PSV "dweilt met kraan open "Grootste winst is dat we evenwicht hebben gevonden "Kuip-dubbel levert clubs dubbel op... Voetbal in VS op weg naar het einde Winst op Ajax waardeloos na verlies tegen Excelsior 555; MAANDAG 18 OKTOBER 1982 ROTTERDAM - Onder het motto „twee halen, één betalen" maak ten in totaal 30.113 voetballief hebbers gistermiddag de gang naar de Rotterdamse Kuip. Het toegangsbiljet gaf de clientèle ditmaal recht op het bezoek van twéé eredivisieduels: Excelsior- PSV en Feyenoord-FC Utrecht. Ondanks het vroège aanvang- suur, één uur, bevolkten tijdens Excelsior-PSV al 25.000 perso nen de tribunes. „Excelsior heeft het initiatief geno men tot dit experiment", aldus stadiondirecteur Frits de Kimpe. „We hebben voor deze gelegen heid de toegangsprijzen in verge lijking met een normaal kaartje voor een wedstrijd van Feye- noord gemiddeld met een rijks daalder verhoogd. Natuurlijk is er hier en daar geklaagd over die verhogingen, zeurpieten hou je altijd, maar gezien de opkomst van dik 30.000 man is deze dub bel aangeslagen". In die termen sprak ook Feye- noord-bestuurder Aad van der Laan. „Het weer heeft gelukkig meegewerkt. Eerder deze week heb ik me nogal ernstig zorgen gemaakt over de toestand van het terrein, gezien de overvloedi ge regenval. We waren met Ex celsior uitgegaan van 24.000 toe schouwers, we hebben de begro ting dus dik overschreden". Tot genoegen uiteraard van Excel- sior-voorzitter Jaap Bontebal, die Feyenoord paaide voor dit experiment. Behalve de 1-0- winst van zijn elftal op PSV, zag hij de bepaald niet gevulde schatkist van zijn club aardig bij gevuld. Bontebal: „Normaal ge sproken spelen we altijd samen met Sparta onze thuiswedstrij den. Maar tweemaal in het jaar moeten we concurreren met Feyenoord. Zouden we deze wedstrijd tegen PSV op Woude- stein hebben gespeeld, dan had den we hooguit 5000 mensen bin nen de poorten gekregen. In de tweede helft van dit seizoen krij gen we thuis Sparta op bezoek, terwijl Feyenoord in de Kuip dan speelt tegen Willem II. Excelsior- Sparta is voor Rotterdam natuur lijk een aansprekende pot". „Tegen die tijd zal het Excelsior- bestuur zich dan ook laten leiden door de ranglijstpositie van Feyenoord. Mocht Feyenoord dan nog aan de kop van de eredi visie staan, dan is het het over wegen waard dit experiment te herhalen. Maar als Feyenoord straks ergens middenin hangt, kunnen we Excelsior-Sparta ge woon op Woudenstein laten spe len. In elk geval zijn vandaag al mijn verwachtingen overtroffen. Een vol Woudenstein had ons minder opgeleverd. Bij het be zoek van 24.000 man zouden we van Feyenoord een bepaald garantiebedrag ontvangen. Ie dere duizend man daarboven was goed voor een bonus. Ik weet zeker dat Excelsior wel eens een slechtere zondag heeft gehad". Arrestaties Vooral vanwege de komst van Utrechtse supporters waren er in en rondom de Kuip extra maat regelen getroffen om raddraaiers d effectief mogelijk op te sporen r*rl Feyenoord soepel langs Utrecht ROTTERDAM - Feyenoord heeft in alle opzichten het meeste profijt getrokken van de voetbaldubbel die gisteren in de Kuip werd afgewerkt. Het financieel al zo geslaagde experiment met die twee wedstrijden op één middag, werd voor de Rotterdammers ook sportief gezien een succes, nu het team van Hans Kraay de struikelpartij van koploper PSV liet volgen door een soepele 4-1 zege op FC Utrecht. Direct mochten de twee duels dan weinig méér met elkaar te maken hebben dan dat ze in hetzelfde stadion werden afgewerkt; indi rect was er wel degelijk sprake van een