De angst voor een nabije kernoorlog Wasautomaat van de bijstand? VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 Varia PAGINA 17 Wij zijn wel gezegend met kinde ren, maar niet gezegend met kin deren die lekker lang uitslapen. Tot acht uur zouden wij al lekker lang vinden, maar het komt er meestal op neer dat ze omstreeks een uur of zeven wakker worden, en dan ook topfit wakker blijven. Ze worden dan ook meteen actief, een beetje blijven doezelen is er niet bij. Tot voor kort ging het zo. Janna, die vier is, werd het eerste wakker, stapte dan kordaat haar bed uit en ging in het belendende kamertje kijken of Sara, haar zusje van zeven, al wakker was. Als ze twijfelde, bijvoorbeeld om dat Sara haar ogen nog gesloten had en heel regelmatig ademde, dan schudde ze even aan haar om zekerheid te krijgen. Vervol gens kwamen ze naar ons toe, en kropen met heel koude voeten bij ons in bed, of wat nog erger was: ze moesten glijbaantje spelen op mijn opgetrokken knieën, of we moesten een verhaaltje vertellen, liefst over een klein meisje, zeven kaboutertjes, een leeuw en een lief konijntje. Maar sinds enige tijd is de situatie in zoverre verbeterd, dat ze alle bei naar beneden naar de huis kamer gaan, nadat ze elkaar wakker hebben gemaakt. Daar hebben ze dan een uur lang vrij spel. Erg rustgevend is dat ook niet voor hun ouders, want we weten dan dat we de kamer om streeks acht uur zullen terugvin den als een herschepping in mi niatuur van Amsterdam nadat daar een te goeder naam en faam bekend staand kraakpand is ont ruimd. Alleen de geuren van CS- gas en smeulende bouwketen ont breken, maar de aanblik doet toch heel natuurgetrouw aan. Stoelen liggen op hun rug, kus sens over de vloer, de speelgoed doos is omgekeerd, waarbij spra ke is van een strakke ordening die voor volwassen ogen niet waarneembaar is, maar voor kinderogen een eigen logica heeft die hun bovendien de overtui ging geeft dat zij „lief gespeeld hebben". Als het op opruimen aankomt, blij ken er echter opeens doorslagge vende redenen te zijn waarom zij daaraan niet kunnen en willen meewerken. Sara moet eerst nog even vlug haar bibliotheekboek van school uitlezen („vraag het dan zélf aan juf, je moet alle ver haaltjes gelezen hebben!"), en Janna heeft een reden waar zelfs niet tegen te argumenteren is: „Dat moet jij zélf doen!" Maar het kan natuurlijk altijd nog erger. Dan blijken ze leuk en vin dingrijk gekokkereld te hebben. Yoghurt met roosvicee in hun ei gen handmixertje, of andere combinaties met melk, water, sui ker, Yoki, banaan... Als je pech hebt, hebben ze ook nog getracht hun drinkbeker voor school daar mee te vullen. Het uitgeknepen yoghurtpak ligt nadruppelend op de grond, de bananeschillen op de bank, de dop van de fles roosvicee tussen het speelgoed, wat natuurlijk altijd nog beter is dan in de vuilniszak. Alles kleeft. En trots dat ze zijn dat ze dat al lemaal zelf, op eigen initiatief, hebben weten klaar te stoven, dus je moet ze er nog voor prijzen ook, anders fnuik je hun creatieve vermogen en zaai je een wrok van onbegrip die in hun latere le ven nog zal doorwerken... Wij denken maar dat alles zijn prijs heeft, en dat dit de prijs is die wij moeten betalen voor één uur extra in bed, - zoniet sla pend, dan toch half bewusteloos. „Honger" hebben ze ook vaak, zo 's ochtends vroeg. Een banaantje is zo gepakt. Ook maken ze wel eens een boterham voor zichzelf klaar, maar dat is een ingewik kelde procedure die ze liever om zeilen door in de koektrommels te speuren naar voedsel dat kant en-klaar gereed ligt om opgege ten te worden. En niet minder voedzaam is dan een boterham met gekleurde korreltjes. Ik her inner me uit mijn eigen jeugd, met hoeveel wijs beleid ik af en toe een koekje jatte uit de trom mel. Het hing van het aantal aanwezige koekjes af of ik er een tje nam, of een halve, waarvan ik de andere helft dan onder de res terende koekjes verstopte. Maar we leven nu in een welvaarts staat, en ik ga er maar van uit dat ik ook op ieder door mij ge wenst moment een koekje pak en dat het daarom niet aangaat om kinderen