Nieuw plan voor handel met S.U. J Poolse politie handhaaft rust Gemayel in Verenigde Staten „Links schuldig aan anti-lsraëlhouding" C Plan voor behoud Pompei' VS doen strategie-voorstel "Madrid moet wel slagen" Simon Wiesenthal in Nederland MAANDAG 18 OKTOBER 1982 ROME - De aardbeving van no vember 1980 heeft heel wat scha de aangericht in Pompei, de do denstad in de buurt van Napels die in 79 n. Chr. door een uitbar sting van de Vesuvius met een door Hein ten Kortenaar dikke laag as en stenen werd be dekt, en de laatste twee eeuwen weer aan het daglicht is ge bracht. Maar de nieuwe ramp heeft ook enig voordeel opgele verd. De autoriteiten hebben zich plotseling gerealiseerd at het 635.000 vierkante meter grote Buitenland complex, dat door miljoenen toe risten wordt bezocht, praktisch onbeschermd is tegen de invloe den van weer, luchtvervuiling, aardbevingen en andere natuur lijke vijanden. Eindelijk is nu besloten daar iets aan te doen. In de afgelopen zo mer heeft het parlement een voorlopige uitgave van 10 mil jard lire (een kleine 20 miljoen gulden) voor het beschermings plan goedgekeurd en deze week kon minister Vincenzo Scotti, verantwoordelijk voor het natio nale cultuurbezit, aan een aantal Europese parlemtariërs uiteen zetten hoe dit plan zal worden gerealiseerd. Een eerder gepland dak van 635.000 vierkante meter is tech nisch niet uitvoerbaar en boven dien overbodig. Wel zullen grote delen van het complex van afda ken worden voorzien, waardoor met name de vele dakloze huizen en villa's wat beter beschermd zullen zijn tegen de weersinvloe den. Veel belangrijker is dat af gebrokkelde en gescheurde mu ren met harsinjecties zullen wor den behandeld en dat alle grote re bouwwerken zullen worden versterkt met van buitenaf on zichtbare stalen kooiconstruc ties. Op deze manier kan het schitteren de archeologische complex, dat veel meer geleden heeft sinds het opnieuw aan de buitenlucht werd blootgesteld dan in de eeu wen van verborgenheid, ook voor komende eeuwen bewaard blijven. Een eerste voorwaarde voor de rationale conservering van de dodenstad is intussen, dank zij al enige jaren beschikba re fondsen, vervuld: alle monu menten, beeldhouwwerken, fres co's en opschriften ziin gecatalo giseerd in een 176.000 nummers omvattend kaartsysteem. Het opgravingsterrein, dat onmid dellijk na de aardbeving voor het publiek werd gesloten omdat de bouwvalligheid van een groQt deel van de gebouwen gevaar op leverde voor de bezoekers, is nu weer gedeeltelijk opengesteld. Maar voorlopig kunnen bezoe kers niet meer zoals vroeger on gehinderd over het hele terrein rondlopen. Zij moeten bepaalde routes volgen, waardoor zij de gevaarlijke bouwvallige gedeel ten vermijden. Het hele restaura tiewerk zal nog verscheidene ja ren duren en ongetwijfeld nog vele miljarden meer opslokken, maar voor de hele Europese cul tuur wordt zo een uniek monu ment definitief voor verdwijning behoed. WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben aan de Bondsrepubliek, Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië voorstellen gedaan voor een westerse strategie ten aanzien van de economische en financiële relaties met het Oostblok. Die plannen sluiten aan bij het besluit van de NAVO-ministers van buitenlandse zaken, genomen tijdens geheim over leg in Canada begin deze maand, hun relaties op dit terrein nader te bestuderen binnen het raam van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling te Parijs. In Canada hebben de kleinere lan den zoals Nederland uitdrukking gegeven aan onbehagen over het feit dat de VS blijkbaar vooral met de grote vier