Energiebedrijf koopt fabriek Steeds Onderzoek naar fouten bouw Oranjegracht e.o. Loods in as gelegd Complex Backer en Co wordt opslagplaats Stichting houdt weer lactie voor Polen hulp; Christelijke MTS viert tienjarig bestaan MAARTEN BIESHEUVEL DE BRUID VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 LEIDEN - Een groot gedeelte van de voormalige scheepswerf Boot aan de Sumatrastraat is gister avond in as gelegd. De brand weer is anderhalf uur bezig ge weest met blussen. Hoe groot de schade precies is is nog niet vast gesteld. De loods die vlam vatte is verzekerd. De voormalige werf is eigendom van de gemeente Leiden en wordt verhuurd aan Hodicon bv, een firma die grote staalplaten snijdt. Omstreeks half zes had de bedrijfsleider het gebouw afge sloten; de brand brak ongeveer een uur later uit. Volgens de brandweer is de brand onstaan in een kantoor annex magazijn. De oorzaak is echter nog niet bekend. De technische recherche zal vandaag een on derzoek instellen. Volgens de brandweer heeft de buurt niet veel hinder ondervonden van de brand, omdat de voormalige werf een "losstaand" complex is. Wethouder: niets te verbergen LEIDEN - Er komt een onderzoek naar de fouten die zijn gemaakt in het complex woningen aan de Oranjegracht en omgeving. Alle partijen in de Leidse gemeen teraad stemden gisteravond in met een voorstel van het D'66 raadslid Hoekema om de com missie voor de rekeningen een analyse te laten maken van wat er is misgegaan tijdens de bouw, vijf jaar geleden, en daarna. In het onderzoek zullen ook de fi nanciële gevolgen betrokken worden van de herstelwerkzaam heden die deze week op gang zijn gekomen. De bedoeling van het onderzoek is om uit de gang van zaken een les te trekken voor de toekomst, aldus Hoekema. Verscheidene raadsleden betoog den dat nog tal van vragen on beantwoord zijn gebleven en ge ruchten de ronde doen die ontze- nuwd moeten worden. Van Oos ten (PPR) trok fel van leer tegen wethouder Tesselaar die hij er van beschuldigde de zaak niet in alle openheid te hebben behan deld. Het PPR-raadslid kritiseer de dat de kwestie tot dusver is geregeld door de wethouder en enkele ambtenaren en door de partijen waarop het college steunt. Volgens Van Oosten kan de zaak op die manier niet wor den afgedaan en is volstrekte openheid van zaken geboden. Wethouder Tesselaar zei dat hij niets te verbergen heeft maar het nut niet inziet van een onder zoek. Volgens de wethouder is duidelijk welke fouten in het verleden zijn gemaakt en heeft de gemeente de zaak nu goed in de hand. Tesselaar zei geen be zwaren te hebben tegen een on derzoek van de commissie voor de rekeningen als een meerder heid in de raad dat wenst. Hij raamde kosten. Volgens Tesse laar gaat het hierbij om een reëel aanbod. Hoekema en De La Mar (PSP) menen dat de kosten van het adviesbureau Deerns dras tisch omlaag moeten Tesselaar zei dat Deerns al een flinke veer heeft moeten laten. LWS Over de dekking van de resterende kosten zei Tesselaar dat nog overleg gepleegd wordt met de Leidse Woningstichting (LWS) over het aanspreken van de be- drijfsreserve. Tesselaar noemde het redelijk dat de LWS een bij drage levert om uit de financiële problemen te komen. Een aantal raadsleden deelde de bezwaren van de LWS tegen het aantasten van de bednjfsreserve Volgens Hoekema moeten LWS en ge meente beide water in de wijn doen. zegde toe dat het college zelf met Tesselaar zei dat de gemeente voor LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland wil het gebouw waar tot medio 1980 de fabriek van Backer en Co was gevestigd aankopen. Het complex aan de Maresingel en Derde Binnenvestgracht wordt de nieuwe opslagplaats van het energiebedrijf. Ook kan de eerste verdieping van het gebouw in de toekomst als kantoor worden ge bruikt. Het