark in Emmen. Volgens directeur Rensen van dit park is het nog lang niet zeker dat Wassenaar moet sluiten. "Ik zie liever dat de overheid pro beert om dit park toch open te houden", aldus Rensen. Mocht dit niet lukken dat is zijn tuin gènteresseerd in apen, savanne- dieren en vogels. Zowel de eigenaar als het perso neel delen het optimisme van Rensen niet. Het personeel zoekt een deel van de fouten bij de lei ding. "Men heeft het al lang op gegeven, het mocht niets meer kosten", verzuchten de verzor gers nu het te laat is. VOORSCHOTEN De toewijzing van de zestig woningen aan huurders in de wijk Bijdorp in Voorschoten verloopt alles be halve vlekkeloos. De gemeente heeft 'onderhands' minstens al één woning verdeeld. Dit tegen de afspraak in met de Algemene Woningbouwvereniging. Zij wil de de huizen onder de gegadig den eerlijk verloten. Volgende week donderdag kunnen de eer ste bewoners in de huizen trek ken, maar wie dat worden staat op dit moment nog niet vast. Het gaat hier om zestig drie-, vie- r- en vijfkamerwoningen aan de rand van de nieuwe wijk Bijdorp achter het dorpscentrum. De wo ningen zijn in beheer bij de Alge mene Woningbouwvereniging. Het aantal gegadigden voor deze huurwoningen was groot. De wo ningbouwvereniging sprak in september van dit jaar met de ge meente af, dat de gemeente een lijst met kandidaten aan haar zou doorgeven. Zij zou dan voor de verdere toewijzing zorgdragen. Uit oogpunt van objectieviteit be sloot de corporatie om via een lo tingsysteem de huizen te verde len. Van te voren stond wel al vast wat voor soort woning (aan tal kamers) men toegewezen kon krijgen. Een procedure die door de gemeente werd aanvaard. Een paar woningen waren, in overleg met de woningbouwvereniging, al toegewezen aan personen met een medische of sociale indica tie. Op 2 oktober vroeg de vereniging voor alle zekerheid aan de ge meente of nog andere personen voorrang moesten krijgen. "Dit bleek niet het geval te zijn", al dus de corporatie. Vijf dagen la ter kwam de gemeente Voor schoten hierop terug. Met klem vroeg een ambtenaar om vijf per sonen toch bij de loting voorrang te geven, omdat "zij een voor de doorstroming aantrekkelijke wo ning zouden achterlaten". Deze opmerking van de gemeente schoot bij de woningbouwver eniging in het verkeerde keelgat Het argument van de doorstro ming kon zij niet delen en wel om de volgende redenen. Zij vroeg zich af waarom personen die al jarenlang in een aantrekke lijke eengezinswoning wonen weer voorrang zouden moeten krijgen ten opzichte van onder andere flatbewoners. Een twee de argument was dat de belang rijkheid van het doorstromings effect ook al eerder door de ge meente naar voren had kunnen worden gebracht. Als laatste re den geeft de vereniging aan dat flats ook aantrekkelijk kunnen zijn voor de doorstroming. Voorkeur De vereniging voelde er dus niets voor om bepaalde personen voor te trekken en dit liet zij op 8 okto ber weten aan de gemeente. Vol gens de vereniging liet de chef van de afdeling sociale dienst verlening daarop weten dat de ingezette procedure door de ver eniging voortgezet kon worden. Dus verloting van de woningen. door Paul van der Burg In het daarop volgend weekend werden de toekomstige bewo ners uitgenodigd om op maan dag 18 oktober naar het cultureel centrum te komen om daar de verloting mee te maken. In een uitgebreid informatiepakket konden de bewoners kenbaar maken naar welke woning hun voorkeur uitging. "In deze brief met bijlagen werden verwachtin gen (en terecht) gewekt als zou den alle nog te verdelen wonin gen beschikbaar zijn voor de ver loting", aldus de vereniging. Het bleef rustig tot zaterdag 16 ok tober. Wethouder Marselis (CDA) belde toen de woning- bouwverenging op met de mede deling dat "aan één persoon een bepaalde woning was toegewe zen". Daarvan zou niet meer af te wijken zijn. De