Blokkade Ierse havens Een droom die niet uitkwam -C Nederlandse zuivel staat er goed voor Woedende vissers eisen opheffing EG-verbod Acties bonden bij NS en PTT Beurs Amsterdam D- kort zakelijk marktberichten Fonds: wao- premie moet IV2 lager Automagnaat De Lorean Beursoverzlcht ïïw, Err" DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 Economie Rorento De eerste helft van het boekjaar 1982-1983 (maart tot en met au gustus) is voor de beleggers in het obligatiefonds Rorento voor spoedig verlopen. De beurs- koorts van Rorento steeg met 15 pet van 143.30 tot 164,80, al dus het halfjaarbericht. Ook na augustus ging de gunstige koersontwikkeling door: op 18 oktober bedroeg de koers 12,30. Door de grote vraag naar aandelen Rorento steeg het aan tal uitstaande aandelen met ruim 2,5 min tot ruim 19,6 min. Het to tale vermogen nam toe van 2,5 tot 3,1 miljard. Alle drie de elementen die voorna melijk de waarde van de Roren- to-portefeuille bepalen, te weten ïente-inkomsten, obligatie- koersen en valuta-koersen lever den een positieve bijdrage. BEILEN (ANP) - De economische teruggang op de wereld tast de afzet van Nederlandse zuivelpro- dukten in eigen land en in de ne gen andere landen van de Euro pese Gemeenschap niet of nau welijks aan. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel drs. H. Schelhaas heeft dit giste ren gezegd. Volgens hem zal de verkoop van kaas zelfs blijven stijgen. Het Ne derlands Zuivelbureau heeft vo rige week nog bekendgemaakt dat in Nederland gedurende de maanden januari tot en met juni ruim drie procent meer kaas is verkocht dan in het eerste half jaar van 1981. De uitvoer ervan is in dezelfde periode met een klei ne zes procent gestegen. De voorzitter van het produkt schap voorziet daarentegen wel een daling van de export naar landen buiten de EG. Minder vraag naar zuivelprodukten als gevolg van afnemende koop kracht en een groter aanbod op de wereldmarkt zullen twee oor zaken daarvan zijn, meent Schel haas. Wellicht zullen afzetmarkten bui ten de EG voorgoed verloren gaan door deze ontwikkelingen, maar daartegenover staat dat Spanje, Japan en China volgens Schelhaas potentiële nieuwe af nemers van Nederlandse zuivel- produktpn riin. Vooral de volks republiek China toont een opval lende belangstelling, zo zei hij. Schelhaas vindt verder dat de lan den van de EG ervoor moeten zorgen dat de Verenigde Staten geen kans krijgen om Rusland van zuivelprodukten te voorzien. Uit zijn toespraak in Beilen tot het bestuur van het produkt schap bleek dat de voorzitter niet staat te juichen bij de stijgende graanverkoop door de VS aan de Sowjet-Unie. Het lijkt hem gewenst om snel weer boter te verkopen aan de Russen, vooral omdat de Ameri kanen van plan zijn binnenkort 250.000 ton boter op de werld- markt af te zetten. De boterver- koop door de EG aan de Sou-jets is stilgelegd nadat zy Afghanis tan waren binnengevallen Ten slotte heeft Schelhaas nog ver kondigd dat de positie van Ne derland als grootste exporteur ter wereld van zuivelprodukten ruimschoots blijft gehandhaafd. Ter illustratie daarvan meldde hij dat van alle gecondenseerde melk in de wereldhandel 51 pro cent uit Nederland afkomstig is. Voor vol melkpoeder is dat 25 pro cent, voor kaas en boter 21 pro cent, en voor mager melkpoeder tien procent. Het totale Neder landse aandeel in de wereld-zui velhandel is vorig jaar één pro cent hoger geweest dan in 1980. Voedertanks De arbeidsinspectie en de dienst voor het stoomwezen van het mi- I nisterie van sociale zaken heb ben een waarschuwing laten uit gaan tegen het gebruik van voe- dertanks onder druk. Deze