c Manchester loopt punt uit Zwolle geen partij voor mat Ajax: 0-3 Italië wereldkampioen door wondermiddeltje? Saronni: "Dan zelf maar" Twee doden bij voetbalrellen Video neemt niet op Ook Roije mee naar Rusland Bayern uit bekertoernooi geknikkerd PEC-aanval stelt niets voor Wereldtitel voor Ickx Sport MAANDAG 18 OKTOBER 1982 HAARLEM (ANP) - Haarlem-trainer Hans van Doorneveld had voor ontvangst van televisiebeelden uit de Sowjet-Unie een schotelantenne op het dak van het clubgebouw van Haarlem laten installeren. Van Doorneveld wenste goed geïnformeerd te zijn over Spartak Moskou, de tegenstander van Haarlem in de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi. Vrijdagmiddag werd er door de Haarlem-selectie gekeken naar de uitzending van de competitiewedstrijd Spartak-Arat. Van Doorneveld had door beslommeringen nauwelijks tijd naar de wedstrijd te kijken, maar liet de beelden op een videoband regi streren. Zaterdag had de Haarlem-trainer zich op zijn gemak voor de buis willen zetten voor een goede analyse van Spartak. Dat bleek onmogelijk, de video-apparatuur was foutief inge schakeld en had niets geregistreerd. Van Doorneveld al het moe ten doen met de rapporten van assistent-trainer Jan Jongbloed, die vorige week reeds naar de Sowjet-Unie is afgereisd. Feyenoord-FC Utrecht 4-1 (2-1) 15. Gullit 1-0, 28. Houtman 2-0, 30. Rietveld 2-1. 51. Vermeulen 3-1, 88. Hoekstra 4-1. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 30.113. AJax-Pec Zwolle 3-0 (0-0). 58. en 68. Vanenburg 1-0 en 2-0, 87. Kieft 3-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 11.000. Excelsior-PSV 1-0 (1-0) 18. Ridder hof 1-0. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 30.113. NAC-NEC 1-1 (0-0). 87. Van der Borgt 1-0,88. De Groot 1-1. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 6500. Haarlem-FC Twente 1-0 (0-0) 50. Kleton 1-0. Scheidsrechter: Mul der. Toeschouwers: 4500. Go Ahead Eagles-Roda JC 1-4 (1-1) 5. Smit 1-0. 33. Van Geel 1-1. 47. Raeven 1-2, 64. Van Geel 1-3. 90. Eriksen 1-4. Scheidsrechter: Tho mas. Toeschouwers: 5000. Helmond Sport- Willem II 2-1 (0-0). 64. Dijkstra 1-0, 69. Lubse 2-0. 73. Hoyer 2-1. Scheidsrechter: Wee- rink, Toeschouwers: 7000. NAC-NEC 1-1 (0-0). 87. Van der Borgt 1-0,88. De Groot 1-1. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 6500. Eerste divisie Eindhoven-Vitesse 0-2 (0-1). 26. en 52. Van den Akker 0-1 en 0-2. Scheidsrechter: Hartland. Toe schouwers: 2000. De Graafschap-Heerenveen 2-2 (2- 1). 19. Bosman 0-1, 31. Dilleman 1-1, 44. Trentelman 2-1, 58. Kist 2-2. Scheidsrechter: Van der Ent. Toe schouwers: 1600. SC Cambuur-Volendam 3-0 (0-0). 50. Schouwenaar 1-0. 77. en 90. Veldmate 2-0 en 3-0 (strafschop). Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 11.000. FC Den Bosch-Telstar 1-0 (1-0). 38. Salm 1-0. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 2000. Wageningen-Veendam 0-4 (0-2). 4. Roossien 0-1, 21. Diebing 0-2, 74. McNulty 0-3. 87. R. Metz 0-4. Scheidsrechter: Boss. Toeschou wers: 1850. SC Amersfoort-FC VW 2-0 (0-0). 55. Van 't Land 1-0, 85. Van Zanten 2-0. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 1000. Heracles-DS'79 0-5 (0-0), 47. Matena 0-1, 50. Evers 0-2, 56. Van Hemert 0-3, 64. Braham 0-4, 81. Matena 0-5. MW-FC Den Haag 1-1 (0-1). 