een heel andere leefwij ze voor te schrijven. Maar er zijn natuurljk grenzen. Ik vreet de trommel ook niet achter elkaar leeg, dus toen we zagen dat de bus met Jodenkoeken wel erg snel geminderd was in twee dagen tijd, schreef ik 's avonds in duide lijke kleine drukletters het vol gende briefje voor Sara, die in de tweede klas zit en nu al heel aar dig kan lezen en schrijven: „Hé boef, wat doe je daar, heb je dat eerst wel gevraagd? Nou vooruit, allebei eentje dan maar!" En ik stopte dit briefje in de bus met Jodenkoeken. De volgende ochtend, Sara en Jan na waren al naar school, herin nerde ik me opeens het briefje in de bus. Zouden ze er weer in ge weest zijn? Ik deed de deksel eraf en vond het volgende briefje van Sara: „Hé boef, die brief hoort hier niet". Ze hadden twee koeken in minde ring gebracht. „De regering heeft, zoals beloofd, de Sowjetrus- sische militaire op bouw op het eiland Cu ba nauwlettend in het oog gehouden. In de loop van de vorige week is ondubbelzin nig het bewijs geleverd van het feit dat een se rie offensieve raketba ses op dat in gevangen schap verkerende ei land wordt opgericht". We schrijven maandag, 22 oktober 1962. Een zelfverzekerde John F. Kennedy kondigt via radio en televisie een blokkade rond Cuba aan om de verdere aan voer van Russische of fensieve wapens naar Castro's eiland te ver hinderen. De Amerikaanse president speelt zijn rol voortreffelijk. Hij is de onbetwiste regisseur van het drama dat zich de volgende dagen ontvouwt. Formeel is zijn blokkade-be sluit, ondanks de eufemisti sche benaming „quarantai ne" die hij gebruikt, een oor logsdaad tegen de Sowjet- Unie, die al even formeel ge sproken geen enkele volken rechtelijke regel heeft ge schonden. Fidel Castro had immers ingestemd met de plaatsing van zo'n 60 middel lange afstandsraketten. Toch wint Amerika vanaf het eerste begin de sympathie van de publieke opinie, al was het maar door de leugen achtigheid en het gedraai van de volkomen verraste Sow- jet-leiders. In vele tientallen miljoenen huiskamers volgt de wereld het debat in de Vei ligheidsraad van Verenigde Naties, waar Adlai Stevenson de vloer aanveegt met de Sowjet-afgevaardigde Zorin. Honend vraagt Stevenson: „Ontkent u, ambassadeur Zo rin, dat de Sowjet-Unie kern- raketten op Cuba heeft geïn stalleerd en nog installeert. Ja of nee? Wacht niet op de vertaling, maar zeg meteen: ja of nee!" Zorin mompelt dat hij niet in een Amerikaanse rechtszaal zit. Stevenson laat hem niet los: „U bent in de rechtszaal van de wereldopi nie. U heeft ontkend dat ze bestaan, en ik wil weten of ik u goed heb begrepen. En ik ben bereid de bewijzen te le veren, nu meteen". Op datzelfde moment worden enorme foto's op ezels de zaal van de Veiligheidsraad bin nengereden. Luchtfoto's die laten zien hoe het ongerepte San Christobal in een raket basis was omgetoverd. Weini gen geloven op dat moment (donderdag) Zorin nog, als hij volhoudt dat de Sowjet-Unie helemaal geen raketbases buiten het eigen territorium nodig heeft. Geheim Fidel Castro hand 1 de Russische leider Niklta Chroestsjov. toespraak hield, beschikte hij al een week over de bewijzen van de Russische plannen. In het diepste geheim het hij sa men met een handjevol naas te medewerkers alle opties de revue passeren, van een full- scale invasie op Cuba tot het accepteren van de nieuwe ra ketten. Dagenlang discus sieerden zij, onderwijl hun dagelijkse routine handha vend om geen argwaan te wekken. Een chirurgische luchtaanval om alleen de raketbases te vernietigen werd afgewezen, omdat er geen garantie was dat die voor honderd procent zou slagen. Accepteren wilde Kennedy de raketten onder geen beding, omdat zij een te grote inbreuk op de status quo vormden. Het Ameri kaanse nucleaire waarschu wingssysteem was niet inge richt op raketten uit zuidelij ke richting. De gedachte om de kans te grij pen om voor eens en voor al tijd met Castro af te rekenen door een invasie was voor Kennedy ook niet acceptabel vanwege de vele tienduizen den mensenlevens die het zou kosten en het politiek isolement waarin Amerika