Komst van KPJ naar Klaverhal nog niet zeker Tuinen en brandgang Bijdorp blank Conflict om barwinst Weidse 1 agenda Onderzoek mogelijkheid gasprijs op afbetaling Bodempeil Voorschotense Koolmeeslaan zes tig centimeter te laag Burgerlijke stand De ruimte in de Klaverhal die de KPJ wil betrekken wordt momenteel gebruikt door de aannemer als opslag ruimte. Na 2 november is er duidelijkheid over de definitieve bestemming van de zaal (Foto Holvast) door Dirk-Jan Roeleven ZOETERWOUDE - De of ficiële opening van de ont moetingsruimte van de Zoeterwoudse Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) in de 'Klaverhal' is voorlopig uitgesteld. Een verschil van inzicht met het stichtingsbestuur van de nieuwe sporthal over de verdeling van de bar winst ligt hieraan ten grondslag. De inrichting van de ruimte waarin de KPJ clubactiviteiten wil houden ligt gedurende de discussie ook stil. Een op lossing lijkt echter in zicht. Het gaat allemaal om de vraag hoe- veel de KPJ van de barwinst aan het bestuur van de 'Klaverhal' moet afdragen. De KPJ gaat uit van een percentage van 25 pro cent van de barwinst dat aan het stichtingsbestuur, die de exploi tatie van de hal regelt, toekomt. Het stichtingsbestuur wilde ech ter 75 procent van de barwinst van de KPJ in eigen kas doen vloeien. door Henny van Egmond Hoe erg de wateroverlast is, maakt huurder Gorter duide lijk: "Het verschil met de straat is ruim zestig centime ter. Het is nu al vijf of zes keer ondergestroomd. De brandgang is nu al weer op gedroogd, maar de tuin is nog steeds een moeras." Iedere keer "verzuipt" een deel van de planten. "Voor de kinde ren is het helemaal verschrik kelijk", vertelt Gorter. "Ze komen om de haverklap drijfnat binnen. Wij hebben een schuur aan de voorkant, maar anderen hebben hem in de tuin. Als ze de kinderen naar school willen brengen moeten zij met de fiets door het huis heen omdat de brandgang blank staat". Spelletje De woningen staan er nu an derhalf jaar. Er is echter nog steeds niets gebeurd. Gorter: "In het begin was het een spelletje tussen de gemeente en de woningbouwvereni ging. De ene helft zijn huur woningen en de andere helft zijn koopwoningen. De vraag was dan ook: wie moet het betalen". Oud-voorzitter en nu adviseur van de Algemene Woningbouwvereniging Hee- sen bevestigt dat. "Het is geen onwil van de woning bouwvereniging. We hebben er langdurig met de gemeen te over gebakkeleid". Vol gens Hesen ligt de schuld bij de gemeente. Zij heeft het bo dempeil te laag gehouden. Bij het bepalen van het bo dempeil is uitgegaan van de Geboren: Lennart, tv. A. Verhagen en A. C. Dekker; Abdellah, zv. M Azhar en H. Reda; Dirk. zv. A. Schaap en P. Ou wehand; Jacob Maarten, zv. J. Meyvo- gel en M. Jonker; Daniélle Michelle, dv. J. Hoek en M C. Mannaert; David Ale xander, zv. J van Egmond en A. M. M. Cowan, Daphne Désirée Michèlla, dv. M D de la Rie en J. Stuurman; Ilona, dv J de Nobel en W P. Hermans; Mau rice Alexander, zv J W van Kleef en I. M. Mannot; Mark Paul, zv. P. B. Tordoir en W. G. Braat; Martine Maria, dv. A. W M. Hogervorst en M. A. M. van Kampen; Rochshana Leila Ariana, dv N. K Arsa- la en A. van Mourik, David Peter, zv. C. L. Janssen en K. van Bostelen, Fides Manannetje. dv J Boer en H. J. van Licmt. Petrus Johannes, zv. D. Haas- Hét voornaamste argument van de jongerenvereniging om drie kwart van de barwinst in eigen zak te houden betreft de werk verdeling. De KPJ heeft becij ferd dat de beheerder van de 'Klaverhal' veel minder tijd kwijt is aan werkzaamheden voor de vereniging dan op basis van de door het stichtingsbestuur voor gestelde verdeling redelijk is. De beheerder moet de