22. De Roode 0-1, 72. Van Marwijk 1-1. HAARLEM (ANP) - Haarlem-trai ner Hans van Doorneveld heeft van zijn bestuur toestemming gekregen zijn selectie voor de UEFA-beker uitwedstrijd tegen Spartak Moskou met één speler, Jan Roije, uit te breiden. Roije wordt aan het gezelschap toege voegd omdat Piet Huyg (lies) en Joop Böckling (enkel) met se rieuze blessures kampen. Beide spelers raakten zaterdag ge kwetst in het competitieduel te gen FC Twente. Voor hen wilde Van Doorneveld vervangers naar Moskou meenemen, maar uit fi nanciële overwegingen bepaalde het Haarlem-bestuur dat aan de zestien spelers tellende selectie slechts één speler wordt toege voegd. Huyg en Böckling stappen van daag eveneens in het vliegtuig naar de hoofdstad van de Sowjet- Unie. Na een intensieve behan deling gisteren werd het besluit genomen het tweetal toch mee te nemen naar Moskou. Van Doorneveld: "de blessures zijn ernstig, maar niet rampzalig, an ders zouden ze niet meegaan". De Haarlem-trainer seinde zater dag al zes van zijn tweede-elftal spelers in om rekening te hou den met een plotselinge afreis naar de Sowjet-Unie. Het werd uiteindelijk slechts koffers pak ken voor Jan Roije, een geblokte middenvelder, die deze zomer FC Amsterdam verliet. Voor Roije moest vanochtend vroeg nog een visum geregeld worden bij de Sowjet-ambassade in Den Haag. In Moskou zal het Haarlem-gezel- Het eerste competitiedoelpunt op eigen veld voor Haarlem i enige en winnende treffer. wording. Gerrie Kleton scoort langs Piasmans de schap, inclusief een kok, voor de eerste wedstrijd uit de tweede UEFA-bekerronde alle hulp on dervinden van de Nederlandse ambassade. Ambassadeur Van Agt heeft per telex laten weten de honderd man tellende Haar lem-groep op het vliegveld op te vangen. De thuisblijvende sup porters zullen in grote getalen gebruik maken van de televisie uitzending op grote filmscher men in de Kennemer-sporthal. Drieduizend belangstellenden hebben zich reeds gemeld. Haarlems eerste competitiedoel punt voor eigen publiek in het seizoen 1982/83 betekende tegen FC Twente meteen de volle winst: 1—0. Twente, van subtop per tot degradatiekandidaat ver worden, realiseerde zich tegen Nederlands enig overgebleven UEFAcup-vertegenwoordiger te laat, dat er slechts in de aanval treffers zijn te verdienen en ver trok, overeenkomstig de verhou dingen, met lege handen uit Noord-Holland. Haarlem deed de realiteit van de wedstrijd wel geweld aan door handenvol kansen onbenut te la ten. Van vijftien doelrijpe moge lijkheden werd er slechts één naar behoren aangegrepen. Uit gerekend Gerrie Kleton, de koel ste Haarlemmer van dit moment. profiteerde van de enige fout die Twente-doelman Theo Snelders tegen Haarlem maakte. Snelders liep in de 50ste minuut onder een verre ingooi van Van Leen door en Kleton haalde droogjes uit: 1-0. AZ Het leeggelopen AZ'67, zonder de geschorste Hovenkamp, nam in Sittard wel de leiding tegen For- tuna via Rick Talan. De beker winnaar ging toch met een ne derlaag naar Alkmaar. Zuidersma en Suvrijn bekroon den een tegenoffensief met punt gave treffers. LIVERPOOL (ANP) - Met een gelijk spel in de uitwedstrijd tegen Liverpool (0-0) heeft Manchester United op de tiende speeldag van de Engelse voetbalcompetitie de voor sprong op de ranglijst met één punt vergroot. West Ham United, West Bromwich Al bion en Watford, de drie naaste achtervolgers, kregen een nederlaag te slikken. West Ham United, dat met vijf achtereenvolgende overwinnin gen naar de tweede plaats was geklommen, werd gekraakt in de uitwedstrijd tegen het in de on derste regionen vertoevende Southampton. Het werd 3-0 door doelpunten van Williams, vete raan Ball en Moran. Watford ver loor bij Aston Villa. De Europese bekerhouder voor landskam pioenen schoot zich in voor het duel tegen Dynamo Boekarest. Het werd 3-0 via doelpunten van de internationals Withe (voor rust) en Morley (twee stuks na de pauze). Bij de topper tussen Liverpool en Manchester United waren de weersomstandigheden slecht. Rukwinden en slagregens