van Europa wil len spreken over de beste wijze om op korte termijn een eind te maken aan de verdeeldheid bin nen het Atlantisch Bondgenoot schap over de aanleg van een aardgas-leiding tussen Siberië en West-Europa. De VS hebben sancties ingesteld tegen Europe se bedrijven die onderdelen voor de gaspijp leveren. door Henk Kolb De Amerikanen verwachten in ruil voor opheffing van die sancties dat zijn Europese partners in stemmen met een gecoördineer de en hardere houding tegenover de Sowjet-Unie en satellietlan- den bij het verlenen van kredie ten. Maar de voorstanders van een hardere lijn, onder wie mi nister van defensie Caspar Wein berger willen bovendien dat de Europeanen zich uitspreken te gen de aanleg van een tweede pijplijn. De Russen zijn kennelijk tot de slotsom gekomen dat het goed koper is om olie en gas te produ ceren voor export en met de op brengst graan te kopen in de Ver enigde Staten onder meer, dan zijn eigen graanproduktie op te voeren. Reagans gretige aanbod aan de Russen voor de verkoop van 23 miljoen ton graag van de oogst 1982-'83 biedt de Sowjets een kans om door minder te ko pen voor Reagan binnenslands moeilijkheden te veroorzaken met de boerenstand die steeds meer bedrijven failliet ziet gaan in de huidige recessie. Reagans verzekering dat aankopen voor een half jaar niet door sanc ties zullen worden getroffen, heeft in Europa wederom het verwijt doen opklinken dat de Verenigde Staten met twee ma ten meten als het om hun eigen belangen gaat. In Amerikaanse regeringskringen en met name bij de ministeries van buiten landse zaken en handel worden de sancties tegen geallieerden als een falend en verwerpelijk be leid beschouwd. In Europa bestaat nauwelijks be langstelling voor medewerking aan een tweede pijplijn en naar verluidt zouden ook de Russen daarvan voorlopig willen afzien. Een verklaring van Westeurope- se kant tegen dit project zou Rea gan een uitweg bieden uit zijn politieke dilemma zonder verder gezichtsverlies. De Europeanen zeggen dat Reagan geen juridi sche zeggenschap heet over wat Europese firma's wel of niet doen op handelsgebied met de Sowjet-Unie. Een ruil van belan gen zou de indrukken wekken dat westelijk Europa zou toege ven verkeerd te hebben gehan deld - een indruk die Parijs, Lon den, Rome en Bonn vooral wil len vermijden. Van Europese kant worden geen concessies van betekenis ver wacht na Reagans aanbod om graanexport voort te zetten op garantiebasis. De Verenigde Sta ten willen een snelle opheffing van de sancties omdat Ameri kaanse bedrijven die er mede door worden getroffen, als ex porteurs van technologie, in sta ten zijn gevestigd als Illinois, waar republikeinse volksverte genwoordigers grote moeite heb ben in hun campagne voor de verkiezingen van begin novem ber. PASADENA (AP) Dieter Michels, een student van de universiteit van UCLA, komt even bij van zijn baantje als officiële mascotte van het voet balteam van UCLA. Hij doet het tverk al twee jaar en dat kost hem menige zweetdruppel. NYBORG (ANP) - "We waren het erover eens dat, voornamelijk als gevolg van de gebeurtenissen in Polen, de conferentie over vrede en veiligheid in Madrid (Cvse) dreigt te mislukken. En dat ter wijl er ons veel aan gelegen is succes te boeken. We hebben be hoeft aan voortgang binnen Cvse". Dit zei staatssecretaris van buiten landse zaken, Hans van den Broek, gisteren na het slot van de EG-bijeenkomst in het Deense Nyborg. Gymnich is het halfjaar lijks informele overleg van de ministers van buitenlandse za ken van de tien lidstaten van de EG. Men wisselt met elkaar van gedachten over zaken van we derzijds