■c Pleidooi van D'66 voor forse verhoging van storttaiieven "Ziekzoeker" voor wijk in Noordwijk Kans op aanstelling algemeen directeur van veiling Flora Cellen in politiebureau buiten gebruik na klacht buurman Sport voor scholieren in vakantie VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 Streek Scherpe kritiek op beleid inzake Noordwijkerhoutse belt NOORDWIJKERHOUT - Maak de tarieven voor het stor ten van vuil op de belt flink duurder zodat het minder aantrekkelijk wordt voor bedrijven en gemeenten om in Noordwijkerhout te storten. Dat is de oplossing die De mocraten '66 aandragen in de algemene beschouwingen van de gemeentebegroting voor 1983. De partij heeft vastgesteld dat het vooral de lage tarieven zijn die het aantrekkelijk maken aan de Tespellaan te storten. i Tijdens de gisteravond gehouden De vuilnisbelt is onder meer daar- gemeenteraadsvergadering heb ben alle in de Noordwijkerhout se gemeenteraad vertegenwoor digde partijen het beleid van burgemeester en wethouders zeer kritisch onder de loep geno men. Met name waar dat beleid de plaatselijke vuilnisbelt betreft waar thans een kakkerlakken- plaag woedt, die zich inmiddels tot in het centrum van het dorp heeft verspreid. Gisteren zijn drie naast elkaar gelegen wonin gen aan de Victoriberg ontsmet. Dat brengt het totaal ontsmette woningen in Noordwijkerhoul thans op ongeveer tien. tijdelijk gesloten. Het raads lid E. Hulspas-Jordaan (D'66) vroeg zich gisteravond af hoe lang dat "tijdelijk" precies gaat duren. Zij houdt bovendien haar hart vast voor de resultaten van een onderzoek naar de kwaliteit van het grondwater nabij de belt. Deresultaten daarvan worden eind dit jaar door de provincie bekend gemaakt. D'66 vindt het voorlopig onverant woord de belt verder uit te brei den. Er ligt inmiddels een aan vraag bij de provincie voor uit breiding van de belt met rond de vijf hectaren. De partij meent dat verschillende stoffen zijn gestort zonder vergunning en dat de belt RIJNSBURG/DE ZILK - De vei ling Flora in Rijnsburg bestu deert het voorstel om een alge meen directeur te benoemen wanneer Flora-voorzitter Jac. Vianen met pensioen gaat. Het voorstel is tijdens de afgelo pen ledenvergadering van de veiling gedaan door C. van Saase, voorzitter van de Katho lieke Land- en Tuinbouw Bond (LTB) afdeling De Zilk. Saase meent dat een algemeen direc- l teur volledig zijn aandacht aan de economische kanten van de veiling kan schenken. Juist daarom stelt hij voor om een er varen econoom als directeur te benoemen. De bestuursleden NOORDWIJK - De wijk Midden gebied-Noord in Noordwijk krijgt een eigen monument. Dat is althans het plan van burge meester en wethouders van Noordwijk. Het wordt een tach tig centimeter hoog, bronzen beeld van een zogenoemde "ziekzoeker". Een "ziekzoeker" is een specialist die narcissen en hyacinthen controleert op ziek ten en afwijkingen. Voor en vlak na de oorlog waren de ziekzoe- kers nog in de regio te vinden. Het kunstwerk is vervaardigd door de Noordwijkerhoutse kun stenaar Jan Treffers. Opmerkelijk is dat de gemeente de bewoners van de wijk inspraak wil geven bij de plaatsing van het beeld. Dat is de eerste keer dat in het verleden reeds is uitge breid terwijl de gemeente daar voor geen toestemming had ge kregen van de provincie. Buik vol Ook de PvdA heeft de buik vol van de vuilnisbelt. "1982 zal zeker de geschiedenis ingaan als het jaar van de kakkerlakken", aldus P.S. van Koningsveld tijdens de vergadering. De fractie is diep verontwaardigd dat het zover heeft moeten komen alvorens de belt is gesloten. "Wij keuren het door wethouder P. Heemskerk gevoerde beleid ten aanzien van de belt af. Hoe vaak hebben ver schillende instanties, waaronder ook partijen in de gemeenteraad, niet kritische geluiden laten ho ren over de belt?", vroeg de PvdA zich af. Voor de PvdA is nog steeds ondui delijk dat de gemeenteraad vier jaar geleden toestemming heeft kunnen geven voor uitbreiding van de belt en heeft besloten tot aankoop van grond. "Uitbrei ding van een belt waarvan burge meester en wethouders wisten van de Flora hebben veelal een eigen (kwekers)bedrijf en kun nen daarom niet full-time voor de veiling werken. Saase wil met zijn voorstel overi gens niet suggeren dat het