causaal verband. Hoewel naderhand in alle toonaarden en aan te houden. Zo waren er hekken geplaatst op het terrein rondom het stadion. Bovendien werd er enkele honderden agen ten ingezet. Normaal komen bij een thuiswedstrijd van Feye noord ongeveer 80 agenten in ac tie. Dit keer werd ook een pele- ton van de mobiele eenheid ach ter de hand gehouden. Die behoefde volgens een woord voerder van de Rotterdamse po litie gisteren niet in actie te ko men. Wel werden er maar liefst 41 arrestaties verricht Onder de personen die werden aangehou den, bevonden zich hoofdzake lijk Feyenoord-supporters. Zij werden naar een speciaal daar voor in gereedheid gebrachte vleugel van het Huis van Bewa ring gebracht waar na verhoor zou worden bekeken op wie (ver moedelijk al aanstaande woens dag) snelrecht zal worden toege past. ij de bepaald niet gevulde regelen getroffen om raddraaiers ctag) sneirecnt zal woraen loege- chatkist van zijn club aardig bij- zo effectief mogelijk op te sporen past. Wrfr WaiIHW werd ontkend dat de stunt van Excelsior invloed had gehad op de inspiratie van de Feyenoor- ders („Het zou ook een slechte zaak zijn als dat wel zo was ge weest", aldus Utrecht-trainer Han Berger), werkten allerlei bij zaken toch sterk in het voordeel van de „eigenlijke" stadion-be spelers. Dank zij de kleine broer, die met een staande ovatie was beloond, hing er al voor het treffen met de ftisieclub uit de Domstad een on gekend sfeertje in de voetbal tempel van Fr its de Kimpe en dank zij PSV wist Feyenoord precies hoe het moest beginnen. Niet afwachten, maar er direct agressief bovenop. „Want PSV ging er onderdoor doordat het te behoudend van start ging", wist Pierre Vermeulen. Gewaarschuwd door die weten- schap en gesteund door de sfeer AfgOTt teyn de Rotterdamse die was opgeroepen door het „schaduwteam" telde Feyenoord nu dan ook eens voor twee. En aangezien de tegenstander op nieuw op halve kracht moest aantreden (met Jan Monster en de 's morgens met een dikke knie wakker geworden Gerard van der Lem ontbraken de beide vaste vleugelspelers) was de zaak eigenlijk snel bekeken. Binnen dertig minuten holden de Rotter dammers naar 2-0. omdat Gullit en Houtman er het hoofd goed bijhielden in de harde openings fase Wel had Rietveld (die evenals zijn college Verrips geel zag na een charge op Vermeulen) onmiddel lijk daarna een antwoord klaar, maar meer dan een korte bevlie ging werkte die tegentreffer niet in de hand. Feyenoord had het per traditie alleen even moeilijk nadat libero Van Hanegem het veld had geruimd voor Stafleu, maar stelde sneller dan anders orde op zaken. Vermeulen en Hoekstra maakten het kwartet Feyenoord-treffers vol. Tevreden (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Nóg inniger dan voorheen sloot Excelsior gistermiddag Feyenoord in de ar men. Vrijwillig uitgeweken naar de Kuip beant woordde het bepaald niet van pretenties over lopende ploegje van Woudestein de gastvrij heid van 'de grote broer uit Zuid' met een 1-0- stunt tegen topclub PSV. Het Rotterdamse sa-' menwerkingsverband rendeerde kortom opti maal in het voorproefje van Feyenoord-FC Utrecht. Voor PSV-trainer Thijs Libregts, geboren en getogen bij Excel sior, verliep de hernieuwde ken nismaking met zijn oude liefde hoe dan ook in een beladen sfeer. Bij wijze van uitzondering wees hij afgelopen donderdag zijn spe lers op het vermogen van zijn vroegere clubgenoten om boven zichzelf uit te groeien. Libregts: „Ik ken die jongens van Excel sior van haver tot gort. Ik wist dat ze, te gast bij Feyenoord, er