Sinds staatsgreep in Guatemala vijf tig doden per dag c<*tadS*! Britse socialisten gaan te ver LEZERS SCHRIJVEN Stilte moet worden verbroken" In uitspraak over kernbewapening DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 Meningen PAGINA 19 De Britse socialisten hebben zich onlangs op hun jaarcon gres uitgesproken voor de eenzijdige verwijdering van kernwapens van Britse bo dem. Zij hebben zich daar mee geschaard aan de zijde van hen die zowel in Amerika als in Europa pleiten voor een eenzijdige vermindering van de bewapening om de wapenwedloop tussen Oost en West een halt toe te roe pen. De vraag die zich opdringt is of leden van de NAVO zich op het gebied van de kernbewa pening eenzijdige stappen kunnen veroorloven. Wat zijn de effecten van dergelijke stappen, bijvoorbeeld op de onderhandelingen tussen Oost en West in Genève over de vermindering van de kern bewapening? In deze stad spreken Amerika en Rusland over de beperking van kern wapensystemen voor middel lange afstand (plus-minus 500 tot 5000 kilometer) die be stemd zijn voor het Europese strijdtoneel (onder andere SS-20, Pershing-2 en Toma hawk-kruisraketten). Bekend is dat de standpunten van beide partijen over de aard en omvang van deze be perkingen (nog) ver uit elkaar liggen. De Sowjet-Unie streeft naar een kernwapen- vrij Europa en vooral naar de verwijdering van al die wa pens uit West-Europa die de Sowjet-Unie rechtstreeks be dreigen. Amerika wil de on derhandelingen voorlopig beperken tot raketten opge steld op het land. Het zoekt voor wat betreft deze syste men een zeker evenwicht tus sen West-Europa en de Sow jet-Unie. In dit beleid past dan ook het voorstel om de plaatsing van 572 nieuwe Amerikaanse kernwapensys temen (Pershing-2 en Toma hawk-kruisraket) op Euro pees grondgebied niet te la ten doorgaan wanneer de Sowjet-Unie zijn op het land opgestelde SS-4-, SS-5- en SS-20-raketten ontmantelt. Deze sterk uiteenlopende standpunten zijn alleen maar bij elkaar te brengen wan neer beide partijen bereid zijn water in de wijn te doen. Het effect van eenzijdige stappen ter vermindering van de kernbewapening door leden van de NAVO, kan zijn dat Amerika zich aan de on derhandelingstafel ten op zichte van de Sowjet-Unie meer toegevend opstelt. Toe gevend in die zin dat Ameri ka van de Sowjet-Unie een geringere tegenprestatie ver wacht om de plaatsing van al le (of een deel van de) nieuwe kernwapensystemen te voor komen. Met dat effect heb ik geen en kele moeite. Een zeker over wicht van Russische zijde voor wat betreft landraketten voor middellange afstand ten opzichte van West-Europa, tast onze veiligheid niet aan. Immers het totale kernwa- penpotentieel waarover het Westen beschikt, weegt ruim schoots op tegen dat van de Sowjet-Unie. Bovendien wordt ook zonder de plaat sing van 572 nieuwe Ameri kaanse landraketten het kernwapenpotentieel in West-Europa in de komende jaren aanzienlijk uitgebreid. Ik denk aan de vervanging van de 64 Engelse Polaris-ra- ketten (met elk één kernkop), geplaatst aan boord van vier onderzeeboten, door 64 Tri- dent-raketten (met elk acht kernkoppen) en aan de Fran se plannen om het aantal ra ketsystemen in onderzeebo ten (nu 80) uit te breiden met 32 en om de M-20-raket (met één kernkop) te vervangen door de M-4-raket (met zes kernkoppen). Het aantal kernkoppen waar mee Frankrijk en Engeland doelen in de Sowjet-Unie kunnen aanvallen, neemt in de komende jaren dan ook toe van 144 tot 1184. Met het oog op deze ontwikkeling is het niet onbegrijpelijk dat de Sowjet-Unie ook de kern wa penmachten van Frankrijk en Engeland bij de onderhan delingen in Genève wil be trekken. Eenzijdige stappen ter vermin dering van de bewapening door M. H. von Meyenfeldt hebben nog een ander effect dat aandacht verdient. Zij kunnen een negatieve in vloed hebben op de relatie tussen Amerika en West-Eu ropa, mede omdat zij