hui dige bestuur zijn werk niet aan kan. "Ik heb veel waardering voor wat er bij de veiling is ge beurt. En Vianen wist altijd vol doende tijd vrij te maken voor de Flora". Saase wil het bestuur niet aan de kant schuiven. "Het is juist goed dat er ic het be stuur mensen zitten die dage lijks aan eigen lijf voelen wat er in de kwekerswereld leeft", al dus Saase. dat in strijd met de provinciale vergunning afval van de brand in de Sikkensfabriek in Sassen- heim was gestort. Nog steeds be staat geen duidelijkheid over de werkelijke staat van eventuele verontreiniging van het grond en oppervlaktewater nabij de belt". door Henk van der Post "Weliswaar wordt van de zijde van het CDA benadrukt dat de paarden het water ter plaatse nog steeds kunnen drinken, maar mijn fractie stelt er prijs op met maatregelen niet te wachten tot de paarden er dood bij neervallen. Wij leven niet in de middeleeuwen en beschik ken thans over andere middelen om de staat van het weer en het milieu te onderzoeken dan aan de hand van onze huisdieren en ons vee", aldus het vervolg van het betoog van de PvdA over de vuilnisbelt. De partij is ter orde gekomen dat Leden van de insectenbestrijdingsdienst uit Wagenxngen ontsmetten een woning aan de Victoriberg in Noord- wijkerhout. In drie naast elkaar gelegen huizen werden kakkerlakken aangetroffen. troffen om de omringende lucht, grond en water te beschermen tegen vervuiling", aldus R. van Schie van deze partij. De CDA-fractie is van mening dat met betrekking tot de perikelen rond de vuilnisbelt op korte ter mijn een aantal feiten moet wor den gerangschikt: "Ontdaan van sentiment en bewogenheid van alle rimram en pseudokenms van zaken". De kwestie moet voor de jaarwisseling zijn beke ken. aldus het CDA gisteravond tijdens de beschouwingen van de inkomsten en uitgaven van de gemeente in 1983. de kakkerlakkenDlaag mogelijk voorkomen had kunnen worden. "Indien het waar is dat deze plaag die de omwonenden van de belt teistert, had kunnen wor den voorkomen wanneer de be palingen van de hinderwetver gunning nauwkeurig waren na geleefd, dan is het een grof schandaal". Illegaal Fractievoorzitter mr. F. Knapp van de WD memoreerde in zijn alge mene beschouwingen van de ge meentebegroting dat zijn partij in het verleden voor openhouden en een beperkte uitbreiding van de belt heeft gestemd om te voor komen dat illegale stortingen van puin en agrarisch afval. "De exploitatie van de belt mag niet tot onverantwoorde gevolgen lei den. Mocht blijken dat dat wel het geval is, dan moet de vuilnis belt dicht". De Een Zilker Partij vindt dat de belt open moet blijven zolang in de provincie geen oplossingen zijn gevonden voor het verwer ken van puin en agrarisch afval. "Maar storting moet onder strik te voorwaarden geschieden. Er moeten maatregelen worden ge- dit in Noordwijk gebeurt bij een kunstwerk. De "ziekzoeker" is een toepasselijk beeld. Het Middengebied is een voormalig bollengebied. De attri buten van de ziekzoekers waren een prikhaakje en een zinken emmer. Deze zijn bij het beeld te rug te vinden. De ziekzoeker van Treffers toont een man die zich warm heeft aangekleed. Deze ar beiders trokken bij guur weer een aantal jassen over elkaar aan omdat hun werk dan allesbehal ve aangenaam was. Het beeld gaat ongeveer 20.000 gul den kosten. Het geld komt uit een speciaal fonds voor kunst werken dat niet voor andere doeleinden kan worden aange wend. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een ernstige, vastberaden vrouwen stem klinkt in het oor: Er was eens een man die honger had. Hij was grootgebracht met de stamppot Calvijn, maar die lag hem te zwaar op de maag. Hij probeerde gestoofde waskaars met wierooksaus en brandne tels met filosofisch kruid, maar beiden bevielen hem niet. Hij waagde zich aan een Oosters soepje en aan spijzen, genuttigd onder handgeklap en met een schuimend glas emoties erbij, maar overlaadde zijn maag er mee. Toen rook hij een etens- geur die hem aantrok. Het was eerlijk, vers, goedgebakken brood. Rustig kauwend raakte hij verzadigd. Dit is niet de tekst van de nieuwe reclamecampagne van de ver enigde warme bakkers. Het is ook niet de toelichting "Bij brood alleen" van een nieuw be zuinigingsvoorstel van de rege