c Hoe een polder Bijdorp werd Leiderdorper naar wereldkampioenschap dansen voor leraren eidse agenda -L -I Voorschoten huisvest zijn 9tweede generatie forensen Ere-burger Voorschoten overleden Strontrace in 34 uur afgelegd Man rijdt door na aanrijding Ruud Vermey maakt opwachting in Tokio Stad en rand VOORSCHOTEN Vele jaren hebben de koeien gras op de landerijen van boer Nel, Dijkman en Hooymans her kauwd. Eén van de vele polders van weleer die Voor schoten rijk was, is echter verdwenen. Dit maal het ge bied tussen het aloude dorpscentrum en de 'schone' Vliet. In vier jaar tijd heeft de polder plaats gemaakt voor een 'alternatieve' Voorschotense nieuwbouwwijk: Bij dorp en de sociale woningbouw. Een rondgang door de wijk: ruim driehonderd woningen hebben het levenslicht al gezien en in de toekomst zal nog eens hetzelfde aantal uit de bodem verrijzen. Vrij lange achtertuinen, voor een schamel stukje. Smalle slingerende wegen voorzien van bloembakken en hou ten paaltjes. Parkeerplaatsen geconcentreerd op bepaalde punten. Een ontsluitingsweg van asfalt en wijkweggetjes waarop je hopeloos met de auto kunt vastlopen als je de weg niet precies weet. Veel groen, water, speelplaatsen en bakken waarin alleen op de woensdag de vuilniszakken in mogen. Huur, premie-koop, Van Dam-eenhe- den, een gezinsvervangendtehuis en toch een bescheiden aantal vrije sector woningen. 'Eén van de mooiste dingen van de wijk Bijdorp is dat het een loopaf stand heeft tot het dorp. Het is een redelijk alternatieve wijk, geen eenheidsworst. De rechte lineaal waar langs de huizen werden ge bouwd in bijvoorbeeld Noord-Hofland heeft de architect in de la gela ten. En dat alles in vrij korte tijd". De sociaal-democratische wethou der Van Leeuwen van Voorschoten is wel te spreken over de wijk waar vooral de sociale woningbouw prioriteit heeft gekregen. <ii Sh cifl 'JlT mp« Vj door Paul van der Burg Als wethouder van openbare werken is hij direct betrokken geweest bij de realisatie van de wijk. De voorbereiding was het werk van zijn partijgenoot en voorganger Eveleens. "Er was behoefte aan sociale woning bouw. Eveleens heeft er voor ge zorgd dat dit in Bijdorp gereali seerd werd". Annexatie De wijk Bijdorp had eigenlijk al tien jaar eerder gebouwd moeten worden. Begin jaren zestig kwam het voormalige Marine Opkomst Centrum (MOC) leeg. De mogelijkheid om te bouwen was daarmee geschapen. De ge meente Leiden gooide echter roet in het eten. Deze gemeente wilde bepaalde gebieden van Voorschoten annexeren, onder andere de wijk Noord—Hofland. Een plan dat bij de gemeente Voor schoten niet in goede aarde viel. Met grote spoed werden in het noorden van deze wijk vier flats neergezet om de gebiedsverover- ing van Leiden stop te zetten. De annexatieplannen bleven be perkt tot Leidse telefoonnum mers in deze wijk en de Leidse- weg. Het gevolg was wel dat eerst Noord-Hofland voor het overgrote deel bebouwd werd, voordat de Bijdorp-plannen weer uit de ijskast werden ge haald. 'Daarvoor moeten we terug gaan tot 1976-1977. In die tijd was de behoefte voor sociale woning bouw groot. In Noord-Hofland was het niet mogelijk om hieraan te voldoen. Daarom zijn er voor Bijdorp andere plannen ge maakt. Voor Voorschotense be grippen is Bijdorp een unicum", aldus Van Leeuwen die daarmee wijst op de vele woningwetwo ningen die deze wijk rijk is. Nog deze maand worden de eerste huizen opgeleverd voor nog maals zestig woningwetwonin gen. Voorlopig het laatste deel- plan van de wijk. "Vroeger was het een dogma, ik noem het maar zo. van een-der- LEIDERDORP - De Leiderdorper Ruud Vermey zal het komend weckend samen met danspart ner Yvonne Vrolijk zijn opwach ting maken op de wereldkam pioenschappen dansen voor dansleraren in Tokio. In tegenstelling tot in Nederland staat de danssport in het buiten land -en met name in Japan- in een hoog aanzien. Dat is dan ook de reden dat er in Japan grote be langstelling is van de zijde van Blazersconcert LEIDEN - Het Haarlems Blazers Ensemble gaf niet gisteravond zoals in de krant eerder abusie velijk werd aangekondigd een concert in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum voor Oudheden maar pas op woensdagavond 3 november. Swingdisco Jongerensociéteit "De Lindehoe ve" houdt vrijdagmiddag van twee tot vijf uur een scholieren disco in de stal. Het "Relaxkaf fee" is om deze tijd ook ge opend. 