Kritiek Gemayel op Frans beleid EG wil olie als bron energie terugdringen -c Oppergezag krijgsmacht zorgt voor problemen "Baptisten moeten offers kunnen brengen D- Ontmoeting Cheysson en PLO afgewezen President wint in Sri Lanka Waar roepen ze byt spelen de buren d'r bij? Casino Scheven in*»en Steeds meer Rotterdamse bedrijven in rode cijfers Noodtoestand in Ecuador Waar zit de bediening aan tafel? Casino Scheveningen Kans op pretpark neemt toe Waar wint een boer het met een aas altijd? Casino Scheveningen Kinderbijslag DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 Varia ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid in de Tweede Kamer wil dat in de vernieuwde Grondwet voorlopig blijft staan dat ,,de Ko ning" het oppergezag heeft over de krijgsmacht, en niet „de Rege ring". De demissionaire minis ters Rood (binnenlandse zaken) en Van Mierlo (defensie) verzet ten zich daar gisteren fel tegen. Namens de regering ontraadden ze de Kamer met klem een derge lijk voorstel aan te nemen. De onverwachte botsing tussen ka binet en kamermeerderheid vloeit voort uit het feit dat de Eerste Kamer het aanvankelijke voorstel heeft verworpen om de krijgsmacht helemaal uit de Grondwet te schrappen. Die ver werping maakte het nodig de de fensie-bepalingen uit de oude Grondwet in de nieuwe over te Daarbij wil het kabinet de oude be palingen aanpassen aan de ter minologie van de nieuwe Grond wet. De nieuwe Grondwet kent het begrip „Koning" niet meer als synoniem voor „Regering". Van „Koning" is nog slechts sprake als hot om de monarch persoonlijk gaat of om diens aparte taken als deel van de rege ring. Waar de oude Grondwet vermeldt dat het oppergezag over de krijgsmacht berust bij „de Ko ning" wordt eigenlijk de rege ring bedoeld. Daarover is de Tweede Kamer het in meerder heid wel met het kabinet eens. Maar CDA, WD en de kleine christelijke partijen vinden het te ver gaan om in het kader van een technische aanpassing het woord „Koning" door „Rege ring" te vervangen. Daarbij sluiten die partijen aan bij een pressiegroep vanuit de krijgsmacht. Na een eerste suc cesvolle actie voor het behoud van vermelding van de krijgs macht in de Grondwet, tracht die groep nu ook het oppergezag van „de Koning" te handhaven. Trouw aan het staatshoofd ver schaft hen de nodige motivatie bij hun taakuitoefening. Maar minister Rood verzette zich gisteren met hand en tand tegen handhaving van de huidige tekst. Omdat overal elders in de Grondwet waar „de Koning" de betekenis had van „de Regering" nu die laatste term wordt ge bruikt, zou het laten staan van het woord „Koning" een speciale betekenis krijgen, zei hij. „Wie hier de tekst niet aanpast, wij zigt dus in feite de inhoud van de Grondwet", aldus Rood. Minister Van Mierlo (defensie) noemde het „niet zonder gevaar" misverstand te laten bestaan over de vraag of de Koning per soonlijk of de regering het opper bevel heeft. Militairen zouden dan een kabinetsbeslissing wel eens kunnen negeren. Het kamerdebat over deze kwestie wordt volgende week voortgezet. PARIJS - De Libanese president Amin Gemayel heeft op een persconferentie in Parijs kritiek uitgeoefend op het initiatief van de Franse minister van buitenlandse betrekkin gen Cheysson om kort geleden een ontmoeting te hebben met PLO-leider Arafat in Tunis. door Rudolph Bakker President Gemayel legde dit dat heel wat Libanezen in de aanwe zigheid van Arafat in hun mid den de oorzaak hadden gezien van de vernieling van Beiroet en 'van heel wat ongeluk'. Gemayel verklaarde nog dat zijn volk 'de Fransen wel vaak meer aan hun kant hadden willen zien', al werd in een communiqué