zou geraken. En hoe zou het Kremlin daarop reageren? Uiteindelijk viel de keus op het instellen van een „quarantai ne" voor Russische schepen die raketten en toebehoren naar Cuba probeerden te brengen. De blokkade ging woensdag 24 oktober 1962 om 15.00 uur Nederlandse tijd in. Met ingehouden adem werden overal ter wereld de posities van de Russische schepen gevolgd, die de afge sloten zone naderden. Het waren de spannendste uren van de hele crisis. Pas op het laatste moment gaf Chroests- jov zijn schepen opdracht om rechtsomkeert te maken. Dat gebeurde op vriidag de 26e. De druk is van de ketel. Het gaat er nu nog om een oplos sing te vinden voor de 42 ra ketten die al op Cuba zyn. De tijdsdruk voor Amerika is groot, want het moment waarop de eerste raketten lanceerklaar ziin nadert. Nota's gaan over en weer tus sen Het Witte Huis en het Kremlin, via tussenpersonen worden proefballonnen op gelaten en op zondag 28 okto ber biedt de Russische partij leider in een brief aan Kenne dy aan alle wapens „die u om schrijft als offensief' te ont mantelen en te verschepen naar het land van herkomst. Amerika belooft een verkla- Pas vorige maand is onthuld dat Kennedy ook nog in het geheim aan Chroestsjov de verzekering gaf dat hij de Amerikaanse kernraketten uit Turkije zou terugtrekken. Iets dat hij al eerder van plan was overigens. Kennedy be dong echter strikte geheim houding van dit deel van de afspraak om de indruk te ver mijden dat er een soort „ge lijk oversteken" had plaats gevonden. Geen keus De uitkomst van de Cuba-crisis was voor Moskou een diepe vernedering. Naar buiten toe werd natuurlijk het hoofd op gehouden. Het was allemaal te doen geweest ter bescher ming van het socialistische Cuba, en dat doel was in de lezing van Chroestsjov be reikt met de non-agressiebe lofte van Amerika. De verhouding met Cuba zakte naar een dieptepunt. Fidel Castro was in alle staten om dat hij overal buiten was ge houden door Chroesjtsjov, die hij beschuldigde van een „gebrek aan ballen". Op het eiland deed een versje de ron de: Nikita, Nikita, Lo que se Veel keus was er niet geweest voor de Russische partijlei der, die precies twee jaar la ter (23 oktober 1964) aan de kant werd gezet. Amerika had een gigantische troepen macht van 340.000 man schappen in Florida en enke le buurstaten geconcentreerd en alle kernwapens in staat van paraatheid gebracht. Als hü het op een botsing zou laten aankomen, bleven voor Chroestsjov slechts twee kwaden over: Cuba als socia listisch broederland verlie zen of kernwapens tegen Amerika inzetten. Het Krem lin had erop gegokt onge merkt raketten te kunnen in stalleren op Cuba. Was dat gelukt, en had Moskou over een aantal operationele kern- raketten beschikt, dan zou 4de crisis wel eens een heel ander verloop kunnen heb ben gehad. Afgrond Er was in die dagen allerminst gebrek aan pathetiek. Een willekeurige krant uit die tijd: „De minuten gingen voorbij, de wereld leeft nog. Maar er waren ogenblikken dat de afgrond dichterbij en steiler, de veiligheidsmarge kleiner en de mogelijkheid van een misrekening groter was dan ooit te voren" Hoe dicht was de wereld werkelijk bij een kernoorlog'» Ongetwijfeld dichterbij dan ooit ervoor en erna. alleen al omdat het de enige directe militaire confrontatie tussen de beide supermachten was na de Tweede Wereldoorlog. Maar terugblikkend komt het minder acuut over dan toen tertijd voor de directe toe schouwers Op conventioneel gebied kon de Sowjet-Unie bij het 11 000 kilometer verder gelegen Cu ba weinig uitrichten en qua kernwapens had Moskou op dat moment nog een zeer aanzienlijke achterstand op Amerika Een aantal by de besluitvor ming direct betrokkenen (on der wie de toenmalige minis ters Robert McNamara en Dean Rusk) hebben eerder deze maand in een artikel in het weekblad Time gesteld dat het Amerikaanse kernwa- penoverwicht geen enkele rol heeft gespeeld by de cnsis. Toch kan men zich afvragen of Kennedy met evenveel zelfvertrouwen de hand schoen tegen Chroestsjov zou hebben opgenomen als die verhouding andersom had gelegen. Stroomversnelling