belang doch neemt geen beslissingen. Zaterdag en zondag waren de Cvse-conferentie in Madrid en de toestand in het Midden-oosten de voornaamste onderwerpen van gesprek. De Deense minister van buitenlandse zaken, Elle- mann Jensen, gastheer, verklaar de na afloop dat hij en zijn colle- overleg met de VS moet worden besloten tot aanvaarding van een slotverklaring", aldus de Britse minister van buitenlandse zaken Francis Pymm. Het succes van zo'n verklaring is echter afhan kelijk van de concessies die de Sowjet-Unie wenst te doen op het gebied van mensenrechten. De tien willen via de slotverklaring nog eens de nadruk leggen op het grote belang dat zij hechten aan het Cvse-proces als instru ment tot bevordering van men senrechten. De verschillen van mening tussen de EG en de VS niet alleen over de Cvse-conferentie, maar ook bijvoorbeeld over de beperking die Amerika wil opleggen aan de hoeveelheden Europees staal die naar de Verenigde Staten mogen worden geëxporteerd zijn uitge breid aan de orde geweest. De ministers willen geen confronta tie met de Verenigde Staten maar de belangen van de tien moeten wel worden gewaar borgd. Europa heeft geluisterd naar de Amerikaanse argumen ten tegen de aardgaspijpleiding tussen de Sowjet-Unie en Euro pa en de reden waarom de Ver enigde Staten zelf wel graan naar de Sowjet-Unie mogen exporte ren. "Deze argumenten konden ons echter niet overtuigen", zo liet Ellemann Jensen weten. Op timistisch was hij echter over de mogelijkheid voor 21 oktober te komen tot een akkoord over de Europese staalexport. WARSCHAU (DPA) - De primaat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp, heeft zaterdag zyn gelo vigen opgeroepen, na het verbod van de vakbondsfederatie Soli- darnosc de hoop niet te verlie zen. Hij zei dat de onderlinge ge voelens van saamhorigheid van de arbeid in het nationale gevoel zijn gebleven. Daar is geen orga nisatie voor nodig, aldus de pri maat. De Poolse autoriteiten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in Nowa Huta bij Krakow het bloemenkruis laten verwijderen dat ter ere van het slachtoffer van de hevige rellen van woens dag was opgericht. Bovendien zijn scherpe veiligheidsmaatre gelen getroffen, zo is in Nowa Huta vernomen. Het enorme kruis voor de kerk in Nowa Huta was opgeworpen ter nagedachtenis aan Bogdan Wlo- sik die woensdag door de politie was doodgeschoten tijdens een demonstratie tegen de staat van beleg. Het kruis trok veel bezoe kers en gebedsdiensten liepen de afgelopen avonden steeds uit in rellen waarbij de oproerpolitie (Zomo) fors optrad. Volgens zegsman in de stad was het zater dag en zondag rustig omdat de Zomo patrouilleerde en identi teitscontroles hield. Nowa Huta is een uit de jaren '50 daterende modelstad van de Poolse "communistische heil- stad" waar de grootste staalfa briek van het layd ligt die 40.000 mensen werk biedt. Voor de poort staat een beeld van Lenin dat men geprobeerd heeft om te trekken. Polen heeft de Canadese televi sieverslaggever Clark Todd uit gewezen nadat de politie hem vijf uur had verhoord. Zijn vi sum werd ongeldig verklaard, zo heeft zijn omroeporganisatie CTV bekendgemaakt. De 38-jarige Todd was vrijdag be zig aan een reportage over de be togingen van aanhangers van de vakbond Solidariteit in Nowa Huta toen hij werd gearresteerd. Zijn visum was afgegeven voor de afkondiging van de staat van beleg in Polen vorig jaar decem ber. PALERMO (Reuter) Tienduizenden arbeiders uit alle delen van Italië hebben zaterdag in de Siciliaanse hoofdstad Palermo gedemonstreerd tegen de Mafia. Honderden autobussen, tien spe ciale treinen, extra