Moet je kijken! Nederlands beroemdste burenruzie Vaticaan treeft richtlijn r.l geeft richtlijn r.k.-onderwijs Shell helpt, óók met lage prijzen DINSDAG 19 OKTOBER 1982 Wanneer precies de eerste drol door de lucht is gevlo gen, weet niemand meer in Nieuw-Vossemeer. Wel dat de burenruzie tussen weduwe Van Agtmaal en het echtpaar Bosters zo uit de hand is gelopen dat het Brabantse dorp landelijk meer bekendheid geniet door zijn 'poepschutting' dan door het feit dat daar de schrijver A. M. de Jong heeft gewoond. De bijna vijf meter hoge schut- ting heeft burgemeester A. A. Rijstenbil tussen de gemeen tewoningen aan de Juliana- straat 27 en 29 laten plaatsen in een vertwijfelde poging een eind aan het poepwerpen te maken, waarvan de wedu we al zo lang het slachtoffer is. Het gevaarte bleek geen barrière voor de uitwerpselen te zijn. Wel nam het de zon weg uit de toch al benauwde tuintjes. breuk, openlijke geweldple ging, vernieling en het opzet- teliik benadelen van de ge zondheid van de familie Bos ters'. Verder heeft hij een op oranje papier geschreven brief aan de koningin gericht waarin hij vraagt de burge meester oneervol te ontslaan en 'vanwege het falen van het college' een regeringscom- |5 te benoemen. Gesloopt De schutting is kort nadat ge- meentewerkslieden haar plaatsten gesloopt door acht Rotterdammers. Deze actie voerders van de Landelijke Organisatie voor Bijstand (LOB) waren opgetrommeld door de eveneens in de Julia- nastraat wonende, zich so ciaal raadsman noemende J. A. J. de Jong. De rijkspolitie arresteerde de actievoerders. Waarom wil postcommandant J. Wierda niet zeggen. Want evenals de burgemeester weigert hij 'in het belang van de zaak' elk commentaar. Na enig aan dringen wil hij wel kwijt dat er proces-verbaal is opge maakt wegens vernieling van gemeente-eigendom. Inmiddels weet de van het drol- lenwerpen verdachte familie Bosters zich gesteund door de Rooie Reus, die het tot voor kort in Limburg vooral opnam voor woonwagenbe woners en daarbij menig lo kaal bestuurder het leven zuur maakte. Dirk de Vroome, alias de Rooie Reus, woont nu in Schijf vlakbij de Belgische grens en dicht bij Nieuw-Vossemeer. Als bestuurder van de stichting Recht voor Onrecht heeft hij bij de hoofdofficier van justi tie in Breda een klacht inge diend tegen burgemeester Rijstenbil van Nieuw-Vosse meer wegens 'huisvrede- Het is die dag niet eenvoudig de Rooie Reus te bereiken. In zijn roda toga en met een gas fles is hij voor de kantonrech ter verschenen om te protes teren tegen een parkeerbon. Hij vindt dat je met een auto vol lasapparatuur tot vlakbij het karwei moet kunnen rij den zonder dat je meteen op de bon wordt geslingerd. „Mensen vinden dingen te gauw normaal, ze pikken te veel", meent hij. Geen bewijs „Er is geen enkel bewijs dat ze schuldig zijn. In ons straf recht is het gelukkig zo dat niemand zonder bewijs kan worden veroordeeld. Maar de macht van de kleine overhe den is zo groot dat met ge weld een kolossale schutting kan worden opgedrongen. Dat het hier een gemeente woning betreft wil nog niet zeggen dat de gemeente daar onbeperkt toegang heeft en de hand mag lichten met de eigen verordeningen. Een stapje verder en de burge meester komt binnen om te laten zien hoe u een nummer tje moet maken en hij zegt meteen dat u uw blauwe gor dijnen moet vervangen door gele. Van een beetje wille keur naar totale willekeur dus". De plek des onheils: Julianastraat 27 en 29 te Nieuw-Vossemeer. De vijf meter noge schutting tussen beide woningen is inmiddels alweer gesloopt. Beerput