Pingpongderby saaie vertoning LZ afgedroogd: Zijl langs Zian Goede dag volleyballers LUSV Tïtelkansen LDG Zorgelijke tijd Veglo MAANDAG 18 OKTOBER 1982 ScyUa wint gemakkelijk: 0-6 LEIDEN De door velen met spanning tegemoet geziene streekderby tussen de beide tafeltennisgrootmachten Scylla en Avanti is onverwacht een zeer saaie vertoning ge worden. Eenrichtingsverkeer in Scyllaans voordeel was het, resulterend in een onbe dreigde 0-6 winst voor de Leidse equipe. De dames van Avanti revancheerden echter de mannelijke echec en wezen landskampioen Scylla met 6-2 terug. Scylla toog met de nodige angst richting Hazerswoude. Een ont- kentende Vriesekoop werd ge vreesd, bovendien ging het ge rucht dat ex-Scyllaan Fred van der Zeeuw zou invallen om extra gemotiveerd voor de nodige am biance te zorgen. Na nog geen uur spelen kon men opgelucht adem halen. Allereerst was in de openingspartij de 12-jarige Ge rard Bakker junior als invaller verschenen om te verliezen van een geconcentreerde Patrick Swier. Dat was de eerste opste ker voor de Leidenaren. In de tweede partij weigerde een tech nisch goede Rob de Groot een zwoegende Hans Lingen te ver slaan. Meevaller nummer twee heette dat. En na het treffen tus sen Bettine Vriesekoop en Anne Vlieg was er van een wedstrijd geen sprake meer. De Hazers- woudse spande zich nauwelijks in een gaf de Scyllaan vrije door tocht. Later bij 0-5 genoot ook Hans Lingen dat twijfelachtige LEIDEN - In de Zuidhollandse hoofdklasse zijn twee dingen duidelijk geworden. LDG uit Leiden wordt kampioen en Ex celsior uit Waddinxveen degra deert. Een boude uitspraak, maar na de 11-5 zege van LDG op Samen Sterk lijkt het geen twijfel meer en het tweede wordt gestaafd door de 5-11 nederlaag van Excelsior bij het niet zo ster ke Monster 2. Omdat Evert Bronstring op de kleintjes bleef letten kreeg Sa men Sterk geen enkel houvast. Evert en Peter Bronstring, And- ré van de Kwartel, Fred Ong, Wim Heemskerk en Hein van Winkel wonnen regelmatig en Cees van de Hout stelde met een remise het elfde punt veilig, hoe wel hij zeker had moeten win- i LDG kwamen veel minder goed voor de dag. Zij ver lóren met de cijfers 5—11. RDC 2 uit Rijnsburg bleek te sterk. Al leen Sam van de Kwartel won en slechts drie remises, van Cees van de Hout, Joop Klinkenberg en Masurel, betekende een grof verlies voor de Leidenaren. Een onverwachte nederlaag kreeg het prima operende WDG uit Wa- senaar aan de broek. Het thuis- spelende RDG 3 bracht een 10—6 eindstand op het scorebord. Ver rassend genoeg konden de on derste borden dit keer het Haag se geweld niet aan. Natuurlijk won Cappertje, maar slechts één overwinning is te weinig. Zo ook vorige week. Drie nederlagen konden door de gelijke spelen van Bert en Cor de Koning, Fred Noordoven en Dries Lelieveld bij lange niet gecompenseerd worden. Ook de opmars van RDC uit Rijns burg werd een halt toe geroepen. Den Haag was echter de geluk kigste. Een 6-4 voorsprong, op gebouwd via een zege van Arno Kooloos en remises van Gert Ce derhout, Rinus Kromhout, Arie Vletter en Jan Schijff, kon op het laatste moment niet vastgehou den worden. Chiel Hamers liet de klok weer ouderwets lopen, kwam de tijdnoodfase nog wei door, maar de spanning werd hem uiteindelijk teveel. Ook Cees van de Bosch verloor een remise-eindspel in tijdnood, dit maal overigens van beide spe lers. Het beslissende punt be haalde