alles aan zouden doen om die club te helpen". Een gewaarschuwd elftal kan voor twee tellen, maar al vroeg in de wedstrijd moest de in Eindhoven zo bekritiseerde trainer constate ren dat hij tijdens die voorbe spreking kennelijk tegen de stoe len, waarop zijn voetballers za ten, had gepraat. „Er was geen bezieling, geen overtuiging", rea geerde Libregts na de 1-0 zijn ontgoocheling in een tirade af. „Als je eerst wint van Ajax en vervolgens tegen Excelsior het schip in gaat, ben je bezig te dweilen met de kraan open". Aangestoken door het ongewone decor van 25.000 toeschouwers zette Excelsior topper PSV pijn lijk als een tobber te kijk. In de rug gedekt door Addie Bijl snoerden achterin Aad Leen heer, Graeme Rutjes en Carlo van Tour de PSV-speerpunten Hallvar Thoresen, Jurrie Kool hof en René van de Kerkhof niet zonder bravoure in. „Daarmee hadden we al veel gewonnen", zag Excelsior-oefenmeester Rob Jacobs zijn secuur ontworpen strijdplan in de praktijk beves tigd. „Weetje met een persoonlij ke dekking de PSV-spitsen uit te schakelen, dan moet het allemaal van types als Lokhoff en Poort vliet komen. En van die spelers hoef je geen wereldwonderen te verwachten". Geen ruimte De Rotterdammers, die Carlo de Leeuw (schorsing uitgezeten) en de nog niet helemaal fitte Ton Blanker weer in hun midden wisten, gaven PSV weinig of geen ruimte. De Eindhovense opbouw smoorde onder die om standigheden traditioneel in een ontstellend manco aan ideéen. Libero Huub Stevens verlegde de verantwoordelijkheden weer eens naar een ander door als re gel het balletje breed naar een ploegmaat te spelen, terwijl Wil ly van de Kerkhof, Ton Lokhoff en Jan Poortvliet zich herhaalde lijk dom vastliepen. Met Frans Struis, Eddie Ridderhof, Carlo van Tour en goochelaar Carlo de Leeuw herbergde Excelsior aan zienlijk meer intellect; vooral aan de linkerkant zag het voet balfiliaal van Feyenoord gere geld terrein braak liggen om PSV in het defensief te persen. De Eindhovense bloedarmoede lag opgesloten in het aantal echte doelkansen. Voor rust, in de zes de minuut, schoot Koolhof na een foutje van Rutjes voorlangs; in de tweede helft moest Struis een inzet van de voor Willy van de Kerkhof gekomen Ruud Geels van de doellijn wegtrap pen. Een mager resultaat derhal ve van een groep zeer goed be taalde voetballers, die in het duel met veredelde amateurs zich bij het offensieve werk voorname lijk lieten leiden door opportu nisme. De flankspelers Thoresen en René van de Kerkhof kwa men er bij Leenheer en Van Tour nooit echt langs. De talrijke blin de trappen voor het doel verge makkelijkten de taken van de lange centrumverdedigers Rutjes en Bijl. Dan deed Excelsior het vooral in de eerste helft beter. Zoals in de negentiende minuut Ton Patti- nama en Henk van Goozen bij voorbeeld, die de goed spelende Eddy Ridderhof in schietpositie ontwaarden. Op vertrouwde grond wachtte oud-Feyenoorder Ridderhof lang met schieten, maar zag tot zijn verbazing dat niemand bij PSV (waar was Wil ly van de Kerkhof?) op de ge dachte kwam hem aan te vallen. Hij haalde toen maar uit, de bal belandde onbereikbaar voor Pim Doesburg in de verste hoek: 1-0. „Als ouwe wijven stonden ze te kijken", klaagde Libregts nader hand steen en been. „Trouwens, mijn spelers deden nooit werkelijk een poging de bal te Een georganiseerd verkeersongeluk voor het doel van Excelsior-keeper Sjaak Storm, die zich over de bal heeft ontfermd. Voor alle zekerheid "keelt" Eddy Ridderhof PSV-invaller Ruud Geels. Rechts komt Stevens te laat tot genoegen van Carlo