niet passen in het huidige Ameri kaanse politiek-strategische beleid ten opzichte van de Sowjet-Unie en het Ameri kaanse aandeel in de verdedi ging van het Westen vergro ten. In Washington wordt een politiek beleid dat voorziet in eenzijdige stappen dan ook niet erg gewaardeerd. Een dergelijk beleid is bovendien koren op de molen van die Amerikanen die pleitten voor een vermindering van de Amerikaanse troepen in Eu ropa. In dit verband is het besluit van de Amerikaanse senaatscom missie voor begrotingszaken om de sterkte van de Ameri kaanse troepen in Europa te bevriezen op het niveau van 1980, niet zonder betekenis. Immers uitvoering van dit besluit betekevt het terug trekken van rond 23.000 Amerikaanse militairen. Een zijdige initiatieven tenslotte kunnen, nu in de Bondsrepu bliek een centrum-rechtse re gering de touwtjes in handen heeft, de as Washington- Bonn versterken en de sa menhang binnen de NAVO verminderen. De effecten die ik hiervoor heb geschetst, roepen de vraag op naar wat op het gebied van eenzijdige stappen door indi viduele NAVO-leden toelaat baar is. Het besluit van de Britse socialisten gaat mijns inziens veel te ver. Het houdt in dat wanneer in Engeland de Labourpartij aan de macht komt, de Britse atoomstrijd krachten worden ontbonden en de Amerikaanse kernwa pensystemen van Brits grondgebied verwijderd. De NAVO wordt dan gedwon gen tot een volledige veran dering van haar verdedi- gingsopzet en strategie. Ik acht een dergelijke handel wijze onverantwoord en niet loyaal. Het zou de Britse so cialisten hebben gesierd wanneer zij gekozen hadden voor de weg van het overleg met de bondgenoten om de rol van kernwapens in het strategisch beleid terug te dringen. Die weg biedt zeker mogelijkheden. Binnen de NAVO groeit de be reidheid om de afhankelijk heid van kernwapens te ver minderen. De Amerikaanse generaal B. W. Rogers bevel hebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, heeft on langs nog gewezen op de mo gelijkheden om een conven tionele aanval van de Sowjet- Unie met conventionele mid delen te keren en in de NA- VO-strategie minder nadruk te leggen op het gebruik van kernwapens. En dat een ver dediging van Europa zonder kernwapens niet onmogelyk is, hebben de Amsterdamse (buitengewoon) hoogleraren Boeker en Barnaby onlangs in verschillende publikaties duidelijk gemaakt. De Britse socialisten hebben de moge lijkheden die hier liggen on derschat Zij kozen voor een shocktherapie. Uit het voorgaande mag niet worden afgeleid dat ik eenzij dige initiatieven op het ge bied van de kernbewapening afwijs. Dergelijke initiatieven kunnen zelfs geboden zijn om een tegenwicht te vormen tegen een al te harde opstel ling aan de onderhandelings tafel. Wel ben ik van mening dat de mogelijkheden binnen de NAVO om door middel van eenzijdige initiatieven verantwoorde ontwikkelin gen op het gebied van de be wapening te bevorderen, be perkt zijn. Nederland laat zien hoe van deze beperkte ruimte goed gebruik kan worden gemaakt. Wij hebben aarzelingen als het gaat om de plaatsing van 48 kruisra ketten op ons grondgebied. En w\j willen de verminde ring van onze atoomtaken (nu zes) bespreekbaar maken bmnen de NAVO. Dit beleid - ook als het tenslotte leidt tot een afwijzing van de plaatsing van de kruisraket ten - tast de veiligheid van het bondgenootschap niet aan. Het wekt hier en daar wel wat wrevel. Maar er is in de NAVO niemand die twij felt aan de loyaliteit van onze politieke en militaire leiders aan het bondgenootschap. Dat is onlangs nog eens on derstreept door de benoe ming van de Nederlandse chef van de defensiestaf tot voorzitter van het militaire comité van de NAVO; het hoogste militaire adviesor gaan van het bondgenoot schap. In Brussel weet men wel op wie men tenslotte kan rekenen. door Wim Gijsbers Toen generaal Angel Gue vara half maart van dit jaar als overwinnaar van de