Doeves, die in een ongun stig eindspel, nog een finesse wist te bouwen. Teleurgesteld moest Jaap Zwaan met remise instemmen: de 7-9 nederlaag was een feit. In de Leidse hoofdklasse won LDC de lastige uitwedstrijd van HDC. De wedstrijd Lisse-KDC 2 werd bij een 7-7 stand afgebroken. De enige nog uit te spelen partij lijkt een winstpartij voor KDC op te leveren. Het eindspel ziet er in ie der geval beter voor de Katwij- kers uit. RON VAN EGMOND voorrecht. De Europese kam pioene gebruikte het duel tegen Scylla om een bewuste daling in de prestatiecurve tot stand te brengen. De eerste weken had Vriesekoop in de competitie ge schitterd om de N.T.T.B. nóg eens van haar unieke kwaliteiten te overtuigen. Trainer Gerard Bakker achtte het continueren van de vroege vorm onverstan dig, verlegde het accent op de training, en verbood zijn pupil in de wedstrijd tot het uiterste te gaan. Misschien had dit zaterdag wat beter gecamoufleerd kunnen worden, want het eigen publiek werd nu wel erg voor schut ge zet. Het feit op zich kan men accepte ren. Bettine Vriesekoop is een van de heel weinigen die de in ternationale pretenties met de juiste instelling ondersteunt, met alle sukses vandien. De Neder landse sportvrouw van het jaar kan en mag als enige de competi- tié gebruiken als training voor het grote werk buiten de gren zen. Zoiets moet alleen beter ver kocht worden aan het publiek. Voor het meeste vermaak zorgde nu 'Pietje Bakker'. Winnen was er voor de 12-jarige natuurlijke niet bij, maar de geëtaleerde spe lopvatting was een lust voor het oog. De 'frank en vrije' manier van spelen bereikte zijn vertede rende hoogtepunt toen hij bij 18- 20 tegen Anne Vliég bij een gemakkelijk, zoals heel Scylla zaterdag moeilijke service het bat liet val len en de volgende bal met de hand terug wilde spelen. De 0-4 stand die zo ontstond werd door Patrick Swier uitgebouwd tot 0-5 met een moeizame zege op Robert de Groot. Pas na 15-15 kon de Leidse internationaal doordrukken. Na de thee kreeg Lingen dus zijn 'walk-over' van Vriesekoop. Bij Scylla heerste na terugkomst in het eigen centrum uiteraard een prima stemming, want met acht punten uit vijf duels is men ook de tweede helft verzekerd van ereklasse tafelten nis. De tweede stek die achter De Veluwe wordt ingenomen dwingt zelfs de kampioenskan sen serieus te schatten. Die blij ken dan toch niet groot. Tech nisch gezien is de regerende landskampioen voor het kwartet Scyllanen lastig te bespelen. Thuis resulteerde dat in een 0-6 pakslaag en het ligt niet voor de hand dat op 6 november in Apel doorn plotseling de benodigde volle winst gepakt wordt. Sjaardema behoeft nog een paar overwinningen om haar tweede- divisieschap veilig te stellen. Bij Onkoyo verloor men met 7-3 om dat kopman Friso Reitsma niet verder kwam dan imitatie van de winst die de ploegmaten Kuiper en Van der Broek op Busè boek ten. Docos 'liep' tegen een 3-7 deceptie op. Nieuw-Vennepse supporters brachten Den Elzen tot het weg geven van zijn potjes. Ed van der Berg pikte dat niet van zijn team genoot en gaf na het dubbel zijn partij tegen Alias weg. Den Elzen krijgt nog één kans, anders neemt trainer Ed Fallaux het bat weer ter hand om Docos veilig te stellen. Scylla 2 kwam in dezelf de poule weer een stapje dichter bij de titel door Tempo Team 3 op haar zwakte te wijzen 8-2. De minieme kansen die de Scylla- dames zich voor het