"Ik had daar een lange vakantie" "Ik kon echt niet tegen Fibak op".. Cees de Roode goed voor twee doelpunten Paul van der Blom bij RB na mislukt voetbalavontuur in Hong Kong DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 Maar daar kon Van der Blom naar fluiten, kwam hij al vnj gauw tot de slotsom. Wat Paul onderhuids vermoedde, bracht Spitz Kohn dne we ken later aan het licht De werkeloze trainer was op voorspraak van het Neder landse trio naar Hong Kong genood, omdat de dagelijkse trainingen van Morning Star meer weg hadden van een ge zelschapsspel in de open lucht dan een gedegen voor bereiding op een voetbalwed strijd. "We hadden twee we ken getraind onder een Chi nese jongen. Tja, erg ver zijn die Chinezen nog niet met het voetbal, daarom hebben we om iemand uit Nederland gevraagd. Staudt was gek op publiciteit, hij zag het dan ook best in een bekende ke rel als Kohn zitten. Spitz arri veerde twee weken na ons, hij had de vlucht naar Hong Kong zelf moeten betalen. Dus die wilde meteen geld zien, voordat hij aan het werk zou gaan. 'Komt wel, komt wel', kreeg hij van Staudt als antwoord en Spitz liet het even op zijn beloop. Maar na een week wilde Kohn toch wel weten waar hij met zijn centen aan toe was. toen be gonnen wij ook nattigheid te voelen. Ons restte toen niks anders dan afwachten, wat moesten we anders? We heb ben die Staudt nog wel aan gespoord om die kleine spon sors dan maar te nemen, maar daar wilde hij niet aan. Soms was ik in staat hem een klap voor zijn bek te verko pen, maar gelukkig heb ik dat niet gedaan, anders was ik nog in de gevangenis te rechtgekomen". Fantasieën Tegen beter weten in bleef Staudt zijn fantasieën naja gen. De voetballers werden afgescheept met een zakcen tje om te kunnen voldoen aan de eerste levensbehoeften. Hij spiegelde zijn steeds lasti ger wordende werknemers voor dat Pepsi Cola interesse had Morning Star te sponso ren. "Die steunde Tung Sung al", hechtte Van der Blom weinig geloof aan de woor den van Staudt. "Geen pro bleem zei hij, ze willen ons ook geld geven en Millie's, een winkelketen, is er ook nog. Maar Millie's wilde eerst intern nog eens rustig bekij ken hoe het allemaal zou lo pen, tenslotte logen de sala rissen van de spelers er niet om". De FA, de voetbalbond van Hong Kong, haalde Staudt uiteindelijk uit zyn droom wereld. De baasjes van de FA verlangden van de manager een bankgarantie, wilde hij met Morning Star kunnen deelnemen aan de competi tie. Bovendien beschikten de Nederlanders met over een werkvergunning; hun toeris- tenpassen waarborgden een verblijf in Hong Kong van hooguit drie maanden. Van der Blom; "Het krijgen van een werkvergunning was niet zo n probleem. In Bangkok of Manilla kon je die binnen een dag krijgen Veel erger was dat Staudt Feyenoord geen amateurvergoeding kon betalen. Daarom mocht ik met meedoen aan de seven-a- side, een voetbalcompetitie, waarin zeventallen tegen el kaar spelen. Toen hy boven dien die bankgarantie van twee ton niet op tafel kon brengen, was het gauw ge beurd met Morning Star. Even heeft Staudt het nog weten te rekken, maar al snel maakte de FA een eind aan de zaak. Die bond was zo cor rupt als de pest, daar zaten al lemaal clubvoorzitters in, die uitsluitend voor hun eigen belangen pleitten. Alleen met poen telde je by die gasten, ze staken elkaar met hun rijk dom de loef af. Als de een Mi ke Channon naar Hong Kong had gehaald, kocht de ander George Best Zonder spon sors. dus zonder geld kon Staudt het met zijn Morning Star wel vergeten.". Morning Star was uitgedoofd, failliet, het Nederlandse ge zelschap moest na vyf weken het hotel verlaten. Staudt had