verkiezingen in Guate mala was uitgeroepen en zelf al doende was met het treffen van voorbereidin gen om met harde hand het repressieve beleid van zijn voorganger Lucas Garciè voort te zetten, werd er op 23 maart plot seling een staatsgreep uit gevoerd. Leider van de staatsgreep was oud-generaal Rios Montt die, zoals hij zelf verklaart, door God geroepen werd om orde op zaken te stellen in het door burgeroorlog en corrup tie geteisterde land. Sinds dien is hij elke zondag op de radio te horen om in gods dienstige preken de bevol king op te roepen om hem als gezant van God te aanvaar den en vertrouwen te hebben in zijn gezag zodat het land weer een echte democratie met economische ontwikke ling kan worden. Hij erkent dat zijn voorgangers fout zijn geweest en het huidige ge weld van de guerrillabewe gingen hebben opgeroepen, maar zegt dat dat geweld on der zijn bewind niet meer no dig is. De werkelijkheid ziet er echter heel anders uit. Sinds 23 maart zijn tientallen dorpen in de hooglanden van de aardbodem verdwenen. Overlevenden vertellen van bombardementen met vlieg tuigen en helicopters waarbij ook napalmbommem werden Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs Het Guatemala Komitee Leiden zet binnenkort acties op touw om Radio Guatemala Libre te helpen van de grond te krijgen en de vluchtelin gen te steunen. Zaterdag zal er op de markt in Leiden een bakfiets van het Komitee staan, waar informatie over Guatemala kan worden verkregen. Scholen en kerken, politieke partij en en vakbonden zijn benaderd om fototentoon stellingen over Guatemala te houden en film avonden te organiseren. Meer informatie over de landelijke actie voor Guatemala is verkrijgbaar bij de Stichting Guatemala Komitee Nederland, Refelingse Er ven 101, 5672 TC Nuenen. gebruikt en over beestachti ge invallen door het leger, waarbij jong en oud werden verbrand, vee werd gedood en akkers werden vernietigd. Situaties die sterk doen den ken aan de oorlog in Vietnam en aan het onmenselijke op treden van Amin in Oeganda. Dat is allemaal nodig, zo vertelt een hoge militair. "Kijk", zegt hij, "als wij het verzet van de guerrillastrijders wil len stoppen, dan moeten wij hun achterban uitroeien. Achter iedere verzetsstrijder staan tien indianen, die hem steunen en hem van voedsel voorzien. Willen wij het ver zet uitroeien, dan moeten wij hun familie en vrienden wel doden". Zo simpel ligt dat dus. Maar het regime heeft nog een ander wapen: de godsdienst. De be volking is erg religieus. Meer dan 90% behoort tot de rooms-katholieke kerk. Na de coup van 1954 en vooral na de aardbeving van 1976 heb ben, net als elders in Midden- en Zuid-Amerika, een stroom van fundamentalistische pro testante sekten uit de Ver enigde Staten hun intrede ge daan in het land, zoals de Mormomen, Zevendedags Adventisten, Pinksterge meente, Jehova Getuigen en nu vooral ook de Kerk van het Woord. Deze laatste sekte kwam enkele jaren geleden in het nieuws door de massa le (zelftmoord van 700 van haar leden in de oerwouden van Guyana. Tot deze sekte behoort ook de huidige president Rios Montt en één van de door hem be noemde ministers. In zijn voetspoor komen nu tiental len Amerikaanse zendelin gen van deze sekte het land binnen, om de bevolking de Het leger in de straten van Guatemala-stad: in de bergen wordt op beestachtige wijze huisgehouden. ware boodschap" te vertel len. In de hooglanden wor den zogenaamde modeldor pen ingericht, die in feite een soort concentratiekampen zijn waarin indianen worden samengedreven om hen te isoleren van het gewapend verzet dat door hen wordt ge steund (in de hooglanden is het overgrote deel van de be woners van indiaanse af komst). In deze dorpen wordt door de zendelingen kleding en voed sel uitgedeeld om het "goede gezichf'te laten zien en ze proberen de bevolking te be wegen om af te zien van hun steun aan het verzet, "dat