woningbouwver eniging: "Onnodig te zeggen dat deze zienswijze totaal verschilde met datgene dat aanvankelijk was afgesproken met de gemeen te". Om half zes maandagmiddag de achttiende, dus vlak voor de ver loting, kwamen vertegenwoordi gers van de woningbouwvereni ging en de gemeente, waaronder Marselis, nog bij elkaar. Uit dat gesprek bleek wederom dat aan een bewoner al expliciet een wo ning was toegewezen. Daarnaast waren aan nog drie kandidaten toezeggingen gedaan met betrek king tot de verdeling. Zij zouden een keus mogen maken en niet aan de loting mee hoeven te doen. Terurijl d<? bouw in de Voorjchotense unjlc Bijdorp in volle gang zijn de gemeenle en de Algemene Woning bouwvereniging met elkaar in de clinch geraakt over de toewijzing. Weigering Vreemd genoeg bleek dat zowel de bewoner die al wist welk huis hij kreeg, als ook twee van de drie anderen opteerden voor dezelfde woning. Dus eigenlijk was aan drie personen min of meer het zelfde huis toegewezen, maar dan wel onderhands door de ge meente. De woningbouwvereniging wilde die avond, begrijpelijkerwijs, de ontstane situatie niet zelf uitleg gen. Wethouder Marselis weiger de echter om het gebeuren toe te lichten aan de toekomstige be woners. Ook de chef van de afde ling sociale dienstverlening had daar geen zin in. De vereniging bleef dus zitten met een afspraak die door de gemeente was ge schonden en een volle zaal met toekomstige bewoners die er van uitgingen die avond met een 'wo ning' naar huis te gaan. De 'verlotingsavond' ging wel door, maar van een verloting kwam uiteraard niets. Na uitleg van de kant van de woningbouw vereniging bleek uit de reacties van de aanwezigen dat alsnog tot loting van alle woningen moest worden overgegaan. Inclusief de woning die door de gemeente al was toegewezen. De toekomstige huurder hiervan zat wel in de zaal van het cultureel centrum, maar hield wijselijk zijn mond. Onbehoorlijk Afgelopen dinsdag besloot het be stuur van de woningbouwvereni ging een boze brief te sturen aan het college van burgemeester en wethouders. "Door deze handel wijze heeft de gemeente Voor schoten het vertrouwen van zo wel de Algemene Woningbouw vereniging als die van de kandi daat huurders ernstig geschaad en zijn zij van mening dat de ge meente Voorschoten in deze on zorgvuldig gedrag en onbehoor lijk bestuur kan worden verwe ten". De vereniging ziet nog twee moge lijkheden om de woningen toe te wijzen. Of de gemeente houdt zich aan haar woord en de wo ningen worden alsnog via loting toegewezen. Voorwaarde hierbü is dan voor de woningbouwver eniging wel dat alle woningen aan de loting mee zullen doen. Blijft de gemeente Voorschoten echter op haar standpunt staan dat in elk geval die ene Voor schotenaar niet aan de loting mee hoeft te doen, dan ziet de vereniging af van haar voorge stelde procedure. In dat geval wijst de corporatie de hele zaak terug naar de gemeente en moet die de woningen maar gaan ver delen. De tijd gaat ondertussen wel drin gen. De eerste zeven woningen zijn al opgeleverd. Na de tweede oplevering, volgende week don derdag, kunnen ze dan bewoond worden. De corporatie stelt dan ook voor om in elk geval voor 26 oktober een nieuwe bijeenkomst te houden, op initiatief van de ge meente. De gemeente Voorschoten heeft nog geen standpunt bepaald over de brief. Burgemeester Can- negieter zei vanochtend desge vraagd dat de brief wel binnen was maar nog niet aan de orde was gesteld in het college. "Van middag hebben we weer een ver gadering, misschien wordt de brief dan behandeld". De corporatie wijst in haar brief er op dat "tengevolge van deze toe wijzingsproblemen leegstand kan ontstaan". "De gemeente Voorschoten stellen we hiervoor aansprakelijk". VRIJDAG Leiden - Filmhuis LVC, 'Dersoe Oezala'- Akira Kurosawa, vr en za 21.15 uur. LVC - Breestraat 66, optreden de Leeu wardense groep Op de Koffie Band, 22 Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Subway Riders' van Amos Poe, vr en za om 20 en 22.15 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, 'Gilgamesj', regie: Chris Marks, vr en za 20.30 uur. Caeciliastraat 18 - Lesbische Vrouwen Leiden, de film *Weggehen um anzu- kommen' van Alexandra von Grote, 20 NVSH-trefcentrum - Rapenburg 48, open soos. 