tanks worden met name in varkens houderijen gebruikt, waarbij het voerder door de buizen van de voederinstallatie wordt geperst. De tanks blijken echter vaak niet bestand tegen de hoge druk, met alle gevaar van ontploffingen. Bedrijven die met zo'n tank werken doen er dan ook goed aan zich in verbinding te stellen met de arbeidsinspectie of de dienst voor het stoomwezen, al dus het ministerie van sociale za ken. Papierindustrie Minister Terlouw van economi sche zaken heeft gisteren een nieuwe subsidieregeling inge steld voor de papier- en kartonin dustrie. Hij heeft er bijna 41 mil joen gulden voor gereserveerd, zo maakt zijn departement be kend. De financiële steun is voor bedrij- j ven die van plan zijn machines te kopen die oud papier zodanig be- j handelén dat er weer nieuw pa- pier van kan worden gemaakt. De minister heeft besloten dat dergelijke ondernemingen 25 j procent van de kosten voor deze I "upgrading-apparatuur" kunnen krijgen. I Terlouw vindt het nodig dat de pa- I pierindustrie meer van dit soort machines gaan aanschaffen. Zo doende wordt de industrie in ons land minder afhankelijk van im port en cellulose, een grondstof voor papier. Auto's I In de eerste negen maanden van I dit jaar zijn meer auto's verkocht dan in dezelfde periode van vorig jaar. De verkoop steeg met 0,6 procent van 331.184 naar 333.213. Tot de merken die hun verkoop in ons land omhoog zagen gaan behoren BMW (van 9.893 naar 12.462), Fiat (van 13.294 naar 17.784), Opel (van 43.897 naar 54.083) en Lada (van 5.410 naar 7.366). Op Daihatsu en Suzuki na vertoon den de Japanse merken een da ling in de verkoop. Mitsubishi zag zijn omzet kelderen van 16.058 naar 11.463, Honda van 15.150 naar 12.247, Mazda van 15.165 naar 12.182 en Toyota van 15.668 naar 15.031. Dalingen de den zich voor bij Citroen, Ford, Renault, Peugeot, Talbot, Volvo. Leyland en Volkswagen. - Groente- Andijvie per kg: 49-60, sperzibonen 3,30, groene kool 51, spitskool 37, bospeen II 87-1,15, waspeen Al-per kist 3,20-5,40, AII-3,20-5,50, BI-4,00-7,80, BII-3,20. CI- 2,80-5,00, CII-2,40-3,20. Aanvoer: 162 ton. Breekpeen BI-2,50-3.50, CI-4,50-5,50, prei A I per kg 51-54, prei B I per kg 30, uien per kg 68. peterselie (krul) 26-39, selderij 13-17, knolselderij 56, bloem kool 6 per bak I 67-80. 6 II 24-38. 8 I 41- 57. 8 II 23. 10 I 48-53, 12 I 46. Aanvoer: 10.778 stuks. DUBLIN (ANP/AFP) Woedende vissers hebben het scheepvaartverkeer van en naar de Ierse republiek giste ren lamgelegd door veertien havens te blokkeren. Zij ei sen opheffing van het EG-verbod op de haringvangst in de wateren voor de Zuidierse kust. Ook protesteren zij tegen de gevangenneming van vijf vissers die het verbod hebben overtreden. Als gevolg van de actie strandden gisteren duizenden reizigers. De veerdienst Sea-Link annuleerde al haar diensten op Ierland. On der de getroffen havens zijn die van Dublin, Loaghaire (ten zuiden van Dublin), Cork en Gal- way. De Ierse autoriteiten hebben van morgen vroeg een einde gemaakt aan de blokkade, nadat een op roep de actie vrijwillig te beëin digen geen resultaat opleverde. Tegelijkertijd is gisteren in Kopen hagen onder Nederlandse lei ding een diplomatiek offensief gestart, bedoeld om het Deense verzet tegen het EG-visserijbe- leid te breken. De Nederlandse ambassadeur is door negen lan den uit de Europese Gemeen- ZOETERMEER (ANP) - De wao- premie moet volgend jaar naar 18,3 procent met een premievrije voet van 88 gulden per dag. Dat heeft het arbeidsongeschikt heidsfonds, dat de wao-gelden beheert, gisteren besloten. In een concept-voorstel werd het pre miepercentage genoemd