Bonn blokkeert staalakkoord EG Papandreou een jaar aan macht C D Begrafenis trekt duizenden Polen Opkomst in Ulster aan de lage kant Labour weer wat populair Positie commissaris vluchtelingen wankel Paniek in gemeenschap om maatregelen VS "Nederland moet inkomens niet te snel verlagen" Belager paus gestoord? HET NATIONALE GOUDDELVERSSPEL DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 LONDEN (Reuter) De oppositie voerende Britse Labourpartij heeft iets van de kiezersgunst te ruggewonnen nadat op het jaar congres de radicale vleugel van deze partij was weggezuiverd, zo blijkt uit een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling. De aanhang van Labour steeg vori ge maand volgens de Mori-poll van 30 tot 33 procent, maar niet ten koste van de conservatieve partij van Margaret Thatcher, die 42 procent bleef scoren. Het bondgenootschap van libera len en sociaal-democraten, die in het begin van het jaar aan de lei ding stonden bij opiniepeiling, blijft gestaag zakken, nu van 27 naar 23 procent. Buitenland GENEVE - Het vertrouwen in de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, de Deen Poul Hartling, heeft een flinke deuk opgelopen. Een rumoerige jaar vergadering van de VN-organisa- tie Unhcr verwierp gisteravond zijn plan om 44 mensen extra in dienst te nemen; een uitzonder lijk besluit, dat sinds de oprich ting in 1951 nog niet is voorgeko- door Willem Offenberg Deze nederlaag betekent niet dat de kansen voor oud-minister Van der Stoel om Hartling op te volgen automatisch zijn geste gen; inmiddels is een derde se rieuze kanshebbers genoemd, de Britse Joan Anstee. Zij is assis- tent-secretaris-generaal in New York en zou de voorkeur hebben van haar baas, Perez de Cuellar. De secretaris-generaal van de VN moet uiteindelijk één bij ac clamatie gekozen kandidaat voorgedragen bij de Algemene Vergadering, volgende maand. Mocht het tussen Hartling en Van der Stoel tot een patstelling ko men, dan lijkt verkiezing van een vrouw als hoge commissaris aan nemelijk. Het uit 41 landen be staande uitvoerende comité van Unhcr bleef hierover gister avond onbeslist, hoewel Hart- lings herverkiezing onzeker lijkt De komende weken zal Perez de Cuellar de leden van het uitvoe rend comité raadplegen. Bijna unaniem klaagden de delega ties over ontoereikende informa tie van het hoofdkantoor over de begrotingsvoorstellen. Zelden is de kritiek op de hoge commissa ris zo fel geweest. Algemeen was men het erover eens dat het zwaartepunt van de Unhcr-werk- zaamheden moet liggen in het veld en niet, zoals nu het geval is, bij het hoofdkantoor in Genève, waar bijna de helft van het totale personeel werkt. Hartling zal zijn personeelsbeleid dus ingrijpend moeten wijzigen. Na urenlang gekissebis vroeg de Oostenrijkse VN-ambassadeur zich af of, tijdens „deze voor Hartling zo frustrerende discus sie", sommige delegaties een mo tie van wantrouwen achter de hand hielden. De Oostenrijker beschuldigde hen ervan zich achter begrotingscijfers te ver schuilen. „Zijn de cijfers soms misleidend? Ontbreekt het een aantal landen aan vertrouwen in de hoge commissaris? Als dat zo is, laat ze dat dan duidelijk zeg gen", sommeerde hij. Van een motie van wantrouwen kwam het niet, want de besluiten in het uitvoerend comité worden doorgaans bij acclamatie aange nomen; er wordt dus niet over gestemd. Maar een hoge com missaris mag geen verzet oproe pen en Hartling is een omstreden figuur gebleken. BRUSSEL - De Europese ministerraad komt vanochtend in spoedzitting bijeen om zich te buigen over de afwijzing door Westduitsland van een regeling voor het staalconflict tussen EG en VS. Binnen de Europese Gemeenschap ontstond gistermiddag grote verwarring toen de Westduitse regering op het laatste moment een compromis afwees. Officieel ging Bonn met het com promis akkoord, maar stelde daaraan zoveel voorwaarden dat het in feite op een afwijzing neer kwam. De Europese Commissie moest gistermiddag een perscon ferentie, die het einde van de Amerikaans-Europese staalcrisis had moeten aankondigen, onver wacht uitstellen omdat men na dere