■c Koploper Noordwijk voorzichtig met SSS RB en RCL in ban vein Het Resultaat Quick Boys maakt clubnaam wèl waar S 01 Zakelijke deling in vervelende derby Lisse laat opnieuw voorsprong glippen HZC moeizaam verder MAANDAG 18 OKTOBER 1982 Sport NOORDWIJK - "De biefstuk ken helpen niet meer". Mor rend verlieten de spelers vrouwen van SSS gisteren de Noordwijk-tribune. Hun "ploeggie" had er. ondanks het toegediende krachtvoer, weinig van gebakken tegen Noord wijk. De 2-0 zege van de Buter-equipe kwam be trekkelijk eenvoudig tot stand. Het ging er slechts om de Klaaswalers niet in het hun vertrouwde counterspel letje te laten komen. Dat luk te goed, het geslaagde "anti- SSS concept" leverde Noord- wijk buiten de winst, tevens het koploperschap in de za- terdageersteklasse op. Een half uur lang demonstreer de Noordwijk aanmerkelijk meer kwaliteit in huis te heb ben dan de bezoekers. SSS mocht dan al flink wat pun ten hebben verzameld, heb ben. tijdens die eerste dertig minuten viel daar weinig van te merken. De Klaaswalers liepen er op het spekgladde veld als verloren "landrot ten" bij. Zich gewaar van de reputatie van de opponent Noordwijk echter geen grote risico's te nemen. De schade bleef voor SSS vanwege die voorzichtige aanpak beperkt. Een goede opbouw op het middenveld ten spijt, smoor den de talrijke Noordwijkse aanvallen door een gebrek aan mankracht in de voor hoede. Keeper Stoutjesdijk, die de teruggezette Bons be paald niet kon doen vergeten, trachtte nog de helpende hand toesteken. De goalie tastte herhaaldelijk mis op hoge voorzetten en de corner- ballen van Jan Willem Bo- gers. maar ook tydens deze situaties wreekte zich het ge mis van een Noordwijkse goaltjesdief. Het middenrif diende er aan te pas te komen om de score te openen. In de 20ste minuut deponeerde Timo Gerlof, die per wedstrijd groeit, het leder op handige wijze voor de voe ten van Jos Smits. Smits wist Bogers in zijn nabijheid, lok te daarom bewaker Boogaard met zich mee, waarna Jan- Willem Bogers alle ruimte had om uit te halen: 1-0. Kort daarop leek John Marijt van een nieuwe Stoutjesdijk-mis- ser te profiteren, maar Ma- ryts uithaal belandde 'slechts' op de paal Tot dan toe leek er geen vuiltje aan de Noordwijkse lucht. Iets meer pressie en SSS zou rijp zijn voor de sloop. Dat pakte anders uit. Plots be gonnen zich allerlei onvrien delijkheden op het veld voor te doen. Aanvoerder Jan-Wil lem Bogers, die het zelf aan de stok kreeg met Hoek, schoof de schuld in de schoe nen van de tegenpartij: "Hard spelen vind ik tot daar aan toe, maar die lui waren echt gemeen en dat is een wa pen dat mij te ver gaat Tij dens de rust besloten we, om de zaak in de hand te houden, de provocaties verder te ne geren. Dat lukte aardig. On danks het feit dat we een jeugdige ploeg hebben, verlo ren we ons hoofd niet". Vreemd genoeg geraakte daar voor juist een veteraan als Anton Marijt van slag. In de rumoerige slotfase van de eerste helft deed de libero de bal tot tweemaal toe aan de SSS-voorhoede cadeau. De eerste maal wist Maryt zijn fout nog tijdig te corrigeren, maar de tweede keer kon Veldhoen vrij op Dortmundt afstormen. Een reflex van de goalie deed de bal tot verbij stering van Veldhoen naast het doel belanden. Het was ook juist Marijt die van zijn kant niet voor "zoete lieve Gerritje" wenste te spelen en Van der Veer onnodig in de heupzwaai nam. Een actie die hem even later op een revan che van Huisman kwam te staan De rust voorkwam nader on heil. al hing er tijdens de tweede helft een koude oor logsfeer. Ook Noordwijk bleef nu onder niveau, het geen SSS de kans bood terug te komen. Het ventjn van de eilandbewoners zat hem in het middenveld, met routi nier Roodbol als rustgevende kracht en het duo Zeegers- Van der Heyden als harde werkers. Dat middenrif kreeg steeds meer grip op de gang van zaken. Jos Smits bracht in de 65ste minuut echter de onverwachte verlossing voor de