drankvoor raad van de KPJ op peil houden en de bestellingen doorgeven. Volgens de KPJ is dit een werk dat dermate weinig tijd kost dat geen 75 procent van de barwinst kan worden gevraagd. Aange zien de leden van de jongeren- club zelf achter de bar staan meent de KPJ recht te hebben op het leeuwedeel van de bar winst. Navraag bij de Kamer van Koop handel en de stichting Jeugd-en Jongerenwerk leerde de KPJ dat zijn eis niet onredelijk mag wor den genoemd. Er zijn zelfs verge lijkbare situaties, zo stelt Jeugd- en Jongerenwerk, waarin vereni gingen een nog hoger percentage van de barwinst ontvangen. Subsidie Een argument dat de KPJ niet rechtstreeks in de onderhande lingen met het stichtingsbestuur wilde betrekken was de gemeen tesubsidie. De plattelandsjonge ren komen er bij monde van Ton van der Salm, de contactpersoon brandweerkazerne. Dat is te laag volgens Heesen omdat het grondwater erg hoog staat. Het gevolg is nu dat sommige huizen in Bijdorp te laag liggen en daardoor de tuinen en de brandgangen onder water komen te staan. Een oplossing is er wel: als er putten en drainagepijpen worden aangelegd kan het overtollig grondwater ge loosd worden op het riool. Dat kost echter veel geld en de woningbouwvereniging vindt dat de gemeente dat moet betalen. Heesen: "Aan ons is door de gemeente op gelegd hoe hoog het niveau moest komen. De gemeente heeft ons de grond verkocht. De gemeente denkt nu: Ha, we hebben het verkocht en de nieuwe eigenaar mag het opknappen. Maar de gemeen te is in gebreke gebleven. Het niveau is veel te laag geko zen". Een gemeentewoordvoerder bestrijdt dat: "Wij hebben in een vroeg stadium de betref fende architect er al op gewe zen dat er problemen met de wateroverlast zouden kun nen zijn. Wij hebben toen ge zegd dat er drainagepijpen en putten in de tuinen moesten komen maar bij de eerste de beste bezuinigingsronde val len die er tegenwoordig uit. Daar staan wij als gemeente buiten. De gemeente kan er niets aan doen. De gemeente heeft er steeds op gewezen. Als je verstandig bent, heb ben we al in een vroeg sta dium gezegd, dan zet je daar een put neer. Nu schrikken ze ervoor terug, omdat het een flinke duit gaat kosten". Heesen bestrijdt dat op zijn beurt weer. Volgens hem blijft de gemeente verant noot en P. Vosmeyer; Charles Sanjay- kumar. zv. L. Ramsaran en S. Ramdjas, Maarten Franciscus Domenique Sebas Laan, zv. F. W F P. Langeveld en T. H. M. van Breukelen; Jacobus Maarten, zv. J. M. van Diggele en M J. Bezemer; Ro bin Vincent, zv. A. Hemerik en V. A. Keezer; Maria Cornelia Margaretha, dv C. L. Laros en Q M. T. Bon. Dirkje Jo- hanne, dv K. Poot en J C. de Jong, Jo hanna Marline, dv. J. Varkevisser en A. van de KPJ in de onderhandelin gen met het 'Klaverhal'-bestuur (waarin hij overigens zelf zitting heeft), rond voor uit "trots te zijn dat we geen gebruik maken van gemeentesubsidie". Van der Salm gaat verder: "Subsi die is voor ons een beetje een vies woord. We zijn een gezonde vereniging, we draaien zonder subsidie en dat willen we graag zo houden. Wanneer wij drie kwart van de barwinst moeten afdragen zullen we voor ons voortbestaan bij de gemeente aan de bel moeten trekken. En we hebben ook geen zin om een situatie te krijgen die je bij veel andere gesubsidieerde instellin gen ziet, namelijk dat er vrij ge schonken wordt om de subsidie volledig aan te spreken". Zoals gezegd hield de KPJ zijn poot stijf en eiste driekwart van de barwinst. Hetzelfde deed het bestuur van de 'Klaverhal'. Een aardige patstelling derhalve die nu al enkele maanden bestaat. De onpartijdige instantie die dan meestal wordt ingeschakeld is het college van B en W. Beide partijen