treffen met Avanti toedachten waren eigen lijk na de openingspartij al ver dwenen. Marian van de Vliet bleek nog niet in de gewenste Europacupvorm (komende za terdag in en tegen Zagreb) en liet Marijke Olsthoorn voor. Voor de goedwillende Marian Kantebeen was het Avanti-nivo te hoog ge grepen,' zodat eigenlijk alleen Stephine van Gennip kon tegen- scoren. Dat lukte tegen José Bakker en Marijke Olsthoorn (Foto Hanno Bloupot) niet tegen Ellen Bakker. De oud ste van de zusjes Bakker han teerde nu hetzelfde vreemde rub ber als Van Gennip, die daar nu ook zelf geen antwoord op had. Verder bleek, mede door diverse blessures, het voetenwerk te zeer aangetast om de aanval in te kun nen zetten. Dat Scylla zonder Sandra de Kruiff geen titelkandi daat is verrast niemand, dat men echter in degradatiezorgen zou komen te verkeren is ongedacht. Overige uitslagen: Delta 1 - Avanti 2 2-8. Salamanders 1 - Sjaarde ma 2 6-4, Avanti 3 - Twemty One Up 1 6-4, Scylla 4 - F.V.T. 5-5, Scylla - Ilac 1 7-3, U.B.T.V. - Avanti 4 7-3, De Treffers 1 - Typp 1 4-6, Hotak 2-8. Dames: H.H. - Scylla 2 7-3, Gispen - Scylla 3 4-6, Treffers - Avanti 2 5-5. LEIDEN/DEN HAAG - De Zijl/LGB is ook de derde wedstrijd zonder puntverlies door gekomen. In Den Haag werd met 13-7 van Zian/Vitesse gewonnen. LZ '86 daarentegen is na drie wedstrijden nog puntloos. In Leiden werd met 8-17 van DZV verloren. In de tweede klasse bleef Vivax de baas over SVH met 11—8 en moest Katwijk het derde verlies incasseren. EZPC was met 9—5 te sterk. DKD oogste de eerste winst door Posei don uit Ritterkerk met 9—1 te verslaan. Bij de dames twee nederlagen. De Zijl/LGB verloor met 7-8 van PSV en LZ '86 verloor met 3-4 van Weusthag. Met de bal in de hand probeert LZ-speler Fran cap) is ter plekke om assistentie te verlenen. de Brink een schotpoging. Wilco van der Zeeuw (no 8, witte (Foto Holvast) LEIDEN - In de volleybalcompetitie speelden de LUSV-heren een goe de wedstrijd tegen Kalinko (3-1); ook Gemini won en wel met 3-1 van Zovoc. Bij de dames behaalde Leython een overtuigende winst, terwijl Gemini met 3-0 in Rotterdam Libanon versloeg (0-3). LUSV draaide tot 8-8 in de derde set goed. Eerder had LUSV met twee maal 15-9 een 2-0 voorsprong opgebouwd. Na die 8-8 werd er wat min der goed aangevallen. Kalinko liep door tot 6-13 in de vierde set; toen hervond LUSV het ritme weer door sterk aanvallend spel van Engel- bert v. Pelt. Het werd nu alsnog 15-13 setwinst voor LUSV, nadat alleen de derde set naar Kalinko was gegaan: 8-15. Gemini kon het zich dit keer permitteren, een zwakke wedstrijd af te werken tegen Zovoc en toch te winnen. Dankzij een zeer goede opslag makate men voorname lijk de punten. Het blok sloot ditmaal niet optimaal en in de derde set lag ook de pass erg slecht. Pas in de vierde set kwam Gemini helemaal los en toen veegde men Zovoc snel weg (15-6, 16-14, 9-15, 15-8). Bij de dames had Gemini ook al niet zo'n beste dag, omdat tegenstander RVC/Libanon te zwak acteerde. Wel nam Libanon in elke set een voor sprong. maar zelfs 14-9 in de derde set was niet genoeg om ook maar één set binnen te halen. De eigen Gemini-aanval was dermate goed op dreef, dat steeds opgehaald kon worden (8-15, 8-15, 14-16). De dames van Leython trokken met een onvolledige en niet fitte ploeg naar MVC. Zij kompenseerden dit manco door met veel enthousiasme er tegenaan te gaan en wonnen de eerste set