van 18,5 procent. Op het moment be draagt de wao-premie 19,8 pro cent met een premievrije voet van 91 gulden per dag. De minis ter van sociale zaken kan overi gens een andere premie vaststel len. Hij beslist tevens over de verdeling ervan tussen werkge vers en werknemers. De vertegenwoordigers van de vakbeweging in het fonds willen dat de premievrije voet volgend jaar hoger wordt teneinde de la ge inkomens te sparen. In hun gedachtengang zou deze onge veer 94 gulden per dag moeten bedragen. De aaw-premie, die voor rekening komt van de werkgever, kan in de visie van de fondsbestuurders volgend jaar dalen van 5,3 naar 4,85 procent. Het algemeen werkloosheid fonds (AWF) gaat de minister van so ciale zaken voorstellen om de ww-premie voor 1983 vast te stel len op 4,2 procent. De huidige ww-premie bedraagt 4,5 procent, maar aangezien deze pas sinds 1 juli geldt (daarvoor was het 3,5 procent) betekent een premie van 4,2 procent ten opzichte van heel 1982 een verhoging met 0,2 procent. schap voor deze kar gespannen vanwege haar grote belangen in de visserij. Zoals bekend haalt Nederland de "Hollandse nieu we" de laatste jaren voorname lijk uit Deense wateren. Het voorzitterschap van de EG is in handen van Denemarken, dat als grootste hinderpaal op de weg naar een gemeenschappelijk vis serijbeleid wordt beschouwd. In de EG wordt al jaren onderhan deld over een aanpak, waarbij niet alleen de vangsten van de nationale vissersvloten in de ge meenschapswateren wordt gere geld, maar ook regelingen wor den getroffen met niet bij de EG aangesloten landen. Volgens de negen landen die zich nu tot De nemarken richten, is het overleg thans in een beslissende fase ge komen wil voor het einde van dit jaar volledige overeenstemming worden bereikt. Niet alleen Denemarken is daarbij dwarsligger, ook Engeland heeft zich jaren verzet tegen een ge meenschappelijk beleid. De strijd gaat vooral om exclusieve rechten binnen de territoriale wateren en de vangstquota. UTRECHT (ANP) - Bijna alle 270 werknemers van Hoogo vens-dochter Demka in Utrecht hebben gisteren de produktie twee uur stilgelegd. Aanleiding was het vacaturebeleid van de directie. Volgens een woord voerder van het actiecomité Demka had de directie zich niet gehouden aan de toezegging, sollicitatieprocedures op gang te brengen voor de veertien va catures in het bedrijf. Aan de actie deden ook twintig werklo zen mee die een baan bij Demka In een gesprek met de directie eis te het actiecomité het onmid dellijk opvullen van de vacatu res, het omzetten van tijdelijke contracten in een normaal dienstverband en het starten van sollicitatieprocedures met de werkloze gegadigden. De di rectie heeft volgens een woord voerder van het actiecomité, na overleg met de Hoogovens-top deze eisen ingewilligd. Voor doe-het-zelvers: de pijprokersstoel. Niet te koop - het hier gedemon streerde exemplaar uit Genève is ruim anderhalve eeuw oud - maar wel te maken. Wellicht ook te gebruiken als eenpersoons bar in deze tijden van privatisering. Meer consumptie bier en wijn SCHIEDAM (ANP) - Per lid van de bevolking is in Nederland vorig jaar per maand gemiddeld bijna zeven-en-een-halve liter bier en ruim één liter wijn gedronken. Op jaarbasis is dit ruim drie liter bier méér dan in 1980. Ook het wijnverbruik is gestegen, zij het in lichte(re) mate Deze en andere gegevens staan in het gisteren verschenen jaarlijkse over zicht van het alcoholverbruik op de wereld, dat door het produktschap voor gedistilleerde dranken is samengesteld. Aan borrels is vorig jaar gemiddeld iets meer dan twee-en-een-halve liter, gemeten in pure