staat dat hij, voordat hij kan worden benoemd, een psy chotechnische test moet on dergaan zoals in het bedrijfs leven gebruikelijk is. Ook hoeft htf geen examen af te leggen van zijn bestuurlijke bekwaamheden. Terwijl toch in artikel 67 van de Gemeen tewet staat dat een burge meester alleen benoembaar is als hij niet krachtens een gerechtelijke uitspraak we gens krankzinnigheid of - De Rooie Reus wil beweren dat de burgemeester krankzinnig „Hij is in ieder geval volstrekt niet in staat met macht om te gaan. Gelukkig dat tegenover die arrogantie van de macht de macht van de machtelozen staat". Voor die machtelozen zegt 'so ciaal raadsman' De Jong het ook op te nemen. Al lijkt aan zijn woede over het handelen van het gemeentebestuur een conflict over een niet tijdig geleegde beerput ten grond slag te liggen. Waarom staat De Jong ook al achter de van het werpen van drollen verdachte familie „Omdat ik op vrijwillige basis en geheel kosteloos mij inzet voor de medemens nadat men mij geheel ten onrechte en onder dwang de sociale werkplaats te Bergen op Zoom heeft ingetrapt". Om als 'sociaal contactman' enigszins te kunnen functio neren, volgde De Jong een cursus sociale scholing, een cursus luisteren en spreken in het openbaar en een cur sus machineschrijven. Mr. I. van der Zee, die als raads vrouwe van de door drollen geteisterde weduwe op treedt, noemt De Jong een verbitterde WAO'er. En wat in alle opwinding steeds meer op de achtergrond dreigt te raken is volgens haar dat haar cliènte geen le ven heeft. „Een alleenstaan de vrouw wordt ai jaren ge treiterd" De drollen zijn onderzocht door het gerechtelijk labora torium te Rijswijk Mr Van der Zee „Daaruit is ge bleken dat er ook menselijke exemplaren onder zgn. Maar belangrijker is dat de politie uit de remsporen van de drol len heeft afgeleid dat ze uit de tuin van de familie Bosters moeten komen. Verder heeft mijn cliènte in aanwezigheid van twee getuigen - na uren 's nachts de wacht te hebben gehouden - gezien dat een dikke schim uit de keuken van de Bosters kwam en dat vervolgens een hand over de schutting uitwerpselen bij de weduwe in de tuin deponeer de Het is geen afdoend be wijs. Maar mevrouw Bosters is nogal gezet en de hand kwam van haar kant van de schutting". Pakken Die dag heeft mr. Van der Zee met haar cliènte en de tegen partij rond de tafel gezeten. Afgesproken is dat ze ogen en oren open zullen houden om de dader te pakken Want mevrouw Bosters houdt bij hoog en bij laag vol dat zg nimmer een uitwerpsel ter hand heeft genomen. Ook niet die van haar hondje Pol- i». Sociaal raadsman De Jong wijst erop dat ook bij afwe zigheid van de familie, wier belangen hg behartigt, uit werpselen bij de weduwe zijn beland Ra-ra hoe kan dat? - Is er een derde in het spel? Daarop blijft het antwoord schuldig nu politie en ge meentebestuur zich voorlo pig monddood hebben ge maakt in deze kwestie. Maar gniffelende dorpsbewoners hebben die mogelijkheid al tot feit verklaard Aad van der Doe van café 'De Eendracht', bij wie menigeen al een 'broodje poep' heeft besteld, vertelt dat hij tijdens zijn vakantie op de Canan- sche Eilanden in een Neder landse krnat las dat Nieuw- Vossemeer de bijnaam 'Strontdorp' had gekregen. „In de stad gaat zo'n burenru zie onder in de anonimiteit, maar hier is dat het gesprek van de dag". Toch zou hij het rustige leventje in Nieuw- Vossemeer niet meer willen verruilen voor dat van bar keeper en uitsmijter in Rot terdam. „Want in het Rotter damse nachtleven heb je pas echt stront aan de knikker". We