dagelijks bestuur van Rijn land, het college van beheer, heeft al overeenstemming be reikt met de huidige eigenaresse van het leegstaande fabriek spand, de B. V. Koel- en Vrieshui zen Bergschenhoek te Berg- schenhoek. Met de verkoop is een bedrag van bijna twee mil joen (1.920.000 gulden) gemoeid. De transactie is ter goedkeuring voorgelegd aan de algemene raad van het energiebedrijf, die op 27 oktober bijeenkomt. Als de aankoop doorgaat, ziet het energiebedrijf af van de plannen voor de bouw van een nieuw ma gazijn op zijn terrein aan de Ma resingel. Deze plannen waren in verband met de kosten al op een laag pitje gezet. Uitgangspunt was voorlopig dat de bestaande gebouwen eerst voor een aantal jaar zouden moeten worden op geknapt, om dan later alsnog ver vangen te worden. Vestiging van de opslag in het fa briekscomplex van Backer en Co is volgens het college van beheer financieel aantrekkelijker en biedt bovendien de mogelijkheid de huidige magazijnen te slopen. Dat laatste wordt door het be stuur gezien als "een prima bij drage tot een algehele verbete ring van de terreinsituatie aan de Langegracht". Sloop van de ou de magazijngebouwen zal "het aanzien van de terreinen van het bedrijf en dus ook van de stad Leiden ten goede komen". Bo vendien wordt de bouw van een nieuwe centrale die voor de pe riode 1983-1986 op het program ma staat, er door vergemakke- lijkt. Optimaal De opslag is nu verspreid -over 25 plekken op de terreinen aan de Maresingel en de Langegracht. Concentratrie in één gebouw te midden van de opslagruimte in de buitenlucht wordt door het energiebedrijf als een optimale situatie beschouwd. Met het complex van Backer en Co kan ook de te verwachten groeiende behoefte aan ruimte worden op gevangen. Die behoefte ontstaat door de stadsverwarmingsactivi teiten, maar ook doordat bij een concentratie van Zuidhollandse energiebedrijven er voor Rijn land mogelijk een centrale rol is weggelegd in het noordwestelij ke deel van Zuid-Holland. Dat betekent dat er naast het nieuwe administratiegebouw aan de Langegracht meer kantoorruim te nodig wordt. Het oude pand van Backer grenst direct aan de bedrijfsterreinen van het energiebedrijf. De kwali teit van het pand is volgens het college van beheer uitstekend, al worden er op het gebied van wa ter- en winddichtheid, onder houd en installaties wel de nodi ge herstelwerkzaamheden nood zakelijk acht. Inclusief de aanleg van een toegangsroute e.d. kos ten die 1.680.000 gulden. Geteld bij de sloopkosten van de be staande magazijnen (op 300.000 gulden geschat) en de aankoop- kosten van het fabrieksgebouw komt de totale investering van Rijnland op 3.900.000 gulden. De bouw van een nieuwe magazijn ruimte zou volgens de becijferin gen een investering van 6.646.000 gulden vergen. Brand Het fabrieksgebouw Backer en Co heeft een vloeroppervlakte van 7000 vierkante meter en een in houd van 42.000 kubieke meter. Backer en Co, een fabriek voor bakkerijgrondstoffen, is 132 jaar in Leiden gevestigd geweest. Lange tijd op de hoek van de Ho ge Rijndijk en het Utrechtse Jaagpad. Aan het begin van de jaren zeventig brandde deze fa briek af en maakte plaats voor de huidige woonflat voor werkende jongeren. Backer en Co verhuis de naar de vroegere fabriek van Clos en Leembruggen aan de Derde Binnenvestgracht. In 1980 vertrok Backer en Co uit Leiden naar het Noordbrabantse Made, evenals het bedrijf Felix Cohen, importeur van zuid vruchten dat sinds drie jaar in hetzelfde fabrieksgebpuw was gevestigd. De belangrijkste re den was dat Backer en Co zijn verschillende vestigingen in het land op één plaats wilde concen treren. De meeste werknemers van Backer en Co en Felix Cohen (totaal 87) zijn twee jaar geleden meeverhuisd naar Made. LEIDEN - Omdat er in Polen nog steeds