na het be zoek van president Gemayel aan president Mitterrand gesproken van 'met een schone lei begin- in Libanon zou dienen te worden uitgebreid en dat zijn macht zou worden vergroot. Frankrijk wil aan dit initiatief een aanzienlijke bijdrage leveren. President Ge mayel was gisteren in Parijs na zijn succesvolle bezoek aan Was hington. Vervolgens reisde hij door naar Rome, waar intussen door een aanslag de Libanese ambassade ernstige schade had opgelopen. De Franse regering - per traditie er op uit een vinger in de pap te houden in hun vroegere man daatgebied Libanon - was zeer gesteld op het bezoek van presi dent Gemayel aan Parijs. Wat niet wegnam dat men ér hier al snel van doordrongen was ge raakt dat - na het bezoek van de COLOMBO Reuter/AFP/UPI) - President Junius Richard Jaye- wardene van Sri Lanka, het voor malige Ceylon voor de zuidoost kust van India, is gisteren vrijwel zeker herkozen. De 76-jarige Jayewardene kwam in 1977 aan de macht door de socialisten van premier mevr. Bandanaraike te verslaan en schakelde over naar een vrije-markteconomie. Won hij toen met 51 procent van de stemmen, volgens de computer voorspellingen zou hij gisteren 55 60 procent van de stemmen hebben gekregen. Kort voor het sluiten van de stem bussen had Jayewardene de noodtoestand afgekondigd om de ernstige ongeregeldheden te voorkomen die in 1977 na de ver kiezingen waren uitgebroken. Niet minder dan 30.000 man poli tie en soldaten ging de dorpen in en de straten op om de orde te handhaven. Telefonische hulpdienst voor joden DEN HAAG (GPD) - Joodse Nederlanders, die door onder andere het opnieuw de kop opstekend anti-semitisme in geestelijke nood komen te verkeren, kunnen binnen kort een beroep doen op een joodse telefonische hulp dienst. De dienst, die bereik baar \Yor"dt onder nummer 033 - 11901, wordt vierentwin tig uur per dag bezet door vijfentwinig medewerkers. Na een half jaar proefdraaien wordt bekeken, of deze tele fonische hulpverlening een definitief karakter moet krij gen. ADVERTENTIE Bij Roulette. Daar hoor je wel 's 'twintig met de buren', of zestien, of dertig. En dan bedoelen ze de twee nummers die in de cylinder links en rechts van dat getal staan. Dat doen de gevorderden. En de croupier regelt dat Die croupiers hebben oog en oor voor alles. Wie dat nog nooit heeft gezien: Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 ROTTERDAM (ANP) - Het gaat steeds slechter met het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied. Uit de eerste resultaten van de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) van de Rotterdamse Kamer van Koophandel blijkt dat steeds meer bedrijven in de rode cijfers komen. Zo behaalde het vorig jaar in het waterweggebied een op de vijf bedrijven negatieve resultaten. De eerste enquêteresultaten van 1982 laten volgens een woordvoerder van de Rotterdamse Kamer van Koop handel een nog somberder beeld zien. Dit jaar lijkt een nog groter aan tal bedrijven een negatief resultaat te behalen. De investeringen in het Rijnmondgebied en met name de vervangingsinvesteringen lopen steeds verder terug. In het rapport "Naar een aantrekkelijk vestigingsklimaat in de gemeente Rotterdam" schrijft de Kamer van Koophandel het dringend noodzake lijk te vinden dat de hindernissen die momenteel bestaan voor het doen van grote haven- en havenindustriële investeringen uit de weg moeten worden geruimd. Gebeurt dat niet dan zal Rotterdam niet meer een mo.torfunctie voor de Nederlandse economie kunnen vervullen. Overi gens is de Kamer van Koophandel ook van mening dat een wegnemen van die hindernis geen garantie oplevert dat het