thuisclub. Met de buiten kant van zijn voet deed hy de bal op onnavolgbare wyze in het doel zwiepen: 2-0. Deze treffer gaf de Zeekanters een veilige marge. SSS bleef zon der veel geloof in eigen kun nen aandringen, slechts Zee- gers kwam vlak voor tijd met een kopbal tegen de paal nog dichtbij de roos. De ploeg zal een ander krachtvoer moeten zoeken, want het aloude "biefstuk-concept" lijkt te zijn uitgewerkt. RUUD DOBBELAAR RIJNSBURG Tot het moment waarop het kwartet amateurtoppers uit de regio niets meer te verliezen heeft, zal het derby-gebeuren louter verveling opwekken. Zolang trainers, en niet op de laatste plaats de spelers, slechts met een zakelijk oog de regionale botsing benaderen en alles ondergeschikt wordt gemaakt aan Het Resultaat, mag de NCRV blij zijn dat het niet meer over zendtijd op de zaterdagavond beschikt. Elke speciale aandacht voor plichtmatig achter elkaar dravende, slechts rekenende tegen strevers is verspilde energie. En zakelijk betekent ook in voetballand zuinig zijn en elke vorm van risico uitbannen: Blijven Noordwijk, Rijnsburgse Boys, Quick Boys en wellicht ook nog RdL tot het einde van de competitie favoriet voor een goede eindnotering, dan lijkt het gedaan met het spektakel. Won derschoon voetbal mag je op voorhand niet verwachten. Mis schien hier en daar nog een adembenemend slotkwartiertje, waarvan aan het eind vreugde en verdriet zo ontroerend hand in hand gaan nadat de emoties nog zo hoog waren opgelopen.... Zelfs dat echter ontbeerde zater dagmiddag Rijnsburgse Boy- s—RCL, dat op een uiterst koele, zeg maar zakelijke 1-1 werd af gesloten. Wat een verschil met vorige week, toen beide amateurtoppers al hun krachten gaven in de' KNVB-bekergevechten met Ex celsior en FC Den Haag. "Andere koek", proefde RB-trainer Arie Lagendijk toen al. Met zijn colle ga Theo de Waard diende dit duo ervoor te waken dat na de, on danks verlies, verheugende op tredens van beide ploegen de spelers snel weer zouden terug keren in de werkelijkheid van al ledag. Waar het RB aangaat, was dat de koppositie in IA. De geel zwarte gemeenschap hecht sterk aan die notering. De opkomst Peter Siera haalt vernietigend uit en laat RB-doelman Van Voorbergen geen enkele kans. RCL neemt de leiding 0-1 Verwarring bij RCL's Dick van der Bijl (l) en Marcel van der Blom, maar Rob Gillissen prikt bekeken een voorzet van de niet zichtbare Martin Toet binnen: 1-1. Jack Manuputty (r) telt de gelijkmaker al. van zo'n 2200 toeschouwers (ter vergelijking: twee weken gele den bij RCL-Noordwijk waren er circa 1600 bezoekers) getuigde daar zaterdagmiddag van. Stond op Woudenstein vorige week louter de eer op het spel, nu bleek dat het kandidaatschap voor de eerste plaats op de stan- denlijst de Middelmorsploeg zwaar belast. Rijnsburgse Boys had een slechte dag, al leerde de tweede helft dan dat de ploeg aanvallend meer in huis had dan RCL. De Leiderc/or^ers weten zich door een teleurstellende competitie start vooralsnog bevrijd van die druk. Maar hun rol is nog niet uitgespeeld, zeker niet in de po sitie van underdog. Twee seizoe nen terug zette Theo de Waard vanuit die stelling de ontwikke ling in gang die afgelopen voor jaar in een derde plaats op de ranglijst resulteerde. Toevallig kreeg dat destijds ook op Mid- delmors zijn beslag, waar RCL met een 0-2 counterzege uit het degradantendal klom en gelijk tijdig Rijnsburgse Boys de laat ste titelkansen ontnam. Met de rentree van Bob van Bohemen, die tegen RB met een stevig in gepakte knie het laatste kwartier als spits proefdraaide, is RCL weer bijna de oude. Voordat de Racing helemaal op kracht is zul len ook Bruna, Van Gemerden en doelman Van der Heyden ge heel en al van vorige week opge lopen blessures moeten zijn her steld. Zij waren zaterdag speelklaar gemaakt met behulp van pijnstillende injecties. Stootkracht Eric van Doeselaar was niet van de partij. Hij bleef in burger, terwijl Theo de Waard Sieto