had den veel invloed op de wedstriid. de verdedigingen over heersten. Stoke City was de eni ge ploeg uit de bovenste helft van de ranglijst, die drie winst punten pakte. Dat gebeurde met 3-0 tgen Brighton. Luton Town, dat de meeste doelpunten maak te in de competitie, kwam zater dag tegen Ipswich Town tot slechts één raak schot. Stein be nutte een strafschop nadat Brazil de ploeg van Thijssen aan de lei ding had geholpen uit buiten spelpositie. West-Duitsland De tweede ronde in het toernooi om de Westduitse voetbalbeker stond het afgelopen weekeinde bol van de verrassingen. Zowel de finalist (FC Nürnberg) als de winnaar van vorig jaar (Bayern München) werden uitgescha keld. Een aantal Bundesliga- clubs had een verlenging nodig tegen ploegen uit de tweede liga. Bayern München verloor in Bruns- wijk met 0-2 van Eintracht Braunschweig. Worm gaf de thuisclub in de 33e minuut de lei ding en vlak voor het laatste fluitsignaal bepaalde Hollmann via een benutte strafschop de eindstand op 2-0. Nüfnberg ver loor uit met 0-2 van Arminia Bie lefeld en mocht alleen maar blij zijn dat de nederlaag niet hoger was uitgevallen. Landskampioen Hamburger SV wankelde tegen Werder Bremen. De eindstand was 3-2, nadat Wer der met 1-0 had voorgestaan. De Deen Bastrup (2) en Hrubesch maakten de doelpunten voor de ploeg van trainer Ernst Happel. COMO (ANP) - Giuseppe Saronni heeft zijn wereldtitel glans gege ven met de overwinning in de 76ste Ronde van Lombardije, de laatste klassieker van het wieler- seizoen. In de eindsprint na 248 kilometer rond het Como-meer versloeg de Italiaan tien mede vluchters, onder wie Hennie Kui per, die tiende werd. De ploeg van Post, zonder Jan Raas, speel de geen opvallende rol, maar werd wel winnaar van de wereld beker voor ploegen. Saronni's superieure eindsprint kwam na een zeer levendige wedstrijd met een boeiende fina le, waarin de kansen steeds wis selden. Saronni deed voortdu rend zijn best een landgenoot uit de ploeg, die hem in het Engelse Goodwood naar de eindsprint bracht, naar voren te manoeuvre ren om wat terug te kunnen doen voor de bewezen diensten. De wereldkampioen was daar niet bepaald handig in. Hij kon niet voorkomen dat Baronchelli al leen voorop bleef en hij was ook onmachtig in het afstoppen van de achtervolgers op Roberto Vi- sentini. De tijdrijder zag zyn solo met het zicht op het spandoek boven de eindstreep mislukken. Om te voorkomen dat de Frans man Pascal Jules de aanwezige Italiaanse vedetten verraste in de sprint, moest de regenboogtrui drager de prestatie van het Ita liaanse collectief zelf afmaken. Hij deed het zonder enige «motie met overmacht. Kuiper, de winnaar van vorig jaar, mengde zich in de finale in het spervuur van demarrages. Erg snedig was het niet. Kuiper: "Na die achtervolging kon dat ook niet meer. De laatste klim, de San Fermo Delia Battaglia, waar ik vorig jaar Baronchelli achter liet, was me nu te zwaar. Ik pro beerde het nog even na de afda ling. Saronni ging aan mijn wiel zitten en toe kon ik het verge ten". Saronni reageerde totaal niet toen zijn landgenoot Visenti- ni wegsprong. Hij kreeg alle vrij heid om de ronde te winnen, maar zijn krachten begaven het een paar honderd meter voor de eindstreep. Voordien waren soli van de Spanjaard Ruperez, de Italiaan Baronchelli, de Belgen Van den Broucke en De Wolf in een poging van de jonge Zwitser Grezet mislukt. AMSTERDAM (GPD) - De gebruikelijke persconferentie na afloop van Ajax-PEC Zwolle (3-0) was tekenend voor hetgeen er in de voorafgaande anderhalf uur was gebeurd. Of liever gezegd: niet was gebeurd. De verzamelde pers kon slechts met enige moeite wat vragen bedenken