een nijpend tekort is aan tal van onmisbare artikelen houdt de Stichting Regio Leiden helpt Polen van 18 tot en met 23 oktober collectes op straat. In en kele omliggende gemeenten zal in november worden gecollec teerd. Omstreeks die tijd zullen in Leidse wijken inzamelingen worden gehouden waarbij scho len, kerken en de buurt worden betrokken. Nadat van november 1981 tot juni 1982 door de stichting voor meer dan een half miljoen gulden is in gezameld en naar het district To- run is gebracht zijn de middelen vrijwel uitgeput. Er wordt vol gens de stichting verlangend uit gekeken naar nieuwe steun uit de regio Leiden. Nieuwe hulp zal echter alleen mo gelijk zijn als de de kas van de stichting weer is gespekt; op dit moment is er nog ongeveer 5000 gulden beschikbaar. "We hopen maar", zegt de penningmeester van de stichting, de Leidse ge meentesecretaris Lodder, "dat de mensen nog steeds grif geven. De vroegere fabriek Leembruggen) aan de 3e Binnenvest gracht en Maresingel. voorstel zal komen Kritiek hadden sommige raadsle den, gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting, op de overeenstemming die de ge meente heeft bereikt met de aan nemers en de verwarmingsmaat schappij over het verhelpen van de gebreken in de 230 woningen. Verscheidene raadsleden vroe gen zich af of de gemeente de verantwoordelijke aannemers en c.v.-installateur wel hard genoeg heeft aangepakt. Tesselaar zei op advies van de stadsadvocaat tot een minnelijke schikking te zijn gekomen. Hij vroeg zich af of er meer geld op tafel zou zijn geko men als de zaak voor de rechter wordt gegooid. Met de aannemers Panagro en Noorlander en met de verwar mingsmaatschappij AVM heeft de gemeente inmiddels volledige overeenstemming bereikt over de bedragen die deze bedrijven bijbetalen in de herstelwerk zaamheden. Uit de offerte van Noorlander Bouw uit Leider dorp blijkt dat men bereid is een bijdrage te verstrekken van on geveer 150.000 gulden. Met Pana gro b.v. uit Warmond was al eer der overeenstemming bereikt over een bijdrage van ruim 97.000 gulden. De Amsterdamse Verwarmings maatschappij AVM had al eerder aangeboden een nieuwe c.v. in de 230 woningen te willen aan brengen voor een bedrag dat ruim drie ton lager ligt dan de ge want Polen is natuurlijk een beetje uit de belangstelling ge raakt door al het andere wereld- Het geld zal vooral worden ge bruikt voor de aanschaf van me dicijnen, medische hulpmidde len en reinigingsartikelen. Wat de inzameling betreft hoopt de stichting o.a. in het bezit te ko men van babykleding. Lodder: "En natuurlijk zal er voedsel worden gekocht, omdat door sterke prijsstijgingen bejaarden en gezinnen met kleine kinderen opnieuw in de verdrukking zijn gekomen". Zo'n veertigduizend gulden hoopt de stichting binnen te krijgen. Lukt dat dan zal voor Kerstmis een omvangrijk transport rich ting Polen kunnen afreizen. Lod der: "Eind oktober gaat er een bescheiden zending naar Torun. Het betreft dan vooral medicij- De stichting regio Leiden helpt Po len kan overigens nog collectan ten gebruiken Wie zich geroe pen voelt kan de volgende num mers draaien 071-254245 (over dag) en 155832 Cs avonds). Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen mei feclomb blactbteeid Links leesvoer Het zag gisteren voornamelijk rood in Hooglandse Kerk- gracht nummer 4. Verplicht was dat niet, maar passender kledij voor de officiële ope ning van de linkse boekhan del Manifest is natuurlijk nauwelijks denkbaar. Niet zomaar een boekhandel dus. Gedichtenbundeltjes van Toon Hermans zult u er niet aantreffen, tenzij onze caba retier nog eens rijmend de lof bezingt op socialistische waarden. Een selectie vooraf. Stephan de Valk schetst de problemen daarbij: "Mochten ooit de po litieke geschriften van Jan Terlouw uitkomen, dan