met 15-10. De daaropvol gende set trok MVC met dezelfde cijfers naar zich toe. Door scherp serveren van Annette Tebarts (twaalf punten op rij) kon Leython de derde set binnenhalen: 15-10. De vierde ging daarna nog makkelijker: 15-11 en hiermee een 1-3 zege. Tine de Bloois speelde over de hele linie een erg goede partij en invalster Clema Zoetemelk bleek zeer waarde vol. Na de verloren eerste set van NOVO tegen Zevenhuizen (15-12) kwam NOVO pas echt in het spel. NOVO nam gemakkelijk een voorsprong (9-15 en 8-15) van 1-2 in sets. In de vierde set liep NOVO nog uit naar 4-9, waarna het publiek zich met de wedstrijd ging bemoeien. Zevenhuizén trok zich hier enorm aan op en NOVO moest met 15-10 setwinst toe staan. De vijfde werd uiteindelijk na veel spanning door Zevenhuizen als de meest gelukkige gewonnen: 19-17. Gemini l leverde weer een voortreffelijke prestatie af door AV'40 met 0-3 te verslaan in eigen huis. Vooral in de eerste twee sets kostte dit veel moeite en tijd; tweemaal 14-16, maar daarna was het verzet bij de Delft- se dames definitief gebroken (11-15). In de promotieklas heren gaat de strijd zich voorlopig toespitsen tussen DAC en Leython Beide teams bleven ongeslagen door een 3-0 overwin ning op Zevenh. 2 en Jupiter. DAC deed het wel erg overtuigend. In 36 minuten werd Zevenhuizen notabene in eigen huis verslagen. Met een in topvorm spelende Erwin Bergsma was DAC vooral blokkerend voor Zevenhuizen een nachtmerrie (1-15, 3-15, 4-15). Leython leverde ook degelijk werk af. Ondanks een blessure van Roelof Konterman speelde het een sterke wedstrijd tegen Jupiter. In 3 sets werd via 15-5, 16-14, 15-7 verdiend gewonnen. Voornamelijk door snel spel en een volledige inzet van de hele selektie werden drie punten aan het totaal toege voegd. De tweede set was veruit de interessantste; hierin werd evenals in vorige wedstrijden een grote achterstand weggewerkt. Via 1-10 en 713 werd het uiteindelijk 16-14. In de derde set werd er daarna niet meer gewisseld. Bij Jupiter waren er teveel stopfouten. Bij NOVO-Punch werd aan beide zijden erg aanvallend gespeeld. NOVO leek in de slotfase van beide eerste sets steeds iets meer in huis te hebben: 15-13, 15-12. Punch kwam nog even terug: 13-15, maar was voor het daarna weer zeer sterk spelende NOVO geen echte bedreiging: 15-12. Zonder de geblesseerde Fred Wessels was Donar geen partij voor DOS 2. Het schortte bij Donar aan de goede pass, waardoor er geen bal goed aan het net kwam. Eigenlijk was alleen Wout v/h Veer de enige die goed speelde. Via 15-5, 15-13, 9-15 en 15-11 werd het een 3-1 nederlaag voor Donar. Gemini 2 had aan een 2-0 voorsprong in sets niet genoeg om ook de eindzege te behalen. Na 15-11 en 16-14 werden de volgende drie sets verloren met 13-15, 10-15 en 3-15. Bij de dames speelde LUSV zeer teleurstellend tegen Thor. Het draaide aan het net niet bij de studenten, die een echte off-day hadden. Alleen in de derde set haalde LUSV nog even op van 3-11 naar 11-11, maar daar bleef het dan ook bij. De cijfers waren 10-15,11-15 en nogmaals 11-15. NOVO 2 kwam pas in de tweede set echt in het spel en via een zeer spannend verloop werd de stand toen gelijkgetrokken in sets: 17-15. NOVO ging nog door tot 9-4 in de derde set maar kon het spelniveau niet handhaven. Gemini knokte terug met 11-15. Het nog naar eenheid zoekende NOVO miste het nodige zelfver trouwen tot herstel