gegevens uit Bonn nodig had. Er kwam na de afwijzende opstelling van Bonn koortsach tig diplomatiek overleg op gang binnen de Europese Gemeen schap en met de Amerikaanse re gering, om alsnog een vergelijk te vinden. Lukt dat niet snel genoeg, dan zal de Amerikaanse regering de staalimporten uit een aantal Eu ropese landen met zware heffin gen belasten. Volgens Washing ton leveren Europese staalindus trieën met behulp van overheids steun namelijk oneerlijke con- door Ferry Mingelen BRUSSEL - De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, waarschuwt de Nederlandse re gering ervoor de particuliere in komens in ons land niet te sterk terug te dringen. In dat geval hebben de mensen namelijk te weinig geld om de produkten te kopen die de industrie maakt. door Ferry Mingelen In het gisteren verschenen jaarlijk se rapport van de commissie over de economische situatie in de Europese Gemeenschap staat ten aanzien van Nederland: „Be perking van de loonkosten moet in 1983 voorzichtig worden nage streefd, om te voorkomen dat de Nederlandse economie, die al lijdt onder de gevolgen van de economische wereldcrisis, in de nabije toekomst getroffen zou worden door een overmatig zwakke vraag (naar produkten)", aldus het rapport. Vergeleken met de financieel-eco- nomische tostand van de andere Europese landen, „blijkt de Ne derlandse situatie, uitgaande van het economisch evenwicht, veel positiever", meent de Europese Commissie. Het beleid ter ver kleining van de overheidsuitga ven en de begrotingstekorten moet volgens de commissie wel worden voortgezet, maar dus met mate, om te voorkomen dat de langzaam draaiende econo mie daardoor nog langzamer gaat draaien. Dit genuanceerde advies geldt ook voor andere lan den, zoals Duitsland, Frankrijk en Engeland, waar het economi sche evenwicht niet zo verstoord is als in de rest van de Gemeen schap. De commissie gaat overigens niet zover als sommige andere des kundigen wel doen, de sterkere Europese landen aan te bevelen hun overheidsuitgaven verder op te voeren om zo werkgelegen heid te creëren. currentie met Amerikaanse staalbedrijven. Het is niet duidelijk hoeveel tijd er nog over is om een vergelijk te vinden. Officieel zou Washington vandaag al die importbelastin gen definitief willen vaststellen. Die belastingen gelden dan met name voor de staalimporten uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië en België. Buiten schot blij ven Nederland, West-Duitsland en Luxemburg, omdat zij geen misbruik hebben gemaakt van overheidssubsidies. De Europse Gemeenschap was het gezamenlijk eens geworden over een vrijwilllige beperking van de export naar de Verenigde Staten om die importheffingen te voor komen. Het Europse marktaan deel zou daardoor van 6,3 naar 5,7 procent zakken en vooral de schuldige staalindustrieën in Eu ropa moeten hiervoor inleveren. Het Nederlandse staalbedrijf Hoogovens blijft bij deze export beperking naar Amerika buiten schot. De Westduitse regering wenste, als onderdeel van dit akkoord, ech ter geen beperking te aanvaar den van de export van stalen bui zen naar de Verenigde Staten. Die export is voor Bonn zeer be langrijk. West-Duitsland is wel bereid met Washington overleg te voeren indien er te veel buizen worden geëxporteerd, maar men wilde niet nu reeds een beper king in dat geval toezeggen. Om dat dit laatste wel de eis is van de Amerikaanse regering en ook overeengekomen is door de an dere Europese partners, staat het Europese staalcompromis nog steeds op losse schroeven en kan de staaloorlog met de VS iedere dag uitbreken. De moeder van Bogdan Wlosik buigt zich over de kist van haar zoon tijdens de begrafenis, gisteren in Nowa Huta. NOWA HUTA (AFP) - Een menigte van 10.000 tot 15.000 mensen heeft gisteren in Nowa Huta bij Krakow in Zuid-Polen de begrafenis bijge woond van Bogdan Wlosik. De 20-jarige Wlosik werd vorige week don derdag bij de rellen in Nowa Huta door een militielid, die zich in het nauw gedreven voelde, doodgeschoten. De rellen volgden op demonstraties van personeel van de Lenin-staalfa- briek, waar Wlosik als