liepen door een smal straatje van Venetië en opeens zag ik in de etalage van een fotohandel een uitvergrote foto die me stok stijf stil deed staan. Ik zag iets dat niet kon. althans dat dacht ik. Op die foto, die een ouder wetse indruk maakte, zag je de Campanile, de beroemde klokke- toren op het San Marcoplein, in elkaar stuiken. Hij helde al een beetje over naar links (maar niet zoveel als de Toren van Pisa), aan de voet rees een stofwolk op, en in zijn flank verscheen halver- wege zijn hoogte een brede scheur, terwijl de toren op die plaats ook een beetje leek uit te puilen naar opzij. Wat kon dat zijn? Een trucfotoIk heb de Mona Lisa al met een snor retje gezien, ik heb al een knoop zien leggen in de Eiffeltoren, ik heb via fotomontage de Big Ben naast het Empire State Building zien prijken, dus ik raak op dat gebied over niets meer verbaasd. Maar toch... Dit leek zo echt. Zou de Campanile dan ooit zijn opge blazen, en was die Campanile, die ik tijdens mijn bezoeken aan Venetië, nu al jarenlang, voor even „waar" en even oud had versleten als het Dogenpaleis, de Torre dell'Orologio en de San Marco, misschien een kopie, een replica van de oorspronkelijke toren Ik moet het natuurlijk geweten heb ben, ik heb het tijdens mijn eerste bezoeken aan Venetië, zo'n vijf tien jaar geleden, ongetwijfeld in de handboeken gelezen, maar blijkbaar had ik het verdrongen, want ik was werkelijk met stom heid geslagen toen ik die foto zag. De etalage bleek nog meer foto's te bevatten, die op zichzelf ook heel wonderlijk op mij overkwa men. Een zestal foto's namelijk van de puinhoop, genomen van verschillende kanten, die van de Campanile was overgebleven. Aan de hand van de mensen, de lantarenpalen en de belendende gebouwen die ook op deze foto's stonden kun je wel ongeveer schatten hoe hoog die puinhoop was, en hoewel het een hele hoge hoop stenen was viel die hoeveel heid me toch tegen. Als je nu een enquête zou houden en de mensen op het San Marcoplein zou vra gen hoe hoog zij dachten dat de berg stenen zou worden als ooit, onverhoopt, de Campanile zou instorten, dan zouden de meesten denk ik een puinhoop aangeven die twee maal zo hoog was als de puinhoop op die foto's. Ik denk dat je je onwillekeurig voorstelt dat zo'n toren in zijn volle lengte neerklapt en dan het hele San Marcoplein (door Napo leon ooit omschreven als „de mooiste salon van Europa, die waard is de hemel tot plafond te hebben") in beslag neemt. Het ligt er wel een beetje aan hoe hij dan valt. Het San Marcoplein is een trapezium met een breedte (bij de toren) van 82 meter, een lengte van 175,5 meter, en tegen over de toren een breedte van 56,5 meter. Zou de Campanile dus van het Dogenpaleis af vallen, en als een omgehakte boom languit en ongebroken over het plein heenliggen, dan zou hij met zijn 99 meter hoogte het plein niet he lemaal vullen. Zou hij echter pa rallel aan de voorgevel van de San Marco en de drie vlaggemas- ten omvallen, dan zou hij de Tor- re dell'Orologio met de grote klok ruimschoots hebben verpletterd. Maar gelukkig viel de Campani le niet om (zou de Toren van Pisa omvallen, zoals we allemaal den ken, of zou hij ook, net als de Campanile, „rechtstandig" in el kaar storten zodra hij echt over de schreef gaat?); hij stuikte in een, hij verkruimelde als het wa re, want op die oude foto's van 14 juli 1902 is te zien dat de puin hoop niet uit grote brokstukken maar voornamelijk uit losse, los geraakte stenen bestond. Uit ste nen zijt gij opgebouwd, tot stenen zult gij terugkeren - zo ongeveer Ik