Lozingsrecht gaat gepaard met hogere tarieven gemeente Veel drukte bij eerste Leidse "witte markt" B en W: meer bezuinigingen op komst Speeltuin Groenoord geopend Vervolg ligt voor de hand Kameel op Nieuwe Beestenmarkt Meer deeltijdbanen Leidse universiteit MAANDAG 18 OKTOBER 1982 LEIDEN - Invoering van het lozingsrecht als nieuwe belasting gaat in Leiden volgend jaar gepaard met verhoging van een aantal andere gemeentelijke tarieven. In de meeste gevallen bedraagt de verhoging vier procent, overeenkomstig de richtlijnen van de regering. Leiden en Maar er zijn ook enkele uitzonde ringen, zo blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeente raad. Bij de presentatie van de begroting voor het komende jaar kondigde wethouder Bordewijk (financiën) vorige week een nieu we belasting aan: het lozings recht. Die was nodig omdat de gemeente op grond van wettelj- ke regelingen verplicht is het ta rief van de onroerend-goedbelas- ting voor eigenaren te verlagen en niet wil overgaan tot drasti sche verhoging van het tarief voor huurders ter compensatie daarvan. In het voorstel is nu aangegeven hoeveel de onroe- rend-goedbelasting voor eigena ren omlaag gaat: van 7,91 per 3000 gulden economische waar de van hun bezit naar 7,06. Het tarief voor huurders wordt ver hoogd van 2.35 per 3000 gulden economische waarde naar 2.45. Het lozingsrecht gaat eigenaren van huizen vijftig gulden per jaar kosten; bedraagt de lozing van Inbrekers betrapt LEIDEN - Twee Leidenaars van 17 en 33 jaar werden zaterdagavond op heterdaad betrapt bij een in braak in OKC, een groothandel in zoetwaren aan de Morsweg. Door een deur te forceren waren zij het pand binnengekomen. Toen de politie arriveerde stond al een grote partij koffie en siga retten gereed in een auto. Uit een afgesloten aanhangwagen aan de Kooilaan is zaterdag avond voor 7000 gulden aan jas sen meegenomen. Het gaat om beige vachtjacks en coats. afvalwater meer dan 3000 kubie ke meter per jaar, dan wordt het tarief tachtig gulden. Dat laatste is naar een schatting van de ge meente bij honderdtien eigena ren van bedrijfsgebouwen het geval. Huisvuil Het ophalen van huisvuil wordt 7,4 procent duurder. Dat betekent dat het ophalen twee maal per week van het huisvuil door de reinigingsdienst 12,42 per maand gaat kosten. Met de ver hoging wordt bereikt dat Leide naars voor 85 procent de kosten van het ophalen betalen, hetgeen minimaal door de regering wordt geëist. Een deel van het geld dat op die manier binnenkomt, wordt door de gemeente gereser veerd voor nieuwe huisvesting van de reinigingsdienst. De ontsmettingsrechten (te beta len door degene die de reini gingsdienst zijn woning laat schoonmaken) gaan met 29 pro cent omhoog. Hoe het met de ha ven- en liggelden volgend jaar zal gaan, is nog niet helemaal duide lijk. De gemeentelijke verorde ning waarin dat geregeld wordt, moet op last van het ministerie van binnenlandse zaken op tech nische punten ingrijpend gewij zigd worden. Een ritje per ge meentelijke ziekenauto gaat voortaan 450 gulden kosten, voorzover de afstand binnen de gemeentegrenzen wordt afge legd. Dat is een verhoging van 25 procent. Ook een aantal leges gaat meer dan trendmatig in prijs omhoog. Een woonvergun ning gaat van ƒ39,50 naar ƒ50. Het minimumtarief voor een bouwvergunning wordt ver hoogd van 16,60 naar 30. Een paspoort (of het verlengen daar van) wordt ook een stuk duur der: van 12,25 naar 25. Een toeristenkaart gaat van 6,75 naar 10. De overige gemeentelijke tarieven gaan in het algemeen met vier procent omhoog. Somber Bij de aanbieding van de begroting zeggen B en W dat deze welis waar sluitend is, maar dat dit weinig reden tot voldoening geeft. Om dat te bereiken was immers behalve verhoging van belasting en tarieven ook een in grijpende bezuinigingsoperatie nodig. Het groeiend aantal werk lozen en de toeneming van de te onderhouden straten, bruggen, groenvoorzieningen en riolen zullen de komende jaren volgens B en W tot nog meer bezuinigin gen dwingen. "De