's Avonds Is er een tradi tionele swingavond in de stal. Deze avond begint om 21.00 uur. Zondag 24 oktober kunnen de liefhebbers van disco wederom in de stal terecht. Van twee tot vijf 's middags kan er worden gedanst. Bijdorp. "Een redelijk alternatieve wijk, geen eenheidsworst". (foto Holvast) de sociale woningbouw, een—- derde premie-woningen en een- -derde vrije sectorbouw. Door vooral het terugtrekken van de institutionele beleggers zijn de premie—huur woningen wegge vallen. Eén van de grootste pro blemen in Voorschoten is dan ook dat zo'n zeventig percent van de woningen een particulie re eigenaar hebben. Dus weinig huurwoningen. Als we op de ou de voet verder zouden gaan, dan kryg je een-derde sociaal en twee-derde koop. In brede kring is nu wel doorgedrongen dat je moet bouwen voor de be hoefte. De PvdA heeft dat altijd al gezegd". Tienduizend Op verschillende gebieden is het tot stand komen van de wijk uniek te noemen. Een negatief aspect hiervan is wel het feit dat in de kleine wijk twee woning bouwverenigingen als opdracht gever fungeerden. Het gevolg daarvan was uiteraard ook twee aannemers met hun eigen mate rialen en werktuigen. Dus ook twee maal opslagkosten, die weer doorberekend werden in de huur— of koopprijs. Wethouder Van Leeuwen wil, be grijpelijkerwijs, niet echt ingaan op deze problematiek en het feit dat de bouwkosten hierdoor ge stegen zijn. "Voorschoten moet eigenlijk één krachtige woning bouwvereniging hebben. Dat zou zowel voor de beide huidige verenigingen als de gemeente goed zijn. Je moet de huizen ten slotte beheren". Eén van de problemen die tijdens de bouw rezen was bijvoorbeeld de media en het publiek. De we reldkampioenschappen zijn dan ook een aanleiding voor de kei zerlijke familie om de activitei ten van de ongeveer vijftig paren gade te slaan. De 29-jarige Ruud Vermey, die samen met Yvonne Vrolijk (21) is gespecialiseerd op het gebied van de Zuidameri- kaansc dansen (o.a de salsa rum ba) en zit al zo'n 12 jaar in de dans were ld. Parijs "Ik heb de balletacademie in parijs gevolgd en daar verder al mijn internationale diploma's voor het geven van dansles gehaald. Ik ben ook in Parijs begonnen met optredens in het Lido. Ver der heb ik nog in Las Vegas en Hong Kong opgetreden. Dat was eigenlijk allemaal meer het to- neelgericht dansen waar een groot showelement in zit. Die ja ren heb ik gebruikt om ervaring op te doen in de choreografie en belichting. Ik ben nu vijf jaar te rug in Nederland, waar ik me tot nu toe bezig hou met het geven van les en demonstraties. Boven dien lopen we alle wedstrijden af, waardoor we hebben bereikt, dat we voor het tweede achter eenvolgende jaar Nederlands kampioen zijn in de Zuidameri- kaanse dansen". "Iedere nationale kampioen wordt automatisch uitgenodigd om naar de wereldkampioenschap pen te komen. Niet iedereen gaat erop in, omdat ze gewoon de kos- Wethouder Van Leeuwen: "Voor Voorschotense be grippen is Bij dorp een uni ttoto Holvast) het feit dat de koophuizen van de christelijke woningbouwvereni ging 'plotseling' in koopprijs ste gen met tienduizend gulden. "Dat mag eigenlijk niet gebeu ren. Voor iemand die voor de moeilijke beslissing staat om een huis te kopen is dat een vervelen- ten niet kunnen opbrengen. Ons bezoek aan Tokio komt met alles bij elkaar op tienduizend gulden, waarvan de