Regeerakkoord koel ontvangen Voor "eenvoudige spaarder" is een versoepeling nodig Natuurlijke geneeswijzen kunnen besparend werken Gemeenteraad akkoord met ontruiming Lucky Luijk Partijen en sociale partners ontevreden Klachten over politie Gastarbeiders minder geliefd Kamerlid over "opeten" eigen huis: 159,- DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 AMSTERDAM (GPD) - Het is be wezen dat natuurlijke genees middelen wel degelijk zinvol zijn voor genezing van mensen. Bre dere toepassing daarvan zou zeer veel geld zou kunnen besparen. Dit werd gisteren gesteld bij de presentatie van het rapport, dat medisch-socioloog dr. C. W. Aak ster maakte over een onderzoek naar de uitwerking van natuurlij ke medicijnen op mensen. Dr. Aakster is 12 jaar verbonden ge weest aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Het Laboratorium Biohorma in El- burg maakte dit onderzoek mo gelijk door Aakster twee jaar ge leden de Alfred Vogelprijs toe te kennen. Het onderzoek duurde anderhalfjaar. Vier artsen en 100 patiënten werkten eraan mee. Het bleek dat door de behandeling met homeopathische en fytothe- rapeutische middelen trad bij ruim drie kwart van de patiënten een duidelijke verbetenng van de algehele gezondheidstoestand op trad. Bij 54 procent nam het aantal ern stige klachten af. Het aantal da gen met hevige pijn verminderde met 56 procent en de leefwijze en het voedingspatroon werd in 58 procent gezonder. De onderzoch te patiënten waren „doorsnee- Nederlanders" tussen de 25 en de 65 jaar, van wie ongeveer twee derde vrouwen. Van het totaal was 63 procent verzekerd bij een ziekenfonds. Negen van de tien patiënten waren eerder „traditioneel" behandeld voor hun kwaal, maar hadden geen baat gevonden. De belang rijkste klachten waarmee zij bij hun arts kwamen, betroffen aan doeningen van het centraal ze nuwstelsel en de zintuigen (14 procent), kwalen op het gebied van het bewegingsapparaat (13 procent) en ademhalingsproble men (13 procent). By ongeveer een kwart was bovendien sprake van psychische problemen. De patiënten zelf vonden voor twee derde dat hun gezondheid duidelijk was verbeterd. Naar het oordeel van de behandelende artsen lag de verbetering nog iets gunstiger. Het onderzoek toonde ook aan dat de kosten als gevolg van de ziek te met ruim f 1900 waren gedaald in vergelijking met eenzelfde pe riode van zes maanden, die voor afging aan de „alternatieve" be handeling. Als alle 700.000 Ne derlanders, die volgens de meest recente cijfers regelmatig ge bruik maken van alternatieve ge neeswijzen, dezelfde therapie hebben gevolgd, dan zouden ze samen f 1,3 miljard hebben be spaard. i de heer M.G. Bolle, directeur aanzienlijke besparingen te be cijferen die het gevolg zouden zijn van algemene erkenning van de natuurlijke geneeswijzen en ruimere toepassing, aldus Aak ster in een toelichting op zyn rapport. Maar daarvoor is nodig dat de bestaande drempel tot de ze methoden wordt verlaagd. Het hek van het Amsterdamse stadhuis werd geblokkeerd met oude tv-toestellen uit protest tegen het bevel van burgemeester Polak de kabel-tv af te sluiten voor de tv-piraat De Vrije Keyser. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het kraken van panden in Amster dam moet door het gemeentebe stuur worden bestreden als on wenselijke vorm van potentiële ordeverstoring. Dit voorstel heeft de WD gisteren tevergeefs verdedigd in het raadsdebat over de ontruiming op 11 oktober van het pand Lucky Luijk. Volgens de WD heeft kraken als strijdmiddel tegen speculatie geen nuttige signaalfunctie meer. De andere fracties wilden de WD-motie niet steunen. Na zeven uur debatteren heeft de meerderheid van de Amsterdam se gemeenteraad het beleid inza ke de ontruiming goedgekeurd. Alleen een motie van de Partij van de Arbeid, waarin teleurstel ling wordt uitgesproken over de gewelddadigheden die na de ont ruiming plaatsvonden, werd aan genomen. Het debat in de Amsterdamse ge meenteraad is met spanning te- WEERRAPPORTEN il s* Amsterdam De Bilt £dde" Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Stockholm Casa Blanca Tel-Aviv Tunis geheel bev: half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. 