voor Ajax-trainer Aad de Mos en diens Zwolse confrater Rinus Israel. Met de 11.000 toeschouwers hadden zij een uiterst saai potje voetbal gezien, met een enorm overwicht van Ajax. De titelverdediger had dat natuur lijk moeten uitdrukken in een riante zege, maar liep zichzelf tot de 12e minuut van de tweede helft herhaaldelijk voorbij. Toen pas kon Gerald Vanenburg de ban breken. Dezelfde speler en Willem Kieft (in nauwe samen werking met PEC-verdediger Kamstra) zorgden ervoor dat de uitslag ten slotte nog veel ver doezelde. Natuurlijk konden er allerlei excu ses worden aangevoerd. Ajax miste Johan Cruijff, die pas vrij dag een griepaanval de baas was geworden, en Jesper Olsen kon niet voluit gaan, omdat ook hij de afgelopen week een paar da gen in bed had gelegen en boven dien nog hinder ondervond van een tegen PSV opgelopen scheenbeenblessure. Excuses ook aan Zwolse zijde. Ri nus Israel moest noodgedwon gen al in de eerste helft twee wis sels toepassen, omdat Visscher en Booy geblesseerd raakten. Hun plaatsvervangers (respectie velijk Walstra en Scheve) misten wedstrijdritme, omdat zij al een maand niet meer hadden ge speeld. Dat echter gold ook voor Frank Rijkaard, die begin sep tember, in de interland IJsland- Nederland, geblesseerd raakte en sindsdien alleen tegen NEC speelde. Zijn rentree was bevredigend, maar ook hy kon de lijnen niet uitzetten. Hetzelfde gold voor Lerby en Molby. De laatste werd vaak hard aangepakt door de Zwolse defensie en 1 a g vaker op het gras dan dat hij stond. Nu was het voor Ajax niet eenvou dig om door te dringen tot het doel van Ad Raven, want PEC Zwolle verdedigde massaal en liet de aanval voor wat het was. Het aanvallende werk van de Zwolse ploeg bleef, zeker in de eerste helft, zó onder de maat dat Piet Schrijvers er nauwelijks een parttime baan aan overhield en de centrale verdedigers Van Veen en Rijkaard ongehinderd hun aanval konden steunen. Het duel speelde zich dan ook vrijwel geheel rond het strafschopge bied van PEC Zwolle af. Daar was voortdurend een concentra tie van spelers. Ajax moest der halve succes zoeken via de vleu gels. Dat lukte af en toe, maar de voortzetting in het centrum ont brak. Vooral omdat Kieft niet he lemaal bij de les leek en zijn acti viteiten beperkte tot een kopbal die via de lat over ging. Ajax-PEC Zwolle was en bleef daarom een povere wedstrijd. De doelpunten, die toch vaak het zout in de pap zijn, konden ook in de tweede helft het gerecht niet echt smakelijk maken. HAMBURG (ANP) Bij en na de Duitse bekerwedstrijd Hamburger SV - Werder Bremen braken vechtpartijen uit tussen twee groepen sup porters. Een 16-jarige jongen kwam daarbij om het leven. Hij werd zaterdag na de wedstrijd zwaar gewond in een bosje gevonden. In het ziekenhuis werd een schedelbasisfractuur vastgesteld. Gisteren over leed hij aan zijn verwondingen. Hij was de tweede dode bij voetbalrellen. Na afloop van de Engelse com petitiewedstrijd Southampton - West Ham United werd een bejaarde toeschouwer in elkaar geslagen en onder de voet gelopen. BRANDS HATCH (ANP) - De Belg Jacky Ickx is gisteren op Brands Hatch wereldkampioen endurance geworden. Met de Brit Derek Bell zegevierde Ickx in de achtste en laatste 1000 km.