vluchten en vier schepen vervoerden arbeiders naar Sicilië voor het houden van de door vakbonden uitgeroepen demonstratie. In redevoeringen werd de ontwikkeling van het verarmde zuiden door een doeltreffende en samenhangende politiek geëist. De aandacht van de Italianen voor de problemen van het zuiden was opnieuw gewekt door de vorige maand door de mafia gepleeg de moord op generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa, dienst echtgeno te en begeleiders in Palermo. Topman EG naar Libanon NYBORG (AFP/UPI) - De EG zendt volgende maand de Deen se minister van buitenlandse za ken naar Libanon om met de nieuwe Libanese regering na te gaan hoe de gemeenschap kan bijdragen tot het vredesproces in het Midden-Oosten en of en hoe zij financiële hulp zou kunnen verlenen voor de wederopbouw van het land. Denemarken fun geert op het ogenblik als voorzit ter van de gemeenschap. De Deense minister, Uffe Elle mann-Jensen, kreeg de opdracht zaterdag van de in het Deense Nyborg voor hun gebruikelijke informele beraad verzamelde mi nisters van buitenlandse zaken van de tien. Ook namens de ge meenschap heeft de Deense mi nister nog slechts kort geleden in New York overlegd met het hoofd van de politieke afdeling van het uitvoerende comité van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO), Faroek El Kaddoe- De Deen gaan begin november naar Beiroet en zou aansluitend naar Jordanië kunnen gaan voor overleg, maar de opdracht die de ministers hem gaven sluit elk be zoek aan Jeruzalem uit. WASHINGTON - De nieuwe Liba nese president Amin Gemayel is gisteren in New York aangeko men om daar vandaag de Alge mene Vergadering van de VN toe te spreken. Belangrijker dan de ze verbale vingeroefening is zijn aansluitend bezoek aan de Ame rikaanse hoofdstad, waar presi dent Reagan gereed staat om Li banon tien miljard dollar hulp toe te zeggen bij de wederop bouw van dat land. Gemayels boodschap is duidelijk: hij zal vrede sluiten metr Israël omdat zijn land slechts in die omstandigheden wederopbouw zinvol ter hand kan nemen. Niet zozeer politieke overwegingen, maar een herstel van de Libane se rol als het Zwitserland van het Midden-Oosten, met alles wat daaraan op het gebied van het bankwezen en handel te pas komt, kan de tegenstellingen tussen christenen en moslims uit overwegingen van beiderzijds begrepen eigenbelang helpen overbruggen. Volgende week komt ook een Ara bische delegatie van gewicht naar Washington, waaraan de Arabieren een PLO-vertegen- woordiger hebben toegevoegd. Maar deze ongelukkige zal in de VS, zo werd formeel bekend ge maakt, niet worden ontvangen want de VS zullen hun beleid-ten aanzien van de PLO (geen recht streekse onderhandelingen) niet wijzigen. door Henk Kolb De VS gaan er van uit dat Reagans vredesinitiatief vooral is gebaat bij Arabisch besef omtrent eigen machteloosheid, dat de „gema tigde" groep van Saoedi's, Egyp- tenaren en Jordaniërs in een hoofdrol moet dwingen. Arafat daarentegen heeft naar Ameri kaans oordeel weinig gedaan om na zijn nederlaag in West-Beiroet de nieuwe omstandigheden rea listisch te benaderen. Vier dagen van onderhandelingen met de Jordaanse koning Hoessein heb ben weinig tastbaars opgeleverd. Het feit dat dit gesprek plaats had wijst echter wel op verande ring van omstandigheden sedert Arafat in vrouwenkleren uit Jor danië vluchtte teneinde zijn or ganisatie metterwoon in Liba non te vestigen. \rafat, zo schatten Amerikaanse waarnemers kan zichzelf er niet toe brengen zijn vertrek uit West- Beiroet als nederlaag te accepte ren en klampt zich onverant woordelijk vast aan de zoge naamde „politieke winst" die hij ermee zou hebben geboekt. De betrekkingen tusse Israël en de VS lijken weer gelijmd na het be zoek van Israëls minister van buitenlandse zaken Shamir afge lopen week. De Amerikanen blijven aan hun vredesplannen bouwen. Maar Washington beseft ook dat die pas kans van slagen hebben wan neer de zeer verdeelde en militair machteloze Arabische wereld meer cohesie gaat vertonen. Het Arabische confrontatiefront heeft toen het erop aankwam geen confrontatie op de been kunnen brengen en dit heeft de zeggingskracht van de meer radi cale elementen ernstig vermin derd. Gemayel komt met een belofte van vrede, een beroep op Amerikaan se militaire en financiële midde len en de belofte van een af spraak over wederzijdse veilig heid met Israël. Die gaat met zover als de formele vrede die Je ruzalem eist, maar handhaaft Li banon op Arabisch niveau als ge sprekspartner. Simon Wiesenthal heeft zijn onvermoeibare jacht op na zi's en oorlogsmisdadigers even onderbroken om lucht te geven aan zijn bezorgdheid over het samensmelten van de huidige kritiek op Israel en anti semitische gevoelens. Niet „Israël", maar .joden weg uit Libanon", staat op een muur in zijn woonplaats Wenen te lezen. Wiesenthal uit vandaag zyn bezorgdheid op een symposium over zio nisme in Amsterdam. Giste ren sDraken we met hem. De inmiddels bejaarde, maar nog behoorlijk vitale Wiesen thal heeft een duidelijke, sterk politiek gekleurde op vatting over het ontstaan van anti-zionisme, „dat al even oud als als het zionisme zélf. Op het moment dat in Oost- Europa, met name in het tsa ristische Rusland, joden zich gingen organiseren om zich te onttrekken aan het antise mitisme waaraan ze waren blootgesteld. Tegen hun zio nisme, hun droom om een ei gen staat in Palestina te stich ten, ontstond meteen tegen stand". „In linkse kringen werd ont dekt dat zionisme een onder deel is van het kapitalistische systeem. Als het kapitalisme wordt opgeheven verdwijnt automatisch het antisemitis me, en is ook het zionisme overbodig", aldus Wiesenthal tussen twee happen gemeng de noten door. „Met de communisten tegen het zionisme is het dan ook geen toeval dat twee weken na de Oktoberrevolutie in Rusland de westerse landen met de Balfour-declaratie kwamen die de joden een na tionaal tehuis in Palestina be loofde." Vooral de vele joden in de Sowjet-Unie. „Het beoogde gebied in de Bal four-declaratie besloeg be halve het huidige Israel ook grotendeels Jordanië, zodat alle joden, over de hele we reld verspreid, er in zouden passen. Maar de Britten, die dit deel van het Midden-Oos ten als mandaatgebied be stuurden, krabbelden steeds verder terug waar het het ge bied betrof waar de nieuwe staat gevestigd zou moeten worden. Was dat niet ge beurd dan had de Holocaust in de Tweede Wereldoorlog nooit zo'n grote vorm aan kunnen nemen. Door de praktijk werd de zionistische declaratie anti-zionistisch". door Marien van den Bos Volgens Wiesenthal zou zich een dergelijk probleem her halen bij het stichten van een kleine Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. Beide gebie den worden sinds 1967 door Israel bezet en - hoewel de Palestijnse Bevrydings Orga nisatie PLO nog altijd aan spraak zegt te maken op heel Israel (Palestina) - vindt deze gedachte van een kleine Pale stijnse staat steeds meer in gang, ook in gematigde Ara bische kringen. Simon Wiesenthal „Het zwaartepunt ligt in het vluchtelingenprobleem, want lang niet alle Palestfj- nen - uit Israel, Libanon, Jor danië, Koeweit en andere lan den - kunnen daar in". Vol gens Wiesenthal is dat ook min of meer de bedoeling, waardoor