toch alleen maar terrorisme bedrijft". Er wordt totaal niet ingegaan op de werkelijke oorzaken van de armoede en de ellende onder bevolking wat bijvoor beeld een groot gedeelte van de rooms-katholieke geeste- Journalisten worden niet toe gelaten in deze "bevrijde mo deldorpen" en dat is volgens de president ook niet nodig, want hij zal de informatie wel verstrekken. Ondanks de strenge censuur komt de werkelijkheid toch aan het licht, getuige o.a. de angst wekkende bevindingen van Amnesty International en Pax Christi. De laatste beves tigde berichten wijzen op vijftienhonderd doden per maand (vijftig per dag) en dat betekent dat er sinds de staatsgreep van 23 maart al zeker achtduizend mensen zijn vermoord. Daarnaast zijn er in het land zelf driehon derdduizend tot één miljoen mensen op de vlucht (totale bevolking zeven miljoen). Exacte cijfers zijn moeilijk te geven, want er bestaan geen vluchtelingenkampen, van wege de angst dat deze ge troffen zullen worden door bombardementen en militai re invallen. Vluchtelingen proberen hun onderkomen te vinden in de krottenwijken in Guatemala- stad of verbergen zich in ber gen en bossen. Deze onhoud bare situatie heeft het Guate mala Komitee Nederland doen besluiten om een lande lijke aktie te voeren, ener zijds om meer bekendheid aan deze situatie te geven en anderzijds om via enkele con crete projecten hulp te bie den aan de bevolking van dit land. Het eerste project werd aange dragen door de rooms-katho lieke organisatie Justitia et Pax (rechtvaardigheid en vrede) en betreft de hulp aan 730 gevluchte gezinnen, ver spreid over het land om hen aan woonruimte, kleding, voedsel en medicijnen te hel pen. Deze hulp is hoognodig, maar moet helaas in het ge heim gebeuren, tegen de re pressie in, omdat dergelijke hulp door het regime als on dermijnend wordt gezien. Het tweede project betreft het aankopen van een radiozen der, radio Vnj Guatemala. Deze radio heeft in de eerste plaats tot doel berichten over de onderdrukking het land uit te krijgen. Maar even be langrijk is dat ook de bevol king van Guatemala, on danks de strenge censuur, zelf geïnformeerd blijft over de daden van het regime. Ook zal Radio Vnj Guatema la een ftinctie krijgen in de onderlinge communicatie tussen de diverse verzets- en oppositiebeweginmgen in het land. (Wlm Gijsbers werkt als student nlet-westerse sociologie aan een doctoraal-scriptie over Guatema la. HIJ Is lid van de afdeling Lelden van bet Guatemala Komlté). Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Bakkies De stilte in bakkiesland is zeker niet eng. Die titel boven het ver haal in de krant van zaterdag 9 oktober is niet juist gekozen. Want ook met 40 kanalen (waren er tot voor kort 22) is het nog al tijd dringen geblazens Gelukkig is nu de tijd aangebroken dat de échte 27-MC-hobbyst die kanalen tot zijn bechikking heeft. Hij hoeft ze niet meer te delen met schreeuwers, knijpers en andere namaak 27 MC-ers. Zij moesten zonodig een bakkie, omdat de buurman of een vriendje er een hand. Iedere amateurzender van het eer ste uur heeft dit allemaal zien aankomen. De heer W. Bos, 'voorzitter' van de Nederlandse Communicatie Federatie (hij was vóór 1980 een felle tegenstander van een vrije 27 MC-band) dacht dat er wat te halen was bij de amateurzender. Hij koos zichzelf tot voorzitter en bracht een blad uit. Niet uit idealisme, maar ge woon om eraan te verdienen. Bos heeft gewoon mis gegokt. De 27- MC-ers kregen hem door en lie ten zijn blad (Break Break) val len. Het klopt, er werden veel clubs op gericht en er zijn ook ook heel wat weer opgeheven. Maar ook hier geldt: de échte clubs blijven over. Onze vereniging, Commu nicatie Club Leiden, bestaat niet voor niets al bijna twaalf jaar. El ke maand houden we een bijeen komst. (Voor de geïnteresseer de: vrijdag 29 oktober, 20 uur. Bierdeghel 1, Vestestraat IE, Leiden). Dus beste