borg gestaan voor de kosten, ongeveer 25.000 gulden. Na een dag te hebben overnacht in een ander hotel, vond Paul van der Blom onderdak by Bert Jacobs, de trainer van Seiko. "Die heeft ons gewel dig opgevangen" Weer thuis in Oegstgeest weet Paul van der Blom dat een Engelse advocaat nog pro beert wat geld bij Staudt C'Hij was Morning Star") los te praten. Veel hoop op suc ces is er niet, de juridische procedure zal lang zijn. "Staudt zal tegen elk vonnis hoger beroep aantekenen, desnoods verdwijnt hy uit Hong Kong. Alles wat ik nog vang is meegenomen. In elk geval is het voor myn ontwik keling goed geweest dat ik dit allemaal heb meege maakt" By Rynsburgse Boys begint hy samen met broer Marcel 'bij nul'. Ooit beschouwd als twee grote talenten zijn ze fei telijk nog even ver als des tijds, toen ze door Feyenoord werden aangemonsterd. Zelf geven de broers volmondig toe, dat ze in hun ontwikke ling stil zijn blijven staan. "Na alles wat er gebeurd is, staan we weer met beide be nen op de grond", klinkt het in koor Paul: "Ik begin bij Rynsburgse Boys in het tweede. Arie Lagendyk, de trainer, is bezeten van zyn vak, hij lijkt ons de geschikte man om ons weer in het goe de ritme te brengen. We heb ben het bij die club geweldig naar ons zin, maar de mensen daar weten dat we ambities hebben om naar het betaalde voetbal terug te keren Voor lopig gokken we op een plaats in het Nederlands amateurelftal. We zijn nog jong, 21 jaar. maar we realise ren ons wel dat wc het dit jaar moeten laten zien Anders zullen we wel eeuwig belof ten blyven". OEGSTGEEST - Belofte maakt doorgaans schuld, maar nu al gaat Paul van der Blom er van uit dat hij weinig zal krijgen van al het moois dat Morning Star-manager Staudt hem eerder had voorgespie geld. Van de voetbalclub uit Hong Kong is niet meer over dan een failliete boedel, zaterdag keerde Van der Blom terug naar Oegstgeest na een verblijf van dik vijf weken in de Britse kroonkolonie. Sinds maandag traint hij bij Rijnsburgse Boys, de club waar hij zich eind mei mét tweelingbroer Marcel meldde na bij Feyenoord zo ongeveer persona-non- grata te zijn verklaard. Zonder al te veel illusies wacht hij nu op bericht vanuit Hong Kong, waar een Engelse advocaat namens hem en zijn lotgeno ten Spitz Kohn, Hugo van Houten, Kees Storm en Ron Goodlass poogt nog enige centen van Staudt los te weken. "Maar", getuigt Paul van der Blom van realisme, "het zal moeilijk zijn te plukken van een kale kikker". Een plastic kijkdoosje, in goed Nederlands heet dat tegen woordig 'viewmaster', met 20 diaplaatjes is het enige sou venir dat de jonge voetballer herinnert aan zijn mislukte voetbalavontuur. Zelfs een shirt van Morning Star ont brak in zijn koffer, laat staan geld. "Eigenlijk ben ik nog een spekkoper", is hij van oordeel, "ik heb alleen de vlucht van Hong Kong naar Amsterdam zelf moeten beta len. Spitz Kohn moet zowel voor de heen- als de retour vlucht opdraaien". Een sombere kijk op het leven heeft Paul van der Blom niet, "ondanks alles" voelt hij zichzelf "ergens toch wel be voorrecht", nu hij Hong Kong heeft gezien. Koud te rug in Nederland ziet hy zich zelf nog rondlopen in het la waaierige Chinese wereldje, waar glitter en glamour hand in hand met schrijnende ar moe gaan. "Natuurlijk ben ik er voor het voetbal naar toe gegaan", geeft Van der Blom toe, "maar hoewel dat dan mis is gegaan, had ik dit alles toch niet willen missen. On gelooflijk, wat ik in Hong Kong heb gezien. De contras ten zijn er verschrikkelijk groot, heb wel 600 Rolls Roy- ces voorbij zien rijden, maar ook 600 mensen afval zien eten. Er zijn zat voetballers van dertig jaar, die niet heb ben