"We zijn Prokop dankbaar" "Maar toch zijn we niet kansloos" AZ 67 looft Oostduitse scheidsrechter na zege op Inter Goelko weigert voedsel DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 EUROPA CUP I CSKA Sofia (Bul) - Sporting Lis sabon (Por) 2-2 (1-1). Doelpun ten: voor CSKA: Djevizov en Mla- denov, voor Sporting: Femandes Rapid Wien (Oos) - Widzew Lods (Pol) 2-1 (0-0). 48. Tlokinski 0-1, 58. Keclevits 1—1, 71. Kienast 2-1. Hamburger SV fWDl) - Olvmpia- kos (Gri) 1-0 (0-0). 56. Von Hee- sen 1—0. Rode kaarten voor Mi- tropoulos (Olympiakos) en Hart- wig (HSV). Real Sociedad (Spa) - Celtic Glas gow (Sch) 2-0 (0-0). 74. Sastrus- tegui 1-0. 79. Uralde 2-0. Dinamo Boekarest (Roe) - Aston Villa (Eng) 0-2 (0-1). 10. Shaw 1-0, 77. Shaw 2-0. Standard Luik (Bel) - Juventus (Ita) 1-1 (0-1). 6. TardeUi 0-1, 70. Tahamata 1-1 (strafschop). Bekerwinnaars (1-0). 4. Archibald 0—1, 53. Breit- ner 1-1. Swansea City (Wal) - Paris-St. Germain (Fra) 0-1. (0-0). 70. To ko 0-1. Boldklubben '93 Kopenhagen (Den) - Waterschei (Bel) 0-2 (0-0). 66. Janssens 0-1, 72. Gud- mundsson 0—2. Aberdeen (Sch) - Lech Poznan (Pol) 2-0 (0-0). McGhee en Weir scoorden. Galatasaray (Tur) - Austria Wien (Oos) 2-4 (2-1). 19. Seydic 1-0, 35. Seydic 2—0, 43. Steinkogler 2-1, 52. Polster 2-2, 71. Polster 2-3, 75. Sely 2-4. Rode Ster Belgrado (Jsl) - Barce lona (Spa) 2—4 (0—1). 10. Marado- na 0—1, 47. Maradona 0—2, 68. Schuster 0-3, 73. Janjanic 1-3, 74. Janjanic 2-3, 82. Schuster 2-4. Real Madrid (Spa) - Ujpest Dosza (Hon) 3-1 (2-1). 30. Santülana 1—0,35. Kiss 1—1,37. Juanito 2—1, 90. Santillana 3—1. Tragischenederlaag Haarlem MOSKOU (GPD) - De schlemielige manier, waarop Haarlem 20 seconden voor het eind signaal een goede uitgangspositie voor de return tegen Spartak Moskou verspeelde, zorgde na afloop voor een flinke domper. Te meer daar de enige Nederlandse vertegen woordiger in het UEFA Cup-toernooi terug kon kijken op een goede wedstrijd. „Tra gisch", noemde trainer Hans van Doorneveld de wijze, waarop zijn ploeg in blessuretijd op een 2-0-achterstand werd gezet. Uit een vrije schop, "die niet gegeven had rr^ogen worden", scoort Spartak-speler Gess de eerste goal. Hij probeerde de teleurstelling weg te slikken door te stellen dat „Haarlem over twee weken zal laten zien dat het nog lang niet uitgeschakeld is". Maar aan de sombere gezichten van zijn spe lers viel af te lezen dat de tik har der was aangekomen dan Van Doorneveld wilde veronderstel- UEFA-cup Valencia (Spa) - Banik Ostrava (Tsj) 1-0 (1-0). 43. Welzl 1-0. Viking Stavanger (Noo) - Dundee United (Sch) 3-1 (0-0). 73. Milne 0—1, 76. Henriksen 1-1, 80. Milne (strafschop) 1-2, 87. Sturrock 1-3. Glasgow Rangers (Sch) - FC Köln (WDI) 2-1 (1-0). 10. Johnstone 1—0, 60. AÜofs, 85. McLelland 2-1. AC Napoli - FC Kaiserslautern 1-2 (0-0). 73. Nilsson 0-1, 79. Diaz 1-1, 89. Allofs 1-2. Werder Bremen (WDI) - IF Brage Borlaenge (Zwe) 2-0 (1-0). 45. Meier 1-0, 63. Okudera 2-0. Anderlecbt (Bel) - FC Porto (Por) 4-0 (3-0). Doelpuntenmakers: Lozano (2), Czemiatinsky en 01- As Roma (Ita) - IFK Norrköping (Zwe) 1-0 (0-0). 52. Pruzzo (straf schop) 1-0. Ferencvaros (Hon) - FC Zurich (Zwi) 1-1 (0-1). 19. Seiler 0-1, 56. Szokolai 1—1. Corvinul Hunedoara (Roe) - Sera- jevo (Jsl) 4-4 (3-2). 7. Hadziala- gis 0-1, 17. Lukic 0-2, 37. Dumi- trache 1-2, 42. Andone 2-2, 43. Petcu 3-2, 55. Mateut 4-2,80. Pa- sic 4—3. 85. Lukic 4—4. Benfica Lissabon (Por) - SC Loke ren (Bel) 2-0 (1-0). 20. Nene 1-0, 65. Humberto Coelho 2-0. Hajduk Split (Jsl) - Girondins Bordeaux (Fra) 4-1 (1-1). 6. Bracci 0-1, 37. Bogdanovic 1—1, 46. Jerolimov 2—1, 58. Salov (strafschop) 3—1, 86. Curkrov 60. Koskikos 2—0. Slask Wroclaw (Pol) - Servette Genève (Zwi) 0-2 (0-0). 