Schalkers, normaal gesproken invaller op de linkerwing, op de bank hield. "Voorin moet meer stootkracht komen. Eric en Sieto hebben nog niet veel gepresteerd", verklaar de de Ridderkerker, die de basis aanvulde met Ruud Boenderma ker, als extra middenvelder ach ter het centrale spitsenduo Van Gemerden/Heemskerk. Naar Rijnsburgs patroon, waar als ge bruikelijk Van der Blom en Mer- bis in de punt bivakkeerden, overigens ver beneden peil, werd daarmee ruimte op de vleugels gehouden voor de opkomende flankspelers. Die methode kende geen enkele verrassing meer. De middenvel ders stelden zich tactisch in dienst van de verdediging, de aanval schoot er zichtbaar bij in en de armoe begon. Johan de Kroon heette aan Rijnsburgse zijde de man die door het gebrek aan aanvallende tegenstanders veel vrijheid genoot, maar zwalk te verloren rond totdat hij na ruim een kwartier de bewaking van Pierre van Gemerden van Martin Toet overnam. Bij RCL deed Peter Siera het beter, wat niet alleen het initiatief by de Leiderdorpers bracht maar ook de openingstreffer van zyn voet opleverde. Dick van der Bijl haalde na ruim twintig minuten uit voor een 'onnuttig' 40-meter- schot. De poging van Gé Perfors om het projectiel te ontwijken mislukte echter. Via zijn rug ca ramboleerde de bal voor de in eens vrijstaande vleugelverdedi ger, die zich geen moment be dacht en krachtig uithaalde. Kee per Henk van Voorbergen had geen enkele mogelijkheid tot verweer: 0-1. Daarmee schiep RCL zich een ideale uitgangssituatie, maar deed er helemaal niets mee. Rijnsburgse Boys bleef onder leiding van Toet met een oever loos breedte-spélletje proberen het gedegen samenwerkend duo Cees Ruis/Koos Haneveld uit verband te spelen. "Da's in elk geval winst", stelde het verdedi gingskoppel hun oefenmeester gerust, maar brachten zij RCL in balbezit dan volgde dikwijls een onverzorgde, voor Van Gemer den en Heemskerk onhaalbare dieptepass. Knoeiwerk van de eerste orde, aan twee zijden. Scheidsrechter Brekelmans deelde mee. Hij gaf bijvoorbeeld Bruna een officiële waarschu wing wegens opzettelijk hands, terwijl hij een dergelijke actie van Toet slechts met een vrije trap bestrafte RCL is na de 0-1 zelden nog in de buurt van Van Voorbergen ge weest. Zijn collega Van der Hey den had meer werk en voor kwam met enkele prima refle xen. onder andere bij een poeier van Marcel van der Blom. dat RB al niet voor rust langszij kwam Nadat de broers Hogewoning by RB hadden plaats gemaakt voor 'breker' Gillissen (60ste minuut) en John Manuputty (68). moest RCL de voorsprong prijsgeven Gillissen, die een goaltje best kan gebruiken, kreeg de 1 1 aangeboden door Martin Toet. Alles bleef daarna bij het oude. RCL kwam nog met Van Bohe men voor Van Gemerden en Bru na maakte plaats voor Hugo Min derhout. Die moet met langer zijn broek achterstevoren aan trekken en zeker niet znn ig. n doel onder vuur nemen. Kort voor het einde produo r i. een afzwaaier van. hoe kan het anders, bedenkelijk niveau. De bal zeilde kort langs de verkeer de kant van de kruising, waar door de deling bleef gehand haafd. "Een punt pakken bij de koploper is zo gek nog niet", vond De Waard Maar daar was dan ook alles mee gezegd GERARD HAVERKAMP ROTTERDAM - Het bezoek van FC Lisse aan het hoog genoteer de Xerxes eindigde voor de Bol lenstreek-bewoners in een ge deeltelijk succes. De Talsma- equipe was op zich met de 1-1 niet ontevreden, maar liet wel voor de derde achtereenvolgen de maal een voorsprong in de slotfase van de wedstrijd glip pen. De Lissenaren gingen in Rotter dam goed uit de startblokken, met kansen voor Jan van Slooten en Ruud Bröring. Beiden zagen de doelman uiterst alert op hun inzetten reageren. In de loop van de wedstrijd kreeg Xerxes meer grip op de gang van zaken. Een prima keepende Nico Groene- weg zorgde er echter voor dat het scorebord blank bleef. Na de rust was het weer Lisse dat op zoek naar een treffer ging. Dat leidde Traag