alcohol per bevolkingslid geconsumeerd. In werkelijkheid is er meer gedronken. UTRECHT (GPD) - De Vervoers- bond CNV bereidt een werkon derbreking van één uur voor bij de Nederlandse Spoorwegen. In regionale vergaderingen over ac ties bij NS spraken de leden van de Vervoersbond zich in meer derheid uit voor een 1-urige werkonderbreking; voor een sta kingsactie van één of meer da gen, zoals de Vervocrsbond-FNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging die in petto heb ben, voelde men niets. De actie is een protest tegen de plannen van de regering om de salarissen van ambtenaren en de sociale uitkeringen volgend jaar niet te verhogen. NS-werkne- mers zijn als zgn. trendvolgers direct getroffen door dit rege ringsvoornemen. Als de „bevriezingsplannen" van de regering doorgaan, zijn in de overheidssector niet alleen bij het openbaar vervoer, onderwijs, politie en energiebedrijven ac ties te verwachten, maar ook bij de PTT. Het landelijk actiecomi té van de ambtenarenbond Ab vaKabo heeft gisteren besloten een waaier van speerpuntacties te treffen, variërend van simpele publieksinformatie tot stakingen van onbeperkte duur. FNV-voorzitter Wim Kok zegt de indruk te hebben dat de werkge vers de jacht op de prijscompen satie zijn begonnen. „Zij willen die prijscompensatie volgend jaar in de zak houden, zonder er iets tegenover te stellen De vak beweging is bereid die prijscom pensatie in te leveren tegen ar beidstijdverkorting en arbeids plaatsengaranties. De werkge vers schijnen dat niet te willen", zei Kok De verlaten hoek van het in dustrieterrein bij het Ierse Dunmurry maakt een bijna onheilspellende indruk. Bo ven de fabriekshallen en de immense lege parkeerterrein er omheen hangt een lood grijze lucht die op regen staat. Er waait een harde, koude wind en de stilte wordt slechts doorbroken door het geklepper van touw tegen een paar vlaggemasten. Veel meer leven zit er niet in de autofabriek van John De Lo rean. „Binnen werkt nog een klein ploegje onderhouds monteurs die het machine park op orde houden. Kun nen ze dat tenminste nog aan iemand verkopen", zegt een portier, die dc strikte op dracht heeft gekregen nie mand toe te laten. Hij is niet helemaal alleen. By het hek staat een man van een jaar of veertig mistroos tig naar het stille fabrieks complex te staren. Hij heet Billy Johnson, en was nog eens langs gekomen omdat hij dacht nog wel wat colle ga's van vroeger te zullen aantreffen. Veel zin in praten heeft Billy niet. „Ik ga maar", zegt hij. We proberen hem nog snel wat te vragen. Wat vind je nu van De Lorean? Volgens de FBI is hij aan de cocaïnehan del begonnen om de fabriek alsnog te redden „Ik weet niet wat ik ervan moet denken. Ik denk dat de Brit ten hem er hebben ingeluisd En verder heb ik niets tegen door Henk van Dam De Lorean zelf. Dank zij hem heb ik tenminste een tijdje een goed leven gehad". Dan loopt hij weg, terwijl de eer ste regendruppels vallen. Vette vis 1978 dacht de toenmalige mi nister voor Noord-Ierland, Roy Mason, een buitegewoon vette vis te hebben gevangen. Hij was erin geslaagd John De Lorean de voormalige vi ce-president van General Mo tors, die voor 3 gonnen, ertoe Belfast zetten. De Lorean liet er j groeien. Halver hij zijn eerste de Britse lente van bnek klaar, de Noordiere voor John De het de verwezenlijking van een droom. Wat hij, nu de fabriek af was, kon maken, waren uiterst fraaie sportautootjes, uitge voerd in roestvrij staal, moto risch zeer geavanceerd en met een opvallend uiterlijk. Het plan was, de auto eerst in de Verenigde Staten te lance ren, en daarna de boer op te gaan