D Israëlische wapenexport Latijns- Amerika riskant AcWerg rond Lotto -C In de rol van een soort rechts Cuba? GPD gaat weekendblad produceren j DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 Varia Met een voortvarendheid, die schril (maar weldadig) afsteekt tegen de laksheid waarmee het huidige Venetiaanse bestuur op de steeds weer dreigende overstromingen van de stad reageert, besloot de gemeenteraad op de avond van de rampzalige dag waarop de Campanile op het San Marcop- lein in elkaar stortte dus op de 14e juli 1902), dat de klokketoren weer zou worden opgebouwd. „Com'era, dov'era!", riep toen ie mand, en die formule is sinds dien legendarisch geworden: „Zoals hij was, waar hij was". Met andere woorden: op precies dezelfde plek, en een getrouwe ko pie. Omdat de toren nu al weer ruim 70 jaar in volle glorie overeind staat, vinden we dat nogal van zelfsprekend: com'era, dov'era, maar zo heel erg vanzelfsprekend werd het in die dagen toch niet gevonden, zoals blijkt uit de be richtgeving in het Algemeen Handelschblad over deze stede- bouwkundige ramp. Ir. G. Boni, als directeur van de opgravingen op het Forum in Rome een gezag hebbend man, vond dat de toren wel herbouwd diende te worden, maar dan zoals hij vóór de 16e eeuw was, met weglating van de 10 meter die toentertijd boven de klokkenkamer verrezen. Boven dien wilde hij de „attico", de „zolderverdieping", vervangen door een spitse, liefst metalen kap: „Dat zou den toren verlich ten en z'n stijl verbeteren". Ook de gezaghebbende prof. dr. Ot to Wagner uit Wenen deed een duit in het zakje. De befaamde Loggetta van bouwmeester San- sovini, die aan de voet van de to ren de volle laag kreeg en deer lijk verwoest was, moest steen voor steen herbouwd worden, meende Wagner, „maar de thans voor Venetië nuttelooze toren, kon men wel daarlaten". En als men dan toch besloot hem te herbouwen, kon men dat beter in moderne stijl doen, vond hij (de Eiffeltoren bestond toen al 13 jaar!). Overigens blijkt uit het verslag van de correspondent van het Alge meen Handelschblad in het num mer van 15 juli 1902, dat de Cam panile ook toen al, toen het toeris me nog op een bijzonder laag pitje stond, legendarisch was: „Een bericht, dat diepen indruk zal maken op ieder die gevoel heeft voor schoonheid, komt uit Vene tië: de wereldberoemde Campa nile, de klokketoren op hei Mar- cusplein te Venetië, is gistermo gen te tien uur in elkaar gestort". Hij vermeldt dat de Procuratie nuoye ernstig beschadigd is en de kleine Loggia van Sansovino ge heel vernield werd, en vervolgt dan: „Een puinhoop, 30 meter hoog, ligt op de plaats waar de trotsche to ren eens stond; het plein en de heele omgeving zijn met steenen en stof bedekt". Vervolgens bericht hij, dat het Mi nisterie van Schoone Kunsten be sloten heeft dat de toren her bouwd zal worden: ,fJerbouwd! Een groot woord! Wie zal dezen toren herbouwen? Het was een buitengewoon bouw werk, een groot, zwaar ding en toch van een merkwaardige be valligheid, door zijn goede ver houdingen". ,Maar wat het ergste is, dat is de vernieling van een der merk waardigste stadsgezichten die er in de wereld zijn. Wie het plein ooit zag, moet diep teleurgesteld zijn door de gedachte, dat dit prachtige geheel, door het ver dwijnen van wat kracht voegde bij de sierlijkheid en pracht van het overige, nu is verdwenen". De bouw van de toren werd aange vat in 888 (andere bronnen noe men 900) en duurde 240 jaar. De herbouw duurde slechts 10 jaar: van 1902 tot 1912, maar toen wist men ook precies hoe hij moest worden. Hoe kon de instorting van een toren die al duizend jaar overeind stond gebeuren? „De fundamenten voor dezen eersten bouw", schrijft de correspondent van het Algemeen Handels chblad op 20 juli 1902, „waren naar verhouding vrij stevig: eerst een groot aantal palen ge heid in de lagune, daarop een ste vige getimmerde bodem van ei kenhouten planken en op dit soort van vlot, eindelijk een ze ven lagen dik steenen basement, ongeveer 3,5 M. onder het grond niveau. Twee zwakke punten bood deze bouw echter al dade lijk: de geringe breedte van dit basement, welke aan zijn voet