helft wordt betaald door de Japanse bond van dans leraren. Dat betekent dus dat we zelf de rest moeten opbrengen. Het prijzenbedrag, dat is verbon den aan de eerste plaats is erg ge ring. Het gaat meer om de naam die je maakt, waar je later na tuurlijk wel geld aan kunt ver dienen. De publiciteit erom heen is belangrijk". Aandacht Over rol van de media in Neder land is Vermey niet erg te spre ken. "Er wordt in Nederland maar erg weinig aandacht gege ven aan de danssport. Kijk maar naar de televisie of kranten, er wordt praktisch geen aandacht aan geschonken. In het buiten land is er wel veel belangstelling voor de wereldkampioenschap pen. In Tokio is er een televisie ploeg van de BBC, die alles over neemt en verkoopt aan Duits land. Bovendien worden de wed strijden in Japan zelf recht streeks uitgezonden." "Over de kans die we maken zou ik niet te veel willen zeggen. Ik denk dat we heel redelijk uit de bus komen, maar kanshebbers voor de eerste plaats zijn we denk ik niet. We zijn wel zover op weg, dat we kunnen zeggen ze ker niet tot de slechtste te beho ren". de zaak. Een aantal zaken is door de woningbouwvereniging niet goed uitgelegd. Een duidelijk ge mis aan professionaliteit binnen die vereniging". Kentering Een ander unicum in de wijk is de inspraak geweest. Al in het begin waren de toekomstige bewoners bekend en werden ze betrokken bij de realisatie. "Als je naar het uiteindelijke resultaat kijkt, kun je concluderen dat het gewerkt heeft. Of het er anders zou heb ben uitgezien zonder inspraak, durf ik niet te zeggen". Van Leeuwen gelooft niet dat in de toekomst vaker van zo'n in spraak-procedure gebruik zal worden gemaakt. "De tijden ver anderen. Toen leefden we eigen lijk in een luxe tijd. Alles bespre ken en regelen. Er is nu een ken tering ontstaan. In de jaren ze ventig wilde iedereen over alles meepraten. De realiteit van nu is dat ze een dak boven hun hoofd willen hebben. Wel hebben we bij de bouw van de laatste zestig woningen gebruik gemaakt van de ervaring die we opgedaan hebben bij de inspraak". De wijk heeft meer 'nieuwtjes' voor de gemeente Voorschoten. Zo werden er 23 zogenaamde Van Dam—eenheden gebouwd. Kleine één- en tweekamerap partementen, vooral voor de jon geren uit het dorp. Het eerste project dat in samenwerking met de toentertijd opgerichte Stich ting Jongerenhuis vesting is ge realiseerd. Daarnaast is er een gezinsvervangendtehuis neerge zet, staat de sporthal in de nabij heid, de Lindehoeve, de brand weerkazerne en binnenkort ook het politiebureau. Generatie "Nee geen school. Dat is heel dui delijk. De wijk is daarvoor te klein. Er zijn goede verbindin gen met het centrum en Vliet- wijk waar scholen liggen. De kin deren hoeven geen drukke ver keersweg over", stelt de wethou der. Eigenlijk is hij maar over één zaak niet echt tevreden. De bouw van huizen in de vrije sec tor. 'Dat gaat wat langzaam, maar het gaat toch door. Nu worden er twaalf gebouwd en als het goed is zullen volgend jaar ook weer de nodige gebouwd worden". En zelfs in deze bouwsector heeft Voorschoten weer iets nieuws onder de horizon. Bij drie wonin gen zijn alleen de muren (het cas co) neergezet. De toekomstige bewoners hebben met eigen han den in vele uurtjes de rest van het huis opgebouwd. "Door de daling van de bouwkosten is het nu ideaal om te bouwen". De huizen die uit de drassige pol- dergrond zijn opgetrokken wor den voor het merendeel be woond door de tweede generatie forensen. Voorschoten wil ook voor hen huisvesting realiseren. De oude Voorschotenaren heb ben de koeien meegemaakt en het landelijk vergezicht. De nieu welingen zien de verstedelijking en het kunstmatig aangelegde groen. Het vergezicht is voor hen de Starrenburgpolder. Over tien tallen jaren wonen daar de zonen en dochters van de tweede gene ratie forensen. Hun uitzicht zal helemaal beperkt