hebben onafhankelijk van elkaar met burgemeester en wethouders van Zoeterwoude gesproken. Zoals gebruikeUjk verzochten B en W beide partijen nog eens rond de tafel te gaan zit ten. Of dit heeft geholpen staat nog niet vast maar er is inmid dels wel een einde aan de patstel ling gekomen. woordelijk voor het kiezen van het bodempeil, dat nu veel te laag blijkt te zijn. De gemeente heeft de woning bouwvereniging ook nooit voor eventuele wateroverlast gewaarschuwd, zoals de ge meentewoordvoerder zegt, aldus Heesen. Oplossing Een oplossing is overigens wel binnen handbereik, al heeft het wat lang geduurd. Huur J. Vooys; Jan, zv. J. van Gent en C. M. Hageman; Denise Cathanna Maria, dv. J. H Gcrtcnaar en W. C. A. M. Witte- man; Harmcn Jan, zv. A. Los en E. van Roest; Cornelia Frederika. dv. B. de Mooy en F. J. Ravensbergen; Esther, dv. A. Hoogeveen en A. de Kooker. Gehuwd J A. C. Gerretse en R. S de Jongh; P. N. Ragetlie en A. T. M. du Mortier; B. J. E. ten Brink en M. E. de Beun. Stad en rand Op de bestuursvergadering van stichting "De Klaverhal", vorige week dinsdag, moest een laatste voorstel worden geformuleerd. De KPJ kan hier ja of nee tegen zeggen, in elk geval moet er dui delijkheid komen. Wanneer de KPJ niet met het voorstel ak koord gaat, wordt de leegstaande ruimte in de sporthal aan een an dere vereniging verhuurd, zo dreigt het stichtingsbestuur. Spaarzaam De voorzitter van dit bestuur, E.J. Plooij, is zeer spaarzaam met het geven van informatie over de im passe waarin de onderhandelin gen verkeren. "Zolang we in de onderhandelingsfase zitten heb ik geen behoefte om nadere me dedelingen te doen. De zaak wordt veel te snel opgeblazen wanneer het in de krant komt, ie dereen gaat zich ermee be moeien en dat doet de zaak geen goed. Als stichtingsbestuur moe ten wij verantwoording afleggen aan de gemeenschap die tenslot te deze drie miljoen gulden kos tende hal heeft betaald". Ton van der Salm is spraakzamer over de onderhandelingen en het voorstel dat het stichtingsbe der Gorter: "Een halfjaar ge leden heeft de woningbouw vereniging toegezegd dat zij een pijp en een put zouden geven. Er moest een gleuf worden gegraven en dat zou den we zelf doen. Maar we hebben nooit meer wat van de woningbouwvereniging gehoord". In een van de laat ste bestuursvergaderingen is besloten dat plan ook daad werkelijk uit te voeren, ver telt Heesen. De woningbouw vereniging gaat echter wel op stuur aan de KPJ heeft gedaan. "Het laatste aanbod van het be stuur zie ik wel zitten. Op wat de tails na kan ik me hier goed in vinden. De rest van de accommo datie-commissie moet echter ook nog met het nieuwe aanbod in stemmen maar ik geloof dat hier wat mee te beginnen valt". Het voorstel van de 'Klaverhal' komt vrij dicht bij het standpunt dat de KPJ van begin af aan in nam, namelijk 75 procent van de barwinst blijft in de kas van de jongerenvereniging. De rest komt op de exploitatierekening van de stichting. Bij grote evene menten wil de 'Klaverhal' echter "de volle mep". De KPJ had voor de grote evenementen een fifty- fifty verdeling in gedachten. Van der Salm: "Dit voorstel is voor 80 tot 90 procent naar de zin van de KPJ" Op de eerstkomende vergadering van het stichtingsbestuur op 2 november komt het antwoord van de KPJ op het voorstel (Plooij spreekt van twee voor stellen) ter sprake. Daarna gaat de KPJ weer verder met de in richting van de ruimte in de sporthal. De opening van het nieuwe onderkomen staat onge veer een week later gepland. zoek naar wegen om de ge meente toch te bewegen de kosten te betalen. Maar vol gens Heesen is de overlast zo groot dat er nu wat gedaan moet worden. Overigens