meegemaakt wat ik op mijn eenentwintigste al heb beleefd. Het avontuur in Hong Kong heeft me al met al wel geld gekost, maar nu kijk ik er op terug alsof ik een lan ge vakantie achter de rug heb". Aan voetballen is hij in de me tropool, door 'Peking' in ruil voor vele Engelse ponden tot 1999 vrijwillig afgestaan aan het Verenigd Koninkrijk, evenwel amper toegekomen. Op 27 augustus zette de Oegstgeestenaar voet op Chi nese bodem met de uitdruk kelijke bedoeling dat wel te doen, maar afgezien van twee oefenwedstrijdjes heeft hij zich voornamelijk moeten beperken tot trainen ("Maar dat stelde weinig voor"), sight-seeing en bakken op het strand. "Ik sliep in een zeer luxueus hotel", merkt Van der Blom op om aan te geven dat hij in Hong Kong vijf weken lang het leven van een sportief toerist heeft ge leid. Het is verleidelijk te conclude ren dat Paul van der Blom zich in een vlaag van jeugdi ge overmoed tot een onbe zonnen stap heeft laten over halen. Maar de feiten liggen iets anders, zo zal blijken, hij heeft zich vooraf wel degelijk laten informeren over het voetbal in Hong Kong in het algemeen en bij Morning Star in het bijzonder om zich in te dekken tegen list en bedrog. Hij hoefde niet ver van huis om die inlichtingen te verkrij gen. In eerste instantie kon Paul te biecht bij broer Mar cel, die al in Hong Kong op verkenning was geweest. In opdracht van South China zocht Rolf Oostinga namens de Stichting Arbeidszaken een paar transfervrije Neder landse voetballers en Marcel van der Blom ging maar al te graag in op het verzoek van Oostinga om af te reizen naar Hong Kong. Hij heeft daar twee proefwedstrijdjes ge speeld en viel in de smaak. Ook bij ene Harry Staudt, een voormalig kapitein op de koopvaardij en Nederlander van geboorte, die tijdens het tweede oefenpotje met meer dan gewone belangstelling de verrichtingen van Marcel van der Blom volgde. Hij paaide vervolgens Marcel van der Blom, maakte hem warm voor Morning Star. Marcel: "Ik voelde wel wat voor Morning Star, maar ik wilde mijn vriendin meene men naar Hong Kong. Staudt vond dat best, maar dan moest ze wel zelf de over tocht en het verblijf betalen. Daar wilde ik niet op ingaan, ik heb het meteen afgekapt. Maar misschien is Morning Star wel iets voor Paul, heb ik Staudt toen gezegd". De manager was meteen in voor het voorstel van Marcel, die zodoende de weg vrij maakte voor zijn broer. Hoe wel Staudt niet het flauwste benul kón hebben van de ca paciteiten van Paul van der Blom stuurde hij een telex ("De inhoud van het con tract") naar het bondsbureau van de KNVB in Zeist. Ook een ticket voor de overtocht naar Hong Kong lag daar klaar. "Het leek", zegt Paul van der Blom, "allemaal wa terdicht", vandaar dat hij een mondelinge overeenkomst met Telstar over een eenjarig contract annuleerde. "Want ik wilde geen dief van mijn eigen portemonnaie zijn". Zyn kennismaking met Hong Kong proefde de bij UVS op gegroeide middenvelder als een eerste confrontatie met een andere wereld. Journalis ten dromden om hem en zijn collega's Van Houten, Storm en Goodlass heen, terwijl de fans van Morning Star de ver baasde voetballers bijna de kleren van de lijven rukten. "We werden daar binnen ge haald alsof we goden waren", brengt Van der Blom verslag uit. "Hong Kong is één grote file, maar voor ons ging ieder een vol eerbied opzij, wij konden met onze auto's altijd zo doorrijden". Portret Tot zover was er voor Van der Blom weinig reden enig wan trouwen te koesteren. Wat hij met eigen ogen zag, beant woordde precies aan het por tret dat de net by Seiko ont slagen Kees Storm tot twee maal toe van Morning Star en Hong Kong had geschetst. In