ging die fotohandel binnen, in de hoop dat ik ansichten met die onverwachte, desastreuze beel den kon kopen, maar blijkbaar had men daar nooit brood in ge zien. Wel kon ik een viertalig boekje kopen (Italiaans, Frans. Engels en Duits), waarin de foto's van de Campanile, bezig in te storten, en de puinhoop die ervan restte, waren opgenomen. Het boekje heeft als titel: ..Com' era, dov' era" 1902-1912. Ondertitel Crollo del Campanile di S. Marco -1902. En ik zal u morgen vertel len wat er in staat, en wat die historisch geworden uitspraak „Com' era, dov' era" betetekent. Nu in het katholieke onder wijs steeds meer leken de plaats van priesters en re ligieuzen innemen, heeft de Romeinse congregatie voor het onderwijs in een document een beroeps beeld van een r.k. onder wijskracht geschetst. De verklaring, getiteld "de katholieke leek - geloofs getuige in de school", geeft richtlijnen voor het katholieke onderwijs door leken. De congregatie beschouwt het als een verarming dat steeds minder priesters en religieuzen in het on derwijs werken. In West-Duits- land wordt het katholieke onder wijs al voor 90 procent door le ken verzorgd. In de Verenigde Staten en Italië voor 75 procent. De roeping in het onderwijs was immers een voorbeeld van christelijk getuigenis. Eeuwen lang is het onderwijs een belang rijk domein geweest voor pries ters en mannelijke zowel als vrouwelijke religieuzen. Talrijke onderwijscongregaties zijn voor dit doel opgericht, terwijl de ou de orden dit als een belangrijke nevenactiviteit zagen. De katholieke onderwijzers (-es sen) moeten hun beroep als roe ping zien, aldus het document. Zij dragen niet alleen kennis over, maar ook een vormende in vloed uitoefenen. Zij bereiden de leerlingen voor op de maatschap pij. zodat dezen later in staat zijn de structuren te verbeteren over eenkomstig de beginselen van het evangelie. Dc r.k. onderwijskrachten moeten een dialoog tussen cultuur en ge loof opbouwen. In deze maat schappij. die door ontkerkelij king wordt gekenmerkt, moeten zij dc leerlingen de ogen ook voor het bovenaardse openen. Zij moeten diep gelovig zijn, vindt de congregatie, want zij moeten vanuit de christelijke opepbaring antwoord kunnen geven op vragen naar de zin van het leven, van de geschiedenis en van de wereld. Vandaag is in Bennekom de her vormde predikant C.W. Corts begraven. Hij overleed plotse ling op 66-jarige leeftijd. Ds. Corts begon zijn loopbaan in De Kaag. Daarna werkte hij lange tijd in Vianen en in Bennekom. Hij was ook bestuurslid van de confessionele vereniging in de Hervormde Kerk. Gesprek IKV—Icto Het IKV (interkerkelijk vredes beraad) en het Icto (interkerke lijk comité tweezijdige ontwape ning) zullen op 26 oktober te Amersfoort voor de eerste maal op landelijk niveau met elkaar spreken. Het initiatief hiertoe is genomen door de werkgroep kerken van het IKV. Op verzoek van het Icto heeft het gesprek achter gesloten deuren plaats. Mogelijk komt er na afloop een gezamenlijke verklaring. In de provincie Groningen heeft dit vooijaar reeds een gesprek tus sen vertegenwoordigers van bei de organisaties plaats gehad. Er zal over twee onderwerpen wor den gesproken. Het Icto heeft in gebracht: hoe staat het IKV te genover erkenning door de ker ken van het Icto als gelijkwaardi ge gesprekspartner. Het IKV bracht in: welke (inhoudelijke) bezwaren heeft het Icto tegen het IKV. Kardinaal Willebrands is "be schermer der christelijke een heid" geworden. Deze onder scheiding werd hem gisteren in Indianapolis uitgereikt door de raad voor de