geldt dat voor de hele wijk Bijdorp. Overal is het niveau te laag. Heesen: "Ik zit zelf ook in het plan en bij behoor lijke regenbuien zoals afgelo pen week is het behoorlijk nat. Maar by de Koperwiek- laan en de Koolmeeslaan is de overlast het grootst". Voorzitter Plooij van het stich tingsbestuur zegt daar met ple zier een borreltje te komen drin ken "als ik word uitgenodigd". Eisen Na enig verder vragen blijkt Plooij toch bereid iets van de onduide lijkheid over de gerezen proble men weg te nemen. "De ontstane problemen hebben niets met de KPJ als zodanig te maken, ze zouden bij elke vereniging voor kunnen komen. Wij stellen ons echter op het standpunt dat er zeer strenge voorwaarden aan de plaatsing van een bar moeten worden gesteld. De uitwerking van dit standpunt heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Wij hadden namelijk niet verwacht dat de KPJ zulke hoge eisen zou stellen. Deze eisen zijn in onze ogen té hoog, gelet op wat de KPJ al van ons heeft gekregen, zoals onder meer de vergroting van de ruimte". Plooij zegt wel begrip te hebben voor de wens van de KPJ om een bar te installeren omdat het ka rakter van de vereniging dat nu eenmaal vraagt. Of, zoals Ton van der Salm het zegt: "Wat een tafel voor de tafeltennisvereni ging is, is een tap voor de KPJ". Volleybal In de sportzaal Op Dreef in de Lei- derdorpse wijk Binnenhof houdt de volleybalvereniging Leithon aanstaande donderdag een volleybal-instuif. Vanaf elf uur spelen teams in de leeftijds groepen van acht tot twaalf jaar (mini-volleybal) en van dertien tot achttien jaar de wedstrij den. Men kan zich per team op geven tot aanstaande woensdag bij G. Renes, Wielewaallaan 9, Leiderdorp, tel. 892973. Indivi dueel kan men zich opgeven tot een half uur voor de aanvang van de wedstrijden. Film In de Fuik (Taberna, Julianalaan, Oegstgeest) wordt woensdag avond de science-fïctionfilm "Death Race 2000" gedraaid. De aanvang is half negen. Kinderen In Sjelter (Heemraadlaan, Leider dorp) is morgen een ochtend voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. De ochtend (van tien tot twaalf uur) wordt ge vuld met spel, dans, zang, hob- bie en Chinese thee. Spel In het Leiderdorpse zwembad "De Does" wordt morgen een spe- lochtend gehouden. Hij begint om half tien en duurt tot half een. Boeken In Sjelter kunnen kinderen van zeven tot twaalf jaar horen hoe een boek wordt gemaakt. Mance Post, die de kinderboeken van Guus Kuijer van tekeningen voorziet, vertelt dat tussen twee uur en half vier. De kinde ren kunnen zelf ook een boekje maken. Marionetten In Muzenhof (Cor Gordijnsingel, Leiderdorp) wordt woensdag middag in het kader van de kin derboekenweek een marionet tenvoorstelling gegeven. Die be gint om twee uur en is bestemd voor kinderen van zeven tot tien jaar. Poppen In de keet aan de Winston Chur- chillweg in Voorschoten wordt woensdagmiddag door het pop pentheater "Wellus-Nietus" het stuk 'De brullende brievenbus' opgevoerd. Het stuk is bedoeld voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar. J MAANDAG 18 OKTOBER 1982 MAANDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie al gemene en bestuurlijke aangelegenhe- 1 den, 20-21 uur. t Middelweg 28 - lezing Spiritistisch Ge nootschap, 20 uur. Speeltuinvereniging Rondom de Mare- dijk: bingo-avond, 20 uur. Leger des Heils - Hooigracht 30, bazar, 13.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, The Blank Generation' 'Unmade Beds' van Amos Poe, 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Leiderdorp - Muzenhof, ruilbeurs, 19 Sjelter - film, 14 uur. Zwembad De Does - spelletjes, 9.