bedrijfsleven inder daad overgaat tot het doen van grote investeringen. Ook marktontwik kelingen spelen een grote rol. Wil het bedrijfsleven weer meer gaan investeren in Rotterdam, dan is het volgens de kamer ook noodzakelijk dat de procedures voor het verle nen van milieuvergunningen wat vlotter worden afgewikkeld. Libanese president aan Washing ton - in feite alle belangrijke be slissingen en afspraken uitslui tend tussen Gemayel en presi dent Reagan zullen worden ge maakt. Dit komt allereerst door de machtspositie van de Ver enigde Staten, maar ook in zeke re zin door de manier waarop Franse regeringen zich steeds onduidelijk en aarzelend tegen over de staat Libanon hebben opgesteld, de afgelopen jaren culminerend in een vrij duidelij ke voorkeur voor de PLO van Yasser Arafat In zijn zucht de PLO welgevallig te zijn, hield men tenslotte in Parijs bijna geen rekening meer met de regering in Beiroet, hoe weinig die dan ook feitelijk nog te bete kenen had. Grote achterdocht wekte ook in Libanese regerings kring het door president Mitter rand bedachte plan de PLO ter plaatse te ontwapenen, wat niet ten onrechte de indruk wekte dat de Fransen deze eenmaal ontwa pende Palestijnen op Libanees grondgebied willen laten voort bestaan, een idee dat de Libane se bevolking de wanhoop nabij bracht. Om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen in de agrarische sector, bezocht Ronald Reagan de boerderij van Larry Werries, directeur van het agrarisch instituut in Illinois. Reagan is zichtbaar in zijn schik achter het stuur van de traktor. AMSTERDAM (ANP) - Olie zal de komende jaren de be langrijkste bron van energie blijven. Desalniettemin wil de EG het aandeel ervan in de energievoorziening ver minderen tot veertig procent. Dit betekent dat het aandeel van andere energiebronnen dan olie mopt worden ver groot, ook als de vraag naar energie niet toeneemt. Dit heeft C.J. Audland, direc teur-generaal voor energie van de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG), gisteren gezegd tijdens een energie-conferentie in Amsterdam. De conferentie is onder meer georganiseerd door het VEG-gasinstituut, een onderdeel van de Vegin (Vereniging van Gasdistribu- tiebedrijven in Nederland) en telt 150 deelnemers uit diver se landen. Het VEG houdt zich bezig met de toekomsti ge ontwikkelingen van de energiemarkt en met de tech nische, financiële en econo mische aspecten van de di verse methoden van energie opwekking en transport. Volgens Audland is het ver bruik van energie in de Euro pese Gemeenschap sinds 1979 aanzienlijk verminderd, vooral het gebruik van olie. Ook dit jaar is er sprake van vermindering. Het is evenwel moeilijk om vast te stellen hoe groot de invloed van de recessie is en in hoeverre er sprake is van een structurele verandering in aanbod en verbruik. Een analyse van de situatie is uiterst gecompliceerd en de Europese Commissie kan dan ook nog lang geen bevre digend antwoord geven op de vraag hoe de energiemarkt zich zal gaan ontwikkelen, al dus Audland. QUITO (AFP) - President Oswal- do Hurtado van Ecuador heeft gisteravond de noodtoestand af gekondigd, zo werd uit officiële bron in Quito gemeld. Dit na da gen van oproer en onlusten, die volgden op een drastische brood- prijsverhoging en een verdubbe ling van de prijs van benzine. Krachtens de noodtoestand, die in het algemeen opschorting van de grondwettelijke waarborgen in houdt, gelden ook een uitgaans verbod van 's avonds tien tot 's ochtends zes uur en een verbod op vergaderingen en betogingen op de openbare weg. De noodtoestand werd afgekon digd aan de vooravond van een algemene staking