zijn. G. Schrama (88) VOORSCHOTEN/LEIDEN - Op 88-jarige leeftijd is gistermorgen overleden G. Schrama, ere-bur ger van Voorschoten, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, oud wethouder en kerkelijk onder scheiden met het ere-kruis "Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Schrama was raadslid van 1946 tot en met 1966 voor de KVP, van 1953 tot 1966 was hij wethouder van onderwijs en in de jaren '59 en '60 waarnemend burgemeester van Voorschoten. Door de grenswijziging werd de Rijndijk Leids grondgebied en Schrama inwoner van Leiden. Dit was het einde van de politie ke loopbaan van Schrama in Voorschoten. Schrama was niet alleen op poli tiek gebied actief, ook in het maatschappelijke leven beteken de hij veel voor Voorschoten. Zo was hij onder andere voorzitter van de R.K. Middenstandsver eniging Voorschoten, voorzitter van de Kortebaandraverij Voor schoten en bestuurslid van de Leidse schietvereniging. Tijdens het wethouderschap van Schrama groeide Voorschoten uit van acht- naar twintigduizend inwoners. DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, 'Subway Riders', do, vr, za, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - Amnesty International, schnjfavond, 20 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, 'Jaarfeesten', poppen kastvoorstelling, 14.30 uur. Filmhuis LVC - Breestrat 66, 'Soldier Blue'-Ralph Nelson, 20 en 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten - tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrü advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur van 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 15 tot 22 okt door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd, - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur- Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMONDAVORKUM - De afstand Workum-Warmond- Workum die de strontschip pers jaarlijks afleggen is dit jaar in een recordtempo vol bracht. Slechts 34 uur had Age Banstra nodig om dit tra ject af te leggen. Hij verbeter de het oude record met maar liefst zes uur. Het gunstige weer op zowel heen- als te rugreis waren volgens de Friese Warmonder Hylke Tromp de oorzaak van het snelle retourtje. Age Banstra kwam om half twee in de nacht van dinsdag op woensdag in Workum aan. Nico Hoek uit Leiderdorp kwam om vijf over twee aan in het Friese Workum. Hij zag daar zijn trotse record van veertig uur aan diggelen ge varen. Derde in de klasse on der de 30 ton werd Jan de Jonge uit Buitenkaag. Bij de categorie boven de 30 ton was het "Noorderlicht" van Amsterdammer Niek Teijken het snelst. Kees Har- schel uit Marken werd twee de, Eric Takes uit Purmerend werd derde in deze klasse. Vanmorgen was van de 24 deel nemende schepen de helft nog niet in Workum aangeko men. VOORSCHOTEN - Een 59-jarige inwoner van Voorschoten is gis termiddag aangehouden, nadat hij was doorgereden na een door hem veroorzaakte aanrijding. De man botste omstreeks half vijf met zijn auto tegen een auto van gemeentewerken aan, toen hij in de Schoolstraat een parkeervak uit reed. De schade was gering, maar toen personeel van ge meentewerken hem aansprak gaf hij gas en ging er vandoor. Het kenteken werd genoteerd en de politie kon de automobilist een half uur later in zijn woning aanhouden. Op het politiebureau werd de bloedproef afgenomen, omdat het gemeentepersoneel al cohol had geroken. JnR Ruud Vermey: "Het gaat om de naam die je er maakt". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damiate Holding BV Per post 7»,70 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef: H.IJ. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (ptv) Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke .Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cèro. Rome, Madrid. Mexico tel 071-144941. tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2