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Oegstgeest - Tabema, Julianastraat 1, optreden de muziek-theatergroep "The Dutchies', 21 uur. Voorschoten - De Lindehoeve, swing avond, 21 uur. Leiderdorp - Muzenhof, 'Ren-je-rot', vanaf 16 uur. Zoeterwoude - clubhuis, Zuidbuurtse- weg, disco-avond, tot 15 jaar, 19.30-22 KATWIJK - Een 44-jarige inwo ner uit Oegstgeest heeft gister avond beide benen gebroken na een aanrijding op de Sandtlaan in Katwijk. De Oegstgeester moet, aldus de lezing van de poli tie, op de verkeerde weghelft te recht zijn gekomen, waarop hij in botsing kwam met een auto mobilist uit Katwijk. De woord voerder van de politie sprak het vermoeden uit dat er drank in het spel was. Oegstgeestenaar licht gewond OEGSTGEEST - Een 34-jarige Oegstgeestenaar is gisteren op de provinciale weg 5 ter hoogte van Oud Ade licht gewond ge raakt bij een aanrijding. De man wilde zijn auto keren, maar werd te laat opgemerkt door een 41-ja rige Leidse automobilist, die de auto van de Oegstgeestenaar in de flank raakte. Laatstgenoemde werd overgebracht naar het Eli sabeth ziekenhuis in Leiderdorp. OEGSTGEEST - Uit een woning aan de Mathenesselaan in Oegst geest is vanacht voor een nog on bekend bedrag aan geld, che ques en zilveren voorwerpen ge stolen. De inbraak werd tijdens afwezigheid van de bewoners ge pleegd. Men is door een slaapka merraam naar binnen gekomen. ZATERDAG Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. 14-17 uur. Anthonius Clubhuis - Lange Mare, show- en amusementsgezelschap De Randstadspelers presenteert een show, 14.30-16.45 uur. Zaaltje speeltuinvereniging Morschwijk - Lage Morsweg 14, rommelmarkt actie comité. 'Gasprijsverhoging Nee', 11-16 Museum van Volkenkunde - Steen- straat 1, lezing prof. dr. Jan Tinbergen 'voedsel en werk in onze wereld', 14 uur. LVC - Open Café, film The Blues Bro thers'. 14-17 uur. Hoek Lange Mare en de Haarlemmer straat - stand dierenbeschermingsorga nisaties om aandacht te vragen voor hun anti bont campagne. LVC - Breestraat 66, optreden de groep TTL, synthesizer-muziek. Leiderdorp - Muzenhof, 'Play-Back- Show'; nabij het gemeentehuis: compu terspellen-demonstratie en fietscross- demonstratie. Zoeterwoude - verschillende bosspelen in de Leidse Hout voor jeugd van 6-14 jaar, vertrek 13 uur uit het clubhuis aan de Zuidbuurtsweg. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347* spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur: 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge- zondheidscentrutn Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - J. v.d. Beek, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekpur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 174830. Voorschoten - za, J.P. Baars, R. Wagner- laan 63. tel. 2520; zo, W. van Dam, Pale- strinalaan 29, tel. 3960. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van: vr 22 tot 29 okt door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057 H. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest wordt waargenomen WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DACBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v. Damiate Holding BV Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Plv. Alg. redactiechef: Rubhekchefs: J Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J Wirtz (bin./buit/ec J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cflro, Rome, Madrid, Mexico tel 071-144941. tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2