weerwil van de voorzichtige waarschuwingen van Rolf door Gerard van Putten Oostinga ("Ik kan me vergis sen, misschien is die Staudt wel betrouwbaar, maar hij verschijnt altijd te laat op af spraken") ging Van der Blom in het plaatselijke Meredien- hotel in de slag met de mana ger. De kapitein in ruste liet een copieus diner aanrukken om de contractbesprekingen wat aangenamer te doen ver lopen. Déér, aan tafel, werd Paul overmand door enige achterdocht. "Er waren een paar Chinese jeugdspelers die in het Engels vroegen of Harry voor hen ook niet wat eten kon laten bezorgen. Als je je dat laat aanleunen ben je geen persoonlijkheid". Maar met zijn vlotte babbel wist Staudt, zakenman in Hong Kong (Van der Blom: "Het is mij ontschoten wat hij precies deed") voorlopig een deel van het by Van der Blom gekweekte wantrou wen weg te praten. "De klei ne sponsors, zei Staudt aan tafel, die heb ik weggestuurd. Er komt een grote sponsor aan, daar ben ik voor 99 pro cent mee rond, beweerde hij. Staudt hield me een contract voor, voor de verdiensten stond hij garant Nadat ik had getekend voorzag hij mijn contract nog van het clubs tempel. Met ingang van 1 au gustus zou ik elke eerste dag van de maand mijn salaris krijgen". i Hong Kong heb meegemaakt, is goed voor mijn ontwikkeling Vilas al uit WCT-toernooi AMSTERDAM - Nou had hij er toch echt alles aan gedaan. Belust op revan che was hij zaterdag al in Nederland aangekomen om zich „zo goed moge lijk" voor te bereiden op het WCT-toernooi in Am sterdam. Daar wilde Guil- lermo Vilas laten zien dat zijn vroegtijdige uitscha keling in Napels een inci dent was geweest. Dus had hij zondag, maandag en dinsdag gemiddeld zes zeven uur getraind. Eerst op de betonnen baan in Duivendrecht. waar het kwalificatietoer nooi werd afgewerkt, en later wilde hij het hout op in de RAI „om te wennen aan die oppervlakte". Het zat hem niet mee. Pas twee uur voor de wedstrijd mocht hij zich inslaan op de eigenlijke speel- baan, en dat bleek niet voldoen de. Net als in Italië zorgde Wotjek Fibak ervoor dat de grootste trekpleister van het eve nement na de eerste ronde zijn biezen kon pakken. De Pool mepte zijn als eerste geplaatste tegenstander met 6-3, 6-1 het toernooi uit. Volkomen verdiend, „want hij was gewoon beter", zoals Vilas moest erkennen. „Ik kon niet tegen hem op". Wotjek Fibak was nog wel bereid die constatering af te zwakken, „want er waren toch games bij die op het nippertje werden beslist", maar voor het overige genoot hij van de tweede zege die hij binnen een week op Vilas had geboekt. „Het blijft na tuurlijk leuk als je één van de spelers uit de 'top vier' van de wereld verslaat", zoals hij laco niek opmerkte. "Raar jaar" Zyn triomf werd alleen overscha duwd door het feit dat dit hem geen ATP-punten zal opleveren. Daar had hij de pé over in. „Want dit is een raar jaar voor me. In de WCT-toernooien speel ik sterk, maar in de Grand Prix gaat het allemaal veel minder. Ik weet ook niet wat daarvoor de reden is. Maar ik weet wel dat ik daar door op de ATP-ranglijst niet stijg, maar zak. En dat is verve lend. Niet alleen voor mij, maar omdat ik voor zo'n toernooi als dit niet word geplaatst, ook voor anderen". Hoe vervelend dat is, ondervond dus Vilas. De nummer drie van de tenniswereld had echt geen schijn van kans. Wel kwam hij na 0-3 in de eerste set goed terug (3- 3), maar daarna was het snel ge daan. Met scherp geplaatste bal len bewees Fibak dat hij „beter is op snellere banen", zoals hy zelf opmerkte. „De onderlinge stand is 7-7 of 8-8", aldus de Pool. „Het hangt af van de oppervlakte wie er van ons tweeën wint" Gisteravond was dat Fibak, waar mee 'Amsterdam' de grootste pu bliekstrekker al op de eerste dag verloor. En aangezien er slechts duizend kijkers kwamen opda gen (er zijn over acht middag- en avondzittingen 22.500 kijkers no dig om quitte te spelen), belooft dat financieel niet veel goeds voor het tennisgebeuren in de hoofdstad. Van deze uitslagen: Vasselin (Fra)-Kirkmayer (ba) 0-6, 4-6; Curren (ZA)-Mottram (GB) 6-4. 