de aanspraken steeds verder kunnen wor den opgeschroefd. „En de PLO zegt toch in haar Hand vest dat Israel de zee in moet worden gedreven" Nieuw links „Het anti-zionisme als kolonia le ideologie" is volgens Wie senthal na de Zesdaagse Oor log door de Sowjet-Unie als slogan bedacht en vervolgens in de jaren zestig door nieuw linkse stromingen overgeno men. Nieuw links in de wes terse landen heeft toen ge probeerd dit idee 'salonfahig' te maken. Daardoor is Israel nu het mikpunt van kritiek". Wiesenthal vindt ook dat jour nalisten de publieke mening manipuleren. Zo zou bijvoor beeld op de Nederlandse tele visie een interview dat de (linkse) Israëlische journalist Uri Avneri met Yasser Arafat in zyn bunker in Beiroet had zijn bekort „Aan het eind van het interview zegt Avneri tegen Arafat: ik hoop dat we in de toekomst als twee lan den vreedzaam samen kun nen leven. Waarop Arafat zegt: één land. Dat laatste heb ik in Israel wel op tv ge zien en in Nederland niet", al dus Wiesenthal. En zo heefi de nazi-jager vele voorbeelden van manipulatie verzameld, waarbij ook linkse joden het moeten ont gelden. Hy waarschuwt dat de Palestynen een kloof wil len bereiken tussen enerzijds de joden in Israel en ander zijds die in de rest van de we reld. Als voorbeeld van de onzekerheid onder joden bui ten Israel vertelt Wiesenthal met karakteristieke humor de slotzin van een stuk dat hij voor een joodse krant in Zwitserland schreef. „Maakt u zich er maar geen zorgen over dat de mensen minder van u houden. In deze tijd van elkaar snel afwisselende gebeurtenissen en emoties in de wereld zal ook de kritiek op Israel wel weer snel over gaan. Dan houden ze weer net zo veel van ons als vroe ger". Grote fout Wel vindt ook Wiesenthal dat de Israeli's een grote fout hebben gemaakt door de Li banese falagisten de Pale stijnse vluchtelingenkampen in te laten gaan. Als bezetter ben je dan „medeverant woordelijk" voor de slacht partij. „Ik was ook de eerste die om een onderzoek naar de gebeurtenissen vroeg". De inval in Libanon wordt ech ter door hem verdedigd als zijnde een preventieve oor log, die wezenlijk niet afweek van de voorgaande, verdedi gingsoorlogen van Israel. Volgens Wiesenthal wil ook de huidige Israëlische regering met iedereen vrede sluiten. Dat hebben ze wel bewezen met Egypte, waarvoor ze een hoge prys hebben betaald, door o.m. de olie-exploitatie van de Sinai af te staan. „Sa- dat is er ook om vermoord. Maar voor vrede heb je wel een partner nodig en die is er nu met voor IsraeL Niemand wil met Israel over vrede pra ten. Daabij moet je niet ver geten dat voor de mensen die naar Israel kwamen uit de concentratiekampen en als vluchtelingen denken in de trant van: de Arabieren kun nen vele oorlogen verliezen, Israel maar één". De noten zijn op en de hoofd maaltijd staat klaar voor we aan zyn eigenlijke werk en le vensvervulling toekomen. „De mogelykheid voor ons om oorlogsmisdadigers te vinden wordt steeds kleiner. Dat heeft voornamelijk een biologische reden: zowel de misdadigers als de getuigen sterven, ik ook. Maar zolang de generaties leven die de Holocaust hebben meege maakt en er uit zijn voortge komen moet dit werk worden voortgezet De misdadigers mogen geen rust krijgen" Over de speurtocht naar Josef Mengele en andere „kopstuk ken" uit het Derde Ryk heeft Wiesenthal geen nieuws te melden. Hy vindt het f\jn om in Nederland te zijn, een land en een volk waar „echte be wogenheid bestaat om het lot van andere mensen" En vol gens Wiesenthal is dat een grote uitzondering in de we reld van vandaag

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9