Jan Westerlaken, belicht een zaak voortaan eens van meer kanten. En maak er geen klaag zang van zoals van de heer W. Bos. Wij, 27 MC-ers, hebben echt geen medelijden. Th. van Dam, secretaris CCL, Postbus 729, Leiden Van Agt Mag ik als abonnee van uw blad een plekje in uw krant naar aan leiding van het geschrift van me vrouw of mijnheer S. in uw blad van 14 oktober, waartegen ik wel moet protesteren en ik denk ve len met mij. Het gaat om de zins nede: "Wat men ook van Van Agt kan zeggen, hij was wel iemand die de dingen bij hun naam noemde en duidelijk was". Nu dit is allerminst waar. Integen deel: hij wist, naar mijn mening, de zaken die moeilijk waren meestal voor zich uit te schuiven en er met poëtische zinnen om heen te draaien en vaak op moei lijke momenten te schitteren door afwezigheid. Dit moet mij, als 'overjarige huis vrouw', na wat ik over Van Agt via kranten, radio en televisie heb begrepen toch wel van het hart. Misschien kan schrijfster of schrijver van het commentaar - als vermoedelijke fan van Van Agt - deze kritiek toch begrijpen. H.P. Hoogeveen-Wurzer Pilarenlaan 4-B23 Noord wijkerhout Israël (2) Israels speciale status. Onrecht blijft bestaan. Met verbazing nam ik kennis van bovenge noemd eenzijdig artikel van de oud-hoogleraar dr. mr. W H. Na gel. Immers, wat het Midden- Oosten betreft wordt ons steeds weer een ander beeld voorgegoo- cheld. Het hangt er maar van af, wie ons dat beeld voor ogen tovert. Zijn wij mensen eerlijk? Praten we niet naar ons toe? Wat is waar? Speelt onze eigen instelling geen subjectieve rol of is die echt ob jectief? Wat wij onze beginselen noemen zijn o, zo vaak de kap stokken om de in onze ogen zo waarachtige visie aan op te han gen. En zo komen wij tot selec tieve verontwaardiging. Mis schien 'juist', maar wel selectief. Laten wij als buitenstaander oppa- sen met dat woelige Midden- Oosten, ons past bescheidenheid en terughoudendheid. Libanon is zeker een wespennest. Onver draagzaamheid en haat spelen een onmiskenbare rol. Maar laten wij maar naar ons zelf kijken: waar zijn de Inka's, de Azteken, Mohikanen en Apa chen gebleven? Kijk naar Noord- Ierland of Baskenland. Sluip- schuttende christenen tegen christenen. De wereld zit mooi in elkaar! A. de Bruin, Goudenregenpl. 35 Alphen a/d Rijn Wegwezen In de krant van 13 oktober j.l. plaatste u bij het artikel "wegwe zen... of er wordt gepast geweld gebruikt" twee foto's die één en ander illustreren. Op de onderste foto is het afvoeren van "de ste nengooiers" uitgebeeld: twee Surinaamse of Molukse jonge ren. Met opzet formuleren wij dit zoals het zou kunnen overko men; namelijk een vooroordeel tegen ethnische minderheden en jongeren. Daartegen willen wij met kracht protesteren! Temeer, omdat uw krant zich in de afgelopen verkiezingstijd sterk heeft gemaakt tegen opkomende rascistische groeperingen. Het plaatsen van bedoelde foto zal namelijk juist een tegengesteld effect hebben dan hetgeen u met de publicatie heeft n.u. - ireefd. onpartijdige informatie De sug gestie wordt gewekt dat het "toch maar weer de jongeren met name de kleurlingen zijn die de rellen trappen". Uw stellingname tegen racisme juichen we van harte toe en ver trouwen erop dat u deze opvat ting niet uitsluitend in verkie zingstijden zult uitdragen, maar haar als wezenlijk onderdeel van uw algemene berichtgeving be schouwt. De gewraakte foto zien we daarom als een, zij het betreu renswaardige, "vergissing". We spreken de hoop uit en het ver trouwen dat u uiterst kritisch zult blijven met betrekking tot suggestieve informatie die onbe doeld vooroordelen in de hand werkt en legitimeert. De pers is een invloedrijk medium in dit verband. And ré Verschuren, Vollcrsgracht 10, Leiden. Anthome en Donne van Peursen. KMnodteflM l SI, Leiden ADVERTENTIE Haarlemmerstraat58 leiden-071-140148 lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19