ring. Nee, deze boodschap viel in de afgelopen week te beluisteren via de Alphense "Goed Nieuws telefoon". De hongerige man was volgens de telefoonstem op zoek naar geestelijk voedsel. Het dwarsge- bakken brood dat hij vond, dat is de Volle Evangelie Gemeente, een kerkgenootschap dat sinds 15 september de telefoon als hulpmiddel bij de zending ge bruikt. Of wat die telefoon brengt werkelijk goed nieuws is, hangt dus maar helemaal af van degene die het nummer draait. Janny en Toon van den Hoorn zijn beiden lid van de Volle Evange lie Gemeente. Toon is zelfs voor ganger. Van hem is ook het idee van de "Goed Nieuws telefoon" afkomstig. Ze vertellen dat hun kerkgenootschap in Alphen en omstreken zo'n 120 aanhangers heeft. In heel Nederland zijn het er een paar duizend. "We zochten mogelijkheden voor de verspreiding van het evange lie. Ik kende de "Geinlijn" van Max Tailleur en dacht: Waarom zouden wij ook niet zoiets probe ren. Elke week spreekt nu een lid van onze gemeente een bood schap in. Dat kan een gedicht zijn, een stukje uit een preek of een getuigenis". Waarom wordt pas op het eind van het bandje gezegd, dat het hier om reclame voor de Volle Evan gelie Gemeente gaat? Het ant woord van Toon ligt voor de hand. "Je hebt anders veel kans dat de mensen meteen de hoorn op de haak gooien. Nu wordt het bandje meestal uitgeluisterd. Je hebt met zoveel vooroordelen te matron" door Ariejan Korteweg Het succes van de "Goed Nieuws telefoon" is tot nu toe voor Toon boven verwachting. Het toestel staat opgesteld bij een van de "ouderlingen" van de V.E.G. El ke avond luisteren gemeentele den het bandje af. Daarbij i8 ge bleken dat tot nu toe wekelijks tussen de 180 en 270 mensen het nummer draaien. Driekwart daarvan luistert het bandje hele maal uit Elke week zijn er onge veer vijf mensen die blijkbaar echt om goed nieuws verlegen zitten en op het eind van het bandje hun naam en adres in spreken. Zij krijgen dan informa tie toegezonden over de Volle Evangelie Gemeente. "Voorlopig is de telefoon op proef tot 1 ja nuari, maar zoals het er nu uit ziet, gaan we daarna zeker door", zegt voorganger Toon. Je zou denken dat zo'n evangelisa tie per telefoon onvermijdelijk vervelende reactie oproept Vol gens Janny en Toon valt dat reu ze mee. "Een enkele keer wordt de boodschap wel eens belache lijk gemaakt, of gaan mensen schelden en zeggen schunnige dingen. We hebben dat vooral ge had toen een lid van onze kerk een getuigenis had ingesproken over hoe hij het overlijden van zijn schoonvader had verwerkt. Ik hoef me geen zorgen om hem te maken, heeft hij gezegd. Dat is door veel opbellers verkeerd op gevat". Het bij het begin aangehaalde bandje wekt de indruk dat de Volle Evangelie Gemeente zich sterk afzet tegen andere kerkge nootschappen. Die indruk is vol gens Toon en Janny niet terecht "Dat bandje hadden we eerst af gekeurd. Het is een beetje ge waagd, maar het kan er best tus sendoor voor een keer, vinden wij. We zetten ons niet af tegen kerken, maar tegen leringen. Overal schuilt wel wat goeds in, maar vooral de nadruk op de zonde is verkeerd. De mens is van nature goed. Zo heeft God hem ook bedoeld. We leggen de nadruk op het evangelie als de blijde boodschap". En alle narigheid, die je dagelijks om je heen kan zien? Die is vol gens de Volle evangelisten van de duivel afkomstig, die niets lie ver wil dan het contact tussen God en mens te verstoren. Nuchter De Volle Evangelie Gemeente is voortgekomen uit de Pinksterge meente, naar aanleiding van toe spraken die de Amerikaanse evangelist Osbome in 1958 op het Haagse Malieveld hield. Was dat nou wel nodig, weer een kerkgenootschap erbij? Toon van den Hoorn, die zelf bijna pas toor was toen hij zich tot de Volle Evangelie Gemeente bekeerde, meent stellig van wel. "Wij on derscheiden ons duidelijk van de Pinkstergemeente of van de vol gelingen van Johan Maasbach, al kennen we ook de doop door on derdompeling. We zijn veel min der emotioneel, zitten meer in de nuchtere hoek. Wij gaan ook niet langs de deur met ons geloof. We leven elkaar het goede voor en zijn niet veroordelend. Ons ge loof is opgewekt". De Volle Evangelie Gemeente houdt tot nu toe elke zondag een bijeenkomst in de Christelijke Technische School in Alphen. Omdat