Vitesse geen partij voor Katwijkers na 15 minuten tot de 0-1. Ruud Bröring werd op links op maat bediend, waarna hij vanaf de achterlijn de bal richting Rob Suttorp lepelde. Suttorp, die een verdienstelijke partij speelde maar later geblesseerd uitviel, joeg de bal met zijn hoofd in de touwen: 0-1. Hierna werd het duel, mede van wege het warrige fluiten van de arbiter, grimmiger van karakter. Xerxes drong aan, maar kreeg niet veel kansen. Juist op het moment dat Lisse bezig was zich van de druk te bevrijden viel de gelijkmaker. Via een snelle uit val belandde de bal op het randje van buitenspel bij de Xerxes- spits, die in eerste instantie nog op Groeneweg strandde, maar de rebound met een van richting veranderd schot alsnog de roos trof: 1-1. Gedurende de slotfase kreeg goalie Groeneweg nog veel werk te ver zetten. De allerbeste kans kwam daarentegen voor Frans van der Laan. Alleen voor de keeper ver schenen deponeeerde Van der Laan de bal echter naast het doel. Hans Westgeest, rechts back nu Jaap Lingbeek met voetballen is gestopt, kreeg het tijdens het slotsignaal nog aan de stok met een Xerxes-speler. De ze strubbelingen ontgingen de arbiter en bleven daarom zonder gevolgen. Oostenrijks brons voor judoka Van Deursen LEONDING (ANP) - De Ne derlandse judoploeg heeft tij dens de wedstrijden om de open Oostenrijkse kampioen schappen in Leonding bij Linz in totaal tien medailles behaald. Nadat Marjolein van Unen op de eerste dag van de tweedaagse titelstrijd goud in zwaarste klasse bij de dames (boven de 72 kilogram) had veroverd, v «egde Jola Bink aan de twee zilveren plakken van vrijdag nog een derde toe. In de klasse tot 48 kilo gram Aan de wedstrijden deed de volledige Europese top mee, waaronder ploegen uit Engeland en Oostenrijk. Voor de dames was het toer nooi de laatste wedstrijd voor de wereldtitelstrijd, die begin december in Parijs wordt ge houden. Derde plaatsen wa ren er op de tweede dag in Leonding voor Liesbeth Beeks uit Maassluis (in de ca tegorie tot 56 kilogram). Erica van Weijen uit Molenschot (tot 52 kg) en Chita Gros uit Vlaardingen (tot 61 kg). De in de lichtste klasse (tot 60 kg) uitkomende judoka Jean- Pierre van Deursen was za terdag de enige Nederlandse man die in de prijzen viel. De judoka uit Hillegom werd derde. HORGEN (ANP) - Landskam pioen HZC de Robben is op het nippertje ontsnapt aan een bla mage in het Europa Cup 1-avon- tuur. Zonder de geblesseerde spelverdeler Nico Landeweerd leverden de Hilversummers te leurstellende resultaten af, voordat men zich in het laatste duel via een krappe 9-8 over winning tegen Ethnikos Piraeus voor de kwartfinale kon plaat- Na de moeizame winst in het ope ningsduel vrijdagavond tegen de Zweedse kampioen SKK Stockholm (7-6), ging het goed mis tegen Jug Dubrovnik, dat in 1980 de Europese beker verover de. Verlies was weliswaar inge calculeerd, maar een raargen van vijf treffers (12-7) en de ma tige kwaliteit van het vertoon de spel, deden het zelfvertrou wen behoorlijk slinken. Het duel tegen de Zwitserse gast heer Horgen had niets om het lijf (18-9) en was een goede op warmer voor het sleutelduel te gen Piraeus. De Grieken hadden aan een gelijkspel voldoende om met Dubrovnik over te gaan naar de volgende ronde. Het werd een nummertje vrij wor stelen, waartegen de Hongaarse en Westduitsc arbiter onvol doende optraden. Door het uit stekende keeperswerk van in ternational Wouly de Bie hield HZC het hoofd boven water. De landskampioen legde in de eer ste twee perioden de basis voor de uiteindelijk 9-8 zege, en kwalificatie. DELFT - De wederzijdse clubna men hielden een belofte in voor een vlot verloop van de eer- steklaSse-séance Vitesse Delft- Quick Boys, maar alleen de 'snel le jongens' uit Katwijk bleven za terdag het verenigingsvaandel trouw. De spelers die tegen Quick Boys de roodzwarte kleu ren van de bijna 50 jaar geleden gestichte Delftse voetbalge meenschap verdedigden, vielen