68. De- castel 0-1, 79. Favre 0-2. Saint Etienne (Fra) - Bohemians Praag (Tsj) 0-0. Met name de manier waarop de twee tegendoelpunten waren ge vallen, zorgden vlak na de wed strijd in het Haarlemse kamp voor een downstemming. „Wij hebben een erg goede wedstrijd gespeeld", stelde aanvoerder Martin Haar. „Dan doet het erg pijn als je een paar seconden voor tijd nog een tweede tegen- goal moet incasseren. We hadden Spartak op het eerst kwartier na helemaal onder controle. Dat wordt ook wel bewezen door het feit, dat ze uit twee dode momen ten hebben gescoord. Eerst bij die vrije trap, die niet gegeven had mogen worden,, omdat ik Gess helemaal niet aanraakte. Hij liet zich vallen, maar de scheidsrechter zag er toch een overtreding in. Het tweede doel punt vlak voor tijd kwam voort uit een corner, waarbij twee spe lers bij ons elkaar in de weg lie pen". „En", zei Hans van Doorneveld daarop: „was het 1-0 gebleven, dan was onze kans om de volgende ronde te halen 75 procent geweest. Nu is het fifty- fifty". ALKMAAR (GPD) - Dat AZ'67 over twee weken met een allesbehalve ideaal maar zeker nog niet hopeloos vertrekpunt naar Italië afreist voor de beslissende wedstrijd in de tweede ronde van het Europa Cup-toer- nooi voor bekerwinnaars tegen Internazionale Milan, heeft de Alkmaarse ploeg voor een niet onbelangrijk deel te danken aan scheidsrechter Adolf Prokop. De Oostduitser was de enige die gisteravond in Alkmaar alle emoties de baas bleef en niet in de overbekende intimidatietechnieken trapte van de Italianen die de arbiter tot driemaal toe bijna hysterisch belaagden om de door de Braziliaan Juary uitgelokte strafschoppen te claimen. De internationaal zeer ervaren Prokop liet zich evenwel niet uit balans brengen en stelde daarmee in feite de moeizame maar niet onver diende 1-O-overwinning van AZ veilig. „We mogen die Prokop bijzonder dankbaar zijn", verwoordde Pe ter Arntz na afloop de gevoelens van alle spelers. „Het tekent de klasse van die man dat hij niet in die trucs van de" Italianen trap te". In het andere kamp dacht men daar uiteraard duidelijk an ders over. „Prokop heeft ons be- MOSKOU (AP) - De gewezen Russische schaakkampioen Boris Goelko heeft gisteren verklaard aan een honger staking te beginnen om toe stemming af te dwingen voor zichzelf en zijn vrouw om uit de Sowjet-Unie te emigreren. De 35-jarige Goelko, in 1977 schaakkampioen van de Sowjet-Unie, heeft al in 1979 een verzoek ingediend om te mogen vertrekken naar Is raël. Door de Russische au toriteiten werd dit verzoek afgewezen als "niet raad zaam", aldus Goelko. Sindsdien heeft hij niet meer mogen deelnemen aan toer nooien in het buitenland. De vrouw van Goelko, Anna Aksjaroemova, die bij de da mes schaakkampioen van de Sowjet-Unie is geweest, zal begin november in honger staking gaan, zei Goelko. Het paar werd op 7 september gearresteerd toen het buiten het gebouw in Moskou, waar een internationaal schaak toernooi werd gehouden, met spandoeken liet weten recht te hebben op emigratie naar Israël. stolen", riep de weinig spraakza me trainer Rino Marchesi later gedecideerd uit. „Hij heeft ons niet één maar wel drie penalty's onthouden. Voor het team is dat een grote klap geweest. Wij had den vanavond gewoon een ander resultaat verdiend. Het zal voor ons in Milaan erg moeilijk wor den". Dat Marchesi daar niet al te gerust op is, is alleszins begrijpelijk. Enerzijds omdat zijn ploeg in het eigen kolossale Stadio Meazza dit seizoen nog geen enkele over winning boekte en anderzijds omdat zijn volgelingen maar ui terst moeizaam doelpunten kun nen produceren. Op basis van die feiten, alsmede de wijze waarop zijn team zich gis teravond presenteerde was voor AZ-trainer Hans Eijkenbroek aanleiding om later op te mer ken: „Het zal in Milaan ongetwij feld moeilijk worden maar toch zie ik zeker perspectief om deze ronde door te komen. Inter zal dan het spel moeten maken en wat zeker zo belangrijk is, dienen te scoren. Wij