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 15 tot 22 okt door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 761334; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Erelid bij Excelsior LEIDEN - A. de Vink is zaterdag avond benoemd tot erelid van gymnastiekvereniging Excel sior. De voorzitter van de KNGV turnkring Leidsenhage, M. Kuy- per, prikte hem de bijbehorende speld op. Mevrouw De Vink ont ving een bloemstuk. Dat gebeur de bij de viering van het tachtig jarig bestaan van Excelsior. De Vink is al vijftig jaar lid van de ze vereniging. Hij is zeventien jaar secretaris geweest en heeft veertig jaar leiding gegeven aan de aspiranten. Tegenwoordig is hij voorzitter van de technische commissie. LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland voelt er veel voor om een termijnbetaling van de gas- rekening in te voeren voor grote afnelners, opder wie kwekers. Dit zegt E. van Zuidam, hoofd economische, financiële en ad ministratieve zaken van het ener giebedrijf. Volgens Van Zuidam kunnen zowel het energiebedrijf als de afnemers profijt hebben van een dergelijke rekening. Dit wil overigens nog niet zeggen dat de zekerheidsstellingen, waarmee de grote afnemers wor den geconfronteerd, overboord gaan. Van Zuidam zegt dat de termijnbetaling op zich niet zo veel aan het probleem van niet of moeilijk inbare rekeningen zal verandefen. Rijnland heeft de ze kerheidsstellingen juist inge voerd omdat zij werd geconfron teerd met een groeind aantal niet betaalde gasrekeningen. Een ze kerheidsstelling is een borgsom of een bankgarantie die moet worden betaald als bijvoorbeeld een kweker op het aardagsnet wil worden aangesloten. Van Zuidam denkt dat, als Rijn land definitief akkoord gaat met de termijnbetaling, het nog een jaar duurt voordat de regeling daadwerkelijk van kracht wordt. Dit omdat de administratie van het energiebedrijf moet worden gewijzigd. ABBENES De politie van Haar lemmermeer heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee vluchtende inbrekers klemgere den in Abbenes. De mannen, een 22-jarige inwoner uit Hoofddorp en een 20-jarige man uit Nieuw- Vennep hadden ingebroken in een huis aan de Langerak in Ab benes. De bewoners van dat huis werden wakker van het gestom mel van de twee inbrekers en waarschuwden de politie. Hierop kozen de inbrekers het hazepad. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 12311 BG LEIDEN Post uitsluitend Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T Jungman (ptv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin /buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PW P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. CAro, Rome. Madrid. Mexico en Wenen. tel 071-144941. tst 222 VOORSCHOTEN Na de hevige regenval van vori ge week stonden de tuinen en de brandgang achter de Koolmeeslaan en de Koperwieklaan in de Voor schotense nieuwbouwwijk Bijdorp voor de zoveel ste keer blank. De vraag is wie voor de kosten om die overlast in de toekomst te verhinderen op moet draaien. De Algemene Woningbouwvereniging, ei genaresse van de huurwoningen aan de Koolmees laan, vindt dat de gemeente dat moet doen. De ge meente stelt zich echter op het standpunt dat het een zaak betreft tussen de huurders en woning bouwvereniging. Voor de huizen aan de Koper wieklaan ligt het nog wat moeilijker, want dat zijn koopwoningen. De woningbouwvereniging heeft nu de knoop doorgehakt en besloten de drainage in orde te maken, maar wel onder protest. De brandgang achter de huizen van de Koolmeeslaan. Er kan alleen gelopen worden met kaplaarzen. In de tuinen stijgt het water tot een evenhoog peil. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2