van Tour (links) "Matennaaierij" Het liet zich begrijpen dat het voor namelijk op Feyenoord gerichte publiek zich schaarde achter de stadgenoot, zeker nu Willy van de Kerkhof arbiter Charles Cor- ver wilde doen geloven dat hij bij het nemen van een ingooi door Eddie Ridderhof in het gezicht was geslagen. „Je reinste maten naaierij van die Van de Kerkhof, Eddie deed niks", oordeelde Rob Jacobs naderhand terecht „Van de Kerkhof heeft er alleen maar mee bereikt dat hij en zijn broer René daarna door vak-S werd uitgejouwd. Ik moet zeggen, dat ons dat goed uitkwam". En inderdaad, de in Rotterdam toch al niet als sympathiek te boek staande tweeling liet zich door de publieke hoon volledig uit het spel halen. Geels, die mor gen afrondende besprekingen met NAC hoopt te voeren, werd 16 minuten na rust dan ook door Libregts ingezet voor Willy van de Kerkhof. Maar ook helemaal op de aanvalstoer, met Stevens als volstrekt overbodige pion op het middenveld, zag PSV geen gat in de Excelsior-defensie. Hoewel met name Pattinama, Struis en Van Goozen halverwe ge de tweede helft volledig op waren kregen de Rotterdammers tegen de één-op-één spelende Brabantse defensie aantrekkelij ke mogelijkheden de winst in een voortydig stadium zeker te stellen. De Leeuw en Pattinama wisten het hoofd evenwel niet koel te houden op die cruciale ogenblikken. „Als die gasten er het koppie bij hadden gehouden, hadden we er zeker nog twee in kunnen schoppen. Nu kwamen we door een tekort aan kracht m de problemen. Koolhof en René van de Kerkhof kregen daardoor tegen het einde nog kansen. maar gelukkig hebben we het ge haald", aldus de verheugde Rob Jacobs. Reden voor Excelsior om na het eindsignaal van de door Severein en Bakker geassisteerde Corver, die proefdraaiden voor het UE FA Cup-duel PAOK Saloniki-Se- villa, vak-S uitbundig te bedan ken voor de steun. „We hebben hier gewoon een thuiswedstrijd gespeeld", had ook Rob Jacobs vastgesteld. „De Rotterdamse burgemeester Bram Peper wil Feyenoord en Sparta in de toe komst samen in de Kuip laten spelen. Lijkt mij geen goeie zaak. vandaag is bewezen dat Feye- nood en Excelsior zich veel beter laten combineren". GERARD VAN PUTTEN gelijkheden kwam FC Utrecht erj met die 4-1 nederlaag nog gena dig vanaf. Met uitzondering van de eerste vijf minuten na de pau ze, waarin vier kansen werden gecreëerd, stelde het team aan vallend maar erg weinig voor De verwijzing naar de gemiste kan sen in de genoemde fase van Kruys, Rietveld (twee keer) en Adelaar deed Feyenoords Ab Fa- fié dan ook terecht af met de op merking dat „ze vóór die tijd maar twee keer in het 16-meter gebied waren geweest" „Echt in gevaar waren we zelden, kon de zondagcoach van Feyenoord na derhand constateren. „Ik ben zeer tevreden" Dat gevoel werd nog gevoed door het feit dat in zijn elftal eindelijk de juiste balans was gevonden. Met Gullit eerst als derde spits, en later, toen Jeliazkov zich na drukkelijk aan het front meldde, als echte middenvelder, was er meer evenwicht dan voorheen vaak het geval was. Het was te merken aan de speelwijze. Waar Feyenoord zichzelf eerder in de lopende competitie nogal eens in moeilijkheden bracht door ook bij een riante voorsprong te gre tig te blijven (met lange ballen werden dan de spitsen en de middenvelders „kapot" ge maakt); daar verliep de opbouw nu zoveel bedachtzamer, dat Utrecht nog maar weinig ruimte kreeg. Doelloos Het was trouwens maar de vraag of het team uit de Domstad die had kunnen benutten, want de Ber ger-brigade zwalkt in deze jaar gang vaak doelloos