kunnen dan af wachten en counteren met snelle jongens als Tol en Talan". Voor AZ is het te hopen dat in Ita lië de Pool Yargus even conse quent zal leiden dan zijn collega Prokop, die slechts één fout maakte door de invaller bij Inter Bergameschi geen rode maar een gele kaart te geven voor een charge jegens Peter Arntz. De Oostduitse scherprechter onder scheidde zich op dat front toen het duel in de tweede helft dreig de te ontaarden in een ordinaire schoppartij en spelers aan beide kanten met de botte bijl zwaai-, den. Bij AZ leverde dat geel op voor Arntz en de Deen Henrik Eigenbrod en bij Inter voor Bec- calossi die zichzelf zelfs na die 'waarschuwing' niet meer in de hand had en het scheermes bleef hanteren. Kennelijk uit onvrede over zijn eigen spel en omdat hij in de return vanwege zijn tweede boeking aan de kant dient te blij ven. Rino Machesi voelde die wraakge voelens van de spelverdeler goed aan en haalde hem uit het veld. „Ik was bang dat Prokop hem een rode kaart zou geven en van daar dat ik Beccalossi heb gewis seld", aldus de Inter-oefenmees- ter later. Kaartenfestival Met het kaartenfestival van Pro kop verdween overigens voor het publiek in het opnieuw niet uitverkochte stadion (circa 14.000 toeschouwers) alle leven digheid die het duel in het eerste en een deel van het tweede be drijf zo had gekenmerkt. Met na me de snelle openingstreffer van Roelf-Jan Tiktak in de vijfde mi nuut gaf AZ zoveel zelfvertrou wen dat het nauwelijks nog ont zag toonde voor het gerenom meerde Inter. Alleen de vroege aftocht van de weer aan het scheenbeen gewond geraakte Jos Jonker in de zestiende mi nuut bracht de Alkmaarders enigszins uit hun evenwicht, te meer daar remplacant Gijs Stein- mann, die de laatste wedstrijden wegens vormverlies tot de reser visten behoorde, lang nodig had om het juist ritme te vinden. Inter profiteerde niet van die kort stondige terugval, al zorgde de geroutineerde equipe met coun ters voor de nodige dreiging en paniek in de Alkmaarse afweer. Met name de Braziliaan Juary onderscheidde zich daarbij. De van Avellino overgenomen aan valler bleek voor zijn tegenspeler Hans Reijnders, die diepte- en hoogtepunten in hoog tempo af wisselde, slechts ten koste van veel lichamelijk geweld af te stoppen. Juary toonde zich daar bij een voortreffelijk acteur door zich veelvuldig in het strafschop gebied te laten torpederen, maar Prokop doorzag de kunsten van de Braziliaan. AZ bleef overeind (Eijkenbroek „Wij waren door het gladde veld duidelijk in het voordeel en dwong onder de inspirerende lei ding van Hugo Hovenkamp met vechtvoetbal een overwicht af dat twee uitstekende mogelijk heden opleverde. In beide geval len kwam Rick Talan, AZ's meest scorende maar ook grillig ste puntspeler, nadrukkelijk in beeld. Eerst bracht hij na een so lo Pier Tol, die de pijn van zijn hesblessure door een injectie kon verbijten, alleen voor Inter- doelman Ivano Bord on, maar de Volendammer miste de controle. Even later was de Katwijker zelf dicht bij een treffer, maar zijn kopbal ketste af op de staander. Inter, dat niet het verwerpelijke ca- tenaccio-systeem hanteerde, maar opvallend vaak voor de aanval koos, bleek na de hervat ting meer inspanningen te willen leveren voor een beter uitgangs punt in Milaan AZ vormde daar bij een bij uitstek geschikte in spiratiebron, omdat de krachten door het arbeidsintensieve aan- valsspel in het eerste deel enigs zins waren weggevloeid. Eijkenbroek: „In die periode had den we de bal meer in de ploeg moeten houden, maar daar was dit jonge en internationaal oner varen elftal nog niet in staat". 