effecten hier van mogen niet gebagataliseerd worden. Het gaat hier immers niet om het bezuinigen op potlo den en gummetjes". Het college vervolgt, somber en cy nisch, dat hoewel cultuur bij de bezuinigingsoperatie is ontzien sommige bezuinigingen toch on vermijdelijk waren, die ertoe kunnen leiden dat bepaalde voorzieningen in deze stad kun nen verdwijnen. "Gevreesd moet worden dat wanneer tot nog een bezuinigingsronde van de huidi ge omvang zou moeten worden overgegaan, het aantal schouw burgvoorstellingen zou afnemen tot één per jaar (waarvoor de le den van de gemeenteraad dan ui teraard jaarlijks een uitnodiging zullen ontvangen)". Het AntoniiLS Clubhuis, zaterdag. Honderden bezoekers schuifelden over de "vlooienmarkt" LEIDEN - Een stampvolle aan blik bood het Anthonius Club huis afgelopen zaterdag. De eer ste "Witte Markt" trok honder den kooplustigen of nieuwsgieri gen naar het gebouw aan de Lan ge Mare. Zo'n veertig standhou ders trachtten hun waar aan de man te brengen: klokken, leren jacks, grammofoonplaten, pot ten, pannen, koppen, schotels, prentbriefkkaarten en ook aller lei prullaria, waarvan het nut de argeloze bezoeker niet direct dui delijk is. Vier Leidenaars hadden het initia tief genomen tot deze eerste Leidse vlooienmarkt, gënspi- reerd als zij waren door de 'Zwar te Markt' in Beverwijk. Bezoe kers moesten zaterdag twee kwartjes neerleggen, alvorens zij Kantoren van Wupo beklad LEIDEN - Het afgelopen week einde zijn enkele kantoren van de Westland Utrecht Project Ontwikkeling (Wupo) in Leiden beklad. In een anonieme verkla ring zeggen Leidse krakers hier van de daders te zijn. Zy schrij ven dit te hebben gedaan uit pro test tegen de speculatie waaraan de Wupo zich schuldig zou ma ken, in het bijzonder rond Hotel Bosch in Arnhem. Dit gebouw werd in september 1978 ge kraakt, omdat het al enige tijd leegstond. De krakers menen dat» plannen om op dezelfde plek een nieuw hotel te bouwen, niet zul len worden uitgevoerd en dat de grond wordt gebruikt voor spe culatiedoeleinden. Toch is de krakers verzocht het pand te ont ruimen. Maar: "Leidse krakers pikkken geen ontruiming van Hotel Bosch", aldus de anonie me verklaring. Auto in brand LEIDEN - Een auto rijdend op de Rijn- en Schiekade vloog zater dagavond in brand toen de be stuurder een knop omdraaide om van gas op benzine te kunnen overgaan. Waarschijnlijk trad er toen een lekkage op, waardoor het motorblok vlam vatte. De brandweer moest er met schuim- blussers aan te pas komen. de markt mochten betreden. Het Leidse viertal wilde op die ma nier proberen in elk geval uit de organisatiekosten te komen. Dat is gelukt, meldt één van hen, Pe ter Deunhouwer. Over het exacte bezoekersaantal doet hij wat vaag, "tussen de duizend en de tweeduizend", maar het was in elk geval zodanig dat de kans op een volgende en misschien wel regelmatig terugkerende vlooi enmarkt er in zit. "Het was een onverdeeld succes", vindt Deun houwer. "Iedereen was dik tevre den, de standhouders en het pu bliek". Binnenkort beraadt hij zich met zyn metgezellen over een eventueel vervolg. "Het ligt wel voor de hand dat we er mee door zullen gaan" Waar, wan neer en hoe vaak, dat zijn vragen die hij vooralsnog onbeantwoord moet laten Het was schuifelen geblazen voor het publiek dat de warenmarkt en de Haarlemmerstraat even had ingewisseld voor een over dekte ruimte. Twee Leidse bands, Mixed Up en Dug Out, zorgden voor levende (soms wel te harde) klanken, die door het publiek wel werden gehoord, maar lang niet altyd werden be luisterd. De nieuwsgierigheid naar het aanbod van de stand houders won het ruim van even tuele muzikale belangstelling. Een belendend zaaltje was bo vendien als horeca-ruimte inge richt en ook daar werd flink ge bruik van gemaakt Taxichauffer mishandeld LEIDEN - Een 34-jarige taxichauf feur uit Nieuw Vennep is zater dagavond mishandeld door een klant die niet wilde betalen. De taxichauffeur bracht zyn klant, een Leidenaar. naar zijn woning aan de Nieuwe Ryn De Leide naar stapte