in landen als Italië, West-Duitsland en in het Midden-Oosten. De Lorean had alle vertrouwen in zijn geesteskind. Binnen een mum van tijd had hij 2600 mensen aan het werk, die 140 auto's per week maakten. „Voorlopig", zei De Lorean want hy verwachtte 20 000 auto's a raison van 70.000 gulden per stuk jaar lijks in de VS af te zetten, en dan zou de produktie verder omhoog moeten. Maar de verwachtingen van De Lorean bleken aan de rijke lijk overspannen kant te zijn. In twee maanden raakt hij maar enkele honderden sportauto's kwijt, en de marktvooruitzichten waren hopeloos slecht: door de re egenng en in de 1981 was zijn fa- cessie was er eenvoudig geen belangstelling voor De Lo- reans zeer luxe speelgoed. Praatjes En dus had hy geld nodig Met dikke praatjes wist hy de Britse regering ertoe te bewe gen nóg meer geld in zyn fa briek te stoppen, tot de nieu we minister voor Noord-Ier- land. Jim Pnor. er genoeg van had. Hij zei eind vorig jaar tegen De Lorean dat er nu een eind aan moest ko men en dat de Amerikaan an dere financiers moest zoe ken. In februari van dit jaar werden de duimschroeven verder aangedraaid. Er werden twee curatoren benoemd, die de taak kregen te onderzoeken of de fabriek van De Lorean wel levensvatbaar was en of er financiers konden worden gevonden die bereid waren het project te steunen. De curatoren gooiden onmid- dellyk duizend man perso neel eruit, omdat er nog steeds veel te veel auto's wer den gemaakt In juni kwa men weer 1500 werknemers op straat te staan en werd de produktie geheel stopgezet De parkeerterreinen rond de fabriek stonden op dat mo ment barstensvol onverkoch te auto's. Sindsdien werden steeds weer tijdslimieten gesteld, die steeds weer werden opge- Afgelopen maandag 5 voor de curatoren lat vol. Het was hen dat er geen finan- len worden gevon- fabriek in leven te Nou ja, één kandidaat was er de in New York gevestigde Delore an Motor Company, de holdingmaatschappij voor de fabriek in Ulster. Nog vorige week zei De Lorean m een in terview voor de BBC „Een aantal zeer rykc mensen heeft mijn maatschappy ver zekerd het geld ter beschik king te willen stellen dat dc Britse regering nodig heeft De Lorean moet daarby zich zelf op het oog hebben gehad Hij moet hebben gehoopt dat hij heel snel heel VM zou kunnen verdienen met zyn cocaïnehandel. Maar de FBI bleek hem al maanden in de gaten te hebben gehad, toen hy dinsdag op een hotelka mer in Los Angeles werd gearresteerd Het was het einde van een droom, voor zowel John De Lorean als mannen zoals Bil ly Johnson. Met de eerste hoeft men minder medely- den te hebben dan met de ar beiders van Belfast De Lorean is - ondanks het de bacle van zyn fabriek - nog steeds multimiljonair. Als president-directeur van de Noordierse fabriek gaf hy zichzelf een salaris van 1,25 miljoen gulden per jaar. en dat terwyl hy toch al 'binnen' AMSTERDAM (ANP) - Vergelc ken met W.ill Street w.tar .ie Dow Jones-index net geen nieuw hoogterecord boekte, was I op het Damrak toch lagere verto enkele uit schieters. zoals de hypotheek banken, die flink in herstel wa- Rond het middaguur stond Fnesch-Groningschc op een winst van 1 2,70 op 40,90 en Westland Utrecht op een winst van 4 op 84.50 VNU schoof 2.20 omhoog naar 52.50 De staatsfondsenmarkt was op nieuw erg vast Er k ze sector styg vol punt Bij de internationals deed l het nog het beste met een voor uitgang van 2 op 190.20 KLM werd een halve gulden duurder op 93,80 Koninklykc Olie zak te tu.-.- j.» Akzo en Philips waren 0.20 be ter, terwyl Hoogovens onveran derd 14,70 noteerde.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25