het aantal bezoekers daarvan volgens Toon en Janny binnen enkele jaren is verdub beld, is het genootschap nu bezig met een andere behuizing. Per 1 maart wil men het pand Prins Hendrikstraat 54 in Alphen be trekken. Het voorlopig koopcon tract is al getekend. Voor de nieuwsgierigen, de "Goed Nieuws telefoon" is te bereiken onder nummer 76148. Toon van der Hoorn spreekt een deel van een preek in voor de "Goed Nieuws telefoon". De voorganger ran de Volle Evangelie Gemeente us in het dagelijks leven leraar en decaan aan een christelijke scholengemeen schap. (Foto: Wim Dijkman» De ziekzoeker van de Noordwijkerhoutse kunstenaar Treffers. HILLEGOM - In het politie bureau van Hillegom kun nen 's nachts geen gevange nen verblijven. De ventila toren van het bureau, die zorgen voor aanvoer van verse lucht, maken zoveel lawaai dat buurman A.A. den Harder van de Sixlaan 29 er niet van kan slapen. Volgens wethouder B. de Graaff (WD) worden de ven tilatoren daarom uitgezet. Buurman Den Harder heeft trouwens niet alleen last van ventilatoren. Hij heeft in het verleden vaak ge klaagd over bet starten van motoren van politieauto's en politiemotoren. Boven dien werden in beslag geno men auto's in de regel in de omgeving van het bureau technisch onderzocht. Ook die activiteiten zijn voorlo pig gestaakt of tot een mini mum teruggebracht om Den Harder niet te ontrieven. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de Hil- legomse gemeenteraad zei Tj. van der Tol (BBH) dat de plaatselijke politie nogal wat hinder ondervindt van die maatregelen. Zo moeten gevangen in de nachtelijke uren worden overgebracht naar buurgemeente Lisse omdat het in de vier cellen van het Hillegomse bureau zonder ventilator niet is uit te houden. Maar groepscommandant Op dam van de Hillegomse poli tie begrijpt niet waarover de gemeenteraadsleden zich druk maken. "Het is de taak van elk burger zo weinig mogelijk last te veroorzaken voor de buren. Bovendien bevinden zich 's nachts ne goenoeg nooit gevangenen op het politiebureau. Die worden altijd overgebracht naar Lisse omdat het Hille gomse bureau elke nacht van 23.00 tot 7.00 uur is ge sloten", aldus Opdam. De inspectie van de volksge zondheid heeft de afgelopen weken onderzocht of het po litiebureau hinderwetplich- tig is. De meeste bedrijven in de gemeente waar lawaai of stank wordt veroorzaakt moeten daarvoor een specia le vergunning aanvragen. Volgens wethouder B. de Graaff (WD) zijn de resulta ten van het onderzoek nog niet bekend: "Belangrijkste onderdeel van dat onder zoek is of daadwerkelijk te veel lawaai wordt gemaakt. Wij vermoeden van niet. Als dat inderdaad zo is gaan de ventilatoren weer aan'*. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de herfstvakantie heeft de Alphense Sportstichting een groot aantal vakantie-ac tiviteiten in de Rijnstreekhal, de Thermen, in Aarlander- veen en de Dillen Met lyn- bal, badminton en instuiven wil de Sportstichting de kin deren van zes tot en met twaalf jaar in de vakantie aangenaam en sportief bezig houden. Maandagochtend 18 oktober begint het met een lynbal- toernooi in de Rijnstreekhal Tussen 9 00 en 16 00 uur ko men 55 teams van de Alphen se lagere scholen tegen el kaar uit. Tevens begint om 10.00 uur een zweminstuif in de Thermen. Aanmelden kan alleen op de dag zelf vanaf 9.45 uur. Deelnemers moeten zwem k led mg en een badhan doek meenemen. Ook op dinsdag 19 en vrijdag 22 oktober staat nog twee instui ven gepland, op dezelfde plaats en om dezelfde Ujd. Een soortgelijke gebeurtenis heeft op woensdag 20 okto ber plaats in de Rgnstreekhal en het zwembad De Dillen. Om 10 00 uur begint dan een zwem/spelinstuif. Meene men sportkleding, zaal schoeisel, badhanddoek en boterhammen voor een geza menlijke maaltijd tussen de middag. Aanmelden op de dag zelf een kwartier voor het begin aan de RijnstreekhaL Tot slot organiseert de sport stichting vrijdag 22 oktober een badmintoninstuif in het gymnastieklokaal aan de Aarlanderveense weg in Aar landerveen. Tussen 10 00 en 12.00 uur is het voor kinderen tussen 6 en 9 jaar, tussen 14.00 en 16.00 uur voor kinde ren van 9 tot en met 12 jaar. Sportkleding en zaalschoei- sel zjjn verplicht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21