De Cuba-cnsis behoort tot die zeldzame momenten in de ge schiedenis. waarin in luttele dagen allerlei zekerheden door elkaar worden gewoeld. Het oog in oog staan met de dreiging van een kernramp bracht Amerika en Rusland tot het inzicht dat er iets moest gebeuren aan de enor me risico's. Als heilzame na werking van de Cuba-cnsis tekenden de supermachten tal van akkoorden getekend, van het kernproefverbod tot SALT-1 Maar tegelijkertijd besloot de Sowjet-Unie, onder het mot to „nooit meer zo'n vernede ring", met een enorme krachtsinspanning de achter stand in kernwapens in te ha len. Met als resultaat dat er volgens sommigen nu een ze ker overwicht aan Russische zijde bestaat. En Amerika zit na al die jaren nog steeds met het probleem- Cuba in de maag. Weliswaar vormt de militaire macht van Castro geen directe bedrei ging. Maar regeringskringen in Washington zijn beducht voor de veiligheid van de Straat van Florida, waarlangs in oorlogstijd 85 procent van de Amerikaanse troepen en materieel vervoerd zou moe ten worden. In 1970, toen Moskou een basis voor kernonderzeeërs in Cienfuegos wilde aanleggen, vroeg Henry Kissinger het dossier op van de Cubacnsis. Het bleek dat er geen duide lijke afspraken waren ge maakt door Kennedy over waar Moskou zich aan te hou den had wat betreft militaire hulp aan Cuba. Het minste verwijt dat John Kennedy dan ook kan worden gemaakt is dat hy de zyn voorbeeldige optreden in de Cuba-cnsis wat slordig heeft afgewerkt Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornbrugsteeg 2. Teletoon 071 - 143171. Mevrouw De Vries en al die ande ren die moeten leven van een mi nimumloon of -uitkering, komen vaak net (niet) rond met dit geld. Ze zit zeker met de handen in het haar als ze plotseling voor onver wachte uitgaven komt te staan. Bijvoorbeeld de wasmachine die het na 10 jaar trouwe dienst nu toch begeeft. Waar haalt ze het geld voor een nieuwe wasauto maat vandaan? Ze kén echt niet zonder automaat met haar vier opgroeiende kinderen, vervan ging van de kapotte automaat is zonder meer noodzakelijk! De Bijstandswet kent de mogelijk heid dat bijstand wordt verstrekt voor de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen. Dit gebeurt echter niet zonder meer in elk ge val. Eerst wordt er bekeken óf de uitgave wel echt noodzakelijk is. Dit wordt beoordeeld aan de hand van de individuele omstan digheden van de cliënt Verder wordt bekeken of er een reëel bedrag gevraagd wordt voor de aanschaf van de wasau tomaat, immers de Bijstandswet is er niet voor de aanschaf van luxe goederen. Ten slotte wordt er nagegaan of de cliënt wel vol doende eigen verantwoordelijk heid heeft getoond. Heeft betrok kene de mogelijkheid gehad om te sparen voor de nieuwe wasau tomaat en zo ja, is dat dan ook gebeurt? Is er eigen vermogen zodat men daarvan zonder pro blemen de automaat kan kopen? Heeft mevrouw De Vries gepro beerd geld te lenen? Pas als alles geprobeerd is, kan de sociale dienst helpen. Sparen De sociale dienst gaat er in het al gemeen van uit dat mevrouw De Vries de mogelijkheid heeft ge had om te reserveren, of anders gezegd te sparen. In Leiden gaat men ervan uit dat je van het bij standsinkomen 50,- per maand kunt sparen voor vervanging van meubilair etc. Dit spaargeld moet eerst gebruikt worden; pas als dat onvoldoende is, springt Als het termijn bedrag onder de 91,- per maand blijft (voor alleen staanden 82,- per maand) neemt de sociale dienst aan dat men dat zonder meer kan beta len uit de bijstandsuitkering. Wordt het termijnbedrag hoger dan geeft de sociale dienst een aanvullende bijstandsuitkering tot het bedrag waarmee de aflos- singstermijn de 91,- c.q. 82,- te boven gaat. de sociale dienst bii. Mevrouw De Vries wordt dan eerst verwezen naar de Gemeentelijke Kredietbank. Daar wordt beke ken of zij - eventueel met borg stelling door de GSD - in aan merking komt voor een lening en hoe hoog de aflossingsterm yn zal zijn, uitgaande van een aflos- Geldlening Als de Gemeentelijke Kredietbank weigert een lening te verstrek ken, bijvoorbeeld omdat er nog een