'APPlE PQO&PE&r 'T OP V£ NC^ MANIER j 'AS SMZk&r- A16 CV)T LUKT, I6'T /ÜTA 1 /WWO PuMT HEET i-stadion. dat een topcapaci- t van 102 000 heeft, goed opgc- tegen de koude (min 9 graden). Evenals Spartak droe gen de Haarlem-spelers maillots en handschoenen Het veld was verrassend goed bespeelbaar, na dat er dinsdag een flink pak sneeuw op was gevallen. In de ochtenduren voor de wedstrijd had een ploeg van dertig man de grasmat sneeuwvrij gemaakt Spartak speelde precies zoals Jan Jongbloed voorspeld had De as sistent-coach, die de Russen vrij dag tegen Ararat Erevan aan het werk had gezien, vertelde Hans van Doorneveld en de spelers tij dens de tactische bespreking, dat Spartak net als Haarlem 'bal verliefd' zou gaan spelen, en het zeker niet in pressievoetbal over de vleugels zou gaan zoeken. Ook de berichten dat internatio nal Joeri Gavrilov zich voortdu rend uit de spits terug zou laten vallen om vanaf het middenveld met verrassende passes te strooi en, klopten. Door het wegtrek ken van Gavnlov kreeg Haarlem wel het probleem voorgescho teld dat voorstopper Chns Ver kalk uit het centrum werd weg gelokt, wat met name in de be ginfase tot tweemaal toe tot een gevaarlijke situatie leidde, waar op Edward Metgod beide keren knap reageerde. Voor het overige kwam Haarlem in de eerste helft nauwelijks in de problemen tegen de tegenvallen de Moskovieten. Het met twee spitsen opererende Haarlem was in de eerste helft tegen de ver wachting in zelfs tot driemaal toe dicht bij het doel van Rinat Das- s^jev te vinden. Van Leen, Bock- ling en Keur, die Piet Huyg ver ving, kregen kansjes, maar zij werden te nerveus toen ze zich realiseerden dat ze een mogelijk heid hadden. Uitblinker Gerrie Kleton, die met Wim Balm voor rust tussen de linies zorgde, pro beerde het tot driemaal toe tever geefs met afstandsschoten. „Ik miste net de kracht om vol uit te halen. Het probleem voor de middenvelders was. dat ze steeds een gat van 40 meter moesten overbruggen om de aanvallers te helpen. Na zo'n lange sprint kwam ik te kort". Haarlem had eigenlijk alleen maar wat te vrezen als Spartak in de buurt van het strafschopgebied een vrije trap mocht nemen. De Russische ploeg profiteerde dan ook van een dergelijk moment om op voorsprong te komen Gess werd in de 16e minuut pootje-gelicht door Martin Haar Uit de daarop volgende vrije trap mikte de 26-jange middenvelder de bal op de lat, waarna het leer via het lichaam van Metgod in het doel rolde Martin Haar blikte later ftineus te rug op dat ogenblik ..Die vrije trap werd ten onrechte gegeven Ik denk dat de scheidsrechter ons wilde straffen omdat we te laat op het veld waren versche nen. Dat kwam doordat Joop Bóchling lang nodig had voor het 'intapen' van zijn geblesseer de enkel. De scheidsrechter stond vóór de wedstrijd wild te gebaren dat we op moesten schieten. Je kon merken dat hy kwaad op ons was Volgens mij hebben we aan die boosheid van hom dan ook die vrye trap te danken". Veertien minuten na rust kon Met god bij een nieuwe vrije trap nog net enkele Spartak aanvallers van scoren afhouden Gess was daar andermaal bij betrokken Evenals in de eerste helft, was er na rust van een Russische over heersing geen sprake Er waren wel momenten dat Spartak even dreigde met een offensief (Met god moest redding brengen by doorbraken van Rodionov en een schot van Gavrilov), maar de aanvallende daden verdwenen by het Russische team meestal ook weer na een paar minuten- Alleen in de laatste tien minuten drong Spartak, dat niet tevreden was met de magere 1-0 stand, verwoed aan Haarlem leek ook dat slotoffensief goed te door staan, toen dan Sjvetsov een hal ve minuut voor tyd het tweede doelpunt van Spartak inkopte Haarlem protesteerde nog wel. omdat Sjvatsov buitenspel zou hebben gestaan, maar scheids rechter Sostanc was onverbid- dellyk, waarmee hy de kansen van Haarlem op een derde ronde flink deed kelderen „Erg jammer, dat ons dat ln blessu- retyd moest overkomen Maar kansloos acht ik ons niet", aldus Geme Kleton.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13