en verloor uiteindelijk met 11-15 ook de vierde set. In de eerste sets was RW door haar meer gevarieerde aanvallen meer aanwezig dan DAC. dat alleen met harde smashes enigszins kon bijblij ven. Bij 11-10 liep RW definitief weg: 15-11. Hoewel er in de tweede set amper verschil was, veranderde na 6-7 het spelbeeld in het nadeel van RW, door teveel persoonlijke fouten (9-15). Ook in de derde zakte RW ver weg: 5-15. Gelukkig kwam er hierna wat vechtlust terug bij RW hetgeen het spelbeeld zeer ten goede kwam. Door wat meer variatie kon DAC echter ook deze op haar naam brengen met 15-12 (1-3). GER RENES De Zijl/LGB heeft het vooral in de beginfase van de wedstrijd tegen het Haagse Zian/Vitesse erg moeilijk gehad. In de tweede pe riode kwamen de Leidenaren zelfs met 5-2 achter. Bij deze stand kreeg de tot dan goed draaiende Haagse ploeg twee maal achtereen een man meer. Donkere wolken pakten zich sa men boven de hoofden van de Kooibewoners. Maar juist toen toonde Alex van Belkum zijn goede vorm van de laatste we ken. Beide malen bemachtigde hij de bal en kon uitbreken. Om dat ook de afronding naar beho ren was, werd het niet 7-2 maar kwam de Zijl/LGB terug tot 5-4 na twee perioden. In de hierna volgende derde periode sloeg de Zijl/LGB toe. Martin Vreeburg kon de gelijkmaker (5-5) fabri ceren. Nog één keer kon John v.d. Bosch de Hagenaren naar een voorsprong tillen (6-5). Daarna was het alleen nog de Zijl/LGB. Stan van Belkum scoorde drie maal achtereen en nog voor het einde van de derde periode kon Jan Jaap Korevaar de overigens niet sterk keepende Harm de Ja ger voor de negen keer naar het net sturen. De zo verkregen 6-9 voorsprong kon in de vierde pe riode gemakkelijk worden uitge bouwd. Het leég gespeelde Zian Vitesse had geen antwoord meer op het Leidse aanvalsspel. Het werd zo toch nog een ruime over winning voor de Leidse formatie. De eindstand werd bepaald op 7-13. Leidse doelpunten: Stan v. Belkum 4, Alex van Belkum 3, Jan Jaap Korevaar 2, Henk Har- teveld, Albert Spijker, Martin Vreeburg en Rob Lagrand. De derde ronde van de nationale waterpolocom petitie bracht LZ *86 uit Leiden de derde nederlaag in successie. LZ '86 wist in de eerste twee wedstrijden tegen sterker geachte opponenten als HZC/de Robben en VZC ingecal culeerde nederlagen redelijk bin nen de perken te houden. Reden te over om de wedstrijd tegen DZV, een minder getalenteerde ploeg, met redelijk optimisme te gemoet te zien. Na een uur polo van laag kaliber zagen de sup porters van LZ '86 wat wit om de neus, want de manier waarop hun favorieten zaterdagavond werden afgedroogd, geeft duide lijk aan dat handhaving in de ereklasse een onmogelijke zaak is geworden. Misschien leeft het kwalitatief uitgedunde LZ '86 op, als Ruud Muusse weer iets van zijn befaamde schot kracht heeft terug gevonden. LZ '86 startte redelijk en wist zelfs in de eerste spelperiode een 4-3 voor- Sprong te nemen en in die fase zag alles er nog in de nabije toe komst rooskleurig uit voor de Leidse ereklassen Langzaam maar zeker vloeiden de krachten weg uit de LZ gelederen en moest men toezien hoe de pupil len van coach Harry Vriend het initiatief naar .zich toe trokken. Het beste kwam dit tot uiting in het benutten van man meer si tuaties. De LZ '86 verdediging keek tijdens een man-minder si tuatie te 'apatisch' toe en men stak dan ook geen vinger uit. DZV maakte hiervan gebruik