echter uit zonder te betalen. Toen de taxichauffeur de man daarop opmerkzaam maakte werd deze zo woedend dat hij de chaufTeur een vuistslag in zijn gezicht gaf en diens bril op straat vermorzelde. LEIDEN - Uit het bejaardentehuis Huis op de Ward aan de Kaarsen makersstraat is vannacht een grote staande klok. een 18e eeuws schildery - voorstellende een dame met kanten kraag - en een kopieermachine gestolen. Totale waarde 60 000 gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor T riënnale: 2500ste bezoeker LEIDEN - De Tnennale, de dne- jaarlykse tentoonstelling van beeldende kunst, heeft zaterdag de 2500ste bezoeker getrokken De gelukkige was Annet Maas- sen uit Leiden. Zij kreeg uit han den van gemeente-ambtenaar en mede-organisator H.R. Verhulst een ets aangeboden van het Waaggebouw, gemaakt door de Leidse kunstenaar Pol Jong. In dit gebouw aan de Aalmarkt is de TYiennale nog tot en met 31 oktober te zien. Dode vissen in vijvers aan Verdistraat LEIDEN - In de vyvers in de Ver distraat en omgeving dreven za terdagmorgen vele dode vissen. Deze sterfte werd veroorzaakt door verontreinigd rioolwater. Door de vele regenval van de laatste dagen kon de riolering al het water niet meer verwerken. De dienst reiniging van de ge meente Leiden heeft de vijvers vandaag schoongemaakt LEIDEN De Nieuwe Beesten markt deed zaterdag zijn naam eer aan door gastvrijheid te ver schaffen aan een kameel. Het dier stond de ganse dag kalm voorbijgangers gade te slaan, die overigens desgewenst met hem op de foto konden. Het tweebultige beest had de tocht naar Leiden ondernomen om luister bij te zet ten aan de heropening van een winkel in tweedehands kleren en prullaria. De kameel is particu lier bezit van een V oorsc hole - LEIDEN - De buurt Groenoord heeft een nieuwe speeltuin en dat werd zaterdag gevierd. Het was weliswaar nog geen officiële opening die is volgend voorjaar - maar de werkzaamheden waren al zodanig gevor derd dat er voor de kinderen het nodige kon worden georganiseerd. Zo was er een ballonnenwedstrijd zie foto) en in buurthuis Groenoord een rad van avontuur, een grabbelton, een songfestival en een tekenfilmfes- tival. Uiteraard kon er ook in de speeltuin gespeeld worden. De speel tuin ligt bij het buurthuis aan de Pasteurstraat. LEIDEN Deeltijdarbeid aan de Leidse universiteit is in de afge lopen zes jaar gegroeid van 22 naar 28 procent. Deze groei is volledig toe te schrijven aan meer deeltijdarbeid onder vrou wen. Deze conclusie is getrok ken door de werkgroep Arbeids vraagstukken en Welzijn van de Leidse universiteit. Gelijktijdig met de groei van deel tijdbanen is het aantal vrouwen met een volledige baan afgeno men. Het aandeel van vrouwen in de totale hoeveelheid te ver richten werk is niet gegroeid. Vrouwen hebben als het ware het werk onderling herverdeeld. Het aantal mannen dat in deel tijd werkt is gelijk gebleven. De onderzoekers zyn pessimis tisch over de bijdrage die deel tijdarbeid kan leveren aan eman cipatie; ook de werkloosheid wordt er volgens hen niet door verlicht. "Verkorting van de ar beidstijd voor iedereen is een be ter middel om de werkloosheid te bestrijden". De onderzoekers adviseren het da gelijks bestuur van de Leidse universiteit niet over te gaan tot het actief stimuleren van deel tijdarbeid. Beter is het volgens hen om een regulerend beleid te voeren. Het beleid zou er in de eerste plaats op gericht moeten zijn onder alle geledingen van het personeel zoveel mogelijk en zo snel mogelyk de kennis over deeltijdarbeid te vergroten Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk hoidt vanavond een bingo-avond in het club huis aan de Maredijk. Aan vang acht uur. Vakantie (1) In deze herfstvakantie biedt het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat 1, een spe ciaal programma. Centraal staat het onderwerp "Jaar feesten". Dagelijks worden films en dia's vertoond van Jaarfeesten over de hele we reld. Dinsdag- en donderdag middag is er om half drie een poppenkastvoorstelling. Er