- race, die wegens invallende duis ternis na 211 van de 239 ronden moest worden gestaakt. Ickx verzamelde 95 punten. De Ita liaan Riccardo Patrese, die in de race tweede werd, eindigde als tweede in de eindrangschikking van het wereldkampioenschap met 87 punten. België Beveren heeft de kans gemist al leen aan de leiding van de hoog ste afdeling van het Belgische voetbal te komen. Een overwin ning op Lierse was voldoende geweest. De voornaamste con current voor de eerste plaats, Club Brugge, had zaterdagavond een punt bij Beerschot ver speeld. Het lukte Beveren niet. De Waaslanders hadden de beste kansen, Lierse viel meer aan. De fraaise kans was voor Lierse. Na een kwartier in de tweede helft kende scheidsrechter Constantin een strafschop toe aan de thuis ploeg. Loggie schoot echter van elf meter zo onzuiver, dat doel man De Wilde de bal kon keren. Standard Luik, dat de koplopers Club Brugge en Beveren op een punt volgt, haalde tegen Seraing stevig uit. Na een half uur leidde Standard al met 4-0 door treffers van Haan (15e minuut), Gerets (25e), Tahamata (27e uit een straf schop) en opnieuw Haan (30e). Daarna deed de Belgische lands kampioen het met het oog op de EC-wedstrijd tegen Juventus rustiger aan, waardoor Seraing nog twee keer kon tegenscoren. ROME (ANP) Een spierver- sterkend middel, "Carnetin", heeft nieuwe gespreksstof op geleverd over de winnende rol van de Italiaanse ploeg in de finale van het wereldkam pioenschap voetbal in Span je. Het in Rome verschijnende dagblad "II Messaggero" bracht in een artikel, onder de kop "Bearzots geheim ont sluierd", naar voren dat de Italiaanse spelers een won dermiddel toegediend hebben gekregen dat hen van hun vermoeidheid afhielp. Het zou hun prestaties op in drukwekkende wijze verbe terd hebben. Een tabel, waar in de prestaties van alle spe lers zijn opgetekend, en de verwijzing naar de ongeloof lijke stijging in vorm van het team na de slechte eerste ron de, zouden als "bewijs" die nen. Vooral de medisch begeleider van het Italiaanse team, dok ter Leonardo Vecchiet, ont kent in alle toonaarden het gebruik van een wondermid del. Hij reageerde woedend op de aantijgingen dat de Italianen met "Carnetin" ge drogeerd zouden zijn. "Ik ben geen soort Frankenstein", zegt hij in "II Messaggero". "Dit is pure fantasie. Het is een natuurlijk middel, net zo als vitamine-preparaten, mi- neraalzouten en glucose. Ie dereen kan het trouwens in apotheken in Spanje en Italië vrij krijgen. Daar heb ik het ook vandaan". Een woordvoerder van de fa briek waar "Carnetin" wordt gemaakt, omschreef het mid del als een natuurlijke sub stantie die wordt aanbevolen voor gebruik bij hartklach ten. Tevens kan het middel rfl w moeheid verdrijven en wordt het gebruikt bij zwakke pas geboren baby's. "Het is echter belachelijk het middel als een drug te beschouwen", aldus Vecchiet. Hij gaf toe dat hij het de spelers in Vigo had la ten innemen in een drank. "Ik heb dit produkt een jaar lang bestudeerd en vond, en vind het nog steeds, een ideaal middel. Als ik het gevaarlijk en nutteloos had gevonden, had ik het uiteraard niet ge geven". Italië kwam in een slecht ge speelde eerste ronde tot drie ongeïnspireerde gelijke spe len tegen Polen, Peru en Ka meroen. Slechts op doelsaldo gingen de Italianen naar de tweede ronde, waarin favo riet Brazilië en wereldkam pioen Argentinië het onder spit dolven tegen de mannen van Baerzot. Destijds wisten de Italiaanse journalisten ook al dat het middel werd gebruikt, maar werd er geen (kwaad) woord over geschre ven. Dr. Vecchiet zegt nu: "Het was slechts één van de dingen die nodig waren om het team er weer bovenop te krijgen. Ik heb mijn werk gedaan en ben tevreden met het resultaat, maar ik wil geen eer die ik niet verdiend heb. Het is vol komen irreëel hiervan een in dianenverhaal te maken". Volgens bovengenoemde woordvoerder van "Carne tin" is het middel niet voor gebruik in sport gemaakt, maar kan het gezien zijn heil zame werking legen moeheid daarvoor wel uitstekend ge bruikt worden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14