elektricien werkte, tegen de opheffing van de vakbond Solidariteit. De uitvaartplechtigheid verliep zonder inciden ten. Bij de begrafenis waren behalve de naaste familie van het slachtoffer vakbondsdelegaties aanwezig die in een tiental bussen waren aangeko men. Bovendien waren mensen in een begrafenisstoet vanuit de stad en vanuit de Lenin-fabriek Wlosik de laatste eer komen bewijzen. In de buurt van de begraafplaats, aan de rand van de stad op drie kilome ter van de staalfabriek, was geen politieman te bekennen. Daarentegen was in het centrum van de stad een indrukwekkende politiemacht op de been. Op de weg naar Krakow stonden tegen de dertig voertuigen. Ondanks de gespannen toestand ging de menigte na de uitvaartdienst, die ongeveer twee uur duurde, uiteen zonder dat het tot incidenten kwam. De ouders van Bogdan hadden daarop aangedrongen. Veel aan wezigen lieten hun tranen de vrije loop. Sommigen maakten het over winningsteken. ADVERTENTIE BELFAST - De opkomst bij de ver kiezingen in Ulster voor een Noordiers parlement is vrij laag gebleven. De eerste schattingen hielden het woensdagavond op een opkomstpercentage van on geveer 65. De uitslag van de ver kiezingen is niet voor vrijdag be kend. Vanmiddag beginnen de eerste tellingen en pas vrijdag avond zal bekend worden hoe de 76 zetels van het Noordierse par lement zullen worden bezet. Politici verklaarden gisteren de la ge opkomst door erop te wijzen dat veel mensen helemaal niet hebben begrepen waarom ze ei genlijk moesten stemmen. De verkiezingen werden uitgeschre ven om een parlement tot stand te brengen wat geleidelijk aan meer macht moet kriigen. Thans wordt Ulster rechtstreeks vanuit Londen bestuurd, en daar wil minister Prior (Noord-Ier- land) een eind aan maken. Hij wil echter niet direct alle macht uit handen geven, uit angst de ka tholieke minderheid in een on mogelijke positie te brengen. door Henk Dam De katholieke partijen hebben al direct laten weten, alleen mee te willen doen aan de verkiezingen om het parlement daarna te boy cotten. Zij vrezen dat de protes tantse partijen hen geen enkel stukje macht zullen willen ge- Die protestantse partijen hebben de afgelopen weken inderdaad uitvoerig verklaard onder geen voorwaarde met de katholieken te willen samenwerken. En juist daarom draait het bij het parle ment, zoals Prior zich dat heeft voorgesteld. Gisteren werden in Belfast op nieuw drie bommen ontdekt, één bij een stembureau in Noord- Belfast, één bij het stadhuis, waar de stemmen zullen worden geteld, en één bij het huis van de protestantse politicus James Mo- lyneaux. Alle drie de bommen werden tijdig ontdekt en onscha delijk gemaakt. Voor Molyneaux was het de tweede keer in twee dagen dat hij aan een bomaan slag ontsnapte. VILLA NOVA DE CUREM (Reu ter) - Het gisteren in Portugal begonnen proces tegen een in opstand gekomen Spaanse pries ter die op 12 mei in Fatima de paus poogde neer te steken is 's avonds opgeschort. De jury be val een psychiatrisch onderzoek. De priester, Juan Fernandez Krohn, bleef op de zitting verkla ren dat hij zijn daad niet betreur de. Hij had, zo zei hij, gehandeld, om de kerk te verdedigen, die volgens hem door de paus is ver raden. De beklaagde zei tot de rechtbank dat hij de poging tot een aanslag alleen had uitgevoerd en hij noemde zijn daad "een legitieme verdediging van de kerk en de maagd Maria". De gedachte de paus te doden was voor het eerst bij hem opgekomen toe hij op de televisie de moord op president Sadat van Egypte zag (ruim een jaar geleden). Vanavond KRO-TV Nederland I, van 20.05 tot 21.30 Doe mee! En win één van deze fantastische prijzen: f. 100.000,- f. 75.000,- f. 50.000,- en verder nog: 5 VOLVO personenauto's (340 winner), 25 PHILIPS videorecorders, NECKERMANN en NRV HOLIDAY vakantie reizen voor het hele gezin, etc. etc. en bovendien nog 3000 massief zilveren hangers (met keurmerk), mèt ketting, winkelwaarde ca. f.85.