zul je die bij ons niet vinden. Daar entegen vinden wij zijn kin derboeken weer prima". Vas te normen worden dan ook niet gehanteerd, per boek wordt bekeken of het wel links genoeg is. Vooral met li teratuur is dat niet altijd even makkelijk. "Nee, dat is waar", beseft Walter Vermeu len. "Maar bij literatuur kij ken we vooral of het vernieu wend dan wel geëngangeerd Ook de auteur ontloopt het ont leedmes daarbij niet. "Zo hadden we bijvoorbeeld een Chileens schrijver, die later bepaalde banden met het re gime bleek te hebben", ver telt Vermeulen. Die ging er dus uit. Het idee voor Manifest ont stond een tijdje geleden bij het verdwijnen van Ruward, eveneens een handel in pro gressieve boekenwaar. Vier maanden van voorbereiding mondden ten slotte uit in een smaakvol optrekje aan de Hooglandse Kerkgracht. Fi nancieel werd het mogelijk gemaakt door onder meer kredietbrieven uit te geven, waarbij klanten eerst een be paald bedrag betalen en daar pas later een boek voor ko pen. Manifest wordt gerund door een vijftiental vrijwilli gers. "Voorlopig werkt ieder een onbezoldigd. Als de win kel een tijd draait, zullen we bekijken of er loon betaald kan worden en of we dat wil len", zo meldt een folder. Deze nieuwe loot aan de boek- handelstam wil vooral een aanvulling zijn op de andere loten. Stephan de Valk: "Een Cadeautje van collega-boekhan del Kooyker. Walter Vermeulen (rechts) is de vrijwilliger die het namens Manifest aanneemt. Met het overhandigde werkje weet de linkse boekhandel nu ook wat er in Duitsland te koop apart assortiment van linkse uitgeverijen die volgens ons bij de andere boekhandels onvoldoende aan bod ko men". Behalve literatuur en vooral boeken op politiek en sociaal terrein zijn er ook tijd schriften van allerlei actie groepen te vinden. In de toe komst hoopt men links Lei den ook met affiches en el pees (waarschijnlijk strijd cultuur, al houdt men een slag om de arm) naar binnen te lokken. Dat dat zal lukken, daar is het Manifest-clubje redelijk opti mistisch over. "De meeste grote steden hebben linkse boekhandels en die draaien redelijk tot goed", zegt Wal ter Vermeulen. Maar met Ru ward lukte het kennelijk niet? "Ja, maar dat kwam ook doordat die personeels kosten had". Morgen gaan de deuren van Manifest echt open. Het Straatorkest en het Zuidame- rikaanse gezelschap Paella omlijsten één en ander. B.J. Wie van de drie Op de postkamer van het stad huis keken ze elkaar gister ochtend schouderophalend aan nadat ze een brief van de 'Ouders van de kinderen' hadden geopend. Een bijna anonieme brief waarin de ge meenteraad dringend wordt gevraagd om "met ons te overleggen met welke maat regelen u denkt deze ver keersknelpunten op te los- De 'anonieme ouders' hebben in het kader van de door de actiegroep Stop de Kinder moord uitgeroepen 'Dag van de kinderstraat' een onder zoek gehouden naar de ver keersveiligheid, of liever on veiligheid. in Leiden Noord en de Kooi. Uit het onderzoek blijkt dat met name de 'zebraloze' over steek van de Willem de Zwij gerlaan naar de Kooilaan. Bernhardkade - Beatrixstraat (langsvliegende auto's en bussen), Kooilaan - hoek He rensingel (onoverzichtelijk) en Zijlsingel - Lage Rijndijk (verkeerd of helemaal niet af gestelde stoplichten) voor de schoolgaande kinderen bij zonder gevaarlijk zijn. De ouders van de kinderen uit Noord en de Kooi willen dat gemeenteraadsleden contact met hen opnemen. Maar op het stadhuis weet eigenlijk niemand met wie er contact moet worden opgenomen. Onder de brief staan name lijk drie handtekeningen waar uit opgemaakt kan wor den dan ene mevrouw Jan sen, een mevrouw Ligtvoet en een mevrouw Duiven voorden zich als actievoer ders hebben opgeworpen. Maar van de Jansens en Ligt- voeten wemelt het in Noord en de Kooi, terwijl het tele foonboek geen uitsluitsel geeft over het bestaan van een mevrouw Duivenvoor den in dit stadsdeel. Ook de enveloppe gaf geen uit komst want daar stond alleen 'Stop de kindermoord' op. Willen de 'Ouders van de kin deren' hun brief dus niet in de prullcmand zien verdwij nen dan moet de echte me vrouw Jansen, Ligtvoet of Duivenvoorden vliegensvlug opstaan en zich naar het stad huis begeven. J.V. 