nauwelijks 38 cM. buiten de lood lijn van de torenwanden uit schrijdt, en de veelsoortigheid der steenen in diens samenstel, dat gedeeltelijk uit harde tra chiet uit Istrië en gedeeltelijk uit zachte, weeke zandsteen be staat..." Maar goed, tien eeuwen lang trot seerde de toren desondanks de zwaartekracht en alle andere eu velen die een toren bedreigen. Hoe kwam het dan dat hij op 14- 7-'02 dan wél in elkaar klapte? Het Algemeen Handelschblad schrijft: „Vermoedelijk hebben de zuigin gen onder water, veroorzaakt door het voorbijvaren der moder ne stoombootjes de oude palen en planken, het platte vlot waar het basement op rust, ondermijnd". StoombootjesVoor de zoveelste keer is bewezen dat niet alle ver nieuwing ook verbetering bete kent... In de Colombiaanse hoofdstad Bogota werd vorige maand vanuit een auto een bom geworpen naar de woning van de Israëlische ambassadeur, Jaime Aron. Ook werd het huis van de diplomaat vanuit de auto met machinepistolen beschoten. De echt genote van de ambassadeur en een huisbediende raakten daarbij gewond; de ambassadeur zelfwas op het moment van de aanslag niet thuis. De Colombiaanse guerrillabeweging M-10 stelde zich telefonisch verantwoordelijk voor deze aanslag. De meeste kranten hebben aan deze gebeurtenis geen aan dacht besteed. Vermoedelijk niet zozeer omdat er geen do den vielenr maar omdat aanslagen op Israëlische functio narissen en gebouwen in veel Zuid- en Middenameri- kaanse landen zo vaak voorkomen, dat ze nauwelijks nog als „echt nieuws" worden beschouwd. Zo haalde ook een aanslag begin dit jaar op de Israëlische ambassade in Guatemala de meeste kranten niet. 1 tierende repressieve junta's - btij/t een ideaal afzetgebied voor Israéli- Bezorgd Voor Israël zelf ligt dat natuur lijk anders. Daar is met name in kringen van de oppositie de bezorgdheid over tegen Is raël gerichte acties in Latijns- Amerika de laatste tijd sterk toegenomen. De aanslagen worden door de oppositie in verband gebracht met toene mende militaire betrokken heid van Israël in Midden- en Zuid-Amerika. In dat ver band wordt gewezen op om vangrijke wapenleveranties aan rechtse regimes en op het sturen van Israëlische „advi seurs" naar sommige van de ze landen. Die wapens en ad viseurs worden, zo zegt de oppositie, ingezet bij de strijd van dictatoriale regimes te gen verzetsbewegingen. Waar het Amerikaanse Congres de verkoop van Amerikaanse wapens aan Midden- en Zuid- Amerika aan banden heeft gelegd, heeft Israël zich be reid getoond, de rol van de VS als wapenleverancier over te nemen. Op hun beurt verstrekken de VS omvang rijke kredieten aan Israël. Duidelijk is, dat beide landen in politiek opzicht, met name ten aanzien van de ontwikke lingen in het Midden-Oosten, in hoge mate op elkaar zijn aangewezen. De Israëlische wapenleveranties aan La- tijns-Amerika kunnen wor den beschouwd als een poli tieke vriendendienst aan Washington, dat zijn recht streekse militaire bemoeienis met dit continent onder druk van de publieke opinie heeft moeten terugdraaien. Voor de rest heeft het Israëli sche wapenexportgedrag overigens nauwelijks een echte ideologische grond slag. Het gaat er de Israëli sche regering naar het schijnt vooral om, de omvangrijke investeringen die Israël heeft gedaan in zijn nationale wa penindustrie, door export voor een deel terug te verdie nen. Behoefte Een ideaal afzetgebied is de Derde Wereld. Zeker de in Latijns-Amerika weüg tieren de repressieve junta's heb ben grote behoefte aan wa pens om zich staande te hou den. Is Israël door zijn wa- pensteun aan Latijns-Ameri ka dan in feite niet bezig de rol van een soort rechts Cuba in dit werelddeel te spelen? Om die vraag te kunnen beant woorden, is het nodig vast te stellen of de Israëlische mili taire hulp aan Midden- en Zuidamerikaanse landen in derdaad van wezenlijke bete kenis is. De Israëlische regering zelf weigert, ook in het Israëli- sche parlement, gegevens te verstrekken over deze wa penhulp. Dat is militair ge heim en openbaarmaking zou de nationale belangen en veiligheid van de joodse staat kunnen schaden, zo wordt Uit gegevens die internationale