door de bal na enkele seconden achter de verbaasde doelman Jan Teske te laten ploffen. Aan de andere kant zagen de LZ voorwaartsen maar een enkele keer de mogelijkheid een man meer situatie degelijk af té ron den. Aangezien het nogal warrig leidende arbitrale duo voor de minste overtreding al spelers de kant op stuurden, was het spel peil nauwelijks het aankijken waard en kregen de toeschou wers alleen nog maar de handen op elkaar bij een treffer van hun favoriete ploeg. Voor de LZ aan hang kwam dit nu nauwelijks voor want de produktie stokte bij de Leidenaars bij 8 treffers terwijl DZV in het laatste part niet meer te houden was en het doelpunten totaal tot maar liefst 17 opschroefde. Leidse treffers: Fried Elzenga 3, Joop Siera 2, Frans v.d. Brink, Jan Bakker en Erik Bergsma. Katwijk leed alweer de derde ne derlaag in successie. Dit maal te gen EZPC uit "Eist. Doelman Henk Vooys verklaarde dat het spelen op een groot veld voor de Katwijkers de nodige aanpas singsproblemen op leverde waardoor EZPC in de beginfase al een ruime voorsprong nam. In het verloop van de wedstrijd bleef Katwijk in de aanval toch te onmachtig om de Elstenaren in het nauw te dringen. Uitslag 9-5. Goals: P. de Vries, H. Parle- vliet, A. Parlevliet en H. Duyven- voorde 2. Vivax debuteert tot nu toe vrij re delijk in de tweede klasse. De Oegstgeestenaren boekten een tweede overwinning tegen SVH. Vivax nam tegen de stevig spe lende Rotterdammers telkens de leiding maar moest wel toezien dat hun opponent angstig dicht in de buurt bleef. Het wegvallen van inspirator Frits Welling (te grote fouten last) was hier mede debet aan. Uitslag 11-8. Topsco rer in deze wedstrijd was Ruud Wormgoor die driemaal het vij andelijke doel vond. DKD uit Leiderdorp walste over het arme Poseidon Ridderkerk heen. De Leiderdorpers sloegen hun slag in de tweede periode. Setstanden 1-0, 5-0, 5-1 en 9-1. Topscorers Ad v.d. Plas en Harry v. Hoven 3x. WIM SIERA. LEIDEN - Badmintonclub Veglo maakt zorgelijke tijden door. Het eer ste team verloor voor de vierde achtereenvolgende keer, nu met 6-2 van Noordkop. Ook de reserves gingen fiks onderuit (7-1 tegen Capel- le) maar buiten de banen heerst een al even somber beeld. "We staan aan de rand van de afgrond" en "binnen drie vier jaar zijn we een recreantenvereniging", schetst Hans van Harteveld de gang van zaken. Hij is de enige speler in het eerste die ook vorig seizoen Veglo 1 in de landelijke tweede klasse vertegenwoordigde. Gebrek aan trainings ruimte is één van de hoofdoorzaken van de matige prestaties. Van de twintig partijen in het single won Veglo 1 er twee, gisteren was dat het geval bij Carolien van der Berg. Het tweede punt werd gescoord door het herendubbel Eulderink/Van Harteveld. Ondanks alle malaise neemt reservist Steenbergen bij het tweede een duidelijk vooruitgang waar. Hij baseert dat op de prestaties van Peter Zwaan en Sorya Steen bergen, die hun enkelspel op het nippertje verloren. In het gemengd dubbel veroverden zij tegen Capelle de enige winst. Bij Vlietwijk is alles rozegeur en maneschijn. Het eerste gaat na een 9-2 zege bij Metro 2 riant aan kop in de eerste klasse. Het tweede (derde klasse) pakte met 8-0 winst uit bij VELO 4, het derde verraste Delft met 5-3. Leiden verslikte zich bij BC Gouds. Ondanks een 2-0 voorsprong werd en 3-5 verlies.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18