over de vel den. Veel lijn was er ook gisteren niet te bespeuren in de patronen. „Logisch ook", aldus de trainer, die Tervoort en Kruys had uitge wisseld voor Van Tamelen en Van de Akker, „ik heb nog niet één keer kunnen beschikken over de selectie waar we vanuit zijn gegaan. Het is elke keer weer een puzzel wie ik op het veld moet brengen". Een stukje daarvan kan misschien worden ingevuld nu vandaag wordt beslist of Dick Advocaat inderdaad overkomt van Ber chem Sport. „Dan krijg ik de laatste man die ik zoek en kan Wouters terug naar het midden veld waar hy thuishoort", aldus Berger „Dat is tn elk geval iets, maar dan zullen er wel vier ande ren hun been breken", merkte hij wrang op. „Zo gaat het in de ze competitie nu eenmaal bij ons. En dan kun je doen wat je wilt. maar lyn krijg je er niet in" Logisch dan ook dat de balans doorsloeg naar Feyenoord, dat het evenwicht nu gevonden lijkt te hebben. Fafié „En dat is de grootste winst" PAUL DE TOMBE Wim Rijsbergen: Over één of twee jaar is het afgelopen 9 LEIDEN - Volgens W.m Rys- bergen is het profvoetbal in Amerika op weg naar het ein de. „Zoals het nu gaat is het over één of twee jaar echt af gelopen", voorspelt de verde diger van New York Cosmos. „Het wordt daar elk jaar min der. De publieke belangstel ling loopt terug en het aantal clubs wordt steeds minder omdat de kosten zoveel ho ger worden. Cosmos bijvoor beeld heeft het afgelopen sei zoen een verlies van tien mil joen dollar geleden en die club kan het nog hebben. Maar als de interesse bij de grote jongens verdwynt, kun je het natuurlijk helemaal schudden. Het heeft geen zin een competitie overeind te houden als er nog maar tien clubs zijn". En meer zullen er niet overblij ven, verwacht de 30-jange Leidenaar, die overigens nog een jaar onder contract staat by Cosmos. Zyn ploeggeno ten zijn momenteel op toer- nee door Australié en Japan, maar de oud-international hoeft die trip niet mee te ma ken omdat de clubartsen het beter vonden dat hij rust neemt om goed te herstellen van de operatie aan zyn achil lespees die hy in januari on derging. Pas in de eerste maand van het nieuwe jaar hoeft Rysbergen, die tot die tijd traint bij de Leidse ama- tcurclub Roodenburg (waar hy zijn carrière ooit begon), zich weer m New York te melden om in trainingskamp te gaan voor de nieuwe com petitie. Hij begint dan aan zyn vyfde seizoen in Amerika. ..Maar daarna zal het wel afgelopen zyn", denkt hy zelf, „dan kom ik waarschijnlijk defini tief terug en probeer ik hier of in Belgie aan de slag te ko men. want ik wil nog wel een paar jaar voetballen. Dat hoeft niet per se in de top. als ik maar lekker kan spelen en iets met de jeugd kan doen". Aanvankelyk wilde hy dat laat ste graag in Amerika met zyn C-diploma, „maar nogmaals daar gaat het echt met goed Ze hebben er te hoog gegre pen, wilden gelyk topvoetbal spelen, zonder dat er een ba sis was. Nu is er wel jeugd. daar komt voorlopig nog niets uit. Over een paar jaar misschien wel en ver moedelijk kan ook het top voetbal dan weer. Dan gaat het zoals het overal is gegaan. Nu hebben ze honderd jaar voetbalgeschiedenis in vijf jaar willen vangen en dat kan niet". Volgens Rysbergen heeft het zaalvoetbal in Amerika voor lopig dan ook meer toe komst „Dat wordt gespeeld op de y shoe key manier en biedt meer spektakel dan de taktischc spelletjes op het veld. Misschien dat er nog nieuwe plannen worden ont wikkeld. maar zoals het er nu naar uitziet is het daarmee echt snel afgelopen"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13