-! Morgen direkt een lot kopen! Er zijn 2 soorten loten: een enkel lot van f. 10 - en een dubbel lot mét een gratis gezinslot van f. 20 - U kunt loten kopen bij de Bondsspaarbank, de Nuts- S spaarbank, de Centrum- bank, de Centrale Volks- Uitslag: Op 21 |anuari 1983, door notaris J H L. Kerckhoffs, tijdens een bank en de Spaarbank Limburg U kunt ze ook bestellen door storting of overschrijving op postgiro 226622 of bankgiro 70.70.70 422. t.n.v. Stichting Servaas te Maastricht. KRO-TV uitzending vanuit de Eurohal te Maastricht De balen van deze aktie ztjn bestemd voor de Pb 825, Maastricht Vergunning verleend door restauratie van de St Servaaskerk te Maastricht de Staatssecretaris van Justitie, dd 7 iuii 1982 Organisatie Stichting St Servaasaktie, no LO 820/074/080 Vandaag is het precies een jaar geleden dat Griekenlands eerste socialistische regering onder Andreas Papandreou aantrad na de verkiezings overwinning van 18 oktober op de rechtse Nieuwe Demo cratie. De Pan-Helleense So cialistische Beweging. Pa sok. had 48 procent van de stemmen behaald - bijna een verdubbeling sinds 1977 - en verkreeg daarmee een be haaglijke meerderheid van 172 op de 300 zetels in het parlement Ook al zijn daar sindsdien al weer vijf van weggevallen - ontevredenen over Papandreou's autoritai re leiding - toch kan de Pasok nog altijd autonoom regeren, zonder steun van de Moskou- gezinde communisten die vo rig jaar 11 procent en 14 ze tels behaalden. De viering van de eerste ver jaardag van wat Papandreou noemt de Allagi, de Grote Verandering, valt samen met de gemeenteraadsverkiezin gen waarvan zondag jl de eer ste ronde is gehouden en a.s. zondag de tweede plaats vindt tussen de twee hoogst geplaatsten in die gemeenten waar geen absolute meerder heid is behaald. Deze nieuwe krachtmeting komt de feest vreugde voor de socialisten in zeker opzicht wat versto ren, maar ze laten dat, ook in hun kranten, niet merken. door Frans van Hasselt Hoezeer ook door plaatselijke factoren bepaalt, de gemeen teraadsverkiezingen droegen dit jaar een sterk politiek ka rakter: in verreweg de meeste steden en zelfs dorpen had den de drie grote partijen hun eigen kandidaten. De conclusie uit die eerste ronde is nu, dat de „ruk naar links" van vorig jaar zich weliswaar heeft voortgezet, maar dat de Pasok niet meer kan bogen op haar trotse autonomie. In zeer veel gemeenten, ook in vroegere burchten van rechts kwam nu een socialistische burgemeester, maar het aan tal steden waar dit op eigen kracht, zonder steun van de communisten, gebeurde is op de vingers van één hand te tellen. Voor aanstaande zondag zijn de resterende socialistische kan didaten, onder wie die in de drie grootste steden, hele maal op communistische bij stand aangewezen en de vraag is, wat de partij van Florakis daarvoor als tegen prestatie zal eisen. Enkele ministerportefeuilles, zoals in Frankrijk, meent een rechtse krant te weten, maar erg waarschijnlijk lijkt dit niet. In ieder geval heeft Pa pandreou dezer dagen al ver kondigd, „liever te regeren dan te gaan marchanderen, met welke partij ook, over het regeringsprogram". En daarmee bedoelde hij natuur lijk ook de buitenlandse poli tiek die in de ogen van de communisten veel te pro- westers is. Vermoedelijk willen de com munisten het regeren nog een tijd aan de Pasok overla ten, om in de toekomst nog meer winst op te strijken uit de ontevredenheid che daar uit voortkomt. Een ontevre denheid die vooral in de gro te steden aan de dag treedt, waar niet alleen de commu nisten, maar ook de rechter zijde de Pasok stemmen heeft afgetroggeld. Mede door de voortgaande interna tionale recessie heeft de rege ring, vooral voor de stedelin gen, nog weinig kunnen ver wezenlijken van wat Papand reou had beloofd. De grootste verworvenheden liggen meer op immaterieel terrein: in voering van het burgerlijk huwelijk, onderwijshervor ming, aangekondigde gevan genissanering en afschaffing van de doodstraf. Ook is een zeer liberale sta kingswetgeving doorge voerd, die echter in de ogen van de werkgevers - en dat zijn er in dit land met zijn tal loze kleine bedrijfjes erg veel werkonderbrekingen bij kans aanmoedigt, terwijl ze tegenstakingen („block- outs") nadrukkelijk verbiedt Dit leidde, aldus de