6-3; Taroczy (Hong)-Buckning (W-Dld) 3-6. 6-3, 6-4 PAUL DE TOMBE LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Vonk heeft na de 4-2 over winning op Landwer de leiding in de hoofdklasse stevig in han den. Van Duuren kwam los van de laatste plaats door Bax met dezelfde cijfers naar huis te stu ren. Voor de Inter-regionale competitie speelde FV Snoekie tegen FC Grovo. De Hagenaars trokken met 6-2 aan het langste eind. Van Duuren - Bax 4-2 Zonder Ted van Berkel en met Fer van Duuren zef in het doel werd een knappe en belangryke zege geboekt op een tegenvallend Bax. De opening bij de Voorhou- ters was veel belovend, want al na twee minuten had Jos van der Lans succes (0-1). Nadat Jan Homan nog het houtwerk had geraakt was de koek op by de Voorhouters. Van Duuren kreeg meer vat op de wedstryd en zag Mattie Kantenbeen score, na at tent te hebben gereageerd op een verkeerde ingooi van Jos van der Lans (1-1). Nog voor de rust kwam de Leidse ploeg op voorsprong Theo van Seggelen kogelde op de paal en in de rebound liep Fred van Haarlem de bal in de touwen: 2-1 Dat de score in de tweede helft met hoger in het voordeel van Van Duuren kwam was te danken aan een in topvorm verkerende doelman Nico Groenenweg. In de 15de minuut was een actie van Jan van Duyn doelman Groenenweg toch te veel (3-1). In de laatste minuut een juweel van een aanval waarbij Mat Kan tebeen Jan van Duyn en Fred van Haarlem betrokken waren. De laatste maakte de zaak doel treffend af. Van de aftrap strafte John van Dijk alsnog een foutje van Theo van Seggelen af (4-2) Landwer - Vonk 2-4 Koploper Vonk moest tweemaal een achterstand wegwerken die Ton Arroyo hen bezorgd had. Voor de pauze had Bennie Heemskerk voor de Leidse ploeg gescoord. In de tweede helft kwam voor de Leidenaars de om mekeer. Uitblinker Paul van der Zwaan redde ten koste van een sliding en dat betekende een twee minutenstraf en een straf schop. Cees de Roode faalde niet 2-2 Dezelfde spieler zette Vonk even later ook op 2-3. waarna Bart van der Weyden de eindstand op 2-4 bepaalde Oefenwedstrijd Leids Team Een verjongd team van De Engel trad als oefenpartner van een Leids Team op. Albert Bosma zorgde voor een voorsprong, maar Anne Ouwersloot, Robert de Roo on Mario Faber bogen de stand om in het voordeel van de geselecteerden. Stand Hoofdklasse: VonkS-10 (25-11) UVS5- 7(24-17) TUB Boys5- 7(20-15) Inter Ju4- 6(12- 7) Bax5- 6(20-17) Noordwijk5- 5(24-501 Van Duuren 5- 5(14-10) Bahlmann 4 2(11-17) Landwer5- 1(11-23) Van Gerven(14-29) Topscorers Marlo Faber UVS»12 John van IMJk (Bas)9 Jos Smits (Noordwijk) R Van der W iel gaat aan kop NOVI SAD - Na de partyen voor de tiende ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Novi Sad bezet Leidenaar John van der Wiel een gedeelde eerste plaats in de rangschikking. De uitslagen Gheorgiu (RoeKSoetin (Sow) W-V4. R© mani-sjin Sow Deze (Joe) VVV4, Razoe- vajev (SowFGliconc (Joei VvVj. Van der Wiel (NedFPopovic <Joe) VVV*. Ribli (HonVKurajica (Joe) 1-0. Smejkal (T*j>- Bjelajsc (Joc) 10 Quinterus (ArgFNiko- Lc (Joe) afgebroken De stand na Oen ronden 1 Ribh. Smejkal. Popovic en Van der Wiel allen 6 pnt Nikohc 5.5 pnt en éën afgebroken party t'ibak: uerrosstng

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15