christelijke eenheid van de Christian Church ofwel de discipelen van Christus in de Verenigde Staten. Kardinaal Wil lebrands is als president van het secretariaat voor dc christelijke eenheid uitgenodigd om het woord te voeren in de reeks le zingen over de oecumene door leidende figuren uit verschillen de kerken. Vrijzinnig hervormden Men behoeft geen lid te zijn van de Nederlandse hervormde kerk om lid van de vereniging van vrijzinnig hervormden te kun nen zijn. Het is voldoende als men de doelstellingen van de vereniging onderschrijft. Dat heeft de WH besloten tijdens de algemene vergadering in Soes- terberg. De voorzitter, dr. W. Bos, zei in zijn jaarrede dat het vreemd was dat de vrijzinnigheid groeit maar dat de vrijzinnige organisaties niet groeien. De vereniging kan ech ter niet stilstaan, zij moet verder. Het bestuur ziet als de meest ge wenste organisatievorm een zo krachtig mogelijke landelijke vereniging. ADVERTENTIE Het bestuur wil onderstrepen dat er zoveel mogelijk samenwer king tussen alle vrijzinnige ker ken en organisaties moet zijn. Gesprekken met het Breed Mo- deramen van de Hervormde Sy node geven niet alleen enige hoop op meer begrip voor het standpunt van de vereniging maar ook op mogelijkheden om tot resultaten te komen die vruchten kunnen afwerpen voor de Nederlandse hervormde kerk als geheel. Er zal ook op het terrein van het mediabeleid samengewerkt moeten worden tussen de vrij zinnige organisaties, aldus dr. Bos, die meende dat dat het best zou kunnen gebeuren in de nieu we vrijzinnige omroep. Nederlands hervormde kerk: be roepen te Lopik (toezeggingi drs. M. D Geuze te St. Annaland Beroepen te Rockanje: G. H. Fre- drikze te Hoornaar. Gereformeerde kerken: beroepen te Bussum: G Bakker te Ede Aangenomen naar Coevorden: F de Jong te Leek. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois: B. J Oldenhuis te Zuidhoorn. Christelijk gereformeerde ker ken: beroepen te UI rum H. R. H. A. de Boer kandidaat te Huizen. Beroepen te Eindhoven voor de i vann Üaitlfin Deurne-Antwer pen K. Groeneveld kandidaat te Antwerpen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Hee- renveen W Quak kandidaat te Apeldoorn. Bedankt voor Zwijndrecht: G. Bij kerk te Enschede-Oost Gereformeerde gemeenten: beroe pen te Rand burg-Transvaal in Zuid Afrik.i A M«.< rki rken te Nicuw-Beijcrland Bedankt voor Almclo-Wierden. L Blok te Nun- spcet. Maurice Gilliams overleden ANTWERPEN (ANP) - De Vlaam se schrijver Maurice Gilliams is op 82 jarige leeftijd >n Antwer pen overleden. Hij debuteerde met door hem zelf in kleine opla gen gedrukte verzenbundels en ontwikkelde zich tot een van de belangrijkste postexpressionisti sche dichters Mede door zgn verhalend, eerder subtiel componerend, proza (Elias of het gevecht met de nachtegalen. 1936, Winter te Ant werpen. 1953) behoort het werk van Gilliams tot de neo-romanti- sche stroming, waarvan hij dc Vlaamse exponent is. Hg kreeg de Emile Bernheimpnjs (1970) en dc Conslantgn Huygcnprgs (ook in 1970) Gilliams werd in 1980 bekroond met dc Grote Prgs van dc Neder landse Letteren Enkele weken nadien werd hg door koning Boudewgn verheven in de adel stand met dc titel van baron Steeds meermensen (anken bij Shell Want daar hebben /c altijd lage prijzen. Op bijna al onze Shell Zelf Tank Stations, ook langs de snelweg, betaalt u nu niet meer dan fl,68 voor normale benzineen f 1.75" voor super Veel Shell stations duiken daar zelfs nog onder. En voor dat geld tankje nog bij Shell ook!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15