vredesinstituten hebben ver zameld over wapenhandel, blijkt echter zonneklaar dat Israël met name de laatste tien jaar vrij grote hoeveelhe den wapentuig naar Midden- en Zuid-Amerika heeft gëex- porteerd. Volgens het Zweedse vredesin- stituut SIPRI behoorde Is raël tot de Oktoberoorlog van 1973 tot de kleinere wapenex porteurs. Het voerde tot die tijd voor gemiddeld 60 mil joen dollar aan wapentuig uit per jaar. In 1976 was dit cijfer gestegen tot 300 miljoen dol lar per jaar, in 1979 tot 600 miljoen dollar en in 1980 tot 1,2 miljard dollar. Elfde plaats In nog geen tien jaar is Israël opgeklommen tot de elfde plaats op de wereldranglijst van wapenexporteurs. Het Is raëlische aandeel in de totale wapenexport van alle landen bedraagt volgens het SIPRI 0,6 procent. Alles wat het aan wapens uitvoert, gaat naar Derde-Wereldlanden. Op een SIPRI-lijst van wapenexpor- terende Derde-Wereldlanden neemt Israël, na Brazilië, de tweede plaats in met een aan deel van 21,1 procent. De belangrijkste klant van de Israëli's was in de jaren '70 Zuid-Afrika, dat ongeveer 35 procent van de totale Israëli sche export van „major wea pons" (grote wapensystemen zoals oorlogsschepen, vlieg tuigen, tanks en raketten) voor zijn rekening nam. Goe de tweede onder de afnemers was Argentinië (29 procent), gevolgd door El Salvador (6 procent). Andere afnemers van Israëlische wapentuig: Bolivia, Brazilië, Chili, Co lombia, Equador, Guatemala en Honduras. Nicaragua kocht zelfs tussen 1970 en 1975 98 procent van al zijn wapens in Israël. De Nicara guaanse dictator Somoza, verdreven in 1979, kreeg tot in de laatste dagen van zijn bewind spoedzendingen Is raëlische wapens waarmee hij de Sandinistische verzets beweging kon bestrijden. De Israëlische leveranties aan Midden- en Zuidamerikaanse regimes betreffen vooral UZI-machinegeweren (die trouwens in meer dan zestig landen, waaronder vele NA- VO-staten in gebruik zijn), Kfir C-2 jachtbommenwer pers (de goedkopere Israëli sche versie van de Franse Mi- rage 3-5), Arava's (militaire transportvliegtuigen) en Sjafrir-raketten. Voorts heeft Israël aan twee landen in de ze regio, Argentinië en Hon duras, Franse en Amerikaan se jachtbommenwerpers doorverkocht. Training Vast staat dat Israël ook elek tronische en andere appara tuur voor militaire doelein den levert. Gegevens hier over zijn overigens niet terug te vinden in SIPRI-rappor- ten. Het Zweedse instituut neemt in zijn jaarboeken al leen gegevens op over trans acties in grote wapensyste men. In werkelijkheid kan de wapenexport trouwens gro ter zijn dan uit de SIPRI-ge- gevens blijkt. Ook dit gezag hebbende instituut kan na tuurlijk niet elke wapenle verantie registreren. Dan is er nog de nauwelijks op gehelderde rol van wapenin structie en militaire training door Israël. Er ziin aanwijzin gen dat hiervan inderdaad sprake is. Zo verklaarde een Guatemal teekse minister een paar jaar geleden tijdens een bezoek aan Israël dat een aantal Gua temalteekse officieren en stu denten, onder wie zijn eigen zoon, een opleiding in Israël volgde. En de Guatemalteek se generaal Rios Montt, die in maart dit jaar door middel van een coup aan de macht kwam, verklaarde niet zon der trots op de televisie, dat zijn staatsgreep slaagde dank zij het feit dat „veel van onze soldaten werden getraind door de Israëli's". Ander feit: de Guatemalteekse generaal Benedicto Lucas Garcia, die voor de coup stafchef was, prees tegenover het Israëli sche dagblad Maariv het „ge weldige werk" dat Israël deed voor het leger van Gua temala. Ook in El Salvador, het buur land van Guatemala, zijn vol gens vertegenwoordigers van de verzetsbewegingen FDR en FMLM Israëlische advi seurs actief. Tijdens een be zoek aan Jeruzalem pleitten vertegenwoordigers van deze guerillabewegingcn onlangs voor het stopzetten van Israë lische wapenzendingen en het niet langer sturen van mi litaire adviseurs naar El Sal vador. Weerzin Daarop is ook aangedrongen in de Knesset (het Israëlische parlement) door de Israëli sche oppositie Een afgevaar digde van de Arbeiderspartij noemde de wapenleveranties van zijn land aan dictatoriale