14 12 3 15 11 2 16 12 01 14 11 2 17 12 0 14 11 2 14 11 5 16 11 0 15 12 06 16 10 0 14 5 0 18 - 15 11 01 21 10 0 15 10 0 gemoet gezien, omdat verwacht werd dat met name de commu nistische fractie zich kritisch zou opstellen. Binnen de CPN zijn de afgelopen week heftige discus sies gevoerd. Krakers die lid zijn van de CPN hebben zondag het plaatselijke partijbureau bezet om hun ongenoegen te uiten over de houding van de fractie. Burgemeester Polak heeft tijdens het debat geen begrip getoond voor de wat hij noemde ongeken de uitbarsting van geweld die op de ontruiming volgde. "Integen deel, ik voel alleen afschuw en ik vind dat ieder lid van de raad zich hiervan op ondubbelzinnige wijze moet distantiëren". De bur gemeester toonde zich niet be reid kritiek te leveren op de poli tie, die met zo groot geweld is ge confronteerd, ook als individuele politiefunctionarissen fouten hebben gemaakt. Volgens burgemeester Polak was hij niet alleen gerechtigd maar ook verplicht om in verband met te verwachten rellen een nood verordening uit te vaardigen. Volgens de PSP en de PPR is er geen sprake geweest van een echte noodtoestand en dient een dergelijke handeling beperkt te blijven tot rampen. "Het was niet noodzakelijk, niet gewenst en het heeft niet gewerkt", aldus de PPR-woordvoerder. Burgemeester Polak zei: "ik heb geen aarzeling over de keuze die ik heb gemaakt. Wij zijn nog niet toe aan een evaluatie van de ge beurtenissen, maar het is duide lijk dat we nieuwe juridische middelen nodig hebben om op te treden tegen dit soort ordever- DEN HAAG (GPD/ANP) De drie kleine linkse partijen in de Tweede Kamer - PPR, PSP en CPN - wijzen het ontwerpregeer-akkoord af. De communisten zeggen in een reactie dat het akkoord een "oorlogsverklaring aan grote delen van de samenleving" is. Het slaat alle records op het bezuinigingsbeleid, meent de CPN. Ook de PSP vreest dat uitvoering van het akkoord tot grote maat schappelijke spanningen zal lei den door de manier waarop men met de lage inkomens om springt. Volgens de PPR is de bevordering van de werkgele genheid in het akkoord "op on aanvaardbare wijze" onderge schikt gemaakt aan bezuinigin gen. Op een heel andere manier zijn ook de kleine rechtse partijen niet te vreden. Zij vinden de voorgestel de sociaal-economische maatre gelen lang niet ver genoeg gaan. De SGP zegt in een reactie te vre zen dat de "adempauze" geen volwaardig antwoord is op de slechte economische toestand waarin ons land verkeert. De RPF mist in de bezuinigings plannen een structurele aanpak van de sanering van de over heidsfinanciën. Het GPV vindt dat een eenzijdige nadruk wordt gelegd op de bezuinigingsmaat regelen. Er wordt een zware wis sel getrokken op de bereidheid van de sociale partners om vrij willig tot matiging te komen, al dus het GPV. kiezer geen ander perspectief biedt dan 750.000 werklozen in 1986". Het akkoord van CDA en WD wentelt volgens de aan staande oppositieleider de lasten van de crisis eenzijdig af op de meest kwetsbare groepen in on ze samenleving. De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) vereest een aantasting van de kwaliteit van en het verlies van zeker 20.000 arbeidsplaatsen in het on derwijs, als de in het ontwerp-re- geerakkoord voorgestelde plan nen betreffende het onderwijs worden uitgevoerd. In een ver klaring zegt de ABOP dat de plannen van CDA en WD vooral de zwakste groepen in de samen leving hard zullen treffen. Dc bond kondigt aan zich "met hand en tand" tegen uitvoering van de plannen te zullen verzet ten. Daarbij zal de ABOP niet aarzelen alle beschikbare actie- middelen in te zetten, aldus de verklaring. storingen. De resultaten zijn goed geweest, ook al moet wor den toegegeven dat de schade er niet door is beperkt". De burgemeester gaf ook toe dat een noodmaatregel als deze uit zondering moet zijn. Hij meende dat er een tekort is geweest aan aanhoudingseenheden. Ondeugdelijk De noodverordening, die burge meester Polak heeft uitgevaar digd tijdens de rellen van vorige week in Amsterdam, is een vol strekt ondeugdelijk en onwerk baar middel. Bovendien is hij in strijd met het Verdrag van Ro me, omdat fundamentele vrijhe den van burgers onnodig en wil lekeurig beperkt worden. Dit heeft de Vereniging Sociale Advokatuur Amsterdam ge schreven in een brief aan de ge meenteraad. De sociale advocaten zijn van me ning dat de bestaande wettelijke bevoegdheden