lening loopt of omdat het ge vraagde bedrag veel te groot is in verhouding tot het inkomen, kan de sociale dienst bystand ver strekken in de vorm van een geldlening. Eigenlijk treedt de sociale dienst dan op als een soort Kredietbank. Mevrouw De Vries krygt haar geld en moet dit in termijnen terugbetalen aan de sociale dienst. Er wordt geen rente berekend. Het termijnbedrag is afhankelijk van het inkomen van mevrouw De Vries. Is dit minimumloon of bystand dan is dat 91,- (voor een alleenstaande 82,-) per maand. Heeft mevrouw De Vries een inkomen wat net iets hoger ligt dan de bijstandsnorm 1451,80 voor gehuwden, 1306,65 voor een onvolledig gezin, 1016,25 voor een alleenstaande van 23 jaar of ouder) dan wordt het termijnbedrag ook iets ho ger. Als mevrouw De Vries drie jaar lang trouw aan haar afbetalings- verplichtingen voldoet, wordt het dan nog openstaande bedrag kwijtgescholden. Een voorbeeld: mevrouw krijgt leenbijstand tot een bedrag van 5000,-, haar af lossingscapaciteit is 91,- per maand, na drie jaar heeft zy dus 3276,- afgelost waarna haar de rest 2724,- wordt kwijtgeschol den. Duidelijk is dat de sociale dienst hierdoor een belangrijke fünctie vervult by de kredietverlening aan de minima. Enerzijds zorgt zij er door borgstelling voor dat mensen met een minimumloon of -uitkering tóch een lening by de Gemcentelyke Kredietbank kunnen krijgen en daarmee geld kunnen lenen tegen een aanzien lijk lagere rente dan die van de commerciële financieringsmaat- schappyen Anderzyds kan zy hulp- bieden in die situaties dat de Kredietbank - ook met borg stelling - niet tot de gevraagde kredietverlening wil overgaan. Praktij kproblemen Diegenen die van een minimumin komen moeten rondkomen, zul len bij het bovenstaande verhaal zeker gedacht hebben: "Hoe komt de sociale dienst erbij dat je 50,- per maand kunt sparen van een uitkering, laat staan dat je 91,- per maand kunt aflossen op een lening Met een uitke ring draai je elk dubbeltje drie keer om vóór je het uitgeeft, spa ren blyft een onvervulde wens. Aan het eind van iedere maand is het geld altyd op of je staat rood op de giro/bank. Volgens de toelichting op het By- standsbesluit Landelijke Norme ring baseert men dit op de 'meest recente* gegevens over bestedin gen in de laagste inkomensgroe pen uit een budgetonderzoek van 1974/1975. Te zyner tyd wor den de bedragen aangepast aan de resultaten van een nieuw bud getonderzoek dat nu in bewer king is. Zolang blijft men ervan uitgaan dat dje 91.- haalbaar is. Een onverteerbare zaak als je be denkt hoeveel de kosten van het levensonderhoud sinds 1975 zyn gestegen en hoe beperkt dit heeft doorgewerkt in een aanpassing van de bijstandsnormen of het minimumloon. Vandaar dat het ons inzien niet reëel is dat de sociale dienst er zonder meer van uit gaat dat je moet hebben kunnen sparen Naar onze mening kan men dit alleen stellen ten aanzien van mensen die nog niet lang op het minimumloon of in de bystand zitten. Van anderen kan dit niet verwacht worden Gelukkig ech ter biedt de Bystandswet de mo gelijkheid om de bystandsv erle- ning af te stemmen op de indivi duele mogelykheden en omstan digheden van de cliënt. Wanneer u aannemelyk weet te maken dat sparen beslist met tot de moge lykheden heeft behoort (en wie zal u dat betwisten als u al jaren van bystand of van een mini mumloon moet leven) moét de sociale dienst hiermee rekening houden en u helpen bij de finan ciering van het totale benodigde bedrag voor bv. die nieuwe was automaat Extra bijstand Deze regeling gaat op voor alle so ciale minima en voor alle duurza me gebruiksgoederen, waarmee met name gedacht kan worden aan kosten van aanschaf en ver vanging van huisraad, noodzake- lyke kosten van woninginrich ting etc. Verdere informatie kunt u krygen by de sociale dienst of by ons. Ten slotte: als u door by- zondere omstandigheden hogere bestaanskosten heeft blyft het mogelyk dat de sociale dienst in cidentcel extra bystand A fonds perdu (dat wil zeggen zonder te rugbetalingsverplichting) geef!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17