die de vakbon den voor vandaag hadden uitge roepen uit protest tegen de prijs verhogingen. Een staking van onbepaalde duur tegen de bezui nigingsmaatregelen van de rege ring, waarvan de prijsverhogin gen onderdeel uitmaken, was gisteren al begonnen in het hele gebied om de hoofdplaats Lata- cunga in de provincie Cotopaxi. BILBAO (AFP) - Twee onbe kenden hebben vandaag in Bil bao een aanslag gepleegd op een legerofficier. De 47-jarige luite nant Cesar Uceda Veda werd zwaar gewond toen hij bij het verlaten van zijn huis werd neergeschoten, zo is van de zijde van de Spaanse politie verno- De omgekeerde wereld zou je zeggen, maar loch. bij de Franse Roulette-tafel in het Casino zitten ze vier man sterk in onberispelijke smokings u te bedienen. Of. als dat mooier klinkt, u behulpzaam tc zijn. En dat doen ze verschrikkelijk snel en handig. Let er maar's op Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 Kennelijk vooruitlopend op vraag stukken die de komende dagen aan de orde zullen komen in de 102e algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeen ten, heeft Unie-voorzitter domi nee J. Schouten gisteravond in zijn openingsrede opgeroepen om „nu de welvaartstijd voorbij schijnt, weer te gaan zoeken naar de ware offerbereidheid. We zul len op elkaar aan moeten kun nen, wetende dat de regels die we samen hebben opgesteld het totale werk dienen en daarom door ons alleen in acht genomen moeten worden". In zijn toespraak tot de afgevaar digden van de Baptistengemeen ten, die dit jaar in de gerefor meerde Sionskerk in Hengelo enkele dagen bijeen zijn, herin nerde dominee Schouten eraan dat ook de begintijd van de Unie, ruim honderd jaar geleden, ge kenmerkt werd door economi sche problemen. „Maar men was niet bang om nieuw werk aan te vatten. Wat zijn in die tijd een kerken gebouwd, predikanten aangetrokken, evangelisten op uitgestuurd", aldus de Unie- voorzitter. Ook in deze tijd groeit het Unie- werk op het gebied van zending, evangelisatie en opleiding. Toen daarmee werd begonnen was men nog onkundig van economi sche teruggang en werkloosheid. „Moeten we nu, nu de eerste stormen opsteken, direct al de zeilen strijken en ons in de kant laten drijven". Vanmorgen is men met de eerste plenaire zitting begonnen, waar na de vergadering in secties uit eenging. Vooral morgen zullen tal van besluiten moeten worden genomen. Nederlandse hervormde kerk: Beroepen in Kampen: J. J. Rui tenberg te Vianen; beroepen in Klazienaveen-Zwartemeer (toe zegging): A. A. van Houwelin- gen, kandidaat te Leiden. Gereformeerde kerken: Beroepen in Marum: J. van Dijken te Ave reest-Balkbrug. Aangenomen naar Hoogezand- Sappemeer: C. W. Plooy te Ui- rum. Beroepbaar: T. H. Hibma, Riouw- straat 45 III, 1094 XE in Amster dam. Evangelisch lutherse kerk: Be roepbaar gesteld J P Stoepker, proponent te Amsterdam. De Stichting Samenwerking Ne derlandse Vrouwelijke Religieu zen (SNVR) viert zaterdag 23 ok tober haar 25-jang bestaan. De SNVR is een overkoepelende or ganisatie van ongeveer negentig congregaties die samen ongeveer 20.000 leden tellen. Het feest be gint om half elf met een plechti ge eucharistieviering in de St. Jan van Den Bosch, waarbij bis schop Bluyssen voor zal gaan. 