en strafbepalin gen toereikend zijn om het hoofd te bieden aan ongeregeldheden, zoals die zich vorige week in Am sterdam hebben afgespeeld. De vereniging zegt, dat het lijkt alsof de noodverordening zich be perkt tot relbewuste actievoer ders, maar dat in de praktijk ook niets vermoedende burgers zijn gearresteerd en langdurig zyn opgesloten. Volgens de vereniging hebben de relschoppers zich voor een groot deel uit de voeten kunnen ma ken, terwijl een onevenredig aan tal "verbaasde nieuwsgierigen" is opgepakt. Ook de PvdA vergaderde gisteren over het ontwerp-regeerakkoord Fractieleider Den Uyl liet weten met een officieel commentaar te willen wachten tot duidelijk is of de fracties van CDA en WD nog wijzigingen in het ontwerp wil len aanbrengen. Maar ook zonder die kennis ver oordeelde Den Uyl het program ma-voorstel. "Ik kan me niet voorstellen dat welke partij dan ook in de huidige situatie een re geerakkoord zal afsluiten, dat de licht bew. onbewolkt licht bew. AMSTERDAM (ANP) - Bij het klachtenbureau politie-optreden in Am sterdam zijn tot dusver 81 klachten binnengekomen over de wijze waarop de politie zich heeft gedragen tijdens de ongeregeldheden op 12 en 13 oktober na de ontruiming van een aantal kraakpanden, waaron der Lucky Luijk. De klachten kwamen niet alleen van inmiddels weer vrijgelaten gearres teerden. maar ook van mensen die toevallig in de buurt waren van de rellen: kinderen die uit schgol kwamen, museumbezoekers, winkelen de mensen en wandelende bejaarden. Er was in vele gevallen sprake van mishandeling door de politie, zo werd daaraan toegevoegd. Het klachtenbureau heeft een voorlopige inventarisatie van de klachten gemaakt, en wil dat binnenkort laten verschijnen onder de titel "Geen noodzaak". De gearresteerden werden, zowel op het politiebureau als op weg daarheen, op vele manieren psychisch en lichamelijk geïntimi deerd. Er was sprake van bedreiging, discriminatie op grond van uiter lijk en sexe. Sommige mensen werd medicijnen en directe medische hulp onthouden, zo voeren de gearresteerden aan. Voorts werd het de arrestanten moeilijk gemaakt in contact te komen met advocaten en als een onderhoud werd toegestaan mocht dat niet langer duren dan enkele minuten. DEN HAAG (GPD) - Buiten landse werknemers in ons land zijn in het algemeen wei nig geliefd. Uit een onder zoek van het bureau Inter- View blijkt dat de houding van de Nederlander tegen over buitenlanders negatie ver is geworden. Van de ondervraagden vindt 39 procent dat de regering om economische reden moet zor gen dat de buitenlanders ons land verlaten. Nog eens 15 procent is van mening dat al leen werkloze buitenlanders het land uit moeten, en 46 procent van de ondervraag den vindt het een goed plan als de regering gastarbeiders 10.000 gulden premie zou ge ven bij vertrek. Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht rea geerde bezorgd op de uit komsten van het onderzoek, dat in opdracht van het blad Panorama werd gehouden. Volgens het NCB is de nega tieve houding vooral een ge volg van de economische cri sis, die steeds scherper vor men aanneemt. Opvallend in het onderzoek is dat bijna alle ondervraagden het aantal in ons land aanwe zige buitenlanders te hoog schatten. Volgens de meest recente cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek is 3.6 procent van de be volking buitenlander. Bijna alle ondervraagden schatten dit percentage ver boven de 5, een kwart dacht zelfs dat 15 procent buitenlander is in ons land. Voor de in ons land aanwezige buitenlanders zullen de uit komsten van het onderzoek kwetsend zijn, meent het NCB Zij zullen het ervaren als een bedreiging van hun bestaan hier. Woningbouw De volstrekt onaanvaardbare voor stellen betreffende de woning bouw en de volkshuisvesting van CDA en WD zullen voor de gehele samenleving een enorme verhoging van de woonlasten tot gevolg hebben. Dit heeft het Ne derlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) in een telegram geschreven aan di verse kamerleden. Het regeerakkoord is rampzalig voor de binnenlandse media Dat zegt het bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ) in een eerste, voorlopi ge reactie op het voorgenomen mediabeleid van WD en CDA. Dat voorgenomen beleid komt neer op een uitverkoop van de