regimes even weerzinwek kend als „het voorzetten van varkensvlees aan een ortho doxe jood". De Israëlische regering geeft intussen geen knmp. Zij noemt de vragen over militai- door Jan de Roos re steun aan Midden- en Zuid-Amerika kletskoek en laat ze onbeantwoord De oppositie weigert zich even wel door de regering te laten afschepen. Enkele maanden geleden diende Dov Zakien, die behoort tot de linkervleu gel van de Arbeiderspartij, een wetsvoorstel in om de wapenleveranties aan dicta turen als Guatemala en El Salvador aan banden te leg gen. Volgens het wetsont werp moet de wapenexport onder controle komen van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defen- Zakiens bezwaren richten zich OVOtaens niet tegM de le verantie van vliegtuigen en raketten, maar van kleinere wapens als de UZI-machine geweren. die van groot be lang zijn in de stryd tegen verzetsbewegingen. Het Is raëlische parlementslid is om twee redenen tegen deze le veranties. Ten eerste zijn ze volgens hem immoreel, om dat dictatoriale regimes die op grote schaal de mensen rechten schenden, ze gebrui ken om de bevolking te on derdrukken. Bovendien zijn ze volgens Zakien om politie ke redenen onverstandig: de leveranties houden regerin gen op de been die toch ge doemd zjjn te verdwijnen. Aanslagen Daaraan kan worden toege-. voegd, dat deze wapenexport een anti-Israëlische stem ming kweekt en veiligheids risico's met zich meebrengt. Wat dat laatste betreft kan worden verwezen naar de eerdergenoemde aanslagen op Israëlische diplomaten. Maar ook de joodse bevol kingsgroep in Latijns-Amcn- kaanse landen kan straks het slachtoffer worden van anti- Israélische acties. De Israëlische regering lijkt in tussen allerminst van plan, haar militaire steun te tempe ren. Zij neemt daarbij het ri sico dat. zoals het Britse dag blad The Guardian onlangs schreef, de voor Latijns-Ame rika bestemde wapenhulp een boemerang wordt die ten slotte de afzender schade be rokkent. Het in ait artikel genoemde cij- fermrteriaal is ontleend aan recente SIPRI-jaarboeken. waarvan onder de titel „Wa penfeiten" jaarlijks samen vattingen worden gepubli ceerd door het Nederlands Instituut voor Vredesvraag stukken (NIW) m Den Haag. Voorts zijn gegevens ver strekt door de Stichting Oe cumenisch Studie- en Actie centrum voor Investeringen (OSACI) te Amsterdam DEN HAAG De Gemeenschap pelijke Persdienst, samenwer kingsorgaan van dertien regiona le dagbladen waaronder het Leidsch Dagblad, bereidt de pro- duktie van een weekendblad voor. De uitgave staat los van de nieuwsproduktie die nu dage lijks voor de aangesloten bladen wordt verzorgd. Een aantal van de GPD-bladen heeft plannen om op korte ter mijn een weckendblad te gaan uitgeven. Zoals bekend geeft het Leidsch Dagblad in de Leidse re gio al enkele maanden een week endblad uit onder de naam "Nieuwsweek". Winnende getallen 9 - 11 - 23 - 27 - 30 - 40. Reservegetal: 34. Aantal deelnemers: 550.674, inleg: f3.576.892,-. Prijzengeld: f 1.699.023,70. die allen f5,- EXTRA PRIJZEN Winnende nummers: 4184, 0869,3909 e 3770. LOTTO 41 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: geen winnaar, derde prijs 102 winnaars die allen bruto f5.538,70 ont vangen, vierde prijs: 5.185 winnaars die allen f 108,90 ontvangen, vijfde TOTO 41 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: dertien winnaars, die allen bruto f 4.168,50 ontvangen, derde prijs: 212 die allen f 485,10 ontvangen. TOTO-GELIJK 41 Eerste prijs: een winnaar, die bruto f5.262,40 ontvangt, tweede prys geen winnaar, derde prys: 35 winnaars, die al len f 126,60 ontvangen, vierde prys 1.133 winnaar, die allen f6,10 ontvan gen. CIJFERSPEL Zes cijfers goed geen winnaar, vijf cij fers goed: vier winnaars, die allen bruto f 10.000,- ontvangen. VOETBAL - Engelse kranten mel den dat de Argentijn Osvaldo Ar- diles niet naar Tottenham Hot spurs zal terugkeren. "Ik weet zeker dat veel Argentijnen het mij kwalijk zouden nemen", al dus de international, die door de oorlog op de Falklandeilanden werd verhinderd terug te keren in de Engelse competitie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17