de oprichters af. Althans, met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid mag worden aan genomen dat die heren van het eerste uur indertijd een andere uitleg aan het Franse woord 'vi- tesse' gaven dan zaterdag de he dendaagse generatie. Vnj laat op toeren gekomen, zette Quick Boys de in veteranentempo voor- thobbelende tegenstander op ge paste afstand: 1-4. In Delft manifesteerde de keuze van Berry Janse zich pas in de laatste 25 minuten als een echte topploeg. Met de dieptepass als dodelijk wapen stelden de Kat wijkers tegen sluitingstijd in hoog tempo de traagheid van de Delftse verdedigers aan de kaak. De intentie van het speelplan van Quick Boys was ook in de voorafgaande speeltijd goed ge weest. maar er ging toen nogal eens wat mis met de uitvoenng ervan. Maar ook in die eerste helft maakte Quick Boys desondanks de dienst uit aan de Delftse Middel weg Weliswaar lieten de soms wijkende Katwykers de thuis ploeg in het tweede deel van het opemngsbedrgf enige ruimte om op aanvalsexpeditie te gaan, maar de middenvelders van Vi tesse bewogen zich voornamelyk besluiteloos in de breedte. Ed Blok bijvoorbeeld, ooit semi- prof bij Xerxes/DHC en op 36-ja- rige leeftijd speciaal van stal ge haald om de aanvoerlinie van enig intellect te voorzien, viel op geen enkele op diepte gerichte actie te betrappen. Met assistentie van het hardwer kende tweetal Gert OuwerslooV Johan Jonker deed Huug Aande- wiel dat in het andere kamp wel en in de elfde minuut niet zonder resultaat. De vormgever van veel Katwijkse aanvallen lanceerde Martin van der Plas, die met een karakteristieke kapbeweging zijn cipier Pieter Greidanus het bos instuurde en vervolgens be heerst inschoot 1-0. Op het verrassend goed bespeelba re veld vloeide na die vroege ope ningsgoal de nauwkeurigheid uit het Katwykse opbouwwerk weg. De lange passes kwamen nog sporadisch aan. terwijl aan de zij kanten Jaap van Duyn en de dik wyls naar het middenveld zak kende, maar ook zwervende Kees van Rooyen zelden tot de achterlijn doordrongen. Al lieten de Quick Boys-linies zich in die periode dus moeilyk met elkaar verbinden, ook toen kraakte Vitesse Delft in zyn voe gen. Het samenraapsel van trai ner Jan van Baaren ontsnapte met dank aan de bedroevend zwakke scheidsrechter Kwak man vlak voor rust nog aan een penalty, nadat libero Koos Ver schoor de doorgebroken Kees van Rooyen onderuit had geke geld Het vergrijp bleek m de za terdag kennelyk meer dan eens toegeknepen ogen van Kwak man niet eens een vrije schop waard.. In de tweede helft, zeker in de laat ste 25 minuten, was alles anders. Zij het, dat Kwakman op de ver keerd ingeslagen weg bleef voortgaan Zodat linksback Ma riu van der Wildt zonder bl In ring zijn hang. duw- en trekhob- by mocht bUjven exploiteren. Het strekte Quick Boys tot eer dat het zich weinig aantrok van de merkwaardige - li mg.-n van de spelleider In hoog tempo trok de ploeg nu zijn eigen plan Jaap van Duyn (rakelings over) en Johan Jonker schoten maar net aan hun doel voorbij, terwyl Van der Wildt Van Rooyen nog eens onbestraft in het 16 meter gebied mocht vloeren. Datzelfde lot zou later trouwens ook Martin van der Plas treffen Kees van Rooyen, in de mangel ge raakt tussen Van der Wildt en doelman Paul Oortwyn. bet zich geblesseerd vervangen door Frank van der Kley. Indien in de diepte gelanceerd is Van der Kley voor elke defensie een ge vaarlyke klant, na prima voorbe reidend werk van de sterkspe- lende Teun van der Plas en Aan dewiel bewees hij dat ook Koud in het veld maakte hg meteen een ere ronde 0-2 Vitesse Delft dat via Han Sleutel zowaar even aansluiting vond. zag in stilstand toe hoe Quick Boys door toedoen van Freek Rienks (na een scherp aangesne den vrije schop van Aandewiel) en Huug Aandewiel (penalty, na dat invaller Van Ry de rappe Van der Kley had getorpedeerd) de clubnaam wél waarmaakte GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17