'Bakkie-actie' De Leidse 27 mc-wereld is druk aan het actie voeren voor hun 'bakkir geilOOf Am Of lie ver gezegd voor de kinderen van Ane, want hij zelf zit in de gevangenis Ane houdt zijn dochtertje voor justitie verborgen, wil niet dat ze in het kindertehuis wordt gezet en weigert daarom te zeggen waar hij haar verborgen houdt. Meer dan vier mille is inmiddels al binnen als steun in het onderhoud van Ane's nageslacht. Ook willen alle 'bakkenisten' met het byeen verzamelde geld het huis van Ane, dat zo lang heeft leeg ge staan. opknappen. Ondertus sen heeft 'Ma Baker', een zen der uit Amsterdam, lucht ge kregen van de actie en wil nu het hoofdstedelijke zendvolk gaan bewerken B J i deel van de herstelkosten zal opdraaien. Met het ministerie van volkshuisvesting wordt nog overleg gepleegd over een ryks- bijdrage. Een bedrag van twee ton, voor het verhelpen van de ernstigste gebreken, is door de gemeente voorgefinancierd. De leden van de raadscommissie gingen er mee akkoord dat voor uitlopend op een definitieve fi nanciële regeling de kosten van herstel voor rekening van de ge meente komen. Tesselaar zei dat na enkele aanloopmoeilijkheden deze week de herstelwerkzaam heden naar volle tevredenheid op gang zijn gekomen. LEIDEN - De Christelijke MTS aan het Lammenschanspark viert dezer dagen het tienjarig bestaan. Dit jubileum werd van daag gevierd met een sportdag en een schoolfeest, terwyl gister avond een reünie voor de oud—- leerlingen plaats vond. Gister middag was er bovendien een re ceptie voor personeel en andere genodigden waarby directeur Van der Stoep en inspecteur van het MTO, de heer Zeedijk, toe spraken hielden. De Christelijke MTS begon tien jaar geleden het eerste cursus jaar in een noodgebouw aan de Schubertlaan. Een tekenzaal, dne theorielokalen en een kan toortje waren toen nog voldoen de om de 97 leerlingen te huis vesten. Toen de school uiteinde lijk te groot was geworden voor het gebouw aan de Schubertlaan kreeg werd voor korte tijd onder dak gevonden in een bedryfshal op industrieterrein 'De Waard' Inmiddels heeft de MTS in 1976 de nieuwbouw aan het Lammen schanspark betrokken waar nu 778 leerlingen een opleiding vol gen. Ook nu nog zal er echter een noodgebouw nodig zijn om de verwachte leerlingengroei op te vangen. Aan de Christelyke MTS kunnen drie richtingen van het technisch onderwijs worden gekozen bouwkunde, elektrotechniek en werktuigbouwkunde Zoals ook in het bedryfsleven is op de tech nische school de laatste tien jaar wel iets veranderd Ook in het onderwijs is het werken (leren) met computers niet achterwege gebleven. Onderwijsinspecteur Zeedijk noemde gistermiddag het probleem van de snelle ont wikkeling van de techniek "Vroeger kon het onderwijs wat geleidelijker omschakelen naar nieuwe situaties in het bedrijfsle ven. Tegenwoordig gaat het zo snel dat men zich constant moet afvragen welke leermiddelen af geschaft moeten worden en wel ke eventueel aangeschaft" De MTS heeft het jubileum aange grepen om financiële steun te verlenen aan twee projecten. SOS-kinderdorpen en de organi satie Tear Fund BovmUtt maakten leerlingen van de MTS een speelwerktuig dat gistermid dag aangeboden werd aan een te huis voor gehandicapte kinde- AD VERTENTIE nieuwe verhalenbundel BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe R'.n 45. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3