rechter zijde, behalve tot sluiting van veel bedrijfjes ook tot stagna tie van binnen- en buiten landse investeringen en een verder achterblijven van de produktiviteit, iets wat ook voor de huidige superminis ter van economische zaken Arsenis Griekenlands eerste probleem is. Het zijn oven gens fenomenen die zich on der de voorgaande rechtse re gering ook al voordeden. De bouw verkeert in een diep gaande cnsis, maar ook de koopvaardij en zelfs het toe risme liep dit jaar, volgens de voorlopige cijfers, danig te rug. Werkloosheid, in Grie kenland sinds 1970 geen pro bleem, steekt zijn kop weer op en vooral de jeugdwerk loosheid neemt alarmerende vormen aan De inflatie blijft nauwelijks achter bij die van voorgaande jaren - met 24 a 25 procent is zij de hoogste binnen de EG. Het begro tingstekort lijkt dit jaar dat van 1981 nog te gaan overtref fen, al wordt dit door de rege ring nog ontkend. Wil zij het echter vermijden, dan zijn op de spoedig m te dienen be groting verhoogde belastin gen onvermijdelijk, in het bij zonder indirecte, waardoor de prijzen verder zullen stij gen. Allerwegen verwacht men een „zware winter" De ontevredenen van links, die nu de communistische aan hang zijn komen versterken, kunnen er verder nog op wij zen dat van de voorgenomen harde opstelling tegenover NAVO en EG weinig of niets is terechtgekomen. Grieken land is niet opnieuw uit het militaire verband van de NA VO getreden zoals Papand reou had aangekondigd, waarbij hij er zich nu op be roept dat zoiets 's lands posi tie tegenover Turkije zou ver zwakken. De „dialoog" met dit land wordt gewoon voort gezet, hoewel deze tijdens de verkiezigscampagne heftig was aangevallen. Ook met de onderhandelingen met de VS over de gehate, en in de verkiezingscampagne hevig bestookte, militair ba ses op Gneks grondgebied, is bepaald geen haast betoond. Na herhaaldelijk uitstel zul len ze volgende maand begin nen, maar wanneer ze zullen eindigen is nog in nevelen ge huld- van het feitelijk „tijd schema" waarmee Papand reou heeft gedreigd, ver neemt men niets meer Wat de EG betreft - ook hier heeft Papandreou als premier geen werk gemaakt van zyn aange kondigde stappen: van het organisern van een „referen dum" over Griekenlands lid maatschap is niets meer ver nomen. Toch verdient ook Papandreou krediet voor het verschijnsel dat het klimaat in de Griekse provincie zo zeer is verbe terd. Niet alleen op econo misch gebied (optrekking van de ouderdomspensioe nen, toekenning van deze pensioenen ook aan boerin nen, versterking van de coö peraties) maar, misschien nog belangrijker, op immate rieel gebied: de erkenning van het verzet tegen de Duit se. Italiaanse en Bulgaarse bezetters, dat voor een groot deel uit de linkse hoek kwam als „nationaal verzet". Het negeren daarvan na de bur geroorlog van 1947-1949 had tientallen jaren de sfeer van dit land verziekt De rechtse oppositieleider Averof mag dan waaschuwen dat er spra ke is van een nieuwe „op splitsing" van het volk en na tuurlijk ontbreekt het niet aan verbittering bjj een aan tal kleine plaatselijke mach thebbers die al die jaren van het anti-communisme heb ben geleefd, maar over de he le linie lijkt de sfeer toch wel dadig opgeklaard Dat is mede te danken aan het feit dat 18- tot 20-jangen stemrecht hebben gekregen Deze week kwam er een half mihoen kiezers bij. Natuur lijk is de winst voor de Mos kou-gezinde parti) hier mede aan toe te schrijven (en aan de vrijheid waarmee zij cam pagne hebben kunnen voe ren). Maar misschien moeten we het zo stellen dat dit een fase is die Griekenland nog moet „inhalen". Pas nu kun nen dc Grieken op radio en televisie kennis nemen van allerlei drama's uit de bezet ting en daarna, dingen die tientallen jaren zijn doodge zwegen, ook al hadden ze de proporties van ons „Putten"' Dit proces van inhalen, bij stellen van de klok. is wel licht de grootste verworven heid van het eerste jaar van Papandreou's bewind, al valt van de nog steeds hoogst pro pagandistische staatsmedia verder weinig goeds te vertel len.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9