binnenlandse media aan de com mercie, aldu? de journalistenor- ganisatie. De problematiek van het „ope ten van het eigen huis", het interen op eigen vermogen voor iemand die na tweee neen half jaar werkloosheid in de bijstand belandt, heeft de Haagse politiek in bewe ging gebracht. De vaste kamercommissie voor CRM zal zich begin novem ber in een mondeling overleg met de minister over de ma terie buigen. Vooruitlopend daarop een gesprek met PvdA-kamerlid Flip Buur- meijer uit Hengelo. Het standpunt van minister De Boer, in verband met diens ziekte verwoord door plaats vervangend minister Garde niers, is er inmiddels. De be windsman blijft uitgaan van het principe dat mensen met een eigen huis eerst op hun vermogen moeten interen, voordat zij voor een bij standsuitkering in aanmer king kunnen komen. De pro blematiek erkennend toont de minister zich echter be reid te bekijken in hoeverre voor oudere mensen een ver soepeling van de regeling mogelijk is. Flip Buurmeijer: „Als de minis ter bedoelt te zeggen dat hij niet wil komen tot een alge hele vrijstellingsregeling voor alle werklozen met een eigen vermogen in de vorm van een huis. kan ik hem daarin in principe wel vol- door Loek Heskes gen. Alleen al uit financiële overwegingen is een dergelij ke algehele vrijstellingsrege ling onbetaalbaar. Bovendien vind ik dat de problematiek een selectievere benadering vraagt". Ongenuanceerd De vakbeweging heeft een der gelijke vrijstellingsregeling voor alle werklozen-met-ei- gen-huis sterk bepleit. Het PvdA-kamerlid verwerpt die stelling als ongenuanceerd. Buurmeijer: „Niet iedere hui zenbezitter heeft zich altijd offers moeten getroosten voor zyn eigendom. Er zijn ook mensen die zich uit be lastingtechnische overwegin gen een vermogen in de vorm van een eigen huis hebben aangemeten. Als die mensen in de bystand komen, heb je als overheid ook rekening te houden met de jarenlange be lastingvoordelen die die mensen hebben genoten". De aandacht van Flip Buur meijer richt zich dan ook in eerste instantie naar de ..een voudige spaarder, die zich de nodige inspanning heeft moeten getroosten om een ei gen huis te verwerven". Het gaat daarbij volgens het ka merlid in de regel om oudere mensen, „die je eigenlijk niet met een krediethyptoheek kunt opzadelen". „Voor men sen wier huis je als een soort oudedagsvoorziening kunt beschouwen, moet een ver soepeling van de bestaande bijstandsregeling mogelyk zijn", aldus Buurmeyer. Vrijstelling In de huidige regeling is een bedrag van ruim 15.000 gul den van het eigen vermogen vrygesteld, wanneer de be trokkene uiteindelijk in de bystand belandt. Voor 50-ja- ngen is dat een bedrag van 19.000 gulden, oplopend tot een bedrag van circa 52.000 gulden voor 65-jangen. Vol gens Buurmeyer biedt het voor velen uitkomst als de leeftijdsgrens naar 45 jaar wordt verlaagd „ook voor 45- jangen wordt het immers steeds moeilijker weer aan de slag te komen"- en het vrijge steld vermogen dan tegelij kertijd voor de laagste cate gorie wordt opgetrokken. Die herziening kost de over heid veel geld Buurmeyer sluit niet uit dat die herziene regeling voor circa 15.000 bij standstrekkers van toepas sing zal worden. Buurmeyer. „Maar het mag natuurlijk niet zo zijn dat de financie ring via de bestaande bij standsregeling plaats heeft. Dan doen we niet mee. Er moet daarvoor wel degelijk een nieuwe financiering s bron worden aangeboord Andere bystandstrekkers mogen er in elk geval niet de dupe van worden". Onaangetast Flip Buurmeijer wil er alles aan doen om het principe van de Bystandswet de bystand niet zodanig laag te zijn dat iemand wordt gedwongen te verhuizen - onaangetast te laten. Daarom mag een kre diethypotheek er in de visie van Buurmeyer niet toe lei den dat iemand die uiteinde lijk toch weer werk vindt, door de terugbetaling van de krediethypotheek en de rente daarover in de financiële pro blemen geraakt Buurmeyer ziet in dat verband mogelijkheden in een soort huursubsidie aan werkenden, die met de terug betaling van een krediethy potheek worden geconfron teerd. ADVERTENTIE Vandaag bij Witteveen. een grappig driekwart /as/eincapesti/l De stof s zwarte chintz, met een pied de poule voe ring Opvallend is de originele asym metrische kraag

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7