wordt een herfstvoorstelling gespeeld met Jan Klaassen in de hoofdrol. Vrijdagmiddag mogen bezoekers onder lei ding van G. van Wengen om half drie Indonesische game lan-instrumenten bespelen. Vakantie (2) De buurt- en clubhuizen hebben speciale vakantie-activitei ten op het progamma staan In buurthuis Groenoord Pas teurstraat) draaide vanmid dag de film Assepoester Mor genochtend gaan de kinderen van vier tot twaalf jaar naar het bos om bladeren te zoeken; in het buurthuis is er om twee uur een disco. Woensdaa staat er een bezoek aan Duin- rell op het programma; ver trek om tien uur. Donderdag kunnen de kinderen om tien uur puzzels komen maken en vrijdag om dezelfde tijd pa rachutes. Om twee uur die dag is er een. zg. herfstop- drachtenspel. Vakantie (3) Clubhuis Matilo (Zaanstraat) heeft zoals gebruikelijk weer de nodige vakantie-activitei ten op het programma staan. Vandaag was er een speur tocht door de Leidse Hout die het materiaal moest leveren voor het maken van herfst- stukjes. Woensdag is er om twee uur volksdansen, don derdag om dezelfde tijd film (Q en Q) en vrijdag is er 's ochtends om tien uur een soos met tafeltennissen, biljarten en andere spelletjes en 's mid dags om twee uur een stuiver- tj es kerm is. Vakantie 4) In deze herfstvakantie wordt er woensdag, donderdag en vrijdag in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandsekerkgracht 17, van half drie tot half vijf een filmmiddag georganiseerd. De films laten geologische on derwerpen zien. zoals dieren van vroeger, edelstenen, vul kanen, het zoeken naar aard olie en aardgas en de geologi sche geschiedenis van ons land. Vakantie (5) Een aantal club- en buurthui zen samen heeft het Voorscho- tcnse kindertheater Wellus- Nietus uitgenodigd. In buurt huis het Vijfiiovenhuis fHof- laanwordt morgenmiddag de voorstelling "De brullende brievenbus" gegeven. Zonder werk In club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke (Pieterskerk- choorsteeg) gaat dinsdag de soosmiddag voor mensen zon der werk weer beginnen. Ac tiviteiten als klaverjassen, sjoelen en zo nu en dan een film staan op het program ma. De organisatie is in han den van de Werklozen Belan genvereniging en het buurt huis. De soos is van twee uur tot ongeveer half vijf. Borstvoeding In Leiden wordt maandelijks een bijeenkomst over borst voeding gehouden. De eerst volgende avond is dinsdag bij Heieen van Paasen. Vuur bloem 8, met als onderwerp: de voordelen van borst voe ding. Volgende maand u de bijeenkomst op 17 november bij Marijke Bokma, Zoeter- woudseweg 128 met als on derwerp bevalling en kraamtijd. Beide avonden beginnen om acht uur. Con tactpersoon Els Timmera- rends, teL 213417. Kinderfilm K&O, Oude Vest 45, vertoont woensdagmiddag de Midi r film "De avonturen van het Molletje en het Krekeltje". Een tekenfilm waarin geen teksten zijn verwerkt, omdat de beelden alles vertellen. Verder staat er deze middag (aanvang half drie) een serie kortere tekenfilms op het pro gramma. Kamerplanten "Kamerplanten" is het onder- werp van een lezing die A van der Schaal, leraar aan de Lagere Tuinbouwschool in Lei dschendam, woensdag avond in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade houdt. Hij doet dat op uitnodiging van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Leiden en Omstreken. Aanvang acht Fototentoonstelling Tot en met 31 oktober is er een foto-tentoonstelling in café "De Oude Vest" aan de gelijk namige straat. Er is werk te zien van de Portugees Poco- nada en de Leidenaar Paul Erades Bazaar In het voormalige kerkgebouw aan de Rijndijk u er woens dagmiddag van tuiee tot vijf uur een bazaar ten bate van het jeugdwerk. Wie spullen heeft, kan contact op nemen met mevr. Van der Velde. Rijndijk 266, teL 764060. LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt vanavond om acht uur een plenaire verga dering, dit In tegenstelling tot eerdere berichten Plaats van vergadering is het LWH- pand, Caeciliastraat 11

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3