's Middags heeft in het Casino van ADVERTENTIE LEIDEN - De plannen van oud- Leimuidenaar Ger van der Made om een Nederlands paviljoen bij het Amerikaanse pretpark Dis- neyworld in Florida te realiseren lijken steeds meer kans van sla gen te hebben. Van der Made, werkzaam als directeur van een Amerikaans bedrijf in kunststof fen, was onlangs weer enkele da gen in Nederland om besprekin gen te voeren met overheid en geïnteresseerde bedrijven. Minister Terlouw van economi sche zaken heeft inmiddels op vragen van de Tweede Kamerle den Bolkestein en Van Aardenne (beiden WD) geantwoord, dat de overheid bereid is 40 procent van de kosten van een onderzoek naar de haalbaarheid van een dergelijk paviljoen te betalen. Zoals eerder in deze krant vermeld verrijst bij Disneyworld een gi gantisch complex waar 18 lan den zich aan de vele toeristen kunnen presenteren. De eerste 9 landenpaviljoens zijn deze maand voor het publiek openge gaan. Als alles volgens de plan nen verloopt zal over twee jaar ook een Nederlands paviljoen worden geopend. Bij Black Jack, ofwel het 21-spel. Figuren tellen voor 10, een aas voor 1 of 11 en heb je met twee kaarten 21 dan is het meteen prijs. Black Jack is leuk. en met een leuke croupier nóg leuker. En die zijn erbij. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 Den Bosch een officiële bijeen komst plaats. De oecumenische beweging is in een nieuw stadium gekomen. De fase van overleg en dialoog is ge komen in het stadium, waarin de beslissingen vallen. Maar dit sta dium wordt bedreigd door ont wikkelingen in de mensheid, waarvan sommigen de kerkelij ke eenheid verschuiven naar de eindtijd, anderen deze eenheid willen beperken tot gezamenlij ke actie tegen het onrecht in de wereld. Dit zei kardinaal Willebrands giste ren in zijn functie van president van het Romeinse secretariaat voor de eenheid der Christenen in Baltimore. Met andere promi nente figuren uit de christelijke kerken is hij daar uitgenodigd om in een lezingencyclus de stand van zaken in de oecumene aan te geven. Deze cyclus is georganiseerd door de raad voor de christelijke een heid van de Christian Church of wel de "discipelen van Christus" als een eerbetoon aan Peter Ains- Üe (1867-1934). Deze pionier van de christelijke eenheid was een der oprichters van de commissie voor geloof en kerkorde, thans een der belangrijkste organen van de Wereldraad van Kerken. De kerk van de discipelen van Christus is als kerkgemeenschap voortgekomen uit de oecumeni sche beweging meer dan hon derd jaar geleden in de Verenig de Staten. DEN HAAG (ANP) - Invoering van een kinderbijslag afhanke lijk van leeftijd sluit kinderbij slag afhankelijk van inkomen niet uit. Door uitvoeringstechni sche problemen is het echter niet mogelijk - afgezien van de vraag of het wenselijk is - op korte ter mijn een systeem van inkomen safhankelijke kinderbijslag in te voeren. Minister De Graaf van sociale zaken heeft dit geant woord op de schriftelijke opmer kingen uit de Tweede Kamer. Nieuwe genees- mogelijkheden bij handletsel BOTTERDAM (ANP) - De En- schedese plastisch chirurg drs. S.J. Schepel, heeft nieuwe moge lijkheden otndekt om de gevol gen van letsel aan de hand, met name aan de pezen, te beperken. Bij peesgenczing onder ideale omstandigheden qn vergroeiin gen tussen de pezen en de omge ving niet noodzakelijk. Dit staat in het proefschrift "buig- peesletsels in de hand", waarop Schepel aan de Erasmus-umver siteit in Rotterdam is gepromo veerd tot doctor in de genees kunde. Vergroeiingen tussen de pezen en de peeskoker hebben d« OM dttl I tot voor kort voor grote proble men gesteld, omdat de glyfunc- tie van de pezen daardoor tot een minimum werd gereduceerd. Door de pcesschede weer te slui ten en daarbij de vaatvoorzie- mng van de pezen zo weinig mo gelijk te beschadigen is door Schepel bij apen aangetoond dat pezen binnen de pccssscheden kunnen genezen zonder ver groeiingen Daarmee had Sche pel later ook succes by de behan deling van mensen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11